f_5 Chaplin nu Valentino Nieuwe impulsen voor profklassieker Midden-zeeland BipO GOEDKOOPSTE N GSM ABONNEMENT VAN ft NEDERLAi*1"! philips] milLHO Luxaflex bij Sundecor earlier. GROENKALENDER Korstmossen E 1 L K E 1 E E K HUI IS AAN H U 1 S 0 P W A 1 L C H E R E N HET IS OVERBODIG OM IN EEN ZACHTE WINTER DE VOGELS BIJ TE VOEREN Engels top-organist speelt in Middelburg Beatrixbrug tijdje dicht 95 Misprijzen LU rsi LU O D Honderden inzendingen van Dale-puzzel The Per presenteert vrij dagavond in Brooklyn de cd People. Jaap Bevelander was ja ren actief langs de weg als wegenwachter. Zeeuwse talenten kunnen meedoen aan speciale voetbalontmoetingen. De Scheldebode sponsor van de Internationale Delta Profronde Delta Nuts Overleven Voedselwijzer 32 A G WOENSDAG 11 FEBRUARI 1998 M/V Uitspraak van da "waek Tannetje wou êêst nie inslaopen, mao noe lei se lekker in d'r kute. Uit: het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. GSfïïT StandardLine -iJJJ -ö-ji- MIDDELBURG - Luxaflex zorgt al sinds jaren voor tal van raamdecoraties. Bij Sundecor aan de Vlissings- estraat 46-50 is dat te zien. De meest hypermoderne decoraties worden er ge presenteerd: van plissé, tot natuurlijk hout, van gor dijn-jaloezieën tot silhou- ette-gordijnen. WALCHEREN - Honderden goede inzendingen zijn bij de re dactie binnengekomen van de Van Dale-puzzel. Drie prijswin naars zijn er uitgeloot. De eerste prijs, het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal, beter bekend als de driedeli ge Dikke van Dale, is gewon nen door G. van Mechelen, Groen van Prinsetererlaan 25 in Vlissingen. De tweede prijs, het Groot van Dale Woordenboek gaat naar W. Boogaard, Valken burgstraat 18 Meliskerke. De derde prijs, het Van Dale Handwoordenboek, is voor G. den Elzen, Baljuwlaan 54, Middelburg. Touringcarhcdrijf Carlier Elektraweg V, Middelburg Wolfs licfsburo Gravensiraat 4. Middelburg 0118-639839 Rcistmro l)e Compagnie- Opril Grote Markt 2. Goes M13-220280 ZIE ONS WINT EP PROGRAMMA ELDERS IN DEZE KRANT!! MIDDELBURG - Stichting Evene menten Middelburg, kortweg SEM genoemd, zorgt zaterdag 14 januari voor een speciale 'Valentijn-groet'. Het is een blijk van waardering aan het publiek voor hun bezoek aan het 'bruisend hart van Middelburg'. De SEM heeft er iets speciaals voor bedacht. Charly Chaplin komt namelijk op bezoek. Deze ster van de stomme film, herkenbaar aan bolhoed, wandelstok en iets te grote schoenen, verwelkomt de bezoek sters met een roos en een Valentijn's verklaring van liefde en genegen heid. Achter deze Chaplin gaat nie mand minder dan Joop Lichten berg schuil. Hij is van 11.00 tot 16.00 uur present in de winkel straten. Uiteraard herkenbaar aan de gebruikelijke attributen en een prachtige Morris Minor uit 1948. LANDSCHAP STICHTING HET ZEEUWSE Korstmossen zijn er het hele jaar door te vinden. Ze komen over de gehele wereld voor; van brandend-hete woestijnen tot op de ijs-koude zuidpool. Je ziet ze op veel verschillende plaat sen, bijvoorbeeld op een boomstam. Waarschijnlijk heeft u zich weieens verwonderd over het feit dat ze ook op steen groeien. In dergelijke onherbergzame milieus voor andere planten ver weren ze het gesteente en zorgen voor ophopingen van aarde. Hierdoor ontstaat uit hard gesteente vruchtbare grond, waarop ook andere planten kunnen BEE* 2.'M. <a gaan groeien. Op deze ma nier zijn ze een wegbereider voor andere planten. Dat is een rol van korstmossen in de natuur. Een andere rol is dat zij als voedsel dienen voor dieren. Korstmossen spelen ook een rol als indi cator voor luchtverontreini ging. Daar zijn zij namelijk erg gevoelig voor. In veront reinigde milieus als indus triegebieden en steden tref je over het algemeen niet veel korstmossen aan. Ook oij mensen hebben korst mossen toepassingen gevon den. Vroeger vertrouwde men op korstmosextracten voor het behandelen van kwalen. Verfstoffen als scharlaken, purper en blauw zijn ook traditionele korstmos producten. Een toepassing van korstmos wat u vandaag de dag nog aan kunt treffen is de beroemde Har- rison-tweed; Schotse wevers gebruiken nog steeds uit korstmos verkregen kleurstoffen om te verven. Er zijn ongeveer 15.000 soorten korstmossen op de wereld. Elk soort bestaat uit twee afzonderlijke planten: een schimmel en een alg. De schimmel is een netwerk van zeer kleine, draadach tige schimmelvezels. Ingebed in dit netwerk bevinden zich gro te hoeveelheden eencellige algen. De schimmel voorziet de alg van vocht en essentiële mineralen en biedt hem tevens woon ruimte. De alg zorgt voor voedsel voor de schimmel, in de vorm van koolhydraten. Het met elkaar samenleven in een proces wordt in de natuur symbiose genoemd, en als deze samenleving voor beiden voordeel oplevert heet dat mutualisme. CHELDEBODE MIDDELBURG - Piet Louwerse, de grijze eminentie van de enige nog resterende profronde van Zee land, kan zijn geluk niet op. Zijn troetelkind, dat door datum- en sponsorproblemen voergoed verd wenen leek van het internationale wielertoneel, is weer terug in het volle licht van de schijnwerpers. Op een geschikte datum"(zaterdag 23 mei), met nieuwe impulsen en met meer zekerheid. Delta Nuts bedrijven is in 1998, 1999 en 2000 hoofdsponsor van de Ronde van Midden-Zeeland, die mede daarom als de Internationale Delta Prof ronde door het wielerleven zal gaan. Ook De Scheldebode voor Wal cheren heeft zich aan het sponsorfront gemeld en wij zullen onze lezers met de regelmaat van een Zwitsers horloge op de hoogte houden van alle ontwikkelingen. •Vanaf links Piet Louwerse, profwielrenner Jeroen Blijlevens en Delta-direkteur P. Stoter bespreken de nieuwe ontwikkelingen in Midden-Zeeland. De Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie heeft meteen, dat het groene licht in Zeeland zichtbaar werd, gereageerd door de jury-opstelling te ver sturen. De door de internatio nale wielerbond aangewezen president van de jury is de in het Ierse Banbridge woonachti ge M. Robb. Wim Kroon, Fons van Dorsselaar en de Belg Gil bert Prinzie zijn de wedstrijd commissarissen, Henk van der Linden doet de radio-tour, Cees Schuit uit Arnemuiden is ver antwoordelijk voor de uitslag, waarbij hij de video-opnamen van Ton Schilperoord als hulp middel heeft. Frank Jansens uit Oudelande is commissaris en Wim Luitwieler uit Tholen rijdt in de bezemwa gen achter de laatste renner in koers. Kees Maas, de bladma nager van Scheldebode en Nieuwsblad in Middelburg treedt op als spreekstalmeester. Piet Louwerse is enthousiast over de ontwikkelingen. "De datum is zeer geschikt mede omdat we precies tussen de Ronde van Wallonië en Rund um Koln zitten. Een groot gedeelte van het pe loton kan op vier dagen tijd drie koersen rijden. Voor de start gaan we natuur lijk weer naar de Markt in Goes, terwijl we de finishstreep hopen te kunnen trekken bij het kantoor van Delta Nutsbedrij ven in Goes. Daarvoor hopen we op de medewerking van de politie.' Delta Nutsbedrijven kiest voor sportsponsoring als een van de marktetinginstrumenten. "We hebben gekozen voor iets, dat aansluit bij de missie van ons bedrijf,"aldus direkteur P. Sto ter. "Naast levereing van elec- triciteit, gas, water en kabelsig nalen zijn we zeer actief met het milieu bezig. We hebben veel kennis en ervaring in huis voor het opwekken van alterna tieve energie en het besparen op verbruik. Fietsen heeft alles met het milieu te maken Daar om zijn we bijvoorbeeld ook voor drie jaar hoofdsponsor van de provinciale fietsactie 'Fiets naar je werk', die in het eerste jaar al ruim drieduizend deel nemers kende. Zij leveren een bijdrage aan het terugdringen van autokilometers en ziekte verzuim. Delta sponsort ook ligfietser Bram Moens en roei- fietser Derk Thijs. De Interna tionale Delta Profronde is dus onze volgende activiteit." Ook de 54-jarige Arnold Parre van de afdeling In- en Externe Betrekkingen van Delta is ver heugd. ïn het midden van de ja ren zeventig heb ik drie keer de Ronde van de Boulevard in Vlissingen georganiseerd. Met De Scheldebode als co-sponsor. Rond het parkoers stonden toen dertigduizend toeschouwers te genieten van het spervuur aan dermarrages van Zeeuwse ve detten als Jan Raas, Cees Bal, Cees Priem en Wim de Waal. Ik hoop dat door onze imjectie het profwielrennen in Zeeland een nieuwe periode van bloei tege moet gaat." De Scheldebode is er bij omdat deze krant de sport een warm hart toedraagt. Bladmanager Kees Maas: Het is een spektakel voor de passieve toeschouwer in ons gehele verspreidingsge bied en we hopen ook dat velen geinspireerd raken om lekker te gaan fietsen. Er mag best wat leven zijn in de Zeeuwse brouwerij. Dat be hoort bij het verder perfecte Zeeuwse klimaat. De datum is uitermate geschikt, ook voor het grote publiek. Za terdag 23 mei is immers gelegen in de vakantiepiek die in het verlengde ligt van hemelvaarts dag. 'Het is slecht voor die beestjes' MIDDELBURG - Erg hard winteren wil het nog niet. Maar, zo vertellen zij die erbij waren, er zijn winters geweest dat het in januari voorjaar leek en er in febru ari, echt waar, toch nog een Elfstedentocht werd verre den. Ongeacht de temperatuur besteedt de Milieuwin kel van MicMec Walcheren in de maand februari aan dacht aan het onderwerp "vogels in de winter'. Wat voor winter dan ook, want uit een gesprek met Marjan Sterk, vrijwilliger in de Milieuwinkel, blijkt dat het ook in een zachte winter nodig is voorlichting te geven over het vogelgedrag en dat van ons. Op eigen kracht overleven, dat kunnen vogels prima. Voeren we bij als dat niet nodig is dan wor den ze te vet en lui. En een mak kelijke prooi voor de poes. Ook dat nog." Vogels verschillen niet zo veel van mensen. Worden ze te veel verwend, wordt het ze te gemakkelijk gemaakt dan zit het gevaar er in dat ze het wel geloven. En wie voert dan in het voorjaar de jonkies Voor de Milieuwinkel is het een tikje sneu dat Koning Winter zich nog steeds niet laat zien. MicMec heeft in samenwerking met Vogelasiel "De Mikke" en een tuincentrum een groot as sortiment nestkasten, vogel voer, voederhuisjes en öplanken, vo gelboeken en allerlei leuke heb bedingetjes voor in de winter tuin samengesteld. Advies over voeren, het plaatsen van kastjes" wordt heel graag Marjan: „Het is absoluut over bodig om in een zachte winter de vogels bij te voeren. Sterker nog, het is slecht voor de beest jes. Vetbollen, zakjes pinda's, rest jes vet en oud brood en allerlei lekkers dat vogels graag lusten, geven we alleen als de grond keihard bevroren is, als sloten en plassen volledig bevriezen en als er sneeuw ligt. Vogels worden in Zeeland niet meer bedreigd dan in de rest van het land. Maar ook hier zorgt de op rukkende bebouwing voor steeds minder natuur- en stiltegebieden. verstrekt en een gratis voeder- wijzer ligt voor iedereen in de winkel klaar. Gelukkig kan het vriezen en dooien in dit land. Nadrukkelijk zegt Marjan: „Al blijven we met alle kastjes zitten ons advies blijft, niet voeren als het niet nodig is. Soms onwetend, soms bewust maken we nog meer fouten waar de vogels last van hebben. Bij de inrichting van de tuin worden de vogels te vaak vergeten. „Te gladde, te rechte materialen worden gebruikt en we zijn veel te keurig in het tuinonderhoud. Niet harken tot je niets meer ziet liggen. Takken, bladeren, laat het maar op de grond liggen. In secten en larfjes vinden er een plekje en de vogels hebben er een eerste klas maaltijd aan. En in een rommelige tuin kunnen vogels ook beter schuilen", legt Marjan uit en maakt daarmee in elk geval een niet al te fanatieke tuinierster als ik ben zeer blij MicMec Walcheren startte haar activiteiten op 28 februari 1992. Het Milieu Educatief Centrum "De Kloek" is gevestigd in de Korenbloemlaan 5 in Vlissingen, het Milieu Informatie Centrum en de Milieuwinkel in de Reiger- straat 2 in Middelburg. Een be zoek aan de winkel is zeker de moeite waard. Toegespitst op de vogels zijn er mooi uitgevoerde boekjes van onder andere Vogel bescherming en van Marjolein Bastin en Nico de Haan. Een fol der met handige tips voor het maken van nestkastjes kost een kwartje. Wordt het onverhoopt toch nog winter en moeten de vogels wor den gevoerd dan geeft een han dige voedselwijzer aan, welke vogel wat mag eten. Water is dan even hard nodig. Marjan: „Geen grote bakken met water, dan bevriezen de vogels ter plekke. Heel goed is het om ijs blokjes te vergruizelen, die smelten dan in de vogelmaag jes." „Hoe hard de wereld mo menteel ook lijkt te zijn, voor de dieren worden we steeds zach ter. Soms te zacht. Mensen ver geten dat de natuur zelf hard is. Vroeger zat men ook meer op die lijn. Men maakte een nestgele genheid voor de vogels om in het voorjaar zelf de eieren te kun nen nuttigen. Dat moet niet, maar evenmin moeten we de vo gels vetmesten." f Michael Wooldridge MIDDELBURG - De Engelse top-organist Maichael Wooldrid ge speelt vrijdagavond vanaf 20.00 uur in de Concert- en Ge hoorzaal op het Compton theaterorgel. Kaarten kosten f 12,50 (kinderen lot 16 jaar gratis, mits onder begeleiding). Voorverkoop bij Muziekcentrum Middelburg aan de Lange Delft 80, dan kost een kaart een tientje. MIDDELBURG - Vanaf 16 februari wordt de Beatrixbrug, die toe gang geeft tot de Rouaansckaai en De Punt, vervangen. De oever verbinding wordt namelijk geschikt gemaakt voor zwaarder ver keer en er komen vrijliggende fietspaden. Er zijn diverse omleidingen: doorgaand verkeer van Goes naar Veere en omgekeerd wordt omgeleid via Serooskerke-Ga- pinge. Plaatselijk verkeer vanaf de Rouaansekaai rijdt via de Dwarskaai en vanaf richting Veere via de Nassaulaan/Sport- laan. Voor het openbaar vervoer wordt een uitzondering ge maakt op het eenrichtingsver keer op Damplein, Dam-zuid- zijde en de Dwarskaai. Modieuze veterboot zwart 36-41 39: Geldig t/m 14 februari 1998 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) LU Rijdend in mijn auto over 's Heren wegen en de autora dio op de nieuwsberichten afgestemd kreeg ik het vol gende te horen: "Door de regering zal een onderzoek in gesteld worden naar het kunstmatig hoog houden van brandstofprijzen door de oliemaatschappijen. Dit zou op onderlinge prijsafspraken kunnen duiden en dat is volgens de Europese richtlijnen verboden. Dit kan de prijsverschillen in motorbrandstoffen met de ons om ringende landen verklaren.Over boter op je hoofd ge sproken. Is het niet zo dat jaarlijks 23 miljard gulden in "s Rijks schatkist stroomt alleen al van accijns op de brandstof. Naast de paar miljard die er aan de wegen worden besteed gaat een groot gedeelte van dat geld naar andere doelen zoals de Betuwe lijn, de Hoge Snel heids Lijn, het openbaar vervoer en andere nuttige za ken. Het is de premier zelf, die toen hij nog minister van financiën%oon was, tijdelijk "het kwartje van Kok" aan de brandstofprijzen toevoegde. Het kwartje bleek een blijvertje. Er is allang weer verhoogd, wat leidde tot fel le protesten van pomphouders in de grensstreken. In Duitsland is de benzineprijs goedkoper en inclusief we genbelasting. Kom dachten ze in Den Haag, laten we de zaken even omdraaien en die oliemaatschappijen eens doorlichten. Zo leiden we de aandacht van onszelf af. Mocht na een onderzoek blijken dat we jarenlang vijf cent of een dubbeltje per liter te veel betaald hebben, dan krijgen de oliemaatschappijen ongetwijfeld een be risping, of zelfs een navordering. En omdat de consu ment toch gewend is aan die prijzen, worden die vijf cent en dat dubbeltje gewoon omgezet in accijns. Onge acht de uitkomst van het onderzoek, zo blijven brand stofprijzen misprijzen. Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1