Nu Alles V2 prijs Zijnen yiod e Kunst in galerie T GOES rsi yfLc /)-/? Buren vanuit Middelburg Genieten van winterse weer op Neeltje Jans GROENKALENDER AA A R »^T ZEELANDHALLEN LU La Petite WOENSDAG 28 januari 1998 M/V i St.Jacobspassage 3 1 Vlissingen *oprUiming* *KOVD GEyOE<»?? >0*tot 60 KORTIM6 LMOOV MODE Een opvallende verschijning E 1 L K E W E E K HUIS AAN HUI S 0 P W A L C H E R E 1 In de Piek in Vlissingen wordt zaterdag 31 janu ari opgetreden door Allez Mama en dj Kees Banaan. Sneeuw en ijs, hoe lang moeten we er nog op wachten. Peter Buteijn keek vorig jaar vanaf grote hoogte naar een besneeuwd Walcheren. La feu verte, werk van Tien Heestermans is de komende dagen te zien in de Zeeuwse bibliotheek. HASJ EN WIET: NIET MEER WEG TE DENKEN UIT NEDERLANDSE SAMENLEVING Softdrugs Niet zo gezellig Strafbaar ruimen duizenden k V Beste service, laagste prijs! Prettig Regels Vooroordelen Tips Reacties januari 1 februari lu o O MIDDELBURG - Het VPRO-programma Buren komt vrij dagavond vanuit de Volkerakstraat in Middelburg. Kees Krijgsman had het daar aan de stok met zijn buren. Kees had onzettend veel diertjes in huis, de buurt had er behoor lijk wat last van. De Scheldebode maakte er uitgebreid mel ding van. Zodoende kwam ook de VPRO naar Middelburg, de opnamen zijn vrijdagavond rond half negen te zien. Een-werkstuk van Marijke Ardon, te zien in Galerie T. MIDDELBURG - Vanaf 1 februari tot en met 28 maart wordt in Galerie 'T' aan de Turfkaai geëxposeerd door Marina Broere, Louis Hierck, Marijke Ardon en Loek den Hollander. Den Hollander is Middelburgse en heeft zich de laatste jaren bekwaamd in het bewerken van steen. Haar grootste uitdaging is het werken met harde steen, zoals marmer en Belgisch hard steen. Ze wil hieruit de vormen van binnenuit laten ontstaan. De expo wordt zondag 1 februari om 15.00 uur geopend. Na het officiële gedeelte wordt opgetreden door muziekgroep Gaillar- de. Ze musiceren met doedelzak, harmonika en draailier. WALCHEREN - Het hele jaar door zijn er excursies door het natuurgebied van de Neeltje Jans, dus ook in deze tijd van het jaar. Elke eerste zondag van de maand begint de excursie om 14.00 uur. Begonnen wordt op de parkeerplaats van Waterland Neel tje Jans bij het bord Zeeuws Landschap en Natuurmonumen ten. Komende zondagmiddag wordt het een winterwandeling. Kosten f 7,50 voor volwassenen; f 5,- voor leden en donateurs; f 2,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. PLEIN JEMO NR 20 MIDDELBURG Jgt TELE 0118-612TO8 DONDERDAG KOOPAVOND STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Ongetwijfeld heeft u 'm de afgelopen tijd gezien: de ekster. Want met zijn zwart-witte verenpak, van dichtbij fraai metaal achtig glanzend, is hij een opvallende verschijning. Zijn lange staart die hij vaak waaierachtig spreidt, maakt het geheel com pleet. Ook zijn van twijgen gebouwde, van binnen met aarde be streken nest is opvallend te noemen, want het eksterpaar maakt er een enorm bouwsel van. Om dat enorme bouwsel op tijd af te krijgen, beginnen de toekomstige ouders al in januari met het verzamelen van twijgjes en stokjes. Ieder jaar wordt een nieuw nest gebouwd, dat soms net een flatgebouw lijkt, want eksters hebben de gewoonte het nieuwe nest op het oude te bouwen. Het oude nest wordt soms benut door andere gasten; zo is bij de In lagen van Noord-Beveland een broedende ringmus waargeno men in een van de onderste delen van een eksternest. Zijn impopulariteit dankt de ekster aan het feit dat hij een ech te rover is. Naast het eten van insecten, spinnen, wormen en vruchten plundert hij graag nest van kleine vogels, zoals van een pimpelmees. Dit hoeft de ekster niet kwalijk genomen te worden, want daarmee zorgt hij voor evenwicht in de natuur. Zo worden er per pimpelmeespaar jaarlijks ongeveer 35 jongen geboren, terwijl er slechts twee nodig zijn om de populatie in stand te houden. Je zou denken dat het bewonen van een oud ekstemest voor an dere vogels wel heel onveilig is, omdat met de ekster als buur man het deze vijand wel erg gemakkelijk gemaakt wordt. Dat is niet waar, want juist in zijn eigen broedgebied verliest de ekster zijn jachtinstinct. Gelukkig maar, want stel dat hij zich te goed zou doen aan zijn eigen broedsel. SCHELDEBODE 'Vergelijk het met 'n pilsje' ZEELAND - Bij het merendeel van de bevolking wor den coffeeshops direct in verband gebracht met het cri minele wereldje, wat dat ook moge zijn. Uiteraard is er kaf onder het koren. Een blowtje doet minder kwaad dan een pilsje. Met veel drank op worden sommigen agressief, van een paar blowtjes val je in slaap. Uitein delijk lig het allemaal aan de verbruiker zelf wat er ge beurt. Ben Carstens van coffeeshop Purple aan de Aagje Deken straat 7a in Vlissingen, wil wel wat misverstanden uit de weg ruimen. Hij noemt zijn zaak 'the best shop in town'. Dat zou best kun nen. De muziek is er soms dreu nend hard, vaak opwindend en meeslepend, meestal Jamai- caans, maar altijd sfeervol. „We draaien ook The Stones, Sting of Ray Charles, het ligt er maar aan wie er achter de bar staat." door Ben Donkers Belangrijkste is en blijft even wel de verkoop van softdrugs. Ik heb me altijd afgevraagd: hoe het er binnen zou zijn. Een cof feeshop is aan de buitenkant al tijd herkenbaar; kleurrijk en grillig beschilderd, voor de doorsnee-voorbijganger vaak mysterieus, maar wat gebeurt er inside? Bij Purple is het op de woens dagmiddag van ons bezoek ge zellig druk. Maar dat is geen uit zondering. snoeshaan die een 'familie-bij eenkomst' verstoort. Niets van dat alles. Ik kan rustig aan de bar gaan zitten, de ge sprekken aan de andere kant van de toog en bij de tafeltjes gaan gewoon door. Een char mante juffrouw achter de bar biedt me een kop koffie aan. Hot koffie, vermeldt de kaart. Het blijkt een gewoon Hollands bak kie leut te zijn. Twee jongelui (toegang vanaf 18 jaar) naast me drinken een appelsapje Ze komen uit Bres- kens. „Daar heb je dergelijke shops niet. Wel in Terneuzen, maar die zijn niet zo gezellig als hier." Vermaak je jezelf dan ook al met een sapje? Nee dus, er werd al een blowtje genomen. Mogelijkheden zijn er legio, en allemaal legaal. Want Purple wordt gedoogd, zoals dat heet. Het reclamebord tegen de muur biedt tal van soft-varianten aan: een plak space-cake voor 6 gul den (een hele cake komt op 65 gulden). Er zijn extra aanbie dingen Super Haze en Early Girl'n Afgaantje of een Spoet nik. Eén ding hebben ze gemeen: het zijn allemaal varianten van de hennepplant. De top van de vrouwtjesplant wel te verstaan. Cannabis-producten, de soft drugs die onder het gedoogbe leid vallen. Het bezit van een geringe hoe- Een bakje koffie of een flesje fris, en dan in een sfeervolle omgeving een jointje roken. Het kan allemaal bij Purple. FOTO: Piet Davidse bouwen van hennep blijft echter wel strafbaar. „Er. zou", zegt Carstens, „een genadeloze aanpak voor hard drugs moeten gelden. Illegale praktijken flink straffen en soft drugs goed reguleren. Vergelijk een blow met een pilsje. Ieder een blowt tegenwoordig, het komt in de beste kringen voor. Er is een hang naar de roes, geestelijke verslaving. Alcohol Ben Carstens met vriendin Sannie voor coffeeshop Purple, een van de twee gedoogde shops in Vlissingen. FOTO: Piet Davidse Ik had verwacht er met argus ogen bekeken te worden. Ik, met mijn lange regenjas aan en bloc note onder de arm. Een vreemde veelheid wordt in Nederland door de vingers gezien. Het bezit van grote hoeveelhe den of het op grote schaal ver- "SSThotikELEN OP NIET OPRUIMING! lOVl70 GARANTIE werkt ook lichamelijk versla vend." „Een beleid zoals in Nede-land zie je vrijwel nergens anders in de wereld. Daarom is het zaak om in het buitenland extra at tent te zijn. Als je daar betrapt wordt op drugbezit kan het in bepaalde landen zelfs jarenlan ge gevangenisstraf opleveren." Het gebruik van softdrugs, in welke vorm dan ook, kan leiden tot een sterkere beleving van de stemming. „Als je je toch al prettig voelt, wordt dat alleen maar sterker. Voel je je rot, dan wordt je stem ming met een blowtje alleen maar beroerder." „Je moet zelf je grenzen bepa len", weet Purple-Ben, die uit de horeca afkomstig is. Zijn com pagnon heeft een jeugd-psy- chiatrische opleiding achter de rug, en dat heeft toch voordelen. „Weten wat er te koop is, en daarbij zorgen wij voor deskun dig advies. Het begrip smart- drug is overgewaaid uit Ameri ka. Het zijn geneesmiddelen die gebruikt worden tegen demen tie, vergeetachtigheid en epilep sie. Op een gegeven moment gin gen 'gezonde' mensen de midde len gebruiken, omdat ze dachten er slimmer of intelligenter van te worden." „Smart products is weer een an der verhaal: het zijn vitamine preparaten, energiedrankjes en kruidenextracten die een op peppende of rustgevende wer king hebben. Eco-drugs zijn na tuurproducten zoals paddestoe len en cactussen die een licht hallucinerend effect hebben. Aan alle kleeft een risico als ze in combinatie met alcohol wor den gebruikt, daar wijzen wij de gebruikers nadrukkelijk op." „Wij hebben bovendien 'de bes te kaart van Zeeland'. Kwaliteit staat bij ons hoog in het vaan del. Als je rotzooi verkoopt heb je na verloop van tijd geen klan ten meer. Mijn collega doet de inkoop. Wij weten van de kwe kers welke producten ze neer zetten." „Er is ook nauw contact met de gemeente en het jongerenwerk. Om 19.00 uur zijn we dicht, dat moet en daar houden we ons aan. Terwijl de niet-gedoogde shops open kunnen blijven. Ei genlijk klopt dat niet. Wij zou den 's avonds ook wel een paar uurtjes langer willen draaien. We hebben er onlangs een actie voor op touw gezet. In twee da gen tijd leverde dat 500 handte keningen op." Softdrugs zijn niet meer weg te denken uit de samenleving. Be ginnende blowers wordt eerst gevraagd wat ze eigenlijk zoe ken: speciale smaak, stonedheid of gewoon lekker willen slapen. „De vooroordelen zouden weg gehaald moeten worden. Er wordt hier in de zaak geen han del gedreven door derden. Daar zijn wij strikt in. Iedereen mag hier rustig binnenlopen, een kopje koffie drinken, genieten van de sfeer en de muziek." „Wij doen extra ons best om het goed te doen. Soms komt de po litie hier binnen met collega agenten uit Oostenrijk' om te kijken hoe wij hier werken, dat zegt voldoende." Een coffeeshop valt op, is aan de buitenkant altijd herken baar. Je moet blijkbaar opval len, maar de manier waarop stoot ook veel mensen af. „We zitten niet in de gemakke lijkste branche, er kleven veel risico's aan. Wij mogen soft drugs verkopen, maar het basis product (de hennepplant) mag niet en gros gekweekt worden. Hoe rijm je dat? Je moet op zo veel dingen letten, er zijn zoveel regeltjes." Carstens weet als geen ander dat 'gebruikers' absoluut geen lasti ge mensen zijn. „Van overlast of agressiviteit is hier geen sprake. Het gebeurt wel eens dat iemand dronken binnenstapt, gaat die blowen dan gaat het fout. Dat houden we goed in de gaten, waarschu wen zo iemand ook. Je moet wel weten waar je mee bezig bent." Ben kan er nog wel enkele be langrijke tips aan toevoegen: tij dens het gebruik van hasj en wiet neemt het concentratiever mogen af, daarom is het beter om het niet op school of tijdens je werk te nemen; onder invloed neemt ook het reactievermogen af, dus geen deelname aan het verkeer; het eten van hasj en wiet (zoals space-cake) is af te raden, vooral bij onervaren ge bruikers kan dat volkomen ver keerd vallen; hasj en wiet in combinatie met alcohol is slecht; van hasj en wiet kan je soms goed ziek worden. Zoek daarom een rustig plekje en eet of drink iets zoets. Gebruik geen hasj of wiet als je medicijnen inneemt, dat geldt ook voor suikerpatiënten en mensen met epilepsie. En, niet roken tijdens de zwangerschap. Koop in elk geval geen hasj en wiet op straat, laat je in een cof feeshop goed informeren over wat je koopt. Voorkom proble men en neem geen drugs mee de grens over. Wat is uw mening? Moeten softdrugs gewoon gelegali seerd worden, helemaal ver boden of mogen er van u best meer 'shops' verschijnen? Laat het de redactie even we ten. Uw reacties worden in een van de volgende uitgaven van de Scheldebode gepubli ceerd. Dat kan met naams vermelding of anoniem. Het adres: Redactie Schelde bode, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. SWIFFtt ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur KRAAMVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-2339! ZONDAG ^410.00 TOT 17.00 uur de gezelligste roamaelmarkt van nederianp LU Wallen en rimpels weghalen, vet afzuigen, cellulose ver wijderen, flaporen corrigeren, neus rechtzetten, hazen lip opereren, borsten vergroten of verkleinen, het zijn allemaal bekende handelingen. Zeker wanneer men te kampen heeft met ontsierend natuurlijke en onnatuur lijke misvormingen en men wil daar wat aan doen. De een heeft last van kraaienpoten en oogleden die spon taan dicht dreigen te valleneen ander wil figuurcorrec tie of juist vier ons siliconen er bij. Mag het ook ietsje meer zijn? Dank aan de plastisch chirurg, die zijn cliën ten van schoonheid voorziet en zijn bankrekening van saldo. Wie mooi wil zijn moet pijn lijden. Tegenwoordig kan dat, maar vijftig jaar geleden was er nog geen spra ke van plastische chirurgie voor iedereen. Indertijd wa ren er op een dorp een aantal Franse soldaten te gast. En knappe Fransen, vooral zaterdagavond op het af sluitend bal. Een achttienjarig meisje, klein van gestal te, dat ook naar het bal ging had voor zichzelf een pro bleem. Van gezicht was ze leuk om te zien, maar wat vrouwelijke vormen betrof had ze het niet getroffen. "Twi ertjes op 'n planke" zei moe Jaone dan. Haar moe der wist een oplossing. Een beha werd met lapjes opge vuld totdat haar dochter een aardig voorkomen had en zij ging parmantig op weg naar het bal. Kwart voor twaalf kwam ze thuis. "En?" vroeg moeder. De blos op haar gezicht sprak boekdelen. "Het ging prima, het was best leuk", was het antwoord, "Alleen die ene Frans man, die had het door. Als hij mij kwam halen om te dansen, dan wees hij naar mij en riep dan steeds: "Lap- petiet, lappetietü". Cameleon i

Scheldebode | 1998 | | pagina 1