Nleuw*- OflxAjJv^ IJI Bronzen armband tussen mosselen ZIJNEN 4 ..M 1ik jfa"-r 9 i Vijftig kaartjes voor ponypark Slagharen dame y2 prijs De eerste bloeiers TTI 1 ■n VLISSINGSE HEEFT ZICH VOORGOED IN AMERIKA GEVESTIGD ALS COWGIRL Uitspraak Tsm d<e "we-eik Montignaccen: iedereen heeft er de mond vol van Rabobank indoor- hoofdsponsor reamaffiBEBisaiEi NU ALLES GROENKALENDER ELKE W E 1 E K HUIS A A 1 1 H U 1 1 S 0 P W A L C H E 1 R e r VLISSINGSE WINKELIERS GUL MET ENTREEBEWIJZEN EN PRIJZENGELD TIJDENS NAJAARSACTIE WOENSDAG 14 JANUARI 1998 M/V st.jacobsstraat 31 vlissingen Geen nieuwjaars receptie bij Rabo Ook in zeeland is er nu eindelijk zicht op een ei gen plekje voor jonge authisten. Zondag 18 januari houdt Felikat een internationa le kattententoonstelling in De Kruitmoien. Er is een breed scala aan vervolg-opleidlngen. in De Scheldebode van deze week een indruk. Avontuur Mentaliteit Geen problemen Adressen Paard overvliegen Heimwee Bijzonder beeld Cowgirl "2-+Z- t>f- Het Nederlands Instituut voor Budgetbegeleiding over Montignaccen: 'we hebben uitgerekend dat iemand die volgens de richtlijnen van Montignac eet, veel meer kwijt is dan normaal. Een peperduur dieet.' Een hoogleraar voedingsleer: .Mensen geven veel geld uit aan dit soort onzin.' HoaWsponsar Rabobank ury en Heter de Kam. nil en Kam zijn Rabobank-directeuren die de hoofdsponsor-overeenkomst te kenen. In het midden Thiry, algemeen secretaris van Indoor Zeeland. FOTO: Tannie de Jonge ZEELAND - Indoor Zeeland is aan de 19e editie bezig. De Zee landhallen van Goes staan op z'n kop. Ook voor de 19e keer is de Rabobank nauw bij het grootse paardensportevenement be trokken. Deze bank is namelijk al vanaf het begin hoofdspon sor. Volgend jaar staat de twintigste Indoor op de agenda. Voor de Rabobank eveneens een jubileumjaar, maar dan wel iets langer namelijk honderd jaar. De komende dagen gaat Indoor Zeeland gewoon door. Er staat nog een aantal interessante springwedstrijden op het program ma met zaterdag de finales springen M, Z en ZZ. ZEELAND - De stichting Vrienden van het Zeeuws Museum heeft een bijzonder object geschonken aan het museum: een bronzen armband uit de eerste eeuw voor Christus. Opgevist uit de Oosterschelde, gevonden tussen de Yersekse mosselen en nu te zien in een vitrine van Het Winkeltje, onder de entreehal van het museum. Er is sprake van een bijzonder geschenk. Een archeologische vondst. Het gaat om een bronzen armband uit de eerste eeuw voor Christus, de zogenoemde La Tène tijd. De armband is open en heeft aan elk uiteinde een kogelvormig knopje. De bronzen glans wijst erop dat de armband al heel lang in het water heeft gelegen. Dit type armband is overigens in Nederland zeldzaam. Uit de Maas werden er enkele decennia geleden een paar opgebaggerd. VLISSINGEN - De Rabobank Walcheren Zuid is van de ge bruikelijke nieuwjaarsrecep tie afgestapt. In de plaats wordt op 27 januari een net werkavond gehouden voor de zakelijke relaties. In de ontvangsthal van het hoofdkantoor in Vlissingen luidt die avond het thema: 'Werken aan je vrijetijd'. Be zoekers kunnen deelnemen aan diverse workshops. Geno digden worden om 19.30 uur verwacht. STICHTING HET ZEEUWSE V. O f .:V, 5 Jlft J »V>; 'Groeien' is een wonder, maar het gaat niet van zelf. Mensen en dieren kunnen zonder voedsel niet groeien. Voor een paddestoel is vooral een vochtige omgeving belang rijk. En een absolute must voor planten is licht. Er zijn echter een aantal plantensoorten die wat minder licht nodig hebben de bosplanten, zoals das- look, bosanemoon, krokus, sneeuwklokje, bostulp en speenkruid. Zij groeien veelal dicht aan de grond en worden daarom bodem bedekkers genoemd. De bomen nemen voor hen al het licht weg wanneer in het voorjaar de bladeren aan de bomen zich begin nen te ontwikkelen. Om zoveel mogelijk van het licht te profiteren bloeien zij daarom vaak al in de eerste maanden van het jaar. De eerste bollen ge ven ons het blije gevoel dat het voorjaar in zicht is. Bosplanten beschikken over organen om hun reservevoedsel in te bewaren; een knol of bol, of zoals bij het speenkruid, een speentje onder de grond. Een bol is in feite een stengel met zeer korte leden waarop dicht op elkaar bladeren zijn ingeplant. De bladeren zijn dik en vlezig en bevatten reservevoedsel. Een knol is vaak niets anders dan de opgezwollen basis van een stengel. Bloem bollen komen van oorsprong niet in ons land voor. Zij zijn in vroegere eeuwen meegebracht van reizen die men naar verre landen maakte. Veel van deze gewassen dienden om de kloos tertuin, kasteeltuin of buitenverblijf op te sieren of werden aan geplant om hun geneeskrachtige waarde. Een van de eerste bloeiers is het gewone sneeuwklokje, Galanthus nivalis, die zich vaak al in januari laat zien. Het is interessant om eens goed naar de witte bloemetjes te kijken; eik heeft zes bloem blaadjes, de drie buitenste zijn lang zijn en de drie binnenste zijn kort en voorzien van een groene vlek. HELDEBODE VLISSINGEN - Winkelcentrum Vlissingen had in de de cembermaand een lucratieve actie voor het winkelend en kopend publiek op het programma staan. Bij aankopen vanaf 10 gulden werd een gratis lot uitgereikt. Vrij een voudig dus, maar de prijzen logen er niet om. De hoofprijs was maar liefst 1000 gulden. Dat bedrag werd gewonnen door de familie De Nood uit Oost-Souburg. De tweede prijs (750 gulden) ging naar S. van de Vecht uit Spui; de derde (500 gulden) naar F. Brac- ke Vlissingen en de vierde (altijd nog 250 gulden) naar J. Dinge- manse Oost-Souburg. Voorts waren er vijftig gezins- kaarten, ter waarde van 100 gul den, voor Ponypark Slagharen. Die gingen naar: J. van Aalst; A. Alberts; Arnold en A. Bruyn (al len uit lissingen); M. Buys Mid delburg; A. Ie Clercq en E. Cor- bijn Vlissingen; A. van de Dries- Menhere Oost-Souburg;; Eek- hardt Middelburg; A. Faber, H. Geldhof en P. Helderop Vlissin gen; P. Hendriks Oost-Souburg; L. van Heulen en J. Huisson Vlissingen; L. Joosse-Wevers Oost-Souburg; Th. Koene Vliss ingen; D. Lampe Middeburg; M. Landheer Vlissingen; P. Leen heer Koudekerke; J. van Liere en J. C. van Liere beiden uit Rit- them; Louws, Lubig, J. van de Made, H. Mallekoote, L. van de Matten, W. Meinderts, L. Murre de Kok en Van Nijff-Kaloschi- na, allen uit Vlissingen; De Nood Oost-Souburg; J. de Nooijer, B. de Nooijer, A. Prins, Van Rijswijk, B. Ronde, P. Rus ter, A. van Schijndel, C. Schip- pers-Notebaart, J. Steendam, A. Stitzinger, P. Stroo, C. Stroo en J. Theunissen, allen Vlissingen; Vane Oost-Souburg; S. van de Vecht Spui; J. Verheul, Wel- lstood, M. Westerweele en A. Weug, allen Vlissingen; J. Wisse Ritthem en N. de Witte Oost- Souburg. Een drietal winnaressen met de kadobonnen, gewonnen bij de Vlissingse winkeliersvereni ging. Rechts Wim Smits van de evenementencommissie Vereni ging Winkelcentrum Vlissingen. FOTO: Harry de Lange 'Avontuur ver van ouderlijk huis' VLISSINGEN - Het was wel even wennen voor haar ouders toen de 21-jarige Vlissingse Annemieke Herm sen een klein half jaar geleden kenbaar maakte dat ze zich voorgoed in Amerika zou gaan vestigen. Ze kreeg van haar vader en moeder géén tegenstand. Wel wijze raad. En die gebruikt ze graag. Want het is niet gemak kelijk om te slagen zo ver van huis. staat en zijn absoluut niet ach terbaks. Het plan om voorgoed in de Verenigde Staten te blijven ontstond vorig jaar tijdens de vakantie. Thuis ben ik er met mijn ouders over gaan praten." „We spraken af dat ik niet zom aar naar Amerika zou gaan. Dat het beter is om daar eerst een goede studie te gaan volgen. Sa men met mijn vader ging ik toen naar het Amerikaans Bureau voor Onderwijs in Amsterdam." LANDSCHAPj door Marcel van der Voort Wanneer Annemieke praat over de grote stap in haar leven, hoe het haar vergaat in de Verenigde Staten en over haar toekomst plannen, is ze even terug in Vlis singen. Ze heeft de feestdagen met familie en bekenden door gebracht. Inmiddels is ze weer terug naar Durham, ongeveer een uur rij den vanaf Boston. Annemieke studeert aan de University of New Hampshire. Ze heeft zich de laatste weken prima ver maakt in Nederland, bracht zelfs een bezoekje aan haar oude school, maar zonder pijn in haar hart liet ze alles achter zich. De zon, zee en het strand in Vlis singen wint het niet van het avontuur ver van het ouderlijke huis. „In de eerste plaats boeit de zon, zee en het strand mij niet bijzonder. Maar het niet zo dat verhuizen naar Amerika een meisjesdroom was. Eigenlijk is dat allemaal heel toevallig gegaan. Mijn oom en tante wonen in Amerika en daar was ik vorig jaar vijf weken op vakantie. Eerlijk gezegd vond ik er in het begin niet veel aan. Ik zat op het platteland en er was daar weinig te beleven. Na een tijdje kwam ik echter in contact met mensen die veel met paar den bezig zijn. Dat is ook mijn passie. Via die mensen bezocht ik toen maneges, concoursen en andere evenementen. „Toen leerde ik een heel ander Amerika kennen. Er is daar nog volop natuur en ruimte. Dat spreekt mij enorm aan. Ik kwam erachter dat dit alles mij meer trekt dan Nederland", legt An nemieke uit. De oud-Vlissingse rijdt vanaf haar zesde paard. In die richting ziet ze ook haar toekomst. Ze is zich ervan bewust dat dit even eens lijkt op een lang gekoester de meisjesdroom. Annemieke is nuchter. Van een hobby uitein delijk plezierig werk maken is leuk, maar moet wel haalbaar zijn. „Ik wil het liefst een mane ge beginnen. In Amerika is meer mogelijk dan in Nederland. De grond is goedkoper. In ons land betaal je vier keer zoveel. De milieuwetten zijn daar minder streng en omdat er nog veel ruimte is heb je daar minder snel last van buren die zeggen waar er wel en niet mest mag liggen." „Bovendien is de men taliteit anders. De mensen zeg gen daar meteen waar het op aan laten overvliegen. Dus nam ik een agent in de hand die alles voor mij zou regelen. Vlak voor dat ik moest vertrekken kreeg ik een fax dat alles niet door zou gaan. Ik zat toen met mijn han den in het haar. Met mijn ouders sprak ik af dat ik alvast zou gaan vliegen en dat hier alsnog de overtocht voor mijn paard geregeld zou worden. Binnen twaalf uur had ik een ticket voor mezelf en vertrok richting Ame rika." Inmiddels werd een ande re organisatie benaderd met de vraag de vliegreis voor Merrie tot in de puntjes te regelen. „Dat was een spannende tijd. Omdat ik er niet meer was, was mijn vader opeens opgescheept met een paard waar hij eigenlijk wee en problemen met de cul tuur." „Ik voelde mij daar snel als een vis in het water. Ik moet toegeven dat ik mijn ouders en mijn broer regelmatig mis. Toch is dat geen reden om terug te ke ren naar Nederland. Ik heb wel eens zo'n dag dat ik denk: ik zou vandaag wel even over de boule vard van Vlissingen willen slen teren. Ik ben hier immers opge groeid." „Maar ik heb het daar heel goed naar rftijn zin en voel me er al thuis, dus van echte heimwee is geen sprake. In het begin ken je daar helemaal nie mand. Met de kamergenoten heb je als eerste contact en verder gaat het allemaal vanzelf. Ons huis heeft een hoofd. Dat is een persoon die alles in de gaten ziet. Ze zijn er uiteraard, maar het valt allemaal mee. Amerika is inderdaad 'plastic', maar veel minder dan wij denken. Er is daar veel meer. Dat kan natuur lijk niet anders bij zo'n enorm groot gebied." Annemieke raakt niet uitgepraat over haar nieu we land. Maar hoe denkt haar moeder over het vertrek van haar enige dochter en tevens het jongste kind uit het gezin? „Dat Annemieke zo ver weg stu deert en woont vind ik leuk. Voor mij is het heel normaal dat volwassen kinderen een eigen leven gaan leiden. Mijn zus ging ook in Amerika studeren en mijn moeder vond dat evenmin een bezwaar. Voor de toekomst ligt het wat mij betreft iets heb je nodig om overeind te blij ven. Niet alleen in jouw eigen straatje rondkijken. Mijn uitein delijke wens en doel is een grote ranch in de bergen." „Ik wil er een soort herberg van maken waar ik kampen en the ma's kan organiseren. Een echt allround-bedrijf. Verschillende mensen daar hebben gezegd dat ik kans van slagen heb. Het feit dat ik Nederlandse ben zou niet in mijn nadeel werken. Integen deel. Ze vinden dat daar juist een voordeel. Het is overigens wel belangrijk dat ik een Green Card krijg. Zonder zo'n kaart kun je jezelf daar niet vestigen." Op de universiteit verwachten „Wij kregen daar adressen en informatie van maar liefst tach tig universiteiten die een oplei ding met betrekking tot paarden hebben. Al die scholen heb ik aangeschreven en enkele maan den later had ik van vijftig uni versiteiten informatie." „Ik verbaasde mij daarover. Het waren echt hele leuke reacties en ik kreeg de indruk dat ze mij als Nederlandse graag wilden hebben. Natuurlijk speelt het mee dat een internationale stu dent vier keer zoveel schoolgeld betaalt als iemand die daar van daan komt. In eerste instantie schreef ik mij in bij de universi teit van Wyoming, midden in het wilde westen", zegt Annemieke lachend. Maar enkele dagen nadat ze haar inschrijving in de brieven bus had gestopt, kwam er een folder van de University of New Hampshire. „Dat overtrof echt alles. Ik was meteen razend en thousiast. De inschrijftermijn liep ten einde. Dus ik heb snel alles ingevuld en opgestuurd. En mijn vader en ik zijn in het vliegtuig gestapt om de school te gaan bekijken." „Want zo'n grote stap kan je na tuurlijk onmogelijk maken als je van te voren niet eens weet waar je terecht komt. Toen ik daar aankwam vond ik die universi teit en de omgeving meteen ge weldig. Net of je in een film rondloopt. De lesgebouwen staan verspreid op een groot ter rein met daar tussen de campus, waar iedereen woont." „Er studeren achttienduizend studenten. Een compleet dorp met kroegen, een theater, win kels, er zijn twee bioscopen en zelfs een ijshockey hal met een eigen team. En iedere vijf minu ten rijdt er een bus over het ter rein die je van het ene naar het andere gebouw brengt. Zelf woon ik in een internationaal huis. Daar verblijven negentig studenten die uit veel verschil lende landen komen." Annemieke werd ruim vijf maanden geleden aangenomen op de universiteit en ging de overtocht in orde maken. Voor haar was dat geen probleem, maar ook haar paard Merrie moest mee en dat ging allemaal niet zo gemakkelijk als aanvan kelijk werd verwacht. „Ik had natuurlijk nog nooit een paard naar de andere kant van de oce- De 21-jarige Vlissingse Annemieke Hermsen vestigt zich voorgoed in A •eenka weinig verstand van had." Ge lukkig kon Merrie zolang in een stal worden onder gebracht. Uiteindelijk mocht ook mijn paard naar Amerika. Ik hoorde dat er zes personen nodig waren om Merrie in een speciale container te krijgen. Nu staat ze in een stal op ongeveer een half uur afstand van mijn huis", al dus de paardenliefhebster. In Amerika studeert Annemieke toegepaste dierenwetenschap- pen. Volgend studiejaar gaat ze zich meer specialiseren in paar den. Ze leert dan alles over on der andere de verzorging, medi cijnen en management. „Deze studie had ik weliswaar ook in Nederland kunnen volgen. Maar ik wil nu eenmaal in Amerika blijven en dan is dit een prima start. In het internationale huis waar ik woon hadden veel men sen in het begin last van heim- houdt. Géén moedertype, maar wel iemand die veel voor ons organiseert." „Dat helpt je snel ler thuis te voelen. Inmiddels heb ik daar enkele leuke vriend schappen. Misschien nog een beetje oppervlakkig, maar ik ben er immers slechts vijf maan den. Dat moet nog verder groei en. De mensen daar vinden het grappig dat ik Nederlandse ben. Ze beginnen dan over Amster dam en sex en drugs. Het beeld van de tulpen, klompen en mo lens is een beetje naar de achter grond. Dat valt mij wel op!." Niet alleen de Amerikanen heb ben een bijzonder beeld van ons kleine landje. Annemieke dacht in de Verenigde Staten ook iets anders aan te treffen. „Eerlijk gezegd verwachtte ik een hele boel gestoorde mensen tegen het lijf te lopen, zoals je die in die overdreven Amerikaanse series moeilijker. „Als mijn dochter daar straks een bedrijf start en een gezinne tje met kinderen gaat stichten ga ik een groot deel missen. Dat vind ik jammer. Toch ben ik vooral trots. Dat wij haar zo hebben opgevoed dat ze dit nu allemaal al voor elkaar heeft. Dat doet mij goed. Annemieke moet vooral dat doen dat ze graag wil doen. Ze moet zichzelf zijn." „Daarin hebben wij haar nooit tegengehouden. Dus ook niet op die dag dat ze tegen me zei: mam, ik word cowgirl!", vertelt moeder Marian. Annemieke Hermsen moet nog anderhalf jaar studeren. Daarna gaat ze waarschijnlijk nog een zes maanden durende vervolg cur sus doen. „Ik denk dat ik daarna eerst bij iemand in loondienst ga werken. Ervaring opdoen. Dat FOTO: Piet Davidse ze geen problemen. Zeker niet als ik eerst bij iemand in loon dienst ga werken. Aan onze universiteit zijn advocaten ver bonden die dergelijke zaken voor de studenten regelen", laat Annemieke weten. Ze blijft enthousiast. Maar komt ze ooit nog in Vlissingen wonen? Annemieke: „Zeg nooit, nooit! Maar zolang ik het zelf voor het zeggen heb en kijk naar mijn toekomstplannen is de kans dat ik terugkeer erg klein. Ik heb mezelf voorgenomen contact te houden met het thuisfront. Schrijven en bellen doe ik veel. Het is wel jammer dat het con tact met sommige vriendinnen hier gaat verwateren." „Dat merk ik nu al. Een goede vriendin van mij heeft inmiddels afgehaakt. Dat doet wel pijn. Gelukkig hingen mijn andere vrienden meteen aan de telefoon toen ik weer in Nederland kwam", zegt Annemieke tot slot.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1