K WALITEITS OCCASIONS De wijze uil? (V$> BOVAG Het zijn dure maanden Omroep zeeland Nieuwjaarsconcert Onda 0R0ENKALENDER E L K E W E E K 1 H U IS A A I* U 1 S 0 P V A 1 L C H E R E f 1 Activiteiten in Scheldebuurt Pincode I XX'tH±k i H LU 1X1 LU LU WOENSDAG 7 JANUARI 1998 M/V Snuffel eens rond bij de A-autobedrijven. Jindt ze op pagina 9 Zijn belangrijkste daden Expo in galerie 't Haentje De Rotaract Club heeft vijfhonderd gulden geschonken aan The Mission to Seamen. Deze week de eerste Dierenrubriek in De Scheldebode. Martin Caus vertelt er een en ander over. Morgen, donderdag, wordt in de openbare bieb in Middelburg een lezing gehouden over een kunstcollectie. MAANDAG 12 JANUARI IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK VIERING 50 JAAR ISRAËL Plan Slecht Inhoud NEDERLAND HEEFT ONGEVEER VIJFTIG AFDELINGEN VAN WOMAN'S AGLOW Moeilijk Levensverhaal Vernieuwing Hartelijkheid O Q 'Dat het koningschap voor Willem-Alexander méér inhoudt dan het doorknippen van linten, heeft de kroonprins nu wel duidelijk gemaakt. Voor zijn jaarinkomen van ruim 1,5 mil joen gulden (meer dan 1 ton per maand) heeft de prins onge veer honderd dagen gewerkt en stage gelopen. Vergeleken bij de 200 werkdagen van de gemiddelde Nederlander is dat niet bijster veel.' Panorama over de belangrijkste daden van prins Willem- Alexander in het afgelopen jaar. WALCHEREN - Het zijn dure maanden, dat weet en merkt ie dereen. Het wil echter niet zeggen dat je dan overal maar zon der betalen de winkel uit kan lopen. Een 37-jarige man uit Oudewater wilde in Vlissingen een par fumtester (125 gulden) meenemen zonder af te rekenen. Vier vrouwen zaten op een verjaardagsfeestje en gingen even 'win kelen'. Frisdrank en waspoeder werden niet betaald. In Middelburg werd een 43-jarige vrouw aangehouden, ze re kende enkele toiletartikelen niet af. ZEELAND - Omroep Zeeland brengt morgen, donderdag, veel nieuws, de culturele agenda, Rondje Zeeland en Zegt u 't maar. Vrijdag onder andere: Muziek door de week, Zwemer, een pro gramma over de Zeeuwse taal, natuurlijk 'n Uurtje Bert en de Passage. Het live-programma Zeeuwse Kringen komt als vanouds uit Desafinado in Middelburg. Zaterdagmorgen wordt om 08.00 uur begonnen met Zeeuwse streken. Het is een herhaling van een item dat over typisch Zeeuwse zaken handelt. Theo's Web gaat over Internet en de Radiokamer wordt door een bekende Zeeuw gepresenteerd. De Zeeuwse Lucht op zondag brengt het Tolia-duo (gitaar en mandoline), 's Middags is er P'oplawaai en de Tijdmachine, een cultureel-historisch programma. Maandag 12 januari gaat Omroep Zeeland met de dierenarts op stap. Enkele Onda-leden in actie. MIDDELBURG - Zaterdag 10 januari verzorgt de christelijke Brassband en Jeugdorkest Onda een nieuwjaarsconcert in het Zui derbaken aan de Rentmeesterlaan 245. De toegang is gratis. Alle onderdelen (jeugdorkest, brassband, dweilband en brasskwintet, van de vereniging verzorgen een programma. Aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG - Conny Mahieu exposeert van 10 januari tot en met 12 februari met keramiek, glas en schilderijen in 't Ha- entje te Paart, Spanjaardstraat 19. De openingstijden: donder dag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur en na telefoni sche afspraak. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Als iemand u vraagt een eigenschap van een uil te nomen, antwoordt u misschien dat een uil wijs is. Maar is dat ook zo? Deze eigenschap die aan uilen toegeschreven wordt, komt van het feit dat men vroeger dacht dat uilen in staat waren geboorte, dood en ande re belangrijke gebeurte nissen te voorspellen, zo is de Latijnse naam van de steenuil Athene Noc- tua en Athene was vroe ger het centrum van de Griekse wijsheid. Maar of een uil nu werkelijk wijs is? Het dier ge draagt zich grotendeels instinctief maar is wel in staat en aantal dingen te herinneren en in een be perkt aantal ongewone situaties nieuwe ge woonten aan te leren. Het toeschrijven van wijsheid aan uilen wordt waarschijnlijk mede veroorzaakt door het uiterlijk van de vo gel; zijn kop met grote ogen en het mollige lichaam en daarnaast ook door zijn leef wijze als geluidloze nachtjager, 's Nachts gaat de vleesetende uil op zoek naar zijn prooi die voornamelijk bestaat uit knaag dieren en andere kleine zoogdieren. Zijn grote ogen zijn aange past aan het zien in het donker. In tegenstelling tot de ogen van de mens zitten de ogen van een uil onbeweeglijk in zijn kassen, maar door de bijzonder lenigheid van zijn kop kan hij alle kan ten opkijken. Uilen zijn onovertroffen in het opmerken van een prooi die ze met hun sterke poten en scherpe klauwen vangen. Het feit dat hij geluidloos zijn prooi kan benaderen komt doordat de slag pennen aan de vleugeis voorzien zijn van dons waardoor het vleugelgeluid gedempt wordt. Overdag gaan de meeste uilen slapen, ze rusten dan op grote boomtakken en vallen dankzij hun schutskleur en het feit dat zij een houding aannemen die hen doet lijken op boomstompen of stukken boombast niet op. SCHELDEBODE Actie 'Breng de Joden thuis' MIDDELBURG - Ieder een is maandagavond 12 januari welkom Dii de spe ciale bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensediik 7 (aan vang 19.45 uur) in ver band met de viering van 50 jaar Israël dit jaar. De Israëlisch ambassadeur Y. Gal brengt dit jaar een be zoek aan Nederland. Op 18 mei is hij te gast in Middelburg. De ambassadeur gaat naar alle Nederlandse provincies en komt dus ook naar Zeeland, met name Middelburg. Bedoeling is dat een provinciaal comité daar de nodige voorbereidingen voor treft. Iedereen die mee wil hel pen wordt 12 januari in de bieb verwacht. Daar wordt men ontvangen door vertegenwoordigers van 'Chris tenen voor Israël' en de Zeeuwse stichting 'Steun aan Israël'. Het plan is dat de ambassadeur op 18 mei een aantal Zeeuwse instellingen en bedrijven be zoekt en dat er 's avonds in de Nieuwe Kerk in Middelburg een grote bijeenkomst plaatsvindt. Daarbij natuurlijk de nodige toespraken, optredens van koren en de overhandiging van een ge schenk. Het bedrag dat wordt aangeboden is dan intussen in Zeeland ingezameld voor de ac tie 'Breng de Joden thuis', die in het hele land door Christenen voor Israël wordt gehouden. In samenwerking met het Joods Agentschap in de Oekraïne en met Good News Travels, een christelijke organisatie in Enge land, streeft Christenen voor Is raël er naar om in twee jaar tijd 50.000 Oekraïense Joden te hel pen vertrekken naar Israël. Deze actie is ruim een jaar gele den begonnen en heeft tot nu toe al 3 miljoen gulden opgebracht. Dat is eenderde van het streef bedrag. „De situatie in Oekraïne (26 keer groter dan Nederland) is voor meer dan een half miljoen Joden ronduit slecht", zegt projectlei der Pee Koelewijn. „Het gaat daar heel slecht met de economie en het anti-semitis- me neemt er zienderogen toe. De meeste Joden willen weg. De meer dan 40 vrijwilligers van Good News Travels doen intus sen voortreffelijk werk. Zij zor gen dat de Joden met touring cars naar het vliegveld worden gebracht; het Joods Agentschap neemt het werk van hen over." Op 12 januari wordt middels een video duidelijk gemaakt wat het project precies inhoudt. Daarna laat Koelewijn zien dat het hele werk op bijbelse gegevens geba seerd is. Ook komen er materia len op tafel die voor de actie be schikbaar zijn: zoals een speel goedbusje dat eruit ziet als een touringcar van Good News Tra- veis. Aan het einde van de avond wordt een comité samengesteld dat met zoveel mogelijk andere vrijwilligers aan de slag gaat. Joden terug naar Israël, dat is het liefst wat ze willen. 'Mijn hart wordt zuiver verklaard' OOST-SOUBURG - De ontvangst is allerhartelijkst. Vrouwen zoenen, kloppen elkaar op de schouder, hou den lang eikaars hand vast en het 'blij dat je ook geko men bent' is niet van de lucht. Binnen in een zaal van wijkcentrum 'De Schuur' is er koffie en ter gelegen heid van de naderende kerst appeltaart en kerstcake. Spirit", de vertaling van het Ne derlands Bijbelgenootschap luidt: "Weest vurig van geest". Omdat dit bij sommige Neder landse mannen aanleiding gaf hun echtgenote als "vurig gloei lampje" aan te spreken, heeft de Nederlandse afdeling de Engel se naam maar gehandhaafd. Met de mannen zit het toch wat moeilijk. In de boodschap van Aglow lezen we onder meer dat "blokkades naar de man worden opgeruimd, vrouwen gaan beter in hun vel zitten, worden zeker der en functioneren in hun ge zin beter." „Ze worden een betere moeder, een betere echtgenote en soms worden hele families weer her enigd. Veel vrouwen hebben nooit geleerd te vergeven. Ze hebben problemen, in hun jeugd ontstaan, opgeslagen en nooit meer tevoorschijn ge haald." Veel vrouwen zijn ge kwetst", weet Van Herwijnen. De bijeenkomst in Oost-Sou burg op 17 december begint met samenzang uit de bundel Op wekkingsliederen. "Jezus, o Je zus, kom en vult ons hart" zin gen de ongeveer zestig vrouwen uit volle borst. Sommigen klap pen in de handen, anderen hef fen de armen omhoog, een en keling huilt. „Troosten en getroost worden", zegt Ineke van Herwijnen. „Vrouwen bevrijden van aller lei angsten, daar gaat het om." Voor een absolute buitenstaan der als ik ben, is het geloof waardig dat dit samen zingen de vrouwen troost geeft. Dan komt gastspreekster Mary- lin Hill uit Canada aan het woord. Een tolk vertaalt haar levensverhaal. Marylin, die een beetje aan de overleden lady Di door Tannie van Eek Ik ben een ochtend te gast bij Women's Aglow, een interker kelijke organisatie voor Chris ten-vrouwen. Ineke van Herwijnen, deze mor gen gastvrouw vertelt: „Wo men's Aglow Fellowship in Ne derland heeft geen kerkelijke richting. Het voornaamste doel is om alle Christen-vrouwen tot Jezus te leiden, ze de gelegen heid te geven te groeien in hun geloof en anderen te dienen. Het werkt niet als Jehova's ge tuigen." De organisatie is wereldwijd; de wereld is groot, laten we ons daarom eerst tot Walcheren be perken. Walcheren heeft één af deling, de tweede in Zeeland is in Goes en in heel Nederland zijn er ongeveer vijftig. Ineke: „Vrouwen komen bij ons uit al lerlei kerkelijke gemeenten. Helaas bereiken we de gerefor meerde en hervormde vrouwen nog weinig. Dat is jammer. Het is immers God's wens eenheid te brengen. Zei Jezus niet: Va der maak hen één." Met Ineke van Herwijnen praten valt niet mee. In het gesprek rolt het van de ene zinsnede uit de bijbel naar de andere. Hoe groeide dat In een moeilijke periode, wat er hier verder niet toe doet, greep God Ineke bij de schou ders en riep haar bij naam. Met als gevolg een totale vernieu wing van haar persoonlijkheid. Op dezelfde manier ontstond in 1967 in Seattle, Washington voor vier vrouwen "een per soonlijke vernieuwing door de Heilige Geest". Ze kregen het verlangen dit te delen met an dere vrouwen en gingen hier re gelmatig samen voor bidden. Hieruit ontstond, in feite aan de keukentafel, Aglow. Nu wordt over de hele wereld deze naam gebruikt. Er zijn meer dan 2500 afdelingen in twintig Europese landen. Enge land, Duitsland, Ierland, Noor wegen, Denemarken, Zweden en Nederland hebben hun eigen Nationaal Bestuur. De naam komt van Romeinen 12:11 "Be aglow and burning with the doet denken, danst over het po dium, lacht regelmatig haar stralende witte tanden bloot en vertelt hoe ze, in angst geboren, haar ouders moesten trouwen, haar leven al begon met een verkeerde spirituele bood schap, namelijk angst. In het koude Ontario werd het kindje Marylin, dat 2 pond woog" in de oven warm gehou den tot de dokter over de ijs- schotsen arriveerde. Maar de verkeerde spirit werd met Gods hulp omgezet in kracht, in lief de en dit gecombineerd met een gezond verstand, maakte Mary lin tot wat ze nu is. Een stralen de vrouw aan de zijde van haar man die pastor is. En voor al die vrouwen die ,met name in hun jeugd, nooit iets anders hoorden dan dat ze niet zouden deugen, ook Marylin" s vader zag zijn dochter als een moeilijk kind, heeft ze een op wekkende steun: „Koninginnen zijn jullie, dochters van de He melse Vader". De vrouw, die zich heel lang in haar leven niet kon uiten, spreekt in Oost-Souburg een uur lang de vrouwen toe. Heel Amerikaans zegt ze: God vindt ons allen O.K." Bij vertrek is er weer dezelfde hartelijkheid. Ik word in mijn jas geholpen. Mijn hand word weer lang vastgehouden, mijn hart wordt zuiver verklaard en 'Laat Jezus uw minnaar zijn' krijg ik als advies mee. Dat weet ik zo net nog niet. Maar terug naar Vlissingen, op de fiets, windkracht 7 en min drie graden, denk ik aan de vrouw die bijna de hele morgen huilde. Als zij echt wordt geholpen heeft voor mij Women's Aglow Fellowship al zin. VLISSINGEN - De maandelijk se activiteiten van wijkcentrum Scheldebuurt. Woensdag 14 januari kinderbin go (13.45 uur) voor de jeugd van 4 tot en met 9 jaar. Entree 1 gul den. Donderdag 22 januari bin go voor 50-plussers (14.00 uur) entree gratis. Prijsklaverjassen op zaterdag 24 januari (14.00 uur), kosten f 3,50. Vrijdag 30 januari bingo voor jong en oud (20.00 uur), en tree gratis. Wekelijks: maandagavond tech- nica voor meisjes van 10 tot en met 12 jaar en sjoelen. Dinsdag koersbal (13.15 uur), kosten 7 gulden per maand; technica; country line-dansen, 7 gulden per maand en cliëntenraad (13.30 uur). Woensdag darten (19.30 uur), kosten 7 gulden per maand, donderdag en vrijdag klaverjas sen; zaterdag buurtcontact en bridge. lil v~ Wmm& mwmiBMtm Het blad van Aglow Nederland, zoals dat enkele keren per jaar verschijnt. In onze moderne snelle maatschappij worden we opgezadeld met allerlei codes. De belangrijkste code in een mens zijn betaalbaar leven is de pinco de van de bank of girorekening. Je kunt niet meer zonder. En je moet je cijfers goed onthouden, want na twee keer een foute combinatie volgt de derde en laatste poging; daarna wordt je pinpas ongel dig. Beschermd tegen derden. Soms lastig, want veel mensen hebben te maken met verschillende pincodes. Pincodes van diverse bankpasjes, pinco de voor het tankstation, pincode om het bedrijfsa- larm uit te schakelen, pincode om je auto te star ten. Al die codes zijn privé, en u moet ze persoon lijk onthouden. Zo zijn er ook deursloten die al leen met een cijfercode te openen zijn. Op het po litiebureau in Goes kregen ze daar mee te maken. Wegens verbouwing zijn de Goese agenten tijdelijk verhuisd naar de Naereboutstraat. Om arrestanten te kunnen bergen werd er eind december een uit containers bestaand cellenblok geplaatst. De cel deuren waren van degelijke sloten voorzien, en uitsluitend te openen met een cijfercode. Maar toen de eerste arrestant opgeborgen moest worden, bleek niemand de juiste pincode te weten. De leve rancier had deze niet meegeleverd en wegens de landelijke kerstvakantie was er niemand bereik baar die wist hoe de sloten te openen of te sluiten. Lang geleden schreef een ontsnapte boef al op de muren van de Goese stadsgevangenis: Wie zich niet wil laten hangen moet zich in Goes laten van gen. Want de Heren van ter Goes zijn zo zacht als appelmoes". Was hij in onze tijd ontsnapt dan had hij ongetwijfeld geschreven: "Jullie mogen alles van mij weten, behalve mijn pincode". Cameleon.

Scheldebode | 1998 | | pagina 1