5 1\ 11 'Bafans 'Zonder God had ik het zelf niet gered' Een jaartje verder Ons kantoor is 31 december om 16.00 uur gesloten. E L K E W E E K H 1 S AAN H U 1 I S 0 P V 1 A L C H E R E N I "DE PAUW" J MAANDAG 29 DECEMBER 1997 M/V Rijkaard nog steeds geliefd Vluchtelingenwerk op ander adres Uniforme openingstijden gemeente Wandel-, snert- en puzzeltocht Rob van der Meule koos voor het grillige theater vak. Een mens met een bij zonder levensverhaal. Zo kan straatmuzikant Theo Koster wel ge noemd worden. 4ÈÈ0t M&ll Het was een 'geweldig' jaar. Ad Roos zet een en ander op een rijtje. Tussen toekomst en verleden ligt de stilte van het evenzvicht. 'De slienger tussen oud en nieuiv vindt zn rustpunt in het thans. Vlieg nie te vee mee een en weer dan bluufje in balans. Afhaalcentrum ,is s®'" ""'li»"5" RUIM 95% VAN DE PLEGERS VAN SEKSUELE DELICTEN ONTKENT ALTIJD Andere openingstijden ANWB GROENKALENDER Overleven Tijdschrift Uitleggen Kosten Nood lenigen Wensen Champagne CHELDEBODE Frank Rijkaard is in Nederland nog altijd bijzonder geliefd, ondanks het feit dat hij een keer iemand (Rudi Voller) heeft bespuugd. Hij deed dat niet op straat, maar op het voetbal veld en bovendien midden in het gezicht van een Duitser. Dat scheelt, en zijn onderbroeken worden nog steeds goed verkocht. Gijsbert Spierenburg in Brabants Nieuwsblad. VLISSINGEN - Het kantoor van de Stichting Vluchtelingen werk Walcheren is verhuisd naar de Onderstraat 91. Het nieu we telefoonnummer is: 415560. Tot 5 januari is het kantoor, in verband met de feestdagen, gesloten. Het kantoor van de werk groep Veere en Middelburg (Segeerssingel 46 in Middelburg) is tot 5 januari alleen 's morgens open. Vrijdag 2 januari is het kantoor de hele dag dicht. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat met ingang van 1 januari uniforme openingstijden hanteren. Dan zijn bij voorbeeld alle gemeentelijke kantoren van maandag tot en met vrijdag open van 08.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Op donderdag zijn eveneens enkele organisatie-onderdelen van 18.00 tot 20.00 uur open. Dat zijn: gemeentearchief, Sociale Za ken; Burgerzaken, Bouwen, Wonen en Communicatie; Interne en Juridische zaken van de dienst Stadsbeheer. MIDDELBURG - Wandelen, snert eten en puzzelen: het kan zaterdag 3 januari niet op bij wandelsportvereniging 't Zand. Dan wordt namelijk al voor de 22e keer deze familie- tocht gehouden. Het startburo is gevestigd in wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat 42 in wijk 't Zand- Stromen- wijk. Tussen 13.30 en 14.00 uur kunnen deelnemers er starten. De tocht gaat door de Middel burgse binnenstad over een afstand van 5 kilometer. Ie dereen kan dus meedoen, het inschrijfgeld bedraagt f 4,50 (leden krijgen twee kwartjes reductie). Na afloop is er een herinnering en een geurige kop snert. Uit de goede oplos singen van de puzzel worden drie extra prijzen geloot. Engel Reinhoudt A^Ünl*' ndellen 2 W-el +:*k ff'e ijs „1een -fits'-0, Waaru gezellig en lekker kunt tafelen en ook al onze gerechten af kunt halen Papegaaienburg 4 Vlissingen Tel. 468150 MIDDELBURG - De ANWB aan de Nieuwe Burg heeft met in gang van het nieuwe jaar ook meteen andere openingstijden. Van maandag tot en met vrijdag van 09.30 tot 18.00 uur; don derdag tot 21.00 uur en zaterdag van 09.30 tot 17.00 uur. STICHTING HET ZEEUWSE Er is weer een jaar voorbij; een jaar waarin veel gebeurd is en weer een jaar verder in ons leven. De meesten van ons staan bij deze feiten even stil. Dieren zullen dat niet doen, hoewel zij ook veel meemaken en weer een jaartje ouder zijn. Als ze tenminste een jaar worden! Want zoals bijvoorbeeld een eendagsvlieg leeft, zoals zijn naam verraad, slechts maximaal een dag. Insec ten, waartoe de eendagsvlieg behoort, leven over het algemeen maximaal een jaar. Zo leeft de gewone huisvlieg 19 tot dertig dagen, een mug tien tot vijftig dagen. Net zoals bij elke dier soort wordt het ouder worden bepaald en geregeld door een in gebouwde klok. Schildpadden, met hun langzame stofwisse ling, zijn hoogstwaarschijnlijk de langst levende dieren. Van de over de hele wereld verspreid levende 220 soorten zijn de reu- zenschildpadden erg opmerkelijk, niet alleen vanwege hun af meting en gewicht van ruim 200 kilogram, maar ook vanwege het feit dat zij meer dan honderd jaar kunnen worden. Onder de zoogdieren is de mens recordhouder, mede omdat wij het ver mogen hebben ons leef- en woonmilieu te beheersen en genees middelen te vinden voor onze kwalen. Bij dieren is de beschik baarheid van voedsel en de blootstelling aan ziekte nogal een de boosdoener. De leeftijd van walvissen komt in de buurt van die van de mens. De leeftijd van vogels varieert sterk van soort tot soort en heeft veel te maken met de grootte. Een papegaai kan wel honderd jaar worden; en periode waarin circa twintig ge neraties winterkoninkjes kunnen leven. MIDDELBURG - „De nood aantonen van vrouwen die seksueel mishandeld worden of werden, dat wil ik en niets liever dan dat." Psychologe dra. Marrie van der Feen weet waarover ze praat; noemt zich derhalve er varingsdeskundige. „Een uitlating van de minister van Justitie om vrouwen met verhalen over seksueel mis bruik niet te snel te geloven, zeker niet als ze zich het misbruik pas veel later herinneren, zette me aan tot het schrijven van een reactie hierop/'Verontwaardigd zegt ze: „Waarom wordt er niet gewaarschuwd om de da ders niet te snel te geloven, wetend dat ruim 95% van de plegers van seksuele delicten altijd ontkent „Seksueel misbruikte kinderen en volwassenen denken liefst zo min mogelijk aan wat er is ge beurd. Dat is ook een vorm van overleven, maar het leed zit diep. Naar de politie stappen kan lange tijd meer na dan voor delen geven." „Er wordt immers zoveel over hoop gehaald, de vrouw die in cest aangeeft wordt daardoor enorm kwetsbaar en moet vaak terugvallen op haar familie. En juist binnen die familie liggen de problemen." Uit een wetenschappelijk on derzoek van N. Draijer in 1988 blijkt dat 1 op de 7 vrouwen in hun jeugd seksueel is mishan deld, 13% hiervan door verwan ten en ruim 30% van de vrou wen had te maken met seksueel geweld in het algemeen. Verhoudingsgewijs zijn veel meer meisjes slachtoffer dan jongens. (Stichting "Petra" richt zich met de hulpverlening uit sluitend op vrouwen). Marrie: „De meeste daders zijn mannen, maar ook vrouwen misbruiken kinderen. Incest is macht over een weerloos iemand, een kind dat afhankelijk is, ook emotio neel, van daders, en ik noem (pleeg)vader, (pleeg)moeder, opa, oma, ooms o.a." Het tijdschrift "Petra", een pe riodiek dat drie maal per jaar verschijnt, is geen vrolijk blad en dat is nog zacht uitgedrukt. Van der Feen: „Soms willen wij zelf niet geloven wat de vrou wen vertellen, maar er is geen reden voor ons om aan hun ver halen te twijfelen. Zelf zou ik ook wel eens een anders ge kleurde ervaring in het blad wil len zien." „Al was het alleen maar als een gezond tegenwicht". Over een aardige vader zoals de mijne „Ja, bijvoorbeeld," zegt ze. In "Petra" nr. 12/13 van dit jaar is zeer uitgebreid plaats inge ruimd voor ritueel misbruik of satanische rituelen. „Ook de stem van deze slacht offers moet gehoord worden. We kunnen het kwaad in de ogen zien omdat Jezus Christus Over winnaar is op alle machten en krachten van de duisternis", lees ik in het redactionele voor woord. Daar waar dra. Van der Feen uit eigen ervaring weet dat seksueel misbruik veel in die omgeving voorkomt, waar de bijbel als stok achter de deur staat, immers, zegt ze: „Eert uw vader..enz", wordt diezelfde bij bel als voldoende betrouwbaar gezien om als uitgangspunt te dienen bij de hulpverlening aan misbruikte vrouwen. Wil ze dat uitleggen? „Ieder een", zegt ze, „heeft een religi eus gevoel van binnen. Dat de club, laat ik het zo maar noe men, waar de vrouwen uit voortkomen, daar geen respect voor heeft, is schrijnend." „Dat wil voor mij niet zeggen dat de bijbel mijn leidraad niet zou mogen zijn. Het gaat ner gens anders om dan om de lief de. Ik noem dat God". De boe ken "Het doet pijn van binnen" en 'De pijn voorbij, een weg van de beerput', daar wordt, na heel veel jaren, niet meer naar ge luisterd. Wij bieden de vrouwen een grote helpende hand als het deksel eenmaal wordt opge licht", belooft fylarrie van d$r Feen, die zelf individuele ge sprekstherapie geeft. Er is telefonische hulpverlening (gratis) via een praatlijn die door pastorale werkers en erva ringsdeskundigen wordt bezet. Van der Feen: Vrouwen moeten steun kunnen zoeken bij elkaar. Om te werken aan verbetering van hun weerbaarheid en socia le vaardigheid. Hun zelfvertrouwen moet wor den hersteld, ook hun vertrou wen in God en deels hun ver trouwen in de mens. Daarvoor zijn lotgenotengroepen opge richt, ook hier in Middelburg. En voor groepen van ongeveer dertig personen zijn er vier maal per jaar traumaverwer- door Tannie van Eek Marrie van der Feen is als psy chologe verbonden aan de Psy- cho-sociale-pastorale Vrouwen hulpverlening "Petra". In 1973 werd de Stichting opge richt, droeg eerst de naam "Ge knakt riet". In het woonhuis van de familie Van der Feen aan de Turfkaai in Middelburg is de praktijkruimte gevestigd. „Dat maakt het mede mogelijk door te blijven gaan met dit werk. Het drukt de kosten." De psychologe: „Soms denk ik dat er over dit onderwerp meer geschreven wordt dan dat er daadwerkelijk iets gebeurt. Of ben ik te pessimistisch?" „Wat ik mis in het beleid is een eenvoudig te realiseren preven tieve maatregel als verlenging van de verjaringstermijn van het delict van 12 naar 40 jaar. Vrou wen komen immers pas na jaren met hun verhaal, hun trauma, meestal via de huisarts bij de hulpverleners terecht." „Omdat klachten als slapeloos heid, concentratiestoornissen, grote emotionele verwarring, prikkelbaarheid, heftige schrik reacties, niet kunnen vrijen, overdreven waakzaamheid, de pressiviteit en nog heel veel meer onbestemde klachten op den duur een te grote belasting worden voor de vrouw en haar omgeving. „Een kleine aanleiding kan dan de oorzaak zijn dat het deksel van de ketel gaat. Incestslacht- offers, zo constateren wij in de hulpverlening, komen vaak pas na hun 33e naar buiten met hun aanklacht." Koesteren, zoals je een kind be hoort te doen." Veel werk wordt verzet door vrijwilligers, een lange lijst van vrouwen en een enkele man wordt anoniem, want alleen met voornaam genoemd, in een van de periodieken bedankt. De redactie van "Petra", Marrie en haar man Rudolf E. Van der Feen, ziet in die hulp een gave Gods voor mensen in nood." „Nood lenigen zonder geld blijft, ook hier, moeilijk. Finan ciële hulp van buiten is wel kom. Een abonnement op "Pe tra" kost 45 gulden. Losse num mers kosten 9 gulden 50. Wie zogenaamd platformlid wil zijn betaalt 100 gulden, per jaar en giften c.q. sponsoring worden graag in ontvangst genomen. En voor wie bidden kan, bid voor de slachtoffers en voor ons", vragen beide redacteuren. „Het is opvallend", zegt Marrie, dat veel van de hulpaanvragen uit de rest van Nederland ko men en Zeeland hierbij achter blijft." „Er is geen enkele aanwijzing dat dit leed in deze provincie niet voor zou komen. Ik ver moed dat er sprake is van grote angst. Er rust hier nog een ta boe op dit onderwerp." De hulpverlening gaat verder dan Nederland. Samen met de Engelse Caring Services is bij de European Commission Sub sidie aangevraagd voor het En gelstalige project, dat luidt: "Maatregelen om geweld tegen kinderen, jonge mensen en vrouwen tegen te gaan". „Het project, kosten 240.000 gulden, startte 1 december voor de duur van één jaar, ondanks dat de aangevraagde subsidie van 180.000 gulden werd afge wezen. Het gaat via Europa en afwijzing is vrij normaal voor een eerste aanvraag", weet de psychologe. De verjaringstermijn voor da ders van 12 naar 40 jaar bren gen en therapeutische begelei ding van daders om het geheu gen op te frissen, dat zijn wen sen van Marrie van der Feen. Uit haar woorden spreekt ver der een grote behoefte die vrou wen te helpen die met klachten bij haar komen. Klachten, ont staan door een verstopt verle den. „Deskundigen, weet ze ook, zijn niet eensgezind in hun mening. Blijvend wegstoppen en er "mee leren leven" of gra ven tot de onderste steen boven ligt.' Van der Feen: „Als de klachten van dien aard zijn dat het leven bijna niet leefbaar meer is dan moet er iets gebeuren". Tot slot zegt ze: Het is mijn vak. Maar door mijn verleden ben ik er meer dan vakmatig mee bezig. Er is zoveel over dit onderwerp te zeggen, te veel, te complex, te pijnlijk ook." Het telefoonnummer van de praatlijn is op werkdagen van 13.00 tot 17.00 uur: (0118) 641535, op donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. Petra, een tijdschrift voor psycho-educatie. trauma naar kracht", het eerste geschreven door Marrie, het tweede in samenwerking met haar man, en opgedragen aan hun acht kinderen, zijn geheel geschreven vanuit een christelij ke visie op hulpverlening. „Zon der God had ik het zelf niet ge red", bekent de psychologe. „Traumaverwerking betekent de waarheid onder ogen zien. en dan gaat niet zonder pijn. Het advies "laat het deksel maar op kings-weekenden. „Troosten en getroost worden staat dan voorop. Met muziek therapie hopen we gevoelsblok- kades op te heffen. Misbruikte en derhalve beschadigde vrou wen zeggen dat ze in die week enden zoveel zorg, warmte en liefde ontvangen als nooit eer der in hun leven het geval was." „We koesteren ze in zo"n week end. Al vinden sommigen dat ik dat woord niet mag gebruiken. Het oude jaar is bijna om, het laatste kalenderblaadje kan er zo af. De nieuwe kalender hangt al achter de ou de. Als je nog ieder jaar een nieuwe kalender op mag hangen, dan gaat het goed met je. Oudejaarsdag is zo n dag om van die typische klusjes te doen. Temidden van oliebollenlucht en ander smakelijk oudejaarsgebak en gehuld in een waas van poedersuiker wordt met een bakje koffie of wat sterkers de nieuwe zakagenda 1998 ingevuld. Want we moeten immers bij de tijd blijven op weg naar het volgend nieuwjaar. In de winkels is het nog druk met mensen die nog wat boodschappen willen halen. Dat moet snel, want de meeste zaken gaan vroeg tijdig dicht. Op straat hoor je af en toe een verdwaalde koenkelpot, een middel waarmee je dertig, veertig jaar geleden nog makkelijk een paar cent mee op kon halen. Het meeste geluid dat je hoort is van vuurwerk dat al vast afgestoken wordt. De voorlichtingscampagne om er voorzichtig mee om te gaan heeft hopelijk gewerkt. In het verlengde daarvan hoorde ik dat er jaarlijks zo n veertig gewonden extra vallen door knallen tijdens de jaarwisseling. Het gaat hier om champagnekurken die tijdens het ontkurken van defies oogverwondingen ver oorzaken. Sta je daar al lichtelijk verheugd met veel bombarie in de laatste seconden van het oude jaar met een fles Veuve Sylvestre te prutsen en dan vliegt de kurk uitgerekend bij je schoonmoeder op d'r oog. Heb je gelijk wat goed te maken in het nieuwe jaar. Hou dus een oogje in het zeil met de champagne. Vanuit dit hoekje wens ik U allen een gezellige jaarwisseling en gezond en voorspoedig Nieuwjaar. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1