Uit op Walcheren Ook kerstfeest bij Omroep Zeeland 21 Ook in Der Boede is het met kerst feest Kerstrit De Zeeuwen Voorbereidingen voor feestdagen in verpleeg- en verzorgingshuizen in volle gang PROMOTIEDAG PAARDRIJDEN VOOR MENSEN MET EEN HANDICAP School van het Gouden Rozenkruis Zeeuws zaalvoetbaltoemooi Nominaties Zeeuwse Popprijzen Woensdag weer kerstnachtdienst Peter Kempe bij Grandpa Sessieband Dansavond voor alleenstaanden Oranjezon houdt workshops Orgelconcert In Koorkerk Dansavond De Goudvinken The Duke 5 jaar voor 28e keer Kerst-in Engelenkoren Paardoes Lions club Gezellig Gevoelskant Niet verzuren Lichtpuntjes Voldoening Kerstmenu Maaltijden BERGEN OP ZOOM - De School van het Gouden Rozenkruis, het Leetorium Rosicrucianum, houdt voor alle belangstellen den uit Zeeland en Brabant op zondag 28 december van 13.30 tot 16.30 uur een conferentiemiddag met als onderwerp 'De Gnosis in de 21e eeuw'. Deze bijeenkomst is in het eigen gebouw aan de Blauwehand- straat 21 in Bergen op Zoom. Entree 5 gulden, inlichtingen te lefoon 0164-235224. VLISSINGEN - Zondag 28 december houdt Emergo een groot Zeeuws zaalvoetbaltoernooi in twee sporthallen van Baskens- burg. De deelnemende clubs zijn: Dauwendaele; Tympaan; Ar- nemuiden; hotel Zeeduin; Rooie Oortjes; Garderen/Dekker; Jongepier Sport; Sinar; Taxi Vlissingen; 't Hoekje; Concurrent Joen; EPZ; Emergo; FC. Dorst; Klaasen Tweewieiers; Middel burg; Eiland Boys en Aidegonde. Aanvang 09.30 uur, verloting om 16.40 uur. Entree gratis. VLISSINGEN - De nominatiecommissie voor de Zeeuwse Pop prijzen van de stichting Popmuziek Zeeland heeft de genomi neerde groepen bekend gemaakt. De prijzen worden zaterdag 2? december uitgereikt in het Arsenaaltheater. ARNEMUIDEN - In de gereformeerde kerk wordt woensdag 24 december om 22.00 uur een kerstnachtdienst gehouden. Om 21.30 uur wordt begonnen met de samenzang. Het thema: 'Gods grote geschenk'. MIDDELBURG - Zondag 28 december is de laatste sessie van dit jaar in het Schuttershofcafé en staat in het teken van blues muziek. Juke Joints-zanger Peter Kempe, de Zeeuwse blues zanger bij uitstek, heeft al regelmatig met de Grandpa Nick Bluesband opgetreden en er zelfs een live-cd van uitgebracht. Het concert begint om 17.00 uur. VLISSINGEN - Voor alleenstaande 25-plussers biedt Aidegon de vrijdag 2 januari alle mogelijkheden. Onder het genot van een hapje en een drankje wordt een sfeervolle avond gepresen teerd, aanvang 20.30 uur, toegang gratis. OOSTKAPELLE - De stichting Educatief Toerisme Zeeland "Oranjezon' houdt een aantal workshops tekenen schilderen en vakahtie-schilderweken. De eerste sehilderweek is van 16 tot 20 februari en staat onder leiding van Joke Plomp, bekend aquarelliste. Ze exposeert op het ogenblik in Oranjezon. Inlich tingen via telefoon 581507. MIDDELBURG - Leen de Broekert speelt 3 januari vanaf 20.00 uur op het orgel van de Koorkerk. Bij de uitgang wordt gecol lecteerd ten bate van het orgelfonds. MIDDELBURG - In Ontmoetingscentrum Dauwendaele wordt zaterdag 27 december een dansavond gehouden door dansver- eniging De Goudvinken, aanvang 19.30 uur. MIDDELBURG - The Duke bestaat 5 jaar. Daarom is januari muziekmaand. Zondag 4 januari om 15.00 uur Paddy's Surpri se. WALCHEREN - Uit op Walcheren, het kan op vele manieren. Ofschoon de officiële kerstdagen achter de rug zijn, wordt in de Stadsschouwburg van Middelburg nog twee keer A Christmas Carol opgevoerd. Deze muzikale kerstvoorstelling voor de hele familie begint zo wel maandag als dinsdag (29 en 30 december) om 14.00 uur. Entree 15 gulden. Zondag 28 december vanaf 15.30 uur is The Belcanto Strings Friends te horen in de Concertzaal van Middelburg. Het is een kamer-muzickensemble. Entree 25 gulden. VLISSINGEN - Voor de 28e keer wordt de Kerst-In gehouden in Vlissingen. Iedereen is welkom, met het samenstellen van het programma is rekening gehouden met een gevarieerd publiek. In wijkcentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan 42 wordt op beide kerstdagen een kerst-in gehouden. Op eerste kerstdag wordt 's morgens om 10.00 uur begonnen met een kopje koffie of thee en er kunnen spelletjes gedaan worden. In de middaguren treedt het duo Alice en Lenie op met Spaanse dansen en 's avonds komt Peter Adriaanse met liedjes van vroeger en nu. Tweede kerstdag wordt opnieuw met een ge zellig bakje koffie (of thee) begonnen, 's Middags staat de mu sical van Majoraat op de agenda en 's avonds bingo-dansant met medewerking van de Bintjes. Er zijn broodmaaltijden (zo wel 's middags als 's avonds) die tegen kostprijs worden aange boden. Mensen die slecht ter been zijn kunnen worden opge haald, telefoon 466241. BIGGEKERKE - De motor- en autoclub De Zeeuwen' houdt op vrijdag 26 december haar traditionele Kerstrit. Een puzzel- rit waaraan kan worden deelgenomen in de A- en B-kiasse, ter wijl beginners de C-klasse vormen. Voor elke deelnemer is een prijs beschikbaar. Inschrijven van 13.30 tot 14.30 uur in café Juliana te Biggekerke. ZEELAND - Volgens de Omroep-medewerkers staan branden de kaarsjes in de studio. Het is voor de luisteraars niet te zien, maar de kerstsfeer wil Omroep Zeeland wel tot in de huiska mers door laten dringen. Woensdagmorgen om 09.00 uur bijvoorbeeld: Laat de klok maar luiden, een uitstalling van kerstmuziek. Aansluitend 'bo men met de boswachter' en dat kan natuurlijk nergens anders over gaan dan kerstbomen. Donderdag 25 december is het een en al kerst wat de klok slaat: kerstmuziek van Zeeuwse bodem en 'het kerstpakket' met Ver- onique Roeg en Remco van Schellen (12.00 uur). Vanaf 14.00 uur Zeeuwse kerst en van 16.00 tot 18.00 uur het jaaroverzicht. Vrijdag 26 december om 10.00 uur: pastorales en engelenkoren: klassieke muziek rond het thema kerst. Piet Brakman presen teert vanaf 13.00 uur het Rondje kerst. Zaterdag 27 december Zeeuwse Streken en de Radiokamer, om maar eens een paar items te noemen. Zondag 28 december: Oor je't; Zeeuwse Lucht en in P'Qplawaai een terugblik op de uit reiking van de Zeeuwse Popprijs. Maandag onder meer Met Aly de Boer op en de Blauwe Maan dag; dinsdag een programma over Agressie bij jongeren. Woensdag 31 december vanaf 13.30 uur het Sportjaar 1997 li ve vanuit Kloetinge en 1 januari klassiek van Zeeuwse bodem en tussen 13.00 en 17.00 uur De Beste Wensen met veel muziek en telefonische nieuwjaarsgroeten van luisteraars. Daarbij ook contacten met overzeese gebieden. KERST 'Uitgegroeid tot ware happening' VLISSINGEN-GOES - Toen drie jaar geleden werd begonnen met de promotiedag paardrijden voor men sen met een handicap, had men nog niet de verwach ting dat dit ooit zou uitgroeien tot een ware happening. Wellicht omdat deze dag een vast onderdeel is gewor den van het Paardensportspektakel Indoor Zeeland in de Zeelandhallen in Goes, waren er dit jaar zoveel in schrijvingen dat sommige liefhebbers teleurgesteld moeten worden. Donderdag 23 december kunnen de ruiters vanaf 10.00 uur zich aan het publiek presente ren. Iedere betrokkene is het er over eens. Het succes is voor een be langrijk deel te danken aan de sfeer die er heerst tijdens de promotiedag in Goes. Vanuit heel Zeeland komen de ruiters met een verstandelijk- of licha melijk handicap naar de Zee landhallen. door Marcel van der Voort De grote hal waar onlangs nog publiekslieveling Frans Bauer optrad en waar regelmatig al lerlei uiteenlopende evenemen ten worden gehouden kan men nu de sfeer van de paardensport opsnuiven. Dat betekent de geur van stro en mest, maar ook wachtende ruiters met hun trouwe viervoeter. Want de Stichting Promotie Paardrijden Gehandicapten en de Zeeuwse Sportraad die samen de organi satie voor hun deel nemen bena drukken dat alles 'echt' zal zijn. Omdat deze week tevens Indoor Zeeland in de hal plaatsheeft zijn alle ingrediënten voor het spektakel aanwezig. „Wij hebben dit initiatief drie jaar geleden genomen, omdat we in contact kwamen met en kele enthousiaste mensen in Goes. Die vonden dat de Indoor ook aantrekkelijk moest worden voor mensen met een handicap. Wij hebben weliswaar verstand van zaken betreffende het op zetten van sportevenementen, maar onze kracht ligt niet bij het opzetten van zo'n dag voor mensen met een handicap." „Het was bekend dat manege Paardoes in Vlissingen die deskundigheid wel in huis heeft. Vandaar dat er een samenwer king tot stand kwam", vertelt directeur T. Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad. Begeleidster Ria de Klerk treedt namens manege Paardoes, onderdeel van de Arduinse Be drijven, op als coordinator van het paardensport spektakel dat donderdag wordt gehouden. Zij weet als geen ander waarom mensen met een handicap graag meedoen. „Het is natuurlijk hartstikke leuk om op deze manier naar buiten te treden. Voor de ruiters is het totaal iets anders dan op het eigen terrein rond te rijden. Het gaat hier om een echte wed strijd. Dus er is ook de spanning die daarbij hoort. Dat vinden de deelnemers stuk voor stuk een belevenis. Het gaat ze vooral om het sfeertje." „Dat er tribunes staan waarop de ouders en andere bekenden zitten. De deelnemers zijn sa men met hun favoriete sport be zig. Dat speelt geen onbelangrij ke rol. Er komen niet uitsluitend ruiters van Paardoes. Onder an dere Temeuzen, Goes, Roosen daal, Etten-Leur en Zierikzee sturen afgevaardigden", vertelt Ria de Klerk enkele dagen voor aanvang van het spektakel. Ze beaamt dat de deelnemers dolgraag willen laten zien wat ze kunnen met hun paard. Ria: „De mensen worden die dag in het zonnetje gezet. Voor hen is het een uitje, een echt feest. Daarom zijn er naast de wed strijden ook andere activiteiten, zoals het optreden van een clown en de Zeeuwse muzikan ten. Paardrijden voor gehandicapten. „Uiteraard is er voor iedere deelnemer een aandenken en voor de winnaars zijn er van die fraaie linten die altijd bij wed strijden worden uitgereikt. Dit alles is mogelijk dankzij de inzet van de Zeeuwse Sportraad en vanwege financiële steun door de Bevelandse Lions Clubs. Veel leden van de Lions Club werken deze dag trouwens als vrijwilli ger mee achter de schermen." Dit jaar was er een record-aan tal inschrijvingen. Zoveel zelfs dat er ruiters teleurgesteld moesten worden. „Drie jaar ge leden waren er vijfenveertig deelnemers. Nu honderdtien. Meer mensen kunnen er helaas niet meedoen. Dat heeft een tijdtechnische reden. Het pro gramma kan niet langer ge maakt worden. De ruiters en hun paarden moeten naar Goes vervoerd worden. We starten om tien uur, dat is dus al aan de vroege kant. Bovendien moet ie dereen 's avonds weer op tijd naar huis", legt Ria de Klerk uit. Ze vindt het jammer dat de pu blieke belangstelling nog een beetje achter blijft. „Het zijn vooral familieleden die komen kijken. Voor anderen is het ech ter ook heel leuk om te zien. Te meer omdat het hier gaat om echte wedstrijden met alles erop en eraan. Er is voor de toeschouwer ge noeg te zien en bovendien is zo'n promotiedag altijd erg gezellig. „We beginnen donderdag met groepspresentaties. Verstande lijk gehandicapten met een laag nivo laten dan zien wat ze kun nen. Een echte wedstrijd is dat niet, want deze mensen hebben geen besef van competitie. Er komt een parcours die de deel nemers moeten afleggen. „Onderweg gaan ze vanaf het paard koekhappen en doen bal letjes in een mandje. In een an dere ring worden dressuurproe- ven gedaan voor de gevorderde ruiters. Ook zijn er demonstra ties carrouselrijden, 's Middags is er een aangepaste rijproef. De ruiters moeten dan om allerlei obstakels heen rijden." „Voor dit onderdeel zijn de meeste deelnemers. Zes groepen strijden in twee ringen tegen el kaar. Dat wordt spannend", vertelt Ria de Klerk. Aan het gebeuren wordt deelge nomen door mensen met een lichamelijk- en een verstande lijk handicap. Ria beaamt dat verstandelijk gehandicapten vaak een bijzondere binding met dieren hebben. Dat verklaart volgens haar het succes van manege Paardoes in Vlissingen. „Ik weet niet of de mensen met een verstandelijk handicap meer van dieren hou den dan anderen. Maar vanwege het lagere nivo is de gevoelskant vaak sterker ontwikkeld. Als je dan kijkt naar een paard. Dat is zo'n groot warm en vriendelijk dier dat je nog op zijn rug FOTO: Piet Davidse draagt ook. Dat schept een bin ding." „Op een paard mag je zitten, daar kun je iets mee doen. Daar krijg je vriendschap mee. Ik merk dat aan de mensen die bij Paardoes werken. Die worden dikke maatjes met de paarden. Een jongen bij ons verzorgt met al zijn liefde de paarden. Een paard werd kreupel. Voor die jongen is dat een drama. Zijn paard moet weg. Tranen met tuiten. Een hele trieste zaak. Dat zegt wel iets over de liefde die er ontstaan tussen de men sen met een verstandelijk han dicap en de dieren", besluit Ria de Klerk. De promotiedag kent overigens nog een bijzonder hoogtepunt. Rond het middaguur zal de sportgedeputeerde van de pro vincie Zeeland, de heer L. Cop- poolse, een speciaal vervaardig de marathonwagen overhandi gen aan de organisatie van de provinciale paardensport activiteiten voor gehandicapten. KOUDEKERKE - Nederland maakt zich op voor de kerst. De kerstboom is versierd, er hangt een krans op de voordeur, en de vraag 'wat eten we met de kerstda gen' is in veel gezinnen een 'hot item'. Maar niet alleen in de huiskamer, ook in ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingstehuizen zijn de voorbereidingen voor kerstmis in volle gang. Juist daar is het van belang om de sfeer van kerst binnen te brengen, want de dagen rond kerst en nieuwjaar zijn bij uitstek de dagen die je je voorstelt in de huiselijke kring door te brengen. In verpleeghuis Der Boede zijn bewoners en personeel al weken bezig met de voorbereidingen om van de kerst dagen feestelijke dagen te maken, zodat het voor de be woners toch als 'thuis' is. 0 Mevrouw Brasser kijkt uit naar de komende feestdagen. FOTO'S: Piet Davidse door Andrie Smeels Krijn de Jonge (63) woont al bij na zes jaar in Der Boede. Door een auto-ongeluk, veroorzaakt door een spookrijder, raakte hij gekluisterd aan een rolstoel. Toen hij in Der Boede kwam, nam hij zich voor 'niet te verzu ren'. Hij doet enthousiast mee met de activiteiten die in Der Boede georganiseerd worden en is lid van de Cliëntenraad. „Tenslotte heb ik vroeger ook veel vakbondswerk gedaan", verklaart hij zijn inzet. Ook is hij actief in de tuinclub van Der Boede, waar vorig jaar een voor rolstoelers aangepaste tuin werd aangelegd, en doet hij enthou siast mee met de kookclub. Rond de feestdagen zijn De Jonge, zijn medebewoners en de activitei tenbegeleiders extra druk met de voorbereidingen voor kerst. „Eerst bespreken we in ons maandelijks huiskamergesprek -iedere afdeling beschikt over een eigen huiskamer- hoe we het dit jaar doen. Nemen we een kerstboom en zo ja, wordt het een kunstboom of een echte. Kan de tuinclub voor materiaal voor kerststukjes zorgen? Kun nen we met de kookclub dit keer iets bakken?" „Na 5 december gaan we aan de slag: de kerstboom versieren, stukjes maken, dennentakjes ophangen, dat soort zaken. Op eerste kerstdag hebben we op onze afdeling De Golfbreker een gezamenlijk kerstontbijt met het personeel. Daarna is er een kerstdienst en koffie. Het hoog tepunt van de dag is wel het kerstdiner, waarvoor ook de partners worden uitgenodigd. Activiteitenbegeleidster Raja Coppejans is blij met de inbreng van Krijn de Jonge. „Hij motiveert ook de andere bewoners om actief mee te doen", zegt ze. „Juist rond de kerst zijn veel mensen toch wat gevoeliger. Mensen komen hier tenslotte niet uit eigen keuze. Het valt niet mee om afscheid te moeten nemen van je vertrouw de woonomgeving, van alles wat je dierbaar was. Je moet weer lichtpuntjes in je leven zien te vinden, een nieuwe zingeving. Daarom proberen we de bewo ners zoveel mogelijk te bieden. En de decembermaand is de maand bij uitstek om allerlei ac tiviteiten te ontplooien." Naast de activiteiten op de verschil lende afdelingen zijn er ook cen trale activiteiten. Deze worden georganiseerd door de Ontspan ningscommissie. Dit jaar zijn er bijvoorbeeld kerstconcerten van de koren Luctor et Emergo, het Leger des Heils, het zangkoor van bewoners en een gospel groep. Ook is er een oudejaars- programma met onder meer spelletjes en quizzen, dat ver zorgd wordt door de vrijwilli gers van Radio Der Boede en een nieuwjaarsborrel voor bewo ners, familie en personeel. Acti viteitenbegeleider Coppejans: „Gelukkig werken er hier meer dan honderd vrijwilligers. Als we die niet hadden, konden we bij lange na niet zoveel activitei ten organiseren. Vroeger hadden de ziekenverzorgenden nog tijd om een bedlegerige patiënt eens naar een kerkdienst te rijden, maar door alle bezuinigingen van de laatste jaren heeft het verplegend personeel daar hele maal geen tijd meer voor." Afdelingshoofd Dijon Broeders moet dat beamen. „Zeker sinds de verplichte invoering van de 36-urige werkweek op 1 oktober is de werkdruk enorm toegeno men. Waar we vroeger met ne gen mensen de verzorging de den, moeten we het nu met ze ven doen. En als er dan iemand door ziekte uitvalt, loopt het vast." „Dan liggen we binnen de kortste keren achter op ons werkschema en dat gaat ten koste van de bewoners. Die moeten dan langer wachten tot ze geholpen worden. Het enige dat we dan kunnen doen is niet in paniek raken en stug door werken. Het probleem is dat er ook helemaal geen invallers te krijgen zijn. Welk uitzendbu reau je ook belt, er is geen aan bod aan gediplomeerde zieken verzorgenden." Het is een pro- Rinus van Splunder (links) en Krijn de Jonge bezig met hun kerstcreaties. bleem waar niet zo gauw een op lossing voor te vinden is, ook al heeft staatssecretaris Terpstra laten weten extra geld voor de gezondheidszorg uit te willen trekken. Schoolverlaters kiezen niet meer voor een carrière in de gezondheidszorg. Waarom zou den ze ook, als de banen voor het opscheppen liggen en iedereen weet dat je in de gezondheids zorg hard moet werken voor weinig geld. Waarom Dijon Broeders en zijn collega's dan toch het vak trouw blijven? Broeders: "Het werk geeft, on danks de zware werkdruk, toch ook heel veel voldoening. Als je ziet hoe de bewoners hier genie ten van dagen als kerst; daar doe je het voor." Termen als gekoppeld of ont koppeld koken mogen voor de meesten van ons abracadabra zijn, voor Eiko Zijl, sector en Johan Moerdijk, teamleider pro ductie, is het gesneden koek en ze zijn graag bereid dat eens haarfijn uit te leggen. In de enorme keuken van Der Boede wordt maar een keer per jaar ge koppeld gekookt, en dat is op eerste kerstdag. Dat betekent dat het eten zo van het fornuis op tafel komt. De andere dagen van het jaar worden de maaltij den van tevoren klaargemaakt en gekoeld bewaard tot gebruik: dat is ontkoppeld koken. Het keukenpersoneel, dat bestaat uit vier koks en zes assistenten zorgt voor de dagelijkse warme hap van de pak weg driehonderd bewoners van Der Boede en zo'n honderdtwintig bewoners van 't Gasthuis in Middelburg. Moer dijk: „Dat zijn rond de vijfhon derd maaltijden per dag. We ko ken in vijf dagen voor de hele week, dus dat betekent dat er twee dagen in de week zijn waarop we duizend maaltijden bereiden." De maaltijden zijn seizoensge bonden en de smaak van het wordt neutraal gehouden, afge stemd op de wensen van de be woners. Voor mensen die niet goed kunnen kauwen wordt het eten gemalen opgediend. De maaltijden gaan in containers naar de verschillende afdelingen worden ter plekke verwarmd. "Eigenlijk zien de bewoners maar eens per jaar een kok", zegt Eiko Zijl, „en dat is op hun verjaardag. Wie jarig is mag kie zen wat hij wil eten en dat wordt door de kok persoonlijk ge bracht." De voorbereidingen voor het kerstmenu beginnen ruim van tevoren. De menu's worden in overleg opgesteld en eerst getest op smaak en techni sche uitvoerbaarheid. „Omdat op eerste kerstdag 'gekoppeld' gekookt wordt, werkt iedereen", vertelt Zijl. "Dat is nooit een probleem, want iedereen wil die dag dolgraag werken. Het is ook een gezellige dag. Eerst hebben we met z'n allen een kerstontbijt en dan gaan we aan de slag. Een ploeg hier in Der Boede en een ploeg in 't Gasthuis in Middel burg. Met het voorgerecht, een paté van heilbot en zalm met to ast, zijn twee koks de halve och tend bezig. Het gaat natuurlijk ook om een mooie presentatie. Het hoofdgerecht is dit jaar een kalfsoester met dragonroomsaus en daarbij groente 'van de bos wachter', appelcompote en aardappelpuree of gebakken rö- sti-rondjes. Het toetje bestaat uit een van cappuccino bavarois met een kapsel van cake en ver sierd meet slagroom en kerst garnituur." Daarmee is de extra drukte rond de feestdagen nog niet afgelo pen. Op oudejaarsdag worden er nog eens 1500 oliebollen en 500 appelflappen gebakken. En voor de nieuwjaarsreceptie staat er nog een koud buffet op het menu. Want in ook een verzor gingshuis mag het leven een feest zijn.

Scheldebode | 1997 | | pagina 21