Drie weken hippische sport in Zeelandhallen Western-Riding nieuw element in Clinic-Show Het negentiende indoor Zeeland nog groter en gevarieerder dan ooit Geachte deelnemers, bezoekers en sponsors Gehandicapten maken kennis met paardrijden Springen Extra prijs Anky van Grunsven Topcompetitie Basis Mennen Gehandicapten Clinic Fokkerij Feest NIEUWSBLAD VAN MAANDAG 22 DECEMBER 1997 ïoe GOES - Het is weer zover. Op 29 en 30 december 1997, 2 en 3, 8 t/m 14 en 15 t/m 17 januari 1998 wordt in de Zeelandhallen in Goes voor de negentiende keer In- door Zeeland gehouden. Met deelname van ruim 2.000 combinaties, samen goed voor 3.500 starts in de disci plines dressuur, springen en aanspanning, is Indoor Zeeland het meest gevarieerde evenement van neder- land. Met zijn clinics, shows, uitgebreid promodorp en zijn gezellige ambiances, gaan topsport, recreatie en vermaak bij Indoor Zeeland hand in hand. Het con gres- en evenementen-gebouw met zijn twee enorme hallen leent zich uitstekend voor dit sport- en familie feest bij uitstek. Het nieuwe elan, zo'n vier jaar geleden uitgezet, heeft ook op het internationale vlak geleid tot een sterke groei van het hip pisch evenement in de Zuid-Be- velandse centrum-gemeente. Dat blijkt uit de belangstelling vanuit zweden, Duitsland, Noorwegen, Frankrijk, Enge land, België en zelfs Canada. Dat de organisatie ook ophet in ternationale vlak in korte tijd heeft opgebouwd, blijkt niet al leen uit de enorme belangstel ling van de zijde van de ruiters. Ook het feit dat op verzoek van de NVDR op zaterdag 10 janu ari, al voor de derde maal, een landproef dressuur Junioren en Young Riders aan het program ma is toegevoegd, is daarvan het bewijs. De springsport vormt traditie getrouw het hoofdprogramma van Indoor Zeeland. De laatste jaren op internationaal niveau. Bij het uitgaan van dit persbe richt weten wij ons reeds verze kerd van de deelname van de Nederlandse ruitertop.m Waar onder Eric van der Vleuten, Piet Raymakers, Bert Romp en Emile Hendrix, om maar enkele te noemen. Bovendien zal de win naar van de Canadese League van de Volvo World Cup, Ian Millar in Goes van de partij zijn. De vijftigjarige Millar, die al drie keer het kampioenschap van canada op zijn naam schreef en in 1987 individueel en team goud won op de Pan American Games, vestigde zich een aantal maanden geleden in Limburg. Hij wil zich in Europa voorbe reiden op de finale van de Volvo World cup en de Wereld Ruiter- spelen. Dat in die voorbereiding Indoor Zeeland past, zegt ons inziens voldoende over het ni veau van ons evenement. Net als vorig jaar is er voor de ruiter die erin slaagt drie van de vier internationale 1.40 meter rubrieken op zijn naam te schrijven, door VW/AUDI Van Strien Goes een VW-Golf ter waarde van 35.000 gulden be schikbaar gesteld. U zult zich ongetwijfeld van de vorige edi tie nog herinneren dat de ruiters alles uit de kast haalden voor deze aantrekkelijke prijs. Ja, de koningin van de rijkunst komt naar Goes. En als het spreekwoord "goede wijn be hoeft geen krans" op iemand van toepassing is, is dit wel op Anky van Grunsven.. Met Ge- stion Gere rijdt ze de grand Prix en de Intermediaire II. Door ver plichtingen elders kan ze helaas niet deelnemen aan de Kür op muziek. Daardoor blijven de duizenden bewonderaars, die anky van Grunsven ook in Zee land telt, niet verstoken van een onderdeel wat de dressur in enklele jaren zo enorm populair heeft gemaakt. Bovendien door Anky van Grunsven beheerst als geen ander. Met de rubrieken Prix St Georges, Intermediair I en II, Grand Prix en Kür op Mu ziek krijgt de internationale dressuur in Goes de volle aan dacht. Blikvangers zijn hier Je- anette Haazen, Barbara Koot, Leida Strijk, Imke Bartles en de Canadese Penny Zavitz en haar Nederlandse echtgenoot Johan Rokxs. En natuurlijk niet verge ten de kandidaten voor het Juni oren- en Young Riders-team, die in de ganzestad een landenproef rijden. Nederland beschikt wat de dressuur betreft over een bre de subtop. Vandaar ook dat de organisatie heeft gemeend dat de antionale dressuur ZZ licht en ZZ zwaar niet op het pro gramma mocht ontbreken. Sinds kort kent Zeeland de Ra- bo-bank Top Dressuurcompeti- De voorzitter van Indoor Zeeland, Piet Huige, in actie. tie. Een wedstrijdserie voor Z1 en Z2 ruiters, die eveneens open staat voor ruiters uit West-Bra bant en de Zuid-Hollandse ei landen. Al na de eerste wed strijd bleek dit initiatief van de KNF een enorm succes. Niet al leen kwantitatief maar ook kwalitief. En als zodanig past een wedstrijd uit deze cyclus uitstekend bij Indoor Zeeland. Indoor Zeeland staat bekand om zijn brede opzet. Voor de top van internationale spring- en dressuurruiters wordt ruim baan gemaakt, maar ook de lan delijke ruiters uit de basisorga nisaties hebben hun eigen plaats in hert programma. Indoor Zee land biedt deze ruiters en ama zones een unikieke kans om hun krachten te meten met de inter nationale cracks. Want ook de ruiter-elite maakt van deze ge legenheid dankbaar gebruik om, om naast de internationale top- rubrieken, hun jonge talentvolle paarden in de landelijke rubrie ken te testen. Zij strijden even eens mee om de traditionele Gouden en Zilveren Mossels, het eremetaal waar het negentien jaar geleden allemaal om begon. Een succesformule, wat blijkt uit de overweldigende belang stelling voor deze landelijke ru brieken. De mensport maakt al enkele ja ren deel uit van het programma. Met zijn twee wedstrijdhallen voor het hindernistraject en de vaardigheiodsproeven, is Indoor Zeealnd een unicum in de Ne derlandse Indoor mensport. Ge zien de deelname van de Neder landse Kampioen vierspannen Aart van der Kamp uit Putte, Arend-Jan Hemming, Adrie Testers en de nationale kam pioen dubbelspan, de Zeeuw Jaap Verboom, mag men ook hier topsport verwachten Een samenwerkingsverband tussen Indoor Zeeland, de Lions Clubs Noord- en Zuid-Beve land, de Federatie Paardrijden Gehandicapten, de Zeeuwse Sportraad en de beheerder van de Zeelandhallen heeft geleid tot een voor Zeeland uniek eve nement. Namelijk een Promotie dag Paardesport voor Lichame lijk of Verstandelijk Gehandi capten. Woensdag 14 januari staat in het teken van de door Rabo/In- terpolis, CZ-Zorgverzekeringen en KWPN geadopteerde show- enclinicavond. De internatio nals Tineke Bartels (Dressuur), Emile Hendrix Springen) en Simone de Geus (Western) ver zorgen, elk in hun discipline, een clinic. Met medewerking van andere kwalitewitsruiters en afgwisseld met shows. Na een jaartje afwezigheid, slaat de NHS/KWPN Hengsten- competitie weer zijn tenten op in de Zeelandhallen. Een uitste kende gelegenheid voor de fok kers de vaderdieren weer eens, hetzij in dressuur hetzij in het springen, aan het werk te zien. Indoor Zeeland swingt in de Zeelandhallen als vanouds, met topsport voor hippische fijn proevers en veel vermaak het oude uit en het nieuwe in. Een jarwisseling voor heel de fami lie, jong en oud, arm en rijk, sportief of passief. Kortom, een feest voor heer en boer. Voor verdere inlichtingen kunt u terecht bij het algemeen secre tariaat: telefoon (0113) 212830 (Ron Thiry) en tijdens de con- coursdagen bij het wedstrijdse cretariaat in de hallen: (0113) 252700. Van 23 december 1997 tot 17 janu ari 1998 wordt in de Zeelandhallen te Goes de negen tiende editie van indoor Zeeland gehouden. Dit evenement is qua opzet, variatie, aantallen deelne mers en wed strijddagen één van de grootste paardensporte venementen van Nederland, op de laatste dag wordt de finalewed strijd om de Gro te Prijs van Goes gereden. De ge meente Goes stelt voor de vijfde keer deze prijs beschikbaar. et gemeentebestuur is er trots op dat nu al vele jaren een evene ment van internationaal niveau binnen haar grenzen plaats vindt. Ik wens de deelnemers een succesvolle en sportieve wedstrijd toe en de organisatie een goedlopend concours. Ik hoop dat ook dit jaar de bezoekers weer k en terugzien op een geslaagd In- door Zeeland 1997-1998, De burgemeester van Goes, D.J. van der Zaag. GOES - De derde editie van de Promotiedag Paardrijden Ge handicapten trekt dit keer aanmerkelijk meer deelnemers dan in de voorgaande jaren. Tijdens Indoor-Zeeland in de Zeeland hallen te Goes zullen op dinsdag 23 december ruim honderd ge handicapte ruiters in actie komen. Het programma start om 10.00 uur met groepspresentaties in twee ringen. Vanaf 11.00 uur zullen gevorderde ruiters in Ring 1 strijden om de bekers in de individuele dressuurproeven ter wijl in Ring 2 beginnende ruiters in actie komen voor een spel- parcours en ruiters van lager niveau kunnen koekhappen. Tijdens de middagpauze zal de provinciale sportgedeputeerde L. Coppoolse, namens de Stichting Promotie Paardrijden Ge handicapten een aangepaste marathonwagen aanbieden. Het is de bedoeling dat deze wagen gestationeerd wordt bij organisa ties die zich bezig houden met de paardensport. Als eerste komt de marathonwagen te staan bij Manege Paardoes te Vlissingen, waar eind januari een mencursus start, waaraan ook gehandi capten deel kunnen nemen. Aansluitend rijden leden van de Carrouselgroep van Manege Paardoes een carrouselkür op mu ziek. Joop Stokkel, die in Atlanta tijdens de Para-Olympics brons veroverde bij het paardrijden, zal vanaf 13.45 uur laten zien hoe iemand met een zware lichamelijke handicap (hij mist een arm en een been) toch top-sport kan bedrijven. Tijdens het opbou wen van het 'parcours' voor de rijproeven verzorgen de muzi kanten van de Stichting Arduin een optreden. Verder worden van 15.00 tot 18.00 uur de beide ringen bezet door ruiters, die in zes groepen zullen strijden voor de bekers in de aangepaste rij proeven. In hal 2 kunnen gehandicapten zonder rijervaring onder leiding van een fysiotherapeut en een gediplomeerd ins truc trice komen snoezelen en snuffelen (kennismaken met het paardrijden) vanaf 11.00 uur. Ook kan er meegereden worden bij het aange spannen rijden en is er rïngrijden voor iedereen. De dag is geor ganiseerd door de Stichting Promotie Paardrijden Gehandicap ten, ontstaan uit een initiatief van Bevelandse Lions Club en de Zeeuwse Sportraad. Entree en deelname is gratis. Na het overweldigende succes tijdens de vorige In- door Zeeland, was het wel bijna vanzelfsprekend dat de bijzondere avond met clinics in diverse dis ciplines van het paardrijden zou worden geprolon geerd. Om diezelfde reden hebben Rabobank, In terpolis en CZ-groep Zorgverzekeringen al even enthousiast de financiële adoptie daarvan op zich genomen. Dressuur- en springuitleg blijft de basis. In plaats van mennen is nu een demonstratie van Western-Riding aan de orde. De kwaliteit van de clinic-gevers is buiten twijfel met de internationals Tineke Bartels -evenals de vorige editie ook nu weer, op haar eigen synpathieke wijze, goed voor de 'rode draad' van de avond - Emile Hendrix, lid van de nationale springequipe en Simon de Geus. Aangevuld met een muzikale kür door een achttal Zeeuwse ruiters, een demonstratie horse-bal, rijden in de out-fit van een polo-paard en een race met Belgi sche trekpaarden zal deze avond ongetwijfeld weer een uitverkochte hal tot enthousiasme weten te bren gen. Op 12 november is de uit vijf wedstrijden be staande NHS/KWPN - hengstencompetitie weer van start gegaan. De com petitie geldt voor 4- en 5- jarige hengsten, maar de oudere dieren zijn tijdens de meeste wedstrijden en ook bij Indoor Zeeland - ru brieken dressuur en ope ningen uitgeschreven. Ach tereenvolgens wordt gere den in Giesbees, Weert, Saasveld, Goes en Zuid broek. Indoor Zeeland leidt aan de bij haar verreden wedstrijd een unieke en nau welijks vergelijkbare am biance, nu Amsterdam (Jumping) is afgevallen. De uiteindelijke finale begin februari in Den Bosch staat alleen open voor bij de KWPN (het Nederlandse stamboek) ingeschreven hengsten. Aan de kwalifica tiewedstrijden mogen echter ook hengsten van andere door de E.U. erkende stam boeken deelnemen. De deel nemers zijn echte voorname lijk KWPN'ers. In de lidh' -t^ openingsklasse worden de jonge hengsten tij dens de eerste drie wedstrij den op hun wijze van sprin gen (stijl) beoordeeld. In de opvolgende wedstrijden - dus ook in Goes - zal ook een barrage worden verre den. Bij de 5 jongste hengsten neemt o.a. wereldkampioen Kiagii deel bij het springen en titelverdediger Kennedy bij de dressuur. Ln die laatste discipline wordt bij de kwal ficatiewedstrijden een vrije (geen verplichting voorge schreven opvolging van figu reren/oefeningen) proef gere den. Een in deze competitie goed lopende hengst krijgt veel aandacht, ook in de media. Daarom is zo'n wedstrijd voor fokkers erg belangrijk om deel te nemen. Voor hen is "toeschouwen" en meerdere hengsten zien presteren ove rigens zeker zo interessant en ook voor de "gewone" toe schouwer. Omdat hengsten ook geld moeten opbrengen is het zaak hen zo snel mogelijk goed te presenteren. Daarom wordt op jonge leeftijd veel aan training gedaan. Dat levert op 4-jarige leeftijd natuurlijk meer er varen dieren op dan leeftijdgeno ten. Dat is door gaans in de ring goed te zien. Het spreekt voor zich dat de betere ruiters of amazones worden geselecteerd om deze paarden te rijden en dat alles bijeen betekent bij zo'n wed strijd voor de toeschouwers. Het aanschouwen van een opeenvolging van kwaliteit en talent bij competities van ruiter en paard, dat een gang naar de Zeelandhallen op 2 januari zeker de moeite waar moet zijn. I 4

Scheldebode | 1997 | | pagina 14