Corrie Elenbaas enthousiast over Tanzania Door weer en wind.. Auto Lease Zuid-West Toernooi barst uit zijn voegen Mijn man spreekt beter Swahili dan ik Nederlands DINSDAG 23 DECEMBER 1997 Werkgelegenheid Vliegverkeer Het glas hoort In de glasbak het hele jaar door! Plaatsingen: 1 14 8 1 33 10 44 28 Puzzel met BOOT voor hulp aan Tanzania BORSELE Jaarlijks heeft de Stichting BOOT (Bor- sele Ondersteunt Ontwikkeling Tanzania) een pro gramma vol met activiteiten, zoals ondermeer de vreemde muntjesactie, de wintermarkt, de kerstpuz zel. Met deze activiteiten hoopt de Stichting op een bijdrage voor hun project. Vorig jaar was ondermeer te zien hoe in Afrika het haar gevlochten wordt. Do- rocella Vermue uit Kwadendamme is daar handig in. Zij komt uit Tanzania, waar zij haar man René, leer de kennen. Aan de oevers van het Victoriameer was hij actief in de ontwikkelingshulp bij een project in de scheepsbouw. Dorocella werkte op het kantoor van Air Tanzania in Mwanza in het noorden van Tanzania. lange geschiedenis. Je kunt in Tanzania wel twaalf uur rijden zonder iets te zien. Ik reed een keer met onze oudste dochter Anneke van Dar es Salaam naar Tabora. Het is zo eindeloos dat René vroeg: "Is dit wel de goede weg?". Het laatste stuk voor Tabora voert de route door een heel groot bos, dat neemt ook nog een paar uur in beslag. We waren "s morgens om zes uur weggereden en we kwamen ~s avonds om zeven uur aan. Ik was toch wel blij dat we er eindelijk waren." In het kader van de ontwikkelingshulp in Tanzania werkte René Vermue(37) op een scheepswerf, waar de Tanzanianen geleerd werd om boten te bouwen. Het project dat door de Stichting BOOT ondersteund wordt behelst andere projecten. Dorocella (36) bracht met René en haar beide dochters, vijf en acht jaar oud, een bezoek aan Mwanza en zij vertelt over haar ervarin gen: "Het project dat BOOT ondesteunt loopt buitengewoon goed. Vorig jaar zaten ze nog in een kleine behuizing, nu heeft men de beschikking over een grote hal waar ruimte is voor ie- BORSELE - In de gemeente Borsele heelt wethouder Corrie Elenbaas de portefeuille voor ontwikkelingssamenwerking onder haar beheer. "Als zoda nig ben ik de verantwoordelij ke wethouder", zegt zij. "In november heb ik privé een va kantie doorgebracht in Tanza nia. Mijn broer werkt namelijk als waterbouwkundige bij een ontwikkelingswerkproject om de haven van Dar es Salaam te verbeteren. Omdat het toeval lig samenviel ging ik even kij ken of ik iets kon herkennen van ons project van de Stich ting BOOT." •Dorocella Vermue met haar dochters Anneke (l) en Toto. Dorocella vertelt: "Mijn man is van hier, van Zeeland, van Kwa dendamme. Voor een binnenlandse vlucht kwam hij bij mij op kantoor. Zo hebben we elkaar leren kennen. Eenmaal hier nam ik contact op met de Stichting BOOT want ik wilde graag iets doen. BOOT vroeg mij of ik informatie wilde geven over het ont wikkelingsproject in Tanzania. Afgelopen zomer ben ik er ge weest en het project loopt bijzonder goed." Tanzania ligt in Oost-Afrika en is 28 keer zo groot als Neder land. De af te leggen afstanden zijn voor Hollandse begrippen erg groot. "Daarom is er veel binnenlands vliegverkeer", zegt Dorocella. "In mijn werk bij Air Tanzania had ik daar veel mee te maken. Na de Highschool heb ik gesolliciteerd. Er waren veer tig kandidaten die op gesprek moesten komen. Daaruit werden de mensen gekozen die ze wilden hebben. Ik was een van hen. Na drie weken ging ik naar Dar es Salaam om voor het werk opge leid te worden. René en ik spraken Engels met elkaar. Ondertus sen spreekt hij beter Swahili dan ik Nederlands. We zijn in Tan zania getrouwd en hebben daarna nog een paar jaar in Suffolk in Engeland gewoond. Onze oudste dochter, Anneke, is in Tanzania geboren en de jongste, Toto, in Engeland. Vanaf 1995 wonen we in Kwadendamme. In Tanzania deed ik mijn werk met veel plezier. Soms werden vluchten afgelast of uitgesteld. Op een keer had ik net honderd passagiers per bus naar het vliegveld gebracht, toen er simpel een telex kwam dat de vlucht niet doorgaat. Toen al die teleurgestelde mensen weer terug van het vliegveld bij ons kantoor kwamen was dat best even moeilijk. Je kunt ook met de auto reizen, maar dat is een FOTO TANNIE DE JONGE dereen. Er worden daar veel voorwerpen van klei gebakken, be kers, bloempotten, vazen. Er worden fietsen gemaakt en ook lampenkappen. Zo komt er werkgelegenheid. Er zijn bedrijven die kopen hele huizenblokken waar hun werknemers wonen. Sommige plaatsen zijn ontwikkeld, andere niet. In Tanzania is veel landbouw. De opbrenst die de mensen er uit halen wordt naar de stad naar de markt gebracht. Dat gaat op de fiets, of met de ezel. Heb je die niet, dan zet je de last op je hoofd. Water ha len gaat ook zo, op je hoofd. Dat is heel gewoon. Nederlandse ontwikkelingswerkers hebben nu bronnen geslagen zodat de mensen niet meer naar het water hoeven, maar het water naar de mensen toe komt. Er is ok hulp uit andere landen. Italianen ma ken wegen, Japanners bouwen scholen, vooral technische scho len en de Zweden hebben een uitgebreid drinkwaterproject. Toen René in Tanzania kwam stelde de regering hem huisvesting ter beschikking. Ik woonde met mijn zus, waar ik nog steeds veel contact mee heb, in een huis. Als je in een beetje stad woont en je hebt een goede opleiding gehad, dan kun je in een normaal huis wonen. Nu woon ik in Nederland. Dat is heel leuk, alleen de Ne derlandse taal is soms moeilijk uit te spreken. En dan moet ik nog oppassen dat ik niet te veel Zeeuwse taal aanleer. Zelf spreek en denk ik in het Engels en ook wel in het Swahili. Maar Toto mijn jongste dochter kan goed Zeeuws spreken." Dorocella verheugt zich op de komende feestdagen, René haar man komt voor enkele weken naar huis en ook haar broer komt over uit Afrika. Het is welhaast zeker dat er dan in huize Vermue het Swahili klinkt. tekst: Leon Janssens U kunt oplossingen in zenden tot 7 januari 1998. De prijswinnaars worden zo snel mo gelijk ingelicht. Er zijn 6 prijzen te win nen, waaronder enkele waardebonnen, 1 van 50,- en 2 van 25,-. De uitslag van de puzzel kunt u lezen in het Nieuwsblad van 28 januari 1998. Wethouder Elenbaas bezocht er ook de opvang van gehandi capten, een project dat finan ciële steun krijgt van de NO VIB. "Het gaat hier niet alleen om het verstrekken van geld, maar ook om de bewustwor ding. De mensen in Nederland er bewust van te laten worden hoe goed het hier gaat en hoe de toestand in Tanzania is. Die bewustwording, daar gaat het om. Ruim tien jaar geleden is er in Borsele een plaatselijke groep vrijwilligers georgani seerd. Gestimuleerd door de provin ciale groep vrijwilligers, kwam deze hulp tot stand en die plaatselijke groep is nog steeds actief. De standvastig heid van die mensen, de vrij willigers, om zich al die jaren in te zetten daar heb ik bewon dering voor. In Afrika heb ik in Zanzibar een bezoek gebracht aan de hulporganisatie UWZ Men heeft mij verteld hoe zij Wethouder Corrie Elenbaas met haar kleindochter Lisa. hun hulp organiseren voor de FOTO TANNIE DE JONGE gehandicapten. Het mooie vind ik, dat er geen mensen terecht komen in tehui- dere gezinsleden. In Nederland kennen we meer een opbergsys- zen of gestichten. Het project is bij de mensen thuis om ze li- teem, maar daar komen wij ook van terug. In Zanzibar is de ver- chamelijk en geestelijk te ondersteunen, om ze naar zelfstandig- zorging geïntegreerd. Daar leeft men meer met elkaar. Dat heid te brengen. Niet alleen de gehandicapte, maar ook de an- spreekt mij aan." Horizontaal: 1 hemellichaam; 4 runderen; 5 zonder motief; 10 ban dieten; 12 is slagtand van olifant van ge maakt; 14 iedereen; 15 hulp; 17 jongens naam; 18 vloeibaar gerecht; 20 klooster linge; 22 gezicht; 26 verleden tijd van eet; 27 slang; 28 soort vraag; 31 oude lengtemaat; 32 slin gers e.d.; 33 denkbeeld; 37 afspraakdagen; 39 groeiwijze van bepaalde boom; 41 slordig; 42 kraan; 43 "steun" voorwerpen; 46 meisjesnaam; 47 pers.voomaamwoord. MBIIMBIIlHIIIillllllll Inzenden oplossing kruiswoordpuzzel. De letters uit de puzzel, die overeenkomen met de volgende cijfers vormen samen een woord. Vervolgens maakt u f 2,50 over via de giro of uw bank aan onze werkgroep. Het woord dat de oplossing vormt kunt u vermelden op uw overschrijvingskaart. N.B. het heeft geen zin om de oplossing op een briefkaart met f 2,50 aan postzegels in te sturen, (i.p.v. geld overmaken): Dat geld komt niet ten goede aan ons project maar aan de PTT. U kunt meerdere oplossingen inzenden, met andere woorden: meerdere overschrijvingskaarten a f 2,50. Ons postbanknummer is: 34.50.997, banknummer 34.60.28.906 ten name van: Werkgroep Boot te Heinkenszand. De opbrengst van deze puzzel is natuurlijk bestemd voor ons project in Tanzania, waarover u op deze pagina meer heeft kunnen lezen. Bovendien verhoogt de Rabobank van Heinkenszand de totale opbrengst nog eens met 10%. Verticaal: 1 provincie; 2 walkant; 3 voeg woord; 4 gevuld; 5 voegwoord;- 6 uitgerust; 7 middellijn van de aarde; 8 nu; 9 public relations (afk); 10 werk; 11 unieke; 13 gewicht; 15 sloom iemand; 16 jongensnaam; 19 vruchtbare plek in woe stijn; 21 onder an dere (afk); 23 bij woord; 24 roofvogel; 25 inhoudsvoor- werp; 29 scho tel; 30 deel van de mond; 31 landbouw werktuig; 34 van adel; 35 en anderen(afk); 36 land in Afrika; 38 huis jes van doek; 40 soort advies; 41 vruchtennat; 44 niet rijk; 45 gezongen versje. Het regent en waait, het is guur en grauw. Geen lolletje om met dit oer-Hollandse weer glas weg te brengen. Toch heeft de glasbak het he le jaar door honger. Daarom hoort al uw glas, groot en klein, in de glasbak! Of dat nou wijnflessen, ketchupfles- sen, mayonaisepotten of ba byvoedingpotjes zijn. We hebben tenslotte een naam hoog te houden, want Nederland is - samen met Zwitserland - al jaren hét land dat het meeste glas via de glasbak inzamelt! Ruim 81% van het éénmalige glas dat in omloop is, wordt weer verwerkt tot nieuw glas. Dat bespaart veel energie en grondstoffen. En daarmee spaart u het milieu. Die prima prestatie willen we toch niet te grabbel gooien omdat het weer even tegen zit? HU éuff HOOIT IN oe éuMB/iKr uer hzlc Me ooo*,! GOES - T.S.I, organiseert in de laatste week van het jaar weer het Auto Lease Zuid-West tennistoernooi. De eerste wedstrijden wor den gespeeld op 26 december om 09.00 uur, de halve finales worden op 30 december gespeeld en de finales zijn op 31 december. De inschrijving voor dit toernooi verliep sneller dan ooit tevoren. Vanaf 10 oktober waren de inschrijf kaarten beschikbaar en 20 no vember was het toernooi al volgeboekt. Alle inschrijvingen die na laatst genoemde datum zijn binnengekomen gaan op de reservelijst. "Het is niet leuk spelers teleur te stellen, maar er wordt vanaf 's mor gens negen uur tot twaalf uur 's avonds gespeeld. Ga je spelers na middernacht de baan opsturen, dan wordt het voor de organisatie en voor de spelers een slijtageslag. Dit kan dan ten koste gaan van de goede sfeer en de gezelligheid en daar staat ons toernooi juist om be kend", aldus Saskia van Oosterhout, lid van de wedstrijdcommissie. Het toernooi heeft thans maar liefst 29 categorieën, 423 deelnemers en daardoor 660 wedstrijden. Het leeuwendeel van de spelers komt uit Zeeland maar ook uit Brabant komen liefhebbers op dit toernooi af. Dit jaar is Auto Lease Zuid-West weer hoofdsponsor van het toer nooi. Daarnaast stelt Hapro Zonnehemels uit Kapelle een zonnehe mel ter beschikking voor de verloting onder de aanwezige deelne mers na de prijsuitreiking. ABN/AMRO Goes sponsort de tennisbal len voor dit toernooi. Hiermee zijn nog lang niet alle kosten en prij zen ingevuld. Gelukkig kan de organisatie ook rekenen op sub-spon- soring vanuit het bedrijfsleven. De wedstrijdleider van het toernooi is Sandra van Eenennaam, bondsgedelegeerde is Leen Breure. De wedstrijdleiding wordt gevormd door Saskia van Oosterhout, Hans Ganseman, Carla de Nooyer, Virgil Greeve en Sander van Buren. Om ongeveer 17.00 uur wil de wedstrijdleiding met de prijsuitreiking be ginnen met daaropvolgend de verloting van de zonnehemel. DE BI L.Sigmond; M. Meulenberg. DE B2: A. van Straaten; L. Cle ment. DE C2: J. Verschuure; A. Verschuure. DE Dl: M. Ton; I. Lip- lijn. DE D2: N. Jacobs; E. Kole. HE BI: M. Schipper; M. Gorsse. HE B2: M. Verwei; R. de Jong. HE Cl: D. Reijnhoudt; I. Spinnewijn. HE C2: T. Felius; M. Visser. HE Dl: M. Vreeke; Y. Volkeri. HE D2: J. Me ijer; J. van de Weele. HE 35+: L. van Belzen; W. Verbeek. DD BI Da- vids/Davidse; Meulenberg/Vendrik. DD C2: Ars/Scholten; Eenen naam/ Clausing. DD Dl: Bekenes/Joosen; Boonman/ Huibregtse. DD 35+: Van den Hemel/Pikaar; De Nooyer/Cartledge.DD D2: Kot/Jacobs; Burger/Van Gorsel. HD BI: Schipper/Van 't Westeinde; Van den Broek/Van Bockel. HD Cl: Reijnhoudt/Spinnewijn; De Jong/Van Slooten. HD C2: Remijn/Van der Wal; Van Buren/Walra ven. HD Dl: Gulik/Gulik; Van Oost/Van Wilgenburg. HD D2: De Jonge/Maat; Molegraaf/Meijer. HD 35+: Jongsma/Joosen; Goos- sens/Willekes. GD BI: Sigmond/Joosen; Van den Dries/Greeve. GD Cl: Dijkstra/Vermeulen; Ganseman/Ganseman. GD C2: Versteeg/Hendrickx; Dijkema/Van Steenbergen. Gd Dl: Hoogen- doorn/De Looff; Van Driel/Hofman. GD D2: Mol/Meijer; Huls- hof/Schaier. GD 35+: Van Tilburg/Bustraan; Joosen/Joosen. V

Scheldebode | 1997 | | pagina 11