Gezond snoepen 'We hebben 'n hechte band gekregen' Ingezonden brief Ondo-jeugdteams gesponsord Sieraden van Willem Pastoor M/V woensdag 10 december 1997 Tariefwijziging PTT Telecom Verontschuldiging Moeilijk EEN PODENCO: NIET MEER DAN EEN GEBRUIKSVOORWERP IN SPANJE Gulle gift Levend gedumpt Adopteren Beweging Donateur Ondo E in nieuwe shirts van de Kaasboerderij. SINT LAURENS - Twee jeugdteams van korfbalvereniging On do (Op naar de Overwinningzijn door sponsors van nieuwe te nues voorzien. Ondo C2 kreeg de shirts van Constructiebedrijf Hillebrand uit Middeburg en Ondo E heeft ze gekregen van kaasboerderij Schellach, eveneens uit Middelburg. 0 Ondo C2 in het nieuw gestoken door Constructiebedrijf Hille brand. Voeding Drie maaltijden per dag zijn ruim voldoende om alle voedings stoffen binnen te krijgen die we nodig hebben. Het blijkt echter dat we meestal teveel hapjes en versnaperingen tussendoor eten, waardoor we meer verteren dan goed voor ons is. Als we meer eten en drinken dan we nodig hebben, wordt dit door het hele lichaam opgeslagen als vet. Hierdoor neemt ons lichaams gewicht toe. Bovendien vergroot voortdurend eten en snoepen in hoge mate de kans op tandbederf. Door de bacteriën in de mond worden suikers omgezet in een zuur dat het glazuur van de tanden aantast. Gebeurt dat te vaak en krijgt het gebit on voldoende tijd om te herstellen, dan zal dit tot een slecht gebit leiden. Niet alleen snoepjes of koekjes bevatten suiker, maar ook appels bijvoorbeeld. Appels bevatten echter wel belangrij ke voedingsstoffen, dit in tegenstelling tot snoep. Daarom het advies: eet 3 maaltijden per dag en gebruik niet vaker dan 4 maal iets tussendoor. Gezond eten en snoepen is niet alleen be langrijk voor volwassenen, maar zeker ook voor peuters en schoolgaande kinderen. Peuters Snoep wordt vaak gebrukt als zoethoudertje bijvoorbeeld bij een huilbui, of na een val. Wanneer een kind getroost moet wor den is aandacht door even knuffelen, samen een boekje lezen of gewoon wat praten belangrijker dan een snoepje. Kinderen vin den snoep heerlijk, maar een kind dat trek heeft in iets lekkers kun je ook iets anders geven dan snoep, zoals kaas met een au gurk, radijsjes, komkommer, wortel of een appel. Je kunt peu ters het beste niet laten wennen aan de zoete smaak, voeg daar om geen suikers toe als dat niet nodig is. Schoolgaande jeugd Iets eten of drinken in de pauze of 's middags na school is altijd welkom. Een kind heeft honger of lust wel iets, net als volwas senen met hun kopje koffie. Tijdens het leren en spelen wordt immers energie verbruikt. Lekkere en gezonde 'happen' kunnen zijn: een beker yoghurt of melk, brood, fruit, een stukje wortel of kaas of een ontbijtkoek. Deze tussendoortjes moeten we wel tot de eetmomenten rekenen. Heeft u nog vragen of wenst u na dere informatie over dit of andere onderwexpen met betrekking tot gezondheid, ziekte en gezondheidszorg? Dan bent u van har te welkom in de Gezondheidswijzers in Goes (GGD gebouw, tel 0113-249434) en Vlissingen (bibliotheek, tel 0118 412947). Voorbeeld van een sieraad zoals dat in Depot te zien is. MIDDELBURG - Depot, de expositieruimte op het adres 't Zanddorp 68 heeft een bijzondere collectie in huis. Sieraden van Willem Pastoor en werkstukken van beeldhouwer en edelsmid Raf Verjans. De expo is zondag en maandag open van 14.00 tot 17.00 uur. Van 30 december tot en met 14 februari alleen na telefonische afspraak (telefoon 612640). ZEELAND - Sinds deze maand is het mogelijk vanuit netnum mer 0118 tegen het binnen-basistarief te bellen met het net nummer-gebied 0111 en omgekeerd natuurlijk. Bellen vanuit Walcheren naai- Schouwen-Duiveland en vice versa is hiermee een stuk goedkoper geworden. Van Middelburg naar Zierikzee kan bijvoorbeeld voor het regiotarief gebeld worden. Een ge sprek van vijf minuten in dit gebied kost overdag nu 0,32 cent (dat was 1 gulden) en 's avonds 0,18 cent (was 0,50). Ook in de nieuwe situatie blijft het. starttarief tien cent. SORRY PAGANINI VERZORGT IN JANUARI EEN SPRANKELEND OPTREDEN MIDDELBURG - 'There you go', met dit vaste openingsnummer start zondag 11 januari om drie uur de groep 'Sorry Paganini' een sprankelend muzikaal optreden in Celtic-Pub The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg. Een groep die enige uitleg vraagt: Waar komt de naam, die klinkt als een verontschuldi ging, vandaan en welk genre muziek brengen de vier mannen en een vrouw. De naam is snel verduidelijkt, het genre blijkt veel moeilijker. Tholenaar Pieter van Dort, gi taar en zang, doet een poging: „Na achttien jaar weet ik het nog niet." Geeft dan een opsom ming: „Amerikaanse folk, akoe stische muziek, Ierse en Ameri kaanse invloeden, countrystijl." De Ieren namen de muziek mee naar Amerika, wortels liggen in de bluegrass. „En voor de ken ners, we laten ons inspireren door muziek van anderen: in vloeden van Mary Black en Alis on Krauss. En heel, heel af en toe schrijven we zelf iets." Al deze volksmuziek vraagt om een viool en die is er niet. 'Sorry Paganini' is derhalve een verontschuldiging aan de viool virtuoos Paganini. Hans Tim merman, basgitaar, draait er niet om heen: „We doen ook niet zoveel moeite om een violist te vinden. Hoewel, een hele goede, een profWeet je, we zijn meer dan alleen musici met el kaar." „In al die jaren hebben we een heel hechte band gekregen. Het zal beslist moeilijk zijn daar een nieuweling bij te betrekken." Hoe begon de muzikale carrière van deze amateurs, die stuk voor stuk naast de muziek een druk privéleven hebben. Alle vijf gin gen ze op het muzikale pad op zeer verschillende manieren van start en later bleek dat ze won derwel bij elkaar pasten. Pieter van Dort en Kees de Bakker, vijfsnarige banjo, maakten als buurjongens van twaalf op Tho- len al samen muziek. „Pas veel later doken we met de muziek de kroeg in." Daarna sloten Henk van Straaten, gitaar en zang, Hans Timmerman en Lianne Timmerman, zang, zich bij hen aan. In de huidige bezet ting bestaan ze nu dertien jaar. Hoe moeilijk ze het allemaal vinden hun muziek te plaatsen, een ding weten ze precies te om schrijven. „We zijn in elk geval geen amu sementsband. Al zien sommigen kans op onze muziek te dansen." Lianne, die de pret tijdens het wekelijks oefenen, hogelijk waardeert, heeft toch de serieu ze ondertoon bij hun optredens hoog staan. „Ik wil ook alleen teksten zingen die iets te zeggen hebben. Er moet ontroering uit spreken, humor, diepgang, poë zie wil ik brengen." Hun optredens van de laatste tijd sporen met deze instelling. De vrouwen uit Benin, onlangs in Zeeland te gast, genoten van hun muziek. Verder speelden ze in de gevan genis in Breda, bij een leefvorm voor verstandelijk gehandicap ten, op een kasteel in België en in Razzmatazz in Oost-Souburg. Ze beleven er enorm veel plezier aan. 0vlnr.: Pieter van Dort, Hans Timmerman, Kees de Bakker, Henk van Straaten en Lianne Timmerman. „Eenmaal in de zoveel tijd een aandachtig publiek, we zijn geen broodspelers, en dan via mond-tot-mond reclame van enthousiaste fans naar een vol gend optreden." Voor een eerste kennismaking met 'Sorry Paganini' kan men zondagmiddag naar The Duke. Wie het gezelschap al kent heeft vast geen aansporing no dig. Pieter: „We brengen luistermu- ziek, beetje dansmuziek, veel sfeer, maar ook 'de beuk erin'. Op verzoek willen de musici van 'Sorry Paganini" graag voor ons een paar nummers spelen. Wat wij ervan vinden Dit: Zondagmiddag 11 januari vrij houden en het jaar prettig, muzikaal starten in The Duke. 'Het is een honds bestaan' VLISSINGEN - Kleine oorzaken hebben grote gevol gen. En gelukkig soms ook goede gevolgen. Jeanette van der Meer werd vorig jaar getroffen door een klein stukje in het blad 'Hondenmanieren'. Zelf dol op hon den raakte het haar diep toen ze las over het hondse bestaan van de Podenco in Spanje en de 'Podenco Aid Foundation een stichting opgericht door Annelies en Leen Jacobs in Benissa, (Alicante). Niet alle honden hebben in Spanje een hondenleven. Met dit initiatief hoopt de fami lie Jacobs het hondenleed iets te verzachten. Jeanette aarzelde niet, telefoneerde en faxte naar Spanje en afgelopen zomer gin gen zij en haar man Ron, die sa men de Martin Gaus Honden school Walcheren "Westhound" runnen, naar Spanje. door Tannie van Eek Ze gingen niet met lege handen. Volledig verrast waren Annelies en Leen Jacobs toen bleek dat de bus van de Van der Meers afge laden was met hondenmanden, - kleden, voer, medicijnen en ont- wormingstabletten. „Alles spontaan afgestaan door men sen in Zeeland en twee dierenspeciaalzaken. En het is niet bij deze eenmalige gulle gift gebleven. Jeanette en Ron hebben er voor gezorgd dat het in Nederland mogelijk is een hond op afstand te adopte ren voor 28 gulden (2000 pes eta's) per jaar. De Podenco Ibicenco is een hond van een eeuwenoud ras, verwant aan de pharao-hond, alleen an ders van kleur. Jeanette: In Spanje worden ze door jagers gebruikt voor de konijnenjacht. De Podenco is een halve wind hond, jaagt met z'n neus. Ze kunnen opsporen, doden en te rugbrengen van het wild. Meer dan een gebruiksvoorwerp is de hond niet. Als de honden niet meer kunnen of willen ja gen worden ze afgedankt. Opge hangen aan een boom of aan een auto gebonden en net zo lang door het dorp gesleept tot de hond dood is. Of ze worden ach tergelaten in kleine betonnen hokjes, niet beschut voor de Spaanse hete zon. Puppy's worden levend ge dumpt in plastic zakken op de vuilstortplaats. Dierenasiels zijn er niet en toen Annelies en Leen Jacobs toevallig vijftien jaar terug een zeer verwaarloos de en ondervoede hond vonden met het touw waarmee hij zat vastgebonden vergroeid in zijn nek, besloten ze de Podenco Aid Foundation op te richten. Hun eerste hond, op sterven na dood, werd geopereerd en werd 13 jaar oud. Afgelopen zomer waren er 148 honden in hun op vang, 120 Podenco"s en 28 ande re rassen die vanzelfsprekend ook op hulp mogen rekenen. Een paar keer per week gaat Anne lies bij het politieasiel kijken. Een betonnen hok dat de naam van asiel eigenlijk niet waard is. „Daar hebben wij een Podencoteefje gered. Met drie man zijn we drie uur bezig geweest haar te ontdoen van duizenden luizen en teken. We hebben haar Freiya genoemd en het is nu ons adoptie" kindje" Af en toe wordt Jeanette gevraagd of dit niet erg ver gaat, een hond adopteren in een wereld waar nog zoveel mensen van alles te weinig hebben. „Je kunt niet alles op je nek nemen", vindt ze en ergens moet je beginnen. „Vergelijk het met het Foster Parents Plan, al jaren hebben wij een dochtertje in de Dominicaanse Republiek." Wie mee wil helpen een eind te maken aan een dergelijk hon denleven en een Podenco wil adopteren moet het volgende weten: Na overmaking van het bedrag krijgt men een foto en een beschrijving van de geadop teerde hond. Met informatie waar de hond is gevonden en hoe de reu of het teefje er aan toe was en hoe het verder net hem/haar gaat. Als de hond bij Annelies en Leen weer geheel is opgeknapt kan hij geplaatst worden in een gezin. Dat kan in heel Europa zijn. Er blijft controle op. De "adoptie ouder" krijgt daar bericht van en de donatie gaat dan over op een volgende hond waarvoor dezelf de procedure wordt gevolgd. Al le honden worden gecastreerd of gesteriliseerd. Wie eventueel overweegt een Podenco in huis te nemen moet dit dus niet voor de broodfok doen. „En weet dat een Podenco veel beweging nodig heeft. Bij de Martin Gaus Hondenschool Walcheren weet men alles over het adopteren van Podenco's. 0 Freiya is een maand of vier oud. dierie. Jeanette en Ron vinden dat in Spanje vooral de politiek zich moet gaan bemoeien met ver waarlozing van hon den. In Be nissa is het begin ge maakt. „De burge meester, te vens die renarts heeft zelf inmiddels zeven Po denco" s." Nadat het blad "Hon denmanie ren" van november een artikel over de Po denco" s van Jeanet te plaatste liep en loopt het nog steeds storm. „Na drie weken Het beest zit onder het onge- hebben we op verzoek al drie honderd aanvragen tot adoptie verstuurd. Niet alleen in Neder land, zelfs tot in België en Duitsland." Inmiddels is er een videoband gemaakt over de Podenco Aid Foundation en van de reis van afgelopen zomer van de Van der Meers. Alle 32 Martin Gaus Hondenscholen in Nederland en België steunen inmiddels dit ini tiatief. Natuurlijk kan men ook dona teur worden. Zo komen de be handelkamer en een medicijn kamer, grote wens van Annelies en Leen Jacobs, steeds dichter bij. Eén negatieve reactie kregen Annelies en Ron tot nu toe. Van een Spaanse wonend in Neder land. Zij wilde graag kwijt dat niet alle honden in Spanje een hondenleven hebben. Waarvan akte. Voor belangstellenden, het tele foonnummer van Jeanette en Ron van der Meer is 0118 464693. Het stuk je 'aan de kant ge zet' van Cameleon was mij als bewoner van het huizengroepje aan de Langeweg tussen Nieuw en St. Joosland en Amemuiden, uit het hart gegrepen. De arrogantie en eigenzinnigheid van bestuurders en plannenmakers mag best eens op de korrel genomen worden. Toen het plan rees om langs de Langeweg een dubbel fietspad aan te leggen en iedereen dat gevaarlijk vond in verband met uitritten, werd dat gewoon van tafel geveegd. Toen gevraagd is om parkeerruimte aan de overkant van de weg, zelfs aangekaart bij Veilig Verkeer om dat het fietspad daar toch ver- dween, kon daar niets van komen. Het was te gevaarlijk om over te ste ken. Nu vraag ik u, volwassen men sen moeten dagelijks straten en we gen oversteken. Ook weer van de baan dus. Het valt bitter tegen met die par keerruimte, veel te weinig en wij op nummer 16 hebben niet eens een paadje om over te steken, gevaarlijk zeker? Als het bedienend verkeer bij ons moet zijn, moeten ze er echt moeite voor doen. Dat het oude fietspad al maanden voordat het nieuwe klaar was moest worden opgebroken en je dus te pas en te onpas moest oversteken, dat was zeker niet gevaarlijk? Dan het laatste stuk dat voor de fiets gereserveerd is, dat over een oud stuk weg loopt vol putten en boomwortels en bovendien onver licht, dat is zeker niet gevaarlijk? Ik wil maar zeggen, al die plannenma kers, die dat vast allemaal vanach ter hun bureau doen, zijn niet voor reden vatbaar. Ik heb er mijn buik vol van. M. Vader, bewoonster van de Lan geweg in Nieuw en St. Joosland. Betreft: Kleinzieligheid troef bij kaartverkoop aan het loket van het station Vlissingen. Geachte heer of mevrouw, Dinsdag 28 oktober jl heb ik met mijn vrouw de tentoonstelling "De Haagse School" te Rotterdam be zocht. Omdat er zo gepropageerd wordt de auto eens te laten staan en van het openbaar vervoer gebruik te maken besloot ik dit nu eens te doen. De af stand Vlissingen Rotterdam C.S. bedraagt 133 km. wat betekent dat 2x een dagretour f 107,— kost. Een meerman's kaait voor 2 perso nen kost ƒ100,—zodat ik koos voor deze mogelijkheid. De man achter het loket, die begreep dat ik de be doeling had om met de intercity van 8.57 uur mee te gaan dwong mij echter om nog 2 enkele reizen naar het station Vlissingen-Souburg te kopen. Extra kosten 2x f 2,75 is f 5,50. Hij legde uit dat ik met een meer man's kaart pas om 9.00 uur in de trein mocht. De twee kaartjes wa ren om de drie minuten te overbrug gen tussen het moment waarop de trein volgens de die regeling vertrok en het tijdstip van 9.00 uur. Nu ben ik in het verleden diverse keren met een aantal leden van de postzegelvereniging op een meer man's kaart naar de randstad ge weest en noch aan het loket, noch in de trein heeft men over die drie mi nuten ooit moeilijk gedaan. We zitten hier in een uithoek en de reistijd naar de randstad is al aan zienlijk. Hier komt nog bij dat de stoptrein 25 minuten later gaat, er uiteraard lan-er over doet en de vol gende intercity een vol uur later ver trekt. Nu vraag ik mij het volgende af: Is het beleid van de N.S. in het hele land aangescherpt t.a.v. het tijdstip van 9.00 uur? of is het het station Vlissingen? of alleen die ene man achter het loket die de woorden to lereren of gedogen niet kent? Dit laatste kan ik mij niet goed voorstel len want deze woorden hoor je te pas en te onpas .De conducteur, aan wie ik in eerste instantie de meerman's kaart liet zien nam ei' genoegen mee, natuur lijk, het was toen al 9.30 uur. Pas toen ik aandrong ook de andere kaartjes te stempelen, en mijn onge noegen over de gang van zaken ken baar maakte, deed hij dit. Nu is het zo dat de afstand van mijn woning naai' het station Vlissingen (vertrek 8.57), Vlissingen-Souburg (vertrek 9.01) of Middelburg (vertrek 9.05) nagenoeg dezelfde is. Het maakt dus niet uit waar ik op stap. Ook is het zo dat een kaartje van f 2,75 in dit geval onevenredig duur is. Het is immers het tarief voor de eer ste 8 km. in de tabel, dus per km. het allerduux-ste, terwijl de afstand van Vlissingen naar Vlissingen-Souburg maar 2 km. is. Ik heb deze gang van zaken als zeer klant onvriendelijk ervaren. Zo ga je als 'zaak' niet met je klanten om. Alleen als je een monopoliepositie hebt kun je dit doen. Maar die posi tie heeft de N.S. niet. De volgende keer kies ik weer voor de auto. Een eenvoudig rekensom metje leert mij dat 266 km. bij een verbruik van 1 op 133 tegen f 2,20 is f 44,— betekent aan brandstof. Bij een treinprijs van f 105,50 blijft er dan nog ruim f 60,— over ter dek king van de vaste kosten. Nu begrijp ik best dat ik met een meerman's kaart niet om b.v. 8.30 uur in de trein mag, maar gezien de ligging van de drie genoemde sta tions en de vertrektijden van de trei nen vind ik de gevraagde bijbet aling absurd. Het zal na deze onaangename erva ring nog heel lang duren voor ik weer in de trein stap. "Wij gaan er voor" zegt de N.S. Waarvoor eigenlijk? Hoogachtend, J. Heijkoop, Vlissingen.

Scheldebode | 1997 | | pagina 9