V-formaties de Golfbaan B CO S 37. c Uitspraak van da w® is flipper werkelijk zo intelligent? I DE GROOTSTE VAN NEDERLAND LIEFST 75% SLAAGT BIJ NEDERLANDS GROOTSTE RELATIE-BEMIDDELINGSBUREAU Scheldebode Glaasje op LU N LU WOENSDAG 10 DECE M/V 'n Pittige Kerst beleef je op Tel. 418653 Smith Kaas op de markten Meer volume voor het haar 30.000 KEUKENS PER JAAR Scheldebode spraakmakend GROENKALENDE VOELT U DE WARMTE KLINKEN UIT DE KERSTLIEDJES OP EEN KOUDE WINTERAVOND idealen Lustrum Wensen Nieuw Slagingspercentage Gewijzigde afsluittijden kerst-nieuwjaar AUTORADIO MET CD-SPELER *99;- Beste service, laagste prijs! O f Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen m SCHELDEBODE Hij vindt het heerlijk om gestreeld en gekust te worden door mensen. En het mannetje wordt zelfs zichtbaar opgewon den van een glad damesvel. Niets menselijks lijkt hem vreemd. Maar redt de dolfijn echt drenkelingen uit zee? Is flipper werkelijk zo intelligent? Panorama vertelt er deze week uitgebreid over. Dirksen van Boven EINDEJ AARSAANBIEDINGEN zie onze advertentie in deze krant Marco en Marjon Dirksen Walstraat 197 Vlissingen ZEELAND - Smith Kaas uit Vlissingen heeft diverse crè- meries en staat op heel veel week- en seizoenmarkten van Zeeland. Zoals de naam al doet ver moeden verkoopt Smith kaas en wel in alle variaties. Bijzonder lekker moet de Gratte-Paille zijn. Een kaas uit het departe ment Seine-et-Marne. Olie achtig van structuur, rijk en romig van smaak. De korst is van witte schim mel, de pate is zacht, onge kookt en ongeperst. MIDDELBURG - Het haar in korte tijd meer volume geven. Dat kan tegenwoordig vrij eenvoudig. Cosmo Hairstyling in Mid delburg (Zusterstraat 29) is ge specialiseerd in de Great Lengths techniek. Dat garan deert de beste kwaliteit mooi en glanzend haar. Daarbij kan de individuele li fe-style behouden blijven. Zwemmen, dansen of een sauna gebruiken, het kan alle maal. Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld- actie. Als u in het voorjaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans^een echte Kroonkeuken voor de helft van de aanbevolen adviesprijs! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 WALCHEREN - Het blijkt dat De Scheldebode niet alleen op Walcheren wordt gelezen. De belangstelling reikt tot ver buiten de provinciegrenzen. Zo heeft inmiddels SBS-6 in Hart van Nederland al tv-op- namen uitgezonden naar aan leiding van een van onze ver halen, en ook de VPRO heeft in Middelburg opnamen gemaakt die wellicht in april worden uitgezonden. Vorige week bel de de KRO, die omroep had belangstelling voor ons ver haal over de twee dames van Arduin, waar Marcel van der Voort uitgebreid mee gespro ken heeft. Koopzondag op 14 december. Geopend van 12.00 tot 17.00 uur. IBOSM E N *SHOP[ Goes, Lange Vorststraat 56, 4461 JR Tel. 0113 - 214530 Middelburg, Lange Delft 1, 4331 AJ Tel. 0118 - 613047 Middelburg, Lange Delft 37, 4331 AL Tel. 0118 - 650666 h C£ ISTICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 'Halen jullie je handschoenen maar te voorschijn'zegt vader tegen zijn kinderen als hij van z'n werk komt. 'Ik zag alweer een groep vriesganzen in V-formatie vliegen. Dat betekent dat het gaat vriezen!'. Of deze wijsheid klopt is nooit bewezen. Wel is het een feit dat vriesgans de bijnaam is voor de kolgans. Evenals diverse andere ganzensoorten komen zij in het najaar naar West-Europa om de barre winterse omstandigheden in het hoge noorden, waar ze de broedtijd doorgebracht hebben, te ontvluchten. De gans die voorop vliegt verricht de zwaarste ar beid door de meeste luchtweerstand te overwinnen. De andere dieren profiteren van de luchtstromingen die door de voor hen vliegende vogels worden opgewekt. Door onderlinge afspraak wisselen de andere ganzen de leider van tijd tot tijd af. Dit geeft aan hoe groot de sociale band is tussen deze vogels, wat ook blijkt uit het feit dat een paar, met hun familie, het hele leven bij elkaar blijft. Vele gebieden van de stichting Het Zeeuwse Land schap, zoals de Slikken van de Heen, de Yerseke Moer en het Verdronken Land van Saeftinghe, zijn pleisterplaatsen voor ganzenpopulaties van internationaal belang. Hier kunnen zij, onder bescherming van de ganzenjacht die in deze gebieden niet uitgeoefend wordt, en de heersende rust, een hapje verorberen, dat bij kolganzen per dag oploopt tot een kwart van het li chaamsgewicht. Omdat hun traditionele leefgebied afgenomen is, zoeken zij naar andere voedselbronnen zoals wintergraan, graszaad en cultuurgrasland, hetgeen door akkerbouwers niet altijd in dank afgenom lordtDe officiële naam van de kol gans heeft betrekkino op ue witte kol onder de snavel, die ande re ganzen niet hebbc.i. Overigens missen de jonge exemplaren ook deze witte kol, en dan kan het een heel gepuzzel zijn om ze op naam te brengen Christmascarols op Walcheren MIDDELBURG - Christ mascarols op Walcheren. Ziet u ze ook voor u, die Dickensachtige prentjes van zingende kinderen op straat? Voelt u ook de warmte klinken uit de kerstliedjes op een koude winterdag? In Engeland is dit een normale gebeurte nis in de advents- en kersttijd. Overal op straat zingen groepjes mensen het publiek de kerst boodschap toe. Hartverwar mend. In Nederland zijn we veel nuchterder. Natuurlijk is er de kerstboom met lampjes en de ra dio laat allerlei kerstliedjes ho ren. Maar dat speciale, kennen wij dat ook? De nostalgische kerstkaarten met sneeuw en ijs verraden dat ook wij dit soort gevoelens kennen. door Jarien Sinke Het Vocaal Ensemble Elancore probeert iets van die Engelse kerstbeleving te laten voelen in hun concerten. Wat wordt er gezongen? Carols natuurlijk! Carols in diverse ta len, met of zonder begeleiding, volledige of kleine bezetting: als dat speciale gevoel maar gewekt of versterkt wordt. Bij zo'n con cert herkent u veel melodieën herkennen en misschien de nei ging hebben om mee te neuriën. Als dat gebeurt is de doelstelling van het ensemble bereikt: op een enthousiaste manier het bijzon dere van het kerstfeest overdra gen. Elancore bestaat nog maar vier jaar, maar heeft in die tijd al wel naam gemaakt. Het 24 leden tellende ensemble is in 1993 op gericht door dirigent Leo Smit. Het repertoire is opgebouwd uit zangstukken uit de periode van Middeleeuwen tot heden, waar door heel gevarieerde concert programma's mogelijk zijn. De beroemde Engelse koortradi tie dient als inspirerend voor beeld. Het hoge niveau van de bekende Engelse koren is welis waar niet te evenaren, de wens en inzet om mensen te ontroeren met gezongen muziek wel. Om zangtechnisch zo goed mogelijk te presteren, hebben bijna alle leden zangles. Om de mensen ook thuis te laten genieten van Engelse sfeer van Zeeuwse bodem, wordt in 1998 de eerste cd opgenomen. Hierop staan de hoogtepunten van tot nu toe gezongen muziek. Een ander groot evenement in dit eerste lustrumjaar is het op treden tijdens de feestelijke her opening van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Binnen het en semble is zeer weinig verloop. Op dit moment is alleen plaat sing van twee geoefende zan gers, een hoge sopraan en een hoge tenor mogelijk. In de ko mende weken kunt u het Vocaal Ensemble Elancore in combina tie met harpiste Nienke Zeedijk beluisteren in hun adventscon- certen: 14 december om 15.30 uur in de Koorkerk te Middel burg en 21 december om 15.30 uur in de katholieke kerk aan de Singel in Vlissingen. Entree prijs: f 12,50 voor volwassenen; f 10, voor pas 65 en CJP; f5, voor kinderen tot 12 jaar. Een statieportret van Elancore. FOTO: H. Sinke. 'Nood is best wel groot' ZEELAND - Ze heeft een boekwerk met vierduizend namen van mensen die een relatie zoeken. Er staan geen foto's bij, wel volop informatie over lengte, leef tijd, hobby's en dergelijke. Tanneke de Nooijer uit Goes is regionaal medewerkster van de Stichting Date. Haar werkgebied omvat Noord- en Zuid Beveland en Wal cheren. dienen aan emoties van mensen. „Bij mij komen mensen (mannen en vrouwen die vooraf telefo nisch een afspraak hebben ge maakt via nummer 0113- 215049) eerst om informatie. Daarna kunnen ze zich in laten schrijven. "Bij Date krijgt men dan een 'partnerboek' mee naar huis. Daarin staat alleen schrif telijke informatie van partner zoekenden. Geen foto's. „Be langstellenden komen te weten welke hobby's de ander heeft, zijn of haar lengte, karakter, of men gescheiden is of weduwe en welke wensen men heeft ten aanzien van een partner." „Over de kosten kunnen we kort zijn", laat Tanneke weten. „We spreken een bedrag af naar draagkracht. Er zijn 'zoeken den' die weinig te besteden heb ben, daar wordt terdege reke ning mee gehouden. Er zijn spe ciale betalingsregelingen voor minder draagkrachtigen." door Ben Donkers „Ruim tien maanden doe ik dit werk nu. Het is me wel duidelijk dat er veel behoefte aan bemid deling bestaat", zegt Tanneke die een kantoortje aan huis heeft. Zeker is ook dat er veel malafide bedrijfjes zijn die wil len 'koppelen'. Die alleen op geld uit zijn en dat willen ver- Tanneke de Nooijer-Slabbe- koom, regionaal medewerkster van de Stichting Date. Relaties, er is heel wat om te doen. „We zijn actueel, elke twee maanden wordt het adressenbe stand bijgewerkt. We werken met zeventig consulentes. Er bellen er zeker, alleen al hier in de regio, tien tot vijftien per week." Stichting Date legt de eerste contacten met alleen staanden. In het boek kan een geschikte partner gezocht wor den, de verdere ontmoetingen bepaalt men zelf. „Voor ons houdt het dan op. We geven goed persoonlijk advies." „Er is grote behoefte aan hulp bij het vinden van een partner. Heel veel mensen, mannen en vrou wen van alle leeftijden, met op leidingen van laag tot acade misch niveau, zijn op zoek naar een ander. Naar iemand om het leven (weer) mee te delen. Vaak gebeurt dat in de vorm van een huwelijk, maar het kan ook een lat-relatie zijn of een intense vriendschap", weet Tanneke. „Vaak is het niet eenvoudig om die ander op het spoor te komen. Bij het zoeken kan dus een beet je hulp geen kwaad. Zeker niet als dat gebeurt door een be trouwbaar en bekend bemidde lingsbureau." „Zelf vind ik be langrijk dat men sen weten dat ze bij ons een goede kans van slagen hebben. Het is toch zonde als men zich deze kans laat ont glippen?" Tanneke de Nooijer praat enthousiast over haar werk. „Ik had bij mijn sollicitatie al veel positieve verhalen gehoord over het werk, maar zou ik het zelf naar m'n zin hebben? Ja dus, de uitgangspunten spreken me aan en ik merk dat het werkt. We hebben al meerdere seri euze kennisma kingsfases achter de rug." „Onze werkwijze is open en heel ef fectief. Niet wij kiezen, iedereen kiest zelf. Niet wij bepalen hoeveel contacten men legt, dat bepaalt men ook zelf. Men sen die bij ons ko men zijn geen af- wachtenden, ze hebben alles zelf in de hand." Vrouwen krijgen het mannen- partnerboek mee naar huis en worden zelf ingeschreven in da- mes-boek. Iedereen is serieus op zoek naar een partner. Indien er interesse is kan contact met de consulente worden opgenomen. Die geeft dan telefoonnummers door. Schrijven kan ook, dat gaat via het hoofdkantoor in Be verwijk. „Ik geef begeleiding op de achtergrond. De een doet het liefst alles op eigen houtje, de ander heeft een zetje nodig of moet over de rempel worden ge holpen om een telefoontje te ple gen. Ik respecteer de verschillen en probeer zo goed mogelijk aan ieders behoefte tegemoet te ko men." Date, een van de oudste relatie bemiddelingsbureaus, zit op een slagingspercentage van 75%. „Het is een dankbaar onder werp. Wij kunnen wel degelijk een goede stap zijn op weg naar een nieuw gelukkig leven. Het gaat ons in eerste instantie uit sluitend om mensen die 'vrij' zijn en die op zoek zijn naar een duurzame relatie." „Wij helpen niet, wij sturen. Eenzaamheid is geen prettig gevoel, wij geven de richting aan middels een boek met duizenden 'kennissen'." Van een eerste ontmoeting mag men geen wonderen verwach ten. Het is en blijft niet meer dan een eerste kennismaking. „Beschouw het als een gezellig avondje uit. Het vinden van een geschikte partner is belangrijk genoeg om er in alle rust mee be zig te zijn." Uitgave maandag 22 december: Advertenties dienen uiterlijk donderdag 18 dec. om 12.00 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk om 11.00 uur. Uitgave maandag 29 december: Advertenties dienen uiterlijk maandag 22 dec. om 10.00 uur in ons bezit te zijn; redactiekopij uiterlijk om 9.00 uur. Onze inleveradres is: Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94. Vlissingen en Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg. Ons kantoor is gevestigd op het adres Vrijlandstraat 33d te Middel burg. Ons postbusnummer is 7011, 4330 GA Middelburg. Wij wensen U prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar 8 Type DC 902. RDS. Muziekvermogen 2 x 35 Watt of 4 x 15 Watt. Tuner FM, MW en LW met 18 voor keuzenders. Autostore. 2 Kanaals lijnuitgang. Stilschakeling vo; telefoon ln-/uitschake ling via contactslot. LU Glaasje op, laatje rijden, dat is een goede raad wanneer je wat onzeker op je benen staat. Glaasje op, niet achter het stuur. Sjakie Schram had er dertig jaar geleden een tophit mee en het onderwerp heeft nog niets aan actu aliteit ingeboet. Minister-president Wim Kok stipte het vorige week nog eens duidelijk aan. Overmatig alcohol gebruik en wat daar uit voortvloeit. Niet alleen agressie in het verkeer, maar ook gewoon mensen onder elkaar op straat, privé, in café en disco. Voorbeelden genoeg, zoals vorig jaar in Amsterdam en pas nog in Leeuwar den. Als de drank verkeerd valt, valt een woord ook gauw verkeerd. Het is een hard gelag want drank maakt meer kapot dan je lief is. In het verkeer is er controle op alcoholgebruik door de bestuurder van een voertuig middels de alom bekende en gevreesde blaasproef af te nemen. De moderne apparatuur registreert feilloos en genadeloos. Eind jaren zeventig, toen de controle net was ingevoerd, kon je nog wel eens sloffen als je op het pijpje moest blazen. De eerste blaaspijpjes met een plas tic zakje er aan dat je net als een ballon op moest bla zen. De agent vroeg om het rijbewijs en de bestuurder kreeg het blaaszakje. Kleurde het blaaspijpje groen dan was er niets aan de hand en mocht je doorrijden. Wat een opluchting, blaaszakje terug, rijbewijs terug, gelijk oversteken. Een bebrilde kennis van mij had een nieuwe pasklare oplossing. Hij zweeft wel eens op het randje van rijden of niet rijden. Vorige week reed hij zo in een alcoholcontrole. Toen hij moest blazen zette hij met een bruusk gebaar zijn bril af. "Zo", sprak hij ferm, "dat scheelt weer twee glazen. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1