Zeeuwse toeristenbranche speelt in op vernieuwing van kust en achterland Dropping goed voor 10.000 gulden Zeeuwen kieken 't Zuiden ljsr: I» iIs iw- 1 is Witte ballonnen-mars M/V woensdag 3 december 1997 Cursus baby-massage Dedication in De Piek Kerstmarkt in wereldwinkel Open ochtend in Vrije School Stille meditatie in spiritueel atelier Kerstbingo in het Bolwerk Mike Hanrahan in The Duke Manifestatie Peyote Circle Eindejaarsexpositie Bedrijvenhal Den Berg/Arduin lindi-cursus beginners en gevorderden Actiekrant Bijeenkomsten Attracties Herkenbaar Uitgangspunt JOHN VISSER RIJDT EVEN MET ZIJN AUTO NAAR ROEMENIE Meer tijd 25.000 gulden Samenwerking Sponsors BIEZELINGE - Voor baby's en ouders geeft Didi van Loon, biodynamisch therapeut, een cursus babv-massage in Centrum Namaskara in Biezelïnge. De cursus is op 5 maandagmiddagen en begint 15 december. Ook individuele massage is mogelijk, thuis of op het praktijkadres. Inlichtingen telefoon 625526. VLISSINGEN - De plaatselijke rockband Dedication treedt za terdag 6 december op in De Piek aan de Hellebardierstraat. En tree 5 gulden, de deuren gaan om 21.00 uur open. Vrijdag 5 de cember is er yanaf negen uur een jam-session. OOST-SOUBURG - De Wereldwinkel in de Kanaalstraat houdt dinsdag 9 december van 10.00 tot 17.00 uur een kerstmarkt. Unicef is dan vertegenwoordigd evenals Amnesty International en de Hongarije Werkgroep Souburg. Voor iedere bezoeker staat er koffie met een kerstkransje gereed. MIDDELBURG - Woensdag 10 december houdt de Vrije School een open ochtend in de kleuterklas van 09.00 tot 11.00 uur. Het adres: Willem Arondèusstraat 59. MIDDELBURG - Het Spiritueel Atelier aan de Nieuwstraat 19 houdt vrijdag 12 december een stille meditatie met begeleiding van meditatieve muziek en 13 december 's middags een 'samen zijn'. Het wandkleed 'het kristalkind' staat hierbij centraal. Meer inlichtingen via telefoon 625104. VLISSINGEN - In het Bolwerk, bij winkelcentrum Papegaai enburg, wordt 18 december een kerstbingo gehouden, aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG - Zondag 7 december treedt Mike Hanrahan op in Celtic-Pub The Duke Aanvang 15.00 uur, entree gratis. VLISSINGEN - Het denkbeeldig Nomadisch stamverband van Gerard Marinus Verkerke uit Yerseke manifesteert zich zater dag 6 december met muziek en beeldende kunst in café Stout op de hoek Van Dishoeekstraat/Kasteelstraat. De manifestatie be gint om 17.00 uur met een percussie-evenement. In de avondu ren is er een gevarieerd repertoire waaraan ook Rosilde Vermijs meewerkt. De entree is gratis, een maaltijd komt op f 12,50. WISSENKERKE - Vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 18.00 uur op de dagen 5 en 6. 12 en 13,19 en 20 december en 2 en 3 janu ari tentoonstelling in Galerie De Praktijk aan de Voorstraat 15. 9 Een foto van A. Elieh-Fontaine van een kameeldrijver in India. VLISSINGEN - Nog tot en met 19 december is in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat 2 de tentoonstel ling te zien 'Zeeuwen kieken 't Zuiden'. Deze expositie is samengesteld door het centrum voor interna tionale samenwerking (COS) Zeeland. Er zijn foto's te zien die Zeeuwse amateurfotografen gemaakt hebben in de Derde We reld-landen. Zodoende wordt een duidelijk beeld gegeven van het 1M daar. Op deze manier wil men meer mensen betrekken bijl Ontwikkelingsthematiek en aandacht besteden aan de beel vormi ng over het Zuiden. De foto's tonen beelden uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika e vertellen in feite een eigen verhaal. GOES - De bedrijvenhal van de Stichting Arduinse Bedrijven aan de Verrijn Stuart weg 45 te Goes wordt vrijdag 5 december door gedeputeerde De Kok geopend. In de hal zijn het Kring- loopbedrïjf 'Een X Andermaal' en hef Dossier- en Papiervernie- ligingsbedrijf gevestigd. Op 1 januari 1998 gaat hierin ook de Zeepziederij Soop van start. 'Een X Andermaal' haalt op afspraak 2e hands goederen zoals meubelen, huishoudelijke apparaten e.d. op. In het bedrijf wor den deze goederen opgeknapt en gereed gemaakt voor verkoop of als opknappen niet meer mogelijk is, gerecycled. Het dos sier- en papiervernietigingsbedrijf vernietigt, met strikte priva cy waarborg, dossier- en arcffifefmateriaal. De bedrijven zijn opgezet om werk te bieden aan ihensen met eëh verstandelijke beperking en zijn een project van de Stichting Arduin in Mid- Hplburg en Den Berg in Goes. Er grond van afspraken kunnen fok cliënten van dagbesteding van Het Gors instromen. HmOOSLAND - Stichting Suzant houdt een hindi-cursus voor beginners en gevorderden op 5 december De bijeenkomsten zijn. zijn bedoeld voor mensen die „de taal b«-heersen. Do cursus is op het adres Schepenenhof 3jn Middelburg. Het in het voorjaar gepresenteerde actieplan 'Zee van cultuur' heeft in Zeeland veel creatieve en innovatieve ideeën opgeleverd. Het NBT en de Stichting Toerisme en Recreatie AVN hebben dit plan opgesteld in nauwe samenwerking met de provinciale bureau's voor toerisme. De vele ideeën, reacties en com mentaren hebben geleid tot uit brengen van een tweede actie krant 'Zee het van cultuur' waarin verslag wordt gedaan van de discussierondes, priori teiten en actiepunten. De actiekrant is zojuist aange- 9 De kapel van Hoogelande. FO.TO: Harry de i boden aan de staatssecretaris van Economische Zaken, me vrouw Van Dok-Van Weele. Ook Zeeland komt in de actie krant aan bod. Na de succesvol le pontjes in Zeeland van de af gelopen zomer, leven er tal van ideeën om het (internationale) kusthoppen te realiseren. Van Breskens naar Blankenberge of van Vlissingen naar Schevenin- gen met de modernste catama ran. Recreatief fietsen is één van de populairste activiteiten van toe risten en Zeeuwen zelf. Tijd om vernieuwing en kwalitatieve uitbreiding te zoeken in het fietspadennet, stallingsmoge- lijkheüen, fietsbussen en mini- transferia. Een net van mini- transferia, opgesierd met Zeeuwse kunstwerken, moet de toerist overstapmogelijkheden en vertier bieden. Of wat te denken van een cruise haven in Zeeland of nog gedurf der, een booreiland voor de Zeeuwse kust, zoals de actie krant oppert. De Zeeuwse iden titeit en het imago moeten ge stalte krijgen door de Zeeuwse sferen en karakteristieken meer voor het voetlicht te brengen. Het is bij dit alles het uitgangs punt om het Zeeuws(-Vlaamse) achterland op attractieve wijze te verbinden met de kust of fi guurlijk gesproken het achter land bij de kust te presenteren. In de zomermaanden zijn er drie regio-bij eenkomsten in Zeeland georganiseerd waar een 'Zee van cultuur' werd gepresenteerd. Vele toeristische ondernemers mnn 9 De Cloveniersdoelen in Middelburg. W&A iSfëiÉü. I hebben hier hun ideeën en soms ook hun kritische opmerkingen aan toegevoegd. Daarnaast zijn er tal van gesprekken geweest waar individuele ondernemers hun plannen naar voren hebben gebracht. Een belangrijk aandachtspunt in het kwaliteitsoffensief is en blijft de toeristische mobiliteit. Op nationaal niveau wil men komen tot een masterplan be reikbaarheid, gevoed vanuit provinciaal en regionaal/lokaal niveau. In Zeeland wordt deze uitdaging al opgepakt. Z", Rijkswaterstaat, de provincie Zeeland en het Bureau voor Toerisme Zeeland streven er naar om gezamenlijk met het toeristische bedrijfsleven ener zijds de knelpunten op een rij te zetten, maar vooral om oploss ingen te genereren. Het Bureau voor Toerisme Zee land pleit ervoor om vooral aan te pakken, projecten te starten en ervaringen op te doen. Het is voor het toeristisch bedrijfsle ven van belang om concrete pro jecten en resultaten te zien en niet te verzanden in planvor ming. Vele bestaande of nog te realise ren attracties zijn de revue ge passeerd. Dat is nodig in een tijd waarin de zaptoerist zijn in trede heeft gedaan. De tijd dat gasten veertien dagen aan het strand lagen is definitief voor bij. Het toeristisch bedrijfsleven moet daarop inspelen. Maar daar moet het dan ook wel de ruimte voor krijgen. Wat te doen met die prachtige grote kerken zoals in Veere, Zierikzee, Goes of Sluis. Met exposities, tentoonstellingen, evenementen e.d. kunnen dit misschien cultuurpaleizen wor den. Ook Zeeland Maritiem spreekt tot de verbeelding van velen. In Vlissingen, Zierikzee en Veere bruist het van de ideeën: van au thentieke houtwerf tot maritie me informatiecentra. Voor Zeeland is het van belang dat het toeristische product zo danig wordt gepositioneerd dat het uniek en herkenbaar is en sfeer en authenticiteit heeft. Dat kan met de folkore, de Zeeuwse streekeigen elementen en de Zeeuwse architectuur, evenementen e.d. De Zeeuwse kust moet verbon den worden met het achterland. Alleen zon, zee en strand is in deze tijd niet meer voldoende. De attracties in het achterland moeten als het ware bij de toe risten in de campings en bunga lowparken worden gebracht. De vraag is natuurlijk hoe deze FOTO: Piet Davidse ideeën allemaal gerealiseerd kunnen worden. Volgens het Bureau voor Toerisme Zeeland is hiervoor samenwerking één van de kernwoorden. Een goed idee wordt altijd gerealiseerd, anders was het geen goed idee. Samenwerking tussen verschil lende organisaties en verschil lende overheden moet daarbij helpen. Wat betreft financiële onder steuning geldt het uitgangspunt dat financiering van projecten in eerste instantie vooral van het bedrijfsleven zelf moet komen. Een nieuwe structuur en werk wijze kan de innovatiecoöpera tie toerisme Walcheren bieden. Deze innovatiecoöperatie richt zich op een vernieuwing van het toeristische product Walcheren (één van de herstructureringsge bieden in de genoemde actie krant). Ook de gestarte onde- memerspanels vormen een in formatiebron voor nieuwe ideeën en samenwerkingsmoge lijkheden. Het projectbureau van het Bu reau voor Toerisme Zeeland biedt ondersteuning voor dege nen die projecten willen realise- Voor meer informatie: Bureau voor Toerisme Zeeland Gerard van Keken 0118 - 659967 'Ik ben gek van dat land' MIDDELBURG - Hij is 'chairman', voorzitter van de stichting Zeeuwse Scouts voor Roemenië. Sinds een jaar of zeven, op z'n zachtst gezegd, een beetje bezeten van dat land. Maandag is hij in zijn auto gestapt. Mor gen, donderdag, verwacht hij bij de Roemeense grens te zijn. Dan heeft hij er 2.200 kilometer opzitten. door Ben Donkers Zijn naam: John Visser. Zelf wil hij eigenlijk helemaal niet in de belangstelling staan. „Ik ben toevallig voorzitter, maar doe al het werk zeker niet alleen. Er zijn er velen die voor Roemenië de handen uit de mouwen ste ken. De scouts hebben er bijna allés voor over." „Ik heb zelf wat meer tijd om weg te gaan. Mijn vrouw blijft thuis. Ik rijd heel dat stuk al leen. Slaap natuurlijk wel een paar keer onderweg, maar ik heb geen haast." Visser wordt bij de grens opge wacht, dan begeleiden ze hem naar Boekarest. Hij wil er eerst even bekomen van de reis, daar na begint zijn 'missie'. „Ik wil er onze werkwijze uit gaan leggen. Wij hebben des tijds 'maar' vijf jaar verloren (van 1940 tot 1945) in Roemenië missen ze veertig jaar, het ge volg van politieke druk." „Hier in Zeeland werken we met. taken. Ieder heeft zijn pakket. Om de twee jaar zorgt de Stich ting voor hulp. Dan worden goe deren en geld weggebracht." Het vergt nogal wat organisatie. In het begin komt de commissie eens per maand bij elkaar, daar na elke week. „Zo'n project kost 25.000 gul den. De scouts doen er alles voor om aan geld te komen: wilgen knotten, huis-aan-huis collecte ren, klusjes opknappen en zelf geld bijdragen als ze de reis mee willen maken. Dat kost ze zeker vijfhonderd gulden." „Kleding is voor Roemenië niet zo belangrijk meer. We nemen daarom ook geld mee. Daarvan kopen we de spulletjes ter plek ke. Het mes snijdt dan aan twee kanten." Visser zit op z'n pi'aatstoel als hij het over Roemenië heeft. „Ik ben er sinds '91 mee aan de slag. Een collega van me vroeg of ik spulletjes mee weg wilde bren gen. Ik was wel benieuwd hoe het er daar uitzag. Ik was ver kocht, zag en voelde dat er iets moest gebeuren." Visser is nu in zijn 'tweede va derland'. Volgend jaar komen er afgevaardigden naar Zeeland. Ze kunnen dan zien hoe het or ganisatorisch allemaal in elkaar steekt. „Overigens is de samenwerking uitstekend. We krijgen lijsten van families en de spullen die ze goed kunnen gebruiken. We stemmen dus de pakketten ge richt af aan de hand van de ge- 0 Scouts bekijken de foto's van de Roemenië-reis. Op de achtergrond voorzitter John Visser. zins-samenstelling. Visser gaat zelf altijd met het transport mee. „We weten daar om zeker dat alles op z'n plaats terecht komt." In deze tijd van hét jaar wordt de Middelburger als 'sinter klaas' ontvangen. Ze kennen hem er al heel goed, net als trou wens de volledige scouting groep. 'Zeeland' klinkt de Roe menen als muziek in de oren. VLISSINGEN - Ze waren maar wat trots, de leerlingen van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren die met een sponsor-dropping liefst 10.000 gulden bij elkaar brachten. Er hadden 285 leerlingen voor sponsors gezorgd: ouders, buren en familieleden was om een bij drage gevraagd voor het goede doel. Dat was dit keer de Vereniging voor Kinderen met .Stofwisse lingsziekten, kortweg VKS. Klas 2 VBO/MAVO scoorde met 2.200 gulden het hoogst. De kinderen van de. Scholen gemeenschap zijn trots op 'hun' tienduizend gulden. FOTO: Piet Davidse Het betekent niet alleen hulp, maar ook warmte en genegen heid. „Ik heb mijn pc'tje en fax bij. Laat af en toe wel iets van me horen. Wellicht leuk om in De Scheldebode de laatste nieuw tjes mee te nemen." „Overigens mis ik in de bericht geving vaak de namen van de sponsors. Zo stopt de Europese Gemeenschap er geld in, we FOTO: Piet Davidse krijgen bijdragen van de kinder postzegels, het nationaal Activi teitenfonds en Scouting Neder land." Mochten er belangstellenden zijn die meer over de actie wil len weten, of een financieel steentje bij willen dragen, dan kunnen ze contact opnemen met het secretariaat (John Butijn, te lefoon 417275). „Het zou leuk zijn als er veel mensen gere ageerd hebben als ik terug kom." IN KADER VAN DAC VAN RECHTEN VAN DE MENS MIDDELBURG - In het kader van de 'dag van de rechten van de mens' houdt de actie Veilig Kind op 10 december een grote manifestatie. Om half vier wordt hiermee begonnen legenove het NS-station aan de Loskade met een witte ballonnen-mars. De manifestatie is gericht tegen seksuele kindermishandeling en kinderporno. In optocht wordt gelopen naar de Konings- brug, de Segeerstraat, Lange Delft, Markt, Lange Jan en Nieuwe kerk. Daar worden de ballonnen opgelaten. Binnen worden 10.000 handtekeningen aangeboden en rond half vijf start een speciaal kinderprogramma: poppenspel stichting Voorkoming kindermishandeling, grimeren en der gelijke.

Scheldebode | 1997 | | pagina 9