Reparatie: veilige en voordelige oplossing Arnemuidense derde bij Hak MARY OUWEHAND HEEFT VEEL HERINNERINGEN AAN OUDE GLORIE VAN 'DE ZEELAND' TWeede peutergroep in 't Gasthuis M/V WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 Vief vrouwtje Drie broers Historie Duitse inval Jongste Herinneringen BESCHADIGDE VOORRUIT IS IN DE WINTER EXTRA KWETSBAAR A E.G.A.- Nederland Activiteiten I 'Inheb zoveel te vertellen' VLISSINGEN - The Old Hand and the Sea, een variant op The Old Man and the Sea, het boek van Ernest Hem- mingway. De eerste titel slaat op het boek 'De Ouwehand en de zee', een inte ressante omschrijving van de Ouwehand jes en hun binding met de zee. De 'laatste der Mohikanen, Dirk Charles Aries Ouwe hand, is medio vorige maand op 90-jarige leeftijd overleden. Hij was oud-gezagvoer der van S. M. Zeeland en heeft als zodanig heel wat meegemaakt. Zijn schoonzus Mary wil hem, en daarmee ook de andere Ouwehan den, eren. door Ben Donkers Mary woont zelf in een fraai ap partement aan de Vlissingse Boulevard. Ze kijkt uit over de zee, de watermassa waarmee de familie Ouwehand zo nauw ver bonden was. Ze wil er graag over praten. Doet dat ook heel fanatiek en uiterst des kundig, dit ondanks haar 81 jaar. Een vief vrouwtje, altijd vergezeld van haar 'waak hond' Droppie. Een beestje amper groter dan een rat, dat parmantig door de kamer huppelt en zich nergens iets van aantrekt. De verhalen heeft hij blijkbaar al meer ge hoord. Mary is een bezige bij, lid of ere-lid van tal van instellingen en organisaties zoals onder meer van de Amerikaanse Kunste- Het boek The Old Hand and the Sea, over de familie Ouwehand. schrijft gedichten en ver halen, zit op het ogenblik voor een maand of drie bij haar dochter in Palm Beach en wil in maart nog wel een keer over haar eigen leven vertellen. „Nu vind ik dat niet zo belangrijk. De ka piteins van toen, daar gaat het om. De Zeeland roept bij ve len ongetwijfeld her inneringen op. Er waren destijds bij voorbeeld ook veel vrouwtjes die het schip moesten schoonmaken als het hier in Vlissingen lag afgemeerd." Dirk, Charles en Arie, daar draait het allemaal om. De drie broers Ouwehand die een speciale band hadden met de zee. Charles liep met zijn schip voor Vlissingen op een mijn, Arie zat jaren bij NedLloyd. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland was voor de oorlog een steunpilaar onder de Vlissingse economie. Het gaf Vlissingen een internationale kleur. Ze ver bond de Scheldestad met het hart van Europa en Groot Brit- tannië. De Olau Line nam deze laatste functie over, maar Zee land bleef een begrip. Ouwehand is een avontuurlijk geslacht. Veel kapiteins, zowel op de grote vaart als bij de mari ne. Vissers, kuipers en kooplie den, een dierentuin-directeur (Ouwehands Dierenpark) en een deurwaarder. Willem Ouwehand was in 1800 gezagvoerder van het Neder landse fregatschip Ottolina. Hij sloeg overboord en verdronk. Charles was in de meidagen van 1940 matroos. Hij sneuvelde aan boord van pagtrouillevaartuig Noordzee. Ouwehand is een ty pisch Katwijkse naam, velen werkten op de grote vaart. Er zijn diverse verhalen over ge schreven, stambomen uitge zocht en artikelen over gepubli ceerd. Mary Ouwehand heeft zelf in het boek The Old Hand and the Sea een hoofdstuk geschreven getiteld De Tweede Wereldoor log. 'Bij de strijd om vrijheid waren vele Ouwehanden betrokken', schrijft ze. 'Het zou op zich al een heel boek vullen om aan alle activiteiten voldoen de aandacht te besteden.' Ze heeft zich beperkt tot de drie broers die inten sief met de ruwe, barre zeestrijd te maken kre gen: met de voortdurende bedreiging van duikbo ten, vliegtuigen, torpe do's en zeemijnen. „Het gaat om Dirk, Charles en Arie, allen ge boren in Vlissingen. Arie Gerrits stond als zeeman te boek. Ook diens zoon Arie Arys en zijn zoon Dirk Aries (gezagvoer der), Arie Dirks, Dirk Charles (gezagvoerder bij Maatschappij Zeeland), Charles (studerend voor stuurmans-rang) en Arie (gezagvoerder bij de Rot terdamse Lloyd)." „Charles werd opgeroe pen als bemanningslid van patrouillevaartuig Noordzee. De Duitse in val was begonnen. Het schip liep na enkele uren op een magnetische zee mijn. Met Charles kwa men er nog zeventien be manningsleden in de gol ven om", weet Mary. Dirk Charles was stuur man toen de oorlog uit brak. Hij moest met de Koningin Emma 'even' naar Noord-Frankrijk om troepen op te halen. De twee dagen die er voor waren uitgetrokken werden vijf jaren, omdat uitgeweken moest worden naar Engeland. In die tijd werden troepen en pantser voertuigen naar IJsland en Ier land vervoerd. Dirk Charles was er ook bij betrokken om het zwaar versterkte Guernsey van de Duitsers te heroveren. De ac tie mislukte echter. Hij overleef de wel D-Day, zijn laatste schip was de Prinses Beatrix. Arie, de jongste van het drietal, was bij het uitbreken van de oorlog stuurman van de Rotter damse Lloyd in Indië. „Toen de Jappen oprukten ver trok hij naar New York. Van Kapitein Ouwehand daaruit heeft hij veel konvooi- reizen meegemaakt naar Europa en het Middellandse Zee-gebied. Arie overleed in december 1969. Zijn as werd uitgestrooid vanaf de Garoet, het schip waarop hij het laatst gezagvoerder was", herinnert Mary zich. „Het is toch vrij bijzonder dat vader en zoon de hoogste kapi tein zijn geweest. Aan hun pos tuur was het niet af te zien. Dirk werd 'duimpje' genoemd, mijn man 'appeltje' omdat hij altijd van die blozende wangen had. Zelf ben ik Engelse, was archi varis op het Minsterie van Scheepvaart in Londen. Ik hoor de dus nogal eens wat." „Nu weet ik er ook nog veel van. Ik kan er over blijven praten. Het is wellicht aardig om er een verhaaltje van in De Scheldebo- de te plaatsen. Ik zie het wel als ik terug ben." Mary gaat tot medio maart naar haar dochter, schoonzoon en kleindochter in Florida. „Ik kan heel goed met mijn schoonzoon overweg. Als het verblijf voorbij is zeggen we al tijd: 'we did it again'. Kom in maart nog maar eens langs, dan praten we verder. Ik heb nog zo veel te vertellen." Na een lange warme zomer dient de eerste nachtvorst zich weer aan. Tijd voor een ex tra controle op beschadigingen aan de voor ruit. Onder invloed van nachtvorst is de kans groot dat een kleine 'ster' of'put' snel verandert in een grote barst. De blower op stand tien om de nog ijzige voorruit in betere conditie te brengen, kan al voldoende zijn om de voorruit onherstel baar te beschadigen. Vervanging is dan on ontkoombaar. Reparatie van de beschadig de ruit in een eerder stadium kan de auto mobilist veel ellende en hoge kosten bespa ren. Onderzoek toont aan dat menig chauffeur maandenlang rondrijdt met een onschuldi ge pit in de voorruit. Ogenschijnlijk onschuldig. Onschuld die omslaat in on vrede wanneer de pit 'door- m GEZOND AFSLANKEN zonder honger en toch 3 volle maaltijden per dag. Bel voor inlichtingen: 0181-322475 Bezoektijden: di.: 14.00-15.00 uur, 19.00-20.00 uur. Speeltuinvereniging Lammerenburg Zuidbeekseweg 4a. Vlissingen INI CU» VOO» TCW VttDMOSQtWOONllN schiet' en verandert in een flinke barst. De bezorgdheid komt te laat. Herstel van de onschuldige' schade was in de meeste geval len mogelijk geweest. Schades tot zo'n drie centimeter doorsnede (een rijksdaalder) kunnen vaak door specialisten in voorruit- reparatie veilig worden gerepareerd. Daar bij is de automobilist die afwacht tot de schade een onherstelbare vorm en omvang heeft aangenomen, een dief van z'n eigen portemonnee. Reparatie is hoe dan ook voordeliger dan vervanging van de auto ruit,. Wanneer de reparatie wordt uitge voerd door Carglass vergoeden alle verzeke raars (vanaf WA-Extra) de kosten volledig. Bij vervanging van de ruit daarentegen moet de automobilist meteen het eigen risi co aanspreken. In alle Carglass filialen wordt de Glass Medic-methode toegepast. De pit of ster is na reparatie veilig hersteld (de ruit is weer even sterk als voor de be schadiging). De automobilist krijgt dan ook drie maanden garantie op de reparatie. In Nederland heeft Carglass het alleenrecht voor toepassing van het systeem. Terug naar het 'gevaar' van nachtvorst voor de bescha digde voorruit. De blower laat de tempera tuur van de voorruit in korte tijd oplopen van enkele graden onder nul tot boven de tachtig graden Celsius. In de beschadiging op de voorruit heeft zich vocht genesteld dat bevroren is en ineens ontdooit. Door het plotselinge spanningsverschil kan de ster in één oo-opslag veranderen in een grote barst. Ook het schrapen met de ijskrabber ver groot de druk op de beschadiging die daar door kan 'doorschieten'. Vorig jaar meld den zich na de eerste nachtvorst direct al een groot aantal automobilisten met een doorgeschoten ster bij de Car-lass-vestigin- gen. Om verdere risico's uit te sluiten dien den de ruiten direct te worden vervangen. Het loont dus de moeite om bij een bescha diging direct contact op te nemen met Car glass. Als ANWB-erkende autoruitspecia- list adviseren wij u de ster zo snel mogelijk te laten herstellen. Dit kan bij één van de 48 Carglass vestigingen of via onze mobiele service. Dankzij de speciaal ingerichte mo biele service-centers, is Carglass in staat u overal in Nederland te helpen. Hierdoor is Carglass altijd bij u in de buurt. Via ons gratis alarmnummer 0800 - 04 06 zijn wij 24 uur per dag, 7 dagen per week bereikbaar. In de periode t/m 20 december maakt ieder een die zijn autoruit laat repareren of ver vangen bij Carglass kans op één van de gra tis ANWB Grip- en Slipcursussen. In de winterperiode is de kans op slippen het grootst. Door het volgen van de Grip- en Slipcursus van de ANWB wordt u voorbe reid op situaties waarin slipgevaar zich kan voordoen en leert u op de juiste manier te handelen. Britannia: markant punt iotel VLISSINGEN - Het was een markant punt op de Vlis- itannia singse Boulevard, het wordt nóg markanter. Luchtfoto- het graaf Peter Buteijn ging er eens een kijkje nemen. Britannia zoals het nu is. ARNEMUIDEN - Mevrouw Muis uit Amcmuiden heeft de HAK Oogstfeest-prijs ont vangen. Ze had hiervoor een recept gemaakt. HAK schreef dit najaar een wedstrijd uit waarin iedereen werd uitgenodigd een recept te schrijven met de zomerpro- dukten van HAK. Mevrouw Muis won een van de (vijf) derde prijzen: een cu linaire atlas. De receptenschrijvers wer den door Hak beloond. Wegens positieve ervaringen met nieuw project MIDDELBURG - Verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg be gint per 1 januari een tweede peutergroep voor haar psycho geriatrische bewoners. En dat als gevolg van de positieve erva ringen van een eerste project, dat startte in mei van dit jaar. Gebleken is dat het peuterpro ject dementerende bewoners een duidelijke meerwaarde biedt in hun dagbesteding. Ook de deelnemende peuters re ageren spontaan en onbevangen op het bezoeken van de psycho geriatrische ouderen in ver pleeghuis 't Gasthuis. Het huidige peuterproject in 't Gasthuis houdt in dat zo'n 8 tot 10 kinderen, in de leeftijd van twee tot vier jaar, van peuter speelzaal Kinderbolwerk in Middelburg tweemaal per maand op bezoek gaan bij de menterende ouderen in het ver pleeghuis. Tijdens die bezoeken van iets Op deze foto is te zien hoe het ooit was.De huidige foto laat duide lijk zien dat er veel ver anderd is. Bijvoorbeeld meer woningbouw ach ter de Boulevard en naast het hotel zijn ap partementen verrezen. De tekening laat het vooraanzicht van het toekomstige Britannia zien. Suites van het Grand Hotel aan zee. Er komen er 154 met daarnaast hotelappar tementen. Ze bieden al lemaal een wijds zee zicht. meer dan anderhalf uur zijn er diverse activiteiten in de activi teitenruimte van 't Gasthuis, zo als vrij spel, zingen, plakken en kleuren, iets lekkers met elkaar eten en drinken en dergelijke. Het is een beknopte versie van een programma op de peuter speelzaal en is tevens afgestemd op de belevingswereld van de deelnemende bewoners. In het eerste project zijn dat er 15. Voor de begeleiding van het ge heel zijn er een peuterleidster, een activiteitenbegeleidster en een ziekenverzorgende van het verpleeghuis aanwezig. Het peuterproject vindt zijn ba sis in een onderzoek van de di rectie Ouderenbeleid van het ministerie van WVS, waaruit blijkt dat het bezoek van peu ters aan dementerende ouderen een positief effect heeft. Bovendien past het project ook goed in het kader van de zoge naamde belevingsgerichte zorg. een manier van verzorgen, bena deren en begeleiden, waarbij de beleving en het gedrag van de Na een half jaar er varing met het nieu we peuterproject in 't Gasthuis werd door een evaluatie duidelijk dat de deelnemende bewo ners alerter reage ren als er kinderen zijn. Ze genieten alleen al van hun aanwezigheid, praten erover, maar zijn ook actiever en doen mee aan de peuteractiviteiten. In het algemeen kan gesteld worden dat de psychogeriatri sche bewoners het peuterproject als prettig ervaren, en dat bij voorbeeld uiten door lachen en "blije gezichten". Gezien de positieve ervaringen en de aanwezige belangstelling van bewoners en peuterspeelza len is besloten tot het starten van het tweede project in het nieuwe jaar. Hieraan zullen zo'n 8 tot 10 kinderen van een nog nader te bepalen peuter speelzaal deelnemen. Door de uitbreiding kan in 1998 met twee groepen van 10 bewoners worden gewerkt, waardoor er elke week een peutergroep in 't Gasthuis aanwezig is. De peu terprojecten in verpleeghuis 't Gasthuis zijn opgezet in nauwe samenwerking met de Stichting Kinderopvang Middelburg (SKM). Laatstgenoemde orga nisatie verzorgt ook de werving van de peuters. I

Scheldebode | 1997 | | pagina 21