IN 2000 Scheldebode adopteert historisch erfgoed de Golfbaan Gekleurde bladeren NU KÓPEN BETALEN Z 3^ 9H VEEL RESPONS OP LEZERSACTIE FOTO-PRIJSVRAAG SCHELDEBODE Vliedbergencomplex in Baarsdorp bestaat al zo n duizend jaar LD rsi O h- Z Q 'n Pifttèe Kerst beleef ie op CROENKALENDER GROOTST! ACTIE ALLER TUKNÜ ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHERE Sint Claus DJ WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 M/V Tel. 418653 'Intralipid is geen doping' Herinrichting Markt in januari pas 3 jfj 'J 's J iJ 3 li xemes Swiss watch, nieuw horlogemerk MIDI-SIZE CD-SPELER Beste service, laagste prijs! LMLÏi" Mariene maakt schilderij tjes van bijenwas, ze doet dat, volgens eigen zeggen, vanuit haar onderbewust zijn. John Visser is naar Roe menië. De Scouting-voor- zitter gaat er hulpacties voorbereiden en ervarin gen uitwisselen. Hotel Britannia onder gaat een metamorfose. Foto's van Peter Buteijn laten zien hoe het was, is en wordt. Prijzen Veel goede mmÊÊmmÊiÊm Hollestellen Menselijk Vliedbergen Baarsdorp Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 'Het is een middel dat voeding vervangt, intralipid is geen do ping. De renners werden ziek omdat het destijds in bedorven toestand werd toegediend. Niemand van de ploeg was positief bevonden toen we met de bus vroegtijdig huiswaarts keerden'. Ex-ploegleider van PDM Jan Gisbers over de beschuldigingen van dopingggebruik door zijn renners tijdens de Tour de Fran ce van 1991. MIDDELBURG - De werkzaamheden voor de herinrichting van de Markt beginnen in januari, en niet in december zoals eerder aangekondigd. Het betekent dat de weekmarkten en de kerstmarkt in december nog op de Markt gehouden kun nen worden. De gemeente raad moet in de vergadering van 22 december formeel vastleggen dat de herinrich ting deels betaald wordt door de ondernemers die er profijt van hebben. Dat gebeurt door een zogeheten baatbe lasting. Dirksen van Boven EINDEJAARSAANBIEDINGEN zie onze advertentie in deze krant Marco en Marjon Dirksen Walstraat 197 Vlissingen ZEELAND - Xemes Swiss Watch is een nieuw horlogemerk dat nu al in de etalage staat van het Museum of Mo dern Art in New York. Het is een horlogelij n voor mannen en vrou wen. De horlogekasten zijn uitgevoerd in staal. Ze zijn gegarandeerd waterdicht tot 50 meter en naar keuze leverbaar met automatisch of quartz uurwerk. De bandjes zijn van kalfs leer of van staal. De prijzen liggen tussen de 650 en 2.150 gulden, af hankelijk van model en uitvoering. In Nederland wordt het uurwerk geïmporteerd door Paul Simons Watches Design. Type CDP-M205. 1 Bit D/A convertor. Continu Play, Shuffle en Program.( Muziekkalender. J STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Een van de on derscheidende kenmerken tus sen loofbomen en naaldbomen is het feit dat naald bomen het hele jaar door groen blijven terwijl loofbomen, als de dagen korter worden en de winter zich aan kondigt, hun bladeren laten vallen. Het belangrijkste doel van dit loslaten van het bladerdak is het vasthouden van vocht. Loofboombladeren staan vanwege hun grote bladoppervlak via verdamping grote hoeveelhe den vocht aan de omgeving af. In de winter wordt door bevriezing van de grond de toevoer van vocht naar de wortels afgesneden en wordt het vasthouden van water ui terst belangrijk; loofbomen zouden uitdrogen als ze hun gebladerte zouden behouden. Daarvan is bij naaldbomen door hun slank naaldvormin- ge of klein schubvormige bla deren met een gering opper vlak, geen sprake. Vaak gaat aan die bladval een schitterend schouwspel van herfstkleuren vooraf, Door de vorming van een wandje van kurkcellen tus sen de twijg en het blad, wordt het blad van het circu latiesysteem afgesloten en krijgt het geen voedingsstof fen en vocht meer. Hierdoor kunnen er in het blad geen bladgroenkorrels (chlorofyl) gemaakt worden, de stof die verantwoordelijk is voor de groene kleur. Het nog aan wezige chlorofyl verdwijnt langzaam, De gele en oranje pigmenten, dat altijd in het '•'ad aanwezig zijn rpaar die door het chlorofyl overheerst wj,d».n, krijgen ruu de over- hi ia en zij iijn verantwoor delijk voor de mooie kleuren. Alleen deze week, de kans van uw leven! Nu kopen en pas in de volgende eeuw betalen. Donderdagavond geopend tot 21.00 uur, vrijdagavond gesloten dan vieren wij sinterklaas. GOEL RINGBAAN WEST 2B - 0113-216451 SCHELDEBODE 'Lezers bij krant betrekken' MIDDELBURG - De na- jaars-fotopuzzelwedstrijd van De Scheldebode heeft heel wat inzendingen op geleverd. Ofschoon de 'puzzel' niet gemakkelijk was is uit reacties op te maken dat een dergelijke actie toch erg op prijs wordt gesteld. door Ben Donkers Vorige week donderdag werden de drie hoofdprijzen in het kan toor van De Scheldebode aan de Vrijlandstraat uitgereikt door bladmanager Kees Maas. De waardebon van honderd gul den was voor Chantal Vergou wen uit Vlissingen, de tweede prijs (waardebon van 150 gul den) ging naar Rika Verstraate - Van de Ent (Koudekerke) en de eerste prijs (waardebon van driehonderd gulden) overhan digde Maas aan Yvonne Barent- se-Calliber uit Biggekerke. „Een winnares van kaliber", liet de bladmanager weten. „Advertenties zijn voor een weekblad belangrijk, maar ook lezers zijn geïnteresseerd. Bij de officiële opening van ons kan toor hebben we niet iedereen uit kunnen nodigen. Vandaar dat we met lezersacties onze contac ten willen verstevigen. We had den daarom een mooie foto prijsvraag, waar we in totaal voor duizend gulden aan prijzen voor beschikbaar hebben ge steld. We hebben er veel respons op gekregen." „Uiteraard veel goede inzendin gen, ofschoon de opgaven niet altijd even gemakkelijk waren. Uit de goede oplossingen heb ben we een keuze moeten ma ken. Geluk komt je niet zo maar in de schoot vallen, dat verdien je meestal. Vandaar dat de eer ste drie winnaars hier zijn. We hebben er speciale mooie bon nen voor laten maken." Na de prijsuitreiking kregen de bezoe kers een kijkje achter de scher men van De Scheldebode. De prijswinnaars op een rijtje: 1: Y. Barentsen Biggekerke; 2. R. Ver straate Koudekerke; 3. Chantal Vergouwen Vlissingen; 4. M. den Hamer Vlissingen; 5. M. van Vendeloo Middelburg; 6. Van Hooydonk Oost Souburg; 7. Marjan Flipse Westkapelle; 8. L. Cijsouw Vlissingen; 9. B. van Heese Vlissingen; 10. M. Way- boer Middelburg; 11. S. de Rid der Arnemuiden; 12. J. Zwemer Gapinge; 14. B. van der Wal; R. Zijl Oost-Souburg. De prijswinnaars in het kan toor van De Scheldebode aan de Middelburgse Vrijlandstraat. FOTO: Tannie de Jonge HEINKENSZAND - Drie in Zeeland opererende be drijven, waaronder het Nieuwsblad en Scheldebode, hebben op 25 november een sponsorovereenkomst ge tekend met de Stichting Het Zeeuwse Landschap. De ze stichting draagt zorg voor de instandhouding van een groot aantal gebieden, die van historisch, biolo gisch of ander belang zijn voor Zeeland. Met de onder tekening van de overeenkomsten, waar een financiële bijdrage aan verbonden is, geven de bedrijven aan de zorg voor het behoud van het Zeeuwse landschap te de len. en daar verantwoordelijkheid voor te willen dra gen. door Peter Urbanus In totaal zijn er nu 14 bedrijven die een dergelijke sponsoro vereenkomst met Het Zeeuwse Landschap hebben getekend. De stichting beheert in heel de pro vincie veertig gebieden en objecten, variërend van histori sche vliedbergen tot grote natuurgebieden zoals het Ver dronken land van Saeftinge en de Hooge Platen. In totaal gaat het om zo'n 7000 hectare. Met behulp van de sponsorgelden wordt Het Zeeuwse Landschap in staat ge steld om in het onderhoud en in standhouding van het betref fende gebied of object te voor van leven en wonen anno 1998." In heel Zeeland zijn nog histo rische vliedbergen aanwezig, sommige duidelijk herkenbaar, andere verscholen in bosschages of onzichtbaar vanaf de open bare weg. Ze stammen uit de tijd dat het aanzien van Zeeland nog grotendeels door krekenland schappen werd bepaald, zo'n duizend jaar geleden. De laag gelegen gedeelten hiervan stroo mden dagelijks onder water bij eb en vloed, de hoger liggende stukken bleven het grootste deel van de tijd droog. Het landschap was dooraderd door kreken, waar de eb- en vloedstromen zich doorheen bewogen. Stormvloeden sloegen geregeld Het gezelschap dat bijeen was voor de ondertekening van de contracten werd op het terrein van de Stichting Het Zeeuwse Landschap rondgeleid door Chiel Jacobtisse. Ondertekening van het contract door de voorzitter van het Zeeuwse Landschap drs. C. Kostense (rechts) en door bladmanager Kees Maas van De Scheldebode. De sponsorcontracten worden afgesloten voor een periode van drie jaar. Het Nieuwsblad en de Schelde bode heeft met Het Zeeuwse Landschap een sponsorovereen komst voor het vliedber gencomplex Baarsdorp gete kend. Bladmanager Kees Maas hierover: "Wij vinden het be houd van de flora en fauna in Midden-Zeeland van eminent belang voor het leefklimaat van de mensen die nu in ons gebied leven en voor die r.a ons ko men." „Omdat we zeer onder de indruk zijn van het werk ar de Stich ting Het Zeeuwse I mdschap, menen we ook een bijdrage te moeten leveren aan de kwaliteit stukken land weg, terwijl de ge tijdestromen elders weer zand en slib aanvoerden, waardoor weer nieuw land kon ontstaan. De Ooster- en Westerschelde waren toen nog slechts smalle rivieren, die zich door het grilli ge landschap kronkelden. Met de komst van schaapher ders in deze gebieden, versche nen ook de eerste tekenen van menselijk ingrijpen. De herders legd?n zogenaamde 'stelbergen' aan. Deze werden ook wel 'hol- lestdlen' genoemd, in verband met hun vorm; een door een aar den wal omringde drinkput. Hierin werd regen opgevangen als drinkwater voor het vee, ter wijl de herders er met hun kud des een veilig heenkomen konden zoeken bij storm of hoog water. Om er al tijd bij te kunnen komen legde men ook damme tjes aan. Na het jaar 1000 begon de bevolking te groeien en verschenen de eerste nederzettingen, meestal op of in de directe omge ving van de stelbergen. De omhooglopende ker nen van oude dorpen kunnen hieruit worden verklaard. Een hevige stormvloed in het jaar 1014 sloeg enor me stukken land weg, waardoor een groot aan- eilanden ontstond. Uit veiligheidsoverwegingen begon men dammen aan te leggen in de geulen en kreken. Nadat er in 1134 weer een grote stormvloed plaats had gevon den, werden de bestaande dam men opgenomen in ringdijken, die de eilanden moesten gaan beschermen. Het initiatief voor de aanleg van bedijking ging uit van de adel en de geestelijkheid, terwijl de uitvoering vaak ge beurde door monniken. Toch moet het ontsta-n van de vliedbergen, zoals die van Baarsdorp, eerder in de krijgskundige sfeer ?n ge docht dan in de angst voor over stromingen. Het waren kasteel- bergen, die werden opgetrokken bij de herenhoeve van de zoge naamde ambachtsheren, die tot tal de lagere adel behoorden. Bo venop deze kunstmatige heuvels stond een houten of bakstenen toren. Bij vijandelijke belegeringen of boerenop standen konden ze zich hierin terugtrekken. De steile heuvel betekende een aanzienlijke bescherming bij bestormingen en de door de verdedigers afge schoten pijlen kwamen verder dan die van de vijand. Rond de heuvel werd nog een gracht aan gelegd. De toren was bereikbaar via een brug, die werd begrensd door een afsluitbare poort of soms zelfs door een poortge bouw op een afzonderlijke heu vel. Een dergelijke kasteelberg was betrekkelijk eenvoudig en goed koop aan te leggen. De materia len waren in de omgeving voor handen en voor de aanleg kon de heer een beroep doen op zijn on derdanen. Omdat het aantal ambachts heren in Zeeland relatief groot was, hebben er vrij veel van de ze kasteelbergjes gestaan. Ze dienden niet alleen als verdedi ging, maar ook als statussym bool voor de edellieden. Zonder kasteelberg telde men niet mee. Tijdens de veertiende eeuw ve*- l">r:>n de kasteelbergen door de v u-uitgang van d. militaire technologie hun waarde Het complex te Baarsaoi be staat uit een grote huevel en een kleine, waarbij nog zichtbaar is waar vroeger de gracht heeft ge lopen. Hier was vroeger het kas teel van de heren Baarsdorp ge vestigd. Het terrein wordt be grensd door de muur van het voormalige kerkhof van Baars dorp, waar vroeger de dorps kerk stond. Dit teken van het verre verleden ligt ironisch ge noeg langs de drukke snelweg. In mijn schoen zat vanmorgen een briefje van de Goed heiligman met de volgende tekst: 'De gedachten van Sint tijdens zijn voorbereidingen voor de komende da gen. Horen jullie ze ook al zingen: Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht, want we zitten allemaal even recht. Ga er maar eens recht voor zitten, ik heb nog wat zwarte Pieten uit te delen. Ik heb zo'n verre reis uit Spanje niet alleen gemaakt om te vertellen dat ze het goed doen en ik zo tevreden ben. Nee, zo is het niet. Het moet mij van het hart dat de indruk wordt gewekt dat mijn komst niet meer zo gewaardeerd wordt. Jullie zien wel om je heen dat de belangstelling meer naar mijn collega met die arrestee uitgaat en dat steekt mij enorm. Tenslotte heb ik de oudste heilige rechten. Sinterklaas en zijn Pieten zijn in Nederland niet meer weg te den ken. Vele verlangens hebben we mogen vervullen. En ik pik het niet dat die Kerstman straks de lakens uit gaat delen wat betreft kado's, winkels en liedjes. Lang gele den is mijn voorganger symbolisch met de emigranten mee naar Amerika gereisd. De viering ging van 5 naar 25 december, Breukelen werd Brooklyn en Sint Nico- laas werd Santa Claus, de kerstman. Jullie begrijpen nu mijn verbazing, erger nog mijn verontwaardiging, dat die remigrant Santa Claus hier steeds meer vaste voet krijgt voor zijn activiteiten. Zo erg zelfs, dat de voorbereiding en het imago van Sint Nicolaas dreigt te worden ondergesneeuwd. En Sint vindt dat dat niet kan. Lieve Pieten en Pietinnen, ik zeg dat niet voor mij zelf maar voor het oeroude, gezellige, traditionele Sint Nicolaasfeest. Het kinderfeest bij uitstek in Nederland moet behouden blijven en wij allemaal kunnen daar veel aan doen. Eerst Sint Nicolaas en zijn Pieten en dan pas... t Kerstmannetje'. Sint! Cameleon ii I -t—

Scheldebode | 1997 | | pagina 1