GOES 11 Papegaaien eten te vet Karrevelden <xtz> Snuffelhoek aa A r kt -r zeelandhallen E 1 L K E W 1 E E K HUIS AAN HUI S 0 P 1 W A L C H E R E N TSJERNOBYL-KINDEREN TWEE MAANDEN TE GAST IN VROUWENPOLDER lu rxi Q WINTERPALEIS GROENKALENDER STILSTAND IS ACHTERUITGANG EN DAT WILLEN PLATTELANDSVROUWEN NIET Wallen LU WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 M/V 'ik lijd aan het lijden van deze wereld' Middelburgs wapen prachtig in beeld Expo en verkoop kinderboeken Verkeersinstructie vaane heeft een nieuwe schakelauto'. Rebètika-muziek is Griekse Blues. Zaterdag in Razzmatazz. Samenwerking tussen scholen in Europa zorgt voor studenten uitwisseling. Ramp Programma Andere wereld Leed ft Leden winnen Een top Thema's Opnieuw O mzi 27 november 1997 van 10.00 tot 21.00 uur 28 november 1997 van 10.00 tot 21.00 uur 29 november 1997 van 10.00 tot 17.00 uur DAM 61 MIDDELBURG 'Ik bespeur bij mezelf dat, hoe ouder ik word, hoe meer ik lijd aan het lijden van deze wereld. Aan het feit dat er on noemlijk veel leed is. De Tweede Wereldoorlog raakt steeds verderaf, maar ik trek het me steeds meer aan.' EO-direeteur Andries Knevel in de VPRO-gids. OOST-SOUBURG - Pape gaaien sterven vaak voortij dig omdat ze te vet eten krij gen. Prestige Nutribird is dat niet. Jonge vogels moeten er direct mee vertrouwd gera ken. Oudere vogels hebben er een gewenningsperiode voor no dig. Bij Molen de Pere aan de Kanaalstraat 78 heeft men er uitgebreide informatie over. SNUFFEL KRAANVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 PE &EZEIUGSTI ROMMElMARkTT VAN NEPERLAND MIDDELBURG - Feest in Middelburg, de donkere dagen voor kerst krijgen een lichtend voorspeld in Langeviele en Geerege- bied. De plaatselijke ondernemers hebben er vijftigduizend gulden voor uitgetrokken. „De verlichting, afbeeldend het wapen van Middelburg, blijft altijd hangen. Branden doet-ie alleen in de winter maanden", laat J. Visser van Visser-Art weten. Overigens zijn ook Lange Delft en Brugpromenade al geïnteresseerd. De verlich ting wordt gemaakt door Fantasy-Light Vlissingen. Nu tijdelijk bij aankoop van een complete badkamer. niet in combinatie met andere aanbiedingen GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 MIDDELBURG - Van alfa bet tot zondagsschool, zo heet de verkoop-expositie van kinderboeken, -prenten- tijdschriften en speelgoed die nog tot en met 31 decem ber wordt gehouden in gale rie Icon in de Wagenaar- straat. De openingstijden zijn flexibel. Wellicht is het verstandig vooraf even te bellen nummer 624216. [STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Iedereen weet wel dat Zeeland ontstaan is door het bedijken of indijken van land. Op sommige plaatsen langs de kust werkte de zee zo sterk op de dijk in, dat men bang was dat de dijk het binnen afzienbare tijd zou begeven. Voor alle zekerheid werd dan als maatregel een extra dijk gebouwd, voor de bestaande dijk. Het gebied tussen deze twee dijken, wat een inlaag ge noemd wordt, ligt lager. Dat komt omdat de grond gebruikt werd voor de aanleg van de extra dijk. De tussenliggende grond werd ook gebruikt voor het onderhoud en versterking van de dijk. Dat laatste gebeurde ook in karrevelden, laaggelegen stukken weiland vlak achter de dijken. Karrevelden lijken dus veel op inlagen, alleen de tweede dijk ontbreekt. Ze komen aan hun naam doordat het klei met karren werd afgevoerd. Daar door ontstonden langgerekte natte plassen, met een flora en fauna die afhankelijk is van de hoogteligging. Het voorkomen de water kan zowel zout als zoet als brak zijn. Nog steeds wor den deze streekeigen landschappelijke elementen aangelegd, in overboeken bijvoorbeeld aan de zuidkant van Tholen. SCHELDEBODE 'Als je die toetjes ziet...!' VROUWENPOLDER - „Het communiceren gebeurt op gevoel, het is handen- en voetenwerk. Kijk, als je voor het eten gaat bidden begrijpen ze het goed genoeg. Ook als er een stukje uit de bijbel wordt gelezen." Conny Geerse uit Vrouwenpolder praat enthousiast over het bezoek van de Tsjernobylkinderen. Het is één groot feest. door Ben Donkers „Het aardige is dat er een paar kinderen bij zijn die al Neder landse woorden kennen. Dat gaat snel. Maar andersom is het ook het geval. We leren Rus sisch. Het is natuurlijk wel la chen geblazen omdat de uitspra ken af en toe helemaal verkeerd zijn." De ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl was in 1986. Nog steeds zijn de gevolgen duidelijk merkbaar. Veel dorpen zijn er nog altijd radio actief besmet. Bij de mensen die er wonen wordt dagelijks een aanslag op hun gezondheid ge pleegd. Om het leed enigszins te verlich ten is in Nederland het Lande lijk Platform Hulp aan Tsjerno bylkinderen opgericht. Het doel is om kinderen uit het rampge bied hier op krachten te laten komen. Vrouwenpolder zet zich er even eens actief voor in, ofschoon het een aardig centje kost: reis- en verblijfkosten per kind komen op zo'n duizend gulden. „Boven dien willen we de kinderen graag iets mee naar huis geven, kleding, schoenen en dergelij ke", vertelt Geerse. „De kinderen zijn heel beschei den. Dat merkten we toen ze kort na hun aankomst kleding uit mochten zoeken. Dan staan ze toch een beetje aarzelend te kijken. We hebben ze een eigen Russische kinderbijbel gegeven en gaan vrijwel dagelijks op pad." „Dat kan een dagje 'strand zijn, naar de brandweer, zwemmen in De Roompot, een sinterklaasvie ring en bezoeken aan Neeltje Jans." Daarnaast gaan ze gewoon naar school. Er zijn namelijk twee le raren bij Het strand en de zee zagen ze voor de eerste keer in hun leven, 1 Met de Stad Veere gingen de Tsjemobyl-kinderen eind vorige week een rondvaart maken. FOTO: Piet Davidse varen vonden ze schitterend, maar ook van knutselen, liedjes zingen en de bijbelclub genieten ze zichtbaar. Het weekeinde is voor de gezin nen. „Het zijn lieve kinderen, maar er zitten natuurlijk ook enkele ondeugden bij. Ze zijn tenslotte nog maar 9 of 10 jaar. Het zijn blaagjes. Je kunt mer ken dat ze het lachen niet ge wend zijn. Alleen tijdens een verjaardagsfeestje, toen de jari ge een feestmuts op had gezet, kwamen ze pas echt goed los." „Die kinderen leven in een to taal andere wereld, velen zijn echt bekaf. Ze krijgen hier wat meer weerstand. Daarom is het dankbaar werk. We zijn blij dat we er aan begonnen zijn." „Je weet aanvankelijk niet waar je aan begint, maar het maakt zoveel goed als je die toetjes ziet. Ook toen jullie fotograaf er was. Ze bleven zwaaien en lachen, zeker toen die man in een lan taarnpaal klom om een beter plaatje te kunnen schieten." Tsjernobyl ligt dan wel ver ach ter ons, het leed is nog steeds niet te overzien. Zeker 600.000 kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar zijn slachtoffer gewor den van de ramp. Echter, de ramp van toen maakt nog immer slachtoffers. De twintig organisaties in Ne derland willen elke twee maan den dertig kinderen naar Neder land halen. Dan is er voor de ko mende acht jaar nog volop werk, tenminste als er geen nieuwe slachtoffertjes bijkomen. Helaas is de praktijk anders... Maar er zijn ook leuke dingen: maandag 1 december gaat de firma Den Herder uit Middel burg de Hulp Tsjernobylkinde ren een cheque overhandigen. Het is de opbrengst van een ju bileumfeest van dat bedrijf. 'We zijn vernieuwend bezig' WESTKAPELLE - Waar of de reis heengaat, wil de buschauffeur weten. En omdat het niet druk is in de bus en hij kennelijk om een praatje verlegen zit, wil hij ook nog weten waarom? Want wat zoekt een mens op een regenachtige grijze novemberdag in Westkapelle? „Daar bestaat de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vijftig jaar en dat vieren ze", zeg ik. „Zo'n vijftig jaar kletsen, dat is niet niks", vindt de chauffeur. Vast en zeker heeft hij nooit het jaarpro gramma gezien van de NBvP van de afdeling Westkapelle. troon wordt aan het begin van elk verenigingsjaar een pro gramma samengesteld. Al jaren is het vaste stramien: tien afde lingsavonden, een reisje in het voor- en najaar, waar veel be langstelling voor is en een vaste koffieochtend. Gelet op dat vas te stramien zou je het niet zo di rect denken, maar, zegt de presi dente: „qua inhoud zijn we zeer vernieuwend bezig. Geeft dan een opsomming van diverse aktiviteiten die in de af gelopen tijd de vrouwen werden aangeboden: voorlichtingsavon den over dr. Vogel, de Islam, psychisch ziek zijn, een lezing met uitleg over massage door een polariteitstherapeute, ver keersregels, een modeshow (druk bezocht) en reisliteraruur' besproken door een medewerk ster van de Koperen Tuin in Goes. door Tannie van Eek Donder dag 20 novem ber vierden de vrou wen het jubi leum feest in "Westkapelle Herrijst" met een buffet en muziek door Engel Reinhoudt. Een paar jaar na de oorlog namen de dames S.C. de Casembroot, 89 nu en inmiddels het enige erelid, baronesse Van der Feltz en mevrouw N. Flipse- Roelse het initiatief om in West kapelle een afdeling van de NBvP op te richten. „Ze gingen van huisje tot deur tje om leden te winnen", weet de huidige presidente Lydie Van- denkerchove. Ze slaagden erin genoeg vrouwen bij elkaar te krijgen. „Iets wat voor de oorlog hier niet gelukt zou zijn. In die na oorlogse jaren was er grote saamhorigheid en er was ook weinig te beleven voor de vrou wen op een dorp als Westkapel le." „Vijftig jaar later antwoorden Hanneke Janse, Rina van Mool- enbroek en Dieneke Huibregtse op de vraag waarom zij lid wer den van de Bond: Omdat ze heel veel organiseren." "Ze" staat voor het dagelijks bestuur, waar Rina en Dieneke als penning- meesteresse en secretaresse deel van uitmaken. Nederland telt 75.000 platte landsvrouwen, daarvan wonen er 3039 in Zeeland. De afdeling Westkapelle heeft er 135; de leeftijd ligt tussen de 30 en 80 jaar. Rina: „In het verleden hebben we een top gehad van 140, dat willen we weer halen. Stilstand is achteruitgang en dat kunnen we niet hebben." Aan de hand van een vast pa- Daarnaast geeft het hoofdbe stuur aan de afdelingen thema's op. Dit jaar "de Bonte Bond", waarin aandacht wordt gescho ken aan de multiculturele sa menleving. In Westkapelle geeft Miep Lans bergen volgend jaar in dit kader een lezing over verschillende culturen. De vrouwen van West kapelle hebben duidelijk een ei gen kop. „Wij willen niet het he le jaar doen wat het hoofdbe stuur voorschrijft. Dat vinden we té belerend." Behalve de afdelingsavonden zijn er clubs en groepen. De hobbyclub, waar vooral de jonge leden belangstelling voor heb ben, heeft elke maand een ande re creativiteit. Dan is er yoga, gym, een kerstkoor, fietsclub, leesclub. Het lidmaatschap van de NBvP geeft toegang tot al de ze activiteiten. Cursussen kantklossen en quil ten staan haaks op een compu tercursus. De eerste twee maken dat oude handwerken niet ver loren gaan, de laatste richt zich op het heden en de toekomst. Elk jaar wordt het jaarprogram ma opnieuw getoetst. Dieneke: „We houden oren en ogen goed De jubilerende plattelandsvrouwen op een rijtje. Op de voor grond vlnr: W. Minderhoud-Louwerse (50 jaar lid); K. Roelse-Min- derhoud (50 jaar); S. de Casembroot-baronesse Van der Feltz (ere lid); P. Minderhoud-Minderhoud (34 jaar lid afdeling Middelburg en 12 jaar lid afdeling Westkapelle); staand links: J. Hendrikse- Van Sluys (40 jaar); N. Flipse-Roelse (50 jaar); N. Lous-Louwerse (48 jaar); W. Verstraate-Lievense (40 jaar); J. Roelse-Waterman (49 jaar); N. Lievense-Huybregtse. open. We lezen ook de krant an ders. Letten op of er iets voor ons programma instaat. En oud bestuursleden geven ook nog wel eens tips." En de leden zelf Komen er van hen ook wel eens suggesties „Ach, vrouwen moeten tegenwoordig zoveel, wij verwennen ze dus een beet je." Zou dit meehelpen om de afdeling Westkapelle niet te la ten vergrijzen Iets wat wel een landelijk beeld is. De naam van de Bond is al jaren bij het hoofdbestuur een discus- ssiepunt. Van bovenaf vindt men dat het platteland een te negatieve klank heeft. Veel le den wonen in steden en het plat teland wordt te veel in verband gebracht met boerinnen. De presidente: „Het is aan de ande re kant een vertrouwde naam. Van oudsher staan de Platte landsvrouwen goed bekend. Dat is ook voor de subsidies van de overheid een belangrijk gege ven. De uitwisseling met vrouwen uit FOTO: Piet Davidse Benin bijvoorbeeld, die werd ook door het Rijk gesubsi dieerd." Westkapelle heeft naast deze, de neutrale, Vrouwenbond, zoals de volksmond zegt, nog drie ver enigingen vanuit een kerkelijke achtergrond. De verstandhou ding is goed en daar houdt het mee op. Met zusterverenigingen in Middelburg en Koudekerke is elk jaar per toerbuurt een uit wisseling. Lydie: „Bij ons vinden de vrou wen het allemaal het gezelligst. En weet je waarom Er wordt bij ons nog gezongen. Het Westkappels volkslied Natuur lijk, dat zeker." Wie mee wil werken aan het streefgetal van het bestuur, op naar 140 leden, kan bellen met de secretaresse Dieneke Hui- bregtse-Wiskerke. Telefoon nummer: 571374. De contributie bedraagt voor een heel jaar f 64,. lu Heeft u wel eens van twee walletjes gegeten, bent u er wel eens geweest of heeft u walletjes onder de. ogen? Wallen, we kennen er heel wat in ons taalgebruik. Een van de nieuwste vormen is goed voor de werkver schaffing, het milieu en de broodnodige rust in het woongenot, ik bedoel de geluidswal. Toerend door de regio tref je ze steeds meer aan. De geschiedenis her haalt zich, dacht ik zo bij mezelf. Immers in de Middel eeuwen mochten steden zich na toestemming van de graaf of ambachtsheer omwallen. Dit had tot doel om bij vijandelijke aanvallen de stad te kunnen verdedigen. Bovendien kwamen in een wal of muur stadspoorten zodat niet iedereen zo maar de stad in of uit kon. De ge luidswallen van onze tijd hebben tot doel de woonwij ken te verdedigen tegen storende geluiden veroorzaakt door de vijand 'het verkeer'. Soms benemen ze omwo nenden het jarenlange vrije uitzicht en soms, zoals bij Dordrecht langs de A16, kan zo'n geluidsscherm een verfraaiing zijn. In Kapelle was onlangs de plaatsing van een geluidswal langs de spoorbaan aan de orde. De zestien omwonenden mochten met de gemeente mee praten. Vijftien van hen hechtten meer aan hun vrij uit zicht met treinlawaai, dan zonder lawaai tegen een ge luidswal aan te moeten kijken. "Ja, ja, er komt een ge degen onderzoek en als er ontwikkelingen zijn dan be trekken wij u daarin", werd van gemeentewege beloofd. Voor het onderzoek was immers al een flinke post uit getrokken. "Als we het nu allemaal eens zijn dat er geen geluidswal moet komen dan hoeft zo ri duur onderzoek toch niet", merkte een van de omwonenden pienter op. Deze kostenbesparende opmerking was aan dovemans oren besteed. Hij werd gesmoord in de ambtelijke ge luidswal. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1