Egypte in Amerika Als ze de tijd krijgen passen de vogels zich aan Zeeuwse kappers knippen voor Aidsfonds Wel eens scheermessen gegeten? Ben jij sterker dan drank Het Andere verlangen 'Achter de dijken' Treasure: apart is het wel Intratuin zorgt ook binnen voor lekker warm sfeertje Echte bakker Piet Daane winnaar Zeelandtrofee Goede sportschoenen en de allernieuwste out-fits Delphi ook voor de kinderen Omroep zeeland met de leukste kinderuitspraken Voordelen winterband vrij onbekend in Nederland Pretpark Montu Zestig 'Vogelportretten' uit Scheldebode gebundeld Treurig Bedreigd Inkomen kind in relatie tot kinderbijslag Dagopbrengst Karin ZEEUWSE KOKS IN DE WEER MET MESHEFTEN Soorten Achtergrond Steentijd-mensen HOMO- EN LESBISCH FILMFESTIVAL Warm, menselijk boek over "de overkant Tijdsbeelden Bezwaarschriften De eerste archeologen in Egypte beleefden avonturen a la In diana Jones. Zij ontdekten talloze schatten in hel woestijnzand en openden als eerst de mysterieuze graftombes. Inmiddels is Egypte ontdekt door horden toeristen. Wie nu de schatten zoekt moet achter in de rij aansluiten en zich op afge bakende paden begeven. De sensationele wereld van de eerste avontuurlijke archeologen lijkt een voorgoed verdwenen. Of niet? Wie door het Amerikaanse safari- en pretpark Busch Gardens dwaalt, staat onverwacht oog in oog met het Egypte van weleer. Daar in het zonnige Tampa Bay te Florida rijzen ineens zuilen vol hiërogliefen omhoog en lopen mensen in traditionele kos tuums. Op de folkloristische markt wordt traditioneel hand- werkverkocht en artiesten voeren u terug maar het historische Egypte. U waant zich een ontdekker en dat bent u ook! Tal van schatten liggen te wachten tot u ze ontdekt. Graaf maar eens goed in het zand. Er zullen replica's van Egyptische kunst tevoorschijn komen. En als u Toetanchamons tombe betreedt, zult u merken dat u een van de eerste gasten bent. Het graf van de farao is na melijk weergegeven zoals het er bij de opening uitzag. Is dat u allemaal niet sensationeel genoeg, stap dan in de Mon tu. Deze ongelooflijke omgekeerde achtbaan is het klapstuk van Busch Gardens. Hij is vernoemd naar een Egyptische god die half man en half havik was. Als u door de loopings vliegt, zult u begrijpen waarom- Heeft u binnenkort vakantie, maar weet u nog niet waar u (met uw gezin) naartoe wilt gaan? Denk dan eens aan Busch Gar dens, Florida. U beleeft er de tijd van uw leven en... het klimaat is heerlijk! ZEELAND - De grauwe gors, zo'n tien jaar geleden kon het vogeltje nog vrij gemakkelijk gezien worden in de polders. In 1983 leefden zelfs nog zo'n tweehonderd broedparen in Zeeuws-Vlaanderen en stak het diertje zelfs de Westerschelde over om de Zak van Zuid-Beve land te koloniseren. Maar die tijd is voorbij. De grauwe gors is inmiddels zo zeldzaam geworden dat voge laars een zeer gemeende juich kreet slaken als ze het diertje nog eens bij toeval aantreffen. Waarom het vogeltje bijna verd wenen is, is een raadsel, zo blijkt uit de bundel Vogelvrij, zestig Zeeuwse vogelportretten. Vogelvrij stemt treurig want in het boek staan flink wat soorten beschreven die steeds minder worden gezien. Bijvoorbeeld de huiszwaluw en de ringmus. Ver geleken met de jaren vijftig vliegt in Zeeland nog maar een kwart van het aantal huiszwalu wen rond, met name in het wes telijk deel van ZeeuwsVlaande- ren en ZuidBeveland. En de ringmus, een typische bewoner van het boerenland. Het diertje houdt van afwisseling en klein schaligheid. Zijn leefklimaat is inmiddels zo goed als verdwenen door de ruilverkaling. De patrijs en de tureluur kunnen ook niet lekker leven in zo'n steriel polderland schap. De rosse grutto, voor Zeeland ook een bedriegde vogelsoort. Op weg naar zijn overwintersge- bied in Zuidwest-Europa en Noord-Afrika eet de grutto in augustus en september zijn buikje vol met alles wat hij aan lekkers vindt op de slikken in de delta. Een vierkante kilometer drooggevallen slik vormt de welgevulde tafel voor zes tot ne genhonderd grutto's. Maar de omvang van die Zeeuw se tafel wordt ernstig bedreigd door de verdieping van de Wes terschelde. Een goede pleister plaats tijdens de trek is een stankstation van levensbelang. Haal er teveel van weg en de stuntvlieger die de rosse grutto is, wordt een brokkenpiloot," schrijven de auteurs Chiel Jaco- busse en Arnold van der Wees. Zij schreven een deel van deze vogelportretten voor de Zuid- West Weekbladen. Maar het is niet allemaal kom mer en kwel in Vogelvrij. Want de natuur is sterk, vecht terug. Dieren laten zich niet zomaar verdrijven. Als ze maar de kans en de tijd krijgen passen ze zich aan. De auteurs beschrijven op een zeer toegankelijke manier hoe goed het tegenwoordig gaat met de roofvogels zoals de bruine kiekendief, buizerd en toren valk. Soorten die een aantal ja ren geleden nog ernstig werden bedreigd door het massaal ge bruik van allerhande giffen en verdelgingsmiddelen maar nu steeds algemener worden. Ook andere soorten weten te overleven en talrijker te worden. De groene specht (mits het niet te hard vriest), de blauwe reiger, de grauwe gans en de eidereend. Vogelvrij, zestig Zeeuwse vogel portretten met fraaie illustraties van Adri Karman werd vrijdag gepresenteerd in de Openbare Bibliotheek van Goes. De au teurs houden dan een inleiding over vogels in Zeeland. De pre sentatie vormt tevens de ope ning van een expositie van een twintigtal vogelportretten van Karman in de Krantenleeszaal van de bibliotheek. Per 1 oktober 1997 is er een wijziging aangebracht met betrekking tot wat moet worden verstaan onder het inkomen van een kind. Vanaf 1 oktober 1997 telt alleen inkomen uit arbeid als het inko men van een kind. Inkomen uit arbeid is bijvoorbeeld gelden ont vangen uit een dienstbetrekking, praktijkovereenkomst, stage of uit zelfstandige arbeid. U moet al het inkomen in geld, (vakantie)bonnen of anderszins opgeven. Daartoe behoren ook vergoedingen voor reiskosten, (bedrijfs)kleding en dergelijke. De bijdrage voor een in het buitenland verblijvend kind of kinde ren moet worden overgemaakt aan diegene die met de verzorging is belast. Als uw kind 16 jaar of ouder is, mag uw bijdrage aan het kind zelf worden gestort. Stortingen aan derden (dus niet diegene die daadwerkelijk met de verzorging van uw kind(eren) is belast) worden niet geaccepteerd. Deze stortingen worden niet als bijdrage in het onderhoud gezien. Bijdragen worden slechts toegerekend aan het kwartaal waarin zij worden voldaan. Ieder kwartaal moet voldoende worden gestort. Een eventueel 'teveel' kan niet worden doorgeschoven naar een volgend kwartaal. Een tekort kan ook niet na afloop van het be treffende kwartaal worden aangevuld. In deze rubriek zijn alleen onderhoudsbijdragen behandeld en de manier waarop aan deze voorwaarden moet worden voldaan. De overige voorwaarden staan in de informatiebrochures en de mai lings. Deze worden regelmatig toegezonden. Als aan alle voorwaarden wordt voldaan ,kan er recht bestaan op enkelvoudige kinderbijslag (indien kan worden aangetoond dat per kind 752,- per kwartaal wordt gestort) of op tweevoudige kinderbijslag (als wordt aangetoond dat per kind per kwartaal meer dan 1.997,- wordt gestort). Als uw kind 18 jaar of ouder is en onder de overgangsregeling valt, kan er recht bestaan op drie voudige kinderbijslag als wordt aangetoond dat per kwartaal mi nimaal ƒ3.595,- wordt gestort. De kinderbijslag die de Sociale Verzekeringsbank rechtstreeks aan de verzorgende in het buitenland betaalbaar stelt, geldt ook als bijdrage in het onderhoud. De wijze waarop en de hoogte van de gestorte bedragen worden ieder kwartaal door de Sociale Verzeke- i'ingsbank gecontroleerd. Voor overige vragen over de Algemene Ouderdomswet (AOW), de Algemene Kinderbijslagwet (AKW) of de Algemene nabestaanden wet (Anw) kunt u terecht bij het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of één van de spreekuren van de SVB in de regio. Het districtskantoor Middelburg is gelegen aan de Se- geerssingel 10 in Middelburg en ei' worden spreekuren gehouden in Goes, St.-Maartensdijk, Temeuzen, Zierikzee en Oostburg. Voor informatie kunt u uiteraard ook bellen: tel. (0118) - 69 11 00. Het districtskantoor is op werkdagen geopend van 8.00 tot 17.00 uur. 'm'i ns i j, 1 Aan het toch al sfeervolle interieur van Delphi is een aparte speelruimte voor de kinderen toegevoegd. VLISS1NGEN - Het is goed toeven bij het Grieks restaurant Delp hi in de Walstraat. Je kunt er op je gemak van de heerlijkste ge rechten genieten, zelfs als je de kinderen bij hebt. Delphi heeft namelijk gezorgd voor een aparte speelhoek voor de jeugd. MIDDELBURG - Sinterklaas staat voor de deur, de kerstman staat eveneens te trappelen en zeker weten dat er de komende tijd wel iemand jarig is. Wat voor cadeautje(s) gaan we ko pen? Een uit de vele foldertjes of gaan we op zoek naar iets echt aparts voor een betaalbare prijs? Wie echt op zoek is naar iets spe ciaals moet eens de moeite ne men om de St.Barbaragang in Middelburg in te lopen. Het straatje ligt achter de Lange Delft, tussen de Segeersstraat en de Nieuwstraat. Wel iets achter af, maar niettemin makkelijk te vinden als u toch in de stad loopt. In die St.Barbaragang zit sinds augustus "Galerie Treasure in Trash". Een alleraardigst win keltje/galerie/atelier in kitsch. Of kitsch nu ook kunst is? Je vindt het mooi of niet, maar apart is het wel. Voor Jantien van de Kraats is het in ieder ge val een combinatie van beide ge worden. Met haar Galerie/ate- lier Treasure in Trash doet ze sinds de opening in augustus menigeen een plezier door er handgemaakte spulletjes te ver kopen. Alles zelf gemaakt en sommige artikelen zijn zo onge lofelijk lelijk, dat het zelfs onder de categorie "mooi" valt. „De naam 'Treasure in Trash" is bewust gekozen", vertelt Jan tien, die een afgeronde opleiding aan de Rietveltacademie achter de rug heeft. „Het gros wat hier staat zijn spulletjes van een rommelmarkt die ik op de een of andere ma nier heb aangepast en bewerkt tot iets unieks. Een treasure, een schat en dat, maar dan graag met aanhalingstekens, uit rom mel". Een schaaltje met rBOZaïek, een tafeltje idem dito. Een spie gel wordt dusdanig bewerkt, dat het een uniek object wordt. Een ketchupfles met een lampje, zo dat het effect van een kaars heeft. Servieswerk, glaswerk en enfin noem maar op. „Maar het moet allemaal wel een functie hebben, de mensen moeten het kunnen gebruiken", vindt Jantien. Kitsch was haar afstudeerproject aan de Rietvel tacademie. Ze maakte een Spaans tafereel een Belgische tafereel en kitscheriger kon het niet. Niettemin: het sloeg aan. „Kennissen kwamen vragen of ik iets voor hen kon maken en op den duur kwamen de kennissen van de kennissen en voor ik er erg in had was ik er druk mee bezig. Dan wordt het tijd om te beslissen of je er je werk van kunt en wilt maken". Een vrijstaand kantoor aan de St. Barbaragang bracht de uit komst en sinds kort heeft Zee land dus een echte Galerie en ei gen atelier op het gebied van kitsch. Of kunst? „Het aardige is dat heel wat mensen afwijzend reageren op kitsch. Maar als ze eenmaal hier zijn geweest gaan ze toch met een stukje kitschkunst de deur uit. Het kost vaak niet meer dan een paar tientjes en daar hebben ze dan echt iets unieks voor. Het begrip kunst is zo betrekkelijk". KOUDEKERKE - Sfeer in een zomerse tuin: Intratuin zorgt er voor. Maar in koude, winterse perioden zorgt dit tuincentrum ook voor sfeer en gezelligheid in huis. Het is nu de tijd van het jaar om het binnen gezellig te maken. Daarom heeft Intratuin tal van interieurartikelen in huis. Sfeermakers die het binnen nog warmer maken. Mos, droogbloemen, kruiden of gedroogd fruit. Hiermee zijn zelf de mooiste arrangementen te maken. Er zijn windlichten, groot of klein, met of zonder voet, al dan niet met deksel, transparant of gekleurd glas. Het is er allemaal. Het tuincen trum zorgt voor materialen en ideeën. Er zijn granen, witte of bonte veertjes en licht, veel licht: kaarsen, kandelaars, waxinehouders en kroonluch ters. ZEELAND - Op 1 december is het Wereld Aidsdag, een internatio nale dag waarop mensen die niet dagelijks geconfronteerd worden met aids, aangespoord worden om in actie te komen. Het is voor miljoenen mensen in alle werelddelen een dag van medeleven, hoop en begrip voor degenen met hiv en aids. In Zeeland wordt ook een aantal activiteiten op touw gezet. Zo komt een tiental kappers zondag 30 november in actie in het Schuttershofhteater aan de Schuttershofstraat 1 in Middel burg. Tussen 13.00 en 16.00 uur is ie dereen er welkom, de dagop brengst gaat naar het Aids fonds. Aanwezig is ook visagist Dick Igounet, G. Kok gedepu teerde van de provincie, D. van de Merwe en M. Strous, wethou ders van Goes en Middelburg, internist en aidsbehandelaar W. Blok, J. Goudswaard voorzitter van het Aidsplatform, en V. Slenter GGD-directeur die eveneens een andere coup krijgt aangemeten. De deelnemende kappers: Harry van kapsalon Scissors, Henk van de Veen en kapper Ilse uit Middelburg. Danny uit Dom burg, Robèr en Addie Baak uit Vlissingen; René, Lia en Ilse uit Goes, en het kapperscafé uit Kapelle. Coiffure Liberté aan de Noordweg 5 in Middelburg is die dag ook open. Brooymans Van de Gruiter zorgt voor de spiegels. Buro Karin, seksclub en bemid- delingsburo, stelt de opbrengst van 29 november beschikbaar voor het Aidsfonds. Discretie is verzekerd. In café Lazarus in Sint Jan Steen wordt 1 december voor li- ve-muziek gezorgd. Een huis arts vertelt er het een en ander over de ziekte aids. Bedoeling is dat de bezoekers in nachtkle ding verschijnen. Er wordt en tree gevraagd, het is aan de be langstellenden om te bepalen hoeveel men geeft. MIDDELBURG - 'Doe mij maar een portie scheermessen'. Een niet-alledaags vraag in een restaurant, maar wellicht dat daar na 1 december verande ring in komt. Die dag staat namelijk in het Delta College, en dan met name het restaurantgedeelte aan de Merwedestraat 1, een proeverij op het programma. Genodigden buigen zich over het scheermes, ook wel het mesheft genoemd. Een Zeeuws schelpdiertje dat hoofdzakelijk in de Noordzee wordt gevangen. Z'n naam is afgeleid van het scheermes. De vorm van de schelp, lang en enigszins ge kromd, doet daar namelijk sterk aan denken. De vangst en verwerking zou een nieuw onderdeel van de schelpdiersector kunnen zijn. De vraag is alleen: hoe maak je ze klaar en op welke manier zijn ze het lekkerst? Vandaar dat een groot aantal koks er mee aan het werk is gegaan. Er komen tal van variaties op ta fel, een select gezelschap mag ze keuren. In Europese kustwateren ko men diverse soorten schelpdie ren voor. Zo ook de razor shells, ook wel mesheftten of scheer messen genoemd. Het is familie van de kokkelachtigen. Ze kun nen tot 20 centimeter groot worden en leven rechtopstaand in het zand. Door Ensis uit Kamperland is een vistechniek ontwikkeld om scheermessen breukvrij op te kunnen vissen. Tot op heden gingen de 'messen' in hoofd zaak naar Zuid-Europese lan den. In Nederland is het pro duct nog vrij onbekend. Als het aan het Innovatiecentrum Zee land ligt, de instelling die de markt onderzocht heeft en de opzet begeleidt, komt er snel verandering in. Dit jaar zal Veilig Verkeer Ne derland als participant binnen het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland de Zeeuwse alcoholcampagne 1997-1998 'Ben jij sterker dan drank?' 'Rij alcoholvrij' orga niseren. Het aantal doden en gewonden ten gevolge van alcohol in het verkeer terugbrengen. De geva ren van alcohol in het verkeer onder de aandacht brengen van een breed publiek. Op verzoek van de ministeries van V&W en VWS, hebben VVN en het NIGZ (Nationaal Instituut voor de Gezondheids bevordering en Ziektepreven tie) hun alcohol campagnes op elkaar afgestemd. De geza menlijke slogan wordt Ben jij sterker dan drank" VVN voegt daar in haar uitingen Rij al coholvrij" aan toe. Op veel plaatsen hoort VVN ge luiden dat de problematiek van rijden onder invloed ernstig ge noeg is om een stevige, con fronterende aanpak te recht vaardigen. Signalen voor een hardere aanpak komen zowel van het publiek als van "des kundigen". De campagnes van de afgelopen jaren werden door veel jongeren minder als be dreiging ervaren. Daardoor hebben velen hun verdediging laten zakken. Daarom is dit hét moment om ze te raken, ze te confronteren met de harde werkelijkheid. Dat is niet alleen nodig voor Veilig verkeer Nederland: rij alcoholvrij! jongeren, maar voor ieder die onder invloed rijdt. Ook in Zeeland is er alle reden om de problematiek van rijden onder invloed serieus te nemen. Dat blijkt met name uit het rapport Rijden onder invloed in de provincie Zeeland, 1995- 1996" van M.P.M. Mathijssen van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek, waarin zeer opvallende zaken worden ge constateerd: - Het aantal bestuurders dat alcohol gebruikt BAG 0,20 promille is vrijwel even groot als het voorgaande jaar 10,6% van de bestuurders. 1 op de 10 bestuurders gebruikt dus alco hol achter het stuur. - Het aantal overtreders BAG 0,50 promille is licht gedaald van 4,4% naar 3,6 - In Zeeuws-Vlaanderen wordt ruim tweemaal zoveel onder in vloed gereden als elders in Zee land. - Mannen rijden ruim twee maal zo vaak onder invloed als vrouwen. - Het laagste percentage over treders is aangetroffen in de leeftijdsklasse 18 t/m 24 jaar. Hoewel jonge mannelijke be stuurders minder vaak en min der veel drinken dan oudere, zijn ze verhoudingsgewijs toch vaker betrokken bij alcohol on gevallen. Bijna een kwart van alle geregistreerde doden en ziekenhuisgewonden ten gevol ge van alcohol zijn mannen in de leeftijd van 18 t/m 24 jaar (cijfers 1995). - Naarmate het later in de nacht wordt, neemt het aantal overtreders toe.. ZEELAND - Dinsdag 2 decem ber worden ze herhaald: de uit spraken die kinderen over sin terklaas doen. Het is een pro gramma-herhaling, maar daar om niet minder leuk. Om 10.00 uur wordt het uitgezonden. Er is natuurlijk veel meer op de regionale omroep: morgen vanaf 16.00 uur het Rondje Zeeland over Zeeuwse muziek en vrijdag onder andere Zeeuwse Kringen, het politiek café dat rechtst reeks vanuit Desafinado in Mid delburg wordt gepresenteerd. De Tijdmachine van zondag (15.00 uur) met het muziekleven in Zeeland en maandag De Blauwe Maandag, het jongeren programma met diverse leerlin gen (16.00 uur). Op televisie sport en toeren, nieuws en extra met achter grond-reportages GOES/MIDDELBURG - Nog steeds lijkt "de overkant"voor veel Zeeuwen ver weg, maar met de bouw van de Oeververbinding Westerschelde komt Zeeuws- Vlaanderen snel dichterbij. Nog eerder dan de tunnelbouwers is de journalist oud-Yersekenaar Paul de Schipper. Met zijn nieu we boek Achter de dijken brengt hij dit nu nog overzeese gebieds deel alvast bij alle Zeeuwen thuis met een mooi historisch lees en kijkboek. Achter de dijken gaat over de komst van Dow Chemical naar Temeuzen, maar het gaat vooral over ZeeuwsVlaanderen en de Zeeuws Vlamingen. "Het nulpunt is een woest land. Schorren, slikken, onafzienbaar en verlaten, een Genesisland." Met die eerste regels begint het verhaal over het ontstaan van ZeeuwsVlaanderen: "Een archi pel van eilanden, aaneenge knoopt door Vlaamse monniken, frontgebied, vaak gebruikt, nog vaker vergeten. Een ongebruikte planologische leegte, schreven planologen in de jaren "50." Achter de dijken gaat over Steen tijd-mensen bij Hulst, over god vruchtige boeren in bedreigde polders, over hongersnood in Axel en over een Temeuzense burgemeester die in een Volks wagen Kever op jacht gaat naar de 'grootindustrie". Het boek reconstrueert gaande weg op een onthullende wijze de komst van een grote industrie vestiging in Nederland. Onthul lend want de auteur toont aan de MIDDELBURG/GOES Slechts weinig Nederlanders zijn op de hoogte van de voor delen van het gebruik van win terhanden. Dat blijkt uit een steekproef onder de klanten van de Profile Tyrecenters. Veel klanten denken dat win terhanden alleen nuttig zijn t dens- TlTntersportva kanties en als het sneeuwt. Automobilis ten die wel op winterhanden rijden, kennen de voordelen. Veiligheid vooral is een belang rijk argument. Goede banden onder de auto is van groot belang. Toch is het 'bandenbewustzijn' bij de Ne derlanders laag. Bij gladheid zorgt het profiel van winterhanden voor extra grip en een kortere remweg. Een zomerband wordt bij lage re temperaturen stugger en ver liest geleidelijk aan meer grip. Winterhanden hoeven niet duur te zijn. Leasemaatschap pijen kijken vooral naar de kos ten per kilometer, en die zijn in de winter nauwelijks hoger. De zomerbanden worden dan ook nog eens bij Profile Tyrecenter Tissink opgeslagen. De vestigingen in Middelburg (Herculesweg 13) en Goes Stu- artweg 33) hebben een aantal merken winterhanden geselec teerd die uitstekend presteren en goed geprijsd zijn. Deze maanden is er een speciale ac tie, waarbij zomerbanden gra tis worden opgeslagen. >De trotse bakkers van de Echte Bakker Piet Daane. FOTO: Lex de Meester VLISSINGEN - Echte Bakker Piet Daane heeft de Zeeland trofee gewonnen. Hij nam deel aan de twaalfde bakkerswed strijd in Goes. Inzet was de Zeelandtrofee. Een deskundige jury beoor deelde de Zeeuwse bolussen, tulbanden en gevulde specu laas. Van de 29 deelnemers kwam Piet Daane met het hoogste aantal punten uit de bus. MIDDELBURG/GOES - Het Andere Verlangen, zo wordt het filmfestival genoemd dat in Middelburg en Goes tot 28 no vember op het programma staat. Het is een homo- en lesbisch fes tival, het vijfde in successie. Niet alleen voor mannen met homoseksuele en vrouwen met lesbische gevoelens, maar ook voor andere belangstellenden en cinefielen. Het streven is om er een echte Zeeuwse aangelegenheid van te hand van ooggetuigen aan hoe emoties en menselijke schaal, een dag goed weer, het economisch lot van ZeeuwsVlaanderen be paalde. Op zoek naar industrie terrein keek een groepje Ameri kanen in 1961 vanaf de dijk in een polder bij Temeuzen. "Alle zonnestralen op Temeuzen, ge ploegde akkers, grote schepen op de Westerschelde. Het was alsof onze Lieve Heer zei: Dow moet naar Temeuzen komen," zo her innert de latere havenschapsdi recteur Willem Blok het cruciale moment. Een dag later gingen de Dowbazen naar Antwerpen kij ken. Het stortregende. Dow kwam naar Temeuzen. Een frisse toegankelijke stijl en een ritme van panoramische beelden afgewisseld met mense lijke details kenmerken het boek. Nooit vertelde verhalen, want wie weet ervan de groene kikkers in de Terneuzense staalfabriek die nooit werkte. Mooie tijdsbeelden ook over het stoffige Temeuzen uit de jaren "50, over de leegloop uit de land bouw, de werkloosheid en de pendel vanuit OostZeeuwVlaan- deren naar de Rotterdamse ha ven. In Middelburg hoedde Commis saris der Koningin De Casem- broot "het agrarische Zeeland der vaderen," maar in Temeuzense wist een parmantige jonge burge meester Hedzer Rijpstra geld voor industrialisatie los te peute ren. Zeeuws-Vlaamde boeren werden operators. 'Achter de dijken' ver telt hoe Dow Chemical een domi nante burger in de streek werd en niet alleen daar, maar ook in Ne derland. Dominant, Amerikaans soms en vernieuwend. Bijvoor beeld toen Dow Chemcial eind jaren "70 de strijd aanging met de vakbonden en eigen arbeidsvoor waardenbeleid ontwikkelde, wat later bij andere grote bedrijven werd nagevolgd. maken. Tijdens het festival wordt aan iedereen gedacht: man, vrouw, het westen en oosten, travestie en trannseksualiteit, de histori sche en hedendaagse film. In het Schuttershof in Middel burg worden negen films ge draaid, in Goes ('t Beest) zijn dat er zes. Voor beide theaters geldt een prijs: f 12,50. Een passe-partout is mogelijk voor vier films naar keuze voor f40,-. Schermutselingen met de milieu beweging bleven niet uit, al be perkte het conflict zich uitslui tend tot een schriftelijke strijd van bezwaarschriften. Actiegroe pen stonden er nooit demonstre rend aan de poort. Een keer slechts kwam ZeeuwsVlaanderen flauw in opstand: toen de Mossel- banken, een schorrengebied bij Temeuzen, werden ingepolderd ten behoeve van Dow Chemical. Als journalist was de auteur er zelf bij. Hij werkte van 1973 tot 1984 in Zeeuws-Vlaanderen, te genwoordig woont hij in Brabant en specialiseert zich in het maken van reportages in crisisgebieden overal ter wereld. Zijn oude liefde voor Zeeland en vooral voor Zeeuws-Vlaanderen blijkt nog niet te roesten. Goede sportschoenen en de al lernieuwste out-fits. De eerste zijn erg belangrijk, de tweede in hoofdzaak voor de sier, maar ook hierbij is kwaliteit belang rijk. Vooral de jeugd volgt graag het voorbeeld van favoriete top clubs. De schoenen moeten van het zelfde merk zijn als van je idool, het liefst heb je een iden tiek trainingspak en natuurlijk het shirtje van de club die je lief is. Wat kleding betreft zijn de kleurentrends voor trainings pakken zwart en donkerblauw. Soms een enkele streep in wit of rood. Vochtregulatie en vol doende ventilatie zijn een 'must'. De voetbalschoenen zijn voor zien van de allerlaatste snufjes. Ze worden steeds soepeler en de zooiontwikkeling maakt een constante grip op het veld mo gelijk. Optimale pasvormén, ac tuele modellen en verstevigde neuzen. Iedere speler, jong of oud, vindt in de sportshop wel iets van ziin tnf haarl fadinp

Scheldebode | 1997 | | pagina 17