WIE UITBLINKT WORDT HOOFDPIET Juwelier - Horloger - Diamantairv middelburg Goes Oostburg Groeien Eigen pak f woensdag 26 november 1997 Leuke Op z'n kop Briefje VOORDEEL E-Line :-mu 14 Karaat Gouden Jj.3mm advies fi ZW." \pÜj/fi. 229,-1 4mm advies fl. p-Prijs fl. 298:\ 5mm advies fl- 369A 6mm advies fl. ^.pnjs fl- 498A Imm adf>ifsJl', foxn. E-Pnflfl- V-Une VOORDEÈb, )EEL E-Line VOORDEEL E-Line VOORDEEL] BOHflRD 'Een serieuze bezigheid' ZEELAND - De schoenen worden weer klaargezet voor zover dat nog niet is gebeurd, de sint heeft in talloze plaatsen zijn in tocht al gedaan en de free lance sinten en pieten hebben de kleren uit de mottenballen gehaald om evenals de voorgaande ja ren weer driftig aan de slag te gaan. Huisbezoeken, ingeschakeld als trekkertje voor winkeliers, scholen, bejaardentehuizen, sportverenigingen of zomaar binnen de huiselijke kring om dat het voor de kinderen zo leuk is. Van de laatste categorie valt natuurlijk weinig te zeggen om dat die sint en piet een pak hu ren en verder de deur niet uitko- Binnen het aanbod van Sinten en Pieten is er vanzelfsprekend een duidelijk onderscheid te maken tussen de bedoelingen van de tijdelijke goedheiligman. Vlug geld verdienen of vanuit het eigen goede gevoel een klei ne bijdrage leveren aan een stukje huiselijke gezelligheid? Alles is mogelijk. De goeden blijven en de slechten verdwij nen. Tot de goeden behoort in ieder geval Ben Daalhuizen. De Middelburger viert dit jaar zijn 27-jarig ambtsjubileum als goedheiligman en kom bij hem niet aan dat het een toneelstukje is, want dan dreigen stoppen door te slaan. „Een serieuze bezigheid", vindt Daalhuizen, die al die jaren een vast team van tien pieten om zich heen heeft verzameld. Wie uitblinkt wordt bevorderd tot hoofdpiet en een enkeling, met eveneens een jarenlange erva ring schopt het tot vervang-sin- terklaas. „Dat gaat niet vanzelf, maar daar moet je in groeien", weet plaats en teamgenoot Hans Ap pels, die sinds enkele jaren de tweede sint is. Maar hoe wordt een mens nu Sint? Het is even te rug naar het begin. Vijfentwin tig jaar geleden dus dat Ben met het goedheiligwezen in aanra king kwam. „Ik woonde destijds in Zeeuwsch-Vlaanderen en een oom was betrokken bij de sin terklaasintocht in Vlissingen. Of ik Piet wilde spelen. Machtig mooi natuurlijk in die tijd. Vlak bij Mies Bouwman en Piet Ro mer. Mensen van de televisie erbij en de hele santenkraam. Het was iets aparts. En het leuke was natuurlijk dat ik voor niks met de bus en de boot mee mocht. Je stapte gewoon als Piet in en ieder een vond dat leuk. Als Piet mocht je alles. Dat heb ik zes jaar gedaan." „Van het een kwam na tuurlijk het ander en ik begon met een eigen sin- terklaaspak. Gemaakt van oude gordijnen en die werden geverfd in dezelf de ketel waarin de vol gende dag soep werd ge kookt. Ik was toen kok. Alle kledingstukken werden zelf gemaakt al leen de baard was ge kocht." In 1976 verhuisde Daalhuizen naar het Walcherse. Sinter klaas spelen ge beurde alleen maar voor ken nissen en fami lie. Totdat de kinderen naar school moes- ten en er een nieuwe Sint" werd gezocht. „En toen ging L. het eigenlijk allemaal echt lo pen", vertelt Ben. „In de ouderraad. Een clubje gekke vaders bij elkaar en binnen de kortste keren hadden we een compleet sinterklaas en pieten team. Een team dat ook nog eens bij elkaar bleef, want de huidige bezetting bestaat nog steeds voor een groot deel uit de mensen van die tijd. En dan gaan din gen redelijk vanzelf. We deden uiteraard de eigen school en bezochten de kinderen die die dag ziek thuis waren. Ou ders vroegen of we langs konden komen en verenigin gen had den ons bin nen sint tegen te komen en boven dien kan dat niet. Daar moeten de pieten opletten. De hoofdpiet moet zich ook ge dragen. Die is de rechterhand van sint. De rest mag lol maken, want daar zijn ze tenslotte voor. Alcohol is taboe. „Sint mag een glaasje water met een rietje en de Pieten is het geoorloofd om fris te drinken". Daar waar het ene sinterklaasteam zich er met een Jantje van Leiden van af maakt, nemen Ben en de zijnen er de tijd voor. „Van te voren maken we met de mensen een afspraak en spreken alles door. We moeten weten met wie we te maken krijgen, wat ze willen en wat voor kinde ren het zijn. Daar gaat het uit eindelijk om. We komen dan ook altijd volledig voorbereid bin nen en vragen later hoe het is geweest. Wij zorgen voor het strooigoed. Mag een kind be paald snoep niet hebben, dan zorgen we voor "aangepast" strooigoed", meldt organisator Leen. In de loop der jaren heeft het ploegje natuurlijk tal van leuke en minder leuke dingen meege maakt. Zoals die Piet, die iets al te enthousiast op het raam klop te en de ruit aan flinters sloeg. Of die actie voor Mattheüs, het zieke Poolse jongetje dat in de tijd van burgemeester Rutten naar Nederland was gehaald voor een operatie. Bijna 3.500 gulden werd door het team van Ben bij elkaar gehaald. Ook is er een beduidend verschil in goede gaven van de ouders aan hun kroost. .Opvallend is dat de mensen met lagere inkomens veel duurdere dingen geven dan de gegoeden", zegt Ben. „We hebben complete treinen zien weggeven door mensen die het niet bepaald breed hadden, ter wijl kinderen van 'rijke ouders" een zakje Flippo's kregen en meer niet." Het zijn dus drukke dagen voor Ben Daalhuizen, Hans Appels, Leen Berwald en de Pieten. Als alle festiviteiten achter de rug zijn wordt de kas opgemaakt. En net als 27 jaar geleden is er niets verdiend en moet er weer geld bij. Maar het plezier dat het allemaal heeft opgeleverd is des te groter. Ten slotte wil Sint Ben nog wel een geheim verklappen. Want waar is een hoofdpiet aan te herkennen? Aan de gespen op zijn schoenen. Gespen, die al- léé,n een hoofdpiet mag dragen en niemand anders. En kinderen mogen dan wel een berg wensen hebben voor Sinterklaas, Sint Ben zelf heeft al jaren maar éé,n wens op zijn verlanglijstje:„Ik zou voor een keer in m'n leven eens als Sint op een paard willen zitten". Welke Sint geeft Ben dat cadeautje? kortste keren gevonden". En zo zijn de weken voor de sin terklaas dagen geworden waar op Ben, Hans en de hulpsint Leen Berwald vrije dagen opne men, bij tien gezinnen alles op z"ri kop staat, er van alles moet worden georganiseerd want Ben, Henk en Leen spelen geen sinterklaas, maar zijn het. „Sin terklaas spelen doe je niet", zegt Ben gedecideerd. Als ik het pak aan heb ben ik to taal iemand anders. Hetzelfde geldt voor de Pieten. Onderweg naar een adresje spreken we el kaar ook nooit bij de voornaam aan. Altijd met Piet, hoofdpiet of sint. Af en toe is er een vrou welijke Piet en die heet dan Pie temei. De kleding en de schmink moet perfect zijn. Niet van dat halfbakken met wit dat doorschijnt, nee, zwart waar het zwart moet zijn. Aan de kleding wordt enorm veel aandacht be steed." „En ook geen atlas met daarin een briefje voor de Sint dat dan doorgaat voor het boek van Sinterklaas, nee een echt Sin terklaasboek waarin alles staat wat Sint die dag moet weten. Sint gaat ook nooit als eerste binnen maar als laatste. Ik mag er niet aan denken een andere Slavenarmbanden U Lapponia, Het origineel in Finse ontwerp sieraden. Diamonde, Stijlvolle sieraden met Briljant. Jacob Jensen, Het echte Deense Design horloge. Raymond Weil, Zwitserse top horloges met een eigen stijl. 't Gouddoppertje NIEUWE BURG 14-16 Ol 18-635275 Lange Kerkstraat 48 Ol 13-214863 Burchtstraat 8 Ol 17-452961 GENEVE Ebel. Zwitserse perfectie In kwaliteit en ontwerp. Bonard, Gouden horloges met een eigen gezicht.

Scheldebode | 1997 | | pagina 13