Foto van de Week 'Belangrijk dat ze levenservaring opdoen' Vijftig jaar Oranje Boven Omroep Zeeland-tv nu ook via de ether Rebètika-muziek van Griekse instrumenten Ouders aan het Como-meer Hervormd kerkkoor In 't nieuw Winterpaleis in Willem's Winkel M/V woensdag 26 november 1997 SAMENWERKING TUSSEN SCHOLEN EUROPA ZORGT VOOR S T U D E N T E N - U IT W I S S E L I N G Sinterklaas in Veere en Koudekerke informatiemarkt Lezing over aquaria Weekmarkt naar Damplein Zonnebloem huldigt medewerksters Informatie over Bloemenlaan Salon voor oudere homoseksuelen Roiling Stones-special Administratieve banenmarkt Verbonden door adoptie 'Film' van Onda tijdens jubileum Workshop tijdens Christmas Fair odd: rrarfcro Prikkelen Beter contact Onwennig Observeren Flexibiliteit Gastgezinnen Slagen Namedropperen Scalemodels in cultcafé de Piek Lezing over bevrijdingsbeweging Sint bezoekt ook de 'oudjes' voeren met zwarte piet Lezing Postural integration De Cletsjermummie uit het Ötztal Lezing over gemmologie Robert Long nu in februari KOUDEKERKE/VEERE - Zaterdag 29 november komt sinter klaas om half drie in Koudekerke. Een half uurtje eerder is hij in de Zandput in Serooskerke. Op 5 december staat Veere op het programma. Daar wordt hij om 09.15 uur verwacht. Per boot komt hij bij de Campveerse Toren aan. MIDDELBURG - Zeven organisaties op het gebied van ontwik kelingssamenwerking en zending verzorgen 29 november van 10.00 tot 16.00 uur een informatiemarkt in de Ter Hoogekerk aan de Willem Teellinckstraat. Er is tevens een verkoop van koffie, thee en houtsnijwerk. De opbrengst komt ten goede aan projecten van de organisaties: Dorkas, Woord en Daad, De Ver re Naaste, Steun aan Israël, Goed Werk, zending gereformeerde gemeenten en Zoa vluchtelingenzorg. VLISSINGEN - Op 28 november wordt door H. Custers een le zing gehouden over aquaria en alles wat er zoal bij komt kijken. Iedereen die interesse heeft kan gaan luisteren. De lezing is in zaal de Purperkop, Willem Roelofszlaan 2 en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Begin volgend jaar wordt een begin gemaakt met de herinrichting van de Markt. In december moeten er al de nodige voorbereidingen voor worden getroffen zodat de weke lijkse donderdagmarkt moet verhuizen. Vanaf 4 december staan de kramen op het Damplein. MIDDELBURG - De afdeling Middelburg van de Zonnebloem bestaat 25 jaar. Nog immer wordt het zelfde doel nagestreefd: het bevorderen van het welzijn van langdurig zieken, lichame lijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen. Het jubileum is inmiddels gevierd, er werd ook een aantal medewerksters ge huldigd: E. van Spaandonck - Van Eek; A. van Waesberghe - Versluys en P. van Waesberghe; C. Seymour - Lagendijk en A. van de Voorde - Van Ooteghem. VLISSINGEN - De Bloemenlaan wordt opnieuw ingericht. De gemeente heeft er allerlei plannen voor ontwikkeld. Men wil graag de mening van de betrokken bewoners horen, vandaar dat er enkele bijeenkomsten zijn: 1 december 19.00 uur voor het gedeelte tussen Hercules Segherslaan en Vincent van Goghlaan; 2 december 15.30 uur voor Vincent van Goghlaan en school Het Vlot en 4 december (15.30 uur) het gedeelte tussen Het Vlot en Singel. De bijeenkomsten worden gehouden in het welzijnscen- trum Adriaan Coortelaan 1. MIDDELBURG - Op 30 november start het COC Midden-Zee land met een maandelijkse zondagsalon voor ouderen. Dat is in de Goudwaard, Lange Noordstraat 52 van 15.00 tot 17.30 uur. MIDDELBURG - Zondag 30 november heeft Grandpa Nick Sessieband een Rolling Stones-special in het Schuttershofcafé. Het concert begint om 17.00 uur. MIDDELBURG - Komende zaterdag 29 november houdt Adec- co Personeelsdiensten (Lange Geeren 22) een administratieve banenmarkt van 10.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Het project 'Verbonden door Adoptie' van Fiom Zeeland en de Wanz (Werkgroep adoptie nazorg Zeeland) bestaat uit drie thema-avonden. De avond over binnen- en bui tenlands geadopteerd is vrijdag 28 november vanaf 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek. De videoproductie Spiros gaat dan in première. Kosten voor deze avond f 7,50 (inclusief koffie). In lichtingen bij het Fiom, telefoon 627311. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Muziekvereniging Onda (Oe fening Na Den Arbeid) presenteert 'film' tijdens de jubileum uitvoering van komende zaterdag 29 november. Bezoekers wor den meegenomen naar Hollywoodse sferen. De entertainers Kees en Arthur van Broekhoven zorgen voor een leuke afwisse ling. Aanvang 19.30 uur in Het Dorpshuis aan de Veerstraat 2. Toegang gratis. GRIJPSKERKE - Tijdens de Christmas Fair van imkerij Pop- pendamme (van 2 tot en met 24 december) is het mogelijk deel te nemen aan een aantal workshops. Op dinsdag en donderdag is dat 'kransen en guirlanders maken' en woensdag- en zater dagmiddag voor kinderen 'werken met bijenwas'. Voor groepen is er nog een apart programma. Inlichtingen telefoon 616966. OTE» 1 1111» I B I IIEfl'lI"!:,!, ARNEMUIDEN - 'Ouders aan het Comomeer', zo omschrijft Vera Barentsen - Heijgelaar deze foto. Een sfeervol plaatje, dat overigens dertig jaar geleden al 'geschoten' werd. Een tijd dat nog maar wei nig mensen van een dergelijke vakantie genoten. Het doet allemaal Oosters aan, toch goed voor een apart plekje in De Scheldebode. Heeft u ook leuke, aandoenlijke, sfeervolle of zo maar gekke foto's. Laat het de redactie even weten. Zet er wel naam en adres op, zodat wij de foto's terug kunnen sturen. VLISSINGEN - Dankzij een prima samenwerking tus sen verscheidene scholen binnen Europa kunnen Ne derlandse studenten stage lopen in een ander land. Ook het ROC, vestiging M.D.G.O in Vlissingen heeft zo'n uitwisselingsprogramma. Regelmatig vertrekken Zeeuwse studenten voor kortere of langere tijd richting het buitenland. Tot nu toe zijn de resultaten bevredi gend. je respect voor eikaars doen en denken." Het Vlissingse uitwisselingspro gramma bestaat inmiddels ze ven jaar. Voorbeelden van suc cesvolle stages zijn er daardoor voldoende. „Wij hadden hier een leerling die een stage in een ge zinsvervangend tehuis in Enge land volgde. Ze kreeg het daar prima naar haar zin. Na de stage werd hier de school afgemaakt en vervolgens ging het meisje weer terug. Nu heeft ze werk en een leuke vriend in Engeland. Dat bewijst dat er te genwoordig over de grens ook mogelijkheden zijn voor onze leerlingen. Het is leuk dat ie mand met een Nederlands di ploma ook in het buitenland aan de slag kan", vertelt Nout Nag- tegaal. Volgens Nagtegaal hebben de leerlingen voordat ze aan een internationale stage beginnen een bepaalde visie op hun be roep. Deze wordt door de uitwisseling verruimd. Ze zien dat de kwali teit van bijvoorbeeld de gezond heidszorg veel te maken heeft met omstandigheden zoals de plaatselijke- en landelijke poli tiek en de systemen die in be treffend land worden gebruikt. Omdat een student een bredere visie op het beroep krijgt, zijn werkgevers in eigen land vaak ook gecharmeerd van een stu dent die een buitenlandse stage heeft voltooid. Nout Nagtegaal: „Iemand met een diploma en certificaten van stages in het buitenland prikkelen bij een sollicitatie de werkgever. Het zegt immers iets over de be roepsinteresse, eigen initiatief, het kunnen omgaan met het on bekende en het fexibel zijn van een persoon. In het buitenland moet je meer moeite doen om contact te maken dan in eigen land." Maar volgens docent Piet Volker heeft de studenten uitwisseling meer goede kanten. „De studenten krijgen een beter contact met zichzelf. Als ik een plattelandsmeisje van Walche ren naar Londen stuur, terwijl ze nog nooit in het buitenland is door Marcel van der Voort Nout Nagtegaal is binnen het ROC, afdeling MDGO verant woordelijk voor de uitwisselin gen van de studenten. Ook Piet Volker, docent Engels, is be trokken bij het programma. Sinds enkele weken is een tweetal Finse studenten te gast bij de M.D.G.O-afdeling aan de Dreesstraat. Toen ze net in Ne derland aankwamen liepen de jongens nog onwennig in de school. Inmiddels is er veel veranderd. Was het eerst vooral een docent die zich ontfermde over de stu denten, later werden ze meer en meer opgenomen binnen de groep in Vlissingen. Dat is een beetje de gang van zaken als er studenten op bezoek komen. Niemand kijkt meer vreemd op als er leeftijdsgenoten voor een stage komen. „Met de stages willen wij vooral de taalvaardigheid verbeteren. Daarom is beheersing van de Engelse taal voor ons een voor waarde bij een stage. Wij heb ben ervaring met leerlingen die de taal te slecht spraken om een uitwisseling te laten slagen." „Ik controleer dat altijd, anders kunnen de leerlingen alleen maar observeren en dat vinden wij te beperkt", vertelt Nout Nagtegaal over de eisen die aan een studentenuitwisseling wor den gesteld. „Voor de leerlingen is het be langrijk dat ze levenservaring opdoen. Dat lukt prima door te gaan wonen en werken in een andere cultuur. Hierdoor krijg Engelse- en Nederlandse studenten maken een kunstwerk met hun eigen handafdruk als teken van verbroedering. geweest, moet ze daar alles gaan ontdekken. Leerlingen die deze stap hebben genomen komen meestal terug met het gevoel: ik kan veel meer aan." De jongens en meisjes die de sta ges in het buitenland willen vol gen doen dat in hun eigen stu dierichting. Voor Vlissingen is dat de opleiding voor Sociaal Pedagogisch Werker (SPW), So ciaal Juridisch Medewerker (SJM), de Verpleging, de oplei ding Leidster Kinder Centra (LKC) en Activiteiten Begelei ding. Nout Nagtegaal en Piet Volker benadrukken dat het hier niet gaat om snoepreisjes of een soort schoolkamp. „Er zit van alles in een stage. Dus ook avon tuur. Ga je echter alleen voor de 'fun', dan ben je snel thuis. Dat werkt niet. Een stage betekent gewoon werken en veel rappor teren. Vooral als iemand de vol waardige stage in het buiten land doet. Die telt immers mee bij de beoordeling aan het einde van de opleiding", aldus Volker. Op het ogenblik zijn er uitwisse lingsprogramma's met scholen in Finland, Zweden, Engeland, Hongarije, Italië en Schotland. Griekenland en Duitsland ko men daar binnenkort bij. De deelnemende scholen zijn blij met de uitwisseling. Nout: „De leerlingen leren om te gaan met flexibiliteit. Dat wordt tegenwoordig ook steeds meer van een werknemer gevraagd. Dankzij een stage in het buiten land is het voor ons gemakkelij ker een leerling duidelijk te ma ken dat ze moeten overleven in hun eigen toekomst." „Wat werk betreft is tegenwoor dig niets meer zeker. Het is daarom beter de zekerheid in je zelf te zoeken. Daarom vind ik het bij ons uitwis selingsprogramma van belang dat een leerling zichzelf sterk maakt." Het is overigens niet uitsluitend de leerling die beter wordt van een stage in het buitenland. Piet: „Onlangs was er een groep En gelse studenten te gast in onze vestiging aan de Dreesstraat in Vlissingen. Een docent vertelde dat ze hier grote verschillen met Engeland zag. Het viel haar di rect op dat bij ons alles er ver zorgd uitziet. Bovendien wordt het bij buitenlandse gasten snel duidelijk dat wij bij ons een overlegcultuur hebben. Hier worden bij een bepaalde kwestie meer mensen betrokken." Meestal worden de studenten ondergebracht bij gastgezinnen. Duurt een stage meerdere maanden, dan wordt er naar an dere huisvesting gezocht. Vrij wel altijd zijn de gastouders na afloop enthousiast. Dat wil niet zeggen dat alle sta ges wat dit betreft een succes werden. Zo kwamen er vorig jaar twintig meiden tussen de zestien en de achttien jaar van het Italiaanse platteland naar Vlissingen. De meisjes spraken amper de Engelse taal en daar om was het voor de gastouders geen gemakkelijke taak om het de studentes naar hun zin te ma ken. Om die reden werd de school regelmatig benaderd met vragen. Piet: „Je krijgt soms de meest uiteenlopende vragen van ou ders. De moeder van een leerling belde ons met de opmerking: mijn zoon komt met een studen te thuis en ze is nog vegetarisch ook! Na afloop waren die men- FOTO: Piet Davidse sen trouwens razend enthou siast en ik heb begrepen dat er nog steeds contact is tussen hen en de studente." Niet iedereen wordt uitverkoren voor een avontuurlijke stage in het buitenland. „De student is het visitekaartje van de school. Dus ook in het buitenland. Er zijn bepaalde eisen waaraan ze zich moeten houden." „Wij moeten er van overtuigd zijn dat ze kunnen slagen in het buitenland. Is dat gevoel er niet, dan geven we een negatief ad vies. In de loop van de jaren is er een compleet netwerk met scho len in het buitenland opge bouwd. Wij weten wat er te ver wachten valt. Bovendien is er onderling veel vertrouwen ge groeid", vindt Nout Nagtegaal. Om een stage alle kansen van slagen te gunnen worden de leerlingen zoveel mogelijk bege leid. De moderne techniek helpt een handje mee. Trots vertelt Nagtegaal over de komst van een cd-rom waarmee leerlingen op een stage worden voorbereid. Aan het project doen maar liefst zeven landen mee. MIDDELBURG - Het Middelburgs Hervormd Kerkkoor heeft een gloednieuwe outfit aangeschaft. Er zijn 24 kobaltblauwe toga's voor de dames gekocht en 8 herenkostuums. Dat is mede mogelijk gemaakt door de bijdrage van het Anjerfonds van 2.250 gulden. RITTHEM - Oranjevereniging Oranje Boven viert vrij dag 28 november het 50-jarig bestaan. „Eigenlijk vieren we de heroprichting van vijftig jaar geleden", laat secre taris H. Cevaal weten. „Die heroprichting blijkt uit de notulen van 1947. Waar schijnlijk is de vereniging al een stuk ouder, maar dat is niet aantoonbaar. Mogelijk zijn de bescheiden in de oor logsjaren vernietigd." Toch feest dus komende vrij dag. Het bestuur heeft er een aantrekkelijk programma voor samengesteld: 17.00 uur voor de jeugd tot en met 12 jaar een optreden van een goochelaar in Ons Dorpsleven, entree gratis. Daarna gratis pannenkoeken eten en aansluitend kinderdis co. Om 19.15 uur begint een lam pionoptocht door het dorp met als sluitstuk het ontsteken van een vreugdevuur in het wei land van J. de Pagter aan de Dorpsweg 5. Muziekvereniging ONDA zorgt voor de begeleiding. Om 20.00 uur in Ons Dorpsle ven een vierkamp tussen diver se wijken en vanaf 22.00 uur is er live-muziek, entree even eens gratis. Om de kosten enigszins te kunnen dekken draait het rad van avontuur. VLISSINGEN - De Piek, het muziek-, theater-, open podium en cultcafé aan de Hellebardier- straat 13, heeft voor komende zaterdag twee bands op het pro gramma staan. Zowel Namedroppers als Scale models komen uit Goes, De en tree is f 7,50. De deuren van De Piek gaan om 21.00 uur open. Vrijdag 28 november is er vanaf 21.00 uur natuurlijk weer een Piekcafé. MIDDELBURG - Voor de vierde keer houdt Willem's Winkel (Dam 61) een 'winterpaleis'. Hiervoor is een aantal creatieve ondernemers benaderd die zich onder het thema 'Hollandse Winter' in Willem's zaak presenteren. Willem's Winkel wil iets meer brengen dan de geijkte kerst markt of christmas-fair. „De winters duren meestal langer dan alleen de maand decem ber", is Willem's mening. „In de winterperiode zijn de mensen meer op thuis aangewe zen. Om die tijd prettig door te brengen hebben wij gekozen voor een creatieve en fantasie rijke aanpak." Op 27, 28 en 29 november pre senteren zich: koek- en zopie- kraam met warme chocomel; Willem's Winkel met warme plaids en vilten stoffen; Tessel- schade met cadeau-artikelen; Weer en Wind met sportieve klassieke kleding; Groen-Ideeën met decoraties; Jef Schenk met schilderingen; Cees en Anne Mulder (goud- en zilversmeden); Partitio (tuin-en landschapar chitectuur) Els Burgers met pasteltekeningen; Willem's Winkel met antiek en interieur en de Groentenhal met Holland se groenten en fruit. Op donder dag zijn er bijzondere wens kaarten, vrijdag en zaterdag om 16.00 uur een wintervertelling. ZEELAND - Het televisiepro gramma van Omroep Zeeland is vanaf 1 december behalve via de kabel ook via de ether te ontvangen. De nieuwe zender Goes zendt dan uit via kanaal 54 in de UHF-band (frequentie 735,25 Mhz). Tv-bezitters met een ei gen buitenantenne kunnen over het algemeen daar gebruik van maken. Mocht dat niet luk ken dan is het advies van een erkend installateur nodig. OOST-SOUBURG - In Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 op 29 november Dervisia, ofwel Griekse blues. Aanvang 21.00 uur, entree 15 gulden. Rebètika-muziek is ontstaan in een periode dat alles tegenzat: grote werkloosheid, veel gebruik van verdovende middelen, armoede en ellende. Jan Verdonk, de man achter Dervisia, schreef er een boek over. Hij maakt ook deel uit van de band die in Razzmatazz optreedt. Griekse Blues in Razzmatazz. WEST-SOUBURG - Oudheidkamer Aldegonde houdt op 3 de cember (20.00 uur) een lezing over 'De bevrijdingsbeweging van 1572' Dat gebeurt in het Bolwerk (Papegaaienburg). Tevens wordt er informatie gegeven over het Marnixjaar 1998, dat me de door de Stad Antwerpen tot een grootse herdenking van Marnix' 400ste sterfdag moet leiden. VLISSINGEN - De stichting Welzijn Ouderen heeft voor 2 de cember een sint nicolaasmiddag op het programma staan. De zaal in Rehoboth is om 13.30 uur open. Medewerking wordt verleend door het Westkappels Kwartet. Toegangskaarten kos ten f 3,50 (inclusief koffie) ze zijn verkrijgbaar bij de beheerder van Bachten Poorte en aan de zaal. MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve houdt woensdag 3 december vanaf 14.00 uur een middagje 'voeren met zwarte piet'. Maximaal twintig kinderen van 4 tot 8 jaar kunnen voor 1 gulden meedoen. Het is dus zaak om er snel bij te zijn. MIDDELBURG - Vrijdag 28 november houdt Abheeru Daan- sen een lezing in De Ruimte aan de Herengracht 54, aanvang 20.00 uur, entree f 7,50. Postural Integration is een lichaamsgerichte therapie met als doel de lichaams- en levenshouding gelijktijdig te beïnvloeden. Meer inlichtingen via telefoon 636054. MIDDELBURG - Vrijdag 28 november vanaf 19.30 uur wordt in de Zeeuwse Bibliotheek een lezing gehouden over de glet sjermummie en het belang van de vindst voor de archeologie. De organisatie is in handen van de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland. VEERE - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt donderdag 27 november een lezing gemmologie. Aanvang 20.00 uur in De Aquamarijn, Markt 37-39. De bezoeker wordt geïntroduceerd in de edelsteenkunde. Inschrijven via telefoon 634800. MIDDELBURG - Het optreden van Robert Long is donderdag 20 november wegens ziekte komen te vervallen. Het optreden in de Stadsschouwburg is nu gepland voor 26 februari. Uiteraard blijvèn de kaarten geldig.

Scheldebode | 1997 | | pagina 11