Concert Vocaal Ensemble Cantare Treasure: apart is het wel ƒ125,- Tweede van GPC in het nieuw Het in- en uitloophuis M/V woensdag 19 november WINTERAANBIEDING van ƒ157,50 voor slechts High Five GEZOND AFSLANKEN E.G.A.- Nederland ZEELAND - „Rotwijf, hoer. Je eigen kin deren ombrengen. Ik ken je, vergif in het eten doen! Trut, kreng."Hij grijpt zijn jas en rent de keuken uit. Daar sta je als moeder. Zijn woorden botsen wreed te gen je op, als rake klappen. Zijn zwerver- slucht dringt diep in mijn neusgaten. 'Wat stinkt hij. God, wat stinkt hij'. Dat denk je nog, dan is hij weg. Met zijn plas tic tasjes onder zijn arm rent hij het tuin pad af. Ik kijk hem na, tot hij uit het ge zicht verdwenen is. Tranen stromen over mijn wangen. Ik snik gierend over mijn en zijn verdriet. Herkenning Valium Niet gemakkelijk Teleurstelling Probleem Verward wet Noodsituatie geldig van 1 november t/m 28 februai Ontvangst met koffie of thee met petit four gelaatsbehandeling met algenproducten; deze producten hebben een zuiverende wer king en zijn een oppepper voor de huid. of Lichaamsmassage met essentiële oliën Lunch Heerlijk genieten in de Sauna, Turks stoombad en de individuele whirlpools Snelbruiner Föhnen Lichte make-up. Geldeloozepad 7, 4463 AJ Goes tel.nr. 0113-223505, fax nr. 0113-223010 MIDDELBURG - Sinterklaas staat voor de deur, de kerstman staat eveneens te trappelen en zeker weten dat er de komende tijd wel ie mand jarig is. Wat voor cadeautje(s) gaan we kopen? Een uit de vele foldertjes of gaan we op zoek naar iets echt aparts voor een betaalbare prijs? Wie echt op zoek is naar iets speciaals moet eens de moeite nemen om de St.Barba- ragang in Middelburg in te lo pen. Het straatje ligt achter de Lange Delft, tussen de Segeers- straat en de Nieuwstraat. Wel iets achteraf, maar niettemin makkelijk te vinden als u toch in de stad loopt. In die St.Barbara- gang zit sinds augustus 'Galerie Treasure in Trash'Een aller aardigst winkeltje/galerie/ate lier in kitsch. Of kitsch nu ook kunst is? Je vindt het mooi of niet, maar apart is het wel. Voor Jantien van de Kraats is het in ieder geval een combinatie van beide geworden. Met haar Gale rie/atelier Treasure in Trash doet ze sinds de opening in au gustus menigeen een plezier door er handgemaakte spulle tjes te verkopen. Alles zelf ge maakt en sommige artikelen zijn zo ongelofelijk lelijk, dat het zelfs onder de categorie 'mooi' valt. „De naam 'Treasure in Trash' is bewust gekozen", vertelt Jan tien, die een afgeronde oplei ding aan de Rietveltacademie achter de rug heeft. „Het gros wat hier staat zijn spulletjes van een rommelmarkt die ik op de een of andere ma nier heb aangepast en bewerkt tot iets unieks. Een treasure, een schat en dat, maar dan graag met aanhalingstekens, uit rom mel". Een schaaltje met mozaïek een tafeltje idem dito. Een spiegel wordt dusdanig bewerkt, dat het een uniek object wordt. Een ketchupfles met een lampje, zo dat het effect van een kaars heeft. Servieswerk, glaswerk en enfin noem maar op. „Maar het moet allemaal wel een functie hebben, de mensen moeten het kunnen gebruiken", vindt Jantien. Kitsch was haar afstudeerproject aan de Rietvel tacademie. Ze maakte een Spaans tafereel een Belgische tafereel en kitscheriger kon het niet. Niettemin: het sloeg aan. „Kennissen kwamen vragen of ik iets voor hen kon maken en op den duur kwamen de kennis sen van de kennissen en voor ik er erg in had was ik er druk mee bezig. Dan wordt het tijd om te beslissen of je er je werk van kunt en wilt maken". Een vrijstaand kantoor aan de St. Barbaragang bracht de uit komst en sinds kort heeft Zee land dus een echte Galerie en ei gen atelier op het gebied van kitsch. Of kunst? „Het aardige is dat heel wat mensen afwijzend reageren op kitsch. Maar als ze eenmaal hier zijn geweest gaan ze toch met een stukje kitschkunst de deur uit. Het kost vaak niet meer dan een paar tientjes en daar hebben ze dan echt iets unieks voor. Het begrip kunst is zo betrekkelijk". zonder honger en toch 3 volle maaltijden per dag. Bel voor inlichtingen: 0181-322475 Bezoektijden: di.: 14.00-15.00 uur, 19.00-20.00 uur Speeltuinvereniging Lammerenburg Zuidbeekseweg 4a, Vlissingen «i &u4 »oo*MTfnt votrvNOtfrwonNUM VLISSINGEN - Het tweede elftal van GPC Vlissingen heeft nieuwe tenues gekregen van café Vanuus. VLISSINGEN - Het in- en uitloophuis (Vincent van Goghlaan 241a) heeft vrijwel dagelijks een aantal activitei ten op het programma staan. De koffie-kontactochtend is bijvoorbeeld op dinsdag en donderdag van 09.30 tot 12.00 uur. Het sociale spreekuur op maandagmorgen van 09.30 tot 12.00 uur en woensdagmid dag van 13.30 tot 17.00 uur. De eetgroep komt dinsdag om 18.00 uur bij elkaar en er is voorlichting over Bijzondere Bijstand op 12 november om 10.00 uur. Donderdag 20 november wor den er vanaf 10.00 uur kerst kaarten gemaakt. Om half tien is er trouwens al koffie. De bloemschikkers kunnen donderdag 27 november van af 10.00 uur terecht en de sjoelers elke dinsdag vanaf 14.00 uur. Op vrijdag is er een spelletjesmiddag (14.00 uur) en donderdagavond (19.30 uur) klaverjassen. Inlichtingen telefoon 414471. door Ben Donkers Het is slechts een korte passage uit een in-triest verhaal van een moeder over haar schizofrene zoon. Het staat in het kenningsma- kingsnummer van Ypsilon, de organisatie van familieleden, partners en vrienden van chro- nisch-psychotische en schizof rene mensen. Hoe ga je er mee om? Waar krijg je mee te maken en wat houd je op de been? In Ypsilonnieuws vertellen fa milieleden openhartig over hun ervaringen. Dat kan anderen helpen, daar is de vereniging ook voor opgericht. „Ik hoefde er niet veel uit te leg gen. Wat een herkenning, wat een hartverwarmende ervaring. Lotgenoten worstelen namelijk allemaal met hun sociale con tacten. Ze voelen spanningen van anderen aan en konden hun eigen grenzen niet stellen", laat Willem weten. Hij gaat al jaren naar gespreks groepen. Eigenlijk hoeft hij er voor zijn zoon niet meer naar toe. Die is op het ogenblik rede lijk stabiel. Willem wil zijn er varing en kennis die hij heeft opgebouwd, delen met anderen. „Het is zo gemakkelijk om over dergelijke mensen te schrijven, maar je weet niet wat ze familie of buren aan kunnen doen", laat een Middelburgse briefschrijver weten. „Maar ze hebben heel andere hulp nodig dan u meent te moe ten geven. Mentaal gestoorde mensen zorgen voor spanningen en heel veel leed." „Ik ken vrouwtjes die met de va- liumpillen op zak lopen, of een honkbalknuppel achter de voor deur hebben staan. Ze vertrou wen hun buurman van geen kanten." Roel bijvoorbeeld, had geen contacten. Zijn schizofrenie kon een agressieve buurman niet meer uitstaan. „Hij haalt het bloed onder je nagels vandaan", laat hij weten. Roel werd uren lang mishandeld tot de dood er op volgde. Zijn ouders waren al eerder een zoektocht om hulp begonnen. Ze stuitten daarbij op veel onwil. „Je had vroeger toch ook dorps gekken", liet een hulpverlener zelfs weten. Schizofrenie is niet altijd ge makkelijk te herkennen. Aan de buitenkant is het vaak helemaal niet te zien. Het kan ook heel lang duren alvorens de sympto men zichtbaar worden: verhalen ophangen over complotten, mensen in de omgeving af schrikken en zichzelf verwaar lozen. Ook onvoorspelbare woede-uit barstingen horen daarbij. Het contact met de realiteit is ern stig verstoord. Ypsilon werd in 1984 opgericht door Ria van der Heijden. Ze hield destijds een zogenoemde 'inloopmiddag' voor vrouwen die zich zorgen maakten over hun kind. Een maand later was er een gespreksgroep, er kwam een psychiater bij want: het was hard nodig dat er een vereniging kwam voor familieleden van ch- ronisch-psychotische mensen. De belangen van die patiënten moeten beter behartigd wor den." De naam Ypsilon is gekozen omdat de Y een letter is die ei genlijk niet in het alfabet thuis hoort, een ondergeschoven kind dus, Bovendien heet deze letter in het Engels Why, dus: waarom, waarom? De oorzaken van de ziekte zijn tot op heden immers nog raadselachtig. Dat is ook een van de teleurstel lingen: het besef dat de medi sche wetenschap er eigenlijk nog maar weinig van weet. Het heeft iets met erfelijkheid te ma ken, maar wat? Er zijn veel me- MIDDELBURG/GOES - In het kader van een culturele uitwis seling tussen Zeeland en Oost- en West-VIaanderen geeft het Vocaal Ensemble Cantare uit Goes, onder leiding van dirigente Jacqueline van Trirum, samen met de koren Cantabile uit Gent en Die Boose uit Izegem op zondag 30 november om 14.30 uur een concert in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13 te Mddelburg. 'Waarom ging het stemming met het behande lingsplan op elk moment intrek ken. Alleen als hij onder curatele of onder bewind gesteld is, dan is hij niet meer bevoegd over zijn eigen zaken te beslissen. Nu is behandeling met medicij nen niet het enige dat helpt. De sfeer thuis en de manier waarop de dagelijkse problemen worden opgelost zijn net zo belangrijk. Mensen die aan schizofrenie lij den zijn namelijk erg gevoelig voor de dingen die rondom ge beuren. Ze zijn gevoeliger dan gezonde mensen voor de voorspoed en te genslag van het dagelijks leven. Maar als de schizofreen op zich zelf woont? Dan is er een nieuw probleem. Geen familie in de buurt om opvang te regelen. De patiënt is terughoudend, bang, vertrouwt niemand en wil daar om ook geen goedbedoelde raad aannemen. Bovendien vindt hij zichzelf niet gek. Dat betekent: vereenzaming, vervuiling en uiteindelijk ver doemd tot 'leven op straat'. Als je dan niemand kwaad doet, is het een levenlang vol te houden. Er zijn veel stichtingen en verenigingen die schizof- renen en aanverwanten willen helpen of begelei den. Ypsilon brengt familiele den van patiënten met schizofrenie met elkaar in contact. Ze wil ook opko men voor de belangen van patiënten: telefoon 010- 4045166. Anoiksis: zorgt voor be langenbehartiging voor en door chronisch psycho tische en schizofrene pa tiënten: telefoon 070- 3642540. De Schizofrenie Stichting Nederland is een onaf hankelijke organisatie die de kennis over schizofre nie wil vergroten.: tele foon 0346 - 352254. Labyrint/ In Perspectief is een zelfhulporganisatie van familie, partners en vrienden van psychiatrische mensen, telefoon 030-2712610. een breder publiek bereikt. De dirigente en de leden van het Vocaal Ensemble Cantare waren dan ook blij verrast dat zij gevraagd werden om mee te werken aan deze muzikale uitwisseling. Het Vocaal Ensemble Cantare is een kamerkoor en telt 26 le den. Het is in 1993 opgericht door de dirigente Jacqueline van Trirum met de bedoeling betere koormuziek te brengen voor een klein ensemble met een breed repertoire, dat mu ziek vanaf de Renaissance tot hedendaagse muziek omvat. Het ensemble bestaat uit en thousiaste amateurzangers en zangeressen afkomstig van de Bevelanden en Walcheren. In het afgelopen jaar heeft het ensemble tweemaal haar me dewerking verleend als prac ticumkoor voor een dirigen tencursus, verscheidene con certen gegeven en het heeft meegedaan aan het 'Zeeuws Zangers Manifest' te Middel burg, waar het de eerste prijs behaalde. Het koor zingt meestal a capella. De samen werking met de koren Canta bile en Die Boose en het pianoduo Lieve Saerens en Hans Ryckelynck onder lei ding van Jos Van den Borre is een bijzondere uit daging. Dirigent Jos Van den Borre was in 1995 met zijn koor Cantabile uit Gent benoemd tot cultu reel ambassadeur van Vlaanderen. In datzelfde jaar dirigeerde hij een succesvolle uitvoe ring van het Re quiem van Fauré in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen. Hij is dus geen on bekende voor het Zeeuwse publiek. Kaarten voor het concert op 3 0 no vember te Middel burg zijn te koop aan de zaal en in de voorverkoop op de volgende adres sen: Boekhandel Fanoy, Nieuwe Burg 28 te Middel burg; Muziekcentrum Ver spui j, 's-Heer Hendrikskinde- renstraat 4 te Goes en Silhou ette Bad- en Balletmode, Wal- straat 99 te Vlissingen. Kaarten zijn ook telefonisch te bestellen via (0113) 58 15 97 en (0113)56 18 41. Schizofrenie: een probleem waar velen direct of indirect mee te maken hebben. De foto geeft er een goed beeld van weer, het is evenwel een fragment uit 'Een bruid in de morgen'. dicijnen, maar ze genezen de ziekte niet. „De hulpverlening adviseerde om mijn zusje aan haar lot over te laten. Twee maanden later ging ze op de treinrails zitten." Wie ziek is moet behandeld wor den, daar is iedereen het wel over eens. Moeilijker wordt het bij de vraag hoe? Het komt maar zelden voor dat behandeling van schizofrenie leidt tot een bevre digend resultaat voor alle be trokkenen, ligt dit aan de fami lie? Werkt de patiënt niet vol doende mee? Óf, deugt de be handeling niet? Het is natuurlijk de vrijheid van iedereen om zo verward moge lijk te zijn als men zelf wil. Herman is volledig psychotisch en zit de hele dag stil in een hoekje tegen de muur te praten. Als hij, wat zelden voorkomt, zijn kamer verlaat, loopt hij er zonderling bij. Er is evenwel geen sprake van gevaar, dus kan hij niet vrijwillig worden opge nomen. Daar zit hem nu juist het probleem. Iedereen, familie, buurt, arts en politie weet dat er met Herman iets niet in orde is. Zelf weet hij dat niet. Iedereen is gek, behalve hij. Hij denkt ook dat de buurt tegen hem samenspant. Die ge dachten zijn niet uit te bannen, dat praat je niet uit zijn hoofd. De belangrijkste wet rond opna me in een Algemeen Psychia trisch Ziekenhuis is een vrij re cente (1994). Hiermee wordt het verschil tussen vrijwillige en on vrijwillige opname veel strikter genomen. Patiënten kunnen alleen nog vrijwillig worden opgenomen als ze zelf blijk geven van de no dige bereidheid tot opneming. Hij (of zij) moet er dus bewust voor kiezen. Maar als hij zijn problemen niet onderkent, kan hij rustig door blijven modderen. Met pure overredingskracht of 'zachte' drang kan hij niet wor den binnengebracht. Opname is alleen mogelijk mid dels een zogeheten inbewaring stelling of rechterlijke machti ging- De rechter speelt in beide geval len een belangrijke rol. Gaat het om een noodsituatie, dan mag iedereen de burge meester of betreffende wethou der verzoeken om een inbewa ringstelling. Dan moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan: onmiddellijk dreigend gevaar; betrokkene is niet bereid zich op te laten nemen; het gevaar kan niet buiten het ziekenhuis wor den afgewend. Maar de patiënt kan zijn in- Op het programma staan lie deren van Felix Mendelssohn- Bartholdy, de Zigeunerlieder en Liebeslieder opus. 52 van Johannes Brahms. Het piano duo Lieve Saerens en Hans Ryckelynck be geleidt deze lie deren en tevens brengen de pia nisten Fantasie in F (D. 940) en Sonate in A (D. 664) van Franz Schubert ten gehore. Dit concert draagt de titel 'Auf Flügeln des Gesanges' en het geheel staat onder lei ding van de Vlaamse diri gent Jos Van den Borre. De dirigenten Jac queline van Tri rum van Vocaal Ensemble Can tare en Roos Devos van Die Boose assisteer den bij het in studeren van het repertoire. Hetzelfde programma wordt op donderdag 27 november in het Conservatorium te Gent uitgevoerd en op zaterdag 13 december te Izegem. De reden voor dit programma en deze samenwerking is in gegeven door het feit dat het dit jaar 200 jaar is geleden dat Franz Schubert (1797-1828) is geboren, het is 150 jaar gele den dat Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809-1847) is ge storven en 100 jaar geleden dat Johannes Brahms (1833- 1897) is gestorven, een unieke gelegenheid om minder be kende koorwerken die ge schikt zijn voor een grote be zetting en pianowerken van deze componisten te brengen. Tevens wordt door het concert op drie locaties uit te voeren

Scheldebode | 1997 | | pagina 29