Linda, Roos Jessica 'We spelen recht uit ons hart' Griezels in hoofdrol tijdens horrorfeest Foto van de Week Tsjernobyl-kinderen sinds vandaag in vrouwenpolder Negentig foto's in boekje Vrouwenpolder Wil de echte poes nu opstaan M/V woensdag 12 NOVEMBER 1997 DE MANDOLINE HEEFT INTIEM GELUID, DAT KOMT GOED TOT ZIJN RECHT Enthousiast Uitgekeken Spannend Sm-party Bezetting Trendy VLISSINGSE JEUGD STEEDS FANATIEKER EN BETER OP HET IJS Volop spelen Zweedse variant Vereniging Scheurkalender met Zeeuwse gedichtjes MIDDELBURG - Vrijdag 14 november treedt het trio Linda, Roos en Jessica op in de Stadsda7iszaal aan de Beddewijkstraat 15. Aanvang 22.00 uur, de zaal is al om. 21.00 uur open. De drie meiden scoorden een hit met Ademnood en hebben on langs hun cd-album is uitgebracht. OPVOLGER VAN VLISSINGS ZOTTENFEEST VLISSINGEN - .Spoken, vampiers, gebochelden en nog veel meer andere enge figuren zijn zaterdag 15 november van harte welkom op het Zotten Horrorfeest bij speeltuin de Oude Stad in Vlissingen. door Marcel van der Voort Organisator John Kroon (35) hield een aantal jaren het Zotten- feest. Aanvankelijk een groot succes. Vorig jaar was de animo bij feestgangers aanzienlijk minder. Veel van de trouwe bezoekers bleven toen weg. Deze keer kiest de Vlissingse initiatiefnemer voor een bijzonder thema. Hij hoopt hiermee het succes van voorgaande keren te evenaren. John Kroon is nog altijd even enthousiast. Hij wil het feest van vorig jaar daarom niet als een flop laten bestempelen. „Ik schat dat er vorige keer ongeveer vijftig bezoekers naar mijn feest kwamen. Dat is inderdaad minder dan voorheen. De bar-omzet was wel goed, dus echt ontevreden was ik niet." „Mijn kosten had ik er tenminste uit. Dat ik nu voor een speci fiek thema heb gekozen heeft weinig te maken met die terug loop. Vorig jaar viel mijn feest samen met het filmfestival. Dat is volgens mij de reden dat er mensen wegbleven", benadrukt Kroon. Toch heeft hij enige veranderingen binnen de programmering aangebracht'. „Vijf jaar lang organiseerde ik in Vlissingen het Zottenfeest. Het programma bleef steeds vrijwel hetzelfde. Nu wilde ik eens iets anders. Ik heb besloten twee keer per jaar een dergelijk feest op poten te zetten, met steeds weer een ander thema. Op die manier is men niet snel uitgekeken. De bezoekers willen toch iets nieuws." Zaterdag kan de liefhebber vanaf 20.00 uur bij de speeltuinvereniging terecht. De bezoeker wordt aangeraden zich passend aan te kleden. John Kroon ziet zijn gast graag in horror-stijl op het feest rondlopen, maar verplicht is het niet. Wie dat wil kan ter plekke geschminkt worden. Er zijn drie be kers te verdienen. Om een en ander spannender te maken wordt het pand grieze lig en donker gemaakt. Ook zijn er verscheidene verrassingen. Wie in het verleden de zottenfeesten bezocht zal merken dat er toch nog veel vergelijkingen met de eerdere opzet zijn. Zo komt er een stripper optreden. Kroon: „Wij hebben nu een andere act geboekt, want op een gegeven moment raakt men op een be paald persoon uitgekeken. Als je steeds dezelfde stripper uit- 0 Speeltuin 'De Oude Stad' aan de Paardestraat 68 in Vlissingen is zaterdag anders dan anders. Horror voert de boventoon. Maar er zijn ook andere acts. nodigt zeggen ze: gadverdamme, daar heb je hem weer! Naast de stripacts is er weer een grote loterij met als prijzen onder andere een reis naar Spanje, een televisie, een videorecorder, een fiets en levensmiddelenpakketten. Verder heb ik Kees Rie- mens van Radio Maximaal gevraagd om de muziek te verzor gen." John Kroon is trots op zijn feesten. Vijf jaar geleden begon hij met het organiseren. Toen bestond zijn doelgroep vooral uit homosexuelen. Daar is hij vanaf gestapt. Buurtbewoners die anders geaard zijn dan de bedoelde doelgroep wilden ook graag feesten. Nu is het feest homovriendelijk, maar voor iedereen toegankelijk. „Bovendien is het hier op Walcheren niet haalbaar om een feest alleen voor homo's op te zetten. Homo's en hetero's door elkaar gaat heel goed. Ik heb nog niet gemerkt dat mensen er raar over doen", vertelt Kroon. Feesten op poten zetten zit bij John blijkbaar in het bloed. Ideeën zijn ér genoeg. „Ik ben wel het type van: hoe gekkerder, hoe lekkerder! Zo denk ik er soms over om een megafeest te gaan organiseren. Bijvoorbeeld een sm-party. Dat vind ik best spannend." Om zich vervolgens af te vragen: „Zoiets zou toch ook in Zeeland moeten kunnen?" Het verdubbeien van de huidige feesten bij de Oude Stad is een stap die richting uit. Kroon is niet bang dat twee door hem ge organiseerde feesten binnen één jaar sneller voor verzadiging gaan zorgen. Kaartjes voor het Zotten Horrorfeest kunnen zaterdag voor twaalfenhalve gulden in de zaal van speeltuin de Oude Stad, aan de Paardenstraat 68 in Vlissingen gekocht worden. Voor meer informatie: 06-52854049. MIDDELBURG - „Over het verleden van het mandoline orkest "Con Amore" willen we het niet meer hebben. Al zou dat gelet op de lange tijd dat het orkest bestaat, 61 jaar om precies te zijn, wel kunnen. Het is uitgekauwd, dat heeft al zo vaak in de kranten gestaan", vindt voor zitter Ad van Wingerden. „Het gaat nu vooral om de toe komst. Eerst de zeer nabije, za terdag 15 november, dan geeft het orkest een concert in de Klo veniersdoelen in Middelburg, aanvang 20.00 uur, entree 15 gulden." „Voor de eerste maal in deze, ook qua akoestiek mooie ruimte. Concertmeester Marina Eek- hardt is er zeer mee ingenomen: De mandoline heeft een intiem geluid, we spelen recht uit ons hart. Dat komt in de Klove niersdoelen goed tot z'n recht." door Tannie van Eek „Het mandolinespelen wordt schromelijk onderschat. De ge neratie die opgroeide met man doline en banjo krijgt lang zaamaan de taak om het door te geven aan de jeugd en de jonge volwassenen." Marina: „Wij hebben nog een behoorlijke bezetting en ver schillende leden bespelen ook diverse instrumenten zodat ze onderling inzetbaar zijn. Maar de leeftijd ligt tussen de 15 en de 70 jaar en je kunt op je vingers van een hand uitrekenen dat er op den duur af zullen vallen." Als een van de nadelen die nieu we toestroming in de weg staat noemt ze de Zeeuwse Muziek school, waar geen les wordt ge geven in het mandolinespel. Hoe komt dit toch Vivaldi schreef al muziek voor de man doline, Beethoven schreef klas sieke muziek voor dit instru ment en in de periode van de Barok deed Mozart ook z'n best voor de mandoline. Marina laat het niet bij woorden om dit te onderstrepen. Samen met gitarist Leo van Rutte vormt zij het Follia Duo dat op treedt in het hele land en als doel heeft de klassieke mando line en gitaar en de specifieke Het Follia Duo treedt zaterdagavond op in het kader van het 61-jarig bestaan van Con Amore. „Nu wemelt het van de misver standen. Neem de klassieke gi taristen. Die willen niet in ons orkest. Dat krijg je niet uit hun hoofd gepraat. En ze hoeven echt niet te begeleiden, ze kun nen heel leuke dingen doen." muziek die plaats te geven die het verdient. Zaterdag spelen zij Sonate van Paganini, variatiewerk van Cor- reli, La Follia, waar het duo zijn naam aan ontleend. En werk van Astor Piazolla, zeer trendy; iedereen speelt het tegenwoor dig, volgens Marina. Verder op het programma Katalanische Impression van F. Witt voor ac cordeon en mandolines. Het orkest speelt o.a. Ierse en Schotse volksmuziek, een suite van Handel en een bewerking van Orchesterquartet van Sta- mitz. Van Jurrian Andriessen 'Venezia', een werk dat hij com poneerde ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Ne derlands Verbond van Mando line Orkesten. Bij dit verbond zijn zestig or kesten aangesloten. Van Win gerden: „Dus Nederland is nog goed voorzien. Al kan het niet tippen aan Duitsland en Japan. Daar leeft het mandoline-spel volop. En dichter bij huis, in Breda is een orkest met honderd leden. Voor ons een utopie." De leden van 'Con Amore' ko men van heel Walcheren en een van Zuid-Beveland. De bezetting is 6 eerste mando lines, 6 tweede, 6 mandola's, 2 mandolonöcelli, 8 gitaren en voor het concert is een contra bas ingehuurd. Dirigent is Jo Eckhardt. De toekomst ver na 15 novem ber? Marina heeft er een ludieke kijk op. „Het komt goed", denkt ze, „er komen steeds meer mensen die terug willen naar de natuur, natuurvogels zal ik maar zeg gen. De mandoline is een houten instrument, puur natuur. De hang naar natuurlijke instru menten zal vast ook terugke ren." De voorzitter heeft voorlopig maar een wens: „We hopen dat 15 november ons enthousiasme op het publiek overslaat. Het or kest is het waard. Het publiek moet ons het voordeel van de twijfel gunnen en de drempel nemen van de Kloveniersdoe len." MIDDELBURG - Wil de echte poes nu opstaan! Het tafereel op deze foto zou aardig passen in hei spelletje Wie van de Drie. Drie poezen, loaarvan twee rasechte. De middelste hoort er eigenlijk niet bij, maar blijkbaar zien de andere er toch een soortgenootje in. In elk geval zijn de twee echte heel fotogeniek, ze kijken zelfs in de lens als ze op de foto gaan. Mevrouw A. Louwerse uit Middelburg stuurde deze Foto van de Week in. Heeft u ook leuketreffende of sfeervolle fo to's: stuur ze naar de redactie, wij zorgen voor plaatsing. Zet er wel even uw adres en postcode met ivoonplaats bij. U krijgt dan de foto zeker terug. als ze een flinke tijd buiten het besmette gebied verblijven. De kinderen reizen in groepen van dertig en verblijven bij gas tgezinnen. In november en december zijn er kinderen in Vrouwenpolder. De organisatie is in handen van afgevaardigden van verschil lende kerkelijke gemeentes. Het verblijf kost veel geld, per kind duizend gulden. Boven dien wil men de kinderen, als ze weer naar huis gaan, iets mee geven. Niet onbegrijpelijk dat bijdra gen welkom zijn: bankrekening 3350.34.993 tnv Hulp Tsjerno- bylkinderen Vrouwenpolder. VROUWENPOLDER - Rond zes uur vandaag (woensdag) zijn ongeveer dertig kinderen uit Tsjernohyl in Vrouwenpol der aangekomen. Ze worden de komende weken ondergebracht bij gastgezinnen. In Nederland is het landelijke Platform Hulp aan Tsjernobyl- kinderen opgericht. Doel is om reizen van ongeveer twee maan den te verzorgen voor kinderen uit het rampgebied. Die ramp was al in 1986, maar veel dorpen zijn nog steeds ra dio-actief besmet. Het is bewezen dat de weer stand van kinderen vooruit gaat 'We willen volop ijshockey spelen' VLISSINGEN - Vanaf de eerste dag dat de kunstijs baan naast het Sportfondsenbad in Vlissingen zijn poorten opende zijn ze er te vinden. Een groepje jon gens die gewapend met hun stick en puck een spelletje ijshockey spelen. Ze worden steeds fanatieker en beter. Vandaar dat ze het ijs graag enkele avonden helemaal voor zich alleen willen hebben. door Marcel van der Voort Vorig jaar ging de kunstijsbaan voor het eerst open. Vanwege de talloze dagen dat het flink vroor koos men regelmatig liever voor natuurijs. Daarom was het niet eenvoudig de wensen van de bezoekers te inventariseren. Nu de ijsbaan voor het tweede jaar geopend is, worden de bezoekers in de gele genheid gesteld aan te geven wat ze graag op het ijs zouden willen doen. De Vlissingse jongens hoefden niet lang na te denken. Ze lieten direct aan Jaap Keimei, de bedrijfsleider van het Sport fondsenbad, weten dat ze volop ijshockey willen spelen. Fabian Naerebout (17), Ruud den Rooijen (17) en Thijs van Spaandonk (16) kwamen samen met enkele vrienden op het idee om veelvuldig op de kunstijs baan te gaan ijshockeyen. In middels is de groep belangstel lenden flink gegroeid. „De meesten van ons zijn al lan ge tijd gek van ijshockey. Toen we vorig jaar van de ijsbaan hoorden zijn we daar naar toe gegaan. We kochten een jaar kaart en gingen iedere dag, of het nu regende of niet. Er zijn natuurlijk mensen die een baan tje willen rijden op het ijs. Die vinden het niet zo leuk dat wij er steeds zijn met onze stick. Daar om zou het fijn zijn als wij bij voorbeeld twee avonden per week ons spel mogen spelen", legt Ruud den Rooijen uit. Zijn maat Fabian laat weten dat ijshockey geen eenvoudige sport is. „Ten eerste is het een zeer snelle en vrij harde sport. Je moet bo vendien goed kunnen schaatsen, behendig zijn en kunnen over spelen. Als dat lukt is het fan tastisch om te doen. Als je het spel onder de knie krijgt geniet je van het gemak waarmee de puck naar een ander overge speeld kan worden." De ijshockeyers weten elkaar te vinden. Regelmatig dagen de sporters elkaar uit en worden tijdens een wedstrijdje de krachten gemeten. De Vlissingse jongens willen vooral recreatief blijven spelen. In clubverband hun sport beoefenen is niet hun uiteindelijke doel. Maar Jaap Keimei van het Sportfondsenbad sluit niet uit dat er een heuse ijshockeyclub in Vlissingen komt. Hij ving de signalen van de ijshockey-lief- hebbers op en gaat onderzoeken welke mogelijkheden er zijn. „Officiële wedstrijden kunnen er op de huidige kunstijsbaan overigens niet gespeeld worden. Onze baan is vijftig bij twintig meter. De speelruimte hoort ze stig bij dertig meter te zijn. Er zou wel getraind kunnen wor den en vriendschappelijke wed- De Vlissingse jeugd is wel in voor een spelletje ijshockey. strijden zijn eveneens geen pro bleem." Naast dat ik met de Vlissingse jongens sprak, heb ik eveneens contact met Karei Koenen uit Arnemuiden. Hij heeft mij ver teld over Bandy, dat is een Zweedse variant op ijshockey. Zijn ouders begonnen daarmee in Eindhoven en dat werd een succes. Misschien dat we deze variant ook in Vlissingen kun nen spelen." Jaap Keimei bekijkt of er voorts mogelijkheden zijn om een ijs- vereniging op te richten. Verder worden de veldhockeyclubs in Middelburg en Vlissingen ge vraagd of zij mogelijkheden voor een ijshockey zien. „Wij willen de baqn optimaal gaan benutten. Volgens mij is er FOTO: PIET DAVIDSE voldoende animo voor bijzonde re activiteiten op het ijs. Als de behoefte bestaat zouden we op vrijdag of zaterdag een schaats- disco kunnen houden. Ook den ken we aan schaatslessen en de monstraties", aldus bedrijfslei der Jaap Keimei. VROUWENPOLDER - Uitgeverij Deboektant Oostvoorne heeft dit keer een fotoboek over 'Vrouwenpolder in vroeger tijden' op de markt gebracht. Cor Joziasse heeft het aan de hand van ongeveer 90 foto's samengesteld. Een visuele wandeling door een prachtig dorp met een schitterende omgeving. De wandeling begint al in 1707 aan de Duinweg waar toen de fraaie buitenplaats Elsenoort werd gebouwd. De foto's laten verder zien hoe men vroeger leefde, werkte en woonde. Veel aandacht voor de bewoners van toen en hoe de plaats zich langzaam maar ze ker profileerde als pension badplaats. Uiteraard ontbreken de ge bruikelijke oude schoolfoto's niet evenals de prachtige plaatjes van het boerenleven. 'Vrouwenpolder in vroeger tij den' toont onverbiddelijk de veranderingen die het dorp in de loop der tijden heeft onder gaan. Het boekje kost f 34,90 en is onder meer te koop bij Van de Giessen, De Palster aan de Dorpsdijk 22-26 in Vrou wenpolder en uiteraard bij de erkende boekhandel. Geen wonder dat Vrouwenpolder zo genoemd is. Op deze foto zitten heel wat 'vrouwen' bij elkaar. MIDDELBURG Koren op de molen voor de liefhebbers van het Zeeuwse dialect: er is een Zeeuwse scheurkalender met Zeeuwse gedichtjes. „Met 'wie un pit hraeft vo un oare is hoed zot", begint de eerste bladzijde van de kalen der. En dat dus dag in, dag uit, verdeeld over twee bladzijden. De kalender, die wordt geïnt roduceerd als 'de leukste ka lender van Zeeland' is een idee van Kees van Boven uit Wissenkerke. „De kalender heet de leukste omdat alle ge dichtjes luchthartig zijn en zijn geschreven met humor plus een knipoog", legt Van Boven uit. Het is niet de eerste keer dat Van Boven in het Zeeuws publiceert. Hij begon ooit met kronieken in het Noord-Bevelancls Nieuwsblad en ook het boek "Peeland an d'achterdeure' is van zijn hand. Van Boven brengt de leukste kalender van Zeeland zelf uit met Business Publis hers, een zakenmagazine met speciale uitgaven voor bedrij ven. Öm de kalender onder de aandacht te brengen worden er 150.000 folders huis-aan- huis verspreid. Van de op brengst van de kalender (f 24,95 gulden inclusief ver zendkosten) gaat een gulden naar de Zeeuwse afdeling van de NEBAS, de sportbond voor gehandicapten.

Scheldebode | 1997 | | pagina 17