SCHELDEBODE WERELDWINKEL IN VLISSINGSE WALSTRAAT NA DRIE JAAR AL EEN BEGRIP Sporthuis Maartense sponsort GPC A1 Van Sparrentak ziet toekomst zonnig HET WETEN WAARD M/V woensdag 29 oktober 1997 Althopparty in De Piek Lezing en expo in Zeeuwse bieb Flippo- en topshots ruilbeurs Hulp aan daklozen houdt zangavond Foto's van paddestoelen Jeugd in actie voor straatkinderen Motor- en Autoclub houdt herfstrit Wijk Paauwenburg vergadert Openbare vergadering Bossenburgh The Per gaat naar utrecht Ontspannende massage voor iedereen vrouwen met trauma bijeen Het geheim van het Marnixplein Halloweenpartv in The Duke Kunstuitleen bestaat deze maand 25 jaar 0118-652700 Behoefte Helpen Lange termijn imago Kritisch Terecht Feest 1 SCHELDEBODE VLISSINGEN - Zaterdag 1 november in De Piek (Hellebar- dierstraat 13) een Althopparty. Dj's draaien een gevarieerd mu ziekaanbod. De Vlissingse trance, industrial en drum 'n bass formatie EMO zijn onderdeel van de avond. Een dag eerder, vrijdag 31 oktober, de eerste supersessie van dit seizoen. Beide avonden aanvang 21.00 uur en entree gratis. MIDDELBURG - List en bedrog, vervalsingen in de archeolo gie. Dat is het thema van de bijeenomst die vrijdag 31 oktober vanaf 19.30 uur in de bieb wordt gehouden.. In de aula wordt dinsdag 4 november vanaf 20.00 uur een lezing verzorgd door het Natuurkundig Gezelschap Middelburg in sa menwerking met de Werkgroep Aula Zeeland. Toegang f 7,50. Tot en met 15 november wordt in het souterrain werk tentoon gesteld van Lutske Strating- Wobma en Liesbeth Muilenmeis ter. Liesbeth maakt keramische handvormen, Lutske schilde rijen. VLISSINGEN - Bij winkelcentrum Papagaaienburg in het Bol werk wordt zaterdag 1 november een flippo- en topshots ruil beurs gehouden. Belangstellenden kunnen er van half twee tot half vijf terecht. MIDDELBURG - Stichting Ontmoeting (Hulp aan Daklozen) houdt dinsdag 4 november een zangavond in de Christelijk Ge reformeerde kerk aan de Lange Delft vanaf 19.45 uur. Mede werking wordt verleend door het evangelisatiekoor Internos. Er is een zogeheten verkoop taf el aanwezig. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum zijn fo to's te zien van paddestoelen. Amateurfotografe Hannie Jozias- se uit Middelburg heeft ze gemaakt. Met name in deze tijd van het jaar trekt ze er met haar camera op uit. Een groot deel van de foto's is gemaakt in de omgeving van het museum. Tot 4 ja nuari zijn ze te zien. VLISSINGEN - Vlissingse jongeren kwamen in actie voor Bra ziliaanse straatkinderen. De rommel- en activiteitenmarkt le verde in totaal f 7.181,20 op. VLISSINGEN - Motor- en Autoclub De Zeeuwen houdt zater dag 1 november een herfstrit met puzzel voor auto's. Inschrij ven in De Kruitmolen aan de Kruitmolenlaan 127 in Middel burg van 13.30 tot 14.30 uur. De rit telt mee voor het clubkampioenschap. Er zijn drie klas sen. VLISSINGEN - Woensdag 5 november houdt wijkcomité Paauwenburg vanaf 19.30 uur een openbare vergadering in wijkcentrum Open Hof aan de A. Gogelweg 59. VLISSINGEN - De openbare vergadering van buurtcomité Bossenburgh is maandag 3 november vanaf 19.30 uur in het ge bouw van speeltuinvereniging Lammerenburg, Zuidbeekseweg 4. MIDDELBURG - Het is even rustig geweest rond The Per, maar de band heeft zeker niet stilgezeten. Er is hard gewerkt aan het optreden van komende zondag 2 november in rockcafé Stairway to Heaven van Henk Westbroek in Utrecht. Daar brengt de band vanaf 16.00 uur zowel plugged als unplugged nummers ten gehore. MIDDELBURG - In De Vier Elementen (Breeweg 100) wordt een ontspanningsmassage/biorelease verzorgd door Didi van Loon. Centraal daarbij staat 'respect voor jezelf en de ander'. Op 4 woensdagavonden en 1 zaterdag echt genieten en ont spannen. De cursus start 12 november. Inlichtingen telefoon 625526. MIDDELBURG - Er komt een lotgenotengroep voor vrouwen die min of meer ernstige trauma's in hun leven hebben opgelo pen. Zondag 2 november is de eerste bijeenkomst van 11.00 tot 18.00 uur in de Stadsschouwburg, Molenwater 99. Voor deelna me en inlichtingen, telefoon: 629046. WEST-SOUBURG - Oudheidkamer Aldegonde houdt 5 novem ber om 20.00 uur in het Bolwerk een lezing met video en dia's over de kijkoperatie in de bunker op het Marnixplein door Ruud Murk. Entree f 2,50 (bewoners Marnixplein gratis). MIDDELBURG - Vrijdag 31 oktober is er een halloweenparty in The Duke aan de Vlasmarkt. Dan speelt ook de band The Jol ly Beggars. Bedoeling is dat iedereen een beetje spooky ver kleed komt, aanvang 21.00 uur. Entree gratis. ZEELAND - De Stichting Kunstuitleen Zeeland bestaat 25 jaar. Op 16 oktober was de officiële oprichtingsdatum. In verband met het zilveren jubileum staan de komende dagen nog tal van activiteiten op het programma in de diverse uit leencentra van Goes, Middelburg, Temeuzen en Vlissingen. Op 1 november is namelijk 'de dag van de kunstuitleen'. Dan wordt een lezing of speciale bijeenkomst gehouden. In Goes is kunstenaar Anna Pool uitgenodigd om een fotogra fie-project vorm te geven. Op 1 november worden de meest bij zondere foto's door haar gekozen. Middelburg heeft kunstenaar Ko de Jonge uitgenodigd. Hij is zelf 1 november aanwezig om het project 'de verbeelding' nader toe te lichten. Vlissingen heeft een digitaal fotoproject met als titel 'de kleren van de kei zer'. Bovendien is er een tweede project 'de straat geëxposeerd'. Bewoners van een Vlissingse straat wordt gevraagd of ze een bijzonder voorwerp uit hun huis in willen ruilen voor een kunstwerk uit de 'uitleen'. In het Majoraat (Van Hogendorpweg 58a) worden de voorwerpen tentoongesteld. Verschijnt in een oplage van 49.511 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Ar- nemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Vrijlandstraat 33d, Postbus 7011,4330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 'Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen 'Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Kees Maas, tel.(privé): 0165-504691 Tijdens kantooruren tel: 0118-652700 Sonja Broeders (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0118-479084 Peter Boelee (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0164-246733 Marcel Schreur (vertegenwoordiger) tel. (privé): 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel: 0118-652700 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Tijdens kantooruren tel.: 0118-652713 fax: 0118-652701 Ben Donkers, tel.(privé): 0165-552493 Afsluittijd redactie: maandag 12.00 uur Tannie van Eek, tel. 0118-460594 Ad Roos, tel. 0118-602860 06-53265518 Marcel van der Voort, tel. 0118-430086 Fotograaf Piet Davidse, tel.(privé): 0118-623594 Bezorging Voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen Copyright c 1996 Uitgeversmaatschappij Zuidwest - Nederland B V. Kantoor Inleveradressen Bladmanager Advertentieverkoop Redactie Correspondenten 'Onjuist beeld uit de wereld helpen' VLISSINGEN - Voor mr. Christiaan Arthur van Erkel, notaris te Middelburg verschenen op 8 juli 1991 mevrouw Matthea Jacoba van Roo en mevrouw Albertine Geeske Breedveld, beiden wonende te Vlissingen. Na het voorle zen van de akte en ondertekening door genoemde drie personen was de Stichting Wereldwinkel Vlissingen een feit. De Wereldwinkel in de Walstraat ging ruim drie jaar eerder van start, op 30 oktober 1987, en viert dus deze maand haar tienjarig be staan. Nog te vaak denkt men dat er sprake is van 'een beetje win keltje spelen' en 'veel blijft aan de strijkstok hangen'. Lenie Joosse: „Op de vraag of ik denk dat het geld ook komt waar het moet zijn, antwoord ik altijd: het komt er niet, het is er al." door Tannie van Eek Een nog altijd onjuist beeld over Wereldwinkels uit de wereld hel pen, dat zou een mooi cadeau zijn bij het tweede lustrum. „De Wereldwinkels in Nederland, 390 in totaal, zijn een zeer serieu ze aangelegenheid", zegt de voor zitter van de informatiegroep van de Vlissingse Wereldwinkel, Lenie Joosse. Negen jaar is zij bij de We reldwinkel betrokken. Marijke van den Bosse, voorzitter van de inkoopcommissie en bestuurslid heeft alle tien jaar meegedraaid. Beiden zijn ook medewerkster in de winkel. Samen met een kleine vijftig vrijwilligers runnen zij de winkel. Achter de toonbank en achter de schermen. Landelijk zijn de vrijwilligers voor het me rendeel vrouwen, Vlissingen vormt hierop een gunstige uitzon dering. Van den Bosse: „Wij heb ben tien mannen in ons vrijwilli- gersbestand. Die helpen niet in de winkel, maar het pand vraagt on derhoud en allerlei voorkomende reparaties verrichten zij ook." De werkgroep Werelddiakonaat Hervormde Gemeente en de Gere formeerde Kerk Vlissingen pol sten in 1987 of er behoefte bestond aan een Wereldwinkel. Amnesty International, Terre des Hommes, Unicef, Novib en diverse politieke partijen reageerden positief. Met financiële steun van deze organi saties en met toestemming van de gemeente Vlissingen om het pand Walstraat 31 "om niet" te betrek ken, kon de winkel van start gaan. Gouden handen van vrijwilligers maakten van Walstraat 31 een fraai ogend pandje. Helaas ligt het iets buiten het centrum. Voor de vele toeristen geen probleem, maar de snelle boodschappenha- ler komt meestal niet tot aan de Wereldwinkel. Mondopmondre- clame helpt gelukkig mee om klanten te trekken. Inmiddels heeft de Stichting het pand gekocht door middel van obligaties. Wat is en doet de Wereldwinkel? Grondgedachte is dat het helpen van mensen in Derde Wereldlan den op basis van gelijkwaardig heid gebeurt. Van den Bosse: „Collectes zijn mooi, maar het schenken van geld is handophou- derij. Ooit las ik eens de volgende uitspraak: je kunt de mensen in de Derde Wereld beter een hengel ge ven om zelf te vissen dan ze af en toe een visje voorhouden. De producten uit de Wereldwin kels worden rechtstreeks geleverd door de mensen die ze verbouwen en/of produceren zodat ze zelf kunnen profiteren van de op brengst. Wereldwinkels verkopen producten van kleine coöperaties in landen waar een eerlijke verde ling van goederen bestaat." Producten worden ingekocht via Fair Trade in Culemborg en via verschillende importeurs die de producenten begeleiden en con troleren. „Blijft er eigenlijk wel wat over", is een vraag die, niet bepaald posi tief, toch nog vaak in de winkel in de Walstraat klinkt. Joosse: „Ja, er blijft zeker wat over, of liever, van overblijven is geen sprake. De projecten in de Derde Wereld die op deze manier geholpen worden krijgen bij voorfinanciering 60% van de opbrengsten van de We reldwinkels." Financiering gebeurt ook voor de lange termijn. Hiermee wordt voorkomen dat de producenten van b.v. koffie wanneer de prijzen op de Wereldmarkt stijgen naar de tussenhandel gaan. „De producenten moeten ook hun arbeiders kunnen betalen. Met de ze voorfinanciering voorkort) je dat ze geld moeten lenen, vaak te gen woekerrente. Daar gaan ze aan ten gronde. Stijgen de prijzen op de Wereldmarkt, dan passen de Wereldwinkels hun prijzen aan. Ooit was er een spreuk van Loesje die luidt: Voor de koffie van de Wereldwinkels zijn alleen de bo nen geplukt, niet de plukkers", weet Joosse. Max Havelaarkoffie en de We reldwinkel zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Er is evenwel heel wat veranderd in de achter liggende tien jaar. De koffie is ook bij Supermarkten te koop, evenals Okébananen. Marijke: „Het zou eigenlijk zo moeten zijn dat wij overbodig worden en alle produkten van Derde Wereldlanden in Super markten te koop zijn. Zo ver is het nog lang niet, maar dat de klant in de Supermarkt een bewuste keuze kan maken bij een klein aantal 'De Wereldwinkel aan de Walstraat viert het 10-jarig bestaan. produkten is een geboekte winst." Dat geldt tevens voor het imago. Lange tijd heerste de opvatting dat mensen die kiezen voor vrij willigerswerk bij de Wereldwin kel of er iets kopen, uit het geiten- wollensokkencircuit komen. „Ook dat wordt steeds beter, men is positiever ten opzichte van ons. Dat komt ook, denken we, omdat de winkels er in het hele land steeds "frisser" uit gaan zien." „Zeker, er wordt nog in clubhui zen en op een plankje achter in de kerk verkocht, maar door het hele land zijn Wereldwinkels nu goed te herkennen aan de kleuren geel, grijs en wit van de vlag." Klanten, en met name in een toeristen plaats als Vlissingen, weten dan ook in heel Nederland de winkels te vinden. Natuurlijk zijn er toe vallige passanten die olifantjes sparen en daar in de winkel in de Walstraat tegenaan lopen, maar uit gesprekken blijkt ook dat ge richt naar de Wereldwinkel is ge zocht. Men is op de hoogte van het assortiment food en non-food ar tikelen. Een kleine greep: thee, honing, cacao, wijn, chocolade, marmelade, tonijn, veel kruiden, cadeauartikelen, muziekinstru menten (veel gevraagd), textiel, wandkleden, rugzakken en nog veel meer. FOTO: PIET DAVIDSE De winkel krijgt ook zeer kriti sche klanten binnen. Die vragen stellen en een helder antwoord wensen. Vrijwilligers komen der halve niet zo maar bij de Wereld winkel aan bod. Beide bestuur ders leggen uit dat gevraagd wordt naar hun motivatie. 'Win keltje spelen" is niet het goede antwoord. „Vaak weten mensen niets van de achtergronden. Dat geeft ook niet. We hebben volop documentatie, o.a. "Fair Trade Handelswijzer" met elke maand nieuws over pro ducten in de Derde Wereld. Het is noodzakelijk dat een vrijwilliger zo onderlegd is dat hij/zij bij vra gen van klanten niet met de mond vol tanden staat. Ze krijgen eerst een proeftijd van een maand en er is altijd een vrijwilliger in de win kel met een langere staat van dienst." „We preken niet, de klant kan rustig iets kopen zonder meer, maar komen er vragen dan moet je wel informatie geven." Lenie Joosse en Marijke van den Bosse lijken de aangewezen perso nen om enthousiasme voor de We reldwinkel over te brengen. Hun leven is voor een groot deel verwe ven met de Derde Wereld. „We bezoeken introductiedagen van de Landelijke Vereniging in Utrecht, lezen vakbladen, blijven zo veel mogelijk op de hoogte en geven onze kennis weer door aan andere vrouwenorganisaties. Ook bezoeken we beurzen, stellen ons goed op de hoogte wat erkende le veranciers zijn, want er is veel wildgroei". Niet uit te bannen ne gatieve geluiden schieten de twee dan ook niet in het verkeerde keelgat. „Het is terecht, er gaat best veel fout. Daarom worden de coöpera ties die wij steunen goed gecon troleerd." Maar er gaat ook veel goed. Zo goed dat soms bedrijven zelfstandig verder gaan en de steun van de Wereldwinkel over bodig wordt. Bij het Wereldwin kelprincipe is sprake van een sneeuwbaleffect. Heel ongebrui kelijk in Derde Wereldlanden worden ook vrouwen ingescha keld. Zij zorgen ervoor dat de af lossing van het bedrijf gebeurt, terwijl hun mannen op het land werken. Draait een bedrijf goed, kunnen kinderen naar school, wordt halt gemaakt met kinderar beid en wacht hen een betere toe komst. Zaterdag 1 november is er feest in de Wereldwinkel in de Walstraat. Op artikelen wordt korting gege ven (voor de komende feestdagen is er veel in huis), er zijn hapjes en drankjes 'van eigen bodem' wat hier wil zeggen: lekkers uit verre landen dat in de winkel te koop is. Een saxofoonensemble zorgt voor muziek. De openingstijden van de Wereldwinkel zijn: in het winter seizoen van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Rond de feestdagen zijn er extra koopavonden, "s Zomers is de winkel van 10.30 tot 17.30 uur geopend en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Een uitgebreide fol der ligt in de winkel gratis voor ie dereen klaar. De vrijwilligers vie ren het tienjarig bestaan met een gezellige avond plus een lezing over wierook „Dat wordt heel veel verkocht en zo", lacht Lenie Joosse, „zo kunnen we het aange name met het nuttige verenigen. De Wereldwinkel blijft naast een goede, ook een serieuze zaak." t 8 t-v 'Ci 111115 lil! w -*4$ VLISSINGEN - Het A-l elftal van GPC (Gemeente Post Combinatie) is van nieuwe oranje shirts, witte broeken en blauwe kousen voorzien door Sporthuis Maartense. MIDDELBURG - Is er iemand van de "echte" Middelburgers die "Van Sparrentak" aan de Lange Delft 117 in de Zeeuwse hoofdstad niet kent? Vast niet. Het bedrijf, van oorsprong ge specialiseerd in kantoormachi nes, bestaat dit jaar 80 jaar. Ooit begonnen door grootvader Van Sparrentak met een winkel op het hoekje van de St.Pieter straat, in 1940 verwoeste de be kende brand het pand en later, na een periode van werken in een noodgebouw, de huidige vestiging sinds 1952. Tot pak weg 1991 was Van Sparrentak het adres voorkantoormachines. Schrijfmachines vooral en me nigeen zal de winkel zijn bin nengestapt voor een reparatie een onderhoudsbeurt of een nieuwe typemachine. Niet al leen particulieren, maar ook be drijven. En Leo van Sparrentak (ik ben de laatste der Mohika nen) weet nog goed dat een schrijfmachine van 6.000 gulden regelmatig over de toonbank ging. „En natuurlijk demon streren bij de kantoren", weet hij nog. Had je de werking van de machine uitgelegd, dan kwam je een dag later het nog eens dunnetjes overdoen. De "bolkop" was bij wijze van spre ken het neusje van de zalm op schrijfmaehinegebied. Bolletje wisselen en een ander lettertype. „Die machines waren toen aardig aan de prijs". Maar ook voor de kantoorartikelen was Van Sparrentak het adres waar menig bedrijf graag "win kelde. Totdat de computer zijn intrede deed. „De markt liep niet achteruit, die stortte volle dig in en zeker diegenen die die ontwikkeling niet zagen aanko men hebben het geweten", zegt Van Sparrentak. „In 1991 hebben we onze zaak toen volledig verbouwd en een upgrading gegeven. De compu- termarkt zagen we niet zitten. Wel alles wat daarbij hoort, zo als de supplies en we hebben ons mede gericht op de particulier. Momenteel hebben we circa ze venduizend artikelen in ons as sortiment, variërend van een paperclip tot een copieermachi- ne". Ronddwalend door het Walcherse is Van Sparrentak nog een van de weinige speci aalzaken, zo niet de enige, die zich op het gebied van de kan toorartikelen bezighoudt. Niet alleen voor bedrijven, maar ook duidelijk gericht op de par ticulier. Een uitgebreide collec tie vulpennen van Parker, La- my, Waterman en Shaeffer plus de complete collectie lederen omslagen van Succes. Maar ook fraai briefpapier ettelijke maten enveloppen, slimme blocks, plak en wrijfletters en allerlei handi ge dingetjes voor bij de compu ter. Daarnaast natuurlijk nog een "machinepark", zoals faxen, copieermachines, papiervernie tigers en kluisje. De toekomst ziet Van Sparren tak immer zonnig tegemoet. Voor een goede speciaalzaak is er altijd plaats. Een bedrijf kan een miljoenencontract via Email naar zijn klant sturen. Maar de handtekening wordt gezet met een vulpen. En daarvoor moet je toch weer bij een speciaalzaak zijn. HUISARTSEN: VLISSINGEN: Zaterdag W. van Ouwerkerk, Gerbrandystraat 6, te lefoon 465498. Zondag B. Bosch, Badhuisstraat 81, telefoon 412233. Spreekuur (zonder afspraak) van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Huisbezoek aanvragen voor 10.00 uur. MIDDELBURG: Zaterdag F. Heere, J. H. Huyssenstraat 15. Zon dag A. Bruynzeel, Herengracht 68. Spreekuren 12.30 -13.00 uur en 17.30 - 18.00 uur. Centraal doorschakelnummer: 639933. OOST-SOUBURG, MIDDELBURG-ZUID, ARNEMUIDEN, NIEUW&ST.JOOSLAND Zaterdag C. Wattel, Dorpsstraat 19, Ritthem. telefoon 461630. Zondag H. Meijer, Kanaalstraat 70, Oost-Souburg, telefoon 461212. Visites aanvragen vóór 10.00 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30 - 13.00 uur en 17.30 - 18.00 uur. VEERE, GAPINGE, SEROOSKERKE, OOSTKAPELLE EN VROUWENPOLDER: G. Rullens, telefoon 581276. KOUDEKERKE, WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, MELISKERKE, BIGGEKERKE, EN ZOUTELANDE: vrijdag 18.00 tot zondag 23.00 uur: F. van Eede, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, telefoon 571234. MIDDEN-WALCHEREN - Zaterdag en zondag B. Bouwense, Valkenisseweg 42, Biggekerke, telefoon 552190. TANDARTSEN Zaterdag: geen opgave ontvangen. Patiënten-tandartsenpraktijk (alleen eigen patiënten) P. van Malland, Tobagolaan 6, Vlissingen. Zaterdag en zondag voor spoedgevallen bellen 478290. APOTHEEK: MIDDELBURG: van vrijdag tot en met vrijdag: apotheek Hum- melen, Markt 69. VLISSINGEN: van vrijdag tot en met vrijdag: apotheek Papegaai enburg, telefoon 466345. VERLOSKUNDIGEN VLISSINGEN: Telkens van vrijdagochtend 09.00 tot maandagmorgen 09.00 uur. telefoon: 471140. Komend weekeinde: H. Klompe. DIERENARTSEN: Zaterdag en zondag: E. van de Akker, Kanaalstraat 3, Oost-Sou burg, telefoon 460860. Spreekuren zonder afspraak: zaterdag en zondag van 11.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. VOGELOPVANG MIDDEN-ZEELAND: telefoon 628288. POLITIE NOODHULP: telefoon 112 als elke seconde telt. Overige assistentie aanvragen via telefoon 633333. Voor alle an dere aangelegenheden zijn de bureaus in Middelburg en Vlissin gen 24 uur per dag open.

Scheldebode | 1997 | | pagina 5