Zeedijk Westkapelle krijgt gedenkteken de Golfbaan Veedrinkputten Z TWee Wezen blijven nog wel een tijdje in het Mini-theater 13; Suriname jaarkalender is er Energie- en waterspaarkaart: spaart behalve milieu ook geld CROENKALENDER E L K E W E E 1 HUIS AAN HUIS 0 P 1 W A L C H E R E N Kierewiet LU N LU 3lêh O- WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 M/V 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 'Bruisend als de branding' Streetjam in Fitness-Club De Wereldwinkel in de Vlissingse walstraat be staat 10 jaar. vandaar extra aandacht. Ko Meulmeester uit Oost-Souburg houdt zich met hart en ziel bezig met sport. Bert van Gils is een strijdbare 'wielergek'. Hij blijft optimist als het gaat om de Delta Toer. SPECIAAL AANDACHT VOOR BEMANNINGEN VAN DE LANDINGSVAARTUIGEN Organisatie Draaiboek GEZONDE MAATJES VOETBALLEN VOOR GEHANDICAPTE KAMERAADJES Méér Polio-toernooi Heel Zeeland Gironummer mÊmmm WÊÊmÊÊm Poedelen in je nakie O Q Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 'Ik hou van historische steden die iets met water te maken heb ben. Ik verheug me dan ook op het Startdebat in Vlissingen. Want als er één stad in Nederland is die iets met zee, scheep vaart, water, strand en golven te maken heeft, dan is het Vlis singen wel. Las ik niet ergens in een brochure dat de stad 'bruisend als de branding' wil zijn?' TV-presentator Victor Deconinck, die zaterdag 28 november het Startdebat voorzit. I)ie bijeenkomst gaat over de toekomst van Vlissingen. Krista de Koe en Caroline Baurdoux spelen 'De Twee Wezen'. FOTO: HUIB PLOEGAERT MIDDELBURG - Zaterdag 25 oktober was in het Mini-theater aan de Verwerijstraat 53 om 20.30 uur de première van De Twee Wezen van d'Ennery en Cormon in een bewerking van Ans Schil ders en met liedjes van Ernst Altena. In het stuk wordt de draak gestoken met emotionele en groteske speelstijl van het volkstheater uit de vorige eeuw. Het originele verhaal werd al in 1874 geschreven en was in Parijs meteen al een kassucces. Ans Schilders heeft beslag weten te leggen op deze originele ver sie. Ze heeft er een eigentijdse bewerking van gemaakt. Het verhaal plaatst ze in een tijdloos decor, de spelers dragen fan tasiekostuums die sterk aan onze tijd doen denken. Er is een groot aantal voorstelüngen gepland. Ze beginnen overi gens (behalve de matinees van 14.30 uur) alle om 20.30 uur. De speeldata zijn: 1 en 7 november; 9 november matinee; 15 no vember; 16 november matinee; 22, 28 en 29 november; 6 en 13 de cember en 14 december opnieuw een matinee. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop bij Bruna-Loeks Boekhandel, Lange Delft 39 VLISSINGEN - De Streetjam en andere dansactiviteiten van Sarah, waarvan de Scheldebode vorige week op de voorpagina melding maakte, worden gehouden in de Fitness Club Vlissin gen, telefoon 412011. En dat is een ander nummer dan aanvan kelijk werd genoemd. STICHTING HET ZEEUWSE Veedrinkputten u heeft ze vast weieens gezien; de grote 'vijvers' in weilanden. Wellicht is de vraag bij u opgekomen wat de func tie hiervan is. Want hoewel in een aantal van deze putten kik kers, padden en salamanders leven, hebben deze putten niet de functie van vijver. Een lekker bad voor het vee misschien? Al weer mis! Deze putten zijn oorspronkelijk aangelegd als drink watervoorziening voor het vee. Het water in de sloten en het grondwater is daarvoor te zout. Sommige putten al in 800 na Christus gegraven. De ruim 1200 putten die er nu nog in Zee land zijn, is maar een fractie van het aantal dat er ooit geweest is. Vandaag de dag hebben dergelijke putten, die sterk in vorm en omvang variëren, nog wel degelijk nog een functie. Ten eer ste om het vee van drinkwater te voorzien, in plaats van of als aanvulling op het op de percelen aangesloten waterleidingnet. Ten tweede de cultuurhistorischeze geven een fraai beeld van de geschiedenis van het landschap en de landbouw. Als laatste hebben zij een grote natuurwaarde. Het zoete of licht brakke water vormt een leefgemeenschap voor vele planten en die ren. Voor insecten zoals kevers, wanten, libellen, muggen en wormen zijn veedrinkputten een belangrijke plaats om te wo nen, te schuilen, zich voort te planten of te overwinteren. Dit geldt ook voor diverse amfibieXon. In de Zeeuwse putten komen de wettelijk beschermde Gewone Pad, Rugstreeppad, Bruine Kikker, Groene Kikker, Kleine Watersalamander en de Boom kikker voor. Om de kwaliteit van de put te handhaven moet het 'schonen' als onderhoudsmaatregel getroffen worden: het ver wijderen van modder en planten en het bijwerken van de oe vers. Vroeger gebeurde dit met de hand, tegenwoordig wordt hiervoor meestal een hydraulische kraan met gesloten bak ge bruikt. De kans dat u er een dezer dagen een aan het werk ziet is groot, want oktober is de beste periode voor een onderhouds beurt. Dan zijn de meeste insectenlarven volgroeid en hebben de meesteamfibieën de put verlaten en zich nog niet teruggetrok ken voor de winterrust. Door de uitgebaggerde modder langs de rand van de put uit te spreiden, kunnen de per ongeluk meege nomen dieren nog terugkruipen. SCHELDEBODE WALCHEREN - De bevrijding van Walcheren in 1944 is onder zware druk door de geallieerde troepen be vochten. Veel bevrijders zijn tijdens deze strijd voor de Walcherse vrijheid gesneuveld. Ook dit jaar wordt ruimschoots aandacht besteed aan de gebeurtenissen van toen. Veel oud-geallieerde militairen, veteranen die nu 70 jaar of ouder zijn, komen naar Walcheren om hun gevallen kameraden te herdenken. door Ben Donkers De aandacht gaat dit jaar voor al uit naar bemanningen van landingsvaartuigen. Voor hen wordt op de zeedijk van West kapelle een gedenkteken ont huld. Dat gebeurt vrijdag 31 ok tober om 11.00 uur door de bur gemeester van Veere. Op de Sloedam krijgt de her denking van zaterdag eveneens een bijzonder karakter. Het is namelijk tien jaar geleden dat de monumenten daar zijn ont huld. De Franse militairen van 1940 en de Canadese en Schot ten van 1944 worden er her dacht. Een reeks autoriteiten woont de plechtigheid bij. Ook wordt verwacht dat de Wal cherse bevolking haar betrok kenheid toont. De organisatie van de 'Bevrij- dingsweek Walcheren 1 tot en met 8 november), is in handen van de stichting Steun Bevrij ders Walcheren. Speciale herdenkingen aan de Tweede Wereldoorlog op Wal cheren, daar draait het uitge breide programma allemaal om. Morgen, donderdag 30 oktober, worden de veteranen om 19.30 uur verwacht in De Arne, Rade- macherstraat in Amemuiden. Daar vindt ook de ontmoeting plaats met de gastgezinnen. Vrijdag is de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Westkapelle in verenigingsge bouw Westkapelle Herrijst aan de Markt. Daarna volgt de ont hulling voor de gevallenen van de 'Landing Craft of Support Squadron Eastern Flank'. Zaterdag is de officiële gebeur tenis bij de Sloedam (aanvang 09.45 uur) en om 11.30 uur een parade naar het Stadhuis van Middelburg, mits de weersom standigheden goed zijn. Het is in grote lijnen een sum mier overzicht van een omvang rijk draaiboek. Zo assisteren onder andere schoolkinderen bij de kransleg- ging op de Sloedam, komen op de Markt voor het Stadhuis in Middelburg vier grote vlaggen masten te staan (Nederland, En geland, Canadees en Frans), is er veel politiebegeleiding en staan er muzikale items op de agenda, zoals uiteraard The Last Post. 'We zoeken veel sponsors' ZEELAND - Gezonde jongens voetballen ten bate van gehandicapte jongeren. Daar komt in grote lijnen op neer wat de Zwaluwen Jeugd Aktie inhoudt: Een groots opgezet jeugd-voetbaltoernooi, inclusief vier elftallen gehandicapten. De toernooidag is weliswaar pas 21 mei, maar de organisatie is al maanden in de weer om de nodige sponsorgelden bij elkaar te krijgen. Dat gaat de laatste jaren steeds moeizamer. De knip wordt blijkbaar niet zo gemakkelijk meer geopend. door Ben Donkers Tussen de drie- en vijfduizend gulden. Dat is het maximum van de laatste jaren. Niet veel, als je bedenkt dat er op het toernooi bijna zeventig jeugdteams in ac tie komen. Daarvoor zijn veel vrijwilligers in de weer: scheidsrechters die belangeloos komen fluiten, mensen die broodjes smeren, en daarnaast nog eens veertig tot vijftig medewerkers. Eigenlijk verdienen deze men sen méér, veel meer zelfs. Zwa luwen-voorzitter Sjaak de Bree en penningmeester Anton Hend rikse zijn evenwel de bescheide nheid zelve. Ze kloppen zichzelf niet op de borst voor hun inzet. Ze doen het gewoon. Toch merken ze de terugval. „Organiseren kost geld. Dat is er niet voor nevenactiviteiten. We zouden graag parachutisten la ten landen of een fanfare uitno digen. Het kan niet, het zit er fi nancieel niet in. Alle bijkom stigheden gaan van de op brengst af, en dat willen we niet." „We zoeken sponsors. Particu lieren, zaken en bedrijven die iets over hebben voor gehandi capte sporters. Dat hoeven niet direct voetballers te zijn. We hebben al een ponyclub voor ge handicapten gesteund, Vijver vreugd en de invaliden-zwem- club een financieel steuntje ge geven." „Vroeger ging dat via het zoge heten polio-toernooi. Later heeft Zwaluwen het overgeno men." Dat comité draait onder de su pervisie van het Prinses Beatrix Fonds. Erica Terpstra, staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport hierover: „Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar meer dan honderdduizend voet ballende zwaluw-jonkies zorgen wel dat voor anderen die niet zo vanzelfsprekend bewegen, ook de zon opgaat." „Met geldelijke steun van het Prinses Beatrix Fonds kunnen ze aangepast spelen en sporten. Fantastisch dat de Zwaluwen Jeugd Aktie elk jaar weer zo succesvol is." Het 'fonds' is in 1956 opgericht als voortzetting van de poliover eniging. Polio kwam steeds min der voor, daarom werd besloten om de steunverlening verder uit te Loeiden dan polio-patiënten. D^naam werd Prins Beatrix F^ds en in 1969 definitief. Zwaluwen Jeugd Aktie, die dat jaar in totaal 75.000 gulden op bracht. Het voetbaltoernooi, en daar mee de inzamelingsactie, be slaat heel Zeeland. De inschrijf formulieren zijn al een tijdje de deur uit. Over het aantal aan meldingen hoeft het comité zich niet ongerust te maken. Animo is er volop. Verenigingen beta len, afhankelijk van het team, f 25,- of f 22,50. Bezoekers beta len f 1,50 entree en er wordt een verloting gehouden. In feite zijn dat de basis-opbrengsten. Daarnaast kan gerekend wor den op zo'n zeventig tot tachtig vaste donateurs. Bovendien gaan enkele comitéleden de za ken en bedrijven langs met de vraag of ze willen sponsoren. „Dat valt niet mee. We zouden eigenlijk meer bekendheid moe ten krijgen. Bij voorbaat moet men al weten waarvoor we bij hen aankloppen", vertelt Hend rikse.De Bree vult aan: „Als je het G-voetbal (gehandicapten voetbal) ziet is het zeker een mo tivatie om er wat aan te doen. We mikken met onze actie op heel Zeeland, dus ook Tholen en Zeeuws-Vlaanderen. Het is een regionaal evenement, laten we nu eens een keer extra goed voor de dag komen!" Het comité heeft voor het gemak ook een apart gironummer in gebruik: 908861 t.n.v. A. Hend rikse. Belangstellenden kunnen er een bijdrage, hoe groot of klein maakt niet uit, op kwijt. „Alles is welkom. We besteden het goed. Ofschoon de opbrengst wordt afgedragen aan het Prin ses Beatrix Fonds, weten we ze ker dat het teruggesluisd wordt aan een G-vereniging in Zee land." Het Zwaluwen-comité met vlnr staand: Piet van Baaien, Anton Hendrikse en sponsor Gillis Maar- tense.Op de voorgrond vlnr: Bob Agterberg, Jan van der Velde en Sjaak de Bree. FOTO: PIET DAVIDSE ZEELAND - De Suriname Jaarkalender is zojuist verschenen. Ver koopprijs f 19,50 en onder meer verkrijgbaar bij Natuurvoedings winkel De Tuin aan de Korte Delft in Middelburg, de Stichting Saam, Roozenburglaan 89a, eveneens in Middelburg en bij Cor de Lange, Nieuwlandseweg 23 in Nieuw- en St. Joosland. Het is de vijfde kalender in het dagelijks leven en de reis- zijn soort. Het thema is 'Reizen door Suriname'. De karakte ristieke foto's en beschrijvin gen geven een goed beeld van mogelijkheden aldaar. Een visser in het natuurreser vaat Raleighvallen. ZEELAND - De Zeeuwse gemeentelijke meterkaart, een energie- en waterspaarkaart, spaart milieu en geld. Bovendien maakt men er kans mee op een prijs. Althans, als de kaart gebruikt wordt waarvoor deze bedoeld is. Begin volgende maand gaat de al jaren succesvolle landelijke actie 'zuinig stoken' van start. De me terkaart verwijst naar dit huis- aan-huis blad voor de speciale ta bellen. Meedoen blijkt de moeite waard. Op 2 november moet de meters tand voor de eerste keer worden opgenomen. Dat betreft dus: gas, electra en water. In de stooktabel komt het streef- verbruik te staan zodat er een ver gelijk kan worden gemaakt. Het meest handige is om de kaart al vast in de meterkast op te hangen. VLISSINGEN - 'Lekker poede len in je nakie, daar kikker je van op'. Dat is de slogan van de 'open naturistische zwemweek', die van 25 oktober tot en met 2 november door het hele land wordt gehou den. De Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen wil ook buiten het zomerseizoen in alle rust naakt ontspannen. Meer dan zestig zwembaden bieden de mo gelijkheid om er kennis mee te maken. In Vlissingen kan dat zondag 2 november van 18.00 tot 19.00 urn- in het Sportfondsenbad. De toe gang is gratis. Jongeren tot 18 jaar dienen wel onder begeleiding te zijn. In de trein van Goes naar Middelburg, zit ik op weg naar kantoor en de jeugd op weg naar de volwassenheid op school. Het is een moderne elektrische trein, maar door het rookgedrag van vooral de jeugdige passagiers kan het ook een stoomtrein zijn. Lang voor datje het perron op komt ruik je het al, walmen van die onmiskenbare geur komen je tegemoet. Stuff. Velen lopen in en door de wolken. En niet direct van gewone sigaretten, nee van wiet. Het schijnt voor een aantal de gewoonste zaak van de wereld te zijn om s morgens vroeg al licht te blowen. Gedurende de dag wordt dat vast nog wel eens herhaald. Het zal de leeftijd zijn. Zoals lang geleden meisjes hun eerste permanentje bij de kapper kregen, jongens hun haar achterover kamden en lange broeken gingen dra gen. Dan was je 'groot' zoals dat heette. Later in de ze stiger en zeventiger jaren lossere haren en lossere kle ding en daar kwamen ook de stickies. Power floer, oe, sooo goed man! Tien, vijftien jaar geleden was er nog sprake van een beperkte groep gebruikers, maar wiet is nu bijna gemeengoed geworden. Het gedoogbeleid dat sinds een paar jaar gevoerd wordt, heeft daar ongetwij feld aan bijgedragen. Het begint al met sigaretten roken. Soms zie je wel eens tien tot vijftienjarigen met een pak je sigaretten, voor eigen gebruik gekocht. De stap naar iets zwaarder genotmiddel is makkelijk voorgespiegeld; ook dat is gedoogbeleid en wordt even makkelijk gezet. En denk nou maar nooit, 'die van mij die doet dat niet', wantje bent er niet altijd bij. Jong geleerd is oud gedaan en van wiet word je een beetje lekker kierewiet. Dat is 'wied' en 'zied' bekend. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1