GRATIS Week van het Zeeuwse Boek GRATIS Kees Slager signeert Ons Zeeland 1927 Zeeland op CD-Rom 24,90 Drie nieuwe dialectenboekjes Sakke de zee-ratte door Kees Slager Kees Slager en Carolijn Visser in Goese bibliotheek De Koperen Tuin Kees Slager interviewde tien ouderen over hun jeugd J N R [°)[Ky][jn© 29 oktober t/m 8 november RUM PELS mm T Sakke de zee-ratte door Kees Slager bij aankoop van tenminste f25.00 aan boeken Sakke de zee-ratte' geschenk in de Week van het Zeeuwse boek VOOI F* IM 1 E EU BOEI K CAA 1 U AA Lange Delft 39 Middelburg s Telefoon 0118-650211 Van Benthem Jutting anno 1 801 boekverkopers Zeeuwse Boek Week van het Zeeuwse Boek 29 oktober t/m 8 november bij aankoop van tenminste f25.00 aan boeken BOEKHANDEL FANOY NIEUW BURG 22-28 MIDDELBURG BOEKHANDEL DE RUITER PAUL KRUGERSTRAAT 55 VLISSINGEN VUL NU DE SERIE ACH LIEVE TIJD...ZEELAND AAN inmiddels 13 delen verschenen 'l'uv Ifë M§ -jMm -u' - 'y li. £i bij vrijwel alle boekhandels in Zeeland bijna duizend foto's en vele honderden artikelen boekhandel en uitgeverij Gasthuisstraat 12-14 4461JS Goes tel. 0113-231072 fax 0113-214822 D e week van het Zeeuwse boek Rillingen Eigen werk 1.W SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 MA/ PAGINA 310 WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK Stap eens een willekeurig bejaardenhuis binnen en laat de bewoners vertellen over vroeger. Dan krijg je een goed beeld van het plattelandsleven in Zeeland in vroeger tijd. Kees Slager heeft het vaak verkondigd, maar nu ook zelf gedaan. De verhalen die hij van de bewoners van Huize Emmaus in noteerde, zijn opgenomen in 'Sakke de zee-rat te en andere Zeeuiose jeugdherinneringen uit het begin van deze eeuw'. Het boekje vormt het geschenk van de boek handelaren aan klanten die voor 25 gulden of meer een boek kopen in de 'Week van het Zeeuwse boek'. Erg breed hadden de meeste geïnterviewden het in hun kin derjaren niet. Eén van hen, Mar griet, vertelt over het knechts huisje waar ze in opgroeide: "Het was een huisje met één kamer. Vanaf de voordeur was je met een paar stappen bij de tafel.' Een ander, Victrine, ging na de vierde klas nog maar twee of drie dagen naar school: 'De eerste tijd moest ik thuis op de kleintjes passen omdat moeder dan met vader naar 't land ging. Moeder had een lei gekocht en griffels en daarmee moest ik de kleintjes alvast een beetje leren lezen en schrijven.' Maar ze moet zelf al vroeg mee gaan werken op 't land en koeien wachten langs de zeedijk: 'Er werd niks van gezegd op school, hoor! Welnee, ze wisten dat we arm waren en dat dus de kinde ren al vroeg moesten helpen. Want elke stuiver was welkom. Dat wisten de onderwijzers ook en die knepen een oogje dicht, ee.' De 88-jarige 'Sakke' - de Zeeuw se benaming voor Izak - groeide op in een buurtschap dichtbij de zee, waar deels werd geleefd van jutten en stropen; er werd ook weieens gesmokkeld. In de ver derop gelegen dorpen keken ze een beetje neer op zo'n zee-ratte. Ook Sakke moest al vroeg mee naar het land, maar vertelt toch vol vuur: 'Ik heb een prachtige jeugd gehad. Ik geloof niet dat ze tegenwoordig zo'n jeugd nog meemaken. Nee, dat weet ik zé ker!' Hij liep geregeld van school weg, om naar de zeekant te gaan en lag er de rest van de dag in het helmgras naar de zee en naar de schepen op de Schelde te kijken: 'Veel schepen voeren toen nog op de zeilen. Een prachtig gezicht was dat.' Hij zwom tussen de zee honden, die in grote aantallen in de monding van de Westerschel- de leefden.: 'Ze waren soms vlak bij me, maar als ze me zagen do ken ze wel gauw naar beneden. Maar toch... het was zo prachtig, ee!' Andere wereld Voor wie na de Tweede Wereld oorlog opgroeide, moeten het verhalen zijn uit een andere we reld. Voor Kees Slager, die reeds een groot aantal boeken schreef op basis van mondelinge overle veringen of 'oral history', vormen de ouderen al lang een belangrij ke en inspirerende bron van ge schiedenis. Hij schreef onder meer 'Landarbeiders', 'Vissers Verhalen', 'De ramp' en 'Zeven Zeeuwse vrouwen', stuk voor stuk regionale en landelijke best sellers. Kees Slager had al vaak aange kondigd: 'Als je de geschiedenis van je eigen omgeving wil leren kennen, hoef je maar een bejaar denhuis binnen te stappen en met de bewoners te praten. Een be jaardenhuis is meer dan een op bergplaats van oude, afgeleefde mensen. Elk mens draagt een stukje geschiedenis met zich mee, dus is een bejaardenhuis een bron van geschiedenis. De bewoners zijn van belang voor de omgevingsgeschiedenis. Ze hebben herinneringen aan het verleden van de streek, die de of ficiële geschiedenis kleur en diepte kunnen geven en invoel baar maken. Luister naar de ver halen en noteer ze. Als je dat niet doet verdwijnen alle unieke herinneringen mét de mensen mee in het graf.' Zelf had Kees Slager zoiets nooit letterlijk gedaan: zomaar een be jaardenhuis binnenstappen. Wel was hij er vaak geweest om één bepaalde persoon op te zoeken, die kon vertellen over een onder- Talloos zijn de schoolkinderen die tijdens de zomervakantie op het land moeten werken. De kleintjes rapen aren en stoppen die in een zak of mand. werp waar hij mee bezig was. Deze zomer ging hij 'zomaar' er gens binnen om de bewoners te laten vertellen en daarmee het dagelijkse leven van vroeger te reconstrueren. Hij stapte in een willekeurig be jaardenhuis en een willekeurig stukje Zeeland binnen en wierp er zijn net uit, benieuwd naar wat hij zou vangen. Hij vroeg tien van de oudste bewoners van 'Huize Emmaus' in IJzendijke, geboren in het begin van deze eeuw, naar herinneringen aan hun jeugd en jonge jaren, de tijd die begin vóór de Eerste Wereldoorlog en ein digde vóór de Tweede. Met als resultaat het 64 pagina's tellende geschenk 'Sakke de zee- ratte', het boekje dat in tien hoofdstukken een levendige schets geeft van een stukje ge schiedenis van het Zeeuwse plat telandsleven. E^loek bij Koninklijke beschikking Hofleverancier literatuur filosofie psychologie pedagogiek management geschiedenis theologie kunst astrologie tarot reiki tuinieren poëzie reizen zeelandica koken Ook bij ons week van het creativiteit film muziek biografieën thrillers tijdschriften sport taalkunde antiquariaat architectuur techniek fotografie Engelse pockets kinderboeken informatica Lange Delft 64, 4331 AR Middelburg Tel. 0118 612630 Wdf. - -■* ■rm Zf W%Wm «fe* m -V*4" v v *UNK Stege* SÈ of" mmm, -4 WSÈmÈÊmmmm GOES - De komende tijd houden twee schrijvers van Zeeuwse bodem een le zing in de Openbare Bibliotheek Goes. De eerste is Kees Slager die op vrijdag 31 oktober vertelt over de mondelinge geschiedschrijving en daarbij speciaal aandacht besteed aan de totstandko ming van het geschenk in de Week van het Zeeuwse boek: 'Sakke de zee-rat te'. Hierin laat hij tien ouderen aan het woord, die wonen in het bejaardenhuis te IJzendijke. De meeste boeken van Slager zijn gebaseerd op wat ouderen hem vertellen over hun eigen leven in vroeger tijd. Kees Slager is hoofdre dacteur van het meermalen met de Reismicrofoon bekroonde programma 'Het spoor terug', tegenwoordig OVT geheten: 'Onvoltooid Verleden Tijd'. Carolijn Visser, geboren in Middelburg en woonachtig in Amsterdam, schrijft over haar reiservaring. Zo trok ze naar China, toen daar de eerste westerlin gen werden toegelaten en ze verbleef verder onder meer in Japan, Mongolië, Australië en Zuid- en midden-Ameri- ka. Van haar hand verschenen onder meer 'De koude heuvels van Mongolië', 'Buigend bamboe' en 'Hoge bomen van Hanoi'. Vorige week verscheen 'Terug naar Meskitia', over haar contacten met Mesquito Indianen. Carolijn Vis ser houdt haar lezing op vrijdag 7 no vember. Openbare Bibliotheek Goes, Kees Sla ger op vrijdag 31 oktober 20.15 uur; Carolijn Visser op vrijdag 7 november om 20.15 uur, kaarten kosten 5 gulden en zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de organisatoren: De openbare biblio theek Goes en boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin. Op woensdagmorgen 29 oktober overhandigt Kees Slager zijn 'Sakke de zee- ratte' aan de door hem geïnterviewde mensen in Huize Emmaus to IJzendijke. Hierna signeert Slager zijn boekje bij de volgende boekhandels: vrijdag 31 oktober van 10.30 - 12.00 uur Boekhandel Fanov in Middelburg van 13.30 -15.00 uur De Koperen Tuin in Goes van 16.00 - 17.30 uur Boekhandel De Vries in Zierikzee nu in de boekhandel GOES - De 'Week van het Zeeuwse boek' was vorig jaar een groot succes. Van het boekje 'Liedjes van het Zeeuwse land' werden tienduizend exem plaren cadeau gedaan en er werden maar liefst vijfduizend CD's ver kocht. Sindsdien is het dialect volop in de belangstelling gebleven. Boek handel De Koperen Tuin in Goes geeft het dit najaar een vervolg, door drie dialectenboekjes uit te brengen. 'Bie ons op de klapbanke' is ge schreven door Rien de Jonge uit Kloetinge, die als 'Jilles de Puut' amusementsprogramma's verzorg de met conferences en liedjes. Het boekje bevat dan ook smeuïge ver halen, gedichten en liedjes op be kende melodieën. Omdat voor sommigen het Zeeuws moeilijk te lezen is staan in de verhalen alleen de gesproken zinnen in dialect. El- ly de Looff maakte er mooie, fijne pentekeningen bij. Rien de Jonge werkte in het verle den mee aan de langspeelplaten van 'Zeeland Plat' en schreef 'Spe- lerieën' en 'Plat Zeeuws, praotjes in 't klienket'. Het beste materiaal bewaarde Rien de Jonge voor dit boekje, 'Bie ons op de klapbanke', als een mooie afsluiting van zijn carrière. Een andere bundel heet 'Rum pels' en gaat -zoals de onderti tel vermeldt- over Zeeuwse verhalen: zowel verzinsels als waarheden. Hierin staan ver halen van Izaak Kwekke- boom, Jeanne Kwekkeboom- de Wilde, Jopie Minnaard- Verheijke en Rinus Verhe- ijke. De tekeningen, stemmige schetsen, zijn van Jopie Minaard-Verheijke. Een van de verhalen heet 'Stappend as een péérd', een spookverhaal dat zich afspeelt in De Poel onder Goes. Daarin zorgt de leurder Joosje er voor dat eenvoudige mensen de rillingen over de rug lopen. 'Trug in de tied' is meer een liefdesver haal, dat zich afspeelt in de tijd dat op Wal cheren de spoorlijn en het kanaal werden aangelegd. Van Ad Leijdekkers, die 'De Zeeuwse taele is d'n mooisten van aolemaele' voordroeg waarmee vo rig jaar de cd 'Liedjes van het Zeeuwse land' werd ingeluid, ver schijnt op 8 november de bloemle zing 'Leuke vo de ménsen' door de Koperen Tuin uitgegeven in sa menwerking met de Vereniging Stad en Lande van Schouwen Dui- veland. Samensteller is de dialect kenner Joop van Loo en Saskia Eg- gink verzorgde de illustraties. De in 1995 overleden Ad Leijdekkers verzorgde jarenlang 't Zeeuws oekje in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hij schreef over dingen die hij had meegemaakt, met een beschou wend oog. 'Zo nu en dan', zo ver telt hij in een van zijn verhalen, 'sta ik op de planken. Niet als ko mediant of toneelspeler, maar dan lees ik voor - om het maar eens deftig te zeggen - uit eigen werk. Meer dan een tafel en een stoel, een glaasje water en eventueel een mi crofoon heb ik niet nodig. Ik voer de mensen mee naar het verleden, hun jeugd. Dat geeft ouderen een feest van herkenning. Jonge men sen voelen zich er ook door aange sproken, omdat het over hun wor tels gaat.' Uitgever Jan Bruijns: "Deze drie uitgaven zijn niet tot stand geko men als vervolg op de vorige Week van het Zeeuwse boek. Twee ervan zaten al jaren in de pen. De uitga ven bewijzen wel, dat het dialect sterk leeft. Het zijn heel verschil lende boekjes in het Zeeuws, zon der pretenties, gewoon leuk om te lezen voor degenen die van ons dialect willen genie ten." De nieuwe dialectenhoekjes uitgegeven door De Koperen Tuin. Zeeuwse verhalen verzinsels én waarheden

Scheldebode | 1997 | | pagina 10