i) 'Zo'n klein ventje, en dan al aan de top' «O Leerlingen halen dik 7.500 gulden op Jeugd vist in de prijzen m M/V woensdag 22 oktober 1997 Benefietconcert St. Jacobskerk Kunstwerk voor 't Casthuis Cinema brengt Happy Together Ski-trim ook voor niet-wintersporters Zanglust houdt twaalfde expositie Lovebite In De Piek Telling Tales in Arsenaaltheater Grandpa Nick Sessieband Phons Bakx Ensemble In Stout Barbus Conchonius houdt open dag Bingo, loterij en klaverjassen Er start weer 'n cursus babymassage Schakers gaan klaverjassen Poppen-, beren- en creatiefbeurs Workshop kerstkaarten maken Verwarring in de Stadsdanszaal -nw i v. Ten Tije investeerde in deskundigheid variëteit aan activiteiten in in-en uitloophuis Vervoer Kosteloos SOUBURGSE MOTORMUIS MAG ZICH (ZO JONG NOG) NEDERLANDS KAMPIOEN NOEMEN FOtO'S Automaat VLISSINGEN - Maandag 27 oktober verzorgen de bekende En gelse Birkenhead and Formby Choral Societies vanaf 19.30 uur een benefietconcert in de rooms katholieke kerk aan de Singel. De netto-opbrengst komt geheel ten goede aan het restauratie- en herinrichtingsfonds van dé St. Jacobskerk. Entree f 12,50 (senioren en jongeren 10 gulden). Vooraf reserveren kan via te lefoon 415908. De kaartverkoopaan de kerk begint om 19.00 uur op de concertavond zelf. Zondag 7 december is er weer een concert, dan treden de be roemde Engelse kathedralenkoren op. MIDDELBURG - In de hal van 't Gasthuis, onlangs geopend door Erica Terpstra, exposeerde Anneke Ruimschotel. Zij heeft in verband met de opening van dit nieuwe verpleeghuis een staal-touwplastic aangeboden. Het kunstwerk bestaat uit twee driehoeken die in het midden 'gevouwen' zijn. Het geheel wordt omrand door zwart gespoten staal. Voor de invulling is gebruik gemaakt van diverse touwen en raffia in de kleuren diepblauw, zwart en naturel. MIDDELBURG - In de Cinema (Schuttershofstraat 1) staat van 23 tot 29 oktober de film Happy Together op het programma. De film gaat over twee rienden uit Hong Kong die op wég zijn naar een betere toekomst. Dat gaat niet goed. De een belandt in de prostitutie, de ander wordt portier. Het lijkt er echter op dat ze tot elkaar zijn ver oordeeld. VLISSINGEN - Om goed voorbereid te zijn op de wintersport wordt vanaf zondag 26 oktober wekelijks, onder deskundige leiding, een ski-trimuurtje gehouden. Ook niet-wintersporters zijn hierbij welkom. Vertrokken wordt om 10.30 uur vanaf de parkeerplaats bij Skandia Sauna Vlissingen. Mocht het weer niet meewerken, dan wordt binnen getraind. ARNEMUIDEN - Vogelvereniging Zanglust houdt van 23 tot en met 25 oktober haar jaarlijkse tentoonstelling in verenigingsge bouw De Ame aan de Radermacherstraat 32. Er zijn meer dan honderd vogels in allerlei klassen, rassen en soorten te zien. Ook is er een verkoopklasse. Tevens wordt de zesde regioshow van de Japanse Meeuwenclub en de Neder landse Zebravinkenclub van rayon Zeeland gehouden. De ope ningstijden: Donderdag 23 oktober van 20.00 tot 22.00 uur; vrij dag van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Zaterdag 25 oktober komt de Zwolse metal- punkrockformatie Lovebite naar De Piek. Entree f 7,50. Een dag eerder (vrijdag dus) wordt er gejamd. Beide avonden aan vang 21.00 uur. VLISSINGEN - Op 26 oktober brengen vijf acteurs in het Arse naaltheater Telling Tales. Eeuwenoude dorpsverhalen worden tot leven gebracht., aanvang 15.00 uur. MIDDELBURG - Zondag 26 oktober treedt de Grandpa Nick Sessieband op in het Schuttershofcafé, aanvang 17.00 uur. VLISSINGEN - In café Stout, hoek Van Dishoeckstraat/Kas- teelstraat, treedt zaterdag 25 oktober het Phons Bakx Ensemble op. Aanvang 22.00 uur. Die avond wordt tevens de expositie met olieverfschilderijen van Edwin de Smet geopend. MIDDELBURG - Aquarium- en vijververeniging Barbus Con chonius houdt zaterdag 25 oktober 'open huis' in het clublokaal aan de Herengracht 52. De toegang is gratis. Er wordt voor kof fie gezorgd en er kan gratis worden deelgenomen aan een water test. Bovendien is er volop informatiemateriaal over vijvers en aquaria voorhanden. De openingstijd: van 10.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - De Doordouwers houden zaterdag 25 oktober vanaf 20.00 uur in clubgebouw VTV aan het Baskenburgplein een bingo-avond met loterij. Dinsdag 28 oktober is er prijs-kla- verjassen in café-restaurant De Golfbaan aan de Burg. van Woeldrenlaan, deelname f 2,50. En op 1 november is er een kla ver jastoernooi. Vanaf 10.30 uur in VTV Baskenburgplein. Op geven (deelname kost f 7,50) op het adres Begonialaan 3. MIDDELBURG - Maandag 3 november begint er een cursus (6 lessen) babymassage onder leiding van een fysiotherapeute. Hierin wordt geleerd om middels aanraking te communiceren met de baby. Westerse en Oosterse massagemethoden worden er aangeleerd. Inlichtingen bij de praktijk voor Chinese Genees kunde, telefoon 36054. SOUBURG - Schaakvereniging Souburg houdt dinsdag 28 ok tober een klaverjasavond. Iedereen, ook niet-leden van de schaakclub, is welkom. Er wordt om 19.30 uur begonnen in het clubgebouw. De Deckerestraat 1 OOST-SOUBURG - Zondag 26 oktober wordt in café-brasserie Karolingenburcht (Vlissingsestraat 47-55) een poppen-, beren- en creatiefbeurs gehouden. De openingstijd is van 11.00 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. Er is onder andere een work shop waar keramiek geschilderd kan worden en er is een de monstratie 'werken met perkament-papier'. MIDDELBURG - Zaterdag 25 oktober staat bij Multi Colour (Torenweg 4a) een workshop 'kerstkaarten maken' op het pro gramma. Tussen 10.00 en 16.00 uur kan iedereen die er belang stelling voor heeft daar terecht. Er worden nieuwe technieken geleerd. Het is een zelf-doe-dag. De toegang is vrijblijvend, vooraf opgeven is niet nodig. De volgende bijeenkomst is 8 november, daarna nog een keer op 22 november. Maar dan gaat het alleen over het maken van 3d- (kerst) kaarten. MIDDELBURG - Amazed Confused, dancing Bimbo's, mad moves 7 derty laundry. Verwarring, verbazing en onduidelijk heid alom. Horrorachtige wezens, de sterkste man, de lelijkste vrouwen, marktkramen en geroezemoes. En er kan nog gedanst worden ook. Een grensvervagend feest waarmee pas om 23.00 uur wordt be gonnen. De toegang bedraagt 10 gulden. Gevraagd wordt om je smerigste kleren aan te doen, ga als wees of landloper en pro beer eens een avondje flink te ontsporen in de Stadsdanszaal. 5L 4 'W, -ffc. m 2J SL >mm, f im ksh ■j MIDDELBURG/VLISSINGEN - Leerlingen van de Franciscus- school Middelburg en Vlissingen hebben in totaal f 7.680,67 bijeen gebracht voor de slachtoffers van de aardbeving in Italië. De beide scholen zijn genoemd naar Sint Franciscus van Assi- si, een weldoener voor de mensheid. Hij probeerde ieder een gelukkig te maken. Dat voorbeeld willen de scholen volgen. Vandaar dat spontaan aan ac ties werd gedacht toen in Italië de aardbevingen voor veel el lende hadden gezorgd. Inzamelingsacties en sponsor lopen zorgden voor flinke fi nanciële hulp. De activiteiten zijn overigens nog niet gestopt. Er is bijvoor beeld een speciaal banknum mer (320569918 tnv Assisi Goes) waarop alsnog bijdragen gestort kunnen worden. Een cheaue van dik 7.500 gul den kon door de Fransciscus- school worden overhandigd voor hulp aan slachtoffers van de aarbeving in Italië. FOTO: PIET DAVIDSE VLISSINGEN - Zonder een oordeel te willen vellen: er zijn nogal wat verschillen tussen de diverse fitnesscentra. Wie er in ieder geval positief uitspringt is het Ten Tije Fitnesscentrum aan het Baskenburgplein in Vlissingen. Een solide en be trouwbare uitstraling, goede faciliteiten en een deskundig team van medewerkers. Daar is iedereen bewust met zijn of haar gezondheid bezig. En dat was ook de opzet van het Fitnesscentrum, zoals eige naren Gerben Rodts (leraar li chamelijke opvoeding) en Rob Luitwieler (fysiotherapeut) dat twee jaar geleden voor ogen hadden. Een opzet die ook ver plichtingen schept, want als er de afgelopen jaren ergens in is geïnvesteerd dan is het wel in deskundigheid. Die vertaalt zich al bij de eerste aanmel ding. Niet op een computerge stuurde fiets die globaal de conditie aangeeft, maar een uitgebreide vragenlijst over de lichamelijke gesteldheid van de cursist. Op basis daarvan wordt een fitnessprogramma samenge steld waarmee de sporter onder deskundige leiding van een in structeur die daarvan op de hoogte is, daadwerkelijk aan de slag kan. Die 'intake' geldt overigens voor iedereen. Een zeg maar tweede tak van Ten Tije Fitnesscentrum is de groep van mensen die op de een of an dere manier een blessure heeft opgelopen of andere klachten hebben die zich vertalen naar een slecht functionerende mo toriek. Was het vroeger 'neem maar zes weken rust' vandaag de dag moet er worden bewogert. Maar dan wel verantwoord en dan wel bij Ten Tije. Vreemd? Nee. Menig medicus of paramedicus heeft inmiddels kennis kunnen maken met de opzet van Ten Tije en menig deskundige op dat gebied is bekend met de kennis en kunde van het Ten Tijepersoneel en de mogelijk heden van het fitnesscentrum. "U bent in goede handen' is dan ook geen overbodige kreet. Dat vertaalt zich dan ook direct weer naar een uitbreiding van de dienstverlening van Ten Tije met een 'Ten Tijespreekuur', waarbij drie deskundigen een paramedisch-diagnostisch ad vies ten aanzien van specifieke klachten uitbrengen en daarop een speciale trainingsprogram ma afstemmen. Het advies wordt na een uitgebreid onder zoek uitgebracht door F. Z wee- dijk, D.O. Osteopaat, R. Luit wieler (fysiotherapeut) en voor het medischspecialistisch ad vies verleent dr. P. Klop (ortho pedisch chirurg) zijn medewer king. Door die drie disciplines te bundelen is het mogelijk om bij specifieke klachten een ge zamenlijk advies te geven. Een osteopaat houdt zich vooral be zig met het opsporen van de oorzaak van de klacht die kan ontstaan vanuit de bewegings stoornissen van nagenoeg elke structuur binnen het menselijk lichaam", verduidelijkt Luit wieler, De behandeling zal be staan uit correctie van die be wegingsstoornissen en de be lastbaarheid kan dan door de fysiotherapeut door middel van specifieke training onder han den worden genomen". En daarmee wordt dus verant woorde fitness in principe voor iedereen bereikbaar. Het spreekuur wordt twee keer per maand op de woensdagavond gehouden en is ook toeganke lijk voor nietleden van Ten Tije. Voor een afspraak kunt u bellen 0118 430816. VLISSINGEN - De activitei ten van het in- en uitloophuis aan de Van Gochlaan 241a: Dinsdag en donderdag koffie ochtend van 09.30 tot 12.00 uur; sociaal spreekuur op maandagmorgen (09.30 tot 12.00 uur) en woensdagmiddag (13.30 tot 17.00 uur). Dinsdagavond vanaf 18.00 uur eetgroep; dinsdagmiddag 14.00 uur: sjoelclub; vrijdag 14.00 uur: spelletjesmiddag; donderdag 19.30 uur: klaver jassen: donderdag 30 oktober om 10.00 uur: bloemschikken vanaf 10.00 uur. Deelname kost 2 gulden, Rinus van de Ven, een super-motorcoureur. FOTO: PIET DAVIDSE ken, want vader Giel kan er wat van en moeder Janneke en Ri nus vullen nog wat aan en vi deobeelden geven ook nog in formatie, in het kort dus: ze gingen het professioneel aan pakken. Er kwam een Mercedes-bus voor vervoer van de motoren en om bij de crossbanen in te kun nen wonen. En dit jaar werd Ri nus, die 20 april negen jaar werd, 22 maal eerste. Een kast met meer dan vijftig bekers neemt een voorname plaats in in de grote woonkamer. Wie een aantal weken terug de strandcross in Vlissingen be zocht moet het herhaald scan deren van de speaker nog in de oren hebben zitten: Rinus van de Ven, Rinus van de Ven, Ri nus van de Ven Rinus won. En hoewel volgens Giel een dagblad het anders heeft ver meld: „Hij werd daarmee de eerste Zeeuw die deze strand cross ooit heeft gewonnen." Met heel wat goede raadgevin gen van zijn vader is Rinus zon dag aan de start in Helmond verschenen. De winst was in feite al binnen, dus rustig rij den, geen onnodig risico nemen. Hij vertrok rustig, reed een tijd als zevende, kwam op de zesde, de vijfde plaats en eindigde de eerste manche als eerste, even als de tweede met in totaal 400 punten. Voor Janneke, Giel en Rinus bracht deze wedstrijd ex tra spanning mee. Over drie weken komt er een baby, maar zoals Giel al de hele week wist dat het zondag precies het juis te motorcrossweer zou zijn, zo wist Janneke: 'de baby wacht nog wel even.' Hoe is Rinus onder al deze roem? Bescheiden, zo komt hij althans over. Hij wordt er zo op het oog niet warm of koud van. „Ik wil gewoon bij alles wat ik doe winnen. En als ze me voor bij willen dan moeten ze dat doen." Alleen lukt dat zelden. Als ik hem vraag wat nu toch wel de belangrijkste eigenschap is om zo jong al zo ver te komen, heeft hij maar een woord ter beschikking 'lef'. En dat hij voetballen (hij is lid van sv 'Walcheren") leuker vindt dan het crossen wil hij ook nog wel kwijt. „Ik wil profvoetballer worden." De hele familie, met vooraan zijn opoe en opa die ook elke wedstrijd van de partij zijn, sponsort deze coureur. Het be drijfsleven laat zich ook niet onbetuigd en Rinus is zijn eigen sponsor. „Elke zaterdag ga ik hier bij ons in de straat met bloemen langs de deur", zegt hij. Zodat de hele buurt op haar beurt ook weer tot de sponsors gerekend mag worden. Vier aanbiedingen om kosteloos te rijden zijn inmiddels binnen. Prof Alwin van Asten, eens der de van de wereld en het absolute idool van Rinus, heeft al gezien dat de kleine Van de Ven later een grote kan worden. John van Berk, de laatste Nederlander die wereldkampioen motorcrossen werd, zei het al eerder: „Hij heeft het denk ik wel in zich. Hij lijkt een echte bandiet net zoals ik was." Voorlopig is het nog maar een klein opdondertje. Janneke: „De mensen weten niet wat ze zien als hij al z'n motor kleren uit trekt, z'n schouder vullingen, z'n kniestukken, z'n hele beschermende pak. Dan blijft er haast niks van hem over. De onderwijzer van Rinus z'n school "De Tweemaster' in Oost- Souburg is een supergroot glas van Feyenoord kwijt. „Dat", zo beloofde hij, „krijg jij Rinus als je zondag kans ziet Ne derlands kampioen te worden. «ra» SH5® vlnr Henk Vreeke (sponsor Brammetje Dump), Marco Molegraaf (coach), Jaap Verboom (begeleider/controleur) en zittend vlnr: Jeroen van de Knijf (derde op het NK), Erwin Hilbert (wereld kampioen met het Nederlands team) en Joël Koppejan. MIDDELBURG - Het zou toch wel vreemd zijn als Zeeuwen niet konden vissen. Het zit er al van jongsaf in. Dat bleek onder meer tijdens het Nederlands kampioenschap kustvissen voor de jeugd vanaf het strand bij Dishoek. Drie jongelui van de Middel burgse sportvisvereniging be haalden uitstekende resulta ten. Of het aan het aas, ge schonken door sponsor Bram metje Dump lag, is niet zeker. De keuze was met zeepieren, kweek- en slikzagertjes in elk geval wel gevarieerd. Erwin Hilbert, eerder dit jaar wereld kampioen met het nationaal jeugdteam, werd achttiende, Jeroen van de Knijff derde en Joël Koppejan dertiende. De drie hebben zich in elk geval geplaatst voor de voorselectie van 22 november, eveneens bij Dishoek. Ook dan zorgt Brammetje Dump voor het aas. De eerste zes jeugdvissers van deze wedstrijd, plaatsen zich voor de Nederlandse WK- ploeg. Die gaat in april naar Engeland. WESTSOUBURG - Het is m gelukt Rinus van de Ven uit de Tuinstraat in West-Souburg is afgelopen zondag in Helmond Nederlands kampioen motorcross in de ca tegorie 60 cc geworden. Voor de negenjarige, ja, dat leest u goed, kleine, tengere Souburger met recht een motormuis stond het voor de wedstrijd al vast dat hij wel moest winnen. door Tannie van Eek Nog wat voorzichtig vonden zijn ouders: „Er moet eerst nog gereden worden." Wie alle drie de finalewedstrijden, in Joure, Winterswijk en Amsterdam wint, zoals Rinus deed en met 26 punten Tos van de nummer 2' aan de start van de beslissen de wedstrijd in Helmond kon verschijnen, het kan bijna niet anders, die wordt kampioen. Bij de huldiging werd Rinus verteld dat hij de eerste in Ne derland is die zich zo jong nog al kampioen mag noemen. En dit kampioenschap is het gevolg van een hobby die 'voor de leukte' begon, zoals de vader van Rinus, Giel van de Ven, zegt. Als hij over het motorcrossen van zijn zoon vertelt tovert hij je. die "leukte' ook voor ogen, met behulp van stapels foto's van Rinus op de motor. Daar naast brengt hij ook iets van de spanning over, van de stress en de opluchting als na elke wed strijd weer blijkt dat het alle maal goed is afgelopen. „Dan pas gaan we met z'n allen een hapje eten, eerder krijgen we niks door ons keel", zegt Ri nus" moeder Janneke. Toch, het blijft leuk, al mag Rinus van daag nog stoppen van z'n va der. „Het vreet aan je hoor, zo'n klein ventje en dan al aan de top." Nog geen twee jaar oud kreeg Rinus een motor met zijspan. Dat laatste was nodig anders sloeg hij om. Te korte beentjes, te weinig gewicht in huis. Ri nus, met pinkelende oogjes zegt: „De hond ging mee in het zijspan, die was lekker zwaar." Zo reed hij rondjes "op het kamp", want zo noemen de be woners hun wijk waar woon wagens vervangen werden door huizen. Wie meer de smaak van de mo torsport te pakken kreeg, Rinus of z'n vader, is niet helemaal duidelijk. Wel zegt Giel desge vraagd dat hij dit vroeger ook had gewild; een ongeluk maak te een eind aan zijn motorgenot. Nu is hij trainer, verzorger van Rinus en onderhoudt hij de mo toren. Rijdt met Rinus naar de wedstrijden en net als Janneke staat hij bij elke wedstrijd aan de start. „Zijn wij daar niet, dan rijdt hij ook niet." De motor met zijspan werd vervangen door een echte motor, een PW 50. Vanaf zes jaar mogen coureurtjes aan wedstrijden deelnemen. Rinus werd lid van MSV "de Uitlaat" in Vlissingen-Oost en toen ze ontdekten dat de motorsport ook buiten Vlissingen voor kwam ook van MC "Rilland". Bij de "Uitlaat" werd hij kam pioen tussen de 80 cc'ers en la ter clubkampioen van 'Rilland'. En nog steeds ging "t allemaal 'voor de leukte". Maar de gekte, zegt z'n vader, lag al op de loer. In stroomversnelling ging het allemaal. Een jaar na de eerte twee kampioenschappen kreeg Rinus een 60 cc motor. „Hij kon nog niet eens schake len, z'n eerste motor was een automaat. 1996 werd eigenlijk een leerjaar." Rondjes voor het huis, rondjes achter het huis, rond het huis reed Rinus. „We reden nog niet overal, wis ten niets van wedstrijden in Wemeldinge en verder weg van Zeeland. Een leuk jaar was het met veel vriendschap met ande re motorcrossers. Rinus werd in die tijd vierde van Zeeland." In de winter van 1996 kreeg hij z'n eerste 80 cc'er, een Yamaha. Die winter trainde hij volop. „Afgrijselijk was het", zegt z'n vader nu, „hij kon nog niet met z'n beentjes op de grond als hij op die motor zat. En ik kwam tot de conclusie dat ik deze mo tor te vroeg had gekocht", zegt Giel heel oprecht. „Ik kan het niet," gaf Rinus zelf aan. Een nieuwe 60cc werd daarom aangeschaft. „Toen werden we lid van de KNMV, puur en alleen om re giowedstrijden te rijden in Axel en Vlissingen." Vrienden in Brabant vertelden echter van Deurne, wisten al een paar jaar wat Rinus en z'n vrouw niet wilden zien. „Dat ventje heeft potentie." En zo gingen ze naar Deurne. Giel: „Die wereld, we kenden het niet. Wel 500 campers, dat zie je alleen rond een motorcross. De baan, mul, los zand, zeer zwaar, beangstigend was het. En dan rijdt je kind een stuk het bos in, je ziet hem niet meer en je moet maar hopen dat ie dat bos ook weer uit komt. Voor de wed strijd begon zei ik nog: „Laten we terug gaan. Dit is niks voor ons." Janneke:,,Heel de top van Zuid- West Nederland was er". Rinus, weer met de pinkeloogjes: „Ik zei, we blijven, ik ga toch zeker niet voor Jan terug naar Zee land." (Dat mag van z'n vader niet in de krant). Ze bleven en Rinus eindigde bij de eerste tien. „We konden ons geluk niet op. We waren zo trots op hem." Op de terugweg naar West-Souburg, nog in de auto, vonden ze dat de motor toch niet genoeg power had. Giel: „En als vader wil je toch het beste voor je kind". De Ya maha 80, die er ook nog altijd was, werd geruild voor een 60cc'er met grote wielen. Om nu een lang verhaal kort te ma-

Scheldebode | 1997 | | pagina 9