de Golfbaan aitepralf van dö week i V (\1# E L K E W E EK HUIS AAN HUIS 0 P V V A L C H E R E N Seat Arosa staat bij Melse Culturele Zeeuwse agenda "DE PAUW" CROENKALENDER ^7 A Zeeuws zilver in de bieb LLI N LD WOENSDAG 22 oktober 1 jwsebibuor^. 'n Pittig feestje t bouw je op Tel. 418653 Daaag Koos Postema Afhaalcentrum OOK OP DE BEURS WONEN WENSEN ou i f f 11 k k Decorette demonstreert effectverf Nooit meer koude voeten Konmar wint 'huismerken' lp v' i I Paddestoelen Huib en Connie Kempers zijn de drijvende krachten achter Scarpidoe. Een zaak met sfeer en een uit gekiende collectie. De modeshow in de Nieu we Burg was een succes. Donderdag zijn er oude ambachten te zien. Rinus van de Ven is het af gelopen weekeinde Ne derlands kampioen mo torcross 60-cc geworden. fotoboek laat het vroegere sint laurens herleven Tekst sarah massey is pas 21: ze heeft het alle dagen van de week hartstikke druk Stijlen Lenigheid Beweeg Beste service, laagste prijs! O Strandafval 32£>UA-6 Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 'Koos is werkloos. Na zijn meesterlijke tv-carrière heeft geen enkele omroep de Rotterdammer meer ingelijfd. Wellicht is er voor zijn buitenproportioneel salaris 9 ton per jaar) geen geld meer over. Het advies: met dat opgestoken vingertje moet Koos maar een jaartje als kapstok in de Ajax-kantine gaan staan.' Uit Panorama over de carrière-carrousel van Hilversum. ADVERTENTIE -hotel ffM* KiP,i'e,SC >*°Sg5 (lü 4' Waar u gezellig en lekker kunt tafelen en ook al onze gerechten afkunt halen Papegaaienburg 4 Vlissingen Tel. 468150 FDTOSTUWO TttÉO VAH 9tt GSHUSTEH MIDDELBURG - Zaterdag 25 oktober is bij Decorette aan de Lange Geere te zien hoe met speciale verftechnieken moet wor den omgegaan. Zo kan er gewerkt worden met een fresco-stijl, gemarmerde- of gewolkte effecten, meubels kunnen een antieke uitstraling worden gegeven of een vaas kan men cracqueleren. Tussen 11.00 en 17.00 uur wordt bij Decorette met rollers en doeken of sponzen gewerkt. Iedereen kan er rustig een kijkje gaan nemen. MIDDELBURG/VLISSINGEN - Dat is ideaal, nooit meer kou de voeten. Daar zorgen de thermo-sokken voor die bij De Rode Pilaren aan de Lange Delft in Middelburg en de Oude Markt in Vlissingen te koop zijn. Het zijn zogeheten Naproz-sokken die voor klimaatbeheersing van de voeten zorgen. De prijs: f 8,95 per paar. Dat kosten ook de Naproz Airco sokken, die voorko men zweetvoeten. MIDDELBURG - Achttien weken lang heeft de 'huismerkwed strijd' geduurd. Uiteindelijk won de Konmar Superstore. Een buitengewone prestatie, mede omdat deze zaak pas 1,5 jaar be staat en derhalve pas kort het huismerk MasterSign in het as sortiment voert. Een aantal medewerkers van de zaak kan zich opmaken voor de hoofdprijs: een reis naar Italië. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP mm f 'Op een grote paddestoel, rood met witte stippen...' Heeft u dit bekende kinderversje vroeger ook geleerdMaar... heeft u die paddestoel ook weieens gezienVast wel, want deze soort, de vliegenzwam genoemd, komt veel voor in Nederland. En zeker in deze tijd van het jaar. Paddestoelen zijn het hele jaar door aanwezig. Zij le ven als een vlechtwerk van zeer fijne, witte of zwarte draden. Dit heet mycelium. In de herfst ontstaan uit dit mycelium vruchtenlicha men, die als wonderlijke vormen verschijnen en bij ons bekend staan als padde stoelen. Ze komen in vele vormen en kleuren voor. De vliegenzwam is met zijn ro de kleur wel een schitterend exemplaar. De witte stippen zijn resten van het omhulsel vat om de hoed heen gezeten heeft. Paddestoelen groeien goed tussen de vochtige, warme laag van bladeren die van bomen afgevallen zijn en hebben daar een functie als afvaiopruimer. Paddestoelen voeden zich namelijk door het afbreken van deze laag afgestor ven plantaardig materiaal, zoals afgevallen blad, naaldens trooisel en houtresten. Door de voeding is het mogelijk dat in de vruchtenlichamen de voortplantingscellen, de sporen, gevormd worden. De sporen zitten zitten onder de hoed of in de buik. De laatste noemen we stuifzwammen en een voorbeeld hiervan is de aardappelbovist. Als de sporen rijp zijn barst de paddestoel open zodat de zadenvrij komen. Sporen die via de hoed van de paddestoel aan de oppervlakte komen groeien in buisjes of, zo als bij de vliegenzwam, op plaatjes. Dit is goed te zien aan de onderkant van de hoed. Hiervoor hoeft u niet op uw hoofd te gaan staan als u eenpaddestoel tegenkomt. Omdat in deze tijd van het jaar de kans groot is dat u er een tegenkomt, zorgt u er gewoon voor dat u vanaf vandaag een spiegeltje bij u heeft! A \-i 'I A VV rS5« YV^V fel iM Sm SCHELDEBODE Vooral 'nieuw' oud fotomateriaal SINT LAURENS - Bij uitgever ij Deboektant Oostvoorne is zo juist het eerste deel (van de twee) over Sint Laurens 'in vroeger tijden' verschenen. Het fotoboek is samengesteld door Rens Riemens. Het is inmiddels het zoveelste document van Walcherse dorpen. Vele gingen er aan vooraf. Het kon derhalve niet uitblijven dat ook Sint Laurens aan de beurt kwam. Het fotografisch oog gunt de le zer slechts bij uitzondering een blik in de vorige eeuw, maar wat er aan prachtige foto's overblijft beslaat de periode 1900 tot 1940. Riemens: „Het maken van een soort journaal-verslag met beel den van alle belangrijke gebeur tenissen op cultureel, kerkelijk en maatschappelijk terrein bleek, begrijpelijk, al snel een volstrekte onmogelijkheid." „Het beschikbare fotomateriaal was dan ook het uitgangspunt. 1 Deze foto dateert uit 1911 en is gemaakt in buurtschap Brigdamme. Bij de keuze daaruit heb ik zo goed mogelijk geprobeerd de di verse aspecten van die periodes in beeld te brengen." Zijn keuze werd mede bepaald door hetgeen in eerdere boekjes over Sint Laurens is gepubli ceerd. Vandaar dat voor deze uitgave vooral 'nieuw' oud fotomateri aal is gebruikt. Voor zover mogelijk zijn daarbij de namen van de op de plaatjes voorkomende personen vermeld en worden de foto's nog eens ex tra toegelicht. „Foto's kunnen het verleden doen herleven, maar tot op zeke re hoote", vindt Riemens. Om ook iets van de vroegere sfeer in herinnering te roepen wordt de fotoreeks in het boek vooraf gegaan door een verhaal tje waarmee in kort bestek iets over het dorp en zijn inwoners wordt verteld. „Misschien gaan sommige foto's dan toch nog wat spreken", aldus ansichtkaarten verzamelaar Riemens. Bij het samenstellen van het eer ste deel liet hij zijn keuze vallen op de meest prachtige foto's die hij in zijn verzameling kon vin den. Hierdoor is een goede mix ontstaan van dorpsgezichten en inwoners. Het boek geeft de lezer inzicht De baan van Klein Klaverblad, dat is de lokatie waar deze foto in 1926 werd gemaakt. in wonen en werken van de dor pelingen, er worden feesten 'be zocht', begrafenissen 'bijge woond' en het landleven met de prachtige boerderijen bekeken. Dit stuk nostalgie kost f 34,90 en is te koop bij Attent de Regt, Van Citterstraat 51 in Sint Lau rens en uiteraard bij elke boek handel. 'Lekker bezig zijn met je lijf' VLISSINGEN - Sarah heet ze. Sarah Massey. 21 jaar is ze en sinds kort woont ze in Vlissingen. Af en toe heeft Sarah nog een beetje heimwee naar haar vorige woon plaats Breskens. Al is er voor heimwee nauwelijks tijd. De nieuwbakken Vlissingse heeft het enorm druk. door Tannie van Eek In Zoutelande heeft ze haar ei gen kleine kapsalon, 's avonds probeert ze het vak boekhouden onder de knie te krijgen en de tijd die overblijft wordt vrijwel geheel gevuld met haar grote passie: dansen. Sinds een week of vier geeft ze les in street jam in Body Promo tion Sportschool Zeeland van Richard van Nielen in de Cru- quiusstraat in Vlissingen. Een half uur voor aanvang van de les op donderdagavond wil ze graag wat over streetjam vertel len. „We dansen allerlei stijlen: los, vast, baggy en funky. Zes jaar terug was er streetdance, dat is veel ruiger. Nu swingt het meer. De muziek is ook rhythm en blues. We dansen weer op oude nummers, die gecovered zijn." Lekker bezig zijn met het lijf, daar gaat het bij Sarah om. "Laat je maar gaan in en op de muziek", is haar advies. Aan het eind van de les laat ze haar groep "lekker gek doen". Sarah: "Dat vinden sommigen moeilijk. Ze zijn nog wat verle gen". Verlegen, Sarah Massey weet ogenschijnlijk niet wat dat is. Pittig in het strakke pakje, na tuurlijk bruin(want in Pakistan liggen haar wortels), sprekende ogen, expressief gezicht, zegt ze: „Ik dans al vanaf mijn zesde. Klassiek ballet op de Ballet school van Lilian Butler, ook voor mij nu "aan de overkant" (Zeeuws Vlaanderen). Op m"n elfde kwam het jazzballet erbij en van die tijd af ben ik ver slaafd aan jazzdansen." Ze danste in achtergrondgroe- pen, volgt nog steeds dansles en gaat één keer in de week naar IJzendijke om de afwerking van jazzdansen steeds meer te per- fectionneren. Kortom, ze danst een beetje door het leven. De lenigheid, denkt ze, heeft ze van haar moe der geërfd. Een doorzetter noemt ze zichzelf. „Bij het jazzballet zat ik na een paar weken al in de groep gevor derden en danste ik samen met mijn lerares. Dat gaf me een enorme kick". Al zegt ze het zel den hardop, Sarah wil met alles wat ze doet graag de top berei ken. Streng is ze daarom voor zichzelf. Rookt en drinkt niet en ze houdt haar eetgewoonten goed in de gaten. „Nu ik het zo druk heb snoep ik wel iets meer", bekent ze eerlijk. Ze weet dat de top in dit vak al voor je dertigste bereikt moet zijn, daarom kan Sarah niet an ders doen dan haar uiterste best. De donderdagavondgroep streetjam zit vol, meer dan dat. .Rond de twintig vrouwen en een man tellen we. De laatste haakt snel af. Te moeilijk, al die bewegingen, hij ziet geen kans die allemaal te onthouden. Sarah danst voor en de groep volgt haar zo goed mogelijk. Ze verbetert niet, geeft weinig aan wijzingen, danst alleen voor. "Probeer maar, bouw langzaam op", adviseert ze. Met andere woorden, beweeg en geniet er zoveel mogelijk van. Ook al laat de lange spiegel wand in de zaal genadeloos zien dat het nog niet perfect gaat. Hoe kan het anders; de groep oe- Sarah (op de voorgrond tweede van links) met 'haar' meiden. Dat swingt echt de pan uit. fent nog maar een paar avonden. Voor de les begint zegt ze: „Sommigen dromen van een carrière. Kijken naar MTV, de videoclips. Ach, dromen, je moet er in blijven geloven vind ik. Dan komen ze vaak uit." Sarah Massey droomt ook van de top, maar daar laat ze het niet bij. Is er nog meer behalve kapster zijn, meiden streetjam leren, veel dansen om bij te blij ven, een boekhouddiploma ha len „Ik heb nog geen rijbewijs, dat zou ook makkelijk zijn." Tijd voor hobby's is er niet en dat hoeft ook niet. Het kappersvak en dansen, ze ziet het niet als werk. Dit zijn haar hobby's. Het beetje vrije tijd dat overblijft is voor haar familie, speciaal voor haar neefje van een jaar. „Fami lie is heel belangrijk voor mij". LESTIJDEN: Donderdagavond van half negen tot half tien danst de "jonge meiden groep", zoals Sarah het noemt. Vanaf 17 tot pakweg 23 jaar. De wat "ouderen" van 23 tot ongeveer 30 jaar kunnen op vrijdagavond terecht van acht tot negen. De groepen zijn be hoorlijk bezet. In de vier weken dat Sarah nu streetjam popu lair probeert te maken heeft vrijwel niemand na de proefles afgehaakt. Wie voelt voor streetjam kan bellen met Body Promotion Sportschool Zeeland, telefoon- FOTO: PIET DAVIDSE nummer 416863. Vragen naar Sarah. Sarah tot slot: „Ik werk en dans zes dagen in de week, soms zeven. Waren er maar acht, dan kon ik een dag rus ten". Of ze dat dan ook zou doen „Nee, vast niet. Ik ben graag bezig." ADVERTENTIE VLISSINGEN - Seat-dealer Automobielbedrijf Melse heeft de Arosa, de meest compacte Seat, in de showroom aan de In dustrieweg 31 staan. Een aantrekkelijke auto, zeker gezien het prijskaartje. Dat be gint namelijk al bij 19.800 gul den.Het model combineert be scheiden buitenmaten met een riante binnenruimte. De auto is kort van stuk en heeft daarom iets robuusts. De afwerking is uitstekend, de uitrusting com pleet.Onderstel, motoren en aandrijving vertonen veel over eenkomsten met die van zijn grotere broer de Ibiza.Er is een 1.0 en 1.4 liter viercilinder mo tor voorhanden. ZEELAND - Op cultureel ge- eefa bied scoort Zeeland hoog. Een opsomming: De Crêcheband donderdag in de Stads schouwburg Middelburg met vanaf 15.00 uur een kinder popconcert; ook donderdag (20.15 uur) in het Vestzak theater Vlissingen Helmert Woudenberg met 'De Dood van Milarepa'. Vrijdag in de Stadsschouwburg (20.00 uur) Bert Schuiling en om 20.00 uur in de Concertzaal in Mid delburg een pianorecital. Za terdag 25 oktober: Loslopende Vrouwen vanaf 20.00 uur in de Stadsschouwburg; 20.15 uur in Arsenaaltheater 'Een bruid in de morgen'. Zondag 26 ok tober in het Arsenaaltheater Kneehigh Theatre (15.00 uur). MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum wil een expositie over Zeeuws zilver op touw zetten. Woensdag 29 oktober verzorgt mevrouw Van den Donk er een lezing over in de bieb. Aanvang 20.00 uur. Lag U van de zomer ook zo heerlijk aan het Zeeuwse strand met heel Uw hebben en houwen? Of hield U het bescheiden en was U slechts op pad met een handdoek en een tasje met het hoognodige. Lekker zonnen, Zeeuws bruun waait er op en dat bluuft er op. Dat was je, in tegenstelling met tropisch bruin, er zo maar niet af. Maar zoals bekend laat strandbezoek onmiskenbaar zijn sporen na. Het hoeft niet, maar toch gebeurt het. Langs de hele Nederlandse kust liggen bij elkaar ge harkt tonnen vuil en afval. Van de strandbezoekers en van de scheepvaart. Als je het zo hoort dan gooit nooit iemand zo maar iets weg, dat doe je toch niet. Vroeger vond je in het veek (klappers en wier) langs de vloede- lijn wel eens leuke dingen, zoals een fles, meestal zon der brief, een witte vinvis voor in de vogelkooi. Later kwamen plastic, tempex, bier- en frisdrankblikjes en niet te vergeten, olieproducten. Tegenwoordig is de rommel de vloedlijn. Om van die troep af te komen wor den geregeld scholen met een of ander project ingescha keld. Pedagogisch en met het oog op de toekomst ge richt, speurt de jeugd op het strand naar afval. De be denkers van het project hopen natuurlijk dat de jonge lui er wat van leren, en in de toekomst, als volwassene, niks geen troepjes op het strand achterlaten. Het is goed dat die projecten er zijn, want opgeruimd slaat netjes. Toch is het beter het kwaad bij de wortel aan te pakken. Ook hier zit een keerzijde aan de medaille. Als ze zelf over twintig jaar met hun gezin aan het strand zitten la ten ze hun rommel gewoon liggen. Er is immers toch wel een school die het opruimt. En wij maar roepen met z'n allen: "Waar komt al die rotzooi toch vandaan?" Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1