Swindle neemt cd op met bassist Tröckener Kecks de Golfbaan GROENKALENDER N LU IS1 LU woensdag 15 oktober 1997 m/v': 'n Pitfifi feestje bouw je op Tel. 418653 Franse voetbalmascotte wordt soepkip Nieuwe technologie in voetbalschoenen Spoorovergang Schroeweg vernieuwd Beste service, laagste prijs! ft Toch nog paddestoelen E L K E W E E K HUIS AA HUIS 0 P W A L C H E R E N Joop Lichtenberg is Joli Jolig, maar ook sinter klaas, de kerstman of quasimodo. Zeeuws wadlopen op de Hooge Platen, een natuur gebied voor de Zeeuws- Vlaamse kust even ten oosten van Breskens. De Scheldebode ging mee. De 'broertjes De Nooyer' zijn, ondanks hun prof carrière, nog immer op de zandvlakte' van RCS te vinden. CINEKID KINDER-FILMFESTIVAL TIJDENS DE HERFSTVAKANTIE Agenda VERSTOKTE VRIJGEZEL WIL NU EINDELIJK WEL EENS EEN WUUFJE IN HUIS Sportfiets Conditie Wuufje Gedichtje ÏÏHANSiVERKERKi Derde lustrum van Gered Gereedschap O O Groeten I I Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen Ui tspKi ak v im die -week 'Het ziet er naar uit dat Jules, de haan die als mascotte van het Franse voetbal fungeert, geen lang leven beschoren is. De haan werd deze week aan de wereldpers getoond, maar veel tegenstanders willen hem al in de pan hebben. De naam Jules, de man die dertig jaar geleden het WK bedacht, blijkt even min aan te slaan. Een belediging voor de nagedachtenis van mijn grootvader', laat Yves Rimet weten. 'Een stompzinnig beest dat alleen wordt gebruikt om geld uit de zakken van supporters te kloppen'. Wilko Voordouw in De Stem van afgelopen maandag. MIDDELBURG - Bij Sportshop '94 in de Middelburgse St. Jan straat 20A is de nieuwe technolie op het gebied van voetbal schoenen te zien en te koop. Het zijn Reebok-schoenen die in plaats van een noppenzooi elf 'tanden' hebben. Dat betekent meer grip en raakvlak met de grond. De zool heeft hierdoor meer stabiliteit en comfort. Berg kamp, Larsson en Jonk dragen deze schoenen al sinds het begin van de competitie. MIDDELBURG - Van vrijdag 17 tot en met dinsdag 21 oktober is de spoorwegovergang Schroeweg afgesloten voor alle ver keer, dus ook voor voetgangers en fietsers. De spoorwegovergang wordt namelijk door NS vernieuwd. Er worden nieuwe spoorstaven gelegd en het betreffende wegge deelte wordt vervangen. Het doorgaand verkeer, met bestem ming Walcheren en inkomendvanaf de A-58, wordt gedurende de werkzaamheden omgeleid via de halfhoge brug in Vlissin gen. Het uitgaand verkeer van Walcheren wordt omgeleid via de Nieuwe Vlissingseweg en de halfhoge brug in Vlissingen. Het inkomend verkeer met bestemming Veere kan gewoon gebruik maken van de spoorwegovergang Nieuwlandseweg. Fietsers en voetgangers worden verwezen naar de voetgangerstunnel bij het NS-station. Plaatselijk verkeer wordt via borden omgeleid door de Vrijlandstraat of de Torenweg. De treinen rijden over dag normaal, 's avonds geldt een aangepaste dienstregeling. ADVERTENTIE istichtinc het zeeuwse 1 landschap) Het heeft lang geduurd voordat de herfstregens kwamen dit jaar. Maar vori ge week kwam na een lang durige droogte het water in eens met bakken naar bene den. Vervelend misschien voor wie in weer en wind naar buiten moet, maar voor de natuur waren een paar fikse stortbuien uiterst wel kom. Veel bomen hebben hun blad te vroeg laten vallen, om te voorkomen dat ze uitdrogen en eventjes leek het erop alsof de paddestoelen dit jaar verstek zouden laten gaan. Maar toen de regen eenmaal gevallen was schoten de paddestoelen binnen een paar dagen de grond uit. Op gazons en snipperpaden ver schenen inktzwammen en champignons en in het bos kwamen massaal melkzwammen, krulzomen en mycena's het bijna ver loren seizoen nog even goed maken. Toch zijn er ook een aantal paddestoelensoorten waarvoor de regen te laat kwam. Die ver schijnen niet meer in deze tijd van het jaar, omdat hun groeipe riode er al opzit. Dat lijkt erger dan het is, want paddestoelen zijn eigenlijk niet meer dan vruchten. De echte 'plant", het zwamvlok of mycelium leeft ondergronds en kan vele jaren overslaan om paddestoelen te vormen, zonder dat de soort er aan te gronde gaat. Dat is een van de dingen die het zo moeilijk maakt om te beoordelen hoe het er met sommige paddestoelen voorstaat. Zeker is intussen dat veel soorten paddestoelen ern stig bedreigd zijn. De verdroging van natuurgebieden, de zure regen en het verdwijnen van geschikte leefgebieden spelen daarin allemaal een rol. Langdurige droogte, zoals we die de af gelopenjaren gekend hebben kan juist voor die soorten, die toch al in de min zitten de genadeklap betekenen. SCHELDEBODE Vier jeugdfilms in Schuttershoftheater MIDDELBURG - Tijdens de herfstvakantie vindt van donderdag 23 tot en met zondag 26 oktober het Cinekid Kinder-film- festival plaats. Er worden in het Schuttershof theater vier films ge draaid. Op 23 oktober om 14.00 uur is dat Kraanvogels. Een Chinese film van Ge Xiaoying. Geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar. De film is Nederlands ondertiteld. Liu verzorgt een groep kraanvo gels. Ook zijn kleinzoon en diens vriendjes zijn gek op die ren. Op 24 oktober (14.00 uur) wordt de film De Ballade van Holger de Deen gedraaid. Een Deense film, die vooral kinderen vanaf 6 jaar aanspreekt. Het is namelijk een spannende animatie over Deen, geboren aan het hof van de Deense ko ning Siegfried. Hij werd gevan gen genomen door een revalise- rende bende en grootgebracht in een vijandelijke omgeving. Ge tracht wordt Holger te gebrui ken in strijd tegen de koning. Zaterdag 25 oktober (14.00 uur) staat de film Selma en Johanna op de agenda. Dit keer een Zweedse film van Ingela Mag- ner. Het draait allemaal om twee vriendinnen, op zoek naar avontuur. Ze besluiten hun woonplaats te verlaten en op reis te gaan naar Straatsburg. Op hun tocht van Zweden naar Frankrijk maken ze uiteraard heel wat spannende avonturen mee. Tenslotte op zondag 26 oktober om 14.00 uur Poes, Poes. Dat is een Russische productie van Ivan Popov. Een Nederlands ge sproken film over een ver dwaald poesje in een grote stad. Het beestje komt uiteindelijk terecht bij een vriendelijke meneer. Hij verzorgt in een oud gebouw dakloze katten. Voor alle films geldt een entree prijs van f 7,50. Een fragment uit de film Selma en Johanna. Twee vriendinnen op zoek naar avontuur. Een van de films die in het kader van de herfstva kantie worden gedraaid in het Schuttershoftheater. 'ik viel meer dan veertig kilo af' VLISSINGEN - Ko Oele woont op Boulevard De Ruy- ter in Vlissingen. Hij is 51 jaar, was op z'n achtender tigste 'binnen', zoals hij zelf zegt. Zeven jaar lang heeft hij dag en nacht gewerkt. Hij wil zijn levensverhaal wel eens in de krant. Het meest interessante daarvan vindt hij zelf zijn gewichtsafname met 42 kilogram. door Ben Donkers ,,Ik stond op een gegeven mo ment op de weegschaal, die sloeg uit naar 108 kilogram. Ik schrok me rot. Werd ook kwaad en dacht bij mezelf: 'wat is dat? 108 kilo!' Ik heb er eens een nachtje over geslapen, er moest verandering in komen. Ik wist ook snel een manier om mijn overgewicht kwijt te raken", vertelt Ko terwijl de druilende regen tegen de ramen van zijn appartement klettert. Hij ging naar Jeremiasse in Goes om er een zwaardere racefiets te kopen. Drie jaar lang heeft hij vrijwel dagelijks een flink stuk gefietst. Er moest een aantal ki lo's af. Ko ging zijn leefgewoonte ver anderen. Soep, pap, vla en der gelijke kwamen bij hem niet meer in huis. Na het opstaan, wassen en aan kleden worden drie bakken kof fie naar binnen gegoten en neemt hij zijn medicijnen tegen epilepsie. Rond de middag maakt hij in de magnetron een eenpansgerechte klaar en 's avonds worden drie boterham men naar binnen geslagen, ge volgd door een paar koppen thee. „Dat is alles voor de hele dag. Niks tussendoor, geen gebak, geen alcohol, niet snoepen. Als je je daaraan houdt val je abso luut af. En fietsen hè, veel fiet sen. Als ik naar bed ga en ik val niet binnen een kwartier in slaap dan sta ik op, kleed me aan, pak de fiets en rijd een rondje Walcheren." „Na een paar uur fietsen kom ik terug, ga naar bed of blijf maar op. Je moet je conditie op peil houden. Dat is het belangrijk ste." In vier, vijf jaar tijd is Ko op de ze manier 42 kilogram li chaamsgewicht kwijt geraakt. Hij wil dat graag aan anderen bekendmaken. Ze mogen hem ook rustig om advies vragen. (Postbus 5145, 4380 KC Vlissin gen). Ook op het gebied van fietstochten (naar Hilversum of Zuid-Duitsland) kan hij menig avontuurtje vertellen. Hij speelt schuiftrombone, speelde mee met de Egelander Muzikanten, was een paar we ken geleden nog op uitnodiging bij het VARA-dansorkest. Zelf heeft hij geen muziekins trument in huis. „Dat is ook niet nodig. Ik speel op ritme, maatgevoel en gehoor. Ik kom uit een muzikale familie, heb mezelf de muziek eigen ge maakt." De verstokte vrijgezel kan in feite doen en laten wat hij wil. Vanuit zijn stoel ziet hij de zee schepen voor zijn raam voorbij varen. Zijn ze wat verder weg dan kruipt hij achter zijn verre kijker. „Nee, ik ben nooit getrouwd ge weest. Ik kom ook bijna nergens. Het is al zeker twaalf jaar gele den dat ik uit ben geweest. Ik houd er niet van, je ziet dan bij voorbeeld alcohol staan en dan is de verleiding wel erg groot." Ook wat de vrouwtjes betreft. Ko is al z'n hele leven alleen: „maar hij zou best eens een leuk wuufje willen ontmoeten." „Ik wil graag eindigen met een f ietsgedichtje. Daar denk ik altijd aan als ik op de flets zit". 'Pluk de dag, sluit de deur van je spierenvan je kuiten het is een dag met een Bloemengeur hoor de vogels fluiten. Hoidije, fwidijo zetje zorgen aan de kant Holdijé, holdijo het is een dag met een èloemenhand' Ko Oele kan een fietsfanaat' genoemd worden. Hij ontwikkelde zelf een methode om meer dan veertig kilogram af te vallen. Jammer genoeg zijn er geen foto's van toen voorhanden. FOTO: BEN DONKERS ADVERTENTIE mi! OUD Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keu ken en het beste ontwerp voor de beste prijs! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 OOST-SOUBURG - De Wal- cherse punkband Swindle neemt deze maand een cd op, die geproduceerd wordt door Tröc kener Kecks-bassist Theo Voge laars. Er zullen uitsluitend ei gen nummers op komen te staan. De driemans-formatie Swindle debuteerde in 1993 als punk- rock-coverband, gespecialiseerd in klassiekers uit de periode van 1976 tot 1980. Een eigen reper toire ontstond pas in 1995 toen Swindle zich wilde inschrijven voor de bandcompetitie 'de Zeeuwse belofte'. Deelname hieraan was alleen mogelijk als er eigen nummers werden ge speeld. Zanger-gitarist Jaap van Boven: "Ik zei dat ik die wel zou schrijven. De rest van de band dacht natuurlijk dat ik daar niks van kon, maar dat viel mee. Iedereen mag eigen nummers of ideeën inbrengen, maar negen van de tien keer kom ik met complete nummers aan." De deelname aan de Zeeuwse belof te had verder geen concrete re sultaten, maar met de ontwik keling van een eigen repertoire was een begin gemaakt. Op de cd zullen 12 of 13 nummers ko men te staan, waarvan de mees te van recente datum zijn. Het contact met Theo Vogelaars kwam min of meer toevallig tot stand. Toen de plannen voor een cd lang genoeg gerijpt hadden, ging de band op zoek naar een studio en een producer met af finiteit voor dit soort muziek. Theo Vogelaars kenden ze alleen zijdelings. Jaap van Boven: „Ik belde hem eigenlijk alleen met wat vragen over studio's en toen bood hij aan om ons te produce ren." De cd zal verschijnen op het Franse platenlabel Trisomek in een oplage van duizend stuks. De opnamen vinden plaats in de eerste helft van oktober in Stu dio 2 in Ouwerkerk. ZEELAND - De stichting Gered Gereedschap viert 18 oktober haar derde lustrum. Die dag gaan op veel plaatsen in Neder land de deuren van de werk plaatsen open. De stichting is een vrijwilligers organisatie die gereedschap in zamelt, opknapt en verstuurt naar kleinschalige projecten in ontwikkelingslanden. Zaterdag is er een open dag. In Middelburg is Gered Gereed schap gevestigd op het adres Oude Vlissingseweg 7, telefoon 634015. Open van 13.00 tot 17.00 uur. LU Groeten, het goedendag zeggen met een simpel hallo of hoi, is de meest voorkomende vorm van mondeling con tact tussen mensen onderling. Ook als je in de vakantie periode andere nationaliteiten ontmoet, het werkt al tijd. "Hello, Bonjour, Buon dia, grüss Gott, allemaal woorden die hetzelfde zeggen. Een vrouw uit Wales be groette mij 's morgens niet in het engels, maar in de taal van Wales. Het klonk als oedaag', niet ver verwijderd van het Zeeuwse 'hoeiendag'. Een dagelijkse groet, zo gewoon dat een automatisme is. Je mist zo n dagelijkse groet pas als je hem niet hoort. Het kan zijn omdat je dagen alleen zit, zonder gezelschap. Het kan ook zijn dat je gewend bent iemand te groeten, die plots niks meer terugzegt. Groeten wordt ons vanaf het moment dat we kunnen praten bijgebracht. Zeg eens dag tegen papa, zeg eens dag tegen oma'. En wees nu eerlijk, de eerst geluiden zijn vaak in de trant van dada. Het mooi ste van groeten was toen we lang geleden op bezoek bij het oude over-opoetje gingen. Ze woonde wat achteraf in een dijkhuisje. Ze zei bij het afscheid altijd 'zal je je vader en moeder de groetenisse doen?' Voor de kleinste kinderen had ze steevast haar vaste ritueel in petto. "Geef opoe nog eens 'n bezjoertje", zei ze dan. Je moest dan naar haar zwaaien en zij wuifde dan terug. Dat wuiven deed zij met half gestrekte arm, haar hand op ooghoogte. Ze hield de rug van haar hand stil en be woog alleen haar gestrekte vingers op en neer. Ze staat zo nog op een oude foto, bij de regenput opoetje en haar 'bezjoertje'Het simpele geluk van alledag schuilt vaak in die paar woorden, dat kleine gebaar, hallo, goeiemor- gen, goeiemiddag, tot ziens. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1