Zeeuwse vestigingen CZ groep verhuizen r, of het ego' M/V woensdag 8 oktober 1997 irengst bazar Bluesroute Goes Meer verlichting In verkeer Expositie Joop Dam Munten ruilen Heropening Thuiszorg Walcheren Expo Amnesty Modelbouw/wedstrijd Komend weekeinde Euroworkshop Fernando Lewis in The Duke Winterkledlng en speelgoed Hallo venray in de Plek NVVH: GEEN GEZELLIGHEIDSCLUBJE VOOR WELGESTELDE DAMES Opvolgers Bridge Onderscheid volgeboekt Toekomst Lid O GR'IJPSKEEKE - De bazar, die op 30 augustus in Grijpskerke werd gehouden ten bate van verstandeljk gehandicapte kinde ren op de Trung Tu-school in Hanoi, Vietnam, heeft een bedrag van Fl. 35.380,00 opgeleverd. Van dit geld zullen muziekinstru menten worden aangeschaft GOES - Vrijdag 24 oktober is er weer de jaarlijkse Bluesroute Goes. In 11 café's treden bands op, in muziekstijl variërend van ZZ Top en Muddy Waters tot zydeco en swingblues. In de New Inn speelt Kaz Lux, bekend van onder andere Brainbox. The Seatsniffers brengen top 5Q's blues in podium 't Beest in de stijl van de Paladins. In de Pompe speelt Ruthless 3, bekend van het Bluesfestival Kwadendamme. In de Snor staat de Franse one man band Philip Menard en in La Strada staat trouble Inc. De vrijbuiter heeft de Belgische bluesrockers Fred the Healers en de Kelderbar heeft de Dynamites. In De Post staat de zydeco swingband Januari Last Call, in Mid City staat Big Head Small Hat, in Bolsjoi staat de Limburgse bluestrots Dr. Rhythm en in Pubbles Nightlife. De kaartverkoop is reeds gestart op 3 oktober, bij de deelne mende café's en de VW's in Vlissingen, Goes en Middelburg. Kaarten voorverkoop Fl. 12,50. Dagkassa 15,00. VLISSINGEN - De politie in Vlissingen houdt op 8 oktober tus sen 20.00 en 22.00 uur onder het motto 'Meer verlichting in het verkeer' een verlichtingscontrole in het gebied Groot Lamme- renburg. Het is de bedoeling dat er in dit gebied waar nogal wat scholen zijn, de komende maanden intensief gecontroleerd wordt. De controles zullen achtereenvolgens plaatsvinden op: de Zuidbeekse weg/Lange Leenweg, het Mamixplein, de Nieu we Vlissingse weg,/Voorstraat, de Lange Leenweg/ Bossen- burgweg, de Noordbeekse weg/Westerbaan MIDDELBURG - In Metro S is nog tot 11 oktober werk van de onlangs overleden kunstenaar Joop Dam te zien. De expositie, die 20 september werd geopend door Kees Slager, omvat onder andere aquarellen, foto's, tekeningen en gouaches geexposeerd, darerend van 1949 tot 1993. Dam was een veelzijdig kunste naar, reiziger, schrijver, onderzoeker en verzamelaar. MIDDELBURG - De Zeeuwse Vereniging van verzamelaars van munten, penningen en bankbiljetten "Numismatische Kring Zeeland'', organiseert op 4 oktober een grote munten- ruildag met tentoonstelling in het wijkontmoetingscentrum 'Dauwendaele. Er is ook gelegenheid om meegebrachte munten te laten taxeren. Van 09.30 tot 16.00 uur. OOST-SOUBURG - Na een periode van enkele maanden her opent Thuiszorg Walcheren haar verbouwde wijkgebouw aan de Comelis Perestraat in Oost -Souburg. Het gebouw voldeed niet meer aan de eisen die gesteld worden aan een modem eon- sultatieburerau. Van 15.30 tot 18.00 uur is er "open huis" en verzorgen de verschillende diensten van Thuiszorg Walcheren en Thuiszorgcentrum Zeeland en het Bureau Sociale Raadslie den presentaties. MIDDELBURG - Van 13 tot 18 oktober is in de Zeeuwse bibli otheek eg» expositie te zién over vluchtelingen. Amnesty Inter national laat deze expo zien in het kader van de vluchtelingen' actie die dit jaar op stapel staat. WALCHEREN - Miniatuur Walcheren stelt 2.500 gulden be schikbaar voor het mooiste model. Vanaf deze week kunnen be langstellenden zich namelijk opgeven voor de modelbouw wed strijd. Inschrijfformulieren liggen bij de kassa of kunnen telefo nisch worden aangevraagd via nummer 612525. Op 14 november wordt bij Miniatuur Walcheren om 19.30 uur een informatieavond verzorgd. VLISSINGEN - Zaterdag en zondag (11 en 12 oktober) wordt een 'Euro-workshop' gehouden. Beide dagen van 10.00 tot 18.00 uur kunnen belangstellenden er terecht. Het is een games- en modelweekeiende. Veertien cluibs en twaalf standhouders ko men er voor in Vlissingen bijeen. Volg in Vlissingen het bordje Arsenaal en bij het Arsenaal de "entree'. MIDDELBURG - Vrijdag 10 oktober treedt Fernando Lewis om 22.00 uur op in The Duke aan de Vlasmarkt. Er zijn blues, soul en balads te horen. De entree is gratis. DOMBURG - Zaterdag 11 oktober wordt een winterkleding- en speelgoedbeurs gehouden in peuterspeelzaal Hummelhonk aan de Singel. Aanvang 10.00 uur, de beurs duurt tot 11.30 uur. VLISSINGEN - De Nederlandse rockformatie Hallo Venray speelt 11 oktober in jongerencentrum de Piek. De band timmert al zo'n acht jaar aan de weg met meest stevige gitaarrock en teksten die getuigen van een bijzonder gevoel voor humor. Een van de hoogtepunten in de carrièrre van de band tot nu toe, was het optreden op Pink Pop in 1992. Hallo Venray heeft ook in het buitenland opgetreden. De huidige toer staat in teken van de nieuwe CD, die dze maand in de winkels moet liggen. De band zal in elke provincie één optreden verzorgen in een zaal waar ze nog niet eerder hebben gespeeld. Zaal open om 21.00 uur. En tree: Fl.15,00. Vrijdag 10 oktober is er in de Piek weer een "kids are allright "- avond, de eerste van dit seizoen. Beginnende bands krijgen hier een kans om zich te presenteren aan een groter publiek. Aan vang 21.00 uur. Entree gratis. GOES - De twee Zeeuwse hoofdvestigingen van CZ groep Zorgverzekeringen zijn vanaf 22 september in één kantoor on dergebracht. Dit pad is gelegen aan de Wulfaertstraat in Goes. Tot deze datum richtte de vesti ging in Middelburg zich vooral op de ziekenfondsverzekerden. De vestiging aan de 's-Heer Els- dorpweg in Goes richtte zich op de particulier verzekerden. Met de verhuizing zijn alle bij CZ groep aangesloten verzekerden in Zeeland bij één hoofdvesti ging terecht. In de nieuwe vestiging aan de Wulfaertstraat werken ongeveer 250 medewerkers op een bruto vloeroppervlak van 6800 vier kante meter. In juli 1996 werd met de bouw begonnen. Het kantoor ligt vlakbij het station in Goes, waardoor het voor zo wel de verzekerden als voor het personeel goed bereikbaar is. Het nieuwe pand ligt aan het einde van een kantorenstrook van gebouwen van hooguit drie bouwlagen. Om het gebouw in deze omge ving niet te massief te laten overkomen, is er gebouwd met hoogteverschillen, in drie paral lelle kantoorstroken van beton. De zuidelijke gevel, die aan de spoorlijn ligt, en de zijgevels be staan uit elementen van gesle pen zwart beton. Door toevoe ging van rood- en zilverachtige kiezelsoorten is een fraaie kleu- rennuancering verkregen. Om het kantoor een open karakter te geven is de voorzijde, die naar het centrum van de stad is ge richt, voorzien van een glas(ve- zel)gevel. CZ groep Zorgverzekeringen behoort tot de grootste zorgver zekeraars van Nederland, heeft 1,7 miljoen verzekerden en circa 1300 personeelsleden. De omzet van CZ bedraagt ongeveer 5 miljard gulden per jaar. Het marktaandeel is ruim 11 pro cent. CS groep heeft drie werkmaat schappijen. De hoofdvestigin gen hiervan zijn gevestigd in Goes, Sittard en Tilburg. •Het nieuwe hoofdkantoor van CZ groep Zorgverzekeringen in Zeeland. FOTO WIM ORANJE 'We passen ons aan de tijd aan' ZOUTELANDE - Aarzelend durft Gilia Raaijmakers het te vragen: 'wil je niet té negatief over ons schrijven. Dat gebeurt helaas nog maar al te vaak'. 'Ons' staat voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH). Gilia is presidente van de afdeling Zoutelan- de en omstreken. Vooroordelen leiden ook hier tot ver keerde gedachten. vereniging. De notulen van de oprichtingsvergadering op 10 november 1983 heeft ze nog eens voor de dag gehaald. „vyqgr,.ik het w.ist Kat ik in het bestui^r en was penningmeester. Ik kon er niet onderuit. En ik ben het nog en nu kan ik er niet uit, opvolgers ontbreken." De afdeling Zoutelande is, in te genstelling tot het landelijke beeld, nog niet aan het vergrij zen. Er worden ook jonge vrou wen lid, alleen de animo om be stuurslid te worden ontbreekt. Zo is de functie van secretares- se/vice-presidente al enige tijd vacant. In 1983 begonnen de huisvrou wen in Zoutelande met 45 leden. Nu zijn dat er 94, op een dorp van 1500 inwoners niet slecht. Contact zoeken met andere vrouwen staat voorop. Voor Gi lia Raaijmakers geldt dat zeker; zij kwam zeven jaar geleden nieuw in Zoutelande binnen. Dat bij de NWH, naast het leg gen van contacten de mogelijk heid bestaat met gelijkgestem den van gedachten te wisselen over de meest uiteenlopende on derwerpen of activiteiten te ont plooien, kenmerkt de vereni ging- Wie wil bridgen, fietsen, hand werken, toneel wil spelen, lite ratuur wil lezen, opvoedings moeilijkheden wil bespreken, wil kletsen over hobby's of ten toonstellingen wil bezoeken, kan terecht bij de NWH. In Zoutelande komt daar heel mis schien ook nog een zangkoor bij. Het blijft niet bij de gezellige vrijblijvendheden. Om de belan gen van vrouwen zo goed moge lijk te behartigen, is de NWH vertegenwoordigd in de Asso ciated Country Women of the World, de Adviescommissie Wa renwet, de Nederlandse Brand wonden Stichting, de Gezins raad, Vrouwenraad, Landelijke werkgroep Politieke Scholing voor Vrouwen en het Product milieu-overleg. Onder dat laat ste valt de actie 'kies voor scho ne kleding'. De afdeling Zoutelande maakte zich de afgelopen tijd ook hier sterk voor. Gilia: „We benade ren winkelbedrijven met de door Tannie van Eek „We zijn geen gezelligheids clubje voor welgestelde dames." Negatief schrijven, waarom? Een vereniging die dit jaar lan delijk 85 jaar bestaat, heeft in elk geval haar bestaansrecht be wezen. Helemaal er omheen kunnen we ook weer niet. In 1912 waren twee welgestelde mejuffrouwen, Anna Polak en Marie Heinen, in Amsterdam de oprichters van de NWH. Meningsverschillen tus sen deze dames en hun emanci perende dienstboden liggen in feite ten grondslag aan de ver eniging. Echter, de woorden van Polak en Heijnen dat 'de belangen van de vrouw zo nauw samengaan met omstandigheden buiten haar eigen gezin en dat haar werk steeds de invloed onder gaat van allerlei veranderingen op velerlei gebied, waar zij als eenling niet steeds ten volle van weet te profiteren'. Die woorden gelden nog steeds, en voor alle vrouwen. Drie bestuurders van de afde ling Zoutelande onderstrepen van harte dit 'alle'. Nel van Mal- degem (publiciteit en 2e secreta resse) zegt hierover: „we maken in onze vereniging geen enkel onderscheid. Vrouwen komen uit alle geledingen, zijn van alle leeftijden. Iedereen praat met iedereen. Er zijn geen clubjes binnen de club. Dat we elitair zouden zijn, dat leeft niet meer. Dat het 85-jarig jubileum in de ze afdeling en ook landelijk, wordt gevierd met tennis en bridge, ach... iedereen tennist en bridged toch tegenwoordig." De afdeling Zoutelande is bijna aan haar derde lustrum toe. Suus Fastenau (penningmees ter) stond aan de wieg van de vraag verantwoording te nemen voor de mensen die werkzaam zijn in de kledingbranche en voor het milieu. Met name in la- ge-lonen-landen zijn de ar beidsvoorwaarden zeer slecht. Er wordt weinig verdiend aan een kledingstuk dat we hier duur verkopen." Ook de zorg voor het milieu is daar vaak minimaal, weten de bestuurders. De tijd verglijdt en verandert. Ook bij de NVVH. Suus Faste nau weet nog dat een dagtocht 'ergens heen' in een ommezien was volgeboekt. Nu, in een tijds bestek van 14,5 jaar, is dat ge heel veranderd. „Vrouwen en mannen hebben veel vrije tijd door vakanties, opgespaarde atv-dagen bijvoor beeld. Iedereen heeft een auto en reist overal naar toe. De behoef te aan bustochten vervalt." Maar er ontstaan nieuwe be hoeftes. Het 85-jarig bestaan wordt onder meer gevierd met de opening van een eigen web site op internet en een viering op 23 oktober in de Beurs van Berlage in Amsterdam. Het the ma is dan: 'De digitale snelweg'. Eerlijk gezegd is het voor de drie vrouwen van Zoutelande nog geen gesneden koek. Maar de wil is aanwezig om wijzer te worden, ook op het terrein van de electronica. Onder dezelfde noemer valt de lezing van dinsdag 7 oktober in de Stadsschouwburg te Middel burg. Gezinssocioloog W. Dou- ma spreekt dan over het jaarthe ma van de NWH: 'veranderde normen en waarden in de sa menleving' Veranderingen kunnen een re den tot zorg zijn. De NWH wil op haar beurt meedenken en op lossingen aandragen. Sprekers zijn duur en omdat Zeeland qua reistijd tot een uit hoek wordt gerekend, zijn ze ex tra prijzig. Het gewest Zeeland heeft zeven afdelingen: Middel burg, Vlissingen, Goes, Temeu- zen, Zoutelande, Oost/West- Souburg en Westenschouwen. Voor de kleine afdelingen is het prettig dat het bedrijfsleven steeds meer als sponsor fun geert. Dat is financieel gezien een noodzaak. Wel hopen de Zoutelandse bestuurders dat hierdoor de onafhankelijkheid van hun vereniging niet al te veel wordt aangetast. Gaat de landelijke NWH naar honderd jaar, hoe gaat het met Zoutelande? De dames weten het niet, maar houden in elk ge val hun ogen niet gesloten voor veranderingen. „We passen ons aan de tijd aan. Nu telt de •De Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen, afdeling Zoutelande, heeft jaarlijks tal van activitei ten op het programma staan. Zoals deze modeshow van speciale kleding, gemaakt namelijk van afval- materialen. NVVH 40.000 leden met circa 200 plaatselijke afdelingen. „We zouden moeten komen tot een groot vrouwen-netwerk dat zich inzet voor alle vrouwen. Voorlopig zijn er veel kleine clubjes met alle mogelijke ge- loofs- en andere overtuigingen. Wij hebben een vereniging waarvan we de drempel, zo die er nog is, willen slechten." De presidente zou liever voor zitter heten. Dat klinkt naar buiten toe minder afstandelijk. Binnen de vereniging wordt echter 'presidente' nog immer gehandhaafd. Al 85 jaar met dezelfde naam, dat gooi je niet zo maar even weg. Er gaat 23 oktober een bus vol vrouwen naar Amsterdam. Er is pas geleden nog met alle Zeeuwse afdelingen gefietst. Wie in het jubileumjaar besluit lid te worden, betaalt voor 1998 60 gulden en is voor de rest van dit jaar gratis lid. Bestuursleden zijn welkom, binnen de vereniging bestaat zelfs de mogelijkheid om een bestuurscursus te volgen. Fastenau kan nog niet opstap pen. Maar wil ze eigenlijk wel? ,,De vereniging, het besturen, het houdt me jong", zegt ze. Suus is 72 jaar. Inlichtingen over de NVVH kan bellen telefoon 562304. VLISSINGEN - Het was weer dierendag en menig dier werd voor die ene dag eens in de wat ten gelegd. Ook was het weer eens een dag om de kinderen een dier cadeau te doen. Leuk, gezellig en goed voor zo wel dier als kind. Niet altijd overigens, want het gros van de mensen weet eigenlijk niet eens waar ze aan beginnen, getuige de dierenasiels die bij tijd en wijle overvol zitten, roodwang- schildpadden die in de Middel burgse singels spartelen en pa pegaaien die zich van ellende helemaal kaal pikken. Nog maar niet te spreken van de vissen die door het toilet worden gespoeld en knaagdieren die buiten de deur worden gezet. Peter Poppe, de eigenaar van de gelijknamige dierenspeciaalzaak aan de Aag je Dekenstraat in Vlissingen weet er in de 35 jaren dat de zaak bestaat en de 27 jaren dat hij zelf beroepsmatig met dieren in de weer is alles van. Hij weet ook wel zo'n beetje hoe het komt. Aan de ene kant is het een gebrek aan voorlichting vanuit de winkel waar een dier wordt gekocht en aan de andere kant willen sommige mensen perse een dier zonder dat ze willen weten waar ze aan beginnen. „Ik heb ze hier gehad, die een Piran ha wilden hebben. Da's weer eens wat anders dan een pit- tbull. Of een vogelspin. Of noem het maar op. Dan vraag je je af: gaat het nu om het dier of om het ego?" Niettemin Poppe ver koopt die uitheemse dieren, zij het inclusief een uitvoerige 'handleiding" en diverse ge sprekken zodat de mensen we ten waar ze aan beginnen. En natuurlijk gaat niet alles fout en zijn er talloze mensen die dank zij de bereidwilligheid van Pe ter, zijn vrouw Inge en verkoop ster Chantal nog steeds veel ple zier aan hun (huis)dier beleven. In de 27 jaar dat Inge en Peter de dierenzaak bestieren is er veel veranderd. Het assortiment is aanzienlijk breder geworden en kon de hond vroeger kiezen uit maar enkele soorten voer, mo menteel zijn het er al meer dan honderd. Dieren hebben speel tjes en allerlei knaag en knauw- spulletjes. Snoepgoed en kle ding. Konijnen en kleine kna- gertjes zitten in hokjes en wach ten op hun nieuwe baasje of ba zinnetje. En dat is nu net eens niet veranderd bij Poppe. Daar lopen de knagers en konijnen buiten in de tuin en krijgen ze tenminste beweging. Daar is Poppe ook dagelijks bezig met de dieren omdat hij van dieren houdt. Niet alleen uit commer cieel oogpunt, maar gewoon om dat dieren dat ook nodig heb ben. En dat is dan ook het grote verschil tussen een dierenwinkel en een dierenspeciaalzaak. Aan dacht voor het dier en de mens die ervoor wil zorgen. ...Zelf woog ze honderd kilo gram. Binnen vijf maanden viel ze er dertig af. Hoe Jolanda Gij- bels dat deed wil ze graag aan anderen vertellen. Dat doet ze momenteel in Vlissingen op dinsdag en donderdag. De Scheldebode gaat de kilogram stand regelmatig publiceren. Hoeveel vallen de deelnemers in totaal af? Jolanda heeft van 44 deelnemers het gewicht bij el kaar opgeteld. Het totaal was 3887,9 kilogram. Na twee weken was er 107,9 ki lo af. Nu bedraagt de tussenstand: 161,9 afgevallen kilo's. „Het enthousiasme gaat onver minderd voort. Sommigen zitten met een dipje. De koploopster viel 7,4 kilo af. De enige man in het gezelschap doet uitstekend z'n best", laat Jolanda weten. Over twee weken publiceren we de 'stand' opnieuw. Inlichtingen over deze cursus via telefoon 0181-322475.

Scheldebode | 1997 | | pagina 7