SCHELDEBODE Uitgebreide opfriscursus voor 50-plussers Training voor rolstoeltennissers in Goes Cursus WN-Middelburg eerste in Nederland adoptie Thema-avond Expositie Willy van Houck Blue Spirit viert 15-jarig bestaan ET WE T E EN W A A R D M/V woensdag 8 oktober 1997 0118-652700 Trainer Voorzitter integratie Rolstoeltennis Fancy fair jongerenkoor Bijeenkomst Groen Links Renaissancemuziek Voorlichtingsmarkt ouderen Vrijwilligers thuishulp gezocht 'uwse Bibliotheek heeft 10 oktober MIDDELBURG - In de Zeeuwse een thema-avond rond adoptie plaats. Het is de eerste in een se rie van drie bijeenkomsten met als thema 'Verbonden door Ad optie'. De avond vangt aan met de film 'In alle stilte" van Kar in Junger, over de problematiek van afstandsmoeders. Daarna volgt, een forumdiscussie waarin drie afstandsmoeders, de Fiom en de Raad voor de Kinderbeschex-ming zitting hebben. De an dere twee bijeenkomsten zijn op 28 novmber en 30 januari. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 10.30 uur. Kosten Ft. 7,50. In lichtingen 0118-627311. MIDDELBURG - Tot 15 november exposeert de kunstenaar Willy de Houck bij de Jan van Leeuwen Stichting in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. De titel van zijn tentoonstelling is 'A glimpse of Tyl'. Willy van Houck is bekend door zijn schil- dererijen. performances en objecten. De openingstijden van de Zeeuwse Bibliotheek zijn: 's maandags van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en 's zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. MIDDELBURG - Het muziekkorps Blue Spirit inert opl no vember haar 15-jarig bestaan. De vereniging heeft in samen werking met de Stadsschouwburg een zeer gevarieerd program ma opgezet. Behalve van Blue Spirit zelf zijn er onder andere optredens van Inter Scaldis en het Middelburgs Muziekkorps. De Blue Spirit werd vijftien jaar geleden opgericht uit behoefte aan een nieuwe muziekvereniging. Ze begonnen met 70 leden. Dit aantal is door de jaren heen min of meer stabiel gebleven. Ed win Baars is een van de zes leden die er al va naf hei begin bij zit. "We willen in de eerste plaats een verenigingsgevoel uitdra gen. Het gaat om gezelligheid, maar ook zeker om kwaliteit.In dat laatste is de vereniging kennelijk geslaagd, want zaterdag 27 september eindigde Blue Spirit als derde in de landelijke hoofdklasse competetie van de overkoepelende Stichting Drumkoor Holland. "Het gaat heel goed", zegt Edwin Baars, "We hebben zelfs leden die wekelijks van ver komen om de re petities bij te wonen. We hebben een Engelse jongen, die speci aal hier in Middelburg in de kost is om bij ons te kunnen spelen. Verder zijn er ook paar Belgen bij de vereniging. De gemiddelde leeftijd bij de vereniging is 18 tot 24 jaar, wat volgens Ewin Baars heel jong is. Om toe te treden tot de vereni ging hoef je nog niet te kunnen spelen. Mensen binnen de ver eniging verzorgen de muzikale opleiding en de instrumenten worden door Blue Spirit beschikbaar gesteld. Vanaf 8 jaar kan je toetreden tot de muziekvereniging. Voor de jongste categorie zijn er de Blue Spirit Cadets. Het idee voor de grootse viering van het jubileum ontstond in november vorig jaar. Het 5 en io-jarig lustrum was alleen bin nen de vereniging zelf gevierd. Maar 15 jaar beschouwde de feestcommissie als een mijlpaal en dat mocht niet ongemerkt voorbij gaan. Er werkt volgens Edwin Baars zo'n driehonderd man mee aan het programma. De volgende formaties zullen op 1 november in de Stadsschouwburg optreden: het Middelburgs Muziekkorps, Inter Scaldis Pipes Drums, toneelvereniging t Zand. dansschool Joke Louwerse (jazz-dans), Triviras (jaren dertig-muziek), het Jubal Drum Bugle Corps uit Dordrecht en uiteraard Blue Spirit Drum Bugle Corps en de Blue Spirit Cadets. De kaartverkoop (de Stadsschouwburg) is reeds gestart. Kaar ten kosten 17,50 (CJP/65 plus /donateurs f12,50. Inlichtingen 0118-626288. Verschijnt in een oplage van 49.511 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Ar- nemuiden, Oomburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor In leveradressen Bladmanager Advertentieverkoop Redactie Correspondenten Vrijlandstraat 33d, Postbus 7011,4330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 'Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen "Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Kees Maas, tel.(privé): 0165-504691 Tijdens kantooruren tel: 0118-652700 Sonja Broeders (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0118-479084 Peter Boelee (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0164-246733 Marcel Schreur (vertegenwoordiger) tel. (privé): 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel: 0118-652700 Afsluitlijd advertenties: maandag 12.00 uur Tijdens kantooruren tel.: 0118-652713 fax: 0118-652701 Ben Donkers, tel.(privé): 0165-552493 Afsluittijd redactie: maandag 12.00 uur Tannie van Eek, lel. 0118-460594 Ad Roos, tel. 0118-602860/06-53265518 Marcel van der Voort, tel. 0118-430086 Fotograaf Piet Davidse, tel.(privé): 0118-623594 Bezorging Voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen CopjmgMc. 1996 Uitgeversmaatschappij Zuidwest - Nederland B.V. MIDDELBURG - De afdeling Middelburg en omstreken van Veilig Verkeer Nederland tim mert al geruime tijd aan de weg met een in Nederland unieke op friscursus voor oudere automo bilisten. De cursus is door de af deling zelf opgezet en kent zo wel een theoretisch als een praktisch gedeelte. Gezichtsver mogen, conditie, nieuwe ver keersregels en rijvaardigheid zijn de zaken die aan bod ko men. „Maar", zegt voorzitter W. Dijkman: „Ik vind het bijzonder flink van de cursisten dat ze hieraan deelnemen." door Peter Urbanus Het theoretische gedeelte omvat vijf cursus-avonden, die elk twee uur en een kwartier duren. Aan de hand van voorbeelden wordt het verkeersinzicht ge toetst en weggezakte kennis weer opgehaald. Daarnaast wordt de cursist op de hoogte gebracht van alle veranderingen die voortvloeien uit het nieuwe regelement verkeersregels en VVN-voorzitter W. Dijkman verkeerstekens van 1990. Het ander onderdeel van de cur sus is 'meer bewegen voor oude ren'. Daarbij wordt er een aan tal lichaamsoefeningen doorge nomen, onder leiding van een bevoegd instructrice. Dijkman: „De achterliggende gedachte is dat een betere lichamelijke con ditie ook een betere rijvaardig heid betekent. Een ogentest staat ook op het programma. Als die wijst op gebreken aan het gezichtsvermogen, kan de cur sist met die gegevens in de hand zelf verdere actie ondernemen. Binnenkort wordt er nog een orentest aan het programma toegevoegd." Het theoretische gedeelte wordt afgesloten met een rijvaardigheidstest onder begeleiding van een bevoegd rij- instructeur. Hij legt vooraf de bedoeüngen uit. Na afloop neemt hij de sterke en zwakke punten van de cursist door en eventueel kan hij - vrijblijvend - advies geven. Dat kan bijvoor beeld een bezoek aan een rij school zijn. De rit wordt overi gens gemaakt in de eigen auto van de cursist. „De algemene indruk is dat het met de rijvaardigheid van vijf tig-plussers prima gesteld is. Aandachtspunten zijn vaak de bediening van de auto, met na me het schakelen", zegt voorzit ter Dijkman, „Ook wordt er nogaleens te hard gereden. Je moet weten dat je reactiesnel heid afneemt als je ouder wordt. Verder wordt er vaak te laat richting aangegeven en te dicht langs fietsers gereden." Toch klinkt er bewondering voor ou deren die hun functioneren in het verkeer zo uitgebreid laten onderzoeken in zijn woorden door. Gemiddeld nemen er 25 tot 30 mensen deel aan een op friscursus. De leeftijd van de cursisten loopt tot nu toe uiteen van 52 tot 84 jaar. Er wordt ge probeerd om de cursus elke keer in een andere plaats in Zeeland te geven. De afdeling VVN-Mid- delburg en omstreken heeft heel Walcheren, op Vlissingen na, als werkgebied. In heel Zeeland zijn er twaalf plaatselijke afde lingen van de WN. De afdeling Middelburg en omstreken be staat sinds 1949. Voor die tijd was er sprake van de WN-afde- ling Middelburg, opgericht in 1935 ter verbetering van de 'steeds verslechterende ver keerssituatie in ons goede Mid delburg'. De afdeling, die volle dig draait op vrijwilligers, is nog steeds springlevend, getuige de voor Nederland unieke opfris cursus. Andere activiteiten van de WN-afdeling Middelburg en omstreken zijn het afnemen van de verkeersexamens op scholen, het verzorgen van een cursus 'veilig caravannen'fietsen keu ren en het geven van voorlich ting aan verenigingen. Dijkman wil graag nog benadrukken dat er altijd plaats is voor nieuwe vrijwilligers. Aan de opfriscur sus zijn geringe kosten verbon den. De gehele cursus, inclusief rijvaardigheidstest, naslagwer ken en koffie kost ongeveer vijf tig gulden. De eerstvolgende cursus gaat weer van start op 13 oktober. Voor inlichtingen of aanmelding: 0118-614496 ('s morgens). NIEUWDORP - Rolstoeltennis wat is dat Of: Kan dat, tennissen in een rolstoel? Dit is een vraag die een aan tal jaren geleden regelmatig werd gesteld. Jazeker kan dat! Maar zelfs nu zijn er nog heel veel mensen die het rolstoeltennis niet kennen. Rolstoeltennis wordt nog steeds niet als volwaardige sport gezien en bekeken. Rolstoeltennis is voor iedereen die niet in staat is lo pend te tennissen en degenen die gebruik maken van een rolstoel en daarbij een racket kunnen vasthouden. Het is een prima alternatief voor sporters die voorheen deelnamen aan de reguliere (tennis) sport, maar dat nu door hun handicap niet meer kunnen. Volgend jaar (31 juli t/m 2 augustusl998) zal er voor het eerst in Zuid- West Nederland een open rolstoeltennistoernooi geor ganiseerd worden op de banen van tennisvereniging 'LTC De Stoof' in Koudekerke. De organisatie is in handen van (rolstoel)tennistrainer Fred Hendrikse. Hij verwacht dat er ongeveer vijftig tot zestig rolstoelten nissers naar Koudekerke komen, waaronder natuurlijk alle rolstoeltennissers uit Zeeland. Op dit moment is rolstoeltennis één van de snelst groeiende sporten in Nederland. Sterker nog, zowel de dames als de he ren van het Nederlandse rol stoeltennis domineren het inter nationale rolstoeltenniscircuit. Rolstoeltennis verschilt bijzon der weinig van het valide tennis. Bij het rolstoeltennis mag de bal in tegenstelling tot het tennissen van validen, twee keer stuiten, waarvan de eerste stuit binnen de lijnen moet zijn en de tweede stuit er buiten mag zijn. Verder zijn alle regels hetzelfde. Hier door ontstaat het feit dat rol stoeltennis heel goed en eenvou dig geïntegreerd gespeeld kan worden. Op de vraag: Is het geven van tennisles aan een loper anders dan aan een roller? antwoordt Fred Hendrikse, trainer van de rolstoeltennissers: "De allereer ste kennismaking met rolstoel tennis was zo'n jaar terug. An gela Maas belde mij om te vra gen of ik haar wilde lesgeven, maar... voegde zij hieraan toe, ik zit in een rolstoel. Ik was gelijk enthousiast en dus gingen we di rect aan de slag. Het lesgeven valt me enorm mee, je moet al leen goed rekening houden met de stoel. Het goed bewegen in de stoel is belangrijk voor de pres taties. Daarom combineer ik heel veel slagtechniekoefenin gen met mobiliteitsoefeningen. Ook de conditie speelt een be langrijke rol, ook daar werken we heel veel aan. Om te ervaren hoe het is te tennissen vanuit een rolstoel, ga ik er zelf ook re gelmatig in zitten. In november 1996 heb ik overigens mijn ap plicatiecursus voor het rolstoel tennis via de K.N.L.T.B be haald." 'De Stoof' is erg blij met de aan wezige rolstoeltennissers. "Veel mensen denken dat de rolstoelen problemen opleveren voor de gravelbanen, maar dit is een on juiste gedachte. Het is namelijk bewezen dat een rolstoel minder schade aanricht dan een loper, w? een nieuw clubgebouw heb ben gerealiseerd, van alle aan passingen voorzien, zijn we blij met alle respons van de rolstoel tennissers en natuurlijk met het Rolstoeltennistoernooi dat wij PRolstoeltennissers trainen op de tennisbanen in Nieuwdorp. in 1998 organiseren. Het zal voor de Stoof een grote promo tiecampagne worden met spon soring van diverse kanten. Wij kijken uit naar een geweldig sei zoen 1998." Zo'n twaalf jaar terug was Bas Traas de eerste rolstoeltennisser in Zeeland. Jaren lang was er in Zeeland verder niemand die de ze sport beoefende, waardoor hij noodgedwongen veel met en te gen valide tennissers speelde. Dit laatste is overigens heel goed te combineren. Veel rol stoeltennissers vinden het zelfs leuker om met validen te tennis sen. In Zeeland zijn er momen teel zo'n vijftien geregistreerde rolstoeltennissers actief, waar van het grootste gedeelte alleen recreatief speelt. Een tweetal dames, te weten Yolanda van Raay uit Goes, nummer 10 van Nederland en nummer 67 van de wereld en Angela Maas uit Kou dekerke, nummer 14 van Neder land en nummer 62 van de we reld, hebben deze zomer met ve le successen aan nationale en ook internationale toernooien deelgenomen. Onder andere een eerste plaats voor Yolanda tij dens het Nederlands Kampioen schap en een eerste plaats voor Angela tijdens de Dutch Open/Open Ned. Kamp. (inter nationaal toernooi). Angela heeft overigens een vaste plaats binnen het Nederlandse team verworven waarmee zij zal trai nen en tijdens landentoemooien Nederland mag vertegenwoor digen. De meeste nationale toer nooien zijn hoofdzakelijk in het midden van het land, dit bete kend voor de twee speelsters veel reizen en overnachten in hotels. Komende winter worden er weer districtstrainingen georga niseerd voor rolstoeltennissers. Deze zullen worden gegeven in tennis- en sporthal 'Schelde In ternational' aan de Verrijn Stu- artweg te Goes (de Poel 1). Alle rollers en invaliden van Zee land, jong en oud, kunnen hier FOTO PIET DAVIDSE aan deelnemen. De training is zaterdag 27 september begon nen. De training is van 10.00 uur tot 11.30 uur. De spelers zullen worden onderverdeeld in drie verschillende niveau's verspreid over drie banen. De trainingen zullen worden gegeven door Ch ris Versteeg en Fred Hendrikse. Wie informatie wil over het rol- stoeltennis(trainingen), kan te lefonisch contact opnemen met Chris Versteeg (rolstoel)tennis- trainqr Zuid-Beveland) (0113)214415 of Fred Hendrikse rolstoel)tennistrainer Walche ren (0118)635849. Wie persoonljk kennis wil ma ken met deze sport is van harte welkom op de trainingen. MIDDELBURG - Het Interkerkelijk Jongerenkoor Glorify houdt op 18 oktober een fancy fair op het terrein van CSW-mavo aan de Olxnenlaan. Er zijn onder meer een grote rommelmarkt, een rad van avontuur, schminken en lekkere hapjes en drankjes. De op brengst is bestemd voor de eerste lustrumviering. De fancy fair duurt van 10.00 tot 16.00 uur. VEERE - De afdeling Veere van GroenLinks houdt op 9 oktober een bijeenkomst in het verenigingsgebouw, Schotsehoek 8 te Ga- pinge. Gemeenteraadslid Peter Louwerse zal de leden en belang stellenden vertellen over zijn ervaxingen sinds de instelling van de nieuwe gemeenteraad van Veere. De steunfractie, die Louwerse bijstaat in zijn werk, zal ook aanwezig zijn. Verder komen er zaken als toerisme, nieuwbouw in de plaatsen in de gemeente, fusies van basisscholen en de Rondweg Serooskerke aan de orde. Er is tevens gelegenheid voor het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Vanaf 19.45 staat er koffie klaar. GRIJPSKERKE - Het Kempisch vocaal ensemble "Kwarts" ver zorgt op zondag 12 oktober een middagconcert in de kapel van Sint Maarten té Hoogelande. Op het repertoire staat renaissance muziek van onder meer Morley, Monteverdi, Orlando di Lasso en Clemens non papa. Hedendaagse muziek van de Brabantse compo nist Antoon Maessen zorgt voor de afwisseling. Aanvang 14.30 uur. Toegang Fl. 10,00 (CJP Fl. 2,50 koi-ting) WESTKAPELLE - De Stichting Welzijn Ouderen Plaatteland Walcheren houdt ter gelegenheid van haar 15 jarig bestaan een viertal voorliehtingsmarkten. Er zal informatie zijn over zaken als sport en beweging, woningaanpassing, gemeentelijk kwijtschel- dingsbeleid, thuiszorg en maaltijdvoorzieningen. De eerste van de ze voorliehtingsmarkten vindt 13 oktober plaats in Herrijst te Westkapelle. De volgende zijn op 14 oktober in Ons Huis te Melis- kerke, op 15 oktober in De Couburg te Koudekerke en op 16 okto ber in de Zandput te Serooskei'ke. Inlichtingen tel. 0118-583687 VLISSINGEN - Platform Vlissingen, waarin vrijwilligersorgani saties in de maatschappelijke dienstverlening samenwerken, is nog op zoek naar mensen voor de vrijwillige hulp voor gehandicapten en dementerenden. Tot de taken van de vrijwilligers behoren onder meer oppassen, voorlezen, spelen, uitstapjes begeleiden of gewoon gezelschap houden. Het idee hierachter is dat een vrijwilliger, die af en toe wat taken overneemt, het leven voor zowel de gehandi capte of dementerende als de vaste verzorgers wat kan veraange namen. Het gaat om enkele uren per week. Voorafgaand aan het vrijwiUigerschap wordt er door het Platform Vrijwilligerswerk in de maatschappelijke dienstverlening nog een cursus gegeven. Voor inlichtingen kan men bellen naai'; 0118-486414 HUISARTSEN: VLISSINGEN: Zaterdag mevr. J. Roebroeck en E. van Russen Groen, Leliënlaan 2, telefoon 412225/413120. Zondag P. Crama, Hogeweg 107, telefoon 413459. Spreekuur (zonder afspraak) van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Huisbezoek aan vragen voor 10.00 uur. MIDDELBURG: Zaterdag P. de Doelder, Bellinkplein 1. Zondag F. Buytendijk, Noordweg 419. Spreekuren 12.30 - 13.00 uur en 17.30 - 18.00 uur. Centraal doorschakelnummer: 639933. OOST-SOUBURG, MIDDELBURG-ZUID, ARNEMUIDEN, NIEUW&ST.JOOSLAND Zaterdag C. Wattel, Dorpsstraat 19, Ritthem, telefoon 461630. Zondag J. Visser, Wahcttoten 19, Mid delburg, telefoon 627664. Visites aanvragen vóór 10.00 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30 - 13.00 uur en 17.30 -18.00 uur. VEERE, GAPINGE, SEROOSKERKE, OOSTKAPELLE EN VROUWENPOLDER: G. Rullens, telefoon 581276. KOUDEKERKE, WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, MELISKERKE, BIGGEKERKE, EN ZOUTELANDE: vrij 18.00 tot zondag 24.00 uur: A. van der Male, Duinweg 59, Zoute- lande. telefoon 561282. MIDDEN-WALCHEREN - Zaterdag en zondag B. Bouwense. Valkenisseweg 42, Biggekerke, telefoon 552190. TANDARTSEN Zaterdag: A. Schotel, Korte Geere 27, Middelburg, telefoon 624169. Zondag: C. Westveer, Loskade 47, Middelburg, telefoon 626694. Patiënten-tandartsenpraktijk (alleen eigen patiënten) P. van Maliand, Tobagolaan 6, Vlissingen. Zaterdag en zondag voor spoedgevallen bellen 478290. APOTHEEK: MIDDELBURG: van vrijdag tot en met vrijdag: apotheek Ringe ling, Lange Delft 133. VLISSINGEN: van vrijdag tot en met vrijdag: apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, telefoon 461593. VERLOSKUNDIGEN VLISSINGEN: Telkens van vrijdagochtend 09.00 tot maandagmorgen 09.00 uur: telefoon: 471140. Komend weekeinde: H. Klompe. DIERENARTSEN: Zaterdag en zondag: A. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noord straat 61, telefoon 637077. Spreekuren zonder afspraak: zaterdag en zondag van 11.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. VOGELOPVANG MIDDEN-ZEELAND: telefoon 628288. POLITIE NOODHULP: telefoon 112 als elke seconde telt. Overige assistentie aanvragen via telefoon 633333. Voor alle an dere aangelegenheden zijn de bureaus in Middelburg en Vlissin gen 24 uur per dag open.

Scheldebode | 1997 | | pagina 3