f k a KASSAKORTING OP ALLE SPORTSCHOENEN! (a>nf€turtöfyr3 m rA: d« Golfbaan OD (LD ÏF ff D b 'k 32b^ A *6 'n Pittis feestie bouw ie op i 180 GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUI 1 S 0 P H E R E N INI LU Tel. 418653 tTitspmak van <£e "week.-i Kartonnen melkpakken 4 Wereld-Vredes-Vliegerdag Voetsporen langs Oosterschelde Banania-Mania in Fruitteeltmuseum MEER DAN WINKELS! rs SCHOENEN KLEDING SPORT Kijk voor al onze adressen in de Gouden Gids. Kale inktzwammen r-> Een opfriscursus voor 50- plussers. We hebben het dan over veilig verkeer Nederland die dit voor automobilisten opzet. Rolstoeltennis, wat is dat en kan dat wel? Jazeker, het is voor iedereen die niet in staat is lopend te tennissen. Piet van der Lijke heeft al heel wat mensen in het racezadel geholpen. Hij zit at twintig jaar in het racefietsen-vak DANSERES MARCIA SMEDING KOOS HAAR EIGEN WEG Vakantie Goesenaar eindigt in cel Dominicaanse Republiek Betrouwbaar Snuffelen O vandalisme Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen "Het 4-4-2 systeem zorgt voor meer zekerheid. Bepaalde ri sico's worden uitgesloten. Onze ploeg pakt te weinig punten, vandaar. Dordrecht gaat pressen, dan liggen er voor ons mo gelijkheden in de uitbraak." RBC-trainer Jan Poortvliet in Brabants Nieuwsblad aan de vooravond van Dordrecht - RBC. (Uitslag 5-1) VLISSINGEN - Natuurvoe- ding Bellamy Vlissingen (Bellamypark 42) verkoopt melk in pakken. Maar dat zijn niet zo maar pakken, ze zijn gemaakt van onge bleekt karton. Dat heeft veel voordelen: lichter van ge wicht, minder milieubelas tend. In de winkel zijn de pakken weer inleverbaar zodat ze terug kunnen naar de groothandel. Het karton wordt namelijk opnieuw gebruikt, onder andere voor plaatma teriaal voor meubelen Onder het motto 'One Sky - One World' wordt zaterdag de vre- desvliegerdag gehouden. Zeeland doet voor de twaalfde keer mee aan deze Vredes-vliegerdag die op de 2e zondag van okto ber niet alleen in de grote vliegerlanden als China, Japan, Aus tralië en Amerika wordt gehouden, maar ook in Europa. De deelnemers aan de wereld-vredes-vliegerdag willen er de na druk op leggen dat er maar één wereld is, waar me met z'n allen op leven. De wereldvrede en daarmee samenhangend een recht vaardige verdeling van welvaart, welzijn, schone lucht, -grond en -water vinden zij van wezenlijk belang. De Zeeuwse vliegervrienden vliegeren vanaf ongeveer 11.00 uur massaal op de Veerse Gatdam bij Vrouwenpolder en daar ma ken ze gewoonlijk een kleurrijk schouwspel van. GOES - Onder het motto 'Voetsporen langs de Oosterschelde' worden landelijke wandeldagen gehouden op zaterdag 11 en zondag 12 oktober. De start is bij het NS station in Goes, tussen 9.30 en een 11.30 uur. De route is 16 kilometer lang. De wande ling begint in de historische kern van Goes met zijn fraaie ha ven en dan trekt men langs het kanaal en door het polderland naar de Oosterschelde. Het uitzicht over het water is magnifiek. Info: 0113-213216. KAPELLE - Deze week is de wisseltentoonstelling 'Banania- Mania' geopend in het Fruitteeltmuseum aan de Biezelingseweg 10 te Kapelle. Deze tentoonstelling is afkomstig van de Hortus Botanicus te Leiden en is te zien geweest in binnen- en buiten land. Tot 28 maart 1998 staat de Banania-Mania in het Fruit teeltmuseum. De openingstijden zijn van woensdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. ADVERTENTIE O O KWALITEIT GULDENS VOORDEEL STICHTING HET Z EEUWSELANDSCHAP In onze contreien zijn inkt zwammen de meest talrijk voorkomende paddestoelen. De geschubde inktzwam staat in grazige bermen, op bemoste ga zons en in het weiland. De kale inktzwam stelt nog minder ei sen; die kan zelfs in de moes tuin of in een bloemperkjevan de ene op de andere dag ver schijnen. Vaak is er sprake van ondergronds hout; dat kan een stukje plank of een afgestorven boomwortel of een ondergeschoffelde afgevallen tak zijn. De ka le inktzwam werd vroeger gebruikt voor het maken van inkt, maar ook voor de consumptie werd en wordt de paddestoel wel verzameld. De kale inktzwam is daarvoor ook talrijk genoeg, maar er schuilt wel een addertje onder het gras. Want de pad destoel is weliswaar goed eetbaar, maar in combinatie met alco holische dranken veroorzaakt de paddestoelvergiftigings verschijnselen, variërend van braken en diarree, tot leverbe schadiging en bewustzijnsverliesGeen soort om mee te experi menteren dus. En dat geldt voor de meeste paddestoelen. Er ko men maar al te vaak zogenaamde 'tweelingsoorten' voor; soor ten die -voor de niet gespecialiseerde kenner- als twee druppels water op elkaar lijken, waarbij dan de ene soort dodelijk giftig is terwijl de andere als een delicatesse geldt. Van de inktzwam- menfamilie komen in Zeeland nogal wat soorten algemeen voor. Het zwerminktzwammetje of grijs streepklokje groeit in massa aan de voet van kwijnende of dode bomen; de witte inktzwam groeit op paardevijgen, de halminktzwam op rottend stro. De grote viltinktzwam en de glimmerinktzwam (tweelingsoorten!) groeien allebei op dood hout. Zo heeft iedere paddestoel zijn ei gen specialisatie en daarmee zijn eigen functie in de levensgemeenschap. SCHELDEBODE 11 Ballet niet alleen voor 'huppeltrutjes' VLISSINGEN - Met haar achttien lentes heeft Marcia Smeding een behoorlijke staat van dienst als danseres opgebouwd. Een paar keer kreeg de spontane Vlissingse de kans zich zo te verbeteren dat een pro fessionele carrière in het verschiet zou liggen.Ze ging echter haar eigen weg en koos voor een studie aan de vermaarde Erasmus Universiteit in Rotterdam. Nu geeft ze uitsluitend danslessen voor haar plezier. door Marcel van der Voort Wie enkele minuten met Marcia praat weet het direct. Ze is een jonge vrouw met een eigen wil. Die weet waarover ze praat. Daarom is het niet vreemd dat ze onlangs op haar nog jeugdige leeftijd begon met het geven van het vrolijke en bewegelijke funkdance bij DIOS, aan de van Ginkelstraat in Oost-Souburg. Marcia: „In het verleden leerde ik jonge meiden jazzdance. Toen ik ging studeren nam ik mezelf direct voor ander soort dansles sen te gaan geven. Iets wat ik echt graag wilde. Dat werd dus funkdance. Vooral de laatste tijd spreekt dat de jongeren aan." „Veel van de muziek waarop gedanst wordt staat ge noteerd in de top 40. Funkdance is meer van deze tijd. Vooral toen de aerobic vanuit Amerika kan overwaaien. Daarom ben ik een beetje gaan rondkijken en kwam tot de conclusie dat de combinatie jazz en funk een goede zou zijn. Onlangs begon ik met het geven van een proefles en dat sloeg aan." Ze koos voor iets nieuws, maar wilde zich vooral prettig voelen bij het les geven. „Ik vind dat je het warm moet krijgen tijdens het dansen. Een beetje zweten mag best. Bo vendien heb ik deze vorm van dansen in de omgeving nog niet gezien." Marcia benadrukt dat het geenzins haar bedoeling is om een showballet op poten te zetten. „Het mag nooit gaan lij ken op de balletgroepjes die je op de televisie bij die showpro gramma's ziet. Best leuk hoor, maar zeker niet mijn stijl. Daar staan die meisjes met een tand pasta glimlach. Daar ben ik geen type voor." Zelfbewust als ze is stippelde Marcia de afgelo pen zomer haar lijn uit. „Het moet een combinatie zijn van iets leren en plezier maken. Dat schept af en toe verwarring. Als ze mij zien wordt er soms ge dacht: wat een lief klein meisje. Toch is het de bedoeling dat de meisjes die met mij dansen er iets van opsteken. Ik wil dat funkdance in Zeeland meer be tekenis krijgt." Vijf jaar jong was Marcia toen ze haar eerste stapjes op de dansvloer zette. „Ik begon eigenlijk met kleuter- gym bij juffrouw Ina, omdat ik te jong was voor jazzballet. Toen ik oud genoeg was greep ik mijn kans en op mijn twaalfde mocht ik bij de Stichting Dans Goes op auditie." „Ik werd aangenomen en leerde daar wat dansen in houdt. Helaas wordt dat meestal onderschat. Veel mensen denken dat danseressen 'huppeltrutjes' zijn. Dat beeld klopt echt niet. „Twee jaar geleden stopte ik op eens, heb nog even iets in Mid delburg gedaan en vervolgens een jaar helemaal niets. Wellicht waren er mogelijkheden om pro fessioneel te worden. Ik heb daar uiteindelijk niet voor geko zen. Dan moet je naar de dans- academie en wordt het dansen een vak inplaats van hobby." „Je staat er mee op en gaat er mee naar bed. Dat is niet hele maal mijn wereld. Ik heb veel te veel andere dingen die ik ook leuk en belangrijk vind. Zoals mijn studie bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit, mijn werk in het weekend en mijn vriend Erik. Dat wil echter niet zeggen dat ik het dansen laat vallen." „Daarvoor is het te A I Dansen is vooral plezier, dat vinden deze meiden in elk geval ook. leuk. Ik streef er nu naar om weer op mijn oude niveau terug te komen. Het lesgeven vind ik leuk. Dat gaat mij goed af. Het kost mij geen moeite iets bij an deren duidelijk over te bren gen." Want hoewel de Vlissingse niet voor een toekomst koos als professioneel danseres zit het zeker in haar bloed. Lachend: „Dat klopt. Als ik goede muziek op de radio hoor kan ik amper stil blijven zitten. Dan moet ik bewegen. In mijn kamer sta ik regelmatig te hupsen en te sprin gen." „Ik denk dat dit er nooit FOTO: PIET DAVIDSE meer uit gaat. Als mij dan iets leuks te binnen schiet onthoud ik dat en gebruik het later voor de les", aldus Marcia Smeding. Wie een proefles wil bijwonen kan zich aanmelden via telefoonnum mer: 010 - 2150744 en in het weekend: 0118 - 466865. "Mijn verhaal is een waarschuwing" GOES - "Op zondagavond zat ik nog even in een bar cafe in Sosua een biertje te drinken. Er was ook een Dominicaanse jongen, met wie ik wat had zitten praten. Een maat van hem kwam af en toe bij ons staan. Ze hadden al een paar keer om een sigaret gevraagd." Han Nieuwenhuize gaf het pakje door zonder erbij na te denken. Toen vrijwel direct daarop het licht in de bar uitging, kon hij niet vermoeden dat dit onvermoede en zeer onaangename gevolgen zou hebben. "Ik dacht dat het gewoon een van de vele stroomstoringen was. Toen het licht weer aanging, meende ik te zien dat hij iets te rug in het pakje duwde. Ik keek er nog naar, maar zag alleen een si garet scheef zitten. De Dominicaanse jongens rookten hun sigaret op en verdwenen." door Peter Urbanus Nauwelijks twee minuten later werd hij op de schouder getikt en iemand duwde hem een pasje met 'DNCD' erop onder de neus. In zeer gebrekkig Engels maakte de man hem duidelijk dat hij mee moest naar de wc. "Ik had niets te verbergen, dus ik zei dat hij het maar aan de bar moest afhandelen. Maar de barman kwam erbij staan en zei dat ik het beste mee kon gaan. Op het moment dat ze me gingen fouil leren, schoot het door mijn hoofd: shit, ze hebben iets in mijn pakje sigaretten gestopt. En ja hoor, hij viste direct dat pakje sigaretten uit mijn kleren. Hij haalde er iets uit, maar wil de me aanvankelijk niet laten zien wat het was. Uiteindelijk liet hij me twee hele kleine brui ne kruimeltjes zien." Han werd mee naar het politiebureau ge voerd, moest zijn rijbewijs afge ven en de veters uit zijn schoe nen doen. De poltiecel waarin hij werd op gesloten, was niet meer dan een betonnen hok van drieëneenhal ve meter in het vierkant. In de hoek was een verhoging met een gat erin, die de wc en de douche voorstelde. Het benodigde water zat in de plastic fles die ernaast stond. Bedden of dekens waren er niet. In de ruim vier dagen die Han er door zou brengen, zaten er zo'n vijfentwintig mensen in de politiecel opgesloten. "Hoe lang moet ik hier nog zitten?", vroeg hij zich af. Maandagoch tend werd hij uit de cel gehaald en naar een zekere Spencer ge bracht, die zich als zijn advo caat presenteerde. Deze man sprak wel Engels, in tegenstel ling tot de politiemannen. "Het ging van 'amigo dit' en 'amigo dat' en grote schouderkloppen met die politiemannen, het wa ren dikke vrienden. Hij vertelde me direct dat het me een hoop geld ging kosten. Ik kon kiezen volgens hem. Of geen advocaat en drie maanden voorarrest en dan een rechtzaak, gevolgd door een tot anderhalf jaar gevange nisstraf. Hij zou me vrij kunnen krijgen, maar dat zou me twaalfduizend dollar kosten. Ik schrok-me rot, ik had dat geld niet en mijn ouders ook niet, en dat zei ik hem ook. Oké, zei hij, tienduizend dan." Han zei dat hij dat ook niet had en kon terug naar de politiecel. 's Middags werd hij door de po litie meegenomen naar de Domi nicaanse hoofdstad Santa Do mingo, aan de andere kant van het eiland. Daar werd hij naar het hoofdkantoor van justitie gebracht, maar daar liet men hem alleen een uur lang met handboeien om op een stoel zit ten. Vervolgens ging het hele ge zelschap weer, onverrichterzake naar het scheen, terug naar So sua. Onderweg werd er nog ge stopt om te eten bij kennissen van de politiemannen. "Ze we zen naar me en zeiden 'Ollanda, droga!' of zoiets. Later stopten we bij een dorpje, waar een van de politieagenten een vriendin netje had. Die verdween daar mee in een achterafstraatje, ter wijl wij konden wachten." Later begreep Nieuwenhuize uit gesprekken met celgenoten, dat de hele trip naar de Domini caanse hoofdstad slechts be doeld was om de indruk te wek ken dat er aan de zaak gewerkt werd. De volgende dag was de advo caat er weer, in het gezelschap van zijn zus, die eveneens advo caat was. Zij sprak ook weer uitsluitend Spaans. Uit de ver taling die haar broer hiervan gaf, maakte Han op dat het toch 'close to ten thousand dollar' ging kosten. Die dag mocht hij in een bel- kantoor in Sosua eindelijk zijn vader bellen, in een poging geld te regelen. De advocaat zei na drukkelijk: geen consul erbij, anders wordt het een rechtzaak met voorarrest met alle gevolgen vandien. Zijn vader schrok zich natuurlijk rot; zijn zoon in de cel in de Dominicaanse Republiek. "Het ging tienduizend dollar kosten, zei ik. Ik mocht maar twee minuten bellen, maar ik gaf het nummer van de advocaat door, zodat mijn vader die kon bellen. Die politieagent stond de hele tijd maar 'opschieten, op schieten!' te gebaren." Overi gens mocht hij nu wel met de consul bellen, maar dat ging weer niet door omdat het tele foonnummer daarvan nog op het politiebureau lag en daarvan daan kon niet naar het buiten land worden gebeld. Vader Nieuwenhuize belde naar de advocaat, die gelijk begon over tienduizend dollar. "Ik werd eerst ontiegelijk kwaad", vertelt hij, "maar toen hij bin nen korte tijd zakte naar vijf duizend vertrouwde ik het hele maal niet meer." Na dit tele foongesprek probeerde hij via- via na te gaan of de advocaat betrouwbaar was, maar tot resulta ten kwam hij niet. Wel schakelde hij de Ne derlandse vice-consul Van der Gaag in. Die toonde zich onaange naam getroffen, want als er een Nederlander opgepakt wordt in So sua, moet hij daarvan binnen vierentwintig uur op de hoogte ge steld worden. Hij stel de zich in verbinding met het hoofdkantoor van de Dominicaanse justitie, waar men niets van Han's arres tatie af bleek te we ten. Woensdag kon er ech ter geen enkele actie worden ondernomen. Het was een nationale feestdag in de Domini caanse Republiek en niemand was bereik baar. De hele woens dag bracht Han in de cel door. Vader Nieu wenhuize deed intus sen verwoede pogin gen om via Amnesty International, de reis organisatie Holland International, de ma rechaussee en andere organisaties meer te weten te komen over de exacte verblijfplaats van zijn zoon. Iedereen toonde zich zeer betrokken, maar verwees uitein delijk naar het ministerie van Buitenlandse zaken, dat over dit soort zaken gaat. Met het aanbreken van de don derdag voelde vader Nieuwen huize zich in staat om dan maar te betalen. Iedereen zegt: 'Niet betalen want het is een bodem loze put'. Maar hij moest daar weg, koste wat kost." Vader Nieuwenhuize had wel gemerkt dat de advocaat telefonische af spraken niet zwart-op-wit, dat wil zeggen per fax, wilde beves tigen. Via een collega had de fa milie Nieuwenhuize intussen een Dominicaanse vrouw in Kortgene gevonden. Zij had wel vrienden in haar geboorteland die konden proberen meer te weten te komen over de advo caat. Toch was de komst van de Dominicaanse vrouw een hele steun voor de familie, omdat zij een eerste houvast bood in een land waarvan ze de taal niet spraken. Dankzij de vice-consul had vader Nieuwenhuize nu ook eindelijk het telefoonnummer van het politiebureau, maar een poging om zijn zoon weer te spreken te krijgen mislukte. Aan het einde van de donder dagmiddag kreeg Han te horen dat hij misschien vrijdag of an ders maandag vrij zou komen. "Maar", zo werd hem ook te ver staan gegeven: je vader heeft nog steeds niet betaald", en hij kon weer terug naar zijn cel. 1Han Nieuwenhuize is blij zo snel weer de Zeeuwse vlag terug te zien. Hoe het daarna precies is ge gaan kan Han niet zeggen, maar de inmenging van vice-consul heeft waarschijnlijk de doorslag gegeven. Vrijdagmiddag werd hij uit zijn cel gehaald en naar zijn vakantie-appartement ge bracht. Terwijl Han zijn tas in pakte, snuffelden de begeleiden de politiemensen in het apparte ment rond. Wat er stond te ge beuren, werd hem niet verteld. Wel moest hij driehonderd dol lar betalen: tweehonderdveertig voor de wijziging van zijn ticket en zestig voor de gemaakte on kosten, waaronder zijn eten en de benzine voor het tripje naar Santa Domingo... Eenmaal terug op het politiebu reau lieten ze hem weer een hele tijd wachten. Daarna werd hij linea recta naar het vliegveld van Sosua gereden, waar hij di rect langs de incheck-balies naar achter werd geloodst. Zijn tas en zijn paspoort moest hij af geven. Het cabinepersoneel kreeg de instructie, hem er on der geen voorwaarde uit te laten tijdens de tussenstop op het vliegveld van Santa Domingo. Han begreep dat hij het land uit werd gezet, maar kon daarvan later geen bewijzen in zijn pasr- poort terugvinden. Het was dui delijk dat men in Sosua liever van hem af was. Op Schiphol stonden zijn ou ders, die op de hoogte waren ge bracht van zijn terugkomst, blij en opgelucht te wachten. Vol gens de vice-consul heeft Han nog verschrikelijk veel geluk ge had. Wat Han heeft meegemaakt is geen unicum in de Domini caanse Republiek en het kost al gauw tussen de acht- en de vijf tienduizend dollar om iemand weer op vrije voeten te krijgen. Han wil in elk geval iedereen bedanken, die zich om het wel Foto: Tannie de Jonge en wee van zijn familie tijdens de moeilijke dagen die ze heb ben doorgemaakt hebben be kommerd. "En", zegt hij, "ik wil dat mijn verhaal een waarschu wing is voor iedereen die alleen op vakantie gaat naar een land als de Dominicaanse Repu bliek." Het moet al lang geleden voor de eerste keer gebeurd zijn. Een mens, de Homo Sapiens, vernielde met zijn knots of met blote handen in een niet te onderdrukken opwelling een weerloos schepsel of dood voorwerp. Zomaar. Volgens gediplomeerde psychologen moet dit een oerdrift zijn die wij tot op de dag van vandaag niet kunnen onderdrukken. Als je zelf niets voorstelt, dan kun je je toch nog wat voelen door het lurp of tot pulp slaan van iets wat niets terug kan doen. Er is zelfs ee woord voor dat verschijnsel, vandalisme, afgeleid r het volk der Vandalen, dat in het jaar 455 de stad P innam en grondig vernielde. Vandalisme, we w dagelijks mee geconfronteerd. Op het Abë Middelburg moest er pas een lindenboom a) in Zierikzee werden een tiental bomen gem stadskantoor in Goes stonden bloembak' lange pluimen die op een zondagochtend waren. De vandalen waren gepasseerd. stond er een bordje bij met de tekst "het jesvolk is hier langs geweest". Zelfs dai vernield. Vandalisme is ook het onnodig verf, graffiti. En dan het liefst op plaat.' moeilijk af te krijgen is. Het bekrassen uan| gels en ruitenwissers afbreken, allemaal "Kiek noe toch 's an, "jammerde moe Kee ml d'r stem, "al m'n mooie spullen glad verir^Bj Vroeger, in haar tijd waren, Sn de fatsoensn sociale controle beduidend hoger. De schadeT" C dalisme loopt jaarlijks in de miljoenen. Als kunnen we er allemaal wat aan doen. Als we e Cameleon. "10317 V

Scheldebode | 1997 | | pagina 1