Naturalisatie 'Er zijn zoveel vragen' Punch Jeans nu in de Walstraat woongroep start met aan- en verkoop van huizen CONTACTGROEP JONGE MOEDERS Plaatselijke fooddetaillisten laten nu eens van zich horen IVN houdt cursus over trekvogels Vijfendertigjarige Dubliners toeren door Nederland WERKEN IN HUIS VAN BEWARING TORENTIJD: ALTERNATIEF VOOR TAIWAN EN THUISWERKERS De 7500e gast in zijdemuseum woensdag 24 september 1997 Veel vragen Belangstelling Provinciale ploeg- en trekwedstrijd Torentijd in de cel Kleurpotloden Andere markt Houtbedrijf Kleinmeubelen Ópl oktober van dit jaar wordt de afstandseis weer van kracht. Iemand die zich tot Nederlander wil laten naturaliseren, zal dan af stand moeten doen van zijn of haar oorspronkelijke na tionaliteit.Vijf enhalf jaar geleden werd de afstands eis, vooruitlopend op wet geving, in de ijskast gezet. Nederland had geen be zwaar tegen de dubbele na tionaliteit. De politiek denkt er tegenwoordig an ders over. Als gevolg daarvan moet de afstandseis weer worden in gevoerd. Complicerende factor: de vreemdeling moet afstand doen tenzij dat re delijkerwijs niet van hem of haar kan worden verlangd. Staatssecretaris Schmitz heeft in een circulaire aan de gemeentes een aantal 'ontsnappingsmogelijkhe den' op een rijtje gezet. De verzoeker om naturalisatie tot Nederlander die een an dere nationaliteit bezit, zal van die nationaliteit af stand moeten doen, met uit zondering van de volgende gevallen: de verzoeker bezit de natio naliteit van een Staat, in wiens wetgeving de verkrij ging van de Nederlandse nationaliteit leidt tot het verlies van die nationali teit; de verzoeker bezit de na tionaliteit van een Staat wiens wetgeving of rechtspraktijk geen af stand van nationaliteit toe staat; de verzoeker is on derdaan van een Staat die Partij is bij het op 2 februari 1993 te Straatsburg tot stand gekomen Tweede Protocol tot wijziging van het Verdrag betreffende de beperking van gevallen van meervoudige nationaliteit en betreffende militaire ver plichtingen in geval van meervoudige nationaliteit (Trb. 1993, 265); de verzoeker kan eerst na de verkrijging van het Ne derlanderschap afstand doen, in welk geval hij be reid moet zijn afstand te doen, tenzij hij behoort tot een der andere hier volgen de gevallen; de verzoeker is in het Ko ninkrijk der Nederlanden is; de verzoeker is een door Ne derland, de Nederlandse Antillen of Aruba erkende vluchteling of van het pas- poortvereiste vrijgestelde geboren en verblijft ten tij de van het verzoek om natu ralisatie in Nederland, de Nederlandse Antillen of Aruba; de verzoeker heeft voor het bereiken van de meerderja rige leeftijd gedurende een aaneengesloten periode van tenminste vijf jaar in Ne derland, de Nederlandse Antillen of Aruba zijn ge wone verblijfplaats gehad; de verzoeker is gehuwd met een Nederlander; de verzoeker is het minder jarige kind van ouders, waarvan een Nederlander vreemdeling; de verzoeker zal voor het doen van afstand een bet aling moeten doen van zo danige hoogte dat hij daar door een substantieel finan cieel nadeel zal lijden; de verzoeker zal naar hij aantoont door het doen van afstand zodanige vermo gensrechtelijke rechten, waaronder erfrechtelijke aanspraken, die hij thans in het land van oorsprong be zit, verliezen dat hij daar door een substantieel finan cieel nadeel zal lijden; de verzoeker zal naar hij aantoont slechts dan af stand van zijn oorspronke lijke nationaliteit kunnen doen, nadat hij aldaar zijn militaire dienstplicht heeft verricht of deze heeft afge kocht; de verzoeker heeft naar hij stelt en aantoont bijzondere en objectief waardeerbare redenen om geen afstand te doen van zijn oorspronkelijke na tionaliteit. Zoals gezegd treedt deze circulaire op 1 oktober in werking. Indien u er toch al over dacht om de Neder landse nationaliteit aan te vragen en u wilt uw oor spronkelijke nationaliteit niet opgeven, is het dus raadzaam (om problemen te voorkomen) om voor 1 okto ber de Nederlandse natio naliteit aan te vragen. U kunt zich hiertoe wenden tot de afdeling Burgerzaken van uw gemeente. Uiteraard is het boven staande slechts een voor beeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridi sche aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons Buro: In Middelburg. Vlasmarkt 28, iede re maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspra ken maken elke werkdag tussen 9.00 -12.00 uur via 0118637120. In Vlissingen, Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00 11.00 uur In Goes, Zonne bloemstraat 53, iedere maandag 09.00 -11.00 uur In Zierikzee, De Huybert- straat 35, iedere dinsdag 14.15 - 16.15 uur. In Oost burg, Tragelweg 2, iedere donderdag 10.00 12.00 uur In Hulst, Tabakstraat 5, ic dere donderdag 13.31 15.30 uur. In Temeuzen Nieuwstraat 24, ic: dere vrijdag 10.00 - 12.00 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch be reikbaar onder nummer 0118-637120. ARNEMUIDEN - „Jonge moeders en baby's, een alledaagse combi natie. Het lijkt ook allemaal zo eenvoudig: kinderen opvoeden. Toch blijven velen met een groot aantal vragen zitten. En daar willen wij middels een contactgroep iets aan doen". De 27-jarige Sonja Vossbeck is zelf nog een jong moedertje. Ze heeft een tweeling van zes maanden oud en weet als geen ander dat er tij dens de opvoeding tal van vragen rijzen. „Ik zou graag een contactgroep voor jonge moeders met baby's be ginnen. Dat hoeft geen geld te kosten. Ik vraag alleen een kleine bij drage voor de koffie (of thee)." „Moeders hebben vaak veel vragen, over voeding bijvoorbeeld, over spelen en dergelijke. Ik heb altijd veel met kinderen gewerkt, houd er ook ontzettend veel van. Ik weet uit eigen ervaring dat moeders met een baby of peuter vaak geïsoleerd leven. Het lijkt me zinvol en belangrijk om eens met elkaar van gedachten te wisselen. Ik hoorde een vrouwtje zeggen: 'ik maak de babyvoeding zelf, die potjes zijn me te duur'. Dat zijn dan items waar we verder op door kunnen bor duren." „Al pratende kom je automatisch tot een oplossing. Het is mijn be doeling om eind oktober te beginnen. Het is natuurlijk afhankelijk van de belangstelling. Daarom kunnen geïnteresseerden me bellen voor verdere informatie (telefoon 602740)." In eerste instantie zijn de bijeenkomsten bij Sonja thuis Brem straat 45 in Arnemuiden). Mocht het echt uit de hand lopen dan kan naar een andere lokatie worden uitgekeken. wThe Dubliners vieren, hun 35-jarig bestaan met 13 concerten. HEINKENSZAND - Vrijdag 3 oktober treden The Dubliners op in De Stenge, aanvang 20.15 uur, entree f 49,50. De vaandeldragers v&M de Ierse folkmuziek verzorgen, mede in het kader van het 35-jarig bestaan, dertien concerten. Komend weekeinde bijvoorbeeld in de Rijnhal te Arnhem en het Chassé Theater van Breda. Na Utrecht, Groningen en Zaan dam staat de groep in Heinkenszand. Daarna volgen nog onder andere Venlo, Heerenveen, Rotterdam en Zwolle. VLISSINGEN - De plaatselijke zelfstandige levensmiddelende taillisten laten van zieh horen. Ze vragen zich af of de genieen ten weten welke sociale rol deze 'kruideniers' vervullen. De zelfstandige detaillisten hebben een landelijke actie op touw gezet. Deze week is in diverse gemeenten een rapport aangebo den om de meerwaarde van de plaatselijke zelfstandige eens nader onder de aandacht van de bestuurderen te brengen. „Voor sponsoring van sportclubs, sinterklaas- en kerstacties, het laten thuisbrengen van boodschappen en de algemene be trokkenheid bij de buurtbewoners is de zelfstandig ondernemer een stuk socialer dan de meeste grote winkelketens. De C100Ö, Super, Plusmarkt, Golff, Attent, E-markt en Garant genieten landelijke bekendheid, maar ze worden wel door een zelfstan dig ondernemer gerund", laat het Vakcentrum weten. „Het geldt ook voor bijna 30% van de Albert Heijn en Edah- vestigingen. Zelfstandige ondernemers hebben een grote be trokkenheid bij hun gebied. Ze spelen gemakkelijker in op de wensen van de lokale markt en bieden extra service." „Dat dergelijke bedrijven meer te bieden hebben moet ook bij de gemeenten bekend zijn", vindt het Vakcentru Levensmidde len. De toewijzing van een nieuwe vestiging gaat nog te vaak aan de neus van de zelfstandig zakenman voorbij. Dat moet veranderd worden. Vandaar het rapport 'meerwaarde van de zelfstandig levensmiddelendetaillist'. WAARDE - Zaterdag 27 september wordt van 12.00 tot 17.00 uur de provinciale ploeg- en trekwedstrijd voor paarden gehou den. Dat gebeurt op het terrein aan de Weclweg 25, bij de fami lie Mol. De organisatie is in handen van het Werkend Trekpaard Zee land, een stichting die het werkend trekpaard als cultureelgoed wil bewaren. Er komen meer dan tien spannen trekpaarden in actie. Groten deels uit Zeeland zelf, maar ook van buiten de provincie. De wedstrijd wordt afgesloten met een eindparade, waarbij al le spannen achter elkaar een stuk ploegen. Na het ploegen volgt een trekwedstrijd. Hierbij moet een steeds zwaarder belaste landstede over een afstand van 30 meter wor den getrokken. Het programma: 10.00 uur aankomst paarden en begin proef- ploegen; 12.00 uur start ploegwedstrijd met een openingsvoor; 14.30 uur ploegparade en 15.15 uur trekwedstrijd met aanslui tend om 17.fH) uur prijsuitreiking! Voor het publiek is de entree gratis. VLISSINGEN - Het IVN afdeling Walcheren houdt een cursus over de verschillende aspecten van de vogeltrek. Er is eerst een al gemene inleidingsavond, daarna wordt uitgelegd waarom vo gels trekken. Bovendien wordt iets verteld over de 'telpost Breskens'. De ex cursie van 4 oktober hij Westkapelle valt samen met de World Bird Watching. Dat is een dag waarop vogelkenners registreren hoeveel verschillende vogels er op één punt langs komen. De theorieavond is 30 september en 7 oktober. Die zijn in het MEC, Korenbloemlaan 5 in Vlissingen vanaf 19.30 uur. De ex cursie is 4 oktober bij Westkapelle. Kosten 20 gulden. Inlichtin gen via telefoon 556022 (na 18.00 uur). VLISSINGEN - K. Corbijn. ei genaar van de Woongroep, is sinds kort gediplomeerd vast goed adviseur. Daar zijn er in Nederland nu ongeveer vijf honderd van. Corbijn beëindig de zijn studie bij de beste rijf van Nederland. Hij gaat zich voor de Woon groep nu ook actief bezig hou den met verhuur van gemeubi leerde appartementen en ge stoffeerde kamers in de "betere' kamerhuizen van Vlissingen, Oost-Souburg en omgeving. Het adres: Singel 334-336 in Vlissingentelefoon 418180. 'Nooit gebrek aan personeel' MIDDELBURG Nieuw is het niet: gedetineerden die arbeid verrichten. Was het vroeger het traditionele 'zakkies plakken' vandaag de dag gaat de bajes op de commerciële toer. Het 'zitten' is afgelopen en de gede tineerde moet werken of leren. Ook is er een duidelijk onder scheid tussen de Middelburgse bajes en pak weg de Bijlmerba jes. Torentijd is een huis van be waring en de Bijlmer is een ge vangenis. In het Huis van Bewa ring zitten lieden die nog op hun berechting zitten te wachten. Ofwel: onschuldig totdat de rechter het schuldig heeft uitge sproken. De Bijlmerbajes heeft in ieder geval gestraften binnen de muren. Het gevolg voor de arbeid is dan ook dat in Middelburg het ver loop bijzonder hoog is, wat zich weer vertaalt naar de soort ar beid die er kan worden verricht. Op het moment dat Torentijd officieel de markt opging werd er met de nodige argwaan beke ken. Concurrentie voor de socia le werkplaatsen heette het. In middels, na de nodige contacten en uitleg is die concurrentie- angst verdwenen. Huis van Be waring en Sociale Werkplaatsen werken nu broederlijk samen en zitten absoluut niet in eikaars vaarwater. Eenvoudig „Het werk dat de gedetineerde hier verricht is van eenvoudige aard", verduidelijkt Hoofd Ar beid Anita Idskes. Moet ook wel. Het verloop onder de gedetineerden is gigantisch en dat impliceert dat we ook geen complexe arbeid kunnen door Ad Roos Voormalig minister van justitie Hirsch Ballin presenteerde twee jaar geleden de nota "Werkzame Detentie", waarbij arbeid het sleutelwoord was. Niet zo verwonderlijk overi gens, want iedere gedetineerde kost het Rijk per dag ongeveer 250 gulden en in 1992 kostte het gevangeniswezen de samenle ving een dikke 669 miljoen gul den. De ontvangsten in dat jaar bedroegen niet meer dan 23 mil joen. De gevangenen moeten daarom hun plaats achter de tr alies verdienen in de letterlijk- ste zin van het woord. Volgens de nota van destijds werd een regime voorgesteld waaronder 80 procent van de gedetineerden 26 uur per week arbeid verricht. „Wie niet wil moet in zijn cel blijven zitten. Een vijfde van de gevangenen is vrij van arbeid omdat deze niet in staat zijn tot welk werk dan ook, of omdat het hen uit veiligheidsoverwe gingen niet is toegestaan om aan de arbeid deel te nemen." De penitentiaire inrichting To rentijd in Middelburg behoorde in de nadagen van 1994 tot de voortrekkers van de vernieu wende opzet. Weg met het frö- belwerk, vorming en educatie maar op naar de arbeid. Hoewel opgemerkt dient te worden dat er nog wel degelijk aandacht aan vorming en educatie wordt gegeven, maar niet meer zo pro minent als voorheen. aannemen. „Het beperkt zich voornamelijk althans tot nu toe tot inpakwerk en assemblage, zoals verfkwas ten in een plastic zakje doen, een borsteltje aan een steel zet ten en een vogelhuisje in elkaar zetten. Of kleurpotloden op kleur in een doosje doen". Niet iedereen is echter geschikt om aan de arbeid deel te nemen. „De vraag om te mogen werken is groot en wie wil werken moet solliciteren", verduidelijkt Ani ta. Dat op zich is voor velen al een probleem. Niettemin: de ar beid trekt, al was het alleen al GRIJPSKERKE - Het zijdemuseum geniet een grote bekend heid. Dat blijkt uit het aantal bezoekers dit seizoen. Maar liefst 7500 belangstellenden kwamen er een kijkje nemen. Eind vori ge week werd het 'kroongetal' bereikt. Het echtpaar Toonen uit Didarn was de gelukkige. Ze logeerden in Koudekerke. Overi gens is mevrouw Toonen niet geheel onbekend in het Zeeuwse. Van haar meisjesnaam heet ze Frederika Mentink. De geboren Rotterdamse kwam op haar veertiende naar Middelburg. Daar heeft ze vier jaar in hét stationsgebouw gewoond. Haar vader zorgde namelijk destijds mede voor de restauratiewerkzaamhe den daar. Het zijdemuseum is zaterdag 27 september voor de laatste dag open. Tot dan zijn nog quilts en borduursels op zij de te zien. Na zaterdag wordt gewerkt aan de voorbereiding van het nieuwe seizoen, dat begint dan weer omstreeks mei. VLISSINGEN - Punch Jeans, de zaak in eigen tijdse betaalbare mode die sinds enkele jaren in de St. Jacobspassage in Vlissingen was te vinden, is verhuisd. „We waren na 3Vè jaar toe aan een grotere win kel", verklaren Wim en Marjan, de eigenaren van de zaak met een fili aal in Middelburg. „Het was even zoeken naar een geschikt pand, maar dit aan de Wal straat 68 ligt beter in de loop van het publiek en is beduidend groter. En dus zijn we verhuisd." Het nieuwe pand met een verkoopoppervlakte van 130 vierkante meter in tachtig In"de''St.kJacobs- 9 Punch in een schitterend pand in de Walstraat. passage, straalt warmte en FOTO: PIET DAVIDSE gezelligheid uit. In het in terieur zijn grenen tafels en kasten verwerk wat de gezellig heid nog meer accentueert. „Nu we wat meer ruimte heb ben is ons assortiment uitge breid met "Canoe" en zijn we completer", zegt Wim. Dit jaar ziet de collectie er voor dames uitstekend uit met een zeer uitgebreid assortiment stretchbroeken in verschillende stoffen en vele kleuren die goed zijn te combineren met de bo venkleding. Voor de heren geldt hetzelfde: vele broeken in di verse kleuren liggen op de plan ken en de shirts zien er goed uit en zijn warm van kleur. Ook de stoerdere types kunnen er goed terecht voor hun "wor- kerjeans" en overhemden met bijvoorbeeld ritsen. Voor de "kids" is er na tuurlijk ook een "eigen" collectie: stoere workers in vele kleuren en model len zijn volop aanwezig en zijn goed te combine ren met shirts en blouses. Vanaf maat 104 tot en met XXL kan iedereen dus terecht bij "Punch". Maar ook voor de wat grotere maten zijn er le gio mogelijkheden. Zo loopt de herenjeans tot en met maat 64 en bijna alle bovenkleding tot en met maat XXL. Dat alles wat men overigens niet zou verwachten is ook nog eens zeer aantrekkelijk geprijsd. Dus: de moeite waard om eens een kijkje te gaan nemen in de nieuwe en ge zellige winkel van "Pun ch". Ter gelegenheid van de verhuizing en uiteraard het nieuwe onderkomen heeft Pun ch een leuke aktie: iedereen die er iets koopt krijgt een "lot" wat weer recht geeft op een fraaie mountainbike. De aktie loopt tot eind van deze maand. OTorentijd, het huis van bewaring in Middelburg. voor de sociale contacten. Een cel van twee bij drie meter met een definitieve deur erin is het alternatief voor wie niet wil. Dat de "bajesfabriek" een con current van de Sociale Werk plaatsen of het Zeeuwse be drijfsleven zou zijn wordt door Idskes bestreden. „Wij richten ons op een totaal andere markt", zegt ze. „Wij zijn het best te vergelijken met het Verre Oosten of thuiswer kers." Spuitwerk gaat dus niet, even min als het in elkaar zetten van fietsen. Voor het eerste zitten we met milieueisen en in het tweede voorbeeld met het gebrek aan ruimte". Inmiddels is Torentijd met een eigen houtafdeling begonnen en is er voor zeven ton aan machi nes en apparaten geïnstalleerd. Ook voor deze arbeid, waar voor slechts vijftien gedetineerden plaats is, is de animo groot. Ook zij moeten solliciteren en een het zagen van planken op maat of het maken van inderdaadvo- gelhuisjes." „Timmerfabrieken in de regio hoeven zich niet ongerust te ma ken, want voor ingewikkelder zaken zoals deuren hebben wc misschien wel de technische mogelijkheid, maar niet de ge schikte mensen en de tijd". Een probleem kent Torentijd in ieder geval niet en dat is het ge brek aan "personeel". Alleen het verloop is zo schrikbarend hoog Het zijdemuseum in Grijpskerke is populair. Eind vorige week werd de 7500e bezoeker ontvangen. Dat is al weer 2500 meer dan vorig jaar. FOTO: PIET DAVIDSE goede motivatie geven waarom ze eigenlijk willen werken. Voor het zakgeld, een gulden ze stig per uur, hoeven ze het niet te doen. De eerste orders zijn al binnen en problemen met het gevuld houden van de orderpor tefeuille ziet Anita niet gebeu ren. „Ons houtbedrijf richt zich voornamelijk op de productie van klein- en tuinmeubelen. Of „Van een echte concurrentie is dus geen sprake. Aan de andere kant kunnen we eenvoudigweg niet alles aannemen omdat we daar niet op zijn ingericht. „Bedrijven die van die moge lijkheid gebruik maken, tenslot te kost daar alles drie keer niets, kunnen hun werk bij ons uitbe steden. Bij ons kunnen de op drachtgevers een pallet goede ren neerzetten. Bij een thuis werker gaat dat niet."

Scheldebode | 1997 | | pagina 9