internet is nog steeds geen stoorzender voor VERON GOES de Golfbaan EEN EERBETOON Parnassia aaa De Officiële BBC herd en k i/tgs video GROENKALENDER E L K E i W E E K HUI IS A A f I HUIS 0 P 1 W A 1 L C H E R E N WÊÊÊÊÊmÊmÊÊÊimmÊÊÊm A Aquaduct LU INI LU Tel. 418653 Hij ging te vroeg Wijdbeens 'reports' over het pijproken Werken in het 'huis van bewaring' is een alternatief voor Tai wan en thuiswerkers. Woensdag 1 oktober wordt de 'dag van de ouderen' gevierd. Ook op lokaal niveau wordt daar aandacht aan besteed. Komende zaterdag verzorgt St. Laurens VES maar liefst twee concerten in de regio. Handel Bieb Bunker Jongste Geen bedreiging Blij AR ~r ZEELANDHALLEN 3204 ft WOENSDAG 24 SEPTEMBER 199?;^ V - -3i 'n Pittig feestje g bouw je op Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen iSCHELDEBODE Üitspï.aak "?im d-e -week Sommigen zeggen dat hij was opgebrand door drugs. Ande ren menen dat hij op zoek was naar een nieuwe muzikale uitdaging. Hij zou op het kruispunt hebben gestaan met een nieuwe sound voor ogen. Maar dat Jimmy Hendrix te vroeg ging, daar is iedereen het wel over eens. Peter Borgers in dagblad De Stem. DIANA Alle winst komt, x,\ aftkkk van de kosten, ten goede aan Tuk Diana. Princess of Wales Memorial Fund De videoband van Diana ZEELAND - De officiële herdenkingsvideo over Diana, Prinses van Wales, is overal verkrijgbaar. De 60-minuten durende do cumentaire die de BBC maakte onder de titel 'Diana, een eerbe toon' wordt in de Benelux gedistribueerd door Warner Home Video. De band kost 25 gulden. Alle opbrengsten komen, na aftrek van de kosten, ten goede aan het 'Diana, Princess of Wales Memo rial Fund'. De documentaire bevat beelden van Diana, het ver legen en schuwe 19-jarige meisje, toen ze in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan. De BBC heeft in korte tijd een vidéoband gecompileerd. Er staan historische, onvergetelijke beelden op. En natuurlijk opnamen van de uitvaartplechtigheid in hartje Londen. MIDDELBURG - Spanning bij het Nederlands kampioenschap pijproken afgelopen zondag in het Schuttershof-café. Om een lang verhaal kort te maken: George Stam van Den Open Haard won, Rien de Jong van Henk Stuurop werd tweede en Leo Kleinjan, veelvuldig clubkampioen van het Walchersche Pijproockgilde eindigde op de derde plaats. Aardige bijkomstigheid was dat André van Duijn als Jan Wijd beens Reports ook aanwezig was. Slechts een enkeling wist dat hij zou komen. Het mocht vooraf echter niet 'wereldkundig' worden gemaakt, anders zou de belangstelling veel te groot worden. Bedoeling is dat de opnamen begin november op tv te zien zijn. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Veel planten die van nature in de duinen voorko- men zijn daar niet of nauwelijks meer te vinden. En dat betreft dan vooral de plan tensoorten die het hebben moeten van een vochtige bodem. De duinen zijn in de loop van deze eeuw sterk verdroogd. Waterwinning, maar ook bebossing en ontwa tering van het aangrenzende gebied zijn daar belangrijke oorza ken van. De planten van vochtige duinvalleien staan voor een aanzienlijk deel op de Rode Lijst. Toch gloort er hoop voor deze groep fraai ogende kruiden. Niet alleen omdat er in veel duingebieden hard gewerkt wordt aan vernatting, maar meer nog omdat er in het Deltagebied voor de planten van natte duinvalleien nieuwe geschikte groeiplaatsen ontstaan zijn. Dat zijn de drooggevallen zandplaten in de afge damde Deltawateren. Veerse Meer, Grevelingen en Krammer- Volkerak herbergen massaal zeldzame soorten als het strand- duizendguldenkruid, de kleverige ogentroost, de moeraswes- penorchis en de parnassia. Geen wonder eigenlijk want de pla ten lijken qua milieutype heel erg op een vochtige duinvallei. De bodem bestaat in beide gevallen uit kalkrijk zand wat gere geld onder water staat. Zandplaten die van nature niet laag ge noeg lagen zijn uit zichzelf geschikt geworden voor vochtmin- nende duinvalleiplanten. Want op plaatsen die te droog waren is het zand vaak gaan stuiven, en in zo'n geval gaat het uitstui- vingsproces door totdat het bodemwater bereikt is. En daarmee is het ideale milieu voor planten als de hieronder afgebeelde parnassia bereikt. Het is vervolgens wel zaak om te gaan maai en of begrazen, anders loop zo'n zandplaat helemaal dicht met struweel en zijn de duinvalleiplaten net zo snel verdwenen als dat ze verschenen zijn. (33) mi 'ilU.lt KINDERBOEKENWEEK VAN 1 TOT EN MET 11 OKTOBER Tijdmachine staat centraal' MIDDELBURG - De kin derboekenweek draait dit jaar rond het thema Tijd machine. „Heel herken baar", vertelt Monique van Oosterhout van Boek handel Fanoy aan de Nieuwe Burg in Middel burg. „We hebben van 1 tot en met 11 oktober allerlei ac tiviteiten op stapel staan, onder andere een groots kinderhoekenbal ter af sluiting". door Ben Donkers „Maar zover is het nog lang niet. Allereerst staan natuurlijk de boeken rondom het thema cen traal. Er wordt een 'reis door de tijd' gemaakt, dat doe je als le zer vaak genoeg." De Zeeuwse Bibliotheek, de stichting Kun stuitleen Zeeland, het MIKV, boekhandel Fanoy en de Cinema Middelburg bedachten een reeks activiteiten rond de periode van de Verenigde Oostindische Compagnie, de VOC. Voor Middelburg betekende de VOC vooral handel, geld verdie nen, sjieke huizen en grote sche pen. De pakhuizen waarin des tijds de goederen en specerijen werden opgeslagen, staan er grotendeels nog. Om de VOC- tijden te laten herleven hebben de kinderen een boekanier no dig. In vroeger jaren was dat een zeerover, tijdens de kinderboe kenweek een pass-partout voor alle activiteiten. Er komt een fo to op te staan die gemaakt wordt bij de Kunstuitleen Kuipers poort 22). Kosten voor de boeka nier: f 2,50. Ze kunnen bij de or ganisatoren worden afgehaald. Die kunstuitleen is overigens Kinderen tijdens een eerdere activiteit bij Boekhandel Fanoy. gevestigd in een oud pakhuis. Het staat vol schilderijen, foto's en tekeningen. Het is een soort bieb voor schilderijen. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar, kunnen er met hun favorie te kunstwerk op de foto. Dins dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur; zondag 5 ok tober van 13.00 tot 17.00 uur. Bij boekhandel Fanoy (Nieuwe Burg 26-28) is het tien dagen feest. Alles staat er in het teken van de kinderboekenweek en de tijdmachine. Zaterdag 4 oktober is een extra spannende dag: dan wordt namelijk een vossenjacht gehouden, aanvang 13.30 uur. Eveneens voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Bij het MIKV (Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming) kan Za terdag 4 oktober geschilderd en geboetseerd worden, men kan er toneelspelen of dansen. Door gaans wordt om 10.00 uur be gonnen, maar er zijn daarna nog andere aanvangstijden. Woensdag 1 oktober verandert de aula van de Zeeuwse Biblio theek in een heuse tijdmachine. Meesterverteller Jos van Am sterdam neemt de kinderen (8 tot 12 jaar) mee terug in de tijd. Een plekje reserveren kan bij de jeugdafdeling van de bieb. Maar er is meer te doen: gratis puzzelen, kinderboekenmolens en kleurplaten afhalen. Cinema Middelburg haakt in op de Boekenweek met: 'op zoek naar de schat van kapitein Hook. In het Schuttershof theater wordt de speelfilm Hook gedraaid. Zaterdag 4 en woens dag 8 oktober om 14.00 uur. Leeftijd vanaf 8 jaar. Reserve ren bij de Cinema. Het kinderboekenbal van 11 ok tober (10 tot 12 jaar: entree 5 gulden) begint om 14.00 uur in de Kloveniersdoelen. Er zijn voorstellingen, er is een leescafé, volksdansgroep De Babbelaars treedt op en Sjakie en de Snare- plukkers komen. Bedoeling is dat de kinderen verkleed komen. 'Er is altijd wel gespreksstof' BIGGEKERKE - Iedere zondagmiddag treft een groep zendamateurs el kaar nabij Biggekerke. Een afgelegen bunker dient afs hoofdkwartier van de Vereniging voor Experimenteel Kaaio On derzoek VERON, afdeling Vlissingen. Nog altijd wordt via zendapparatuur contact over de hele wereld gezocht. De ene keer verloopt dat beter dan de ande re. Maar de spanning is er niet minder om. De komst van inter net is geen bedreiging voor de echte fanaten. Zelfs jongeren le ren de kick van het zenden ken- zendamateur. Hij vindt de bun ker de juiste thuishaven voor de vereniging. Een voordeel is dat je het antennepark beter kan plaatsen. Die staat boven op de bunker. „Daardoor hebben we een beter bereik. Als je in een woonwijk zit bestaat de kans dat anderen gestoord worden.' Volgens hem vinden sommigen zijn hobby vreemd. LOl „Het is moeilijk uit te leggen wat de lol ervan is. Maar die is er wel." Veel mensen zouden de zendamateurs verwarren met de 27 mc'ers en dat is iets waar men niet echt blij mee is. Freek Jilleba legt uit waarom. „Dat is een totaal andere we reld. Als er een streepje op de te levisie verschijnt denkt men dat wij aan het werk zijn. Goede zendamateurs zorgen echter niet voor overlast." door Marcel van der Voort Jesse Kluijfhout is pas 16 jaar, maar mag zich sinds enige tijd een zendgemachtige noemen. Met veel plezier is hij daarom regelmatig in de opgeknapte bunker te vinden. Een bunker die in de oorlog voor Duitse doeleinden was inge richt, maar -zover bekend- nooit echt werd gebruikt. Wie het clubhuis van de VERON wil be reiken begeeft zich eerst door het struikgewas, overwint het betonnen opstapje en zodra de zelfgebouwde machinekamer is gepasseerd komt men in de ont moetingsruimte van de zend amateurs. Daar praten de leden over de 'in outs" van het zenden. Want gespreksstof is altijd aanwezig. Soms worden onder het genot van een biertje de laatste bele venissen rondom het zenden uitgewisseld. De zendruimte bevindt zich el ders. Daar waar vroeger de Duitsers gewapend hun positie wilden innemen is nu de zend ruimte, waar een aantal zenders telkens weer hun werk doet. Voor een buitenstaander is het niet makkelijk om een juiste in druk te krijgen. De VERON-le- den spreken hun eigen taal, we ten hoe ze zo snel en goed moge lijk contact kunnen leggen. Jesse is het jongste lid. Hij heeft inmiddels zijn plek gevonden en maakt met gemak zijn contac ten. „Ik ben een keer naar een hobby-tentoonstelling van 27 mc'ers geweest. Na een tijdje stapte ik over naar deze club. Het gaat er hier serieuzer aan toe. Ik kon mij in het 27 mc-ge- beuren niet vinden. Bij deze club leerde ik veel meer. Nu kan ik met de korte golf verbindin gen over de hele wereld maken. Mijn kick is om over zo'n groot mogelijke afstand te zenden." Ook Piet Davidse is een verwoed OOnder het toeziend oog van Freek Jilleba maakt Jesse Kluijfhout een verbinding met een zendamateur uit Amerika. liggen. Dit werd door de leden Betaalbaar en hun familieleden wegge- schept. Een kraanwagen moest er aan te pas komen om 10 kw agregaat te plaatsen om de bun ker van stroom te voorzien. Pas weken later was het werk klaar. Het antennepark op de bunker van het Veron, afdeling Vlissingen. clubstation Pi4VLi FOTO'S: PIET DAVIDSE Al die moeite is misschien één van de reden waarom de vereni ging er niet aan denkt zichzelf op te doeken. Ook de opkomst van Internet, de moderne wijze van wereldwijd contact maken kon tot nu toe geen echte bedrei ging voor de zendamateurs vor men. Hoewel Rob Schoondorp zich thuis prima vermaakt met internet denkt hij er niet aan het zenden op de lange en korte golf te staken. Daarom voegt hij zich nog steeds zondag's bij zijn ma ten in de verscholen bunker. „Het is anders dan internet. Wel is de kans op het maken van contact via internet groter. Dat gaat allemaal sneller. Voor mij is internet iets extra's. Daar kan ik veel informatie halen." Hij legt verder uit dat er verschil lende soorten zendamateurs zijn. „De groep liefhebbers die zo snel mogelijk een contact wil leggen en de bouwers. Dat zijn de mensen die zelf hun appara tuur in elkaar willen zetten." Freek Jilleba weet dat de groep zendamateurs de laatste tijd juist is gegroeid. „Het is meer betaalbaar geworden. Je moet niet langer zelf noodgedwongen apparatuur bouwen. Maar de mensen sluiten zich ook aan voor de gezelligheid. De een gaat naar de kroeg, speelt een potje biljart. De zendamateurs treffen elkaar en zoeken contact met anderen. En het is leuk als je aan de praat raakt met ie mand uit Canada." In het verleden werd er wel eens contact gelegd met toendertijd niet bevriende naties. Zo kon er soms met Russen gesproken worden. „Daarom zijn er ook de regels waaraan een zendama teur zich moet houden", legt Eduard Vroomen uit. „Praten over politiek en godsdienst mag niet. Daarom was ik nooit gek op de 27 mc. Daar schelt men el kaar soms uit voor rotte vis. Bij de echte zendamateurs heerst meer dicipline. Deze mensen hebben meestal meer technische interesse en lieten al blijken deskundig te zijn vanwege het examen dat werd afgelegd." Ook VERON-lid Elzo Kenter is blij dat de zendamateurs zich aan regels houden. „Het is toch een beetje bescher ming van de bevolking. Je kan het niet maken als je een halve buurt stoort. Je moet als zend amateur weten waar je mee be zig bent. Het wordt grimmig als je bijvoorbeeld het vliegverkeer gaat hinderen", vindt hij. De Vlissingse afdeling van de VERON heeft zesenveertig le den, voornamelijk mannen. Freek: „Vrouwen zijn welkom, maar het is altijd een beetje een mannengebeuren gebleven. Waarschijnlijk heeft dat te ma ken met het technische aspect dat bij het zenden komt kijken. Maar klinkt er opeens een vrou wenstem op de band, dan is ie dereen er als de kippen bij", besluit Freek Jilleba lachend. Voor informatie: 0118 - 464660. „Het zenden is aan behoorlijk strakke regels gebonden en daar dienen wij ons allemaal aan te houden. Iedere aspirant-zend amateur moet een examen doen en daarvoor moeten alle regels geleerd worden. Je mag nie mand storen." Jilleba is één van de eerste leden. Hij was één van de fanatiekelingen die jaren ge leden wekenlang bezig was de bunker gebruiksklaar te maken. Dat was geen eenvoudige klus. Een halve meter water moest weggepompt worden. Toen het water verdwenen was, bleek er nog een dikke modderlaag te KRAAMVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 Pt GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEPERIANP O LU Q Op Prinsjesdag werd voor Midden-Zeeland en speciaal voor Middelburg een onthutsende mededeling gedaan. Het was een beslissing van de hoofddirectie van het ministerie van Verkeer Waterstaat, lees minister An- nemarie Jorritsma: "het nieuwe aquaduct in het Ka naal door Walcheren wordt uitgesteld tot na 2002". Voor Den Haag is Zeeland weer even een overzees ge biedsdeel en ja, dat aquaduct in Middelburg is geen prioriteit. Er liggen immers twee bruggen, die bij toer beurt opengaan; zes weken extra hoog verkeersaanbod per jaar in Zeeland Vakantieland daar maak je toch geen drukte over. Maar de rest van het jaar zitten de locale bevolking en de vele andere weggebruikers er maar mooi tegen aan te kijken. Tegen de onderkant van de openstaande Schroebrug. Want zeg nou eerlijk, de Stations en de Schroebrug zijn voor het wegverkeer een verschrikking. Het waterverkeer heeft nu eenmaal voorrang en als de beroepsvaart moet passeren, dan is dat best te billijken. Het gemor stijgt vooral op als voor de pleziervaart de brug opengaat, want die lui hebben vrij en toch tijd zat? En is de brug dicht, dan staat het verkeerslicht weer te snel op rood. Met een groter verkeersaanbod dan men indertijd bij de bouw van de Schroebrug had kunnen bevroeden, staan we met z'n allen regelmatig in de lange rij voor de brug. Misschien kan minister Jorritsma bij een bezoek aan Middelburg in plaats van een VIP een modale behan deling krijgen, een originele en onverkorte bruggen- route. Dat betekent de eerste stop na de afrit van de A58, file. Met eindelijk de geopende brug in zicht raakt hare excellentie in gesprek met een Duitse toe rist die van zijn hart geen moordkuil maakt: "Er is maar een probleem als ik naar Zeeland rij. Ik rij 'sch- neller' van Keulen naar Middelburg als van Middel burg naar Domburg. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1