msf4 Volkssterrenwacht timmert aan de Melkweg 'Drie gram tabak aan de praat houden' de Golfbaan tra'1 ïf f f i®: QIPP® i l K-Q> woensdag 17 september 1997 m/v 'n Pittiö feestje bouw ie op De ruggengraat van het voetbal Kniekous die niet afknelt Het VoiceMail-promotieteam is aanwezig in Middelburg Primafoon Dansmarathon: meer dan 10.000 gulden Thema-avond in Vredesweek JW Roy zaterdag in Razzmatazz |W| GROENKALENDER Vloedmerkplanten ELKE WEE K HUIS AA N H U 1 S 0 p V A L C H E R E l ËNL. IN DE TUIN VERRIJST BINNENKORT EEN CLOEDNIEUW OBSERVATORIUM HONDERD PIJPEN AANSTEKEN EN DE ROOKMELDER GAAT GILLEN Drie gram Concentratie Spannend Stenen pijpen Vlissingse jongeren in actie voor Braziliaanse straatjeugd Snuffelen LU ISI LU O LU O urg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 'De ruggengraat van het voetbal is het maken van doel punten. Daar komen de mensen voor, niet om te zien hoe je ze kan voorkomen.' Zwarte (nu grijze) panter Frans de Munck. De (Zeeuwse) voormalig-doelman van Oranje in Brabants Nieuwsblad. MIDDELBURG - Dat is het: een kniekous die niet afknelt. Te koop bij damesmode De Spiegel in de Lange Geere 2B. De kou sen zijn opgenomen in de nieuwe najaarscolleetie. Ze hebben een extra brede boord die ook nog eens ultra zacht is. ADVERTENTIE op 27 september 1997 van 14.00 tot 17.00 uur in Primafoon Middelburg - Lange Delft 86. l VAN ru TELECOM VLISSINGEN - De dansmarathon van Good Times is ver schrikkelijk goed verlopen. De opbrengst bedroeg namelijk dik 10.000 gulden. Twaalf uur dansen voor een goed doel, het Koningin Wilhel- minafonds. De dansers hadden er zelf voor gekozen. Ze zorgden ook zelf voor sponsors. Er begonnen 47 deelnemers aan de dans-slijtageslag, uiteinde lijk vielen er zes af. De totale opbrengst: f 10.328,55. Gezien dit succes wordt nu al gesproken van een vervolg. MIDDELBURG - De Doopsgezinde Gemeente houdt in het ka der van de Vredesweek een thema-avond op maandag 22 sep tember in het eigen kerkgebouw aan de Lange Noordstraat, aanvang 20.00 uur. Iedereen heeft gratis toegang. OOST-SOUBURG - Zaterdag 20 september treedt in Razzma tazz aan de Middelburgsestraat vanaf 21.00 uur JW Roy and the one night Band op. Kaarten kosten 15 gulden. ADVERTENTIE SlandardLiac Plus Abonnement Piek-uren Piek Reqio Dal-uren LIBERTEL GSIïïT fl.19,95'p.mndfl.1,49p.min. fl.0,88p.min. fl.0,45p.mm. ZAKTELEFOON VOOR HET GSM NET. In combinatie met elk 1 jarig abonnement op het Libertel GSM netwerk is het toestel geheel gratis •ELKE MAAND fl. 14,05 GRATIS BELLEN. TOT 1 1 1998 Beste service, laagste prijs! STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Wie zich in het voorko men van wilde planten verdiept merkt al snel dat iedere plant zijn spe ciale voorkeur heeft. Het geldt zelfs voor het on kruid in de tuin. Onder de heg groeien andere onkruiden dan in het ro zenperk en een verwaar loosd gazon herbergt weer heel andere soor ten. Zoals het in het klein is, is het ook in het groot. Iedere streek her bergt zijn eigen kenmer kende soorten. Eén van de plantengroepen die er uitspringt in Zeeland zijn de planten van zandige vloedmerken. Vloedmerken zijn de smalle gordels langs de zeekant waar het vloedwater zijn hoogste punt bereikt. Als bij hoogwater het ge tij tot rust komt blijft er van alles en nog wat achter. Losge- spoelede wieren en andere planten, schelpen en krabbenschil- den, maar ook verpakkingen, gloeilampen en allerlei ander menselijk afval. Als dat vloedmerk tegen een met steen of asfalt beklede dijk aankomt vallen er meestal geen bijzondere planten te verwachten. Maar op het strand, of aan de voet van de duinen raakt het vloedmerk al snel weer overstoven met zand en op dat soort plaatsen is het opletten geblazen. Speciaal in luwe hoek jes, want elders is de dynamiek van water, wind en stroming vaak zo groot dat geen plant de tijd krijgt om zich te ontwikke len. Het zijn speciaal de verbrokkelde kustgedeelten met veel inhammen, strekdammen en andere obstakels waar bijzondere soorten te vinden zijn. Floristen komen er speciaal voor naar het Deltagebied. Speciaal de kust van West-Zeeuws-Vlaande- ren en de noordkant van Noord-Beveland herbergen planten die elders vrijwel nooit gevonden worden. Soms zijn dat onopval lende soorten, waar alleen specialisten plezier aan beleven, zo als de kustmelde en de gelobde melde. En ook de strandbiet, stamvader van onze suikerbiet, is niet direct een oogstrelende verschijningMaar er schuilen onder de vloedmerkplanten ook bijzonder fraaie bloemen. De op een geelgekleurde klaproos lij kende gele hoompapaver is er één van. Maar ook de hierboven afgebeelde zeekool met zijn uitbundige bloemtrossen valt iedere wandelaar op. Het blad lijkt op dat van boerenkool en in het buitejiland wordt de plant wel als groente verzameld. Maar daarvoor is de plant -ook in Zeeland- veel te zeldzaam. Vloed merkplanten verschijnen vaak pas laat in het jaar. Veel soorten zijn pas in deze tijd van het jaar in hun volle glorie te bewonde ren. Een extra reden om een flinke nazomerwandeling langs het strand te maken. SCHELDEBODE Jan Dikker uit Schore maakt veelvuldig ge bruik van satellieten en computerprogramma's. Zondag houdt motor sportvereniging De Uit laat een strandcross op het badstrand. De beroemde tv-kok Cas Spijkers was In de Kon- mar in Middelburg. De opnamen zijn komende zondag op tv te zien. 1 MIDDELBURG - Volkssterren wacht Philippus Lansbergen staat een spannende tijd te wachten. Het is de bedoeling dat nog dit najaar in de tuin van de vereniging aan de Herengracht in Middelburg een observatori um verrijst. Momenteel is de stichting druk bezig met het inzamelen van de vijftienduizend gulden die nodig zijn voor het realiseren van de plannen. door Marcel van der Voort De komst van het observatorium heeft volgens voorzitter Jan Minderhout alles te maken met de huidige wensen van vooral de nieuwe liefhebbers van sterren en planeten. „Er komen bij ons nogal wat jonge mensen die gefixeerd zijn op computers. We zagen de aan dacht een beetje verschuiven van de sterren naar de compu ter." Goede stap „Daarom bedachten wij dat een observatorium er goede stap vooruit zou zijn. Het is de bedoeling dat er in de achtertuin een gebouwtje komt met een afschuifbaar dak. Daar wordt een soort videocamera gekop peld aan een vaste telescoop. Die beelden kunnen fotogra fisch door de computer worden overgenomen en vanwege een doorschakeling met het vereni gingslokaal verder worden ge bruikt." „Dat is een behoorlijke stap voorwaarts. Want in de toe komst kunnen bepaalde beelden nog beter worden bekeken en er is zelfs een mogelijkheid om het materiaal te bewerken", legt de voorzitter uit. Hij denkt dat de jonge sterren fanaten hierdoor aan hun trek ken komen. „De jongemannen kunnen in het observatorium aan de bezoekers laten zien welk deel van de ster renhemel wij behandelen. In het leslokaal gaan we die materie verder behandelen." Belangstelling Maar voor het bouwen en in richten van het observatorium is geld nodig. Daarom heeft de stichting het Anjerfonds aangeschreven met een subsidie-verzoek. Het fonds is bereid een bedrag van zeveneneenhalf duizend gulden uit te keren, mits de Volksster renwacht de andere helft van het benodigde bedrag op tafel legt. Inmiddels heeft reisbureau Van Fraassen uit Vlissingen toege zegd tweeënhalfduizend gulden te sponsoren. Het restant moet bijeen gebracht worden door het houden van allerlei activiteiten, zoals cursussen, lezingen en kin derfeestjes. Reisbureau-eige naar A. van Fraassen nam enige tijd geleden contact op. met de Volkssterrenwacht en vertelde dat hij als oud-zeeman altijd be langstelling heeft gehad voor de sterrenhemel. Naast het spon- sorvoorstel kwam hij met nog een plan dat bij de stichting po sitief werd ontvangen. „Van Fraassen start de vriendenclub van de Volkssterrenwacht. Op het ogenblik zijn er honderdvijf entwintig donateurs, maar door de vriendenclub wordt straks bijvoorbeeld ook het bedrijfsle ven gemotiveerd steun te leve ren. Het is de bedoeling dat er bronnen worden aangeboord en dat de mensen continu warm worden gemaakt voor onze acti viteiten", aldus pr-man en be stuurslid Tjerk Westerterp. Hele wereld Volgens vice-voorzitter Ton Moens is er in principe voldoen de belangstelling voor de Volks sterrenwacht. „Dat merken we aan de bijeenkomsten. Daar ko men op een avond honderdvijf tig mensen. Maar wij horen ook dat men de materie soms moei lijk vindt." Westerterp ziet echter wel ver anderingen. „Wat er nu met mars gebeurt is natuurlijk schitterend. Daar door wordt de belangstelling groter. Er worden beelden van mars over de hele wereld gezon den en daardoor komen er bij ons steeds vaker vragen van be langstellenden", vertelt hij. De vragen van mensen en de aanhoudende interesse voor sterren en planeten zijn het be wijs van de levensvatbaarheid van Volkssterrenwachten in het land. „Wij blijven aan de melkweg timmeren", zegt Tjerk Wester terp grappig. Hij bedoelt het be lang dat een sterrenwacht infor matie overbrengt. „Als wij er niet waren, dan zou de kennis Het 'Sterrenwacht-trio': vlnr Jan Minderhout, Ton Moens en Tjerk Westerterp. een groot gedeelte van de bevol king niet bereiken." De Volkssterrenwacht in Mid delburg krijgt dikwijls aanvra gen van bejaardenhuizen, scho len of andere instellingen om een lezing te verzorgen. Meer Maar er is meer. is het vandaag de dag de trend om met een kinderverjaardag naar Mc Do nalds te gaan, de sterrenwacht heeft eveneens een leuk alterna tief voor koekhappen, video kij ken of de grabbelton. Ton Moens is de man die een en ander in goede banen leidt. „De eerste opzet van het ver jaardagsfeestje bij de Sterren wacht is pret. Uiteraard willen wij de kinderen vanaf tien jaar iets leren, maar het moet wel leuk blijven. Er zijn twee kleine FOTO: PIET DAVIDSE dia-presentaties. Wij vertellen bijvoorbeeld iets over het zon nestelsel. Bekijken de geboorte en het overlijden van een ster. Het tweede gedeelte is een reis naar de maan en weer terug", aldus Moens. Wie meer wil weten over het werk van de Volkssterrenwacht kan contact opnemen via tele foonnummer: 0118 - 638018. MIDDELBURG - Geheid dat het een homerisch ge lach oplevert, wanneer aanstaande zondag rond twee uur in de middag in het Schuttershof-cafe in Middelburg circa honderd pijpen worden aangesto ken en de rookmelder spontaan begint te gillen. door Ad Roos Daarna is het rustig en heerst er een serene stilte rond het natio naal kampioenschap pijproken, dat daar wordt gehouden. Genot wordt tot cultuur en cul tuur wordt tot topsport verhe ven. Ga er maar eens aanstaan: drie gram tabak in de pijp en dat aan de praat zien te houden. En wie wordt Nederlands kampioen? Wordt het de Nieuw en St. Joos- lander Leo Kleinjan die zich di verse malen al clubkampioen van het Walcherse Pijproockgil- de mag noemen? Wordt het de Belg Karei van den Abeele, Seis Pol of Hans Beckering die zich tot de Europese top mogen reke nen? Of wordt het de Neder landse topper Jan Sint Nicolaas? Het zal er om spannen. De wed strijdregels zijn de eenvoud zel ve. Met drie gram tabak, twee lucifers en een stampertje. Al leen krijgt dan ook nog eens ie dereen eenzelfde (nieuwe) pijp, is de tabakssoort onbekend en heeft iedereen dus evenveel kans. Op papier althans, want professioneel pijproken is een kunst. Bijna topsport. „Geen kwestie van roken, maar volledige concentratie op de pijp", onthult pijprookpromotor Rudi van de Waart, die zich als een van de weinigen in Neder land 'Confrère des Maïtres Pi piers' mag noemen. De tabak tussen de vingers ver kruimelen. De tabak niet in de pijpenkop stoppen, maar laten zakken. Met een ronddraaiende beweging van het stampertje een bed maken en verder het vuur in de gaten houden. Het moet alleen maar aan de praat blijven. Overleef je het eerste half uur, de meeste pijpen zijn dan al uit, dan ben je aardig op weg". Het record ligt in ieder geval boven de twee uur. Vergeleken met sigaretten of si garen is het roken van een pijp een vrij onschadelijke bezig heid. Je inhaleert niet en als je het goed doet, maar daar is oefe ning voor nodig, ziet het nergens blauw van de rook en vallen de muggen niet dood uit de lucht. „Het is een kunst, met regels", doceert hij. Niettemin: het wordt dus een spannend gebeu ren. Met controleurs (want ook bij pijprookwedstrijden wordt wel eens gesjoemeld) met tijd- waarnemers en een jury. Maar ook is er tijd en gelegenheid voor een vrolijke noot, door en tertainment van Frank van Dru- nen (13.00 uur) en de bekendma king van de pijproker van het jaar, waarvoor een bekende Ne derlander wordt uitverkoren (13.30 uur). Menigeen zal de kampioen schappen, waar de deelnemers zich veelal in gildecostuum heb ben gekleed, met een glimlach aanschouwen. Maar pas op: het is hetzelfde als wijn drinken. De een giet het naar binnen als li monade de ander trekt er een avond voor uit om slechts te mo gen nippen. Beide categorie drinkers zijn tevreden. Hetzelfde geldt voor de pijpro ker. Pijproken moet worden ver heven tot een kunst; het bewa ren van een stukje cultureel erf goed. Want dat is het ook. Zie alleen maar de oude prenten met de vroede vaderen, intevreden lur ken aan hun lange stenen pijpen. „Er gaat iets vanuit. Het heeft iets", zegt Van de Waart. Zee land kent sinds enkele jaren het "Walcherse Pijproockgilde" dat zetelt in Middelburg. Een ver eniging die maandelijks bijeen komt, met zowel mannen als vrouwen als leden, die pijprook- wedstrijden houdt en brokken informatie verstrekt over alles wat met de pijp, pijproken en tabaksoorten heeft te maken. Het pijprook-kampioenschap waaraan door zowel mannen als vrouwen wordt deelgeno men. VLISSINGEN - Jongeren van de Gereformeerde Gemeenten houden 20 september op het grasveld aan het Marnixplein in West-Souburg een rommel- en activiteitenmarkt. De opbrengst gaat naar de straatkinderen in Rio de Janei ro. Op de markt zijn tweedehands spulletjes te koop, handgemaak te produkten en er zijn allerlei spelonderdelen. De kinderen gaan6 auto's wassen en schoe nen poetsen (door een Brazili aans poetsertje). Leonie Dieleman uit Oost-Sou burg gaat eind oktober in Rio de Janeiro werken voor de straat kinderen. Ze doet dat voor de stichting Kimon (kinderhulp mondiaal). Ze neemt meteen de opbrengst van komende zater dag mee. Bedoeling is dat kinderen daar van worden voorzien van kle ding en voedsel. Binnenkort zijn we weer een beroep, een vak rijker. Op het ministerie dat de milieuzaken beheert is een positieve bijdrage geleverd aan de werkgelegenheid. Er is een nieuwe amb tenaar ontstaan, de snuffelaar. Wat moet de snuffelaar doen? Hij/zij dient met zijn reuk orgaan verdachte luchtjes op te sporen. Een verbeterde versie van de hasjhond want de ambtenaar is voor meerdere verdachte feiten inzetbaar. De op te snuiven aroma's zijn te verdelen in luchtje, geur, odeur en stank. Het eerste wat de snuffel-ambtenaar dient te herkennen is zijn eigen lucht, en die van zijn collega's. Dit om verwarring uit te sluiten. Aangezien het hier een milieuambtenaar betreft gaan onze gedachten snel uit naar onna tuurlijke stank in de natuur zoals asbest en brandende autobanden. Of het signaleren van de beruchte C02-uitstoot. Dat zijn natuurlijk 'makkies'. Moeilijker wordt het bij ammo- niaklucht om koeienpis van varkensurine te onderscheiden. Maar daar zullen ze wel op trainen. Aangenamer is het om in de illegale handel van parfums en eau de toilette inge zet te worden. Dan kom je nog eens wat moois (m/v) tegen op je pad. En als beroepsmatig bij de fietsenmaker de bandenplaksel gecontroleerd, dus opgesnoven wordt, ja, dat leidt naar hogere sferen. Het is vanzelfsprekend wel de bedoeling dat een en ander hygiënisch verloopt en een beschermkapje voor neus en mond is gewenst. Verder wordt de onbezol digd snuffel-ambtenaar geacht zich te vrijwaren van neusverkoudheid, daar dit het op sporingsproces ernstig bemoeilijkt. Om snuffel-ambtenaar te kunnen worden leggen de kandidaten een test af. Waar? Op de snuffelmarkt. Daar mag je je neus in andermans za ken steken. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1