JANVIER de Golfbaan louyfffDlhi® Tel. 418653 debitel': CRO ENI (AL ENDER i Bediening LU INI LU 3Sbu 0-6 woensdag 10 september 'n Pittig feestje bouw je op i Panaflat-monitor 'je van het' DAAR BEGINT'T ft vliegenplagen E L K E E E K H U IS AAN H U I S 0 P W A L C H E R E l Foto's van de brand op het strand in de buurt van Dishoek. Fotograaf Peter Buteijn maakt er fraaie platen van. BfiW fl j, Cérard de Nooyer was vorige week een van de 'leiders' die de Zeeuwse voetbaljeugd wat tech nieken bijbracht. Komend weekeinde wordt bij Good Times een dansmarathon gehou den. Zaterdagavond om acht uur wordt er mee begonnen. BIJNA TWEEHONDERD DIEREN EN GROOT AANTAL ZAKKEN VUILNIS AFGEVOERD Geslagen Medelijden Overlast KLEINTJES KINDERDAGVERBLIJF ZIJN VOLOP AAN HET TUINIEREN GESLAGEN Geharkt INSTITUUT LEBONHEUR Idee Spelenderwijs O O tyPDE 13^3 Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen Drie jaar is Bas, het boefje uit de buurt. Zijn moeder heeft hem al herhaaldelijk verboden om bij iedereen om snoep te vragen. Slim als hij is klepperde hij toch bij buurvrouw aan de brievenbus. 'Buurvrouw, ik heb nog bij niemand om snoep gevraagd!' MIDDELBURG - Réco Computer in de Segeersstraat is, zoals de naam al zegt, een specialist op computergebied. Nieuw is de Panaflat, een kleurenmonitor van Panasonic. Het beeld reflec teert nauwelijks, is scherp tot in de hoeken en uiterst helder. Zonder meer een juweeltje, waarover Réco uitgebreide infor matie heeft. ADVERTENTIE StandardLine Plus Abonnement Piek-uren Piek-Regio Dal-uren LIBERTEL GSEI' fl.19,95* p.mndfl.1,49 p.min. fl.0,88 p.min. fl.0,45 p.min. ZAKTELEFOON VOOR HET GSM NET, tTEL ELKE MAAND fl. 14,05 GRATIS BELLEN, TOT 1-1-1998. GfMat wrtkoriMtpanat ■RTEL Beste service, laagste prijs! ADVERTENTIE 0113/220176 0118/638370 f' S T I C H T I N G HET ZEEUWSE landschap! Vliegen binnenshuis kunnen knap lastig zijn en de overlast wordt groter naarmate het aantal vliegen toeneemt. De laatste jaren zijn er veel vliegen en dit jaar trad er -vooral in de voor- zomer- op verschillende plaatsen ontoelaatbare overlast op. Veelal wordt dat in verband gebracht met mestopslag in de open lucht. Veel vliegen planten zich voort in mesthopen en ge zien de enorme voortplantingssnelheid kan een plaag zich snel ontwikkelen. Er volgden ook al snel maatregelen, variërend van het luchtdicht afdekken van mesthopen tot het kwistig gebruik van insekticiden. Aan beide ingrepen kleven flink wat bezwa ren. Mesthopen afdekken is duur en arbeidsintensief, terwijl geeeneens vaststaat dat het afdoende helpt. De gifspuit is puur een zwaktebod wat ook voor insekteneters, zoals zwaluwen, kwikstaarten en egels nadelig kan uitpakken. Dat er iets tegen de vliegenoverlast ondernomen moet worden staat echter buiten kijf. Sommige mensen hadden te maken met honderden vliegen tegelijk in de woonkamer en dat kan dagen, of zelfs wekenlang aanhouden. Het Zeeuwse Landschap, de ge zamenlijke land- en tuinbouworganisaties en diverse Zeeuwse gemeenten besloten om gezamenlijk te onderzoeken hoe de overlast ontstaat en wat er op een milieuvriendelijke manier te gen te doen valt. Overigens lijkt het erop dat de massale ont wikkeling van vliegenpopulaties nog eens extra de wind in de zeilen heeft gehad doordat sommige natuurlijke vijanden het af lieten weten. Op veel plaatsen waren erg weinig zwaluwen, en onderzoekers uit Wageningen legden elders in Nederland ver band met het opvallend geringe aantal wespen. Bij het zoeken naar een oplossing voor de vliegenoverlast krijgt ook het na tuurlijk evenwicht volop de aandacht. Want beter dan welke andere ingreep helpt natuurlijk het behouden van een gezond oecosysteem, waarin vliegen en hun belagers met elkaar in evenwicht zijn. SCHELDEBODE 'Gelukkig zijn de diertjes gered' MIDDELBURG - Vrijdagmorgen 06.00 uur. Kees Krijgsman, vorige week nog uitgebreid in De Scheldebode over zijn huisvestingspro bleem, wordt van bed gelicht en meegenomen naar het politiebu reau. Een paar uur later is een aantal mensen druk in de weer om zijn flatje in de Stromenwijk te ontruimen. Bijna tweehonderd kleindieren en een vrachtwagen van gemeentereiniging vol vuil, worden afgevoerd. lende." „Het kon echt niet langer. Ei genlijk hebben we hem lang ge noeg getolereerd. Zeker weten dat hij al menig keer in elkaar was geslagen, als we al onze el lende aan kennissen hadden verteld." „De meeste mensen weten niet hoe we afgezien hebben. We zijn niet zo zeer kwaad op hem, we willen dat hij geholpen wordt. Dat is in eerste instantie het hardst nodig." Jaren geleden hebben de buurt bewoonsters al geklaagd bij ge meente en woningbouwvereni ging dat er bij hun buurman iets niet in orde was. „Hij bedreigde ons, we moesten naar vieze plaatjes kijken. Hij zat soms in de galerij op de trap, dan durfden we er gewoonweg niet langs. Hij heeft me al meer met een steen geslagen", klaagt Susy.Mensen van Emergis lopen er rond, van de Woningbouw vereniging, gemeente, schoon maaksters en opruimers. Het busje van de Dierenbescher ming is binnen de kortste keren volgeladen met kooien, inclusief dieren. Eén keer rijden is niet voldoende om alles weg te krijgen. Het schuurtje zit afgeladen vol, veel wilgentakken, hopen huis vuil. De deur kreeg men slechts op een kier open, van daaruit moest een begin met opruimen worden gemaakt. „Ik heb medelijden met de die ren. Het merendeel ziet er overi gens best goed uit. Alleen zijn er excessen. In een jampot, afge sloten met gaatjesdeksel, zitten vier diertjes. Enkele dieren heb ben afgehakte pootjes", vertelt Nathalie met tranen in haar ogen.Ze is blij dat er eindelijk iets gebeurt. Hij liet donderdag nog weten dat het 'zo gezellig bij hem thuis was'. Hij had, na ons eerste be zoek, inmiddels opgeruimd. Hoe dan? 'Ik heb het een beetje in el kaar geschoven'. door Ben Donkers In elk geval twee buurvrouwen halen opgelucht adem. Ze wer den, volgens eigen zeggen, de laatste tijd behoorlijk getrei terd. „Gelukkig is er een begin ge maakt met ingrijpen. Zielig voor de diertjes, maar blij dat we even van Kees verlost zijn. Hij was soms echt niet te genieten". Nathalie en Susy ondervonden de meeste overlast van Kees' zijn capriolen. Dat er binnen een grote puinhoop was gemaakt vonden ze nog niet het ergste. „Hij betichtte ons van alles wat slecht was. We werden soms zelfs aangevallen. Wij waren in zijn ogen de oorzaak van zijn el- tAlle dieren moesten weg, maar voordat ze in het busje gingen werd alles geregistreerd. Het busje kon alle kooien met dieren niet in één keer laden. Volgens de politie waren het bijna tweehon derd kleindieren die in de woonkamer van Krijgsman leefden. FOTO'S: BEN DONKERS 'Dag plantjes, tot de volgende keer' MIDDELBURG - Regelmatig sjokt een groepje peuters gewapend met een hark, gietertje en tuinslang vanuit hun lokaal in het Mid delburgse dagverblijf Kinderbolwerk naar buiten. Daar wacht een heuse moestuin, waar een heleboel voor ze te doen is. De kleintjes van het kinderdagverblijf zijn sinds kort massaal aan het tuinieren. En dat doen ze zichtbaar met veel plezier. Steeds gaan er kleine groepjes kinderen met hun leidster de tuin in. door Marcel van der Voort „Je moet niet met teveel tegelijk gaan, want dan storten de peu- tertjes zich met z'n allen op de kruiwagen en is het moeilijk om overzicht te houden. Het is wel heel leuk. Als we gaan tuinieren roepen we: peuters van de peu- tergroep we gaan naar de moes tuin! De oudere kinderen weten precies wat er gaat gebeuren, die lopen voorop. Voor je er erg in hebt zitten ze allemaal op hun knietjes bij de tomaten. En krij gen de planten met een gieter of tuinslang water." „Of er wordt een beetje geharkt. Vanzelfsprekend met veilig ge reedschap. Je kan ze niet in aan raking laten komen met gevaar lijke zaken. Een gifspuit gebrui ken wij dus niet. Je kan van peu- tertjes niet te veel verwachten. „Kinderen van de basisschool kunnen een stukje verantwoor ding op zich nemen. Maar na tuurlijk willen we met het on derhouden van onze eigen moes tuin iets bereiken. We vertellen op een speelse manier hoe ze de plantjes moeten verzorgen en ADVERTENTIE Totaalverzorainq en natuurgeneeswijzen Koningin Julianalaan 30 Arnemuiden Telefoon: 0118-601702 dat je ze niet direct uit de grond kan halen. Er wordt geleerd dat een wortel eerst groter moet groeien. Als ze klaar zijn gaan we weer terug naar binnen en roepen we: dag plantjes tot de volgende keer!" „Toch gaat die bewustwording voor de natuur verder. Je merkt dat aan kleine dingen. Een van de kinderen at thuis nooit wor tels. Het meisje is hier in de tuin aan de slag gegaan, weet inmid dels hoe wortels groeien en eet ze nu wel", vertelt coördinator Ernst Radius van het Kinder bolwerk aan de Nederstraat in Middelburg. Het idee om een moestuin naast het kinderdagverblijf aan te leg gen onstond bij de coördinator en de leidsters. Steeds vaker werd er gesignaleerd dat er een enor me industrie is om producten voor kinderen te verkopen. De coördinator merkte dat kinderen bijvoorbeeld via de media wor den bewerkt. Dat betekent wel dat vooral de kleintjes een af wijkend beeld hebben over het ontstaan van onder andere voe dingsmiddelen. „Als je vraagt waar komen de worteltjes vandaan, zeggen de jongens en meisjes steeds vaker: van Albert Heijn of de Konmar. Ze weten dus niet dat groente en fruit eerst moet groeien en dat de koe de melk geeft die ze op drinken. „Daarom besloten wij er iets aan te gaan doen. Met een moes tuin naast de deur kan je elk sei zoen laten zien wat de natuur met etenswaren doet. En dat het lekker is wat je uit de grond haalt. Dankzij een moestuin kunnen ze met eigen ogen zien dat groente uit de grond komt en fruit aan bomen hangt." De ouder-werkgroep was direct razend enthousiast. Verschillen de vaders boden spontaan hun hulp aan. „Zonder hen was het nooit gelukt. De kosten moesten immers van ons bestaande bud get betaald worden. Verscheide ne vaders gingen de tuin omspit ten, legden een tegelpad aan en plaatsten een afrastering. Wij hebben nu zelfs een echte moestuinmoeder'. Marianne Ja- Peuters denken vaak dat groente in de supermarkt groeit. Van daar dat bij het Kinderbolwerk is besloten om een eigen moestuin tje aan te leggen. De kinderen harken, schoffelen en praten met de plantjes dat het een lieve lust is. FOTO: PIET DAVIDSE meisjes een fritesfeest kunnen houden. Verder moet er nog een kweekbak komen." De nieuwe moestuin geeft de kinderen niet alleen een beeld van de natuur, ook de mensen van buitenaf krijgen hierdoor een andere mening over een kin derdagverblijf. „De ouders zien de moestuin en vertellen dat aan anderen en dan komen er reac ties zoals: 'goh, dat zoiets ge beurt op een crèche! Er zijn nog al wat mensen die denken dat de peutertjes in een kinderdagver blijf alleen slapen en uit een flesje drinken." „Dat beeld klopt niet en met zo'n moestuin laten wij zien dat er meer ge beurt. Het project zorgt dus voor een hele goede uitstraling naar buiten." De stichting Kinder Opvang, waarvan het Kinderdagverblijf een onderdeel is, heeft eerder van zich laten horen wegens een opvallend initiatief. Zo komen de peuters van de speelzaal elke twee weken in contact met de mente bejaarden. Ook dat blijkt erg goed aan te slaan. cobs heeft verstand van tuinie ren en brengt dat leuk bij de kinderen over." Het gaat allemaal spelenderwijs en dat heeft effect. „We eten tussen de middag in het kinder dagverblijf. Dan wordt er ook een fruitboot gemaakt. Nu gaan de peutertjes zelf de bramen en de aardbeien plukken. Soms krijg je wel eens een kliederboel, als er bramen worden gegeten zitten de kleertjes van de peu ters onder de vlekken. Maar dat nemen we voor lief", vertelt Ernst. Hij merkt op dat de moestuin moeder hulp kan gebruiken. „Wij denken aan een moestuino pa of -oma die in de buurt van het dagverblijf woont en ook in het weekeinde de tuin een beetje in de gaten kan houden." Hoewel de tuin pas dit jaar in gebruik werd genomen, zijn er reeds plannnen voor een uitbrei ding. „Wij denken aan het po ten van twee rijtjes aardappe len, zodat we met de jongens en LU Heeft U van de zomer ook zo'n heerlijk fietstochtje ge maakt of een lekker toertje met de auto. Misschien was U een van de volgers van de nieuwe trend, wandelen met bergschoenen en een rugzakje op. Vermoeid en even voldaan van kijken, rijden, lopen strijk je dan neer op een terrasje van een gastvrije uitspanning. De ober of de serveerster komt naar je tafel en je bestelt een aantal consumpties. Dat wordt genoteerd en terwijl je naar je zakdoek pakt om wat transpiratie af te vegen of net een sigaret opsteekt, klinkt het: "Dat is dan elf gulden vijf tig alstublieft." Jij zegt: "Dat komt straks wel goed", maar dan blijkt dat je dat bedrag eerst moet betalen voordat je je bestelling krijgt. Dat lijkt toch wel een beetje op de omgekeerde wereld. Zo de waard is ver trouwt hij zijn gasten. Nu zijn er altijd wel mensen die van sommige situatie's misbruik maken, maar zeker in de horeca is vooraf betalen niet de gewoonte. Als het erg druk is valt er iets voor te zeggen, want het scheelt de bediening een extra loopje naar een tafel op het terras. Er zijn bedrijven waar het de doodgewoonste zaak van de wereld is om vooraf voor je bestelling te betalen. Bent U wel eens naar de afhaalchinees geweest? Babi Pangang, loempia's, tjap tjoy en kroepoek wordt door gegeven naar de keuken en je moet gelijk betalen. Maar ga je om een zakje friet dan betaal je meestal achteraf. Comfortabel gezeten in de koelte van een Zeeuws terras blijft het een vreemde zaak. "Eerst betalen, eerst beta len, zei de kastelein" zong Wim Sonneveld ooit. Voor de bediening zelf is het jammer, want de kans op een bij drage voor de fooienpot wordt zo wel afgeroomd. Cameleon

Scheldebode | 1997 | | pagina 1