woensdag 3 september 1997 Wilhelminaklok wordt onthuld Opfriscursus vijftigplussers Zeeuwse emigratie naar Amerika Oranjezon en Oha naar Tholen Dick van Biemen in Galerie T Open avonden North Sea Dancers Expositie 'Zomers in Zoutelande' Zaterdag overdekte rommelmarkt Eenzaamheid en emotie-tv Oranje Nassau is gestart Bridgedrive Walcherse dorpen Rijksarchief elke zaterdag open Swindle speelt bij Pantha Rhei Activiteitencentrum voorziet in behoefte K o e r s b a l i s goed voor lichaam e n geest Strammer Zomerstop Spelvaardigheid Zwaartepunt Weinig verloop Pauze HIJ VERZAMELT TIJDSCHRIFTEN, SCHELPEN, COUDHAMSTERS EN CHINCHILLA'S MAAR Geld Schuld Probleem MIDDELBURG - De historische Willhelminaklok, beter be kend als Seiswegklok, wordt zaterdag 6 september op feestelij ke wijze onthuld door wethouder/loco-burgemeester Bruin- ooge. De klok is namelijk in de authentieke staat gerenoveerd. Destijds (in 1923) werd het uurwerk geplaatst ter ere van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Wilhelmiöa. Al 20 jaar was de klok uit het straatbeeld verdwenen, uurwerkmakerij Al- bert de Goeij heeft er met Walcherse werkplaatsen hard aan ge werkt om de klok in originele staat terug te brengen. De tand des tijds had namelijk behoorlijk toegeslagen. Op de kruising Seisweg-Olmenlaan is het zaterdag feest, het begint om 14.00 uur met onder andere een ballonwedstrijd voor de kinderen van de Griffioen. ZEELAND - De afdeling Middelburg en omstreken van Veilig Verkeer Nederland verzorgt een verkeers-opfriscursus voor 50- plussers in Westkapelle Herrijst. De data zijn: 8, 15, 22 en 29 september en 6 oktober. Aanvang telkens om 19.00 uur. Aan melden en inlichtingen telefoon 614496, overigens alleen in de ochtenduren bereikbaar. MIDDELBURG - Zaterdag 6 september houdt de werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuwsch Genootschap samen met het Roosevelt Study Center, een historische studiedag over Zeeuwse emigratie naar Amerika in de negentiende eeuw. Het is inmiddels de elfde keer dat deze 'dag' wordt gehouden. Aan leiding van de studiedag is het feit dat honderdvijftig jaar gele den het dorpje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan werd gesticht door een groep Zeeuwen. Die stonden onder leiding van Jannes van de Luyster uit Borssele en Cornells van der Meulen uit Goes. Tussen 1840 en 1920 kozen 32.000 Zeeuwen ervoor om naar Amerika te gaan. Inlichtingen over de studiedag via telefoon 638920. OOSTKAPELLE - Schouwen Duiveland en Tholen zijn het de cor van het KamermuziekfestivaL Om dat decor beter te leren kennen houden Oranjezon en Oha (Overleg hedendaagse archi tectuur) twee middagexcursies en wel op 6 en 13 septermber. Prijs excursie 30 gulden; diner in Brouwershaven 35 gulden en concert in Noordgouwe 20 gulden. Aanmelden via telefoon 581507. MIDDELBURG - Nog tot en met 27 september is in Galerie 'T'aan dc Turfkaai 25-27 werk te zien van Middelburger Dick van Biemen. Hij maakt acryl- schilderiingen. In de kelder ex poseert Magda Luttikhuizen met etsen en gouaches; in de tuin Lili Willemsen met kera miek en parterre Juul Korte- kaas (eveneens uit Middelburg) met schilderijen en objecten. In Galerie Caesuur (Nieuwe Wal 4 in Middelburg) laat Le~ ontien Hooij haar acrylschilde- rijen zien. Deze expo is even eens tot 27 september open. VLISSINGEN - Square- en rounddancegroep North Sea Dan cers houdt een viertal open avonden. Op 4 en 18 september op het gebied van rounddancing en 12 en 19 september met squaredancing, aanvang 20.00 uur. Danslokatie Campus De Ruyter aan de Hogendorpweg 58a in Viissingen. DOMBURG - F. Hart Nibbrig heeft op zijn schilderijen de 'Zo mers in Zoutelande' vastgelegd. Hij laat ze zien in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg tot en met 2 november. Het museum is van dinsdag tot en met zondag open van 13.00 tot 17.00 uur. ARNEMUIDEN - Zaterdag 6 september houdt de tafeltennis vereniging Arnemuiden een overdekte rommelmarkt in het ver enigingsgebouw aan de Korenbioemlaan 3. Tussen 09.30 en 13.00 uur kunnen bezoekers er terecht. MIDDELBURG - Eenzaamheid en emotie-tv, dat is het thema van de lezing met discussie die door .Joachim Duijndam, on langs cum laude gepromoveerd, dinsdag 9 september vanaf 19.00 uur in Huize 's Hertogenbosch aan de Vlasmarkt 51 in Middelburg verzorgt. VLISSINGEN - Sinds 1 september zijn de gymlessen van Oran je Nassau weer begonnen in de volgende gymzalen: De Bran ding, Paauwenburgschool, Open Hof, Houttuyn en De Vlieger. Er wordt in leeftijdscategorieën les gegeven. Inlichtingen tele foon 412130. De gymclub is nog op zoek naar kleuterleidsters, inlichtingen telefoon 463175 (na 18.00 uur). WALCHEREN - Bridgeclub Zoutelande houdt zaterdag 13 sep tember een lustrum-bridgedrive op vijf lokaties: Zoutelande, Domburg, Westkapelle, Aagtekerke en Meliskerke. Start 09.00 uur, prijsuitreiking om 17.00 uur in zaal Middendorp aan de Smidsstraat in Zoutelande. Inschrijven (er zijn al tachtig paren) kan tot 6 september via telefoon 466516. Kosten 25 gulden per koppel. MIDDELBURG - Vanaf 6 september is de studiezaal van het Rijksarchief aan de Sint Pieterstraat 38, weer elke zaterdag voor het publiek geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Men kan er terecht voor onderzoek naar voorouders of andere wetenswaar digheden over de Zeeuwse geschiedenis. VLISSINGEN - Zondag 7 september speelt vanaf 17.00 uur het punk-rocktrio Swindle uit Middelburg in de strandtent van Pantha Rhei. Dit in het kader van de Puch-Tomosclub die om 14.00 uur verzamelt voor een rondiit door Walcheren. MIDDELBURG - Het Activiteitencentrum Middelburg, geves tigd in ontmoetingscentrum Dauwendaele (winkelcentrum) aan de Vrijlandstraat 51, voorziet duidelijk in een behoefte. Maan dag werd tijdens een 'open middag' het nieuwe seizoenpro gramma gepresenteerd. Het ACM (ActiviteitenCentrum Middelburg) is bedoeld voor mensen uit Middelburg en omgeving die uitkeringsgerechtigd zijn, langdurig werklozen, arbeidsongeschikten, lichamelijk ge handicapten en vrouwen vanaf 50 jaar. In het centrum zijn mogelijkheden om mensen te ontmoeten, om bezig te zijn met activiteiten op spel- en educatief- of creatief gebied. Het ACM-programma: maandag handvaardigheid, klaverjas sen en volksdansen; dinsdag biljarten, Engelse les, handvaar digheid en Spaans. Donderdag handvaardigheid, vrije lichame lijke oefeningen en Frans en woensdag bijeenkomsten met een bepaald thema. Deze worden mettertijd bekend gemaakt. Bovendien zijn er extra vakantie-activiteiten. De deelnemers bijdrage is fl,= per activiteit. Het ontmoetingscentrum is overi gens voor deelnemers van het ACM vrij toegankelijk. 'Het sociale contact is zo belangrijk' KOUDEKERKE - Eens en voor altijd wil voorzitter L. Harpe van Koersbal Koudekerke iets uit de wereld helpen. 'Koersballers zijn geen oudjes', zoals hij on langs tot zn ergernis las. De zestigers, zeventigers en zelfs tachtigers die koersbal spelen willen ouderen' heten. Zo jong voelen ze zich nog wel. En wie op maandagmiddag in gebouw de Klimop' aan de Kerk straat de spelers bezig ziet, verbaasd over het gemak waarmee tachtigers nog door de knieën zakken, kan niet anders dan Harpe gelijk geven. door Tannie van Eek In Koudekerke werd vijf jaar geleden de eerste koersbalgroep opgericht. Onder de paraplu van Welzijnswerk voor Ouderen in het kader van 'Meer bewegen voor Ouderen". Deels bedoeld om het lijf dat, hoe jong de geest zich ook voelt, toch wat strammer wordt, zo soepel mogelijk te houden. Maar ook, en zeker niet minder be langrijk, voor de sociale contac ten. Voorzitter Harpe weet uit naaste omgeving dat ouderen door het verlies van familie en vrienden soms in een isolement raken. Na een jaar was er een tweede groep koersballers en de derde groep kwam in maart van dit jaar van de grond. „Die groep had eerst wat beden kingen. De spelers vonden drie weken vakantie te kort. Gewend om in de zomermaanden andere aktiviteiten te ontplooien, onder andere fietsen, wilden ze acht weken vrij van koersbal zijn. Maar eenmaal op gang, bleek het koersbalspel hen al in de houdgreep te hebben." „Over die acht weken zomerstop hebben we ze niet meer gehoord. Het werd, net als bij de andere twee groepen, een stop van drie weken", vertelt Harpe met pre toogjes. Het spel Wat is koersbal en waar komt het vandaan In lan den als Australië, Japan, NieuwZeeland Canada en En geland spelen honderdduizen den dit balspel. Daar heet het "Lawn Bowls" en "Indoor Bowls" Jaarlijks worden er wereldkam pioenschappen gespeeld. In de korte tijd dat het in Nederland bekend is oefent het spel, zeker op ouderen, een grote aantrek kingskracht uit. Tot op hoge leeftijd is het mogelijk koersbal te spelen. En dat is een heel voornaam punt. Koersbal kan binnen en buiten worden gespeeld. Voor binnen is niet meer nodig dan een vlakke vloer van 10 bij 4 meter en een viltmat van 8 bij 2 meter. Koersbal Koudekerke kreeg on langs een mat van de Rabobank in die plaats. Wedstrijdleider L. Verhage: „Dit spel is heel snel te leren. Maar net als bij alle sporten gaat het ook hier om spelvaar digheid. Des te meer je speelt des te handiger wordt je. Bij de een gaat dat wat sneller dan bij de ander, maar iedereen kan koersbal leren spelen". De bedoeling van het spel is om een bal vanuit een afspeelvak over de mat zo dicht mogelijk bij de "jack" te rollen. Dit is een wit balletje dat vooraf op de mat is gelegd. Voor elke bal die dichter bij de jack ligt dan de beste bal van de tegen stander krijgt men een punt. In het algemeen wordt in paren ge speeld, minimaal vijf en maxi maal acht paren. Door loting worden de paren aan het begin van de wedstrijd ingedeeld. De moeilijkheidsfactor bij koersbal is dat het zwaartepunt van de bruine of de zwarte speelbal uit het midden ligt, waardoor de bal altijd een kromme lijn (=koers) beschrijft. Trefwoorden "Gezelligheid" en "vriendschappelijk" zijn de tref woorden bij de Koudekerkse spelers. De wereldkampioenschappen staan niet op het verlanglijstje van deze vrouwen en mannen. Ook de wedstrijden die in om ringende plaatsen worden ge speeld hebben een vriendschap pelijk karakter. Wel wordt eenmaal per jaar aan een wedstrijd voor heel Walche ren deelgenomen. Per vereni ging Zeeland heeft in totaal ne gentig koersbalclubs strijden op Walcheren zes koppels om een beker. In het najaar speelt men in Goes, in het voorjaar in Oost- kapelle. Koudekerke veroverde in 1996 in Goes een beker voor een tweede plaats. Koersbal Koudekerke kent wei nig verloop. Wie eenmaal de bal over de mat heeft laten rollen laat op maandag of op de twee Koersbal: wie eenmaal de bal over de mat heeft laten rollen, laat zelden een middag verstek gaan. FOTO: PIET DAVIDSE andere spelmiddagen zelden verstek gaan. Harpe: "Nee, we hebben geen wachtlijst en dat is jammer. Wanneer iemand zich aanmeldt kan het zijn dat hij/zij op dat moment de enige is of dat er nog geen tien aanmeldingen zijn en we zijn gebonden aan het mini mum van vijf paren." „De drie groepen zitten vol, we kunnen dus alleen verder met een vierde groep." Gezelligheid voorop. Contacten leggen en on derhouden. De voorzitter kan het niet genoeg benadrukken. Naast een beetje spanning, want zegt de wedstrijdleider: „Er moet natuurlijk wel inzet zijn. Wie speelt wil toch graag win nen." Het blijft allemaal sportief en genoeglijk onder ons. Dat blijkt op maandagmiddag als er van twee tot half vijf wordt ge speeld. Rond drie uur is er pauze en kof fie en kletsen de spelers over ditjes en datjes en over de koek jes die na drie weken koersbal- stop in de trommel toch wel een beetje oud geworden zijn. Voor Koersbal Koudekerke geldt dat belangstellenden in Koudekerke moeten wonen en zestig jaar of ouder moeten zijn. Voor hen die als koppel door het leven gaan, getrouwd of anders zins, wordt een uitzondering ge maakt. Als een van de twee ze stig jaar is is dat voldoende. Van de spelers wordt een kleine bij drage van f 20, per jaar ge vraagd. Als het aan voorzitter Harpe ligt zit er in Koudekerke geen enke le oudere achter de geraniums te verpieteren. Zijn motto luidt: Ga een andere koers varen: ga koersballen Het telefoonnum mer van de voorzitter is 0118 551591. 'De buurt is er niet echt blij mee' MIDDELBURG - Hij woont al een jaar of tien op een flat je in de Stromenwijk. Volgens de buren is dat lang ge noeg. De 33-jarige Kees Krijgsman verzamelt namelijk van alles en nog wat. En hij heeft een opvangcentrum voor kleindieren zoals goudhamsters, chinchilla's, allerlei andere knaagdiertjes en vogels. Dat de buurt hem beu is vindt hij overdreven. „De Wo ningbouwvereniging is er niet blij mee en een paar buren ook niet", voegt hij er nadrukkelijk aan toe. tionale ombudsman geweest, heb brieven gestuurd naar de tweede kamer en de minister president. Er schort namelijk nogal een en ander aan de wet geving", weet Krijgsman zeker. Volgens eigen zeggen is zijn op vangcentrum al twee keer goed gekeurd door de Dierenbescher ming en wordt hij gesteund door diverse instellingen. „De media is de enige mogelijk heid om aandacht voor mijn si tuatie te vragen. Mijn flat is he lemaal uitgeleefd, de gevel staat op instorten. Bijzondere bij stand krijg ik niet. Dan moet je weer een advocaat hebben, maar er is er niet een die mij wil hel pen. Het wordt botweg gezegd: 'jou helpen we niet', maar dat zeggen vrijwel alle instanties." „Ik schrijf me groen en geel van ergernis, al meer dan 4V2 jaar." Krijgsman vindt ook dat hem veel geld wordt onthouden: huursubsidies, premies voor vrijwilligerswerk en dergelijke. „Ze zijn bang voor me omdat ik alles naar Den Haag stuur." Kees is eigenlijk arbeidsonge schikt. Sommigen noemen hem een 'sociaal probleem'. Volgens eigen zeggen 'handelt hij in tweedehands spullen'. „Ik verzamel nogal een hoop, heb een paar duizend tijdschrif ten, wat denk je dat die waard zijn. Als ik al mijn kooien af- poets en verkoop brengt dat een aardig centje op. Hetzelfde geldt voor mijn collectie schelpen." Op de bank in de 'kamer' liggen vuilniszakken vol met kleding. „Als ik een wasmachine krijg kan ik alles wassen en verkopen, wat denk je dat dat opbrengt? Misschien wel 5-duizend gul den. Ik zou eigenlijk zeil in mijn huis moeten hebben. De vloer is nu enorm vuil, en dat terwijl ik allergisch ben voor stof. Er staan tientallen kooien, groot en klein, allemaal 'bewoond' door piepkleine huisdieren. „In een paar jaar tijd heb ik toch behoorlijk wat opgebouwd. Ik heb er veel plezier in, maar ik sta er alleen voor. De buren kla gen dat ik teveel lawaai zou ma ken, dat er stankoverlast is. Het kan bijna niet, je ziet toch dat ik op tijd lucht, dat het raam en de deur naar het balkon open staan. Het ziet er toch redelijk uit?" „Het is nu eenmaal niet groter hier en dan lijkt het vol. Maar het is wel gezellig en ik begrijp dat het beter kan." Vroeger wilde hij wel studeren, thuis was er geen geld voor. De dierenverzorging lijkt hem wel wat, of suppoost bij een biolo gisch museum. Desnoods post bode, 'want dat was mijn opa vroeger ook'. Vanuit zijn privé-dierenopvang- centrum zegt hij 'niet agressief te zijn'. „Ik kan me bij instanties goed verdedigen. Ik ben wel zo intelligent dat ik niets onderte ken, ook niet als het om 7-dui- zend gulden gaat, de afkoopsom van de gemeente." Volgens hem heeft hij nog 'ton nen' tegoed en wil de gemeente er met enkele duizenden guldens vanaf zien te komen. „Maar dat pik ik niet." De werkelijkheid is iets anders. De Woningbouwvereniging heeft de zaak onderhanden en zorgt voor de verdere afwikke lingen. „Je schrijft het maar, ik word er niet warm of koud van. Ik ben door de jaren gesterkt. Kreeg vroeger overal de schuld van. Ik ben een ongewenst kind. Leefde geïsoleerd in een internaat. An deren worden zwerver door dit soort situaties, maar dat red ik niet." „Wat ik in al die jaren heb opge bouwd, laat ik door andersden kenden niet in een paar uur af breken." „Soms ben ik heel erg voorzich tig geworden om zo maar ieder een te vertrouwen. Er is teveel gebeurd en ik blijf liever in le ven, dan vroegtijdig te sterven omdat je opkomt voor je rech ten. Eerlijkheid wordt afgestraft hier in Middelburg." Bij de Woningbouwvereniging wordt uit privacy-overwegingen niet op de zaak gereageerd. Wel is duidelijk dat de situatie van Krijgsman de hoogste prioriteit heeft. door Ben Donkers „Een deel van de Stromenwijk heeft mij gekleed en gevoed toen ik geen huursubsidie kreeg. Geen kwaad woord dus over de wijkbewoners." Krijgsman heeft heel wat post zegels, sigarenbandjes en schel pen, heel veel schelpen zelfs, want als het even goed weer is gaat Kees naar het strand. Krijgsman denkt zelf dat er best wat geld met zijn spulletjes te verdienen is, alleen moet ie mand hem bij de verkoop hel pen. En die heeft hij nog niet ge vonden. Een ander probleem is dat zijn woning nu al veel te klein is. Hij wil ruimte, opslagruimte vooral. Maar het ziet er naar uit dat hij in no-time elke opslagplaats met gemak tot de nok toe weet vol te stouwen. „Ik vang hier dieren op, maar heb hulp nodig. Er zijn echter geen instanties die me willen helpen. Ik ben zelfs naar de na- Kees Krijgsman in zijn 'woonkamer' die vol staat met kooien. Voor zijn opvangdieren heeft hij heel wat over. FOTO BEN DONKERS HUISARTSEN: VLISSINGEN: Zaterdag B. Bosch, Badhuisstraat 81, telefoon 412233 Zondag mevr. Termeer en F. van den Berg, Rozenburg laan 1, telefoon 465253. Spreekuur (zonder afspraak) van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Huisbezoek aanvragen voor 10.00 uur. MIDDELBURG: Zaterdag C. Albers, Bellinkplein 3. Zondag R. Lankhorst, Seisweg 29. Spreekuren 12.30 - 13.00 uur en 17.30 - 18.00 uur. Centraal doorschakelnummer: 639933. OOST-SOUBURG, MIDDELBURG-ZUID, ARNEMUIDEN. NEEUW&ST.JOOSLAND Zaterdag J. Ponten, Oude Rijksweg 6, Nieuw&St.Joosland, telefoon 601340. Zondag H. Meeijer, Ka naalstraat 70, Oost-Souburg, telefoon 461212. Visites aanvragen vóór 10.00 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30 - 13.00 uur en 17.30 - 18,00 uur. VEERE, GAPINGE, SEROOSKERKE, OOSTKAPELLE EN VROUWENPOLDER: G. Rullens, telefoon 581276. KOUDEKERKE, WESTKAPELLEDOMBURG, AAGTEKER KE, MELISKERKE, BIGGEKERKE. EN ZOUTELANDE: vrij dag 18.00 tot zondag 24.00 uur: F. van Eede, De Casembroot- straat 24, Westkapelle, telefoon 571234. MIDDEN-WALCHEREN - Zaterdag en zondag B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke telefoon 552190. TANDARTSEN Zaterdag: J. Jansen. J. van Hooftkwartier 90, Middelburg tele foon 615595. Patiënten-tandartsenpraktijk (alleen eigen patiën ten) P. van Malland, Tobagolaan 6, Viissingen. Z erdag en zon dag voor spoedgevallen bellen 478290. APOTHEEK: MIDDELBURG: van vrijdag tot en met vrijdag: apot geling, Lange Delft 133. VLISSINGEN: van vrijdag tot en met vrijdag: h Kin- Souburg, C. van Perestraat 1. telefoon 461593. VERLOSKUNDIGEN Van vrijdagmorgen 09.00 uur tot maandagmorgen 09.00 uur, tele foon: 471140: H.Klompe. DIERENARTSEN Zaterdag en zondag: A. Diender, Dr. Stavermanstraat 57. Viiss ingen, telefoon 410910. Spreekuren zonder afspraak: zaterdag en zondag van 11.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. VOGELOPVANG MIDDEN-ZEELAND: telefoon 628288 POLITIE NOODHULP: telefoon 112 als elke seconde telt. ge assistentie aanvragen via telefoon 633333. Voor alle an- ■ihederï zijn de bureaus in Middelburg en Vlissin- I

Scheldebode | 1997 | | pagina 5