a ui) ic f f t d Dn t k de Golfbaan DAAR BEGINT 'T Lepelaars in Zeeland GROENKALENDER 0113/270176 0118/638370 T'F WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1997 M/V 'n Pitttó feestje bouw je op Tel. 418653 Magic Eyes kleurlenzen Nederlandse jeugd niet te verslaan bij WK-kustvissen DISCOUNT E L K E W E EK HUIS AAI i H U S 0 P W A L C H E R E N Kees Krijgsman heeft in zijn flat een opvangcen trum voor kleindieren. Een deel van de buurtbe woners is daar niet zo blij mee. 11 Mieke Petiet is een vak vrouw. De Middelburgse ontwikkelde zich tot Eu ropees top-visagiste. The Per laat komend weekeinde weer van zich horen, tijdens de kroe gentocht en bij het golf- surfen FC. DAUWENDAELE: VAN W I J K V E R E N I C I N C NAAR VOETBALCLUB VAN FORMAAT THEATERGROEP DUINART MET ROMEO JULIA IN MANEGE PAARDOES v*V j 'L'L^>C' (ft - 2> Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 'Wat hebben kustbewoners nog meer met elkaar gemeen dan hun passie voor 'zeezicht'? Dat ze bereid zijn om een huis te kopen, huren tegenover de golven is er nauwelijks bij. Toch op zoek naar een huurhuis met uitzicht op zee? Zoek dan uw heil in Vlissingen.' Panorama stroopte de kust af op zoek naar strandhuizen. MIDDELBURG - Bruine ogen worden blauw, blauwe weer bruin. Dat kan met de magic eyes kleurlenzen die Ton's Brillen- mode in de Korte Delft 3 in het assortiment heeft. Naast deze kleurlenzen zijn er ook funlenzen met de meest waanzinnige prints. De lenzen kosten 200 gulden, de funlenzen 399. De prijs is me de afhankelijk van het type lens. DIEPPE - Het Nederlands juniorenteam is in het Franse Diep pe wereldkampioen kustvissen geworden. „Het was geen al te beste week, de vangsten waren matig, het weer ongunstig. Vis jes van af en toe niet meer dan tien gram moesten de doorslag geven", laat coach Cees Biesheuvel uit Bergen op Zoom weten. De eindstand landenteams: 1. Nederland met 8 wedstrijdpun- ten; 2. België 15; 3. Portugal 15; 4. Frankrijk 16; 5. Engeland 20; Italië 22; Spanje 26; Kroatië 28 en Slovenië 30. Individueel ging de titel naar de Belg Steve Massin met 30 pun ten. Ook Martin Sonneveld uit Maassluis eindigde op 30 pun ten, maar hij had minder centimeters gevangen. Roel de Waal uit Rotterdam werd zesde. 8. Erwin Hilbert Oost- Souburg; 11. Remco Geuze Oud-Vossemeer en 18. Ri- nus van de Woestijne uit Westkapelle. ADVERTENTIE HARD- SOFTWARE PC-AMIGA-APPLE MIDI-INTERNET VERKOOP TECEN DE ALLERLAAGSTE PRIJZEN DEMONSTRATIES - PRESENTATIES ZATERDAG 6 SEPTEMBER, 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INFO EN REOUKTIESON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD I INTEREXPO MEDIA 070 -3588929 ADVERTENTIE STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het is meer dan 400 jaar gele den dat in Zeeland voor het laatst broedgevallen van de le pelaar geregistreerd werden. Om precies te zijn was dat in 1534 in Sint Kruis, in West Zeeuws-Vlaander en. Dit jaar vestigde de lepelaar zich op nieuw als broedvogel in het Zeeuwse. Op meerdere plaatsen tegelijk zelfs. Helemaal onver wacht kwam die nieuwe vesti ging niet. Na de compartimen tering van de Oosterschelde zijn achterin de Delta, in het MarkiezaatZoommeer gebied en in het Krammer Volkerak grote zoetwatermoerassen ont staan, die in principe steeds ge schikter werden als broedge bied. Naarmate de gebieden langer aan verzoeting blootstaan, vestigen zich steeds meer struiken en bomen, en de oudste bomen zijn inmiddels groot ge noeg om als nestelplaats dienst te doen. In het Zoommeer heb ben zich al enkele jaren een paar lepelaars gevestigd, maar dat was op Brabants grondgebied. Dit jaar vestigde zich een kleine kolonie op de Slikken van de Heen in Sint Philipsland. Tegelijkertijd werd ook het Veerse Meer door lepelaars als broedgebied ontdekt. Dat laatste was een plek waar eigenlijk niemand er (meer) op rekende. En daarmee rijdt de vraag hoe het komt dat de lepelaar ineens het Deltagebied ontdekt heeft. De oorzaak moet zeker ook elders gezocht worden. Enkele tra ditionele kolonies elders in Nederland hebben erg veel last van vossen die de nesten beroven. Die plaatsen worden daarmee on aantrekkelijk als broedgebied. De lepelaars zijn daardoor ge noodzaakt om op zoek te gaan naar nieuwe vestigingsmogelijk heden. Veel mensen hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de vos sen die de lepelaars belaagden. Uiteindelijk lijkt het erop dat het voor de lepelaar niet ongunstig uitpakt. Het ontstaan van nieuwe kolonies betekent een stuk risicospreiding voor de soort, want als er in de ene kolonie iets mis gaat, heeft de andere ko lonie wellicht een goed jaar. Kennelijk hebben traditioneel in gestelde vogels als de lepelaar af en toe een externe prikkel no dig om nieuw ontstane gebieden te ontdekken. SCHELDEBODE 'Gewoon een gezellige club' MIDDELBURG - FC. Dauwen- daele, een voetbalvereniging met een roemrijk verleden, maar een nog meer rooskleurige toe komst. Onlangs meldde zich na melijk het vijfhonderdste club lid. Da's niet niks als je bedenkt dat de huidige club destijds als wijkvereniging is begonnen. door Ben Donkers Voorzitter Rinus Rijk vertelt er graag over. Hij is trots op 'zijn' duppie. „We zijn niet alleen de jongste voetbalvereniging van Zeeland, maar we zijn ookm een van de grootste aan het worden. Maikel Catsman kwam zich als lid aanmelden. Onze secretaris zag meteen in het ledenbestand dat hij de vijfhonderdste was." Begin Vijfentwintig jaar geleden werd ten zuiden van het kanaal, een deel van de huidige wijk Mid delburg-Zuid, gebouwd. Er kwamen voornamelijk jonge ge zinnen met kleine kinderen te wonen. Vanaf het begin werd wijkver eniging Dauwendaele er actief. Die zette tal van activiteiten op het programma: klaverjassen, bezigheden voor de jeugd en feestavonden. „Traditiegetrouw werd op 30 april op de Middelburgse Markt een zeskamp gehouden. Er kwam een team niet opdagen en de wijkvereniging werd ge vraagd mee te doen. Het leverde meteen de eerste plaats op", weet de voorzitter uit de archie ven. „Tijdens de nabespreking werd het idee geopperd om een voet balvereniging op te richten. Een niet zo'n vreemd voorstel, de wijkbewoners waren namelijk geregeld een balletje aan het tgrappen op het veldje in de buurt van het winkelcentrum. De FC begon dus eigenlijk onder het genot van een pintje." De officiële oprichtingsdatum is 18 juli 1973. De club meldde zich aan bij de KNVB, afdeling Zeeland en 10 augustus werd de eerste wedstrijd gespeeld. Het ledenbestand was toen al 110. Zomeravondvoetbal en allerlei toernooien stonden op het pro gramma, met name voor de jeugd was het bestuur in de weer en werden alle omliggende voet balevenementen bezocht. Het eerste elftal werd kampioen en de jeugdelf tallen bleven groeien. De problemen van de veldbezetting aan de Nas- saulaan werden alsmaar groter. Er was behoefte aan een eigen sportpark in wijk Dauwendaele. In verband met geldgebrek viel er van gemeentezijde niet veel te verwachten, daarom ging de FC zelf aan de slag. Uiteindelijk werd besloten om het sportcom plex aan de Kruitmolenlaan, be doeld voor hockey, rugby en trimmen, ook voor voetbal te gaan gebruiken. Een gemis bleef echter het club gebouw. Een oud schoolgebouw in de Stromenwijk werd ge kocht, afgebroken en deels weer aan de Kruitmolen opgebouwd. Diverse verbouwingen en aan passingen hebben tot het huidi ge resultaat geleid. De komende competitie wordt ingegaan met vijf seniorenelf tallen, 1 damesteam, 2 A's, 2 B's, 3 Cs, 4 D's (waarvan een meis jesteam), 7 E's en 4 F's. Het G- voetbal (gehandicapten) speelt met twee teams in een eigen competitie. Bovendien wordt door de club deelgenomen aan het zaalvoet bal met drie teams prestatief en twee recreantenteams. „Het is begrijpelijk dat we een groot aantal vrijwilligers nodig hebben", zegt Rinus. „We zijn trots op het huidige bestand me dewerkers, maar we denken toch komend seizoen in de pro blemen te komen voor wat be treft training en begeleiding van de jeugd." Stichting Veel steun krijgt de club van de Stichting Ondersteuning FC Dauwendaele. Deze 'club' zorgt voor tenues en trainingsmateri aal. „Er wordt bij ons trouwens niet alleen gevoetbald. Er zijn klaverjasavonden, bingomee- Het vijfhonderdste (jeugd) lid staat naast FC. Dauwedaele-voor- zitter Rinus Rijk. De club floreert als nooit tevoren en werkt op het ogenblik naar het zilveren bestaan (volgend jaar) toe. tings en biljartwedstrijden. Kortom: gewoon een gezellige vereniging. Volgend jaar bestaat de FC 25 jaar. Dat wil men onder meer vieren met het 'kampioenschap van Middelburg'. Met uitzonde ring van Arnemuiden hebben al le Middelburgse verenigingen hierop positief gereageerd en toegezegd om mee te willen doen. Overigens nodigt het bestuur ie dereen uit om eens een kijkje te komen nemen. „Misschien be valt het zo goed dat we straks nieuwe leden of vrijwilligers mogen begroeten." 'Werken op basis van improvisatie' MIDDELBURG - „Romeo pak even een hoed". Regisseur Peter Adriaanse geeft nog wat laatste aanwijzingen voordat theatergroep 'Duinart' begint aan de laatste loodjes voor de opvoering van 'Romeo Julia' op 16, 17,18 en 19 september. Vier weken moet er nog keihard aan getrokken worden en dan moet het stuk staan als een huis. Meer dan een jaar zijn 23 mensen met een verstandelijke handicap enthousiast aan het werk om het verhaal van William Shakespeare, vrij bewerkt door Adriaanse, straks in Manege Paar- does, aan het publiek te laten zien Voor mij staat nu al vast dat het publiek vanaf het moment dat het doek opgaat snel in de ban raakt van Romeo (Sipke de Vries) en Julia (Maja van Ballegooien) en de hele cast van "Duinart". De herkenbaarheid speelt daarbij een rol, want wie kent niet het verhaal van de onmogelijke liefde van Romeo en Julia en het treuri ge gevolg hiervan? door Tannie van Eek En zijn onmogelijke liefdes niet van alle tijden? Naast die herken baarheid is er het overtuigende spel van de groep. „Verbaal", zegt Adriaanse, „zijn ze niet sterk. Ik moet het hebben van hun nonver- bale gave. Him grote gevoeligheid en vooral sfeergevoeligheid. En hun gevoel voor muziek. Als ik ze in een keurslijf pers,als ik wil dat ze doen wat ik per se wil, dan gaat dat niet. En daarom werk ik op basis van improvisatie." Toen hij ruim een jaar geleden startte met de groep heeft hij hen eerst het verhaal verteld van de liefde van Romeo en Julia. Hoe twee families, Montaque en Ca- pulet, die rond 1596 leefden in Verona, door een jarenlange vete elkaar niet konden luchten of zien. Ruzie Peter: „Dat spreekt aanWant re ken maar dat de spelers goed uit eigen ervaring weten wat ruzie maken is. En verüefd zijn kennen ze ook. Zo maak je dan stukje bij beetje duidelijk waar het om gaat." Vanzelfsprekend moet het dan niet al te moeilijk zijn, daarom is het verhaal bewerkt en de muziek aangepast. Muziek is namelijk de herkenning voor de spelers. Adri aanse zocht daarom muziek uit die hen bijzonder aanspreekt. Zo horen we aan het begin, tij dens een scène op de markt het Zigeunerkoor uit La Traviata, maar ook eigentijdse muziek van een Marco Borsatogehalte naast gedeelten uit het Requim van Mo zart. Al heeft Adriaanse, die zelf ook nummers schreef, er voor ge zorgd dat de overgangen tussen de muziek niet al te groot zijn. Het door hem geschreven duet tussen Romeo en Julia zingt hij met José Dorleijn. In het verle- A den, Romeo Julia is de vierde produktie van de toneelgroep, bleek al dat acteren en zingen voor de spelers een te zware be lasting is. Repeteren „Dan zouden we jaren moeten re peteren" .Voor de eerste keer werd 18 augustus de produktie in z'n geheel gerepeteerd. Een dub- belzware klus omdat de groep weer voor het eerst na de zomer vakantie bijeen kwam. Ze moes ten er weer even inkomen. Al direct tijdens de openingsscè ne, Romeo ziet Julia voor het eerst op de marktblijkt dat veel van het geleerde goed is beklijfd. Terwijl z'n vrienden drinken en klinken kan Romeo Montaque z'n ogen niet van Julia Capulet af houden. Zo snel als mogeüjk is wil hij met haar kennis maken. Ondanks het pantomime-effect begrijp je direct wat er gebeurt. Ook al past de hoed van Romeo niet bij het veelkleurige t-shirt en dito korte broek van Sipke, hij zit in de huid van Romeo. „Kostuums bewaren we voor het laatst. Anders hangen de flarden erbij als de première daar is", legt Adriaanse uit. Het decor staat gedeeltelijk. Zo kan Julia zich al vol overgave op frissen bij de pomp op het markt plein terwijl twee hartsvriendin nen Julia's lange haren kammen. Giechelend en giebelend, zoals vriendinnen ook in 1596 deden. Sierlijk Het moment komt dat Romeo kennis maakt met Julia. Dit ge beurt tijdens het gemaskerde bal ter gelegenheid van de verloving van Julia en Paris. Bekokstoofd door haar ouders en hinderpaal voor iets moois tussen Romeo en Julia. Sierlijk zijn hier de dans passen, mooi de reverences van de mannen voor de vrouwen. Toe wijding, dat lees je op de gezich ten van de spelers. Een van de hofdames vreest dat het straks 'in het echt' nog moeilijker wordt. „Dan heb ik een lange jurk aan", verzucht ze. Peter Adriaanse heeft veel erva ring om met verstandelijk gehan dicapte spelers dergelijke grote produkties in te studeren en hij heeft het in de vingers. Uit niets blijkt dat hij kiest voor een aan gepaste benadering. „Als "t moet pak ik ze stevig aan, dat waarderen ze." Hij regisseert ook 'normale' acteurs. „Daar staan woorden vaak in de weg staan ze tussen de gevoelens in. Hier draait het om gevoelens. Daar vergis ik me nog wel eens in. En, heel moeilijk, ik moet ze ook weer uit dat gevoel halen, zodat ze er niet mee blijven rondlopen. De dood van Julia bijvoorbeeld, als ze schitterend ligt opgebaard, roept zoveel emoties op. Dan komt de dood van de poes, van oma, van tante ook weer om de Aan enthousiasme geen gebrek bij de spelers van theatergroep Duinart. Nog vier weken keihard repeteren. Dan staat het stuk als een huis. FOTO: PIET DAVIDSE hoek kijken. Daar moeten ze ab soluut los van zijn als ze de wer kruimte verlaten. Daar hamer ik elke keer op, wat oefening is en wat echt." Na de koffiepauze wordt de draad weer opgepakt. Spelers die naar de dokter moesten, even snel om een boodschap, zijn gelukkig weer terug. Want net als bij het 'gewone' toneel raken de acteurs van slag als er iemand afwezig is. Adriaanse neemt z'n plaats weer in. „Op wie word je verliefd Sip ke? Juist, op Julia. En jongens: dat ruzie maken hoeven jullie niet te spelen hoor, dat kunnen jullie echt." Gelach! En complimenten. „Dat bevriezen was mooi, als de muziek stopt, staan jullie hele maal stil. Dat ging prima." BOOS En Julia mag niet lachen als ze te gen haar zin bij Romeo wordt weggehaald. „Denk in je hoofd op wie je boos bent", rijkt de regis seur Maja aan. Als echte profs, zoals voetballers naar een trai ningskamp gaan, gaan de acteurs van 'Duinart' vier dagen naar het vakantiehuis van Stichting Ar duin 'De Boemerang'. Om onge stoord te repeteren. Daarna is de try-out in Zierikzee. Ongetwijfeld weet vrijwel ieder een hoe het afliep met Romeo en Julia. Niet best, al zoekt Julia ten einde raad hulp bij de kardinaal die haar nietgewilde huwelijk met Paris in zal zegenen. En al belooft de kardinaal haar te hel pen, op het moment dat het nodig is, ziet de kerkvorst niets of kijkt de andere kant op. Wie, hoe vreemd het lijkt, niet bekend is met het verhaal, hoeft niet bang te zijn dat hij de draad niet op zal pakken. Het uitbeeldingsvermogen van de acteurs is in één woord groots en daarbij leest de grootmoeder van Romeo achter de schermen tij dens het spel het verhaal voor. Romeo Julia is te zien op dins dag 16, woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 september. Alle avonden om 20.15 uur. Bewust is deze keer gekozen voor de lokatie Manege Paardoes aan de Bosweg 8 in Vlissingen. De Stadsschouw burg voldeed vorige jaren prima, maar een verhaal als dit kun je nergens beter neerzetten dan in een manege tussen de paarden. Er wordt een tribune gebouwd waar 325 toeschouwers plaats kunnen nemen. Een toegangskaart voor de voor stelling kost f 15,=. Reserveren kan bij Bruna Loek's Boekhan del, telefoon 0118-650211, Mane ge Paardoes, 462966, Stichting Arduin, 656999 en bij De Glazen Pui, 440340. Heel speciaal is een voorstelling met Buffet Romeo Julia. Dit arrangement biedt een toe gangsbewijs en een buffet be staande uit soep, luxe koud buffet, vruchtensalade met slag room, glas wijn en twee con sumptiebonnen. Alles voor de prijs van f 40,=. Elke avond is er plaats voor veertig personen. Vooraf reserveren via telefoon 0118-656999. En op is op. ADVERTENTIE JANVIER li,

Scheldebode | 1997 | | pagina 1