Ruitijd wm. 'Alles op het gebied van beeldende kunst' Ringrijden en ambachtenmarkt bij Der Boede de Golfbaan U Uitspraak yan de vyeek 'n Pittig feestii bouw je op Loterij: Lachen voor 'n knaak Fietsklem LU ISJ LU LU WOENSDAG 27AUGUSTUS 1997 V Tel. 418653 Ander afslank-telefoonnummer mi to f f u ffö Eastpak bij Bijou TAFELMODEL KOELKAST NORMAAL Beste service, laagste prijs! CROENKALENDER E 1 L K E W E E K H U 1 t S AA N HUIS 0 P W A L C H E R E N Het zijdemuseum in Grijpskerke is vooral be kend bij vakantiegan gers, maar ook interes sant voor de plaatselij ke bevolking. Het Stedelijk museum in Vlissingen: een juweel tje om zuinig op te zijn. <1 00 vrijdag verzorgen Mar tin Mans en Noortje van Middelkoop een concert in de Koorkerk van Mid delburg. 1 'jpipyv Vu Islliy «Tfljjw1 ZEEUWS PALET HEEFT IN GOES EN MIDDELBURG EEN 'OPEN ATELIER' Blad Aansluiten FLY-IN: LATEN ZIEN WAT MODELVLIEGTUIGEN ALLEMAAL IN HUN MARS HEBBEN Vliegen Tijden BEWONERS VERPLEEGHUIS VERKOPEN EIGENGEMAAKTE SPULLETJES Demonstraties Programma O Q Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen -SCHELDEBODE 'Gaan we als sportvissers-(organisaties) zelf zorgen dat we in de toekomst kunnen blijven vissen, of vertrouwen we erop dat anderen dit voor ons gaan doen zoals: overheid, natuurorganisaties en dierenbescherming? De sportvisserij moet z'n eigen toekomst bouwen en min der rekenen op de overheid.' De Nederlandse Vereniging Van Sportvissersfederaties in maandblad Het Visblad. VLISSINGEN - Vorige week stond Jolanda Gijbeis bij ons op de voorpagina. Het ging over haar afslanksucces. Er blijkt belangstelling voor te bestaan, maar het telefoonnum mer had een tweetje te veel. Het juiste nummer is: 0181-322475. MIDDELBURG - Deze week in de Snuffelhoek een rugzak, maar niet zo maar een. Een Eastpak, te koop bij Bijou Lederwaren op de hoek Lange Delft-Segeersstraat. Ze zijn er in vele kleuren en in di verse modellen. Het prijskaartje begint bij 59 gul den. Voor de duurste moet zo'n 130 gulden worden neergeteld. ZEELAND - De loterij van het nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton gaat I september van start. Kinderen uit de buurt komen met loten aan de deur. De opbrengst komt ten goede aan speelplaatsen in Nederland die niet voldoen aan de nieuwe regelgeving. Hoofdprijs van de loterij is een cruise voor twee personen ter waarde van 20.000 gulden. Er zijn in totaal duizend prijzen te winnen. Een lot kost f 2,50. ADVERTENTIE Type RCC160. 160 liter koelkast. 16 Liter vriesvak. 2 Groentelades. Binnenverlichting. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP WtW Veel vogels zijn momenteel in de rui. Ze verliezen hun verenkleed van het afgelopen broedseizoen en krijgen nieuwe veren. Vaak is dat geen overbodige luxe. Veren raken afgesleten en veel vogels zijn na de broedtijd hard aan een nieuw pak toe. Vaak is het ver enkleed na de rui weer hetzelfde als ervoor, maar veel soorten heb ben een 'winterkleed'Die moeten dus wel, voordat het volgende broedseizoen begint, opnieuw een ruiperiode doormaken om in 'prachtkleed' weer aan het broedseizoen te beginnen. Afhankelijk van de soort kan de rui van een vogel enkele weken tot enkele maanden duren. De meeste vogels verwisselen heel ge leidelijk van verenpak. Vaak zijn die ruiende dieren te herkennen als ze vliegen. Ze missen een aantal veren, bijvoorbeeld in de vleu gel of in de staart. Doordat de rui beetje bij beetje verloopt onder vinden de vogels er ook weinig hinder van. Sommige soorten ver liezen tijdelijk het vermogen om te vliegen, en zijn dan natuurlijk heel kwetsbaar voor vijanden. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Ber geend. Rond deze tijd zijn er dan ook nauwelijks bergeenden te zien in de polder. Ze verblijven in afgelegen, ontoegankelijke ge bieden om in alle rust de rui door te brengen. Het Duitse Waddeneiland Knechtsand is bekend als de grootste bergeenden-ruiplaats van Europa, maar ook in Nederland zijn er enkele ruigebieden voor bergeenden. In Zeeland gaat het dan om de Wester schelde, waar zowel in de monding, ten noorden van de Hooge Platen, als tegen de Belgische grens, bij het Verdronken Land. van Saeftinghe enkele duizenden vogels ruien. Alles bij elkaar zijn er in Europa niet meer dan tien ruigebieden van bergeenden bekend. Reden dus om heel zuinig te zijn op die paar gebieden waar onze bergeenden hun kwetsbare ruiperiode doorbrengen. MlfP 'SËMÊi MIDDELBURG - Het Zeeuws Palet verzorgt za terdag en zondag (30 en 31 augustus) op de Vismarkt een presentatie van eigen handig gemaakte kunst werken. Dat zijn onder an dere bronzen beeldjes, schilderijen en pentekenin gen. door Ben Donkers Van de honderdtien leden, die overigens uit heel Zeeland af komstig zijn, doen er dertien mee. Ze gaan er zitten werken en bieden een deel van hun handgemaakte kunststukjes te koop aan. Sfeervol ingerichte kraampjes en arbeidzame Palet-leden laten zien wat er op artistiek gebied allemaal mogelijk is. „Het Zeeuws Palet wil ervarin gen uitwisselen, nieuwe bron nen aanboren op het gebied van de beeldende kunst", laat het bestuur weten. „Dat doel proberen we te berei ken door exposities op touw te zetten, regelmatig bijeenkom sten houden, activiteiten be spreken en gezamenlijk aan de slag te gaan." „Daarbij is iedereen vrij om te doen en te laten wat hij wil. Technieken en onderwerpen kiest men zelf. Het bestuur zorgt voor werkbesprekingen, excur sies naar grote tentoonstellin gen en musea en er worden le zingen en filmavonden gehou den." Bovendien krijgen de leden drie keer per jaar een eigen blad in de bus. En dat is niet zo maar het eerste het beste blaadje. Een fraai ver zorgd exemplaar waarin de doelstelling van 't Zeeuws Palet nog eens extra wordt uitgelegd. De werking van een fotocamera komt erin ter sprake en er staan fraaie foto's van de zandsculp turen in Vlissingen in afgedrukt. Interessant zijn ook de inter views, zoals dit keer het eigen verhaal van Lein Vlieger, de ge boren Meliskerkenaar die vroe ger op school al niets liever deed dan tekenen. Aandacht eveneens voor de open ateliers die 't Palet in Goes en Middelburg heeft Tijdens de kunstmarkt van ko mend weekeinde wordt in Mid delburg zeker bij alle activitei ten nader stilgestaan. De 'markt' duurt twee dagen. „We starten elke dag al wel om een uur of tien", laat secretares se Willemien van Nassau weten. „Verwacht wordt dat we om vijf of zes uur mee stoppen." Mochten er belangstellenden zijn die zich bij de club aan wil len sluiten dan kunnen ze beide dagen volop informatie krijgen. We verklappen alvast dat de contributie met 55 gulden per jaar aan de erg lage kant is. Do nateurs betalen 30 gulden. Overigens kan de redactie van 't Zeeuws Palet altijd medewer kers en kopij gebruiken, schrijf talent is daarom evenzeer van harte welkom. De leden van het Zeeuws Palet zijn vrijwel het hele jaar actief. Komend weekeinde laten ze op de Middelburgse Vismarkt zien wat ze zoal doen. FOTO: ENTE BREED FOTOGRAFIE 'Iets bouwen dat vliegt geeft een kick' VLISSINGEN - Het hoeft maar een beetje mooi weer te zijn of ze zijn te vinden op het 'vliegveld' aan de Duitslandweg in het Sloegebied: de mannen van de Vlissingse Modelclub 'Delta'. Met radiografisch be stuurbare zweef- of motorvliegtuigen, helikopters, electrozwevers en verder alles wat maar vliegen kan. Wat er zoal kan vliegen en wat voor capriolen ze kunnen uitha len is zaterdag 30 en zondag 31 augustus op dat zelfde veld te zien tijdens de 'Fly-in', waar talloze bekende en minder be kende modelvliegers op uitnodi ging van 'Delta' laten zien wat modelvliegtuigen allemaal in hun mars hebben. door Ad Roos Publiek is natuurlijk van harte welkom. Wie begint met model vliegen kan het beste een een voudig 'kistje' bouwen, zo luidt het advies van de vereniging. En verder gewoon rustig aan op bouwen. Niettemin een relatief prijzige aangelegenheid, want een motorvliegtuigje compleet met zender komt snel op een duizend gulden. En dat is vaak nog maar het begin, want wie eraan begint moet erop rekenen dat-ie verslaafd raakt. De meeste leden hebben dan ook meerdere vliegtuigen waarmee ze de lucht in kunnen. „Het is gewoon de lol van steeds iets an ders bouwen en als je dan ziet dat het ook nog vliegt, geeft dat een kick". Het mag dan prijzig lijken, het is natuurlijk wel zo dat de zender eenmalig wordt aangeschaft en dat de motor van het ene vlieg tuig overgezet kan worden in een ander. Dat scheelt in prijs. Het summum van modelvliegen blijkt toch wel het vliegen met een helikopter. Volgens de ken ners het moeilijkste van het moeilijkste en te vergelijken met een knikker die op een glazen plaat wordt gelegd en zie maar dat je daar een figuurtje mee kunt maken. „Wie het is gelukt, en wie zou dat niet lukken een vliegtuigje te bouwen, wil er natuurlijk mee gaan vliegen. Direct in het diepe of in dit geval in het hoge? Abso luut niet", maken de leden van de vereniging duidelijk. Ieder een die bij ons voor het eerst gaat vliegen krijgt een begelei der. Iemand die een enorme er varing heeft, het vliegtuig voor je invliegt en je stapje voor stap je leert vliegen en kan ingrijpen als het nodig is. Als de 'leerling- piloot' alles onder de knie heeft Een aantal leden met hun zelfgemaakte vliegmachines, het zijn juweeltjes op zich die nog echt de lucht in gaan ook. FOTO'S: PIET DAVIDSE Vliegen met een mini-heli blijft een spektakulaire aangelegen heid. mag hij alleen aan de slag. En dan raakt-ie vanzelf verslaafd. Zaterdag en zondag zijn er dus in ieder geval mensen te zien die 'het' onder de knie hebben. Maar een ding is zeker: allemaal hebben ze het moeten leren en allemaal hebben ze een keer 'krak' gehad. Voor de volledigheid: de tijden van de Fly-in op zaterdag zijn van 12 tot 18 uur en op zondag van 11 tot 17 uur. KOUDEKERKE - Verpleeghuis Der Boede heeft zaterdag 30 au gustus haar eigen feestje en laat er anderen ook van meegenie ten. Op het eigen terrein aan de Ter Poorteweg wordt namelijk een groot tuinfeest met ringrijden en een ambachtenmarkt gehouden. Het is inmiddels voor de eenen twintigste keer dat het evene ment op het programma staat. „Het is een fesiviteit die gratis toegankelijk is voor iedereen, dus bewoners, personeel, bezoe kers en andere belangstellenden uit nabije of verre omgeving", laat pr-man A. de Jonge van de regio Walcheren SVRZ weten. Het ringrijden op het tuinfeest wordt al jaren verzorgd door de plaatselijke ringrijdersvereni- ging. Die sluit met deze laatste officiële wedstrijd tevens het seizoen af. Voor de ambachtenmarkt heb ben zich vijfentwintig deelne mers gemeld. Dat zijn: aquarel schilders, een imker, een model bouwer, een kantklosser en der gelijke. Het gaat om erkende ambachtslieden, mensen die heel veel energie in hun hobby steken. Er worden overigens ook kunstwerken verkocht. Bewoners van het verpleeghuis doen er ook aan mee. Die heb ben tijdens hun creatieve uur tjes tal van leuke hebbedingetjes gemaakt. Verder zijn er demonstraties met varende scheepsmodellen, een optreden van de rolstoel dansgroep en Boules Plezant laat iedereen kennismaken met het jeu de boules-spel Radio Aktief houdt er een snuf- felmarkt en er is een loterij. Natuurlijk zijn de kinderen niet vergeten. Die kunnen zich laten grimeren, ze kunnen rondjes draaien in de draaimolen of op het springkussen ravotten. Om het feest helemaal compleet te maken is er muziek van har monie Ons Genoegen, de Dikke Nekkuh Bent en de Melody Ma kers. De hapjes en drankjes zijn 'prettig geprijsd'. Het tuinfeest met ringrijden en ambachtenmarkt begint al om 10.30 uur. Tot 12.00 uur zijn de activiteiten eerst bestemd voor de bewoners en begeleiders. Daarna mag iedereen komen. De prijsuitreiking van het ringrij den wordt rond vijf uur ver wacht, dat is dan tevens het ein de van het totale evenement. y Hiep, hiep, hoera! Er bestaat nergens een tekort aan fietsklemmen. Via een onderzoek door de ANWB en de ENFB, de Eerste Nederlandse Fietsers Bond, is dat aan getoond. Fietsklemmen zat en toch worden fietsen bui ten de klemmen weggezet. Het is natuurlijk fijn als je met je rijwiel naar het sta tion komt om met het openbaar vervoer te reizen, maar je moet je fiets wel netjes wegzetten. Zo maar voor het station, dat mag niet. Maar de mens is altijd voor z'n gemak, dus waarom drie minuten lopen van fietsklem naar het perron als dat met simpel tegen de muur van het station op slot zetten in een halve minuut kan. In Goes laat de NS geregeld verkeerd gestalde fietsen van haar klanten, de reizigers, weghalen. Leuk is dat, is je stalen ros gejat of verwijderd, en hoe krijg je die twee- wieler terug. Het beste is natuurlijk in de bewaakte stalling; daar staat hij veilig. Aan de stalling in de fiets klemmen bij de stations kleven nogal wat nadelen. Volgens de ENFB afdeling Zuid-Beveland ontbreekt het aan goede anti-diefstal voorzieningen en daar loopt de fietsenstalling spaak op. Over vandalisme wordt maar niet gesproken, zoals een voorwiel dat in de fiets klem tot moderne kunst verwrongen is. Klemmen waar het fietsframe aan vast kan worden gemaakt, dat is be ter. Uit eigen ervaring weet ik, dat er geen controle is op fietsen die vrij of in de klem voor de stations gestald zijn. Geregeld heb ik daar de op slot staande fietsen van mijn naar school reizende kinderen in de kofferbak van de auto geschoven. Nooit ben ik er op aangesproken, nooit kwam de politie binnen een uur aan de deur om vragen te stellen. Je fiets veilig stallen is altijd van be lang. Als je uit de trein stapt en je fietsje is pleite, dan is er toch iets spaak gelopen. Tref je onverwacht één lege plek of fietsklem dan zit je pas goed klem. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1