P de Golfbaan jirnv 'Ik was gefrustreerd door mijn gewicht' Kleuren in de natuur MftHV Da's nog eens een rugzak N A 1 if GROENKALENDER rsi Klagen 3Z6^ WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 „jtirnim. 'n Pittifi feestje bouw je op I Tel. 418653 Cfiiapr Mit ¥1 ixi ö.h week Een giraffe heeft een lange nek Drie kunstenaars in Gouden Briefke Vlaggenactie bij Van Fraassen Snuffelen In snuffelhoek E L K E W E E K HUIS AA N HUI 1 S 0 P 1 L C H E R E N Twee jonge meiden hebben een eigen zaak in zoute- lande. Ze verzorgen er zo wel mannen als vrouwen van top tot teen. De Sade Scandals zaterdag 23 augustus in de Stads- danszaal. Dat betekent een party met extreme shows. Nan van Groeningen is diri gent. Hij wil met een Groot koor Zeeland in december een kerstconcert verzorgen. GRATIS MET DE SCHELDEBODE NAAR HET NATIONAAL CIRCUS VAN HERMAN RENZ Nieuw Topartiesten Hommage Middelburg JOLANDA VIEL IN VIJF MAANDEN TIJD 30 KILOGRAM AF Levend bewijs Eetpatroon Begeleiding LU LU O Cl Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen MIDDELBURG - „Een giraffe heeft een lange nek. Leden van de ondernemingsraad steken ook hun nek uit. Boven dien heeft die lange nek het voordeel dat je verder kunt kij ken, een beter overzicht hebt op ontwikkelingen. Een giraf fe is, om te overleven, afhankelijk van de voeding die hij krijgt. De achterban is de verzorging van de OR." Ruud Koopman, voorzitter van de politie-OR Zeeland in Nieuwsbrief. •Een kunstige vlinder van Denise Groenwold-Langis. MIDDELBURG - Marjan van Herpen, Wil van Herpen en Deni se Groenwold-Langis exposeren tot en met 12 september in ga lerie 't Gouden Briefke, Gortstraat 32. Marjan laat er raku-pop- pen en -dieren zien, Wil is er met haar bronzen beelden van mensen en dieren en Denise met aquarellen van onder andere vlinders en bloemen. VLISSINGEN - Van 21 tot en met 23 augustus staat bij Reisbu- ro Van Fraassen Holland International op het Scheldeplein in het winkelcentrum tijdens de Ruyterfeesten een vlaggenaktie op het programma. Bedoeling is dat bezoekers van het reisburo raden van welke negen landen de vlaggen zijn die in het buro hangen. Meedoen is heel lucratief. De winnaar krijgt namelijk een reis- cheque van 500 gulden, bovendien maakt iedere deelnemer kans op een extra prijs van 200 gulden aan reischeques. Overigens zijn de nieuwe reisgidsen voor wintersport en win terzon al weer uit. Volop keuze is er in sportieve en of zonnige win tervakanties. De Snuffelhoek is bestemd voor (gratis) publicatie over leuke nuttige- of zo maar hebbedingetjes. Belangstellende onderne mers en winkeliers kunnen er hun ideetjes in kwijt. Dat kan door artikelen, met afbeelding, in te sturen of af te geven bij de redactie. Ook kan contact op worden genomen met een van on ze acquisiteurs, als die bij u op bezoek komen. MIDDELBURG/VLISSINGEN - Deze week onder andere aan dacht voor de speciale voetcrème die bij De Rode Pilaren in Middelburg en Vlissingen te koop is. Er is voetcrème, voet gel en eeltzalf. Even de bon van de advertentie inleveren en bij aankoop van een E-line voet product krijgt men zelfs een potje van 15 gram (waarde f 4,95) gratis. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP "Waarom. is een olifant grijsDan valt-ie minder op tussen de aardappelbed den. Het is een mopje dat al minstens en kele decennia lang opgeld doet onder de schooljeugd. Het is een dra kerige weerga ve van een in de natuur heel belangrijk principe, namelijk het functionele ge bruik van kleuren. Schutkleur, mimicry, waarschuwingskleur, signaalkleur; het zijn allemaal trucjes die toegepast worden in de verwoede strijd om het bestaan. Wat je heel vaak ziet is dat een dier van kleur verandert op het moment dat dat nuttig is om te overleven. Overbekend is natuurlijk de kameleon, die de kleur aanneemt van de ondergrond waarop hij vertoeft. Dat is niet alleen nuttig om vijanden te ontwijken, maar evengoed om niet te snel ontdekt te worden door de insecten die de kameleon moet vangen om aan de kost te komen. En datzelfde verhaal gaat op voor de hermelijn, die in de zomer bruin en in de winter witgekleurd is. Een schutkleur kan voor een dier zowel nuttig zijn om niet op te vallen voor mogelijke belagers, als om poten tiële prooien niet af te schrikken. Een mooi voorbeeld van effectief kleurgebruik vertonen de meeste dagvlinders. Als zij met de vleugels tegen elkaar geklapt zitten te rusten, is alleen de buitenkant van de vleugels zicht baar. Die is sober gekleurd met flink wat schakeringen die de vorm verhullen. Met die wapenrusting overleeft bijvoorbeeld de overwinterende kleine vos de schoonmaakwoede van de door lentekriebels geplaagde Hollandse huisvrouw. Als de winter voorbij is gaat de kleine vos in het vrije veld op zoek naar bloemen. Dan zijn de felle kleuren van de binnenkant van de vleugels zichtbaar. Eigenlijk zijn dat oorlogskleuren om vijanden van het lijf te houden. Maar de vlinder vertrouwt er niet al te sterk op. Zodra de inzameling van voedsel erop zit vouwt het beest de vleugels weer tegen elkaar om maar weer zo onzichtbaar mogelijk te zijn. Je moet wel als je kwetsbaar bent. SCHELDEBODE Alleen de bon inleveren is voldoende MIDDELBURG - Het Ne derlands nationaal circus van Herman Renz ver zorgt maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 septem ber een aantal voorstellin gen in het park Hof van Tange. Voor de maandag aflevering (aanvang 19.30 uur) heeft De Scheldebode liefst driehonderd gratis kaartjes (waarde f 22,50) klaar liggen. door Ben Donkers Belangstellenden hoeven alleen maar de bon uit De Scheldebode van deze week in te leveren of op te sturen (zie pagina 5). Dat kan bij Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94 in Vlissingen; bij Bruna Loek, Lange Delft 39 Middelburg of het centrale adres aan de Vrijlandstraat 33d, 4330 GA eveneens in Middelburg. Volgens traditie presenteert cir cus Herman Renz elk jaar een nieuw programma. 'Renz blijft Renz' is de titel van de productie van dit jaar. Volgens kenners het beste programma wat ooit in de piste is gebracht. Zowel pu bliek als media hebben het en thousiast ontvangen. Het circus is onlangs nog onderscheiden met de Persprijs 1997, dat zegt in feite voldoende. De tent waarin zich alles afspeelt is ei genlijk net zo imposant als de show. In zeven uur tijd staat dat 'ding' overeind. Dan is het ook een paleisje met entourage en echt speelklaar. Twaalfhonderd luxe zitkuipjes met allemaal vrij uitzicht op de piste, laten de toe schouwer optimaal genieten van een wervelende show. Renz contracteerde artiesten die afkomstig zijn van internationa le circusfestivals en beroemde circussen zoals Krone, Knie, American en Roncalli. Acrobatiek, dressuur, jongleren en spanning in de nok van de tent, afgewisseld door de 'dom me' acts van de clowns Milko en Christiaan. Indrukwekkend is de kleindie- renshow, er zijn paarden en oli fanten. Hiermee worden liefst veertig grote en middelgrote ste den in de gehele Benelux be zocht. Het circus gaat niet voorbij aan het overlijden van directeur Herman Renz en zijn vrouw Diana. De opening van elke voorstelling is een hommage aan beiden. Er is een speciaal arran gement voor geschreven door een Amsterdams componist. Uit alles blijkt: Renz blijft Renz. Circus moet ook circus blijven. Het is een van de oudste vormen van cultureel volksvermaak. In deze tijd van stress en een groot vrijetijdsaanbod, gaat de charme van het echte circus niet verloren. Soms wordt wel eens zielig gedaan over de optreden de dieren. Vooral de 'dierenbe schermers' verafschuwen de manier van werken. Bij Renz mag iedereen een kijkje achter de schermen nemen. „Dieren zijn onze medewerkers, wij leven niet van onze dieren, maar met hen. Ze hebben ruime boxen, lopen soms los in het weiland. Voor de directie is het een erezaak dat de dieren een perfecte behandeling krijgen", laat pr-man R. Ronday weten. Het circus is vanaf maandag in Middelburg. Daarvoor stond de 'tent' in Bergen op Zoom. Maandagavond 8 september is om 19.30 uur de eerste voorstel ling in het Hof van Tange, op 9 september zijn de voorstellingen om 16.30 en 19.30 uur en 10 sep tember om 15.00 uur. Milko en Christiaan, twee beroemde clowns van Circus Herman Renz 0Jolanda toen de weegschaal nog op honderd kilogram bleef staan. HELLEVOETSLUIS/ VLISSINGEN - Ze woog honderd kilogram, zag er volgens eigen zeggen niet uit. Daarom zette ze door, sloot zich aan bij de EGA (Eerste Goudse Afslank- club) en verloor binnen vijf maanden liefst dertig kilogram. door Ben Donkers Jolanda Gijbeis woont in Helle- voetsluis en begint in september met een afslankclub in Vlissin gen. Ze wil graag vrouwen (en mannen) helpen die iets aan hun gewicht willen doen: afvallen dus. Een probleem waar velen mee worstelen, en waar slechts weinigen afdoende maatregelen tegen kunnen nemen. „Je moet er inderdaad sterk voor in je schoenen staan. Er is wils kracht nodig, dan lukt het be slist." Jolanda is er het levend bewijs van. Ze durft nu met haar li chaam voor de dag te komen. Het is nauwelijks te geloven dat deze vrouw dezelfde is als op de foto 'van toen'. „Vaak worden in reclamefolders foto's van vroeger en nu afge beeld. Een lokkertje, denk je dan al gauw. Niets is minder waar, het kan wel degelijk. Dertig kilo is nog niet veel, er zijn mensen die veertig tot vijftig kilogram vet kwijt zijn geraakt." Dik een jaar geleden nam Jo landa zichzelf voor dat 'er iets af moest'. „Ik had al van alles ge probeerd: pillen, poeiers en der gelijke, maar ik had altijd hon ger, bleef eten en dan val je niet af." „Het grote probleem is om jezelf een ander eetpatroon aan te leren en dat ook vol te houden. Dat wil zeggen 'gezond afslanken'. Lij nen is niet per definitie honger lijden. Gezonder eten is veel be langrijker. Niet alleen het over tollige vet verdwijnt, ook allerlei kwaaltjes. Je gaat jezelf een stuk beter voelen." „Je moet niet bang zijn om de eerste stap te zetten. Ik weet wat het is, heb zelf alles van begin tot einde meegemaakt. Probleem van velen is dat ze het niet volhouden. Ik eet 's morgens een bord pap en een sinaasappel. Rond de middag twee boterham men en 's avonds warm. Eigen lijk gewoon met de pot meeëten. Je moet alleen uitkijken wat je eet. Geen vette jus bijvoorbeeld." Inmiddels is Jolanda via interne opleidingen zo ver dat ze ande ren over haar succesvolle af slankmethode kan vertellen. „Afslanken is niet alleen minder wegen, maar bewust worden van een gezonde levenswijze. Gezon de voedingsprodukten gebrui ken, op gewicht blijven. Jong eten leren is gezond oud wor den." Een goede begeleiding is daarbij onontbeerlijk. Bij de EGA-af- slankclub wordt daarvoor ge zorgd. Jolanda start 2 september op het adres Speeltuinvereniging Lammerenburg, Zuidbeekseweg 4a in Vlissingen. Daar is ze dins dag van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Op don derdagavond kunnen belangstel lenden er van 19.00 tot 20.00 uur terecht. Het inschrijfgeld bedraagt 20 gulden, het cursusgeld 10 gulden per week. Er is ook een schrifte lijke cursus met een wekelijkse controle. „Ik kan me voorstellen dat veel mensen er sceptisch tegenover staan. Toch weet ik uit eigen er varing dat gezond afvallen mo gelijk is. Belangstellenden kun nen bij mij thuis telefonisch in lichtingen inwinnen (0181- 3222475 liefst na 19.00 uur)." Overigens is vooraf opgeven niet nodig, dat kan ter plekke op de eerste bijeenkomst, 2 september dus. Jolanda nu, samen met zoon Patrick, die z'n moeder ook nog anders heeft gekend. FOTO: BEN DONKERS MIDDELBURG - Da's nog eens een grote rugzak. Dat is weer eens heel wat anders dan de doorsnee 'zak'. Maar, we kun nen u gerust stellen, dergelijke rugzakken zijn onhandig in ge bruik, probeer er maar eens mee in de trein te stappen. Bij Yeb in de Segeersstraat stond deze super-rugzak buiten in het kader van de actie back to school. Het is namelijk de tijd van de rugzakken-verkoop, ou derwetse schooltassen zie je bij na niet meer. Iedereen wil een rugzak, en daarvan zijn er bij Yeb voldoende. FOTO: PIET DAVIDSE LU Wij Nederlanders kunnen aardig wat klagen, zeuren. Bij regenweer is het te lang nat, en bij droogte is de zon veel te warm. In het buitenland, op vakantiebestemming is dat niet anders. Een stel was na een reis met hindemissen eindelijk op de hotelkamer aangekomen. Hij schoof de gordijnen opzij en opende het raam. Niks te zien dan een muur. Uit de diepte kwa men stemmen van het personeel en de walm van iets dat in olijfolie gebakken werd. "We gaan klagen", zei z'n vriendin, die zelf niet aan het raam durfde te komen omdat ze op punt stond te gaan douchen. Een meisje aan de balie hoorde hen even later aan, raadpleegde haar computer, vroeg bij welke organisatie ze geboekt hadden, knikte vriendelijk en zei dat er niks te klagen viel. Hun accommodatie was in Nederland geboekt en zo zou het blijven. Dat pikte hij niet en er volgde een luid protest. Nu kwam er een kaalhoofdige Spanjaard met een sigaar uit het kantoor achter de balie. Na een blik over de schouder van de receptioniste zei hij dat ze gerust een andere kamer mochten gaan zoeken. Kamers zat in Torremolinos. Bas ta! Even later zat ons duo kwaad op het bed van hun kamer met uitzicht op de luchtkoker. "Jij vond dit toch zo n mooi hotel in de reisgids", zei ze op kille toon. Hij dacht dat het wijs heid was om maar even niks te zeggen. Beneden in de hal had zijn stemverheffing ook al niet geholpen. Maar zij zaagde nog even door: "Wat kun je nou verwachten voor nog geen zes honderd guldenNiks toch zeker." Hij ijsbeerde naar het raam dat zij weer dicht gemaakt had. Nu zou de preek over de mislukte vakantie van vorig jaar komen. Maar nee, het bleef stil. Tot de volgende morgen, toen hun hotel ook al niet aan zee bleek te liggen. Cameleon I

Scheldebode | 1997 | | pagina 1