de Golfbaan Knaken oogsten! ^intratuin Circus Per dag bereik van bijna 60.000 luisteraars KEUKENS HALF GELD Boterbloemen 32 ét-/ ffo \y E L K E W E E K H U I i N H U 1 S 0 P W A L C H E R E N Monster LU Ni LU WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 Colden Circus met jeugdige artiesten SS® Twee knapen uit Vliss ingen kochten een paar skates. Het lever de hen tevens een mountainbike op. Zonder water geen le ven: een tuin vanaf de grond opgebouwd. Grote Prijs Amstel: zaterdag wordt de voorronde In oost Souburg verreden OMROEP ZEELAND EN RADIO 3 BEST BELUISTERD IN PROVINCIE ZEELAND IN EEN JAAR TIJD VROEGEN 3500 MENSEN STEUN BIJ SLACHTOFFERHULP Steun Getraind Dertig INSTITUUT LEB0NHEUR O O Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 'Wanneer kunnen we nou eindelijk eens met dat interview beginnen? Ik heb nog meer te doen, al zou ik niet een- twee-drie weten wat.' Wim T. Schippers in de VPRO-gids. Tot en met 16 augustus is uw bezoek aan Intratuin meer dan ooit de moeite jj waard. Want naast een schat aan ideeën voor in en om de tuin, krijgt u 3 nu bij besteding van elke 25,- een cheque ter waarde van ƒ2,50 cadeau. KOUDEKERK Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 IET GROENE WARENHUIS VLISSINGEN - Donderdag en vrijdag in Zierikzee, van volgen de week zaterdag tot en met maandag in Vlissingen, daarna in Westkapelle, Cadzand Bad en Breskens. Het Golden Circus is 'in de stad'. Het wordt beheerd door de fa milie Micheletty, een artiestengezin dat inmiddels de halve we reld heeft rondgereisd. De optredens zijn gevarieerd: slangen meisjes, paarden, fietsacrobaten en natuurlijk clowns (vader met twee zoons). De magie komt van Gaby, die hierbij wordt geassisteerd door twee charmante dames. De optredens in Vlissingen bij de MIRO (voorverkoop bij de VW): zaterdag 16 augustus 19.30 uur; zondag 16.00 en 19.30 uur en maandag 16.00 uur. In Westkapelle (camping Den Boomgaard): woensdag 20 augus tus 19.30 uur; donderdag 21 augustus 19.30 uur; vrijdag 22 au gustus om 16.00 uur. Als er in een gebied van „n plantenfamilie meerdere soorten voorkomen gaat het altijd om soorten die soms heel kleine ver schillen in standplaats vertonen. Een mooi voorbeeld zijn de bo terbloemen die op en rond de vliedbergen in Baarsdorp groeien. Om op de droogste plaats te beginnen: op droge randjes op het talud van de vliedbergen groeit de knolboterbloem, die zich. van de meeste andere soorten onderscheidt doordat de kelkbladen teruggeslagen zijn tegen de stengel. Ondergronds heeft de plant een knol ter gróótte van een fors uitgevallen zilveruitje. Even eens op de taluds van de vliedbergen, maar ook gewoon midden in het vlakke weiland groeit de scherpe boterbloem. Die is in grazige begroeiingen overal gewoon, mits er maar niet teveel kunstmest gestrooid wordt. Ook mag de groeiplaats niet te nat zijn. De kruipende boterbloem wil juist het tegenovergestelde. Die gedijt het bést op plaatsen die in het winterhalfjaar tijdelijk onder water statin. De behaarde boterbloem houdt qua voorkeur voor bodemvocht zo n beetje het midden tussen de kruipende en de scherpe. Maar voor, deze soort komt nog een extra eis om de hoek kijken. De. behaarde boterbloem groeit alleen op plaatsen die min of meer brak zijn. In Zeeland met zijn zoute zeewinden, zilte veenbodem en kroel vanuit de Deltawateren is de behaarde boterbloem een gewone soort, maar elders in Nederland is de soort verre van algemeen. Tenslotte is er dan nog de blaartrekkende boterbloem. Die komt voor op voedselrijke plaatsen die bijna permanent onder water staan. Het is dus een oeverplant, en direct rijst dan de vraag of er ook boterbloemen zijn die in het water groeien. Dat is in Ne derland niet het geval, maar daar groeien wel de leden van de nauw verwante waterranonkelfamilie. SCHELDEBODE i S AA ZEELAND - Op zonda gen wordt er aanzienlijk minder naar de regionale radio geluisterd dan op een doordeweekse dag. Dat scheelt echt enorm. Op zondag kan Omroep Zeeland rekenen op zo'n 5-duizend trouwe luiste raars. Door de week is dat per dag bijna 60-duizend. door Ben Donkers Vertegenwoordigers van de weekbladen De Scheldebode en het Nieuwsblad waren vorige week een uurtje in de uitzending bij Bob Lagaaij in het program ma Zet em op Zeeland. Een ge varieerde zomer-uitzending vanaf locatie. „We doen dit nu voor het twee de seizoen", laat Lagaaij tussen door tijdens de live-uitzending weten. „Het slaat enorm aan, of schoon we er weinig verdere poespas omheen hebben. Geen promotieteam met show en der gelijke." „Gewoon een goede stek voor de caravan zoeken, een tafeltje met een paar tuinstoelen op de stoep, een drietal microfoons er bij en op aanwijzing van de technicus, altijd present in het tweewielige sleurhutje, een in terviewtje plegen." Bladmanager van beide week bladen Kees Maas en Schelde- bode-redacteur Ben Donkers kregen een uur de kans om uit te leggen hoe de weekbladen op de nieuwe locatie aan de Middel burgse Vrijlandstraat functio neren. Reclame Een gelegenheid die uiteraard met beide handen werd aange grepen. Temeer omdat het be reik van de lokale zender groot is, en extra reclame is natuur lijk nooit weg. Omroep Zeeland en Radio 3 zijn in de provincie Zeeland de meest beluisterde radiozenders. Ze bedienen elk gemiddeld 17 procent van alle mensen van 13 jaar en ouder, die in Zeeland naar de radio luisteren. Dat blijkt uit een luisteronderzoek van Intomart, waarvan de resul taten door de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS werden gepubliceerd. De beluistering van Omroep Zeeland was de eerste maanden van dit jaar opnieuw iets toege nomen ten opzichte van de twee voorgaande jaren. De grootste luisterdichtheid geldt van maandag tot en met zaterdag. Dan zijn er periodes bij dat tussen de 11- en 14-dui- zend luisteraars op Omroep Zeeland zijn afgestemd. Donderdag 14 augustus kunnen ze luisteren naar het program ma vanuit Vrouwenpolder, met in de middaguren het verzoek- platenprogramma van Zeeuwse bedrijven. De caravan is vrijdag in Yerseke. Die middag presen teert Andreas Oosthoek uit Vliss ingen zijn eigen mini-programma. Zaterdag en zondag, normaal gesproken minder-druk beluis terd, is het toch interessant om op 'Zeeland' af te stemmen. Bij voorbeeld op het gevarieerd fa milieprogramma van zaterdag ochtend, op de typisch Zeeuwse zaken met Bert van Leerdam en zondag het cultureel-historisch programma De Tijdmachine. Maandag is de Omroep in Hulst, dinsdag in Kamperland. Ben Donkers (links), Kees Maas en Bob Lagaaij bij de caravan van Omroep Zeeland, vorige week in Middelburg. FOTO: TANNIE DE JONGE 'Er was een stuk verborgen leed' MIDDELBURG - In één jaar tijd zochten in Zeeland vijfendertig honderd personen steun bij Slachtofferhulp. Vergeleken met acht jaar geleden is dat een enorme groei. Toen was de provincie nog min of meer een lege plek op de kaart, wat betreft de hulpverlening aan slachtoffers van bijvoorbeeld een misdrijf of ongeluk Betere communicatie tussen justitie en de organisatie is een belang rijke reden van de groei. Coördinator Luuc Smit vertelt in het Middelburgse kantoor van Slachtofferhulp over de ontwikkelingen van de laatste jaren. dat de stijging van het aantal hulpvragen komt door de snelle re en betere doorverwijzing bij de politie. Bovendien is onze hulpverlening laagdrempelig en de mensen zien dat ze emotio neel en praktisch gezien baat bij onze hulp hebben. „Als iemand slachtoffer is komt het niet direct in het hoofd op om naar ons toe te stappen. Vooral de eerste uren is men met totaal andere zaken bezig. Maar juist dan kan steun van groot belang zijn. Wij krijgen direct na een misdrijf of ongeval van de politie de gegevens door en dan benadert iemand van ons het slachtoffer". Luuc Smit heeft sinds de komst van Slachtofferhulp in Zeeland slechts enkele keren meege maakt dat de bijstand niet op prijs werd gesteld. „Meestal tonen de mensen voor al achteraf veel waardering. Ten eerste is het goed dat er iemand met ervaring komt die alles aan hoort en met de situatie weet om te gaan. Maar in veel gevallen moeten er ook allerlei prakti sche zaken geregeld worden." Vrijwilliger Corrie komt bij de mensen thuis als ze slachtoffer zijn geworden en weet uit erva ring dat een misdrijf of ernstig ongeluk allerlei regelwerk met zich meebrengt, dat voor een slachtoffer op zo'n moment een flinke belasting kan zijn. „Er moeten soms polissen van verzekeringen worden nagele zen. Het gaat dan om de kleine lettertjes die voorheen nooit wa ren opgevallen. De medewerkers van Slachtofferhulp zijn daarin getraind. Op zo'n moment moet er goed naar een slachtoffer ge luisterd worden. Bij het regelen van de zaken is het immers be langrijk de wens van de hulp vrager te respecteren", legt Cor rie uit. Slachtoffers blijken in veel ge vallen behoefte te hebben aan een luisterend oor. Corrie: „Ie mand die iets ingrijpends heeft meegemaakt kun je niet zomaar geruststellen. Dat heeft tijd no dig. Veel erover praten helpt. De mensen moeten het leed een plekje kunnen geven tijdens het verwerken." Assistentcoördinator Lies La beur laat weten dat slachtoffers geïnformeerd worden over de mogelijkheden van schade claims. „In sommige gevallen hebben de slachtoffers recht op een vergoeding. Dat brengt wel allerlei administratieve romp door Marcel van der Voort „Acht jaar geleden zag je inder daad dat er elders in het land steeds vaker om bijstand van slachtoffers werd gevraagd. Op verzoek van justitie werd toen ook hier gestart. In het begin waren er twee coördinatoren en zeven vrijwilligers. „Dat eerste jaar, in 1989, heb ben wij dertig mensen geholpen. Nu werken wij met negen be roepskrachten, negenenvijftig vrijwilligers, verdeeld over acht kantoren, en vorig jaar werd er vijfendertighonderd keer een beroep op ons gedaan. Dat is een duidelijk teken dat een organisa tie als die van ons hard nodig is." „Toen wij begonnen kregen wij al de signalen van mensen dat er jarenlang van alles voor de da ders en verdachten werd gere geld, maar weinig voor de slachtoffers. Dat was een groot stuk verborgen leed. Ook bij jus titie ziet men dat. Ik denk daar om niet dat het aantal misdrij ven explosief is gestegen, maar Op het Bureau Slachtofferhulp wordt steeds vaker een beroep gedaan. FOTO: PIET DAVIDSE Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een Caribbean keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs. Kom nu snel echt geld ver dienen en vraag naar de snelle beslisserskorting Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs!! Maak tijdens onze Caribbean actie kans op een fantastische reis naar Aruba. GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 slomp met zich mee. De mensen moeten formulieren invullen en daarbij kunnen wij helpen. Daarnaast kunnen wij zonodig doorverwijzen naar de juiste in stanties. Toch bespeuren wij hier ook leed. Vooral als mensen vanwege een besluit door de rechter geld toegewezen krijgen en de dader voortvluchtig is, of niet over de financiële middelen bezit om het slachtoffer schade loos te stellen. Dat doet pijn." Hoewel Slachtofferhulp tegen woordig werkt met een aantal beroepskrachten is de organisa tie ook afhankelijk van de inzet van de vrijwilligers. Van hen wordt veel verwacht. Zo kan het gebeuren dat een medewerker 's avonds laat wordt opgebeld door de coördinator met het ver zoek een slachtoffer te bezoe ken. „Niet iedereen is geschikt voor dit werk. Er komt daarom eerst een intake-gesprek. De mensen worden opgeleid en ook als ze actief zijn zorgvuldig begeleid. Mensen die sensatiegericht zijn vallen direct af. Wij kunnen nog steeds vrijwilligers gebruiken. Ze moeten een stuk rust uitstra len, goed kunnen luisteren en vooral aardig zijn. Dat is waar het slachtoffer het meest be hoefte aan heeft", vertelt Lies Labeur. Vrijwilligster Corrie heeft bin nen de organisatie een behoor lijke staat van dienst opge bouwd. Ze kent ook de druk waaronder de medewerkers soms staan. „Je hoort natuurlijk regelmatig hele vervelende en zware din gen. Als je na een bezoek aan een slachtoffer weer thuis komt, kan dat in het hoofd blijven zit ten. Wij zijn ook mensen met ge voel. Daarom hebben wij de afp- raak dat we altijd de assistent coördinator kunnen bellen. De snoods 's nachts. Maar in de loop van de tijd leer je met die gevoelens om te gaan. In het be gin dacht ik: ik ben niet ge schikt, maar dat is veranderd. En wat ik het meest leerde waarderen is de samenwerking binnen de organisatie. Het is fijn om met elkaar te werken, je krijgt genoeg steun en het geven van hulp aan de slachtoffers geeft mij nog steeds veel voldoe ning", vindt de vrijwilligster. Wie ook belangstelling heeft om de gelederen van Slachtoffer hulp te versterken kan voor in formatie bellen naar: 0118 636108. Totaal verzorging en natuurgeneeswijzen Koningin Julianalaan 30 Arnemuiden Telefoon: 0118-601702 i LU Binnenkort gaan de vaderlandse voetbalcompetities weer beginnen en rolt het bruin-leren-monster monster over de groene grasmat. Op vakantie dwaalde deze ge dachte door mijn hoofd toen ik kinderen op het strand lekker zag spelen met zand en water. Af en toe een stuk stokbrood met jam, pindakaas of hagelslag en een ijslolly van de pittige ijsverkoopster. Meer hebben ze niet nodig om de hele dag bezig te zijn. De oude Ro meinen wisten het al, brood en spelen en het volk is te vreden, koest en kalm. Brood en spelen, het heeft nog niets aan kracht ingeboet. In de nieuwe voetbalcompe tities zullen wonderschone acties's en doelpunten on getwijfeld afgewisseld worden met smerige overtredin gen en fysiek geweld. Althans, dat stelt de neutrale waarnemer vast. De aanhangers, supporters van de be trokken partijen hebben vaak hun eigen gekleurde vi sie. Wat de ene partij een mooie actie vindt wordt door de andere partij een doodschop genoemd. Sommige supporters gaan in hun 'clubliefde' veel te ver en bla meren daarmee niet alleen zichzelf, maar ook de ver eniging. Voorbeelden zijn er genoeg, molestatie van scheidsrechters, van spelers, supporters onderling, ver nielingen, en dat allemaal vanwege een partijtje voet bal. Soms vraag ik me wel eens af, of die herrieschop pers mensen zijn die de hele week een gevoel van on vrede op lopen te fokken om dat in het weekend bij de wedstrijd van hun favoriete club af te reageren. Het bruin-leren-monster is allang vervangen door de witte Nike- of Adidas ballen die door de FIFA zijn goedge keurd. Het enigste monster dat gebleven is, zijn die paar rotzakken, die het voor veel goedzakken weten te verpesten. Houd het gewoon fijn langs de lijn! Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1