Belangrijke rol voor veere Vietnamees kokkeltoerisme Rommelmarktspulletjes bewerkt tot iets unieks VOORRONDE VAN DE 'GROTE PRIJS AMSTEL' woensdag 13 augustus 1997 Man met Schaap in Zilvermeeuw Overlast van waterscooters Wie kan er het beste zingen? Ruime keus Reis voor 50- plussers naar Belgische kust Gedicht Riet Boone zaterdag straattennisproject Ook nu weer Pesta Manggurebe Run-bike-run in Biggekerke Een scooter voor slagzin van L'Oreal Hanneke Hoek zingt vrijheidsliederen Uniforme openingstijden gemeente Amateurs Voorrondes Finale DISHOEK - Zaterdag 16 augustus om 22.00 uur treedt de Mid delburgse formatie Man met Schaap op in strandpaviljoen De Zilvermeeuw. Liefhebbers moeten de strandopgang bij cam ping Dishoek nemen om er te komen. De band speelt eigen werk met daarnaast onder andere muziek van The Doors en Pearl Jam, om maar eens twee idtersten te noemen. ZEELAND - Wie kan er het beste zingen en presenteert het mooist? Voor vijftien kinderen uit het Zeeuwse wordt 16 au gustus een bijzondere dag. Dan is de finale van het VARA kin dersongfestival. Henk Westbroek presenteert dit gala vanaf de havenkade in Breskens. Dat festijn begint om 16.00 uur. Uit deze regio doen mee: de li-jarige Jantien Streng uit Westka- pelle; Eline Gebraad (11 jaar) uit Kapelle en Nadine van Vos sen (10 jaar) eveneens uit Kapelle en de 13-jarige Erica Jansen uit Biezelinge. VEERE - Voetbalvereniging Veere, in het komende seizoen uitkomend in de eerste klasse C van het zaterdagvoetbal, kan beschikken over een sterke se lectie, die ongetwijfeld een be langrijke rol gaat spelen in de competitie. Trainer Ron Schrier, die aan zijn derde seizoen begint bij de wit-zwarten, is aan de voorbe reiding op het nieuwe seizoen begonnen met 23 spelers. Voor alle linies heeft Schrier ge noeg spelers achter de hand die kwalitatief gezien uit het goede hout zijn gesneden. Als doelver- dedigers kunnen fungeren Sjim- my Kikkert en Ruud Pennings. Voor de achterste lijn zijn ver der beschikbaar: Adrie en An ton Belfroid, Ren, Schreuder, Jurjen Swiers, Edwin van Ta- tenhove, Gilbert Engeldal en Gideon Kruisselbrink. Op het middenveld kunnen worden in gezet Jan-Pieter Adriaanse, Mi ke But, Evert Eikenhout, Marcel Kole, Robin Moreauw, Mar- ciano Seedo en Danny Terstee- ge. Als spitsen kunnen eventu eel opdraven Aarnoud Adri aans, Ghalid Akhiyad, Roespesh Bhagola, Arthur van Huizen, Turgut Kizilarslan, Mark Roose en Ruud de Vroe. Een ruime keus dus voor Schrier, die het nieuwe seizoen dan ook met vertrouwen tege moet ziet. Als tegenstanders in de competitie krijgt Veere de volgende clubs: Altena, Arne- muiden, Breda, Dinteloord, Kloetinge, Oostkapelle, Rijs- oord, Roda Boys, Seolto, WGZ en Wilhelmina'26. In de aanloop naar de competi tie heeft Veere dinsdag het duel tegen Utrecht afgewerkt. Op de rol staan nog: van 14 tot en met 16 augustus zal Veere deelne men aan het toernooi om de Borsele Sloepoort Cup in Nieuwdorp. Voor aanvang van de competitie op zaterdag 6 september zijn verder vastgesteld: Veere - GPC op 19 augustus (19.00); Veere - Halsteren op 23 augustus (14.30); Wissen- kerke -Veere voor de KNVB be ker op 26 augustus (18.30); Veere - SKNWK op 30 augustus (14.30) en Veere - Bevelanders voor de KNVB beker (19.00). MIDDELBURG - De Zeeuwse Sportraad biedt 50 plussers de gelegenheid een sportief uit stapje te maken naar het Belgi sche Blankenberge op zaterdag 13 september. Op het programma staan onder andere avontuurlijke sporten als 'beach aerobic', maar ook zelfverdediging, muurklimmen en vele andere takken van sport worden getoond. Het koersbal, in Zeeland alom bekend, wordt ge<geïntroduceerd door leden van de Provinciale Werkgroep Koersbal. Zowel kijken als deel nemen is mogelijk. Daarnaast is er gelegenheid de fitheid te tes ten. Degenen die minder spor tief zijn kunnen genieten van oude ambachten en het optre den van verschillende muziek bands. Bij aankomst wordt een drankje aangeboden en de deel nemers aan deze trip ontvangen een 'bracelet' (polsbandje) dat recht geeft op korting bij de ho reca en middenstand in Blan kenberge. Vervoer zal plaats vinden met bussen vanuit een aantal plaatsen in Zeeland. De kosten voor deelname aan de dag zijn twintig gulden (inclu sief vervoer). Voor informatie en inschrijffor mulieren kan men bellen naar de Zeeuwse Sportraad 0118- 640700. THOLEN Het zonnetje hoeft maar even te schijnen of ze zitten aan de oever van de Oesterdam bij Tholen: ettelij ke Vietnamese gezinnen. Kok kels rapen, kleine kreeftjes vangen en barbecuen. Met na me op de zondagen is het er een drukte van belang. „Enke le honderden", weet de sluis- meester van de Burgse sluis te vertellen. door Roos Hij ziet ze vrijwel dagelijks. Ook veel dezelfde families. Het gros komt uit Duitsland en België en sommigen uit Frankrijk. Met name bij laag water is het een gekrioel van jewelste. Verbeten wordt er gegraven naar de kokkels, hoewel een verdwaalde mossel of oester ook niet valt te ver smaden. Een deel van de vangst gaat direct op de barbecue, wat overblijft gaat mee naar huis, wordt gekookt en verdwijnt in de diepvries. De vangtechnie- ken variëren. De Zeeuwse lek kernij ligt enkele centimeters diep en dus moet er worden gewroet. De een doet dat met een schepje, de ander met een hark, een kinderschepje of een eigen gemaakt krabbertje. Waarom dat kokkeltoerisme? Een oude Vietnamees probeert het duidelijk te maken. Hij woont tegen de Belgisch/Franse grens en komt er al jaren. „Voor de ge zelligheid en kokkels vind je alleen maar bij de Oester- dam." Het Vietnamese kokkeltoeris me krijgt dan ook steeds meer de allure van een wekelijkse reünie. Als er genoeg is gevan gen zetten de mannen zich op stukken karton en matjes en met het Vietnamese bier bin nen handbereik wordt er ge kaart. De vrouwen zorgen voor de maaltijd. Gemarineer de spareribs, worstjes en alles wat zojuist is gevangen. Zo gaat het iedere zonnige dag. J. Holstein, secretaris van de producentenvereniging van de Nederlandse Kokkelvisserij heeft op zich weinig proble men met de Vietnamese recre- atiekokkelvissers. Wat hem wel steekt, is dat er nauwelijks enige controle is op de tien kilo kokkels die zij wettelijk mogen rapen. „Waar eindigt het rapen voor eigen consumptie en waar begint het commerciële rapen?", vraagt hij zich af. De beroepskokkel- vissers die handmatig rapen worden streng gecontroleerd terwijl er nauwelijks wordt gekeken hoeveel de Vietname- zen vangen. En tien kilo is nogal wat. Probeer dat maar eens met een gemiddeld gezin op te eten!". Ook de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF) heeft weinig pro blemen met het gegraaf van de kokkeltoeristen. „Het blijft binnen de perken en ach, in grote delen van de wereld is het vrij normaal dat mensen wat ze vangen direct opeten. Bovendien is het wel aardig dat zo'n stukje Vietnamese cultuur op een Zeeuwse dam in ere wordt gehouden". Klein Vietnam op een Zeeuwse dam. Vorige week in De Scheldebode aandacht voor de gedichtjes en versjes van Riet Boone uit Koudekerke. Helaas, in het gedichtje dat er bij werd geplaatst ontbraken een paar regels. Vandaar deze complete versie. *7é UKZ& vuudaay ofi &et *De cviHten&Mteu ètoudeu ywit eu 6<zal e*t t&ch yealoteu ml (He 6ee*t. rftteei de fanatneae üloeide cu4t cu 4til eu de dtecu 4ta*td miju omdem tuzatK. toe tu&beu de lettene doe* dat cuat yecveedt ie tueeea jeu eu aUj. *i¥et veelde eten& eu $e dic&t&êj. WESTKAPELLE - Waterscooters zorgen voor de Walcherse kust voor veel overlast. Met name bij Westkapelle blijkt het een plaag te zijn. De scooters zijn echter- niet toegestaan in de kustwateren, daarom worden er regelmatig bekeuringen uitge deeld. Er wordt verscherpt toezicht gehouden, er wordt een boete van 350 gulden geriskeerd als zwemmers worden gehin derd. Ook de scooter wordt dan in beslag genomen. WESTKAPELLE - Zaterdag 16 augustus vindt op de markt van 13.00 tot 16.00 uur eem straattennisproject van de Tennis- bond plaats. Iedereen die interesse heeft in de tennissport kan meedoen. De organisatie is in handen van de Zeeuwse Sport raad, de gemeente Veere en de plaatselijke tennisvereniging. Inlichtingen telefoon 640700. MIDDELBURG - Het jaarlijkse zomerfeest Pesta Manggurebe staat voor zaterdag 16 augustus op de agenda. Vanaf 20.00 uur geeft een aantal groepen in sportcomplex de Voorborch acte de presence. Bijvoorbeeld Pata Siwa Pata Lima, Tifagroep uit Middelburg; Darah Maluku uit Vaassen; Tjakala Noes-A-Ina uit Huizen en De Houjstd-Band uit Breda. BIGGEKERKE - Vrijdag 15 augustus (start 18.30 uur) wordt de run-bik-run gehouden. Inschrijfgeld 5 gulden, opgeven in café Juliana. De elfde ronde voor trimmers van Biggekerke wordt dan even eens verreden: categorie A start om 19.30 uur en rijdt 60 kilo meter; de B's rijden 50 kilometer (start 19.32 uur) en de C's 35 kilometer (19.32 uur). Zaterdag ronde van Oost-Souburg MIDDELBURG - Meedoen aan een prijsvraag van L'Oreal en eventjes een gloednieuwe scooter winnen. Dat overkwam me vrouw Lauwerse uit Vrouwenpolder. Ze werd uitgenodigd om bij Twewielercentrum Zeeland (bij Van Beek in Middelburg) haar prijs in ontvangst te nemen. VEERE - Donderdag 14 augustus vindt de afsluiting plaats van het kunstobject Hotel in de Grote Kerk van Veere. Om drie uur zingt Hanneke Hoek uit Goes dan haar vrijheidsliederen. Dat deed ze ook bij de opening, nu ongeveer een maand geleden. Bovendien is donderdag het schilderij 'de negen gouden ramen van de kerk' te zien. De kunstenaressen Marlou Pluymaekers en Ingrid van de Linde hebben er de afgelopen zes weken op het podium van de Grote Kex-k aan gewerkt. De expositie is nog tot en met zondag 17 augustus te zien. De kerk is van maandag tot en met zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Met ingang van oktober gaat de gemeente over tot het invoeren van uniforme openingstijden. Alle ge meentelijke kantoren (diensten Middelen, Stadsontwikkeling, Stadsbeheer, Maatschappelijke Zaken en Gemeente-archief) zijn dan maandag tot en met vrijdag open van 08.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Donderdag is eveneens een aan tal gemeentelijke organisatie-onderdelen open van 18.00 tot 20.00 uur. Dat geldt voor het gemeentelijk archief, Sociale Za ken, Burgerzaken, Bouwen en Wonen en Communicatie en de sectie Interne en Juridische Zaken van de dienst Stadsbeheer. De finish van de Amstel Gold race 1996 die werd gewonnen door Zanini. se heuvels, de veertig finalisten van de Grote Prijs Amstel rijden op een deel van het parkoers van deze wereldbeker. Behalve die van Oost-Souburg behoren de volgende wielerwed strijden ook tot de Grote Prijs Amstel: Apeldoorn, Amstelveen, Lemelerveld, Woerden, Omloop der Groene Gemeenten, Doetin- chem, Heikant, Epe, Schoonoord, Wateringen, Sur- huisterveen, Emmen, Almelo, Veldhoven, Deventer en Meijel. In de wielerronde van Oost- Souburg aan de start: Nieuwe lingen (16.00 uur), Vrije Ren ners/trimmers (17.15 uur) en Elite-Neo Amateurs (18.45 uur). Bij de amateurs rekent men op zo~n veertig vertrekkers, die 80 kilometer onder de wielen door moeten laten gaan. Bekende na men zijn onder andere: Johan van Schaik (plaatselijk favo riet), Francois Franse, Wilfred Geijs, Ruud Havermans, Mario van Vlimmeren, Michel Rom- mers, Dennis Mesu, Robbie Me ijer, Ruud Zijlmans en Martijn Simons. In de koers voor nieuwelingen (ruim twintig inschrijvers) zijn onder andere van de partij: Ma rio de Ritter, Danny Langen- berg, Bob van Hove, Wouter Roos en Erwin van Leijen. OOST-SOUBURG - Zaterdag 16 augustus wordt de ronde van Oost-Souburg verreden. Een wedstrijd waarmee renners zich kunnen kwalificeren voor de in- ale van de Grote Prijs Amstel tijdens de wereldbeker-klassie ker de Amstel Gold Race. Het is de kans voor recreatieve wielrenners en niet-licentiehou- ders om een echte weielerkoers te rijden. Door de professionele aanpak van de organisaties, in samenwerking met de KNWU en de Amstel Brouwerij, is de wedstrijd voor het publiek zeker aantrekkelijk. Er zijn dit jaar zeventien voor rondes in heel Nederland. Door de KNWU worden de wedstrij- MIDDELBURG - Kunst of kitsch? Daar kunnen echte kunstkenners, wie dat ook moge zijn, jarenlang over discussië ren. Kitsch is volgens de Dikke van Dale in ieder geval 'schijn kunst, al wat niet echt van senti ment of niet werkelijk artistiek is, maar pretendeert het te zijn'. En kunst? 'het vermogen dat wat in geest of gemoed leeft of daar in gewekt is tot uiting of voor stelling te brengen op een wijze die schoonheidsontroering kan veroorzaken'. Pffft. Maar wat de definities ook mogen zeggen: je vindt het mooi of niet. Of het nu kunst of kitsch is. Voor de 29-ja- rige Jantien van de Kraats is het in ieder geval een combinatie van beide geworden. Met haar galerie/atelier Treas ure in Trash, aan de St. Barba ragang (het straatje achter de Lange Delft tussen de Segeers- straat en de Nieuwstraat) doet ze menigeen een plezier door er handgemaakte spulletjes te ver kopen. Alles zelf gemaakt en sommige artikelen zijn zo ongelofelijk le lijk, dat het zelfs onder de cate gorie 'mooi' valt. „De naam 'Treasure in Trash' is bewust ge kozen", vertelt Jantien, die een afgeronde opleiding aan de Rietveltacademie achter de rug heeft. „Het gros wat hier staat zijn spulletjes van een rommelmarkt die ik op de een of andere ma nier heb aangepast en bewerkt tot iets unieks. Een treasure, een schat en dat, maar dan graag met aanhalingstekens, uit rom mel". Een schaaltje met mozaïek, een tafeltje idem dito. Een spiegel wordt dusdanig bewerkt, dat het een uniek object wordt. Een ketchupfles met een lampje, zo dat het effect van een kaars heeft. Servieswerk, glaswerk en enfin noem maar op. Maar het moet allemaal wel een functie hebben, de mensen moeten het kunnen gebruiken", vindt Jan tien. Kitsch was haar afstudeerpro ject aan de Rietveltacademie. Ze maakte een Spaans en een Bel gische tafereel en kitscheriger kon het niet. Niettemin: het sloeg aan. „Kennissen kwamen vragen of ik iets voor hen kon maken en op den duur kwamen de kennissen van de kennissen en voor ik er erg in had was ik er druk mee bezig. Dan wordt het tijd om te beslissen of je er je werk van kunt en wilt maken". Een vrijstaand kantoor aan de St. Barbaragang bracht de uit komst en sinds kort heeft Zee land dus een echte galerie en ei gen atelier op het gebied van kitsch. Of kunst? Sinds de ope ning heeft Jantien weinig reden tot klagen gehad. Het aardige is dat heel wat men sen afwijzend reageren op kitsch. Maar als ze eenmaal hier zijn geweest gaan ze toch met een stukje kitschkunst de deur uit. Het kost vaak niet meer dan een paar tientjes en daar hebben ze dan echt iets unieks voor. Het begrip kunst is zo betrekkelijk." Een sfeervol winkeltje aan de St. Barbaragang. Er worden rommelmarktspulletjes verkocht, maar niet zo maar. Het zijn unieke werk stukjes geworden. FOTO: PIET DAVIDSE den gecoördi neerd. Uit gangspunt is om de wedstrijden bij een zo breed mogelijk pu bliek bekend te maken. Mee doen is voor ie dereen mogelijk: er is echter een aantal voor waarden. Men dient minimaal 18 jaar te zijn en mag de laatste twee jaar geen KNWU-licen- tiehouder zijn geweest. Eenmaal geplaatst bij de eerste tien, dan mag men bij een volgende voor ronde slechts buiten mededin ging meedoen. Worden deze re gels niet nageleefd, dan wordt men uitgesloten van verdere deelname. De eerste tien renners uit de voorronde kwalificeren zich voor de halve finale. Deze wordt verreden tijdens de nationale clubkampioenschappen op 27 september in Dronten. De finale heeft een bijzonder karakter, deze vindt namelijk plaats tijdens de Amstel Gold Race op 25 april volgend jaar. De profs rijden een traject van 250 kilometer door de Limburg-

Scheldebode | 1997 | | pagina 13