KIJKDAGEN bij ZONNERANDA te Wolphaa/tsdijk de Golfbaan Snuffelhoek Giftig rsi n 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 Strandkuilen gaan verhuren CROE NKALENDER E L K 1 E W E E K H U IS AA N HUIS 0 P W A L C H E R E N RIGA'S DANSENSEMBLE VERBLIJFT IN GOES EN TREEDT OP IN BELGIË EN NEDERLAND MIDDELBURGSE NAALDKUNSTENAAR BEOEFENT Z'N VAK MET LIEFDE Tandarts LU 3^4 0-1 Scheldebode bij Omroep Zeeland Stroopwafels: lekker, maar duur Nu is er een veranda voor iedereen van ZATERDAG 30 aug. t/m ZATERDAG 6 sept. j^rTó^T* ook op ZONDAG 31 ai Het Zwarte Zee Don Ko- zakkenkoor zingt don derdagavond 14 augus tus in de hervormde kerk van Domburg. Een oogstdemonstratie in Middelburg. Schitte rende paarden, krachtig en stoer komen 12 au gustus in aktie. Riet Boone uit Koudeker- ke heeft inmiddels haar zevende gedichtenbun del in eigen beheer uit gegeven. Perfect Programma Professioneel Taboesfeer Liefde V Ringetje Tongpiercing LU O O v, .«UtNSUAL. bAULiUSIUS 1W Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen b 'Ik heb een vriend met een gouden idee. Hij gaat een bedrijf beginnen dat strandkuilen verhuurt. Hij wil daartoe de komende lente eerst overal kuilen graven van verschillende omvang. Zo kan een Duitser een kuil be komen van vier meter doorsnee, maar ook een van tien.' Cees Maas in zijn 'observaties-kolom' in De Stem. MIDDELBURG - Omroep Zeeland is morgen, donderdag, met het live-radioprogramma in Middelburg aanwezig. Om vijf over negen begint Zet'm op Zeeland. Een gevarieerd zomers pro gramma vanaf lokatie. De Scheldebode is voor deze morgen uit genodigd om over het weekblad te komen praten. Vrijdag is de omroep in Colijnsplaat, maandag in Domburg en dinsdag in Goes. De Snuffelhoek is bestemd voor gratispublicatie over leuke dingetjes. Dat kunnen nieuw tjes zijn maar ook zo maar aardige hebbedingetjes. Een tafeltje om aan een autostoel te monteren. De ANWB ver koopt ze aan haar leden voor f 29,95. (niet-leden 49,95). Een handige speel- en schrijftafel, past om elke autostoel. Men krijgt er een gratis ver rassingspak ket bij. MIDDELBURG - De 22-jarige Amsterdammer lust wel een stroopwafeltje. Hij stapte een winkel aan de Glacisstraat bin nen en nam een pak (waarde f 1,49) mee zonder te betalen. Dat leverde hem wel een boete van 220 gulden op. I •3-581 601 ZQjjNERANDA DE VERANDA VOOR ALLE SEIZOENEN S T 1 C H T 1 NC HET ZEEUWSE LANDSCHAPl Planten hebben een 'soft' imago. Dat blijkt onder andere uit hun symboolfunctie voor schoonheid, reinheid, puurheid en niet te vergeten de liefde. Naast mooi, zijn planten vooral weer loos. Zeker vergeleken met dieren, die vaak letterlijk van zich af kunnen bijten. Planten, zo lijkt het, zijn nauwelijks bestand tegen een aanval van bladluizen en malende koeienkiezen. Toch gooien planten wel degelijk effectieve wapens in de strijd. Bekend zijn de brandbaren van de brandnetel, die als venijnige mini-injectienaalden bijtend zuur in de huid injecteren. Ook dorens en stekels van rozen, meidooms en kattedooms, nodi gen niet bepaald uit tot consumptief gedrag. Maar het meest ef fectief blijkt een zeer breed arsenaal aan chemische stoffen, waarover veel planten beschikken. Veel van die stoffen blijken zowel insecten als zoogdieren te kunnen weren. Jacobskruid bijvoorbeeld, is zo'n plant die om die reden gemeden wordt. Het valt gewoon op dat koeien deze gele plant bekend van duinen en zandige dijken volkomen ongemoeid laten. Uit onderzoek blijkt dat kruiskruid beschikt over zogenaamde alkaloïden, stoffen die giftig zijn voor dieren omdat ze lijken op verbindin gen die een rol spelen bij het functioneren van het zenuwstelsel. De giftige eigenschap van planten blijkt een doeltreffende me thode te zijn om te ontsnappen aan de vraatzucht van planten- eters. In hun evolutie hebben dieren geleerd om de giftigheid van planten door geur en smaak waar te nemen. Zelden laat die herkenning hen in de steek. Slachtoffers vallen er nauwelijks, of het moet zijn door gebrek aan ander voedsel, waardoor ze moeten kiezen uit een mogelijke vergiftiging of de hongerdood. Ook bij mensen is de herkenning en afwijzing genetisch 'mee- gebakken'. Weerzinwekkende geuren, scherpe, maar vooral ook bittere smaken, zijn vaak een reden tot afwijzing. Kinderen zijn op dit punt in hun reactie veel natuurlijker dan volwassenen. Want ouderen kunnen vaak wel degelijk genieten van hete sam bal of een bitter aperitief je. Hoe ouder, hoe minder afwijzend de gevoelszenuwen op chemische stoffen reageren. Nu begrijpt u waarom u niet giftig hoeft te worden, als uw kinderen hun neus optrekken voor... spruitjes! SCHELDEBODE i» ftt ff" ft* i .ij Volkskunst uit Letland staat centraal ZEELAND - Van 12 tot en met 22 augustus is het folkloristi sche dansensemble Liesma uit het Letlandse Riga in Zeeland. De groep logeert in Goes en treedt op in België en Neder land. In totaal zijn er acht voorstellin gen. De vijfentwintig dansers en danseressen, vijf zangers en zangeressen, zes muzikanten, een assistent-choreograaf en twee chauffeurs is hier op uitno diging van de stichting Zeeuwse Klederdracht en volksdansver eniging Vodago. Deze Goese vereniging, aangesloten bij de IOV, (de Internationale Organi satie voor Volksculturen) kent de eisen die tegenwoordig wor den gesteld aan de presentatie van nationale en internationale folklore-ensembles. Het is niet van dë laatste jaren dat Oost- Europese ensembles worden uitgenodigd. Dit keer staat de volkskunst uit Letland centraal. Liesma heeft zich terdege voor bereid op het verblijf in Neder land. Perfect uitgewerkte dansen krijgt men te zien van het in 1946 opgerichtte ensemble. Lei der en 'ziel' van Liesma is cho reograaf Imants Magone. Onder zijn leiding zijn de hoogste titels behaald, werd er veel op tv op getreden en in allerlei landen. De gehele voorstelling wordt uitgevoerd in de karakteristieke klederdracht uit de streken: Kurzeme, Latgales, Zemgale en Vidzeme. De begeleiding is van de kokle, trejdeksnis, duivel- trommel, viool, fluit en accor deon, waarvan de laatste zeker bekend in de oren klinken. De optredens zijn: 13 augustus om 20.00 uur in de Grote Kerk van Veere; 14 augustus in Bar- neveld om 10.45 uur: 16 augus tus in Nieuwpoort (15.00 uur) en 17 augustus in Oostduinkerke (11.00 uur). Vervolgens op maandag 18 au gustus in Renesse (20.00 uur) en 19 augustus in Westkapelle (19.00 uur). Woensdag 20 augus tus in Dendermonde (20.00 uur) en de laatste is donderdag 21 augustus om 12.00 uur in Burgh Haamstede. 0Liesma uit Riga in Letland, het vermaarde dansensemble, heeft diverse optredens op het programma staan. 'Tatoeëren zit echt in je' MIDDELHARNIS - Het adres: Vlasmarkt 43, in een schilderachtig straatje ten westen van het stadhuis. Een pandje waarvan de rolluiken tot drie uur gesloten blijven. Daarna is het druk, heel druk zelfs. De Tattoo- Studio van Rinus en Loes heeft blijkbaar in de loop der jaren een reputatie opgebouwd. Positief weliswaar, want het echtpaar levert vakwerk. Rinus met het zetten van tatoeëringen, Loes met haar piercing-afdeling. In Japan is het tot hoogwaardige kunst verheven, de Maori's in Nieuw Zeeland tatoeëerden hun gelaat. Er bestaat ook een zoge noemde scarificatie, dat betreft een littekentattoo. Maar in alle gevallen gaat het om een schoonheidsmiddel. „We zijn er dus al een tijdje mee bezig. Het is van oudsher een ri tueel. Aan de tattoo's was des tijds het aanzien of de rang van de persoon af te lezen." Rinus begon ooit met naalden, later schafte hij professionele apparatuur aan. In feite kan er overal getatoeëerd worden. Als de maat maar goed is en de klant het zelf ook echt wil. Je moet geen plaatje laten zetten om er bij te horen. Er zijn mensen fa liekant tegen of absoluut voor. Beïnvloeding door anderen is een verkeerde beslissing", weet Rinus uit ervaring. Voor de Middelburger, die zich zelf zeker geen zakenman vindt, is tatoeëren een lust. „Maar het mag geen last voor een ander door Ben Donkers Twee fanaten in hun vak. Of moeten we zeggen 'hobby'. Bei den werken met veel plezier en enthousiasme. Dat blijkt uit hun verhaal. Er komt nauwelijks een eind aan het gesprek, en dat ter wijl Loes zei 'kom maar om twee uur, dan kunnen we rustig een uurtje praten'. Het duurde iets langer. Rinus Souisa is nu acht jaar pro fessioneel met het 'zetten van tattoos' in de weer, zoals dat Rinus en Loes, beiden fanaten op hun vakgebied: tatoeages en piercing. Het zijn kunstwerkjes die Rinus waar dan ook op het lichaam aan kan brengen. heet. „Ik werk er al vanaf mijn dertiende mee. Toen zat ik nog met een stift een beetje op mijn arm te tekenen. Ooit had ik wel eens plaatjes gezien. Het fasci neerde me, en trouwens nog steeds." Tatoeages zijn al zo oud als Me- thusalem. Zo'n 4000 jaar voor Christus kwamen ze al voor. Ze zijn over heel de wereld ver spreid. Oplosbare kleurstoffen worden in de huid ingebracht. worden." Heel lang heeft de tatoeage voor een breed publiek in de taboe sfeer gezeten. „Het is door de mensen zelf in een hokje ge stopt, het werd ook altijd geas socieerd met criminaliteit. Maar dat was en is een totaal verkeerd beeld. Er komen hier zelfs omaatjes." Meestal krijgen de bezoekers, die voor het eerst de zaak bin nenstappen, een totaal ander beeld te zien dan ze verwacht hadden. „De zaak is betegeld, ziet er netjes uit en het ruikt lek ker. Hygiëne staat bij ons hoog in het vaandel. Daar stellen we zelf hoge eisen aan." „De hygiëne moet je onder de knie hebben, dat is uiterst be langrijk. We dragen handschoe nen, zijn lid van de Nederlandse Tattoo-bond en worden elk jaar beoordeeld en al dan niet voor zien van een certificaat. Toch een teken van bekwaamheid. Er komen namelijk steeds meer thuiswerkers en die rommelen veelal maar een beetje raak." „Ik doe mijn vak met liefde, ge bruik de beste materialen, de nieuwste naalden en de aller beste kleuren, en in dat laatste zit het geheim van de smid. Ove rigens zijn er tijdens de interna tionale tattoo-conventies weinig geheimen. Zoals in Sao Paulo waar 64 tatoeëerders uit de hele wereld hun ervaringen uitwis selden. Rinus was er ook bij. Hij loopt trouwens overal waar hij komt altijd wel een 'shop' bin nen. Rob en Sito zijn op het ogenblik bij hem aan het werk als gast- tatoeëerder. „We wisselen ideeën uit, leren van elkaar, en dat is erg belangrijk." Maar Rinus denkt ook aan de toekomst, hij is bezig met een kledinglijn, bedrukt t-shirts met eigen ontwerpen of afbeeldin gen. „Zodra ik geen rechte lijn meer kan zetten, stop ik onmiddellijk met tatoeëren. Dan houdt het voor mij op. Ik wil perfect werk leveren. Dat kan een grote af beelding van Marilyn Monroe zijn zoals op de rug bij Loes, of een hondenkop en een huilend babytje. Het maakt niet uit, het moet gewoon goed zijn. Het kan een paar uurtjes tijd vergen, maar dat maakt niet uit. Of je nu voor honderd of dui zend gulden een tattoo wil, de klant moet uiterst tevreden weggaan. Dat vindt Loes ook. Achter de tattoo-shop heeft ze haar eigen piercing-afdeling. Daar worden op alle mogelijke lichaamsdelen ringetjes van chirurgisch staal geplaatst. Loes was vroeger doktersassis tente en aangezien ze zelf dia beet is weet ze hoe je een naald in een lichaam moet steken. „Ik spuit al 26 jaar. Ben op ge heel vrijwillige basis met pier cing bezig. Hier in de zaak werd er vaak om gevraagd. Doen jul lie dat ook? Als er veel vraag is waarom zou je daar dan niet op inhaken. De link wordt vaak ge legd tussen tattoo's en piercing, maar het zijn twee totaal ver schillende werelden." „Bij Rinus, die overigens doods bang is van een spuit, heb ik een tongpiercing aangebracht. Het was een proefstuk. Het is twee weken afzien. Daar waarschu wen we ook voor. We moeten ook weten of iemand medicijnen gebruikt. Bloedverdunners bij voorbeeld kunnen tot hachelijke situaties leiden, dat willen we voorkomen." Loes heeft zelf een navelpier cing en staat op haar bovenar men en rug onder de tatoeages. Ze heeft er al diverse fotosessies van laten maken en staat op en kele covers van weekbladen. „Je moet zelf uitzoeken wat je mooi vindt. We hebben er volop voorbeelden van in huis. Men kan hier rustig in boeken snuffelen, zo maar een kijkje ko men nemen of inlichtingen vra gen. Het verplicht tot niets." Overigens is de begeleiding na de 'behandeling' een van de sterke onderdelen van het be drijfje. Om een maximaal resul taat te bereiken met tattoo's of piercing, krijgt iedereen na af loop een verzorgings-beschrij- ving mee naar huis. Zo moet een tattoo langdurig met lauw water FOTO'S PIET DAVID SE (zonder zeep) worden gewassen. Een piercing moet twee keer per dag met een anti-bacteriële zeep worden bewerkt. „We beheersen alle stijlen en technieken. De nazorg is be langrijk. Wij besteden veel aan dacht aan hygiëne, maar de mensen moeten het zelf ook doen." LU De tandarts, voor velen een noodzakelijke, maar soms geen populaire visite. Het rijmpje is oud en luidt: "De mens lijdt dikwijls nog het meest door het lijden dat hij vreest." De wachtkamers zijn gelukkig niet meer zo steriel als vroeger, maar de geluiden van uit de praktij kruimte die blijven. Het hoge snerpen van de tandarts boor of minischuurmachine tegen tandsteen blijven je trommelvliezen teisteren. Gelukkig heb je toch alle da gen minstens een keer gepoetst. Met die pas gepoetste tanden verdiept, zeg maar verstopt, in de aanwezige lectuur, gaat de bel, trrrrang. Je kijkt op, je bent alleen en aan de beurt. Gelukkig is het tegenwoordig altijd lente in de ogen van de tandartsassistente en voor velen is dat ook zo. Die gaan gewoon welgemoed naar bin nen, vlijen zich in de behandelstoel waar de tandarts al wacht met in zijn rubberhandschoenen zo'n gemeen haakje en een minispiegel. Terwijl hij de lamp bijstelt zegt hij "Doe de mond eens open". Als hij zijn rondje maakt, overigens knap, alles in spiegelbeeld, denk ik aan een vraag van een collega. 'Wat zou je gaan missen als je een jaar op een onbewoond eiland zat?' De tan darts, dacht ik. Want ja, waar moet je naar toe als je vulling het begeeftOf je hebt door een gaatje in je kies rechtstreekse verbinding met een blootliggende zenuw. Mijn tandheel(des)kundige peutert wat lang op een plek en roept dan A6 naar de assistente. De boor wordt in stelling gebracht, een oude vulling is aan vervanging toe. Ik wacht af tot het echt zeer gaat doen maar dat komt niet. Stilte en "Spoelt U maar". Het afscheid is altijd hetzelfde. "Het is een goed gebitje, ga zo door, zegt hij. "Graag, ik poets me rot", is het antwoord. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1