Knaken oogsten! Roofvogels ll lij CRÊPERIE |jl I 'PARDOES" S E L K E W E E K H U 1 IS Ai A N HUIS OP V A L C H E R E N MIDDELEEUWS SPEKTAKEL IN DOMBURG EN RENESSE BEST EEN LEKKER GEVOEL OM CONCURRENT VLISSINGEN UIT TE SCHAKELEN GROENKALENDER Plankgas LU INI WOENSDAG 30 JULI 1997 Tel. 418653 inschrijven voor Grote Clubactie Illegaal kamperen kost ook geld Mosselen, een door velen niet te versmaden lekkernij zeeland's Roem heeft op dit gebied een prima repu tatie. De Cirkel is een nieuwe wijk van Vlissingen. Een actieve wijk ook, dat blijkt meteen uit de eerste bij eenkomst. Exposities zijn er vrijwel het hele jaar door. Nog tot en met 16 augustus ook in Grijpskerke. Er zijn bronzen beelden te zien. Bourgondisch The Per in Domburgse Parel mÊÊÊÊÊÊ^m Thuis blijven Tijdverdrijf Cultuuromslag een zomers ontbijtje op ons tuinterras 13,50 <5o *5 Ssintratuin Tweede keer goud voor de Deltaband O Q Mn5CHELDEBODE Burg. Woelderenlaan - Vlissingen Over nog maar enkele maanden gaat de nieuwe Grote Clubactie van start. Dan gaan vele vrijwilligers van tienduizenden vereni gingen in Nederland op pad om loten te verkopen met als doel hun eigen club financieel te steunen. Want daar is het de Grote Clubactie tenslotte om te doen. Een lot kost vijf gulden en daar van komen er vier rechtstreeks in de clubkas. Voor veel vereni gingen is de Grote Clubactie derhalve een uitkomst. De clubs kunnen zelfs hun opbrengst van de Grote Clubactie nog verdubbelen zonder daar extra werk voor te hoeven ver richten. Dat kan met de zogenaamde Surpriseloterij. In de pot van die loterij komt het geld dat jaarlijks overblijft als prijs winnaars hun prijs niet komen opvragen. De Surpriseloterij wordt ieder voorjaar gehouden onder alle verenigingen die zich vóór 1 augustus hebben aangemeld als deelnemer van de Grote Clubactie. De verenigingen die in deze bijzondere loteTij uit de bus komen, krijgen nog eens het bedrag uitgekeerd wat ze in eerste instan tie hebben verdiend met de verkoop van de loten. De afgelopen jaren hebben uitgewezen dat een op de twintig clubs in de prij zen valt in deze loterij. Maar dan moeten ze zich wel op tijd hebben aangemeld. Alle verdere informatie over deelname, de Surpriseloterij en in het algemeen over de Grote Clubactie is verkrijgbaar bij het organiserende bureau in Tilburg: tel. 013 4635370. WESTKAPELLE - Slapen in de auto, het kan wel eens nodig zijn, maar het mag niet. Tenminste niet langs de Joossesweg in Westkapelle. Daar brachten drie Duitse toeristen een nachtje in hun auto door. Ze kregen een boete van 170 gulden. 'We gaan 900 jaar terug in de tijd' DOMBURG/RENESSE - „We gaan 900 jaar terug in de tijd. Zeeland, en dan met name Domburg en Renesse, staan enkele da gen in het teken van le vensechte Middeleeuwse riddertoernooien. Van morgen 31 juli tot en met 2 augustus is Domburg aan de beurt. Van 5 tot en met 7 augustus Renesse." De uitvoering van het ridder- toernooi is in handen van het professionele stuntteam Vive la Vie in Breda. Dat zorgt voor adembenemend stuntwerk, spe ciale effecten en prachtige kos tuums. Rondom het toernooiveld staan tribunes. Geharnaste ridders, ruige Schotten, woeste Vikings en meedogenloze magiërs ko men te paard opdraven. Ze be strijden elkaar met allerhande wapens: lansen, slagzwaarden, strijdknotsen en hakbijlen. Inzet van het toernooi is een magisch zwaard, dat de meest eervolle en moedige strijder onoverwinne lijk maakt. De winnaar mag de trofee in ontvangst nemen, maar dan ver schijnt de volgende uitdager in de arena. Het is de gevreesde 'prins der duisternis'. Dat wordt een gevecht op leven en dood. Met. allerlei gemene trucs pro beert de nagiër zijn tegenstan der uit te schakelen. Een cirkel van vuur spuwt uit de grond, hoe het afloopt... In Domburg is het te zien aan de Roosjesweg, op honderd meter van de VW. In Renesse wordt de show op het terrein van ma nege Grol (tegenover camping Oase) opgevoerd. Op beide plaatsen is een middeleeuwse horeca present. Dat betekent een heerlijk bourgondische stijl met vlees- en visgerechten, bier, wijn en frisdrank. Bovendien is er muziek en ani matie uit de tijd van toen. Dagelijks worden twee voorstel lingen verzorgd: om 18.00 en 21.00 uur. Volwassenen betalen f 17,50. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar f 12,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa of vooraf bij de VW's in Domburg, Oostkapelle en Renesse. „Voor Zeeland is het een nieuw evenement. Mocht het aanslaan dan willen we er een jaarlijkse manifestatie van maken", laat organisator H. van Deursen weten. %The Per, een Zeeuwse band met funk-rock muziek en af en toe een uitstapje naar jazz, blues of Zuid-Amerikaanse zomerklanken. DOMBURG - Wie kent ze eigenlijk nog niet, band The Per. De formatie is al te zien en vooral te horen geweest in diverse cafés en op vele festivals. Komende zaterdag 2 augustus treedt de band op in De Parel aan de Babelweg 2 in Domburg. Daarmee wordt om 21.00 uur begonnen. Eind vorig jaar is een aantal nieuwe nummers geschreven, die staan op de demo 'day by day', die begin dit jaar werd uitgebracht. De laatste maanden heb ben de«b.andleden opnieuw veel aandacht aan de kwaliteit van de muziek besteed. Dat is zaterdag duidelijk te horen. De band draait officieel vanaf juni '95. Omdat de composities gebaseerd zijn op emoties en gevoelens ontstaat Project Emotions in a Row: PER dus. Jeugdbrandweer apetrots op titel jarige Daniël Manuhutu. „Het is „Dat merk je aan het jeugd- I riilH «o'oiiin o», korps. In de groep zitten tegen woordig ook meisjes." 0Echt met de brandweerslangen aan het werk. Van de jeugdbrandweerlieden van Middelburg kan niet gezegd worden dat ze niet fanatiek zijn. Ze werden zelfs nationaal kampioen. FOTO: PIET DAVIDSE STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Een roofvogel die met een prooi aan de haal gaat is nooit echt leuk om te zien. Neem de sperwer, die bezig was om een nog levende, net gevangen holenduif te slachten. Nadat er al bloederige plukken vlees waren losgescheurd wist de duif in een laatste, vertwijfelde poging te ont snappen. Maar de verwonde vogel was geen partij voor de sperwer. Nog geen der tig meter verder werdie opnieuw gepakt en de slachtpartij werd voortgezet. Wie zoiets ziet gebeuren komt gemakkelijk in de verleiding om de duif in bescherming te nemen. Alle kennis over het biologisch evenwicht en het nut van roofvogels ten spijt. Jammer genoeg zijn er nog altijd mensen die zo'n impulsieve reaktie in daden omzetten. De vervolging van roofvogels neemt onmiskenbaar toe. Nesten met hun inhoud worden met hagel doorzeefd, volwassen vogels neergeknald of vergiftigd. En daarbij gaat het niet altijd om compassie met de prooien; soms worden roofvogels door jagers of jachtopzieners ook als regel rechte concurrent beschouwd. Met machtsmiddelen als een jachtgeweer of een dosis vergif is het makkelijk zat om de con current uit te schakelen.Het vervolgen van roofvogels is niet al leen onweidelijkhet is ook wettelijk verboden. Gelukkig houdt ook het overgrote deel van de jagerswereld zich verre van dat soort praktijken. Een jager met hart voor de natuur in zijn jachtveld en die zijn er gelukkig vele juicht de aanwezigheid van roofvogels juist toe als waarmerk van kwaliteit. Degenen die zich wel aan roofvogelvervolging schuldig maken berokke nen grote schade. Schade aan de natuur, maar ook schade aan het image van de jagers. Als een gemiddelde basisschoolleerling weet wat het nut van roofvogels is, dan moet toch zeker een wildbeheerder zich daarvan ten volle bewust zijn! MIDDELBURG - Apetrots zijn de vijf jongens en twee meisjes van de- Middelburgse jeugdbrandweer met het behalen van de landstitel. Ze wonnen dit jaar vrijwel alle prijzen die ze kunnen behalen en mogen zich daarom de beste groep van Neder land noemen. En het lijkt een beetje op de rivaliteit tussen Ajax en Fe- ijenoord, wantde aspiranten scha kelden ook concurrent Vlissingen uit en dat geeft ze 'best een lekker ge voel!' In de brandweerkazerne van Middelburg zit Harold Minaard (16) nog steeds na te genieten. „Natuurlijk ben ik er trots op dat wij de beste jeugdbrand weerlieden van het land zijn. Ik wist dat ons aspirantenteam goede kansen had tijdens het nationale kampioenschap in Medemblik, maar werd wel ver rast door zoveel overwinningen. Niet alleen als groep werd er ge wonnen, maar wij hebben ook de beste bevelvoerder en de bes te pompbediende. Toch ga je na zo'n wedstrijd na denken over de toekomst. Je probeert de kwaliteit vast te houden voor volgende wedstrij den." Als Harold wordt ge vraagd hoe het is om de jeugd brandweer van 'buurman' Vliss ingen voorbij te streven begin nen zijn ogen ondeugend te flon keren. „Bij mij op school zitten drie jongens van de Vlissingse brandweer. Die vroegen in de week voor de wedstrijd aan mij: zou je niet beter thuis blijven? Maar na onze overwinning zag ik ze nergens meer." De sportieve drang om te win nen is inderdaad vergelijkbaar met een belangrijke voetbal wedstrijd. Iedereen moet zich optimaal inzetten en vooral bij een wedstrijd is de spanning soms snijden. Toch lijken sommigen het nut van de jeugdbrandweer te on derschatten. Er bestaat een beeld van het groepje jongeren dat in het wilde weg met brand weerslangen loopt te sjouwen. Martin Manuhutuis is een van de vijf leiders en hij vertelt dat het hele jaar door veel van de jeugd wordt verwacht. „Ze moeten er veel voor doen. Het is niet zomaar een clubje. Van de aspiranten wordt bijna hetzelfde verwacht als bij de volwassenen. Ons huidige aspi rantenteam zou zo met een blus- voertuig kunnen uitrukken. Het is een serieus onderdeel van het korps. Belangrijk is de sfeer on derling. Als die goed is wordt een ploeg sterk. De jeugdbrandweer komt iedere vrijdagavond bij elkaar en dan zijn wij met die gasten op het plein bezig. Iedere veertien da gen wordt er gesport, regelmatig gaan ze zwemmen en bovendien wordt er zaterdags oud papier ingezameld. De opbrengst is voor hun eigen clubkas. De leden van de jeugdploeg heb ben allen een op maat gesneden uniform. Onlangs kregen ze van commandant nog een originele helm die gebruikt wordt bij hulpverlening en tijdens het be strijden van bosbranden. En uit zendbureau Vedior leverde de jeugdbrandweerlieden een shirt voor het sporten. Er zijn momenteel achttien le den verdeeld over twee junio- renploegen en een aspiranten team. Allemaal zijn ze even ge motiveerd en zien ze hun deel name zeker niet enkel als een aangenaam tijdverdrijf. „Ik zit er vanaf mijn elfde bij en vind het nog steeds leuk", zegt de 15- jarige Daniël Manuhutu. „Het is gezellig en ik vind dat we inte ressante dingen doen. De prak tijk trekt mij het meest, theorie en corvee vind ik minder leuk", meent de jonge brand weergast. Toch horen die voor hem minder aantrekkelijke zaken bij het le ven van de brandweerman. Ie dere twee weken krijgen ze theorie en kunnen daarmee een speld verdienen. Zijn vriendjes op school haalden in het begin nog wel eens de neus op en schamperden tegen Daniël: „daar heb je die pyromaan weer!" Maar daar trekt de jon gen zich niets van aan. „Vorig jaar hield ik op school een spreekbeurt over de jeugd brandweer en dat leverde vier nieuwe leden op." Zijn intrede bij het jeugdkorps ging haast vanzelfsprekend: „Mijn vader zit bij de brandweer en vroeger trok mij het al. Ik raakte gefas cineerd door die grote wagens. Nu. zit ik nog bij de junioren. Hierna komt het aspriranten- team en daarna hoop ik bij de vrijwillige brandweer te komen. Als beroep wordt het later waarschijnlijk ook de hulpver lening. Ik wil ambulancever- pleegkundige worden." Net als zijn maat Harold. Zijn vader Martin beaamt dat meer jongeren uit de huidige lichting van de jeugdbrandweer zitten te denken aan werken in de hulpverlening. Hij heeft het idee dat ze wellicht beïnvloed worden door hun huidige activi teiten. Was het vroeger haast ondenk baar dat vrouwen de slangen ter hand namen om een grote brand te blussen, vandaag de dag is het niet langer een uitgesproken mannenzaak. Martin Manuhutu: Een van hen, Saskia Valk, was zelfs tot voor kort bevelvoerder van het aspirantenteam en wil zich gaan aanmelden als vrijwil liger bij de Middelburgse brand- weer.De meisjes passen prima in het jeugdkorps. Misschien heeft dat te maken met de veranderde maatschappij. Je weet tegen woordig haast niet beter. Maar toen Saskia de leiding van haar groep kreeg was er aanvan kelijk toch enige weerstand. Toen moesten die jongens even wennen aan de cultuuromslag." Animo onder de jeugdigen is er voor de jeugdbrandweer in overvloed. Er bestaat een wachtlijst.„Politie en brand weer spreken altijd tot de ver beelding bij kinderen. Daarom is die belangstelling niet ver wonderlijk. Binnenkort hebben wij weer de mogelijkheid om en kele nieuwe leden in het korps op te nemen", laat Martin Mu- nuhutu tenslotte weten. Reigerstraat 3 Middelburg. 0118-63575 Tot en met 16 augustus is uw bezoek aan Intratuin meer dan ooit de moeite waard. Want naast een schat aan ideeën voor in en om de tuin, krijgt u 5 nu bij besteding van elke 25,- een cheque ter waarde van ƒ2,50 cadeau. KOUDEKERK Vlissingsestraat a (tussen Koudekerke en Vlissingen) •«'«"ft Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS De Deltaband van de koninklij ke harmonie Ons Genoegen heeft voor de tweede keer in haar bestaan een gouden me daille behaald op het Wereld Muziekconcours in Kerkrade. De 81,3 punten waren goed voor de eerste prijs. Het is een verbe tering van de prestatie in 1989. Toen kwam men tot 80 punten. De 20.000 toeschouwers hoor den de Deltaband de marsen Ar- romanches en Amsterdam spe len. Frank de Jong uit Roosen daal heeft de muzikale leiding, tamboer-en showinstructeur is Peter de Punder uit Goes. Sinds kort is Adrie Padmos de nieuwe tamboer-maïtre. De extra voorbereidingen kost ten de vereniging 7.500 gulden. Daarom is men blij met de fi nanciële steun van Rabobank en stichting Moerman Promotie. LU Vakantietijd betekent voor veel mensen er op uit. De een kiest het Zeeuwse strand en de ander vlijt zich het liefst neer aan de Spaanse Costa. Jan zegt dat hij het voor haar en de kinderen doet. Eigenlijk rijdt hij alleen maar heen en terug. Dat fascineert hem, hij praat er graag over. Maar tussen heen en terug zitten twee we ken misère. Ja, de kinderen hebben zon, zand en water, 't vrouwtje wordt eindelijk bruin maar hij verveelt zich rot. 's Avonds begint hij volgens een strak schema te rijden. Eerste stop in Luxemburg, eerste warme hap in Beaune, niet de nieuwe rondweg bij Lyon maar altijd de Fougèretunnel. En dan in een ruk verder, liefst plank gas. Ooit heeft hij onderweg in Vienne een hotel geno men, de auto in en uitpakken, naar zijn zin te veel be taald en te veel tijd verloren. Dat nooit meer. Als hij het in die twee weken op de camping niet meer houden kan, maakt hij wel eens een ritje over de Autopista. Even lekker planken, tegen de tweehonderd per uur. Terug bij de tent wacht hem een verkoelend biertje. De thuis reis is makkelijker, de wind van achteren. Alles wordt in de auto gepropt, want het moet thuis toch eerst door de wasmachine en het kampeerspul gaat gelijk terug naar zolder. De kinderen achterin krijgen snoepjes, co la en de wacht aangezegd.'Moeders heeft het portemon- neetje met de Franse francs voor de tolweg in beheer. Hij betaalt de camping, gtioit zijn tank vol en scheurt weg. Hij stopt niet voor Orange en pas voorbij Lyon iets warms eten. En weer in een ruk, veertien uur-aan een stuk. Dat boeit hem. Voor hem is vakantie heen en terug rijden. En daar tussenin helemaal niks. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1