Zomerconcerten Zeeuwse Koorschool B(l)oelende tuintips Bassie Adriaan dolblij Vierde Pee-Rockfestival Masterseries beach-volley Torenpraot Kleurwedstrijd Bassie Adriaan Kraak de kluis bij Radio 10 Gold Theatergroep Rijn Trijn met 'minder verpakt, pakt beter uit' woensdag 23 juli 1997 i 1 Groninger zakkenroller op heterdaad betrapt MIDDELBURGSE BAALT ELKE MAAND ALS ZE VROEGERE SCHULDEN BETAALT Niet meer Geld en S> 3 ri F 3 <D U •o 0) cc V) c CD Q O C/3 VLISSINGEN - Radio 10 Gold komt vrijdag 25 juli met kraak de kluis' naar Vlissingen. Het station komt te staan bij het Dijk- theater in het Arsenaalgebied. Er wordt een grote kraan opge steld met een hoogte van 35 meter, daaraan hangt de kluis, ter grootte van een container. Erin ligt een cheque ter waarde van een paar duizend gulden. Tussen 12.00 en 13.00 uur kan naar het kluisbedrag worden geraden. Tussen 07.40 en 08.40 is op de radio te horen in welke richting men het moet zoeken. De win naar komt live in de uitzending. Sinds 1984 geven de jongens van de Zeeuwse Koorschool, tij dens de vakantieweken, op donderdag (marktdag) om 11.00 uur een concert voor de toeristen in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg. Het eerste concert is op 24 en 31 juli en op 7, 14, 21 en 28 augustus. VLISSINGEN - Bij een 69-jarige vrouw is geprobeerd een por temonnee uit haar tas te halen. De vrouw reageerde alert, de man (een 29-jarige Groninger) kon even later voor de poging tot diefstal worden aangehouden. Theatergroep Rijn&Trijn treedt de komende tijd in Zeeland op met een 'afval-programma' FOTO: PI ETER HONHOFF OMBURG - Minder verpakt, pakt beter uit. Dat is de show van theatergroep Rijn&Trijn die zaterdag 26 juli tijdens de Dom- burgse Dag optreedt. Hierin wordt op humoristische wijze het publiek attent gemaakt op het minder produceren van afval, en daarbij vooral te letten op de verpakkingen. De straatvoorstelling is enkele keren tussen 13.00 en 16.00 uur te zien. De show werd gemaakt in opdracht van de Zeeuwse Mi lieufederatie en het Openbaar Lichaam Afvalstoffen verwij de ring Noord- en Midden Zeeland. Beide organisaties vinden het van groot belang om het thema van de afvalpreventie onder de aandacht van een groot publiek te brengen. Behalve in Domburg wordt opgetreden in Kamperland en Sint Maartensdijk (2 augustus); Yerseke (15 augustus) en Kapelle (30 augustus). Verder in september voor de gemeente Goes en in oktober voor de gemeente Vlissingen. COLIJNSPLAAT - Op het festivalterrein te Colijnsplaat wordt vrijdag 25 juli het 4e Pee-Rock festival gehouden. Dit jaar zijn er maar liefst negen bands te horen en te bewonderen op de twee podia, zodat de doorgewinterde festivalganger op zijn wenken wordt bediend. De Voorstreetband bijt het spits af. De band speelt hoofdzake lijk covers van onder andere Joe Cocker, Jans Joplin en John Hiatt. De Bakkerij is een band uit Colijnsplaat die bestaat sinds 1996. Uit het Belgische Turnhout komt 'Sticks 'n Stones. Het is voor al een funcky Rock and Soul band. Dat er ook op Noord-Beveland house wordt gemaakt bewijst Voidd uit Kamperland, zij spelen hoofdzakelijk eigen werk. Uit Haarlem komen de Bouncers een echte Raggaskahopfunk- band. Met ruim honderd binnen- en buitenlandse optredens het afge lopen jaar, mag Louisiana Radio zich gerust een van de hardst werkende Cajun Zydeco bands van de lage landen noemen. Ook zij zijn present op Colijn evenals de Peerock Sessie band. Wegens succes op de Die Hard Session '96 maakt ook de All Star Sealand Bleusbrothers Revue haar opwachting. Veertien man en vrouw op het Pee-Rock podium, een nieuw record. Dit keer zijn een aantal Zeeuwse bands vertegenwoordigd: Grand pa Nick Session Band, Crosshead, Jake Schmidt band, Post Sessie Band, De Niro, Les Chouchoux en anderen. Kaarten kosten 10 gulden en de tent gaat om 18.00 uur open. 'ik heb twee ex-rotmannen MIDDELBURG - „Elke maand als ik mijn vroegere schulden betaal, baal ik verschrikkelijk. Het zijn de naweeën van twee mislukte huwelijken. Met mijn eer ste man heb ik helemaal geen contact meer, hij negeert ons zoontje zelfs helemaal. Mijn tweede ex is alcoho list, daar geef je de kinderen toch ook niet graag een weekeindje aan mee." door Ben Donkers Anita (32 jaar) is een nieuw leven begonnen. Ze wil het verleden vergeten, maar haar ex laat haar niet met rust. En dat wil ze juist zo graag: met rust gelaten worden, een ge lukkig leven leiden, want daar heeft het heel lang aan ontbroken. Haar eengezinswoning in een Middelburgse wijk valt me teen op. Vier handgeschreven pamfletten achter het raam zijn uitingen van een groot aantal frustraties: tegen de politie die niet hielp toen ze bont- en blauw geslagen het bureau binnenkwam; de wo ningbouwvereniging die liet betalen omdat ze uit een vochtige woning moest ver trekken; haar ex-schoonou ders die maar blijven bellen. Ze wil het wel even kwijt, is al vaak genoeg met haar hoofd tegen de muur gelopen. Ging zelfs al een keertje voor de trein staan, maar op het laatste moment bedacht ze zich, dat kon ze haar kinde ren toch niet aandoen. ,,Ik heb een hele nare voorge schiedenis, laat me nu einde lijk eens een keer gelukkig zijn. Mijn kinderen (5, 4 en W) zijn mijn alles. Ik heb nu een gelukkig gezinnetje, laat me toch met rust." Anita reageert op het ver haaltje in De Scheldebode van haar stadgenoot, die door z'n vriendin op straat werd fezet. ,,Dat de kinderen altijd e dupe zijn, daar ben ik het mee eens. Maar ouders lijden er ook vaak onder. Ik vraag me af of dat verhaal wel over de achternaam van de kinde ren ging, er steekt wellicht meer achter." „Ik heb zelf twee ex-rotman nen. De eerste ging er van door toen ik drie maanden zwanger was. Hij heeft me nooit meer dan tweehonderd gulden voor de baby-uitzet gegeven. Nooit betaalde hij alimentatie. Toen ik in ver wachting was ging hij op z' n gemak naar Thailand, naar Zwitserland en Euro-Disney. Ik zat daar als bijstandsmoe der drie maanden op een uit kering te wachten. Hij liet me met veel schulden zitten. Mijn tweede man was alcoho list, dat huwelijk duurde dus niet lang. Ik werd het huis uit geslagen. Ging naar het blijf- van-mijn-lijf huis. Tegen een forse vergoeding de kinderen ondergebracht. En zelf een half jaar op straat geleefd. Het is dat ik mijn huidige man ontmoette, anders had ik mezelf en de kinderen ge dood." „Nu word ik niet meer gesla gen, maar mijn tweede ex liet me 6.000 gulden schuld na. Ik heb van mezelf geen schul den. Toch blijft het een boek zonder einde, een dramaserie. Alleen door mijn huidige lie ve man wordt het een happy end." Twee rechtzaken heeft Anita nog voor de boeg. Het gaat om de bezoekregeling van de kinderen. „Mijn exen mogen bij mij aan de deur komen, verder niet. Ik heb er geen zin 'Ik weet niet wat het is om rijk te zijn, maar nu weet ik wel hoe het voelt om gelukkig te zijn. in om ze op de koffie te vra- fen. Ik ben moe, hard aan va- antie toe. We hebben het nu redelijk goed, echter vakantie zit er niet in. Het moet ook al lemaal eindelijk eens goed geregeld worden dat ik met rust wordt gelaten, daarom heb ik een advocaat inge schakeld." Het steekt haar dat de vaders van haar zoon tje en dochtertje nooit de ver antwoordelijkheid voor de kinderen op zich genomen hebben. „Ik heb een zoontje met klompvoeten, mijn moeder moet bijbetalen voor aange paste schoenen. Dan komt zijn wettelijke 'vader' voor rijden in een gloednieuwe au to met alles erop en eraan. En mijn tweede ex zit in de kroeg en krijgt altijd geld van zijn rijke ouders. Ze mogen hun geld houden. Ik ben nu een stuk gelukkiger, ik heb ie mand die echt van mij en de kinderen houdt." Terwijl twee kinderen tv kij ken, de allerjongste en haar man slapen (hij heeft er een avond-nachtdienst als taxi chauffeur opzitten) praat Anita volop over haar sores. Ze schrijft veel van zich af: poëzie, verhaaltjes. „Ik heb het niet breed. Op een gege ven moment had ik nog twee gulden in mijn portemonnee. Ik lag in bed naast mijn man en dacht: 'ik ben nog nooit zo gelukkig geweest'. „Mijn huidige man werkt hard voor ons gezinnetje. We zijn met zilveren ringen ge trouwd, we hadden geen geld voor andere. Maar onze liefde is puur goud. Ik ben door alle ellende mijn familie kwijtge raakt. Ik kon de hardheid van de mensen niet aan. Toen ik om hulp vroeg gaf niemand mij een hand, ik werd zelfs manisch-depressief ver klaard. En aat allemaal nadat ik van de trap naar beneden ben geslagen, ik zag bont en blauw. Mijn twee kinderen zaten met een dronken vent thuis. Ik ben naar mijn ou ders gegaan omdat de politie niets wilde doen. FOTO: PIET DAVIDSE Het escaleert dan allemaal heel erg. Bij het Leger des Heils was geen plaats meer. Middenin de nacht heb ik bij Paardekoper aangeklopt, een soort opvanghuis: help me alstublieft, ik kan niet meer, ik ben moe. Die man heeft voor me gezwoegd. Hij waar schuwde me: 'niet meer voor de trein te gaan staan. Dat mag je nooit doen, je bent een vuile trut', riep hij. Ik heb nu een gelukkig gezinnetje, ben al voor 90% uit dat diepe dal gekropen. Nu besef ik pas wat het is om gelukkig te zijn. Ik heb het hartstikke goed, mijn man heeft een goede baan. Ik weet niet hoe het is om rijk te zijn, nu weet ik wel hoe je gelukkig kunt zijn." 1. Voorkom luis in rozen Luizen vormen een vervelende plaag. Vooral op rozen komen we ze nogal eens tegen. Bespuit de bloemen regelmatig met een mengsel van water, een scheut je spiritus en groene zeep. Hierdoor komt er een laagje op het blad en de knoppen dat de planten niet beschadigt, maar waar de luis niet doorheen kan prikken. 2. Bloeiende afscheiding Is de afscheiding tussen uw tuin en die van de buren een beetjekaal? Een snelle oplos sing is zo gevonden. Span een lijn ijzerdraad op de grens met de buren. Plant er een of meer clematissen onder. Laat de plant(en) over het lijntje slin geren, zodatze daar wat steun aan hebben. 3. Bloeiende rand Langs een paadje is het leuk om een rand te maken met een- bloeiende plant. De wit bloei ende scheefbloem, iberis sem- pervirens, is daar heel geschikt voor. Het aardige is dat hij groen blijft in de winter. De scheefbloem is ook mooi voor in een kruidentuin, waar hij de buxus kan vervangen. 4. Buxusbolletje kweken Een grote, ronde buxusbol is niet goedkoop. Met wat geduld kunt u hem zelf kweken. Zet een kleine buxusplant in een pot en snoei er een bolletje in. Geeft de plant regelmatig wa ter en een keer per week wat plantenmest. Voor een mooie groene kleur kunt u het beste stikstof-meststof geven. Twee drie keer per seizoen knipt u de bol bij. 5. Nieuwe bolvorm voor conif eer Coniferen hebben soms de nei ging lelijk te worden aan de onderkant. Heeft u er ook zo een, snoei dan de onderste tak ken weg en laat de bovenkant staan. Deze snoeit u in bol vorm. Behandel de snoeiplek- ken met een wondafdekmiddel. Is de conifeer groot, snoei hem dan gedeeltelijk nu en de rest volgend jaar. Zo voorkomt u te veel snoeiwonden in een keer. Behalve de conifeer zijn ook de thuja, juniperus en chamaecu- paris-soorten geschikt voor een dergelijke behandeling. 6. Verwilderde struiken in het gareel Struiken als forsythia, ribes en kornoelje verwilderen als ze niet regelmatig gesnoeid wor den. Snoeit u ze in bol- of ke gelvorm, dan worden het leuke blikvangers. En er komen geen kale plekken in de tuin, wat wel zou gebeuren als u ze weg zou halen. 7. Roosjes op kleur Bij tuincentra zijn schattige miniroosjes te koop. Ze staan rijkelijk in bloei en u koopt ze in potten. Kies eens zo'n roosje uit in de kleur van uw tuinstel, dat staat mooi op de tuintafel. Als het roosje is uitgebloeid, kunt u hem in de tuin planten. 8. Plant van de week De rosa 'Leander' is een schit terende, geurende, dubbele Engelse kleine roos, die per- zikkleurig begint en in volle bloei zachtroze wordt. De klimroos is geschikt voor een niet te grote muur op een zon nige plek. Maak een steun te gen de muur waarte gen de plant kan worden geleid. Geef wat rozenmest voor een goede groei en bloei. Greet Sinnige VLISSINGEN - De hele zon dag (27 juli) wordt op het Bad- strand het masterseries beach- volleybaltoernooi gespeeld. De acht beste dames- en heren teams van Nederland komen daarbij in actie. De toegang voor het publiek is gratis. De organisatie is in handen van Masterseries Beach Volleybal in samenwerking met de Vrienden van de Boulevard. WIELERRONDE - De 22e wie lerronde van Westkapelle staat vanavond, woensdag 23 juli, op het programma. Begonnen wordt overigens om 18.45 uur met een prestatieloop, aanslui tend (19.30 uur) is er een wed strijdloop en om 20.00 uur ver sos TELEFONISCHE HULPDIENST 0118-615551 DAG EN NACHT trekken de A- mers. B- en C-trim- ZEEZWEMLOOP - Woensdag avond 30 juli wordt in Zoute- lande de vierde zeezwemloop gehouden. Het is een sportief evenement met zwemmen en lo pen. Start van het eerste onder deel is 19.30 uur op het derde zuidstrand. Op 13 augustus is de zwemtocht (aanvang 18.30 uur) en 23 augustus de triathlon (eveneens vanaf 18.30 uur). DEPOT - In het voormalig schoolgebouw aan 't Zanddorp in Middelburg zijn een beel dend kunstenaar en een ruimte lijk vormgever actief. Er is te vens een expositieruimte in ge bruik genomen. Depot stelt jon ge startende kunstenaars in de gelegenheid om naar buiten te treden. Tussen 14.00 en 17.00 uur mag men er zondag en maandag een kijkje gaan ne men. de vL kindertelefoon ELKE DAG VAN 2 TOT 8 0800-0432 (gratis) MIDDELBURG - Wat zijn ze blij, Bassie en Adri aan, met de vele kleurplaten die bij de redactie van De Scheldebode binnen zijn gekomen. De een nog mooier dan de andere. Fel gekleurd, mooi binnen de lijntjes of lukraak als tweejarige peu ter zo maar wat aangeklooid. Ontzettend leuk al lemaal. door Ben Donkers Alleen blijft er altijd een pro bleem. Bij veel inzendingen zijn er altijd 'verliezers'. De redactie heeft er zelfs haar eigen kaartjes bijgedaan, maar we kwamen niet aan het ingezonden aantal.Jammer, maar het is niet anders. Bassie en Adriaan-fans die van ons geen kaartje hebben ontvan gen, moeten er op eigen kosten naar toe. Dinsdag dus, 29 juli in sporthal De Halve Maan in OostkapeUe. Het spektakel be gint om 14.00 uur. Kaartverkoop bij Wigwam Hogeweg, Dorps straat 21, Oostkapelle en Bvouwman Cadeau BV, Oost straat 1 in Domburg. Veel kinderen hebben meege daan aan de kleurwedstrijd van Bassie Adriaan. De een kleurt netjes binnen de lijnen, de ander (zoals de 3-jarige Natasha Wattel uit Middelburg) heeft ook duide lijk haar best gedaan.

Scheldebode | 1997 | | pagina 9