f de Golfbaan BRUINS Roofvogels Eervolle vierde plaats voor kok Geralda Joziasse CROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN 1 1 U 1 l S 0 P V i A 1 L C H E F E N Parels LU INI LU LU woensdag 23 juli 1997 'n Pittig fee bouw ie op Tel. 418653 wandelpad langs walcherse kust ANWB SOS telefonische hulpdienst en kindertelefoon niet met vakantie in westkapelle ligt een 'oefenveld' voor golfers. Tannie van Eek ging er een kijkje nemen. Ze heeft twee ex-rotman- nen. Niet alleen kinderen zijn de dupe van een scheiding. voor de kleurwedstrijd van Bassie&Adriaan kwa men heel veel 'platen' bin nen. De winnaars kregen inmiddels bericht. IN MINDER ZOMERSE TIJDEN IS HET OOK GOED TOEVEN IN ZEELAND Expositie Reptielen ZELFS DE DIEREN VOELEN ER ZICH WEER OP HUN GEMAK Bijzonder Doorkijkjes Kaboutertjes NORMAAL GEOPEND O Q Z Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen ZEELAND - Da's pas wandelen. Tenminste als je de kaart van het Deltapad bekijkt. Dat betekent: starten in Sluis of Bergen op Zoom en dan wandelen naar Hoek van Holland. Van Sluis loopt de route via Vlissingen langs de kust van Wal cheren. Vervolgens over de Oosterscheldekering Schouwen- Duiveland op, over Goeree-Overflakkee en Zuid-Holland door. De ANWB noemt Nederland een wandelland. Van Sluis naar Hoek van Holland is 172 kilometer. Vanuit Bergen op Zoom 'maar' 115. Bij de gespecialiseerde boekhandel, de WV en de ANWB zijn topogidsen te koop voor f 29,90. Deltapad is al eer der verschenen, de uitgave van 1992 is nu echter helemaal ver nieuwd en van vele kleuren voorzien. De indeling is er een stuk op vooruit gegaan, alle informatie over slapen onderweg en openbaar vervoer is geactualiseerd. De route zelf is vrijwel onveranderd, want die was al mooi. Groene dijken, zilte slikken, smalle duinen, soms strand en echt dennenbos, de wandelaars kunnen het allemaal op hun gemak bekijken. Rood-witte tekens geven de route aan. ZEELAND - De SOS telefonische hulpdienst en de kindertele foon zijn niet met vakantie. En dat is maar goed ook, want er blijken nogal eens mensen te zijn die hun vakantie moeten af breken wegens psychische problemen of heimwee. Soms juist in de vakantie hebben veel volwassenen en kinderen behoefte aan een anoniem en persoonlijk gesprek. Dat kan over verschillende onderwerpen zijn. De kindertelefoon is dagelijks van 14.00 tot 20.00 uur bereik baar via het gratis nummer 0800-0432. De SOS telefonische hulpdienst dag en nacht via 0118-615551. VLISSINGEN - Een eervolle vierde plaats voor leerling-kok Geralda Joziasse tijdens de internationale beroepenwedstrijd in het Zwitserse Sankt Gallen. Treuren doet Geralda niet. Ze wist vooraf dat het moeilijk zou zijn. Dat ze uiteindelijk vierde werd (van de 22 hooggeschoolde kandidaten) stemt haar tevreden. Ze kijkt terug op een 'geweldi ge happening met een zeer hoog niveau'. De beroepenwedstrijd wordt gezien als een soort Olympische Spelen voor jonge mensen die voor een bepaald vak geleerd hebben. Mee mogen doen zien de meesten als een grote eer. Zelfs de Zwitserse televisie was er bij. De Nederlandse deelne mers zijn inmiddels in Den Meern gehuldigd. Voor de kok, die stage loopt in Neercanne, gaat het leven weer gewoon door. Vlak voor haar vertrek naar Zwitserland deed ze met j succes haar theorie-examen en binnenkort moet ze in de prak tijk laten zien wat ze in de loop der jaren heeft geleerd. Maar ook dit eindresultaat ziet Geral da met vertrouwen tegemoet. ISTICHTING HET ZEEUWSE 1 LANDSCHAP Het gebeurde ergens in het Sloe; maar ei genlijk had het overal in Zeeland kunnen zijn. Laag over een korenveld vloog een torenvalk met een prooi in zijn poten. Een blik door de verrekijker maakte pre cies duidelijk wat het was. De prooi was een jonge fazant van nog geen week oud, en terwijl de torenvalk, de prooi stevig vastgeklemd in de klauwen, met snelle vleugel-slagen verder vloog, rende de moeder fazant vertwijfeld mee over de grond, terwijl de afstand tussen haar en het gegrepen jong langzaam groter werd. Iedereen die veel in het veld naar vogels kijkt kent wel soortgelijke tafereeltjes. Zeker nu de roofvogel- stand zich in steeds sneller tempo herstelt van massale sterfte door het ongelimiteerde vergif gebruik Van enkele decennia ge leden. De onbewogenheid van een enkele diehard daargelaten roept zo'n ontmoeting gemengde gevoelens op. Onwillekeurig kruip je toch even in de huid van een fazant. Het zal je kind maar wezen. Zo'n reactie is menselijk, maar juist daarom on juist. Moeder fazant koestert beslist andere gevoelens voor haar kuiken dan een mens voor zijn kroost. Wacht een paar weken af en de opgegroeide kuikens worden zo nodig met geweld uit de huurt verwijderd. Net zoals het instinct aangeeft dat een kuiken gekoesterd en beschermd moet worden, geeft datzelfde instinct luttele weken later aan dat het verzorgen van de jongen wel welletjes geweest is. Weg met de concurrenten is dan het parool. Stel dat er geen roofvogels en andere gevaren waren, en dat al le kuikens groot werden. Het aantal fazanten zou dan binnen een paar jaar het honderd-voudige bedragen en bij zo'n mate van overbevolking ligt alras de hongerdood of een of andere smerige ziekte op de loer. Dan is een torenvalk die de stand af roomt toch verre te verkiezen. I Komende weken nog volop te doen ZEELAND - Het weer werkt niet mee, de schrale zonnige dagen zijn duidelijk in de minderheid. Het is eerder bewolkt en regenachtig. Geen strandweer, maar Zee land heeft meer te bieden. De evenementenkalenders puilen uit: weekmarkten, wandelingen, exposities en muziek. Het is altijd goed toeven in het Zeeuwse, of dat nu in Vlissingen, Middelburg of een schilderachtig plaatsje is. door Ben Donkers a Wat heeft Zeeland de komende dagen zoal te bieden. Een kleine greep uit het enorme aanbod: op woensdag 30 juli wordt in Zou- telande de vierde zee-zwemloop gehouden. Deelnemers moeten 1000 meter zwemmen, 10 kilo meter lopen (of 600 meter zwemmen) en 6 kilometer lopen. De start is om 19.30 uur op het derde zuidstrand. Het parkoers is verder uitgezet op de wandel boulevard. Op 13 augustus is er een zwemtocht en 23 augustus een triatlon. Dat is dus duidelijk voor actie- velingen, maar het publiek ge niet er uiteraard ook van. Het COC, afdeling Midden-Zee land, heeft een 'after beach-par- ty' in de Goudwaard aan de Lange Noordstraat 52 in Mid delburg. Komende zaterdag (26 juli) is er een speciaal zomers COC-programma met Indonesi sche sferen. Zaterdag 2 augustus krijgt een feestelijk tropisch tin tje tijdens het 'korte-broeken- bal'. Die avond wordt, in navol ging van allerlei miss- en mis- terverkiezingen, Zeeland's mooie benen-verkiezing gehou den. Iedereen die in korte broek binnenstapt, maakt kans op de titel. Het COC heeft trouwens tot en met de tweede week van september allerlei evenementen op het programma staan. In Oostkapelle wordt 30 en 31 juli en 1 augustus de jaarlijkse tentoonstelling gehouden door deelnemers van de creativiteits- groep. Dat betekent een aanbod van knutselwerk, quilts, patchwork, wenskaarten en te ken- en schilderwerk, om maar eens iets te noemen. De verkoop is in het hervormd centrum aan de Dorpsstraat. Op 30 juli en 1 augustus van 19.00 tot 21.30 uur, 31 juli van 14.00 tot 21,30 uur. De entree bedraagt slechts een gulden. In reptielenzoo Iguana (Bella- mypark in Vlissingen) zijn een tijdje geleden drie gilamonsters ondergebracht. Deze dieren worden met uitsterven bedreigd, samen met de korsthagedissen zijn het de enige giftige hagedis- sensoorten. Twee dieren zijn in Arizona in beslag genomen, de andere was er aangereden. Na de gebruike lijk quarantaineperiode kunnen ze de tentoonstellingsruimte in. Het zijn taaie woestijnbewoners 0Zeeland heeft heel wat te bieden. Water vooral, en wat is er leuker dan een tochtje langs de schitte rende geveltjes te maken zoals hier in Middelburg. die lange honger- en droogtepe riodes kunnen doorstaan. De moeite om er eens een kijkje te gaan nemen. Dat geldt ook voor de prestatie loop van vrijdag 25 juli. Voet balvereniging Noormannen uit Westkapelle zorgt voor de orga nisatie. Start 19.30 uur op de dijk bij het FOTOPIET DAVIDSE kasteel van Batavia. Inschrijven kan daar vanaf 18.00 uur voor f 3,50. Er kunnen afstanden van 2, 4 of 8 kilometer worden gelopen. Plonie's tuin is 'n waar paradijsje SINT LAURENS - Geen aan de vijver hengelende plastic kabouters en op lichtnet draaiende kunststof molentjes in de tuin van Plonie Krijgsman uit Sint Laurens. Wel een stukje herboren natuur. Onlangs mocht het publiek er een kijkje komen nemen en zien dat deze vrouw met groene vingers het ontwerp van de vermaarde Amsterdamse tuinarchitecte Mien Ruys te rug wist te brengen tot een plek waar zelfs de dieren zich weer op hun gemak voelen. en toverde langzaam maar zeker haar tuin om tot iets bijzonders. Juist toen het gezin Krijgsman van de tuin kon gaan genieten, veranderde Plonie's echtgenoot van baan. „Ik had twee jaar hard gewerkt en de tuin was voor driekwart klaar. Wij ver huisden naar Middelburg en zouden tijdelijk in een woning blijven. Op een gegeven moment viel ons oog op een boerderijtje in Sint Laurens. De boer was weliswaar bereid om te verko pen, maar wilde wachten totdat er een pandje elders in zijn dorp vrij kwam. Begrijpelijk want hij woonde al zijn hele leven daar. Juist toen wij het voornemen min of meer uit ons hoofd had den gezet ging op een middag, toen ik druk bezig was op zol der, de telefoon. De boer vroeg of we nog wilden kopen. Dat hebben we dus gedaan. De boer derij werd voor een groot ge deelte herbouwd en wij zaten opeens met een stuk grond van bijna zevenduizend vierkante meter. Dus heb ik wederom Mien Ruys benaderd. Er kwam ook voor deze tuin een ontwerp. Een echte Zeeuwse tuin. Voor dat ik aan het werk ging was er een stukje aangelegde tuin, een akker, enkele planten en een groententuin voor eigen ge bruik. Er moest dus heel wat ge beuren." door Marcel van der Voort Twee uur per dag tuinarbeid staat er op het programma van Plonie Krijgsman. Maar de praktijk is dikwijls anders. Zes enzestig honderd vierkante me ter grond dwingt de actieve lief hebster vaak tot veel meer uren noeste arbeid. Erg vindt Plonie dat niet. Ze creëerde in de loop van de jaren haar eigen paradijs, dat best gezien mag worden. En als het werk gedaan is maakt ze graag een wandelingetje door haar eigen tuin. De vraag of ie mand met groene vingers wordt geboren blijft in het geval van deze inwoonster van het dorpje nabij Middelburg gedeeltelijk onbeantwoord. „Mijn vader ging na het werk graag in de tuin aan de slag. Hij had er lol in. Ik hielp wel eens. Bijvoor beeld als ik zag dat er iets aan de vijver moest gebeuren. Als tie ner was ik verder niet fanatiek. Mijn moeder wilde wel, maar er mislukte weieens iets. Ze liet het onkruid in de perkjes staan, om dat ze dacht dat het plantjes wa ren die daar hoorden. Na mijn trouwen kwam de liefhebberij. Dat ging eigenlijk van: wie van de twee gaat aan de slag? Dat was ik dus. Uiteindelijk kreeg ik er plezier in." Plonie kwam op een gegeven moment in Zeeuws Vlaanderen wonen en wilde daar een fraaie tuin laten aanleggen. „Wij lieten een plan maken door een tuin centrum. Toen ik de schets on der ogen kreeg viel mij dat te gen. Ik dacht: dat kan ik zelf ook wel. Dus heb ik gras ingezaaid en wat plantjes gepoot. Na ze ven jaar kwam het oude idee voor een mooie tuin weer boven en ik besloot de stoute schoenen aan te trekken. Ik schreef een brief aan de bekende tuinarchi tect Mien Ruys. Ze had het ont werpen van de mooiste parken op haar naam staan en ik wist natuurlijk niet of ze voor mij iets zou willen doen. Ze zag er gelukkig iets in en kwam met een schets." Met het ontwerp in de hand ging Plonie aan de slag 0Wandelen, kijken, uitleggen en ideeën opdoen. Tuinliefhebbers zijn er heel veel, sommigen hebben een dermate groot en weelderig hof dat ze er anderen graag van laten genieten. Met evenveel enthousiasme, als eerder in Zeeuws Vlaanderen, toog Plonie aan het werk. Ze spitte, snoeide, zaaide en ging schoffelen. Zo ontstond uitein delijk de tuin waar ze nu zo trots op is. Er werd zelfs een klein bos aangelegd met doorkijkjes naar de prachtige plekjes in de omge ving, zoals de rustieke boerderij van de buurman. Het resultaat liegt er niet om en de tuinlief- hebster is tevreden. „Ik ben de vrouw er niet naar om elke vijf jaar te veranderen. Het is nu naar mijn zin. Dat wil niet zeg gen dat het klaar is. Er staan verschillende bijzondere plan ten, een aantal jaren geleden was het niet gemakkelijk om die in Zeeland aan te schaffen. Ve len moesten besteld worden en dat hield de ontwikkeling van de tuin tegen. Het is veel werk en soms, als het een beetje te genzit in ik humeurig ben, vraag ik mezelf af: waar ben ik aan be gonnen? Dat duurt niet lang, want je krijgt er veel voor te rug." Vol trots merkte Plonie dan ook dat ze min of meer haar eigen natuurgebiedje heeft ge schapen. Ze ziet steeds vaker dieren haar tuin binnenstappen of vliegen en dat doet haar goed. „Er is een oude drinkput voor koeien en daar zwemt in het voorjaar een koppel eenden, 's Winters tippelt een groene specht over het terras. In de zo mer hoor ik hem wel, maar dan laat hij zich liever niet zien. Ook fazanten wandelen tijdens de wintermaanden graag door de tuin. Een tijd geleden ontdekten wij bij toeval een nest met twaalf fazanteneieren. De vogel schrok van onze komst en liet zich nooit meer zien. Dat vond ik toen erg. Ook kwam er eens een ree op bezoek. Vorige zomer had ik het vermoeden dat er een egel op het terrein zat. Op een dag vond ik het beestje verstrikt in een aarbeiennet. Ik kwam er toen achter dat het een heel kar wei is om een egel los te knippen uit zo'n net." Aan het begin van deze zomer zei Plonie tegen een vriendin dat ze het leuk zou vinden als ook anderen van haar tuin kon den genieten. Die vertelde het aan haar man, voorzitter van wijkvereniging Klarenbeek, en zo ontstond het plan om de tuin een middag open te stellen. Zes vriendinnen werden er bijge haald om een en ander in goede banen te leiden. Er werden koekjes gebakken in de vorm van een haan, de kannen met zelfgemaakte rabarberlimonade stonden op tafel, er werden plantjes uit eigen tuin verkocht en er was uiteraard deskundige uitleg van Plonie aan de andere enthou iastelingen. Beu is ze het tuinieren nog steeds niet en ze is verheugd dat ze in de provin cie eveneens meer en meer bij zondere tuinen ziet. „Daar kan ik van genieten. We wonen in een mooie streek en dan is het prachtig als de men sen zelf ook iets aan hun tuin doen. Natuurlijk heeft niet ie dereen er verstand van. Soms zie ik een plant die uit elkaar viel, met touwtjes aan elkaar gebon den. Dan denk ik: dat kan toch mooier! En kaboutertjes zijn na tuurlijk helemaal uit den boze", zegt ze lachend. JIIIIl_ tegel - plavuizen keuken sanitaircentrum Wij zijn tijdens de vakantieperiode Armundsenweg 2, 4462 GP Goes. Tel.: (0113) 21 40 49. Fax: (0113) 22 74 33. (Bij de Zeelandhallen.) Nog net voor de officiële opening van het mosselsei zoen werd in een Thais restaurant in Amsterdam door de uitbater een aantal parels ontdekt in Zeeuwse mos sels. Het zou hier om een bijzondere waardevolle vondst gaan, zeker vermeldenswaard in het Guiness Book of Records. Is het zo bijzonder, een parel in je mossel? Zo als zo veel Zeeuwen zijn wij thuis opgevoed met mossels eten. Vader ging er dan naar een mosselschuit uit Yer- seke die voor in de sluis lag, en kwam dan terug met een baalzak mossels. Vuile mossels wel te verstaan en wij kinderen mochten die 'knipsen', de mossels schoonma ken. Wier, klappers, zeesterren, krabbetjes, schelpen en slikmossels, alles er uit. Dat was wat anders dan die panklare twee kilo zak van 1997. Vervolgens werden ze nog eens goed afgespoeld, gekookt en gegeten. Onder het eten wilde het wel eens gebeuren dat er een pareltje inzat. xt Was net een sprookje. Het blonk in je kinder ogen en werd zorgvuldig opzij gelegd. Maar net als je melktanden van toen is ook het mosselpareltje ergens verdwenen. In Amsterdam viel het lot op een Engelse toeriste, die dacht op een steentje haar tand te breken. Maar zij had, "O, my goodness", de eerste zeevrucht met parel. Later volgde er nog een en nog een. Toen men er wel twintig had geteld werd de zak met de Zeeuwse mosselparels veilig opgeborgen. In de diepvrieskluis. Zo aan het begin van het nieuwe mosselseizoen zal het hoofdstedelijk restaurant ongetwijfeld vollopen met mosseleters en parelvissers. En zo laat de Zeeuwse pa rel andermaal haar aantrekkingskracht gelden. Wij eten nog geregeld mossels, maar pareltjes heb ik lang niet meer gezien. Blijf gewoon lekker mossels eten, en parels, nou ja. Smakelijk! Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1