Het zomert op kwekerij Westhof Drie dagen gezelligheid langs het water Hoogtepunten in de tuin Standard Luik voetbalt in Borsele Politie en milieu (IV) Reizen zonder reisziekte Bruin worden, bruin blijven Help de kat gezond houden Goes Kadefeesten met kunst, cultuur en spelletjes Pauselijke onderscheiding voor Wim Proost Galerie De Kaai zoekt vrijwilligers woensdag 16 juli 1997 Cees Priem tegenover Jan Raas in de Tour De Fuc.isia in al variaties te kijk tijdens open tuinweek Sumo-worstelen Boegsprietlopen De honderden toeschouwers een steeds belangrijkere plaats Wie er in de winter als een bleekneusje b; ioopt, zoal.„ees ten van ons, maakt dat veelal in de zt er dubb~' dwars goed. Tijdens vakanties in het zonnige z den woi.it volop genoten van het buiten-zi i i op strand en ea. iping. Om, eenmaal tern"* in Nederland, te worden overladen met complimenten over de fraaie bruine tint van de huid. Maar vaak is het feest snel voorbij. Binnen enkele weken re ageert de huid op de plotselinge blootstelling aan al die zomer zon door te gaan vervellen. En weg is die mooie gebronste tint! Zeker als het weer thuis tegenzit - wat in Nederland helaas maar al te vaak het geval is - gaat het snel bergafwaarts met de gezonde zomerkleur. Beter gaat het, als de huid goed op de vakantiezon is voorbe reid. En als deze na terugkomst op de juiste manier wordt ver zorgd. Dan kan de gezonde kleur veel langer aanhouden en krijgt de huid een minder heftige 'klap' van het plotseling lang durig zonnen. Een goede, veilige voorbereiding bieden de cap sules van Phyto Bronz Plus. Deze bevatten beta-caroteen en vi tamine E, waardoor de huid al zonder zon bruin kleurt. Daar door ziet u er meteen fantastisch uit in uw zomerkleding, maar bovendien kunt u beter tegen de langdurige blootstelling aan de zon. De capsules van Phyto Bronz Plus, die uit natuurlijke bestand delen zijn samengesteld, versterken de natuurlijke barrière te gen de schadelijke zonnestralen. En sporen de huid aan tot ex tra bruining. Maar het allerbelangrijkste: uw tint blijft langer behouden. Gebruik ze wel in combinatie met een crème met factor, als de huid nog niet voldoende gebruind is. Gebruik twee capsules per dag, vanaf twee weken voor u met vakantie gaat. Voor een langdurig resultaat gaat u door na thuiskomst: u neemt dan 1 capsule per dag. Phyto Bronz Plus is verkrijgbaar bij apotheek en drogist. GOES - Sinds de opening in oktober 1996 is Galerie-Atelier 'De Kaai' een begrip voor kunstminnend publiek. Veel mensen heb ben inmiddels de weg gevonden naar het oude pand aan de Turfkade om het beeldend werk van de verstandelijk gehandi capte deelnemers te bezichtigen, te kopen of te huren. De deel nemers krijgen in het atelier de mogelijkheid om zich in schil deren of tekenen te uiten en te ontplooien. De begeleiding staat onder meer uit het stimuleren en ontwik kelen van de teken- en schildervaardigheden. De Kaai is op zoek naar vrijwilligers die een beeldende oplei ding hebben gehad of de vaardigheden bezitten om te tekenen en te schilderen en het leuk vinden om hun kennis aan de deel nemers door te geven. Galerie De Kaai is een samenwerkingsproject van de Stichting Dagcentra Oosterschelde en Stichting Den Berg en is gevestigd aan de Turfkade 7 te Goes. Wanneer u belangstelling hebt om de leiding van het atelier te helpen met het begeleiden van de deelnemers kunt u contact opnemen met Phia Verstraete, tele foon (0113)222891. Urineproblemen komen regelmatig voor bij de kat. Vaak kan de juiste voeding deze problemen helpen voorkomen. Daarom heeft Whiskas haar cocktail-brokjes speciaal samengesteld, zo dat zij helpen de urinewegen van het dier gezond te houden. Een belangrijke factor bij het voorkomen is een goede voehtop- name. Daardoor wordt de blaas als het ware goed 'doorge spoeld'. Ook de verteerbaarheid van de voeding is hierop van invloed. Daarnaast kunnen, afhankelijk van de aandoening, de zuur graad van de urine en het gehalte aan bepaalde mineralen in de voeding een rol spelen. Door het gebruik van zorgvuldig geselecteerde grondstoffen zorgt Whiskas Cocktail voor een voldoende zure urine en een goede vochtopname door de kat. Daarnaast bevat het product een beperkt magnesiumgehalte en is het uitstekend verteerbaar. Whiskas Cocktail biedt veel variatie. Er zitten maar liefst vier verschillende soorten brokjes in een pak, waardoor de kat er nog smakelijker van zal eten., Whiskas Cocktail is verkrijgbaar in verpakkingen van 300 gram, 1 en 5 kg. In drie smaken (vlees, gevogelte en vis) voor de 300 gram, en in twee smaken (vlees en vis) voor de overige verpakkingen. In het juiinummer van Sport International het grote SI-inter- view met Cees Priem en Jan Raas. Vroeger reden zij in een ploeg, nu is Cees Priem de baas van TVM en Jan Raas van de Rabobank Formatie. Twee Zeeuwen, niet belust op oorlog maar wel op strijd, vertellen over hun verleden, hun werk, hun ren ners en natuurlijk de Tour de France. Verder vindt u in het juiinummer alles wat u moet weten over het wielerspectakel zelf in het Dossier Tour de France, waarin een interview met Erik Breukink, Jan Ullrich en Jeroen Blijle- vens. Sport International ging een week op bezoek bij de Rabo bank-ploeg en doet verslag. Ook in deze editie van Sport International: - Dossier TT Assen met daarin opgenomen een interview met 5Ö0cc-eoureur Jurgen van den Goorberg; - Miriam Oremans en Jana Novotna over het Fed Cup-duel Ne- derland-Tsjeehië; Bondscoach volleybal Toon Gerbrands over de nieuwe orde binnen het nationale herenteam. Verder: - Een portret van Arie Luyendijk, tweevoudig winnaar van de 500 mijlsrace in Indianapolis en als zodanig de snelste Nederlander op vier wielen. - Drievoudig Olympisch kampioene zwemmen Michelle Smith en haar coach/echtgenoot Erik de Bruin zijn het uitleggen zat. - Jos Hermens en Gerard Nijboer over de Nederlandse Topat- letiek. Het nieuwe nummer van Sport International ligt nu in alle win- kels en kost f5,95. Miljoenen landgenoten zetten zich in beweging om hun vrije weken elders door te brengen. De meesten zoeken de zon in het zuiden op, anderen zoeken het dichter bij huis. Een ding hebben ze allen gemeen: er moet gereisd worden. De vakantie zelf is een aaneenschakeling van vrolijke momen ten, maar de reis naar de vakantiebestemming is voor velen een ware kwelling. Uren over de Route du Soleil of honderden grauwe kilometers over de Autobahn, in een warme, volle auto. Een oversteek per veerboot, een vliegreis of achteruitrijden in bus of trein. Het deinen, schommelen en hotsen veroorzaakt reisziekte die de eerste dag(en) van de vakantie danig vergalt. Reisziekte komt het meest voor bij kinderen, met name in de leeftijd van twee tot tien jaar. Vaak nemen de klachten af als ze ouder worden. Sommige mensen houden hun leven lang last van reisziekte, die we al naar gelang van het vervoermiddel wa gen-, zee- dan wel luchtziekte noemen. Het evenwichtsorgaan raakt van streek door onregelmatige of ritmische bewegingen en geeft impulsen aan het braakcentrum in de hersenen. Het ge volg is misselijkheid, braken, bleek zien en zweten. Voorkomen is, vooral in het geval van reisziekte, beter dan ge nezen. Een middel tegen reisziekte moet men namelijk innemen voordat de symptomen optreden. Eenmaal ziek heeft het weinig zin meer om een middel in te nemen, Een bezwaar van regulie re geneesmiddelen tegen reisziekte is dat men suf of slaperig wordt van de werkzame stoffen (bijvoorbeeld cyclizine, meclo- zine en cinnarizine) en dat maakt het middel onbruikbaar voor automobilisten. Het homeopathisch geneesmiddel Cocculine, sinds kort in ta- bletvorm, bevat geen werkzame stoffen die suf of slaperig ma ken, zodat ook de automobilist op weg naar luchthaven, auto- slaaptrein of veerboot het middel zonder bezwaar kan innemen. Bovendien kan Cocculine, anders dan reguliere geneesmidde len, ook aan kinderen tot twee jaar worden gegeven. Ter voorkoming van reisziekte neemt men de avond voor ver trek twee Cocculine tabletten in en direct voor vertrek nog eens twee tabletten. Voor kleine kinderen kan men de tablet fijn stampen en oplossen in water of 'verstoppen' in een hap appel moes of vla. Cocculine is verkrijgbaar bij drogist en apotheek in een verpakking van dertig tabletten Voor informatie over Coc culine kunt u gratis bellen naar 0800 0997773 SHEER ARENDSKERKE - Niet alleen de fuchsia wordt ge promoot tijdens de open tuin week op kwekerij Westhof, ook de Zeeuwse cultuur krijgt de aandacht. Het is drs. Huib Eversdijk Eerste Kamerlid, die de opening verricht op zaterdag 19 juli, hij komt in het Zeeuwse streekcostuum dat vroeger werd gedragen en brengt twee dames van 'Ons Boeregoed', in kleder dracht mee. De Zeeuwse Fuchsialiefhebbers zijn ook weer van de partij. Vo rige week zaterdag zijn ze leden van de club met man en macht begonnen met de inrichting van een gedeelte van de kas. Zij richten fraaie stands in met hun mooiste planten. Een waterpar tij en diverse tuinornamenten geven extra cachet aan de show. Zij verzorgen ook de koffieshop in de kassen. Mevrouw Van 't Westeinde-Van den Dries, die elk jaar weer al haar energie stopt in de open tuinweek, is al weken van tevo ren met haar troetelkinderen, om deze tijdens de tentoonstel- lingsdagen in alle glorie te laten bewonderen. Deze zomer zijn de fuchsia's echt heel mooi. Aan de pergola's hangen de 'belletjes' te klingelen in een zomerbriesje. Er zijn zo'n 72 nieuwe soorten te bewonderen tijdens de show. Naast de hang-fuchsia's zijn er ook exemplaren op stam en als struik. Diverse fuchsiasoorten krijgen extra aandacht. De Delta's, fuchsia's die door Westhof zijn geselecteerd, staan gegroepeerd op een boerenkar. Onlangs werd een fuchsia die vier jaar gelden door de jury met lof was goedgekeurd ontvreemd. "Deze plant, Delta's Night, stond tus sen de andere gegroepeerd op de kar en ik zag het direct dat hij er van tussen gehaald was. Erg triest dat dit gebeurt. Maar wij kunnen onmogelijk elke avond alle planten binnen zetten." Tegen de schuur zijn oude soor ten van voor 1900 te zien, waar onder de Ton Thumb, een plant met een kleine bloem, die sinds 1850 bekend is, er is de Tom West met het bonte blad, de Wa- temymph met z'n zalm/oranje bloemen en de oudste uit Enge land afkomstige fuchsia 'Chil- lerton Beauty, die dateert van 1847. Uit Duitsland is de 'An denken an Heinrich Henkel' een Tryphilla (pijpje), eveneens uit 1847. Mevrouw Van 't Westein de maakte een rijmpje de stand van oude soorten: 'Wat u hier bewondert zijn soorten van voor 1900 wij zochten een plekje en op d'n lange duur kwamen ze terecht tegen de ou de schuur. Bezoekers kunnen meedoen met de gratis verloting. Dagelijks wordt er een extra prijs en plantgoed beschikbaar gesteld. Een extraatje is dit jaar, dat de Zeeuwse Rijwiel- en Toer Vier daagse op kwekerij Westhof een stempelpost inricht. Alle deel nemers aan de fietstocht komen dus op de kwekerij en kunnen eventueel de fuchsia-show be zoeken. Kwekerij Westhof is op zaterdag 19 juli en van 21 tot en met 26 juli gratis toegankelijk van 9.00 tot 17.00 uur. GOES - Voor de 24ste keer staan de Goese Kadefeesten op het pro gramma. Op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 juli is er rond de oude Stadshaven weer een gevarieerd en feestelijk aanbod van kunst, muziek, demonstraties en spelletjes. In hartje Goes vormen de Kadefeesten al bijna een kwarteeuw een belangrijk evenement voor de plaatselijke bevolking en de vele toeristen. Drie dagen lang is er voor elk wat wils. Voor jong en oud is er donder dagavond al de gelegenheid kennis te maken met het Japan se Sumo-worstelen. Aan de Van der Goeskade komen deze spor ters in actie nadat de tumafde- ling van 'Volharding' een de monstratie heeft afgesloten. De Kadefeesten worden altijd gekenmerkt door een grote mate van gezelligheid. In de talloze kramen is van alles te zien en te koop, wie het slenteren even moe is kan op de terrasjes te recht en op het podium van drij vende pontons spelen bands, verzorgt 'Souplesse' modeshows en geeft dansschool Janvier een een meters lange mast te lopen, van vorige jaren, krijgt de kunst zien die pogingen altijd weer op de Kadefeesten. Het Goese Zaterdagmiddag is er uiteraard eindigen met een plons in het kunstenaarscollectief 'Trechter ook weer de Boegsprietloop. Bij water, dus wie mee wil doen Vijf' zorgt voor exposities in de St.Maartensbrug proberen de heeft wel zwemkleding nodig. In speciaal hiervoor gebouwde veelal jeugdige deelnemers - het water zorgt de brandweer ruimten aan de Kleine Kade. maar ook ouderen mogen beslist voor de veiligheid. Zie het programma op onze meedoen - zo ver mogelijk op Voortbordurend op het succes afdvertentiepagina's. Traditiegetrouw wordt volop aan het spelende kind gedacht. Dit keer staat het kind met na me op de vrijdagmiddag cen traal. Er is dan een tekenwed strijd, Cees Hoogesteeger ver zorgt op de hoek van de Turfka de en de Kleine Kade een speci aal kinderprogramma, er kan worden geschminkt en om half vier begint op het water de altijd zo kleur- en ideeënrijke Piere- machocheltocht. In versierde bootjes en op ingenieus voort drijvende vlotten, varen de kin deren langs de Kade-oevers. Jongens en meisjes die op deze manier hun creativiteit willen tonen, kunnen zich bij de orga nisatie melden. demonstratie. Op zaterdag is er op dat podium bovendien een Kadeconcert van Sjoerd en Jor- rit Tamminga. NIEUWDORP - Deze week wor den op het sportterrein van de VV Nieuwdorp drie interessante voetbalwedstrijden afgewerkt, waarvoor de supporters van King Soccer ongetwijfeld warm zullen lopen. Allereerst wordt op woensdag 16 juli de wedstrijd gespeeld tussen het Borsels elf tal en de Belgische topclub Standard Luik (aanvang 19.00 uur). Op vrijdag 18 juli volgt de ontmoeting tussen een streekelf- tal, geformeerd uit spelers van clubs uit de gemeente Borsele, en de eerste divisionist Excelsior (aanvang 18.00 uur) en aanslui tend daarop, om 20.00 uur komt het Borsels Elftal in actie tegen eredivisionist Willem 2 Al deze wedstrijden zijn op po ten gezet door hetzelfde comit) niet weg dat we ons niet scherp zullen opstellen. We gaan er te genaan met zo mogelijk aanval lend spel en zeker niet voor het eigen doel hangen om eventueel de score zo laag mogelijk te hou den. Daar is het publiek immers niet mee gebaat."Cees la Grand heeft voor zijn selctie de volgen de zestien spelers opgeroepen: William Boone (Borssele), Peter Bleumink en Jan Liplijn (Apol- lo'69), Arjo Sandee (Hoedekens- kerke), Serge Beulens, Roy Mag nus en Ame Honingh (Luc- tor'88), Wilco Vermue (Volhar ding), Alex de Haan, Ermo Cap- pon en Allan Braamse (Hein- kenszand), Simon Smits en Ed win Fraanje (Lewedorpse Boys), Martin de Hamer, Joost Polder dijk en Mark Geelhoed (Nieuw dorp). Dat zijn dus de Beveland- dat in augustus het jaarlijkse grote toernooi organiseert voor Zeeuwse topclubs. Het drietal wedstrijden dat deze week wordt gespeeld in Nieuwdorp is daarvan zeg maar een voorloper. "En niet minder interessant", zegt de trainer van het Borsels Elftal Cees la Grand. "Wij zijn er immmers in geslaagd om clubs naar Zeeland te halen die de voetbalssupporters heel wat te bieden hebben. Uiteraard zijn onze Zeeuwse vertegenwoordi gers kansloos tegen zulke sterke tegenstanders, maar dat neemt Alles wat wel en niet mag in Ne derland staat opgeschreven in wetten. Deze wetten worden niet gemaakt om ons te pesten, maar om ons land leefbaar te houden. Ze moeten ons bescher men. Op het gebied van milieu zijn er nogal wat wetten. De Bestrij dingsmiddelenwet bijvoorbeeld, regelt hoe je moet omgaan met bestrijdingsmiddelen. De wet verontreiniging oppervlaktewa- se spelers die het moeten gaan maken tegen hun gerenommeer de tegenstanders, van wie Stan dard Luik de trekker van for maat is. De nieuwe trainer van de Belgen Aad de Mos laat als nieuwe spelers opdraven de ge broeders Mpenza (exMoesk- roen), beiden Belgisch interna tional, doelman Boddaert, over genomen van het Franse Bor deaux en laatste man Medveded (club Brugge). Verder zijn uit Brazilië aangetrokken Edmilson en Wanbert, twee tecnisch zeer bekwame spelers.Bekende na- teren zorgt ervoor dat onze ri vieren, meren en sloten schoon blijven of schoon worden. Zo zijn er ook wetten voor de bo dem en de lucht. De mensen hebben altijd de na tuur aan zich onderworpen. Zij hebben lang op hun eigen wijze het land bewerkt en fabrieken opgericht. De natuur kon dat wel 'verwerken'. Nu zijn er ech ter zoveel bedrijven, rijdt ieder een in een auto enz., dat hpt mi- Cees la Grand, coach van het Borsels elftal. foto Tannie de Jonge men in de selectie van Willem 2 zijn onder andere Prommayon, Jack de Gier, Bert Konterman, Arno Arts (overgenomen van Cambuur) en Wijnhard (RKC). Ook het Rotterdamse Excelsior, waarbij Adri Koster als trainer fungeert is aardig versterkt bui ten vorig jaar. Genoeg talent zal er dan ook deze week in Nieuw dorp opdraven.. lieu bedreigd wordt. Daarom moesten we met z'n allen wel na gaan denken over de bescher ming van dat milieu. Dit gebeurt dan onder andere door wetten te maken. De politie kijkt of die wetten worden nageleefd. Als dat niet het geval is, kan er een boete of zelfs gevangenisstraf door de rechter worden opge legd. Op dit moment zijn er ongeveer 50 milieuwetten, waar bedrijven en burgers zich aan moeten hou den. Houdt u van tuinieren, maar gaat u binnenkort op vakantie? Zorg dan dat er iemand voor uw groenparadijsje zorgt. Want in de zomermaanden is er volop werk in de tuin. En niet alleen water geven... 1. Groei in de rododendron. Als u de rododendron wilt stimule ren om te groeien, knijp dan het zaad eruit. Doe dit voorzichtig zonder de groeipunten mee te nemen. Deze zitten direct onder de zaadknoppen. Het is een se cuur werkje, maar als u dit doet, groeien de scheuten harder. 2. Mooie hagen Groenblijvende hagen, zoals taxus en prunus laucoseracus moeten dezer dagen worden ge snoeid om ze mooi en in conditie te houden. 3. Vorm buxus Buxusboompjes of struiken die in bollen, zuilen, blokken of an dere figuren zijn geknipt, moe ten voor half juli geknipt wor den. Doe dit niet als de zon vo lop schijnt, dan kunnen er brandplekken ontstaan. Knip GOES - Het afgelopen weekend is door pastor D. Kempers de pauselijke onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pontifice' (voor kerk en paus) uitgereikt aan de heer Wim Proost. Dit gebeurde tij dens een bijeenkomst in de r.k. pastorie, waar afscheid werd genomen van enkele kerkbe stuursleden. De heer Proost ontving deze on derscheiding vanwege zijn ja renlange trouwen en zeer nauw gezette inzet voor de parochie, als bouwkundig toezichthouder op de kerk en de bijgebouwen en als bestuurder. Proost voerde in rip loon ripr iarpn vpIp klpinp ro de buxus in september, ruim voor de winter begint, nog een keer. 4. Doorbloei voor de ridder spoor Riddersporen (delphini um) die uitgebloeid zijn, kun nen onder de bloem worden af geknipt. Als u dit doet kunt u er bijna zeker van zijn dat er een tweede bloei komt, met vaak meer maar iets kleinere bloeiaren. 5. Lange bloei voor flox Ook de flox (phlox paniculata), een prachtige ouderwetse tuin plant, kunt u langer laten bloei en. Knijp enkele topjes uit de plant. Eerst zullen de niet ge knepen stengels gaan bloeien, waarna de andere volgen. 6. Klimplant aanbinden Rozen, clematis en andere klim planten die uitgroeien, moeten regelmatig worden aangebon den. Als ze los blijven hangen, beschadigen de loshangende uitlopers door de wind en de re gen. Bovendien komen bloemen van paraties zelf uit en had het bouwkundig toezicht op de gro te reparaties en restauraties, nooit was hen iets te veel. In 1989 stond hij als 71-jarige nog op de steiger naast de haan op de toren. Van 1972 tot 1984 was de heer Proost kerkbestuurslid en dat is de langst toegestane tijd. Daar na bleef hij nog lange tijd actief voor het kerkbestuur. Ook voor het jeugdwerk -de Don Boscog- roep en de Scoutinggroep- is hij als bouwkundige jaren in de weer geweest voor de clubge bouwen. Het huidige clubge bouw van de Katholieke Scou- ofonf '•o* v»" **-> nl 1 re aangebonden takken beter tot hun recht. Het handigste mate riaal voor het aanbinden is ver stelbaar heesterband, dat u bij de tuincentra kunt kopen. 7. Gazon maaien Als het gras goed groeit, kunt u het een keer per week maaien. Stel daarvoor uw maaimachine op de juiste hoogte af. Een goe de graslengte is 2,5 cm. Maai het niet korter, omdat dan de groei uit het gras gaat en on kruid vrij spel krijgt. Hark het afgemaaide gras van het gazon en gooi dit in de GFT-bak of op decomposthoop. 8. Plant van de week De struikacacia (robina hispi- da) bloeit nu met trossen roze vlinderbloemen en heeft een na bloei in de herfst. Het blad is lichtgroen geveerd en groeit aan bruine, doornloze twijgen. De struikacacia is een heester met een open groei, die zo'n 2 tot 3 meter hoog kan worden en het op iedere tuingrond goed doet, zelfs op arme zandgronden. Greet Sinnige dankzij wim Proost. Als bouwkundig opzichter was hij ook jarenlang bestuurslid van de katholieke woningbouw- stichting St. Willibrord en later voor de R.W.S. Ook voor het be stuur van de katholieke basis scholen vervulde hij lange tijd het bouwkundig toezicht op de schoolgebouwen en het onder houd. Nooit werd tevergeefs een beroep op hem gedaan. Nu heeft de heer W.L.A. Proost, in z'n tachtigste levensjaar, af scheid genomen van deze activi teiten voor de kerk. De parochie is Wim Proost, die altijd be scheiden en onopvallend bezig

Scheldebode | 1997 | | pagina 19