SCHELDEBODE Boerenmarkt met landbouwmachines Tourdebutant van der Pluijm werd geflikt De mosselen zijn er het feest komt eraan Wandeltweedaagse om fit te blijven Apotheektips voor een zorgeloze vakantie Kleine vakantie-ongemakken vaak te voorkomen Exotische sfeer in de tuin Fietsen en lopen in westkapelle Humanitas zorgt voor kinderkamp Mae-Uku houdt midzomerfeest Sportfondsen recorddagen beginnen zaterdag Torenpraot Vrouwen als uitvaartleider DE WAARHEID KOMT 41 JAAR LATER BOVEN WATER Capituleren Derde Fietsbelletje Expo 'vlinders in de duinen' woensdag 16 juli 1997 Mosseldagen Insecten of kwallen De aantrekkingskracht van een gemengd bos heeft alles te ma ken met het doorbreken van eentonigheid. Dat geldt ook voor een gevarieerde tuin. Meer en meer mensen planten daarom bamboe aan, om op die manier hun tuin een geheel eigen, af wisselende uitstraling te geven. Zij kunnen hun eigen oerwoudje verfraaien door tussen de bamboe naast de gunnera manicata (groot hoefblad) bijvoor beeld de winterharde palm trachycarpus fortunei te planten (inpakken voor de winter). Wie het nog exotischer wil maken, kan kiezen voor een winterharde banaan (Musa Basjoo). af komstig uit de Riuku- eilanden bij Japan. De bamboeliefhebber die van kleur houdt, kiest voor de phyl- lostachys aureosulcata 'Spectabilis' of de variëteit 'Aureocau lis', planten met prachtige okergele stammen en een rijk bla derdek, dat de hele winter door groen blijft en herinneringen oproept aan voorbije zomers. U begrijpt het al, ik heb u de namen verraden van twee nieuwe, werkelijk schitterende bamboes. Maar er zijn nog tientallen andere fraaie soorten verkrijgbaar. Wilt u meer weten over bamboe en eens met eigen ogen zien hoeveel verschillende prachtige sooi'ten er zijn, voor iedere smaak en voor iedere tuin? Ga dan langs bij het Bamboe Informatiecentrum Nederland. Dat is geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur. Het adres is Dorpsweg 125,1697 KJ Schellinkhout (Noord-Hol land), telefoon 0229-501309. MIDDELBURG - Zaterdag 19 juli is het opnieuw 'feest' in Middelburg. De SEM (Stichting Evenementen Middelburg) presenteert zich op de Markt met een 'boercndag'. Het thema is 'oude landbouw-machines'. In samenwerking met het Trekker-museum van de oldtimer trekkers- en moto- renelub Midden Zeeland uit Nisse en de Middelburgse Ring- rijdersvereniging komt een groot aantal oude en deels antieke werkmaterialen naar de Markt. Tussen 09.00 en 16.00 uur kun nen belangstellenden er een kijkje gaan nemen. De deelnemers komen voornamelijk uit de ambachtelijke sfeer en de biologisch-dynamische landbouw. Bovendien wordt een aantal lekkernijen zoals kaas, appelsap, wijn en babbelaars aangeboden. Voor het Stadhuis wordt het traditionele ringrijden gehouden. Ringrijclers uit Nieuw en Sint Joostland, Kapelle en Middel burg strijden om de eer en de eeuwige roem. Om tien uur start de stoet met oude landbouw-machines bij de Loskade. Onder muzikale begeleiding gaat de tocht naar de Markt. Daar komt een aloude dorsmachine tot leven en is duidelijk de ontwikke ling in de landbouwmechanisatie te zien. WESTKAPELLE - De 22e wielerronde en twee stratenlopen, Westkapelle staat woensdag 23 juli geheel in het teken van de sportiviteit. De wielerstichting heeft het roer omgegooid vanwege het te leurstellend aantal deelnemers vorig jaar bij de amateurs. Daarom komen nu A, B en C-trimmers aan de start. Maar alvorens de wielrenners vertrekken zijn er twee stratenlo pen voor trimmers. Die kunnen naar keuze 2 of 6 rondjes op het wielerparkoers afleggen. Start 18.45 uur. De wedstrijdlopers beginnen om 19.30 uur. Rondemiss Diane van Belzen zorgt voor een sfeervolle huldiging. WALCHEREN - Kinderen uit eenouder-gezinnen of die door ziekte van de ouders niet op vakantie kunnen, wordt door Hu manitas de mogelijkheid geboden om toch van een ontspan nend weekje te kunnen genieten.. Die organisatie zorgt name lijk voor een kinderkamp, waar de jeugd zich bijzonder prettig kan vermaken zodat de ouders ook eens een weekje zichzelf kunnen zijn. Het 'kamp' staat van .19 tot en met 25 juli op de agenda. Kinde ren van 7 tot 17 jaar kunnen meedoen. Een grote groep leiders staat gereed om er een leuke week van te maken. Het program ma is ontspannend, creatief en avontuurlijk. De deelnemers hebben zich inmiddels moeten melden bij Hu manitas Goes, telefoon 221440. Het kamp wordt mede mogelijk gemaakt door donateurs, gemeente en de provincie Zeeland. OOST-SOUBURG - De Molukse welzijnswijk Mae-Uku houdt zaterdag 19 juli voor de zeventiende keer het midzomerfeest. Dat gebeurt in de Molukse wijk in de Prins Hendrikstraat, daar komen kraampjes te staan met allerlei spulletjes en etenswa ren. Voorts zijn er diverse optredens en activiteiten voor de jeugd. Er is een vrijmarkt voor kinderen tot en met 12 jaar, een springkussen, fancy fair en dergelijke. Vrijdagavond start voor de kinderen een dropping en een sleep-in. Om 21.00 uur is er een bingo in het stichtingsgebouw. Inlichtingen via telefoon 470800. VLISSINGEN - Zaterdag 19 juli staat de eerste recorddag vah de Nationale Sportfondsen Recorddagen op het programma. Deelnemers kunnen zich om tien uur inschrijven, het eigenlijke programma begint om 11.00 uur en duurt tot 13.00 uur. Plaats van handeling is het Sportfondsenbad in Vlissingen. Iedereen wil in zijn (of haar) leven wel eens in het middelpunt van de belangstelling staan. Iedereen heeft ook wel een bijzon der talent. Belangstellenden kunnen een record neerzetten op diverse zaterdagen in juli tot en met oktober. De Sportfondsen Nederland is een particuliere organisatie waarbij 110 accommodaties zijn aangesloten. Naast zwemba den zijn er sport- en tennishallen, bowlingbanen en multi-func- tionele gebouwen. Op al die plaatsen worden recorddagen ge houden. DOMBURG - Het Juliana Welzijn Fonds heeft 4.300 gulden bijgedragen aan de stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren. Die gaan vier voorlichtingsmiddagen houden en geven meteen een voorlichtingsboekje voor zelfstandig wonende ou deren in de gemeente Veere uit. Het Sociaal Kultureel Werk krijgt 6.000 gulden van het fonds. Die organisatie zit namelijk verlegen om een kopieermachine voor het activiteitencentrum. VROUWENPOLDER - Kees van Eersel uit Goes, de bekende organist, verzorgt Maandag 23. juli vanaf 20.00 uur in de gere formeerde kerk aan de Schoolstraat een concert op het Proper- orgel. Van Eersel is organist van cle Grote Kerk in Goes en stadsbeiaardier van Veere en Zierikzee. Verder is hij dirigent van het Zeeuws Vocaal Ensemble en hij schreef tal van werken voor koor en orgel. MIDDELBURG - Voor het eerst en tevens voor het laatst, zijn vrouwen via de Arbeidsvoorziening Zeeland, onder auspiciën van de Vrouwenvakschool, opgeleid tot uitvaartleider. Naast het diploma van de stichting Vakexamens Uitvaartverzorging hebben alle dames het diploma 'restauratieve techniek' be haald. Dat is een specialisme gericht op piëteitsvolle verzorging van overledenen. Ten opzichte van landelijke resultaten heeft de groep uit Mid delburg zeer goede resultaten behaald. De cursisten hebben in middels een stageplaats bij diverse bedrijven in de uitvaart branche. De geslaagden zijn: Janneke den Besten; Anita van den Dries; Henny Fisser; Janny Mijnsbergen; Joke Jonkers; An- T Mackaav MADE/ETTEN-LEUR - Aan de vooravond van de Touretappe naar Bordeaux wordt op het terras van Het Witte Paard in Etten-Leur het vergeelde plakboek van Leo van der Pluijm regelmatig geraadpleegd om de fei ten van 41 jaar geleden correct te kunnen reproduce ren. Er wordt niet gesproken over de bidon van Tom Steels, de knie van Mario Cipollini, de revanchegevoe- lens van Erik Zabel en de sprintkwaliteiten van Jeroen Blijlevens. Wel over die dekselse Roger Hassen-forder, die in 1956 de toen 21-jarige Tourdebutant Leo van der Pluijm op het gekleurde cement van Bordeaux ordinair flikte en een eind maakte aan een ononderbroken reeks Nederlandse triomfen in de Franse wijnstad. 9Roger Hassenforder en Leo van der Pluijm. bij een jachttrofee. Recentelijk hebben Van der Pluijm en Hassenforder de vre despijp gerookt, nadat de Elzas- ser met wijn, kaas en dewaar- heid op de proppen was geko men. door Kees Maas Eerst maar even terug naar 1956. Van der Pluijm maakte deel uit van de Nederlandse ploeg, die onder andere ook Mi chel Stolker, Gerrit Voorting, Wout Wagtmans, Jan Nolten en Wies van Dongen herbergde. De Madenaar put uit zijn geheu gen en het plakboek. „Vier jaar achter elkaar had een landge noot in Bordeaux gewonnen en die traditie wilden we aanvullen met de vijfde triomf op rij. Jan Nolten en ik kregen van ploeg leider Kees Pellenaars de op dracht om met elke ontsnapping mee te gaan. Vanuit het vertrek in La Rochelle was het raak. Tien renners in de aanval en ik was attent. Op tachtig kilometer voor de aankomst in het stadion van Bordeaux leek het peloton ons terug te pakken, maar met Ro ger Hassenforder en de Zwitser Traxel weigerde ik te capitule ren. De anderen werden opge slokt en wij konden wegblijven door even extra hard op de pe dalen te stampen. De zoon van Willem Teil moest veertig kilo meter verder afhaken en vanaf dat moment kwam Roger Has senforder niet meer aan de lei ding. Ik kon niet aan hem vra gen hoe zijn vork in de steel zat, want ik sprak geen woord Frans. Op mijn vragende blik reageerde hij in gebarentaal. Hij stak een vinger op en wees daar na naar mij en vervolgens liet hij twee vingers zijn en priemde daarmee naar zichzelf. Kortom hij probeerde duidelijk te ma ken, dat hij geen kopwerk meer kon doen en dat ik de etappe mocht winnen. Veertig kilometer resteerden er nog, met Hassenforder als een blok aan mijn achterwiel. Ik hield vol en leek te worden be loond, maar in het stadion knal de de hartstochtelijk aangemoe digde Fransman langs me heen. Een droom spatte als een zeep bel uit elkaar. Ik was des duivels en wilde Hassenforder te lijf gaan, maar journalisten hielden me tegen, 's Avonds werd in ons hotel een krat wijn bezorgd, maar daar heb ik geen druppel van aangeraakt. In datzelfde jaar stond ik nog derde in de algemene rangschik king en toen in Parijs de eindba- lans werd opgemaakt bleek dat ik dertigste was geworden. Met de wrange nasmaak aan Bor deaux in de bagage keerde ik te rug naar het Brabantse land. Elk jaar als de karavaan in de stad aan de Garonne arriveert komen de herinneringen aan die dag bovendrijven." Leo van der Pluijm bouwde na zijn actieve wielercarriere aan een maatschappelijke toekomst die in de wereld van de schoenen bleek te liggen. Hij realiseerde met zijn gestaalde karakter een schitterende zaak; deze wordt momenteel gerund door zijn zo nen, die de liefde voor de schoenhandel met de paslepel voorgeschoteld kregen. Senior kreeg tijd voor andere dingen zoals het organiseren van de profwielerronde van Made en het bezoeken van de thuiswed strijden van NAC. In het sponsorhome van de Bre dase geelzwarten leerde hij Jack Wijne kennen, algemeen direk- teur Noord-Europa van Mac Dermid een bedrijf dat in Etten- Leur de thuishaven van de Be nelux heeft. Wijne, afkomstig uit Lage Zwaluwe, is een echte sportliefhebber („Voor formule 1 autoraces, motorsport, voetbal en wielersport kunnen ze me zelfs 's nachts wakker maken") en hij kende Van der Pluijm nog van vroeger. Vandaar dat bij Wijne meer dan een fietsbelletje ging rinkelen toen hij bij een van zijn vele za kelijke activiteiten in Kaysers- berg het uithangbord van hotel brasserie Chez Roger Hassen forder zag. „Na afloop van Fe- ijenoord-NAC vroeg ik aan Leo wat Hassenforder 41 jaar gele den heeft geschoven, toen uit het antwoord bleek dat het slechts een krat wijn was geweest stelde ik voor om met Leo naar de El- zas te rijden. Het werd een on vergetelijk weer-zien." Van der Pluijm: „hij kende me meteen en noemde zelfs mijn voornaam. Roger was gechar meerd van onze komst en heeft in zijn zaak een grote foto han gen van de bewuste aankomst in Bordeaux, helaas heeft hij mij er afgeknipt. Roger wist nog drom mels goed wat er gebeurd is en vertelde dat ik die dag veel beter was. Hij vertelde dat hij vier jaar daarvoor op dezelfde ma nier was beetgenomen door Fer- di Kubler. Het Nederlandse broekie van 21, want dat was ik natuurlijk, moest hij flikken, mede omdat zijn zieke vader in het stadion van Bordeaux zat en 9De mannen van Bordeaux praten bij met behulp van tolk J. Wijne. de tienduizenden Fransen zijn naam begonnen te scanderen. Pellenaars en de ploegmakkers waren boos, ik geestelijk en li chamelijk kapot. Je zult wellicht begrijpen, dat ze me nooit meer een dergelijk kunstje hebben kunnen lappen. Door schade en schande word je immers wijs." Hassenforder won in 1956 vier etappes, steeds werd hij meteen gevolgd door een Nederlander. Pluijms vluchtmakker op weg naar Bordeaux woont in de ge boorteplaats van Albert Sch weitzer. Hij is regelmatig in Afrika voor de jacht, zijn verza meling overwonnen tegenstan ders bestaat naast Leo van der Pluijm uit olifanten, leeuwen, luipaarden en krokodillen. Has senforder was ook de organisa tor van de jacht, die het einde van het leven van de legendari sche Fausto Coppi zou inlui den. "Heeft Leo van der Pluijm een schadevergoeding ontvan gen voor de 'truc speciale' van de geslepen Elzasser Leo en Jack beginnen te lachen en zeg gen in koor: „Het was erg gezel lig in Kaysersberg, de kaasjes en de wijntjes kwamen op tafel, de verhalen kwamen bovendrijven en we waren het met elkaar eens. Na 41 jaar is dat ook de hoogste tijd." YERSEKE - Vorige week wer den aan de mosselveiling in Yerseke 63 scheepsladingen mosselen aangevoerd. De mees te mosselen kwamen van de percelen in de Oosterschelde. De echte kenner haalt zijn zak mes te voorschijn en peutert mossel open en keurt deze. Mooie kleur, lekker vet en dat gaat de mossel rauw naar bin nen. Lekker zeg! Prima kwali teit. Deze week komen de mosselen pas in de handel en dus op de menulijst van de restaurants. Tussentijds worden de verkoch te mosselen op de percelen van de koper gestort en kunnen ze daar ontzanden. Het mosseldorp bij uitstek, Yer seke, leeft weer op. De mossel industrie gaat weer op volle toe ren draaien. De toeristen komen zich tegoed doen aan de zilte lekkernij uit de Zeeuwse wate ren. Een dag in het jaar stromen de toeristen massaal Yerseke. bin nen. Zaterdag 16 augustus is het weer 'mosseldag', een dag die staat voor gastvrijheid en gezelligheid. Een feest met tal van attracties, muziek, terrasjes en niet te vergeten gratis ge kookte mosselen eten op het ha venplateau en genieten tijdens een gratis vaartocht op een van de mosselkotters over de Oos terschelde. 's Avonds is er de vlootschouw, het feeërieke tafe reel van de verlichtte kotters op het water is vanaf de dijk fan tastisch is te zien. De vereniging Handelsbelangen Yerseke haakt daarop in met een braderie op de vrijdag 15 augustus, die duurt van 13.00 tot 21.00 uur.. De winkeliers ko men massaal met hun handel naar buiten en gunnen het pu bliek de speciale koopjes ter ge legenheid van de opening van het mosselseizoen. ZOUTELANDE - Vijftigplussers kunnen 22 en 23 juli meedoen aan de beachsport wandeltweedaagse. Deze wordt in samenwerking met wandelsportvereniging WIK (Willen is Kunnen) gehouden door de Zeeuwse Sportraad. Beide 50-plus organisaties bieden de mogelijkheid om fit te blijven. Met een paar wandelschoenen en een goed humeur kan men al aan de slag. De tochten gaan langs zee, strand en duinen. Er is een keu ze uit 5 of 10 kilometer en onderweg wordt een verfrissing aange boden, iedereen is welkom. Inschrijven kost vijf gulden (voor twee dagen), dat kan bij M. Rei- jnders van de Sportraad (telefoon 640700) of bij J. La Rivière van de WIK (telefoon 650902). Start beide avonden om 18.00 uur bij het verenigingsgebouw van De Meeuwen, Westkapelseweg 24 in Zoute- lande. Op 19 en 20 augustus wordt gestart in Dishoek bij de Panne- bar van Zeeland camping Dishoek-Koudekerke op het adres Dis hoek 2. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duin- vlietweg, is tot en met 31 augustus de tentoonstelling 'vlinders in de duinen' te zien. Het is een fraai vormgegeven expositie over het Ne derlandse duingebied en de vlinders die er voorkomen: dag- en nachtvlinders, zeldzame- en algemene soorten. Er wordt informatie gegeven over de leefwijze, de achteruitgang van vlinders en de mogelijkheid tot behoud. Deze inlichtingen wor den geïllustreerd met tekeningen, foto's en objecten. De expo is open van Zondag tot en met Vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, Zater dag van 12.00 tot 18.00 uur. In de heemtuin van het museum wordt elke dinsdagmiddag (in juli en augustus) een roofvogelshow verzorgd om 16.30 en 18.00 uur. Daarvoor komt de Valkerij Equipage van Beieren naar Oostkapel- le. Een valkenier demonstreert met behulp van een kunstprooi hoe de jachtvogel er een snelle duikvlucht naar toe neemt. ZEELAND Reisziekte, ver branding door teveel zon, diar ree, insectenbe ten. Het zijn van die ongemakken die een zorgeloze vakantie in de weg kunnen staan. Vaak zijn ze echter een voudig te vermijden of te ver helpen. Enkele handige tips van de apotheek. Reisziekte komt het meeste voor bij kinderen, met name in de leeftijd tussen twee en tien jaar. Sommigen blijven er echter hun hele leven lang last van houden. Oorzaak is dat je je niet meer met de ogen kunt oriënteren als je op een deinende boot zit of niet op de weg kunt kijken. Het evenwichtsorgaan geeft dan im pulsen aan het braakcentrum in lijkheid en soms braken, bleek zien en zweten. Reisziekte is te voorkomen met een paar een voudige voorzorgsmaatregelen. Eet een lichte maaltijd voor ver trek, rijd niet achteruit in bus of trein en laat kinderen tijdens een autorit uit het raam kijken. De apotheek heeft enkele mid delen in huis die reisziekte kun nen voorkomen. In de bijsluiter of op de verpakking staat hoe lang voor vertrek ze moeten worden ingenomen. U kunt dat natuurlijk ook aan uw apothe ker vragen. andprp klimaat pn an dere eet- en drinkgewoonten krijgen mensen nogal eens diar ree als ze op vakantie zijn. Deze 'reizigersdiarree' is meestal te voorkomen door goed te letten op wat men eet en drinkt. Aan de kleur of smaak van het water valt doorgaans niet vast te stel len of het besmet is. Bij twijfel is het het beste om mineraalwater uit een fles te drinken. Het eten van ongekookt voedsel, schepijs, ongeschild rauw fruit en onvol doende doorbakken vlees is af te raden. Het grootste probleem bij diar ree is uitdroging - vooral bij ba- bv's en bii mensen onHpr dan 70 jaar. Veel drinken is daarom be langrijk. De apotheek heeft di verse middelen in huis tegen diarree en uitdroging. Voorkomen is beter dan gene zen. Dus: gebruik insectenwe- rende middelen op een zomer avond buiten en ga niet zwem men als er veel kwallen in de zee zijn. Mocht een wesp toch gesto ken of gebeten hebben, zoek dan de angel op en trek deze er voor zichtig uit. Bij muggenbeten kunnen jeukwerende middelen verlichting geven (of huismid deltjes als ammonia of aziin) Voor grotere oppervlakten, zo als bij een kwallenbeet, is lido- ea<nezalf of mentholstrooipoe- der geschikt. (Gebruik menthol echter niet bij jonge kinderen). Deze middelen kunnen ook wor den gebruikt bij brandnetel- prikken en (zonne-)allergie. Al deze middeltjes zijn verkrijg baar bij de apotheek. De meeste insectensteken zijn gelukkig ongevaarlijk, behalve voor mensen met een ernstige allergie voor insectengif of bij een beet of steek in uw tong of keel. Ook hier geldt dat voorkomen rin v.-i^«rr^iiVotp rpmedie is. Ga dus niet direct lang in de zon zitten als de huid daar niet aan ge wend is (hooguit een half uur; bij een gevoelige huid korter) en gebruik in het begin een zonne brandmiddel met een hoge be schermingsfactor. Wanneer u toch bent verbrand, kan een koude douche helpen om het ergste leed te verzachten. Even tueel kunt u een pijnstiller ne men. Houd de huid vet. Vakantie-ongemakken zijn vaak eenvoudig te voorkomen of te verhelpen. Ga daarom, voor dat u op reis gaat, langs bij uw apotheek. U krijgt er vakkundig advies. Ook over kleine, maar o zo lasti ge vakantiekwaaltjes.

Scheldebode | 1997 | | pagina 13