School geeft fax aan dierenasiel Prijs voor bijdragen aan gehandicapten Mosseltocht Yerseke-Antwerpen Eigenwijs Speelstad gaat door Zeeland 1997 Kunstuitleen gaat tijdje dicht Gezond afvallen is mogelijk Veerboten varen dagelijks tussen de eilanden Roto ra ct steunt school Praktische Vorming Almanach Kinderen houden van Kloontje Beachsport wandeltweedaagse woensdag 16 juli 1997 Doel GOEDAARDIGE LOBBESEN HALEN FRAAIE KUNSTSTUKJES UIT ZEELAND - Verschillende locaties van de Kunstuitleen zijn de komende tijd gesloten. De Bevelanden Goes gaat van 6 augustus tot en met 6 septem ber dicht; Kunstuitleen Middelburg van 14 juli tot en met 11 augustus; Kunstuitleen Temeuzen van 7 juli tot en met 19 au gustus en Kunstuitleen Vlissingen van 14 juli tot en met 18 au gustus. Van 8 tot en met 20 september wordt speciaal aandacht besteed aan de nieuwe aanwinsten. In de openbare selectieron de zijn honderd werken gekocht en gehuurd van Zeeuwse, Noord-Brabantse en Zuid-Hollandse kunstenaars. Dit jaar be staat de Kunstuitleen in Zeeland 25 jaar. Medio oktober zijn daarom bijzondere activiteiten en interessante aanbiedingen te verwachten. LAND VAN OOIT - Nederlandse kinderen zijn superfan van Kloontje, het reuzenkind uit het Land van Ooit. Een 'land' waar kinderen de baas zijn. Het 'land' ook dat met een televi- sieproduktie is begonnen. Kloontje het Reuzenkind was uitge kozen als hoofdrolspeelster. De avonturen van Kloontje blijken bij de jeugd enorm aan te slaan. Uit onderzoek blijkt dat 94% van de kinderen onder de 12 jaar Kloontje kent, 75% zegt er een grote fan van te zijn. Kloontje is sinds 7 juli weer op Kin demet te zien, de serie loopt tot en met 3 oktober. MIDDELBURG - De leerlingen van de eerste klas VBO/MAVO van de CSW in de Keetenstraat hebben een fax aangeboden aan het dierenasiel. Vijftien leerlingen waren, na een rondleiding in het asiel, zo met het lot van de dieren begaan dat ze besloten er iets voor te doen. Er bleek dringend behoefte aan een fax, hiervoor werd geld in gezameld door twee weken lang tijdens de pauze zelfgemaakte hapjes, appelflappen, pindarotsjes en kruidencake te verkopen. De meeste ouders stelden de benodigdheden gratis beschik baar. Na een succesvolle eerste week werd besloten om nog een weekje door te gaan. Bedrijven en winkels werd gevraagd om een bijdrage. Corrie Quist, beheerder van het asiel, was erg onder de indruk van zoveel initiatief: „iedereen klaagt maar over de jeugd, maar dit mag zeker in de krant. Wie gezond eet en voldoende beweegt, zal waarschijnlijk niet in gewicht aankomen. Maar wat doe je, als er wat pondjes vanaf moeten? De meeste diëten zijn moeilijk vol te houden omdat je er een enorm hongergevoel van kan krijgen. Ook zijn ze niet altijd goed voor de gezondheid. Verstandiger is het om gewicht te verliezen door gezond te blij ven eten en voldoende te bewegen. Neem daarbij een natuurlijk middel waarmee afvallen gemakkelijker wordt. Laksavital is zo'n middel. Het is gemaakt van de zaadvliesjes van het vlo zaad, dat oorspronkelijk uit India en Pakistan komt. Deze zaadvliesjes bevatten gomslijm, dat een hongerstillend effect heeft. Daarnaast zorgt Laksavital ervoor dat de absorptie vanvoe dingsstoffen wordt vertraagd, waardoor de toevoer van calo rieën bij elke maaltijd vermindert. Het natuurlijke middel activeert de darmen en werkt daarom goed bij verstopping of een te trage darmwerking. Neem voor een hongerstillend effect vijf capsules Laksavital vóór iedere maaltijd. Wilt u de darmdoorvoer stimuleren, neem dan twee tot vijf capsules tijdens de maaltijd. Drink altijd voldoende water in het daaropvolgende uur. Laksavital is ver krijgbaar bij apotheek en drogisterij. ZOUTELANDE - Vijftigplussers kunnen 22 en 23 juli meedoen aan de beachsport wandeltweedaagse. Deze wordt in samen werking met wandelsportvereniging WIK (Willen is Kunnen) gehouden door de Zeeuwse Sportraad. Beide 50-plus organisaties bieden de mogelijkheid om fit te blijven. Met een paar wandelschoenen en een goed humeur kan men al aan de slag. De tochten gaan langs zee, strand en dui nen. Er is een keuze uit 5 of 10 kilometer en onderweg wordt een verfrissing aangeboden, iedereen is welkom. Inschrijven kost vijf gulden (voor twee dagen), dat kan bij M. Reijnders van de Sportraad (telefoon 640700) of bij J. La Riviè- re van de WIK (telefoon 650902). Start beide avonden om 18.00 uur bij het verenigingsgebouw van De Meeuwen, Westkapelse- weg 24 in Zoutelande. Op 19 en 20 augustus wordt gestart in Dishoek bij de Pannebar van Zeeland camping Dishoek-Kou- dekerke op het adres Dishoek 2. ZEELAND - De Zeeuwse stichting voor Gehandicapten beleid (kortweg ZSG) stelt dit jaar een prijs beschikbaar voor personen, instanties of organi saties die het afgelopen jaar aantoonbaar hebben bijgedra gen aan de integratie van men sen met een handicap in de Zeeuwse samenleving. De afgelopen jaren ging de prijs naar de stichting Keuzebegelei ding Onderwijs Arbeid voor tra jectbegeleiding van werkzoe kende schoolverlaters met een handicap; naar de speeltuinver eniging Meiveld in Middelburg, waar kinderen met en zonder handicap kunnen samenspelen; naar de stichting Oosterschelde- dagverblijven voor de cadeaus hop met tearoom en copieerwin- kel, waar mensen met een ver standelijke handicap werken en naar de stichting Arduin voor de vele projecten, waardoor de in tegratie van gehandicapten werd bevorderd. Tot 15 september kunnen nieu we nominaties bij de ZSG, Post bus 2054, Westwal 37 in Goes worden ingediend. Doel van de prijs is dat bijvoor beeld bij gebouwen rekening wordt gehouden met de toegan kelijkheid, de bruikbaarheid en bereikbaarheid. Dat voorzienin gen worden getroffen, dat er ge schikte sport- en recreatiemoge lijkheden komen, kortom alle facetten van het dagelijks leven waar ook mensen met een han dicap bij horen. Voorgedragen voor de prijs kun nen individuele mensen, maar ook organisaties en instanties zijn. Het kan gaan om personen of projecten die men uit eigen kring kent of waar men veel waardering voor heeft. De nominaties moeten aan en kele voorwaarden voldoen: een korte beschrijving met argu menten waarom men voor dat project kiest. Het project moet origineel zijn, vernieuwend, het moet een voorbeeldfunctie heb ben en betrekking hebben op de provincie Zeeland. De inzendingen worden direct na 15 september beoordeeld. De prijs wordt 17 oktober in Vliss ingen uitgereikt door burge meester Van der Doef. De Zeeuwse Prijs Integratie Ge handicapten is mede mogelijk gemaakt door CZ-zorgverzeke- ringen. •De prijs die door de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid beschikbaar wordt gesteld. DE» ZEELANDISCHEFV FAHRE FL I,- ZEELAND - Aloude tijden herleven deze zo mer. Een aantal kleine veerboten onderhoudt namelijk in de maan den juli en augustus de verbindingen tussen de 'eilanden'. Voetgangers en fietsers kunnen zich laten over zetten, in totaal zijn veertien verschillende veerverbindingen ope rationeel. Tot in de vijftiger jaren waren de Zeeuwse ei landen in de monding van de Schelde met el kaar verbonden door een netwerk van veer diensten en pontjes. Door de uitvoering van de Deltawerken heeft Zeeland heel wat 've ren' gelaten, de pontjes werden vervangen door dammen en bruggen. Het toerisme nam sterk toe en daarom komt een aantal veer diensten weer in de vaart. In een handig en overzichtelijk boekje, de 'almanak van de Zeeuwse pontjes', is alle infor matie over de veerpontjes opge nomen: tijden, prijzen, duur van de overtocht en historische in formatie. Bij tal van recreatie- bedrijven en alle Zeeuwse VW- kantoren is het boekje voor 1 gulden te koop. Overigens zijn de vaartuigen, waarmee de veerdiensten wor den onderhouden, een traktatie op zich. Het zijn voormalige sleepboten, werkschepen, vis- kotters en rondvaartboten. Omdat de meeste tochten best wat tijd in beslag nemen, kan aan boord iets worden gedron ken of gegeten en natuurlijk kan men uitrusten van de fietstocht en genieten van het vaartochtje. VLISSINGEN - Door een actie van de Rotoract Club is de School voor Praktische Vorming in Middel burg 1.500 gulden rijker geworden. Het geld werd bijeen gebracht door op moederdag een ontbijtservi ce op te zetten. Er werden vijfenzeventig ontbijten bezorgd, een groot succes dus. Het geld wordt besteed aan de school-werkweken. Bedoeling is om de moederdagactie jaarlijks terug te laten keren. FOTO PIET DAVIDSE Eigenwijs, met dezelfde klasse. Nou, daar zaten wij dan met acht man sterk in Wimbledon. 1.600 gulden per plaatsje, exclusief reis. We gingen een wed denschap aan: Een van ons zou gratis 1 jaar de Scheldebode bezorgen als Novot- na zou winnen. Ik zou een heel jaar mijn werk reclame Scheldebode maken als Hingins zou winnen. Niemand geloofde in Hingis: te jong en eigenwijs. Bovendien lang via was het al meer dan honderd voor de jaar geleden dat zo'n jonge speelster had gewonnen. Uiteindelijk wonnen Hingins en ik, zo eigenwijs als we zijn. Bovendien zal ik wel langer dan dat ene jaar re clame maken voor dit week blad, want deze eigenwijze weddenschap met klasse ben ik over 20 jaar nog niet vergeten. D. Swint, Arnemuiden. Dankzij de grote inzet van alle medewerkers en de hulp van een groot aantal kinderen, is de vijf entwintigste Speelstad een feit. En aangezien het een jubileum jaar is, wordt het thema 'reizen' uitgewerkt. Vijf dagen lang komen de kinde ren telkens in en andere tijd te recht: ze kunnen dus dinos aurussen tegenkomen of in het jaar 3001 belanden. Maar hoe het allemaal precies in zijn werk gaat wordt nog geheim gehou den. Het enige dat de medewer kers kwijt willen is: dat er meer hout is dan vorig jaar, er kan dus naar hartelust getimmerd worden. Naast de normale activiteiten zoals schminken, pottenbakken, de waterglijbaan, sport en handvaardigheid, zijn er elke dag spelletjes. Bovendien is de Circus Renz-Berlin terug in het land WESTKAPELLE - Circus Renz- Berlin is terug in het land. Er zijn deze maand optredens in Breskens, Westkapelle en Re- nesse. Wie Renz zegt denkt aan circus. Zo was het in de vorige eeuw, zo is het nog steeds Circus Renz- Berlin is een voortzetting van het in 1842 door de legendari sche Ernst Renz gestichte circus. Het is momenteel een spranke lende onderneming met een feestelijk gevarieerd program ma. Alle facetten van het circus komen er in aan bod. Een ere plaats is nog immer ingeruimd voor het paard, maar ook po ny's, berggeiten en Indische oli fanten zijn er te zien. Verder een heuse fakir, een trapeziste, grondacrobaten en clowns. De optredens worden afgewisseld met een vijftal nummers uit het Chinese Staatscircus, dat bete kent topacrobatiek uit het Oos ten. De ouderwetse circuswagens waarin de artiesten reizen, zijn alleen al een lust voor het oog. Uiteraard zijn moderne toestel len onmisbaar: aggregaten, blusapparatuur en een toiletwa gen mogen niet ontbreken. Een onvervalst stukje roman tiek, de geur van dieren en de nimmer aflatende bedrijvigheid. Het 'sprookje' begint pas echt als de muziek gaat spelen en de schijnwerpers aanflitsen. Het resterende programma: vrij dag 18 tot en met zondag 20 juli in Breskens bij de haven; dins dag tot en met donderdag (22, 23 en 24 juli) in Westkapelle bij camping In den Boomgaard en tenslotte van 26 tot en met 28 ju li in Renesse langs de Stoofweg. Speelstad reist door de tijd VLISSINGEN - De 'speelstad' van dit jaar gaat door en reist door de tijd. Van 4 tot en met 8 augustus, met een grandioze slotmiddag op 9 augustus, kun nen kinderen van 6 tot en met 12 jaar op het bunkerterrein aan de Langeleenweg in Vliss ingen hun vakantiehartje opha len. fietscross nieuw leven ingebla zen. Er worden aardappelen gepoft, beschuiten versierd en een muur beschilderd. Het kleuterdorp gaat echter niet door, hier zijn namelijk niet ge noeg vrijwilligers voor. Er rijden bussen naar de Speel stad: om 08.15 uur Middel burgsestraat Ronde Puntje; 18.19 Oranjeplein VSB-bank; 08.22 't Zwaantje; 08.27 Keer sluis; 08.30 Paul Kruyger- straat/Bloemenlaan; 08.32 Scheldestraat Bloemenhal; 08.34 Scheldeplein; 08.36 Bad huisstraat (ABN AMRO); 08.39 Koudekerkseweg; 08.43 Alexan der Gogelweg en 08.47 Gerbran- dystraat bij de VSB-Bank. Het merendeel van de opstap plaatsen is gewoon bij de ZWN- halte. YERSEKE - Van 25 tot en met 27 juli wordt door de stichting Zeilvaart Zeeland de mossel- tocht van Yerseke naar Antwer pen gehouden voor traditionele zeilschepen. De organisatie is in handen van de stichting Behoud Hoogaars. De vaartocht is in feite een wed strijd naar de oude dokken van Antwerpen. Daar wordt een compleet programma voor oude schepen afgewerkt. Met de Zeeuwse tweemast klipper Avontuur wil men de tocht be geleiden. Ook wordt aan het Belgische programma meege daan. Liefhebbers van een vaartochtje kunnen mee. Kosten 195 gulden per persoon (inclusief ontbijt en lunch op zaterdag en zondag. Vertrek vrijdagavond om 19.00 uur vanuit Goes, zondagavond rond 18.00 uur is het schip te rug. Inlichtingen via telefoon 0113-381777. Historisch De laatste jaren wordt in Zee land steeds meer aandacht be steed aan het cultuur-historisch maritiem verleden onder het motto 'Zeeland Maritiem'. Niet alleen de VOC en de WTC zijn van belang geweest voor Zeeland. Vroeger waren de ei landen geheel afhankelijk van transport over water. Talrijke zeilende beurtvaart- en later stoomdiensten onderhielden de verbindingen. Klipper Avontuur is een van de laatst overgebleven zeilschepen uit die tijd. Het werd oorspron- keljk gebouwd voor het trans port van dijkverzwarings-mate- rialen. Vrijwilligers hebben er de laatste tijd flink aan gewerkt om het aan de buitenkant op te knappen en te restaureren. Een aantal sponsors is daar spon taan op ingehaakt. Om het schip in de vaart te houden wordt het verhuurd. In augustus wil men er ook avondtochten mee gaan houden: vertrek Goes op dins dag-, woensdag- en donderdag avond om 18.30 uur. Doel is om belangstellenden kennis te laten maken met het reilen en zeilen aan boord van dergelijke sche pen. Men mag helpen de zeilen hijsen, sturen, navigeren en der gelijke. Voor 20 gulden mag men aan boord, kinderen tot 5 jaar mo gen gratis mee en die tot en met 14 jaar voor 10 gulden. Zestig plussers betalen f 12,50. Bij de VW Goes kan geboekt worden. I

Scheldebode | 1997 | | pagina 11