msÊK? tik W i SCHELDEBODE 'F-'jes hebben 'anonieme' sponsor in de echte Limburgse vlaai zit 'n zachte 'g' Fietsen, puzzelen en daarna lekker varen Vijfde wop onder grote belangstelling geopend Beverburch schenkt geld aan twee goede doelen i Zomeravondconcert JAlB besteedt aandacht aan seksualiteit Quatre-maïnsgroepen brengen pianomuziek Vakantiewerk en kinderbijslag Politie en milieu (lil) Torenpraot Solexrace Jump Jive volleybaltoernooi achter Sportpunt zeeland t /jjj^ ÜL \flN pi woensdag 9 juli 1997 BIJ SAMENWONEN BESLIST DE MOEDER OVER DE ACHTERNAAM Zaak Hl 2 0118-652700 OOSTKAPELLE - Da's nog eens boffen voor die mannekes van voetbalvereniging Oostkapelle. Er is iemand die voor spelers en leiders trainingspakken geeft, maar hij hoeft er niet zonodig met zijn naam op, ook niet in de krant. Dat is een aardige geste, die door de F-'jes zeker gewaardeerd wordt. Deze maand staat voor het Jongeren Advies- en Informatiecen trum (JAIB) in het teken van de seksualiteit. Er wordt bijvoorbeeld aandacht besteed aan seksueel over draagbare aandoening, de zogenoemde SOA. Vroeger werd het geslachtsziekte genoemd. Soa ontstaat nooit zo maar, het komt van een ander. Het is een ziekte die bij het vrijen kan worden overgedragen. Het kan ern stig zijn, daarom is het nodig om er met behandelen snel bij te zijn. Iedereen kan het oplopen. Daarom is er maar één manier om geen Soa op te lopen: veilig vrijen. Bij het JAIB aan de Hoogstraat 5 in Middelburg, zijn er bro chures over verkrijgbaar. Er is in Nederland een tiental quatre-mainsgroepen voor niet- professionele pianisten die enkele keren per jaar een muziek avond of -middag voor vierhandige pianomuziek verzorgen. Gerard Groenendaal heeft destijds (in 1975) een groep in Am sterdam opgericht. Daarna volgden Utrecht, Groningen, Sneek, Brabant en dergelijke. De groepen, gemiddeld 60 tot 70 leden, hebben een eigen bestuur, op verzoek wordt bemiddeld bij het vinden van een pianospelende partner. Doel is om quatre-main- spelers bij elkaar te brengen. In Zeeland bestaat zo'n groep nog niet. Maar als het aan Mieke Smit (telefoon 0118-613907 na 18.00 uur) ligt, dan komt daar spoedig verandering in. Pianisten die al enkele jaren les hebben gehad, zijn welkom. Als er solo of een eenvoudige sonatine gespeeld kan worden is quatre-main eenvoudig aan te leren. Muziek is er tenslotte voor alle niveaus. Als er voldoende belangstelling bestaat, wordt in Zeeland in elk geval met een groep gestart. Jaarlijks wordt door veel scholieren vakantiewerk verricht. Aan vakantiewerk en de inkomsten welke daaruit voortvloeien zijn wel een aantal regels verbonden, die van belang zijn voor het recht op kinderbijslag. Wat verstaat de Sociale Verzekeringsbank onder vakantiewerk? Onder vakantiewerk verstaan wij werkzaamheden die uw kind verricht gedurende een beperkte periode (in de zomermaanden juni, juli, augustus). Met vakantiewerk mag hij/zij in totaal 1.700 gulden netto bijverdienen (in 1996 was dit bedrag nog 1.650 gulden) zonder dat deze inkomsten van invloed zijn op de kinderbijslag. Deze werkzaamheden mogen geen deel uitmaken van de beroepsopleiding/studie van uw kind. Volgt uw zoon of dochter bijvoorbeeld een opleiding ingevolge het leerlingstelsel en hij/zij blijft gedurende de zomervakantie bij dezelfde werk gever werkzaam, dan kunnen deze werkzaamheden niet gezien worden als vakantiewerk. Voor alles dat uw kind meer verdient dan 1.700 gulden, gelden dezelfde regels als voor bijverdien sten door het gehele jaar heen. Kan mijn kind het hele jaar vakantiewerk doen? Nee, vakantiewerk kan echt alleen worden verricht gedurende de zomervakantie, dus gedurende de maanden juni, juli en au gustus. Indien mijn zoon met vakantiewerk meer verdient dan de be wuste 1.700 gulden? Is het inkomen van uw zoon hoger dan dit vastgestelde bedrag, dan kunnen de m„rinkomsten van invloed zijn op de hoogte van de kinderbijslag. Mijn dochter heeft een bijbaantje op de zaterdag. Nu kan zij bij dezelfde werkgever vakantiewerk doen. Hoe zit het dan? Als uw kind naast de gewone zaterdagen meer dagen gaat wer ken, wordt alleen datgene wat m„r wordt verdiend aangemerkt als verdiensten uit vakantiewerk. Aan de eerdere voorwaarden (vakantiewerk moet echt vakantiewerk zijn en tevens geduren de de maanden juni, juli en augustus worden verricht) dient derhalve te worden voldaan. Heeft u als Sociale Verzekeringsbank informatie in de vorm van een brochure? Jazeker, onze brochure over kinderbijslag is steeds op aanvraag verkrijgbaar. Vraag hier dus gerust naar! Voor overige vragen over de Algemene Ouderdomswet (AOW), de Algemene Kinderbijslagwet (AKW) of de Algemene nabe staandenwet (Anw), kunt u terecht bij het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of „n van de spreekuren van de SVB in de regio. Het districtskantoor Middelburg is ge legen aan de Segeerssingel 10 in Middelburg en er worden spreekuren gehouden in Goes, St.Maartensdijk, Temeuzen, Zierikzee en Oostburg. Voor meer informatie kunt u ons uiter aard ook bellen: 0118 - 691100. Wij zijn op werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. Dit keer hebben we het over de zwaardere milieuovertredingen. De wat zwaardere milieuovertredingen vinden meestal plaats in of door een bedrijf. Bedrijven moeten namelijk een vergun ning van de gemeente of provincie hebben om hun werk te mo gen doen. In die vergunning van de Wet Milieubeheer, staan al lemaal voorschriften waar dat bedrijf aan moet voldoen om vol gens de regels te kunnen werken. Een voorbeeld: bijna iedereen heeft een auto. Dus iedereen komt ook wel eens in een garage. Zo'n garage is een bedrijf die aan allerlei milieueisen moet voldoen. Zo moet de vloer, waar op auto's worden gerepareerd vloeistofdicht zijn. Als dat niet het geval is, zou de bodem kunnen worden verontreinigd door olie en benzine. Ook moeten alle produkten, zoals smeerolie e.d. op een plaats staan waar niets door kan lekken naar de bodem. Als een auto is gerepareerd kunnen bijvoorbeeld de oliefilters niet zomaar in de vuilnisbak worden gegooid. Deze moeten aan een bedrijf worden afgegeven die dat afval - dat 'gevaarlijk of chemisch afval wordt genoemd - mag inzamelen In de garage zelf moet alles netjes zijn. Poetsdoeken, oude accu's e.d. moeten afzonderlijk worden bewaard. Zo zie dat een bedrijf behoorlijk veel moet doen om goed met het milieu bezig te kunnen zijn. Als u zelf uw auto ververst en repareert, moet u er rekening mee houden dat de afgewerkte olie enz. op een voor het milieu, goe de plaats terecht komt. En als u veel reparaties uitvoert, ook voor anderen, zou het best eens kunnen zijn dat u, volgens de milieuwetgeving, een "bedrijfje' hebt en daarom een vergun ning nodig heeft. 'Kinderen zijn altijd de dupe' ZEELAND - Samenwonen is al aardig ingeburgerd in de maatschappij. Het is een gezinsvorm die vrijwel ge lijk staat met net 'normale' huwelijk. Vrijwel, want als er iets misgaat kan het tot problemen leiden. Met name wat de achternaam van de kinderen betreft. De moeder beslist namelijk over de achternaam van het kind, zij kan die naam al bepalen als ze nog maar goed en wel in verwachting is. Bij een scheiding heeft de kroost dan echter geen wettelijke vader. door Ben Donkers Dat overkwam Willem. Hij bel de de redactie en wilde een 'open brief in de krant. Kort sa mengevat komt die hierop neer: 'waarom doe je in hemelsnaam zo moeilijk over onze kinderen? Het is al erg genoeg dat je alles inpikt, waar ik 22 jaar hard voor gewerkt heb. Wat die erkenning betreft is het voor jou eenvoudig te regelen. Je weet hoe de jon gens erover denken'. Willem woonde negentien jaar samen. Er kwamen vier kinde ren die bij de aangifte bij de burgerlijke stand de achter naam van hun moeder kregen. „Ik heb daar niet bij stilge staan", zegt Willem. „Maar nu we gescheiden zijn hebben onze kinderen eigenlijk geen wettelij ke vader." Zijn levensverhaal draait vooral om werken en nog eens werken. „Je verliest de realiteit uit het oog. Ik ben dom geweest, altijd maar werken: eerst de zaak, dan de jongens en daarna mijn vriendin. Je bent uiteindelijk voor je gezin bezig." Willem bouwde een zaak op, die liep als een trein. Hij begon er een groothandel bij. Dat misluk te, de zaak ging failliet. Hij be sloot een bv te starten, de aan delen zette hij op naam van zijn vriendin, fout dus. „Op papier was ze directeur, ik eigenlijk niet meer dan een werknemer. Dat wist ze verdoemd goed, ze gaf me mijn ontslag. Hoe bestaat het, ontslagen uit je eigen zaak, mijn eigen tent." Willem loopt nu in de ziektewet. Het zit niet goed tussen z'n oren. De rechter heeft het ontslag bevestigd. „Bovendien is me een oprotpre mie van 27.000 gulden nette toe gekend. Je werkt je de kolere en eindigt in een vreselijk diep gat. Het grootste probleem is de er kenning van mijn kinderen. Op papier hebben ze nu geen echte vader, ofschoon ze het grootste deel van de week wel bij mij zijn." „Eigenlijk ben ik er niet voor hen. Ik heb er ook geen zeggen schap over. Ik wil die erkenning nu, wat gebeurt er met de jon gens als hun moeder iets over komt? Zij moet tenslotte hard werken, net als ik vroeger. Bij elke scheiding zijn de kinderen de dupe, die hangen er altijd tussenin." „Mijn ex was een goede moeder, dat wel. Maar nu verliest ze door dat harde wer ken eveneens het contact met de buitenwereld. Iedere zelfstandi ge zit daarmee, altijd maar bezig zijn met het werk. De realiteit dat er veel meer is, verlies je uit het oog, daar moet je voor oplet ten. De aandacht moet verdeeld worden, ik weet uit eigen erva ring dat dit heel moeilijk is." Willem is treurig gestemd, maar hij blijft niet bij de pakken neer zitten. Hij is voor zijn jongens op zoek naar erkenning. Via z'n advocaat stapt hij naar de rech ter. Die kan vervangende toe stemming geven. Dat wil zeggen dat hij in de plaats van de moe der kan bepalen of die erken ning alsnog kan volgen. „Zij blijft de moeder en voogd", weet Willem die inmiddels al heel wat meer justitiële bagage heeft. „Ik zou alleen maar de wettelijke vader worden, dat is alles wat ik wil. Uiteraard heb ben de kinderen hun eigen keu ze. Het conflict duurt nu al ne gen maanden, dat is lang ge noeg. VLISSINGEN Wat maakt een vlaai tot een echte Limburgse vlaai? Is het de ziel van het Lim burgse? Is het de 'zachte g' die in elke Limburgse vlaai zit? Het geheim van de smid zal wel nooit boven water komen, maar tallozen hebben zaterdag bij Vlaaienhuis Paddeltje aan de Walstraat 40 in Vlissingen kun nen zien hoe twee echte rasLim- burgse vlaaienbakkers met veel verve en vakmanschap vlaaien maakten. Dus geen act in het kader van het Straatfestival, maar gewoon en demonstratie hoe het moet. Maar ook al zijn de vlaaienbak kers vertrokken, de vlaaien van Paddeltje zijn onvervalst Lim burgs. „Elke dag vers uit Lim burg en dat dag in dag uit", ver zekeren Matty Marteijn en Ra mon van de Meer, die de leiding over Paddeltje hebben. Paddel tje heeft in ieder geval twintig verschillende soorten vlaaien als 'standaardassortiment' en kan dat zonder problemen uit breiden tot 45 verschillende soorten. Daarnaast voert Pad deltje een uitgebreid hand ge maakte Belgische bonbons. Aan het winkelen geweest en trek in een kopje koffie? Paddeltje heeft het. Er is ruimte voor 24 perso nen en wie zich toch aan de kof fie zet doet zichzelf tekort als hij of zij niet tegelijkertijd zo'n punt van een van de vele vlaaien erbij neemt. Geen trek in een vlaaienpunt? Dan kan er altijd nog worden gekozen uit een van de vele bonbons, die per stuk kunnen worden gekocht. Wie een vlaai 'voor thuis' wil hebben kan er uiteraard ook terecht en desgewenst kunnen vlaaien thuis worden bezorgd. Vlaaienhuis Paddeltje (genoemd naar de scheepsjonen van Mi- chiel de Ruyter) is elke dag geo pend van 09 tot 20 uur. Op de zondagen gaat de zaak een uur tje later open. In de zomermaan den is Paddeltje geopend tot 22 uur. TEXTIELMIDDAG Kinderen van 6 tot 14 jaar kun nen zaterdag 12 juli tijdens de opening van het zijdemuseum (13.30 tot 17.30 uur) in Grijps- kerke zelf weven of werken met allerlei textiele materialen. Ze mogen bijvoorbeeld een cocon afhaspelen en de sensatie mee maken dat op nzo'n dingetje een liefst 2000 meter lange zijden draad zit. PUZZELRIT Woensdag 16 juli houdt MAC de Bevelanden een eenvoudige puzzelrit. Inschrijven in het Ca- sembroothuis aan de Nieuw- straat in Kamperland tussen 18.30 en 19.30 uur. BLUE SPIRIT Het Blue Spirit Drum Bugle Corps Middelburg heeft de tweede prijs behaald op het we reld-muziekconcours in Kerk- rade. Het korps scoorde 76 pun ten in de hoogste divisie van de showwedstrijden, goed voor zil ver. Blue Spirit verzorgde een prima show, het was de eerste keer dat aan het grote concours werd deelgenomen. Het is kermis in Colijnsplaat en zaterdag 12 juli wordt er een so lexrace verreden, die is georga niseerd door de C.C.B. Er wor den veel deelnemers verwacht van de Bevelanden. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur in bar 'Bin zo vrom' aan de Havelaarstraat. Om 15.00 uur is de start. KAPELLE - Het comité Zuid- Beveland van de stichting Woord Daad houdt zaterdag 12 juli i.s.m. de +16 Jeugdver eniging van de Ger. Gemeente te Kapelle een puzzeltocht voor fiets en auto. Aansluitend is er een vaartocht op de Ooster- schelde. De opbrengst is be stemd voor de bouw van huizen voor de straatvegers in India. De inschrijving voor de puzzel- tocht is bij de Petrakerk aan de Goesestraatweg te Kapelle tus sen 12.30 en 14.30 uur. Wie al leen met de vaartocht mee wil kan vanaf 14.00 uur inschrijven bij de Mosselveiling in Yerseke. De vaartocht wordt uitgevoerd door twee mosselkotters. De eerste afvaart is om 14.00 uur, de vaartijd is ongeveer een uur. Het is de bedoeling dat er tot 17.00 uur elk half uur een af vaart plaatsvindt. Aan de puzzeltocht is een kleine prijsvraag verbonden. De prijs uitreiking is tussen 15.00 en 17.00 uur in de mosselveiling. In de mosselveiling wordt vanaf 14.00 uur doorlopend een film vertoond over de mosselcultuur. Door de mosselhandelaren in Yerseke zijn potjes mosselen beschikbaar gesteld, die ten ba te van de actie worden verkocht. De kosten voor de fietstocht be dragen 5 gulden (kinderen tot 12 jaar 2 gulden 50; een gezins- kaart ongeacht het aantal perso nen kost 20 gulden (vaartocht inbegrepen); kosten autopuzzel- tocht 10 gulden; de rijders van de autopuzzeltocht betalen 5 gulden voor de vaartocht. Ook degenen die enkel de vaar tocht mee willen maken betalen dit bedrag (kinderen 2 gulden 50; voor een gezinskaart 20 gulden). GOES - Op de terreinen achter Sportpunt Zeeland aan de Ring baan-Oost in Goes wordt op za terdag 12 en zondag 13 juli een Jump Jive volleybaltoernooi gehoudenvan Bakkerij Van Strien (Zierikzee). Dit is het grootste internationale buitenvolleybaltoernooi in Zee land en omstreken en werd geor ganiseerd door de volleybalver eniging Mytilus uit Goes. Tijdens deze krachtmeting, die zijn vijfde editie beleeft, komen deelnemers in actie uit Neder land, Belgi%o, Duitsland en En geland. Er worden ongeveer 150 teams verwacht. Dit betekent dat zo'n 1200 man op de terrei nen zullen verblijven. De meeste deelnemers arriveren al op vrij dag en slapen op de camping van Sportpunt Zeeland. Er wordt gespeeld op gras en volgens NeVoBo regels 6 tegen 6. De teams kunnen inschrijven op het niveau wat ze willen spelen. Dit varieert van recreatief ge mengd tot aan tweede divisie landelijk. Bij een evenement van deze omvang is naast het spelen xrnn r\^r rJa c^po'' OT-» gezelligheid belangrijk. Van daar dat er ook gezellige feesten gehouden worden en op beide speeldagen ook in een hapje en drankje voorzien wordt. Op za terdag en zondag spelen de deel nemende teams in toemooi- vorm. De finales zijn op zondag middag. Primeur Als speciale attractie en publiekstrekker krijgt het Bakkerij Van Strien Jump Jive toernooi een bij zondere primeur. Na het houden van het Europees kampioen schap luchtkussenvolleybal tij dens een vorige editie komt men nu met het Europees kampioen schap watervolleybal. In een bassin van 12 meter doorsnede kunnen deelnemers in 2 tegen 2 of 3 tegen 3-vorm elkaar bekam pen. Het betreft een nieuwe tak in de volleybal sport, die vooral bij hoge temperaturen gespeeld dient te worden. Als het Euro pees kampioenschap een succes wordt kan het zijn dat het door de organisatie van het Bakkerij Van Strien Jump Jive toernooi deze nieuwe tak van sport bij het Olympisch Comit, wordt aangemeld als demonstratie 0Het team wijkbemiddelaars met vlnr zittend: Johan Walhout, Wim de Vos, Jaap Theune, Jaques den Engelsman. Staand vlnr: Henk en Vera Barentsen, Jan Helmons en Lieven Theune. ARNEMUIDEN - Het vijfde 'wijkondersteuningspunt' in de gemeente Middelburg werd in Arnemuiden geopend. Daar wa ren veel kinderen bij omdat ze graag aan de ballonnenwed strijd mee wilden doen. Het ondersteuningspunt, een uitvloeisel van het wijkbeheer- rnitro TV* m c drempelige toegang tot gemeen telijke diensten. Mensen met vragen of klachten betreffende hun woonomgeving kunnen er terecht. Het kantoor is open op dinsdag-, woensdag- en donder dagmorgen tussen 10.30 en 12.00 uur. De bemiddelaars zorgen dat de meldingen bij de juiste in- Scheiden, of je nu getrouwd bent of niet, het geeft een hoop narigheid. Onder het toeziend oog van Charlie Pouwelse, voorzitter van de ouderraad, worden de cheques overhandigd. MIDDELBURG - Openbare basisschool De Beverburch heeft weer eens goed uitgepakt. Elk voorjaar staat een grote rom melmarkt op het programma. Van de opbrengst worden extra's voor de school zelf gekocht en een ander deel van het geld gaat naar een goed doel. Twee dit keer: de EHBZ (Eerste hulp bij zeehonden) en de Mid delburgse kinderboerderij De Klepperhoeve. Afgelopen dinsdag werd het geld overhandigd door de jongste en oudste leerling, respectievelijk Jessie Rijkse en Frans Stroo. Beiden mochten 450 gulden geven. GOES - Erik Vandevoort uit België verzorgt donderdag 10 juli van 19.30 tot 20.30 uur een concert op het carillon van de Grote Kerk in Goes. Zijn pro gramma vermeldt composities van eigen hand, beiaardbewer kingen en originele beiaardwer ken. Erik Vandevoort (1957) kreeg een brede muzikale oplei ding aan het Lemmeninstituut te Leuven, het Koninklijk Mu ziekconservatorium te Brussel en het Muziekconservatorium te Maastricht. Aan het Muziekcon servatorium te Brussel behaalde hij onder meer een eerste prijs orgel. Na zijn studies bleef hij nog jaren verbonden aan deze instelling als leraar. Hij ver diepte zich in jazz en elektroni sche muziek en was geruime tijd verdienstelijk als big-band- en koordirigent. In 1996 behaald hij het diploma aan de Konink lijke Beiaardschool te Mechelen. Thans is hij leraar orgel, bege leiding en samenspel aan de Noord-Limburgse Muziekaca demie, organist-titularis aan de St. Trudokerk te Peer en stads- beiaardier van Peer en Roer mond. Een goede luisterplaats is de Manhuistuin waar tevens het pro grammaboekje verkrijgbaar is. Verschijnt in eeh oplage van 49.511 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Ar nemuiden. Domburg Barietorke, Middelburg, Valkenisse, Veere. Vlissingen. Weslkapelle Kantoor Vrijlandstraat 33d, Postbus 70114330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 Inleveradressen "Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen 'Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Bladmanager Kees Maas, tel.(privé): 0165-504691 Advertentieverkoop Tijdens kantooruren tel: 0118-652700 Sonja Broeders (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0118-479084 Peter Boelee (vertegenwoordiger) tel.(privé): 0164-246733 Marcel Schreur (vertegenwoordiger) tel. (privé): 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel: 0118-652700 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Correspondenten Tannie van Eek, tel. 0118-460594 Ad Roos, tel. 0118-602860 06-53265518 Marcel van der Voort, tel. 0118-633535 Redactie Tijdens kantooruren tel.0118-652700 fax: 0118-652701 Ben Donkers, tel.(privé): 0165-552493 Afsluittijd redactie: maandag 12.00 uur Fotografen Harry de Lange, tel.(privé): 0118-625195 /06-54335459 Piet Davidse, tel.(privé): 0118-623594 Bezorging Voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen f> IQO« i Zi,irk*'est - Nederla^,0 V

Scheldebode | 1997 | | pagina 9