'Sfeer van verre Oosten wordt benaderd' J z 326c de Golfbaan! Concerten Holland Boys Paauwenburgschool heeft plein opnieuw ingericht vakantieweek voorde jeugd met zwemmen ÉlL Hwplflr O Q Pop-, jazz- en wereldmuziek op podium in Bellamypark E L K E W E E K HUIS AAN HUIS OP WALCH E R E N i Nisse hoort licht-klassiek GROENKALENDER De Fietshelm LU ISJ LU LU WOENSDAG 9 JULI 1997 'n Pittig feestje bouw ie op Tel. 418653 Meedoen met de kleurwed- strijd van Bassie Adriaan kan een vrijkaartje voor de voorstelling van dinsdag 29 juli in Oostkapelle opleveren. Scheiden, of je getrouwd bent of samenwoont, levert altijd problemen op. Middelburger Willem weet er van mee te praten. Je wint een Fiat Punto maar hebt geen rijbewijs. Dat overkwam een echtpaar uit Scherpenzeel dat in Arnemuiden de Punto won. ZEEUWSE STUDENTEN LOPEN STACE AAN ANDERE KANT VAN DE WERELD Niveau Ondoorzichtig Paniek De eerste trekbewegingen VOOR DE DERDE MAAL PASAR MALAM (ASEAN) IN ZEEUWSE HOOFDSTAD Handhaven Nieuw Wieteke INSTITUUT LEB0NHEUR T otaalverzorqinq en natuurgeneeswijzen Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen VLISSINGEN - Het Straatfestival van Vlissingen gaat gewoon door. Dat de pop- en wereldmuziek goed vertegenwoordigd is moet komend weekeinde blijken. In het Bellamypark staat een levensgroot podium waarop een avontuurlijk muzikaal pro gramma wordt gebracht. Dat kunnen compleet nieuwe acts zijn, maar ook optredens van 'ouwe rotten' die hun sporen al ruimschoots verdiend hebben. In het Arsenaaltheater staan vanaf vanavond tot en met 12 juli dubbelconcerten van internationaal bekende harpspelers op het programma. Zaterdag is ook de finale van de compositie wedstrijd, dat gebeurt in een tent die voor het Arsenaal staat opgesteld, en de foto-tentoonstelling Vluchtelingen in Beeld is nog te zien van 10 tot en met 12 juli. MIDDELBURG - Drie concerten staan zaterdag 12 juli van het Holland Boys Choir op de agenda. Het eerste begint om 13.00 uur in de hervormde kerk van Brouwershaven. Daarna gaat het gezelschap naar Haamstede waar om 16.00 uur in de hervorm de kerk wordt gezongen en vervolgens naar Middelburg voor het slotconcert (aanvang 20.00 uur) in de Nieuwe kerk. Er is een gastoptreden van bariton Piet Baarssen uit Urk. Toegangskaartjes zijn bij de VVV te koop en zijn dan 5 gulden goedkoper dan bij de ingang van de kerk. VLISSINGEN - Het is feest bij de Paauwenburgschool het plein is namelijk opnieuw ingericht. Het is geen speelplaats meer met alleen maar tegels. Het schept de illusie van een ruim tereis. Opvallend is de metershoge muurschildering van het heelal. Er zijn lantaarnpalen voorzien van verlichte manen en sterren. De ruimteraket in futuristische kleuren wijst naar het heelal. Het openbaar groen is meer aangepast zodat het plein een uitnodigend karakter heeft. Het vernieuwde schoolplein is een project van veel medewer kers die er in het kader van de wijkaanpak Sociale Vernieuwing aan begonnen zijn. De plaatselijke kunstenaar Eric Brandts heeft de ideeën uitgewerkt. De officiële opening is woensdag 16 juli. De dag begint om 10.00 uur met het kinderfeest dat geheel in het teken staat van de ruimte. Alvorens de burgemeester om 13.30 uur het plein opent is er een feestmaaltijd voor de kinderen. SCHELDEBODE 'Alles is groot in Zuid-Afrika' ZUID-AFRIKA - Alles is groot in Zuid-Afrika: de huizen, de ruimte, de afstanden en de ver schillen tussen arm en rijk." Dat is in grote lijnen zo'n beetje de indruk van de Zeeuwse studen ten die op dit moment aan de an dere kant van de aarde stage lo pen. Dat is een onderdeel van hun studie aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Natuurlijk hadden ze ook in Ne derland stage kunnen lopen, in Zeeland zelfs, maar de trek naar avontuur was voor de jongens sterker dan de hang naar moe ders' pappot. Dus een afspraak maken, een ticket kopen en de koffers gepakt. Jeffrey Vader (Domburg), Jan-Willem Simon- se (Westkapelle), Leon Wijkhuis (Ritthem) en Michel van Velsen (Middelburg) hebben hun prak tijkperiode in de omgeving van Johannesburg. Jeffrey werkt bij een staalfa briek in Vanderbijlpark aan een luchtgordijn voor een oven. Dat is werk op HTS-niveau. Het werktempo is echter niet met dat in Nederland te vergelijken. „Het gaat allemaal twee tandjes lager. Als je gewoon om een handleiding vraagt, duurt het minstens een week en dan moet je er nog twee keer om vragen." Michel loopt stage bij een be drijf dat bijna heel Zuid-Afrika van stroom voorziet. Een groot bedrijf met een héél groot hoofdgebouw in Johannesburg. Delta Nutsbedrijven zou gemak kelijk op de binnenplaats kun nen staan. Michel schrijft een handleiding om bepaalde metin gen te verrichten, bovendien werkt hij aan stroomonderbre- kers. „Maar het bedrijf heeft een beetje 'n ondoorzichtige organi satie, ze zijn niet altijd even gul met het geven van informatie. Jan-Willem werkt zich uit de naad bij een staalconstructie bedrijf waar van alles en nog wat wordt gemaakt: van kleine landbouwmachines tot stoelleu ningen. Om die leuningen te kunnen buigen heeft Jan-Wil lem zelf een machine ontwor pen. „Een leuke combinatie van tekentafel en praktijk is dat." Leon zit in Heidelberg. Bij Vam- co Steel rekent hij staalcon structies door op sterkte en be lasting. „Dat lijkt overbodig, maar als een tandwiel minder zwaar kan worden gemaakt, be tekent het wel een besparing op het materiaal. Het kan soms wel 20% goedkoper."Hij spreekt van een 'prachtige ervaring'. „De mentaliteit ten opzichte van het werk viel me meteen op. Als ze op donderdag vrij zijn, zie je ze vrijdag ook niet." De Nederlanders vinden wel dat het verschil tussen blank en zwart nog steeds aanwezig is. In de vil lawijken wonen nagenoeg alleen blanken, in de hutten en krotten wonen uitsluitend zwarten. Ook het werk is op die manier verdeeld: de goede banen zijn voor de (goed opgeleide) blan ken, het ongeschoolde werk is voor de zwarten. „Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, maar de verschillen blijven schrij nend." Een van .de studenten hield de deur open voor een werkster, een zwarte vrouw die met een emmer zeulde. Ze raakte meteen in paniek, ze dacht dat de stu dent iets van haar wilde. De baas was verontwaardigd 'want je houdt voor een zwarte de deur toch niet open.' Even tijd voor ontspanning. Drie Zeeuwse studenten op stage in Zuid-Afrika. vlnr: Luc Maenhaut, Jeffrey Vader en Jan-Willem Simonse. FOTO JOHANNA BROUWER VEERE - De jeugd kan tijdens de vakantie genieten in Zeeland. De stichting YMCA Vakanties zorgt landelijk voor honderd va kantieweken zowel in Nederland als het buitenland. In Zeeland staan drie weken gepland, en daar zijn neg plaatsen vrij. Voor jongeren van 8 tot en met 11 jaar wordt een weekje in Re- nesse gehouden. Gelogeerd wordt in blokhutjes achter de dui nen. Kosten 265 gulden voor de periode van 2 tot en met 9 au gustus. Kinderen van 12 tot en met 14 jaar kunnen op avontu- renkamp in Veere. Vlotten bouwen, een dropping en zelf eten klaarmaken kan allemaal. Kosten 285 gulden voor eveneens de periode van 2 tot en met 9 augustus. De iets oudere jeugd (15 tot en met 17 jaar) kan naar een zeil- en surf kamp en er wordt zelfs een nachtje met de kano op uit ge trokken. Kosten 425 gulden, eveneens van 2 tot en met 9 augus tus. Inlichtingen bij Ingeborg Marijs in Groede, telefoon 0117- 371390. NISSE - De tijd lijkt er stil te staan, de veertiende-eeuwse kerk en de oude waterpomp ademen de rust van vervlogen tijden. De oude huisjes zorgen voor een sfeervolle aanblik, ver weg van het drukke vakantieverkeer. Bij zo'n sfeer hoort licht-klassieke muziek. Dat hebben de ini tiatiefnemers ook gedacht toen ze de muziektent op het Dorps plein weer in gebruik wilden nemen. Een keer per jaar klinkt er de muziek waarvoor hij destijds is gebouwd. Komende zaterdag 12 juli is dat weer het geval. De traditie krijgt nieuwe impulsen tijdens de 2e Pastorale au Parvis. Geen versterkte rock of oor verdovende monotone house, maar muziek die past bij het plat telandskarakter. Romantische muziek, uitgevoerd door regio nale- en buitenlandse musici. Tussen vier en elf uur 's avonds treden diverse ensembles, solisten en een compleet kamerorkest op. séiyem STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP| Het was nog maar net juni, toen een dage lijks groter wordende groep spreeuwen zich elke avond luidruchtig verzamelde in de boomtoppen in het stadspark. Dat was de eerste voorbode van de naderende herfst- trek. Nu het op de ka lender nog maar net zomer is nemen de trekbewegingen in snel tempo toe. De eerste gasten uit het hoge noorden zijn al weer gearriveerd. Aan de kust zijn het zilver plevieren en rosse gruttos die om wat voor reden dan ook niet aan een volledige broedcyclus toekwamen. In het weiland zijn de eerste goudplevieren gearriveerd. De broedvogels van het weiland verdwijnen in rap tempo. Grutto's en tureluurs trekken met hun jongen naar de kust om zich nog eens goed vol te eten voordat de grote trektocht begint. Kieviten vormen groepen die, vaak gemengd met spreeuwen en kauwen nog wat in de polder blijven dralen, voordat ze naar het zuiden trekken.Van die trek is oppervlakkig beschouwd niet al te veel te merken. Want vo gels als de kievit en de spreeuw trekken weliswaar weg, maar hun plaats wordt ingenomen door soortgenoten die enkele hon derden kilometers noorde-lijker gebroed hebben. De kievit is bovendien een uitgesproken gelegenheidstrekker. Onze kwak- kelwinters zijn vaak zo zacht dat de noodzaak om weg te trek ken niet aan de orde is. In dat geval blijft de kievit ook in de winter een gewone verschijning. Pas als er een koufront nadert vindt er massale wegtrek plaats. In feite is de vogeltrek dus een verschijnsel dat zich in alle seizoenen voordoet. De pieken tre den op in voor en najaar, maar ook de zomer en dé winter bren gen hun typerende trekbewegingen met zich mee. ;vu.' MIDDELBURG - „De kracht van het evenement moet liggen in een zo authentiek mogelijke opzet. Een niet onbelangrijk doel is om een breed publiek te bereiken. En uiteraard op de eerste plaats iedereen kennis laten maken met Indonesië", vertelt SEM-voorzitter Hans van der Kam als hij praat over de Pasar Asean die komend week einde in Middelburg wordt gepresenteerd. SEM staat voor Stichting Evenementen Middelburg. In 1995 werd voor de eerste keer in Zeeland's hoofdstad een Pasar Malam gehou den. Toen al een driedaags evenement in de buitenlucht op de Markt onder het toeziend oog van het fraaie gotische stadhuis. Malam uit het Verre Oosten. Vandaar dat we redenen genoeg hebben om op de ingeslagen weg voort te gaan. Vorig jaar resul teerde dat in de tweede editie met voornamelijk aandacht voor de producten, de cultuur en de reismogelijkheden naar Indone- door Ben Donkers „Zover bekend was destijds een meerdaagse Aziatische dag- en avondmarkt als buitenfestiviteit nog niet eerder in Nederland gehouden", weet Van der Kam. [et bleek een succes te zijn, zo wel deelnemers als publiek ge noten er met volle teugen. „Dat kon bijna niet anders. Zeker om dat de opzet: een artiesten pro gramma en de locatie alles in zich hadden om in het sfeertje te komen. Je proeft er de Pasar „Dit jaar willen we het succes volle concept handhaven en waar mogelijk verfijnen. Naast Indonesië worden ook Thailand, Maleisië, Singapore, Vietnam, de Filippijnen en Brunei, de zo genoemde Asean-landen, erbij betrokken." De Pasar Malam wordt 11, 12 en 13 juli gehouden, gewoon onder de naam Pasar Asean Middel burg. De organisatie heeft nog immer 1 als doel: het evenement een zo authentiek mogelijke uitstraling te geven aan het land uit de Gor del van Smaragd. Veel in Neder land wonende mensen hebben er hun 'roots' of herinneringen aan de tijd dat ze er werkten, woon den of toeristisch op bezoek wa ren. Daarom komen veel bezoekers met nostalgische gevoelens naar Middelburg. Ze ontmoeten er gelijkgestemden en maken er met z'n allen een feest van. Het indonesië van nu heeft nog steeds interessante culturen, maar ook moderne toeristische mogelijkheden. „Daarom moet De Pasar Malam wordt voor de derde keer gehouden. Een evenement dat niet compleet is zonder In donesische deelnemers. je als organisatie van een Pasar Malam rekening houden met verleden en heden. Een verant woorde mixture maken die ge waardeerd wordt bij het een groot publiek. De SEM doet er alles aan om dat te verwezenlij ken, zowel wat de verkoop en presentatie van (culinaire) pro ducten betreft als bij de invul ling van het podiumprogramma. Het 'verre oosten' komt steeds dichterbij door snelle verbindin gen en betaalbare vervoersmo gelijkheden. De Pasar Asean speelt daar actueel op in." Nieuw is dat de SEM besloten heeft om dit jaar samen te gaan werken met organisatiebureau Sinar-Evenementen. Dit bureau zorgt elk jaar voor een pasar in Belfeld en Tegelen (1, 2 en 3 au gustus). SEM en Sinar hebben elkaar gevonden omdat ze de zelfde visie hebben over het doel en de opzet van pasars. Die sa menwerking heeft voordelen voor artiesten en deelnemers. Vrijdag en zaterdag beginnen de podiumoptredens om 12.00 uur, zondag om 13.00 uur. Een kleine greep uit de optredens: vrijdag om 14.30 uur treedt de Middel burgse dansgroep Bunga Tjenkeh op. Het zijn ze ven jonge dames van 9 tot 15 jaar die traditionele Molukse dansen laten zien. Rudy van Daim treedt solo op en een keer met een bandje. De Salamony Sisters, meisjes die al jaren deel uitmaken van kerkkoor Sion, komen vrijdagavond vanaf 20.30 uur in actie en Andres (van het voormalige duo Sandra en Andres) sluit de avond af. Zaterdag wordt de 'dagsluiting' verzorgd door niemand minder dan Justine Pelmelay. Maar voor het zover is treedt een keur van artiesten en performers op: onder andere Chiangmai Thai Dance, Phon Sagu en Franciss Parr, beter bekend als Lady Soul. Landelijke bekendheid kreeg ze in de soundmixshow als Patti Labelle. Ze boeit het pu bliek zodra ze het podium op komt. Haar act wordt omschre ven als: een grandioze zangeres met een dijk van een stem en een perfecte show. Bij een heuse Pasar Malam mag Wieteke van Dort natuurlijk niet ontbreken. Zij komt zon dagmiddag om kwart over vier. Voor die tijd zijn de Tempoe Doeloe Minstrels te zien en te horen en komt Laras Ati dansen. Wieteke is uiteraard geen onbe kende. Ze is in Soerabaja gebo ren (1943) en kwam op 14-jarige leeftijd naar Nederland. Al snel was ze op tv te zien. De Late La te Lien Shows kunnen de echte Indonesië-liefhebbers zich on getwijfeld nog herinneren. Maar er is nog zoveel meer. De demonstratie Pencak Silat, een typisch Indonesische gevechts kunst, de paté- en de bamboe- dans uit Thailand, de kaarsen- dans en de zogeheten zegenin gen-dans die de traditionele overtuiging van het Thaise volk vertegenwoordigt. De Pasar Malam heeft het alle maal: vrijdag van 12.00 tot 23.30 uur; zaterdag van 12.00 tot 23.30 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Koningin Julianalaan 30 Arnemuiden Telefoon: 0118-601702 Veilig Verkeer Nederland wil in Zeeland een fiets- helmproef houden. Met hangen en wurgen is men er in geslaagd om negen "vrijwilligerste vinden. Als de zomer voorbij is gaan ze van start, negen Zeeuwen van 55 jaar en ouder gaan dan voor hun veiligheid vier weken fietsen met de helm op. Leuk, dat zo'n experiment juist hier plaats moet vinden. Indertijd bij de invoering van de bromfietshelm werden de nog in Zeeuwse klederdracht gestoken solexrijdsters genegeeerd. Kap af, muts af, helm op en anders ga je maar fietsen. Ondertussen zijn we weer terug bij af want de fietshelm dreigt er aan te komen. En dat staat toch elegant. Stel je voor, Piet en Marie, in de VUT en tijd genoeg, op de fiets op verjaardagsvisite. Marie d'r nieuwe jurk aan, net door de kapper gewatergolfd, en Piet in z'n zon dagse pak met zijn onafscheidelijke geruite pet op. Zet daar maar eens een fietshelm op. Het is voor hun veiligheid, maar hoe komt die in het gedrang? Niet door die beukenboom die er al twintig jaar staat, niet door de stoepranden want daar fietsen ze niet op. Niet door rood licht want ze wachten op groen. Wel door die auto die vlak voor hun fiets wielen wegafsnijdend rechtsaf slaat. Wel door zo'n ongehelmde twintigkilometer-scooterrijder die je met vijftig kilometer per uur geen voorrang meer kan verlenen. Waar het eigenlijk om draait, is dat door het onverantwoord verkeersgedrag van ande ren, de zogenaamde zwakkere verkeersdeelnemers moeten boeten. Als iedereen zich eens wat meer zou richten op de andere verkeersdeelnemers, zou dat niet misschien een beetje helpen? Wie dat niet vindt hoeft geen helmdie heeft al boter op zijn hoofd. Cameleon.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1