iMVO-avondschool waarborgt kwaliteit SCHELDEBODE Sfeervolle tinten in uw huis Met de 'Denlck' over de Westerschelde Dierenleed aan Oude Zeedijk Lucie Nijsse 25 jaar juf in Arendskerke Medisch Orthopedagogisch Centrum voor kinderen met complexe problemen Leerlingen B.B.C. trots op Mavo/Vbo diploma Zekatel zorgt voor bei-korting Torenpraot woensdag 9 juli 1997 Californië Eerste Geef kleuters de kans kleuter te zijn Herinneringen Positief Maidentrip Ponton WALCHEREN - De IMVO-Middenstandsavondschool Walche ren waarborgt kwaliteit voor startende ondernemers. Een eigen zaak beginnen, wie droomt daar niet van?. Voor velen blijft het een droom, sommigen maken die droom werkelijkheid. Voor jezelf beginnen betekent dat er met veel wetten en regels rekening gehouden moet worden. De IMVO-Middenstands avondschool maakt ondernemers wegwijs in de vaak moeilijke kanten van het ondernemerschap. Ze krijgen les in de adminis tratieve organisatie, financieel management, marketing en het schrijven van een ondernemingsplan. De school geeft praktijk gericht onderwijs met bijvoorbeeld veel aandacht voor de win kelsluitingswet, de vestigingsplaats-problematiek en het opzet ten van een boekhouding. Inlichtingen via telefoon 0118-472353. ZEELAND - Een stuk goedkoper bellen, dat is het doel van Ze katel. Iedereen met een telefoonaansluiting kan gebruik maken van 1600 Internationaal, als er naar het buitenland gebeld moet worden. Hiermee kiest de beller 1600 in plaats van de gebruikelijke in ternationale code 00. Aansluiten op 1600 kan binnen een dag, het kan ook gebruikt worden voor fax- en dataverkeer. Zekatel biedt er twee pakketten in aan: het Enertel 3 Landenpakket en het Enertel Wereldpakket. Die kennen beide een basistarief dat 5 tot 10% lager ligt dan PTT-Telecom. Afhankelijk van het ge bruik wordt er nog eens extra korting verleend en die kan wel eens oplopen tot 25%. Enertel is de nieuwe landelijke telecomgroep. Het is een sa menwerkingsverband van negen energiebedrijven en kabelex ploitanten. Het hoofdkantoor is gevestigd in Rotterdam. Op korte termijn worden de diensten verder uitgebreid via het vas te net en ook via het eigen mobiele net. Een van de eerste projecten is het nieuwe Zeeuwse bungalow park Noordzee Residence De Banjaard bij de Oosterscheldeke- ring en de Veersegatdam. Zekatel levert de infrastructuur en signalen voor radio, televisie en internet. In september van dit jaar kunnen de bewoners er via de kabel bellen. Zekatel gaat ook betaal-tv aanbieden, dat gebeurt wellicht rond de jaarwisseling. Dan kunnen gebruikers bijvoorbeeld op bestelling een film aanvragen. Meer inlichtingen over alle ser vice via Dave Renkema, telefoon 0118-692025. ORANJEZON - Addy Meulmeester exposeert tot en met augus tus in Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle. Zij maakt foto's, tekeningen en schilderijen van het Zeeuwse landschap. De foto-expo kan in principe tijdens kantooruren worden be zocht. Telefonisch een afspraak maken (telefoon 581507) is ech ter raadzaam. ARTEMIS - Het Nederlands Handels Instituut gaat samenwer ken met Artemis (bekend als het vrouwen-therapiecentrum). De samenwerking bestaat uit het opzetten van cursussen die leiden tot een eigen baan. Medio dit jaar wordt er begonnen, in lichtingen via telefoon 0118-642979. HELPENDE HANDEN - Vrijdag 11 juli wordt in de Nieuwe kerk van Middelburg een zangavond gehouden voor de vereni ging Helpende Handen, de gehandicaptenzorg van gerefor meerde gemeenten. Het Dirklands Mannenkoor en jongeren koor Heman uit Capelle aan den IJssel verzorgen hun medewer king. Beide koren staan onder leiding van Frans Cornet. De or gels worden bespeeld door Michel de Wit en Bert Roest. Entree f 3,50 per persoon of f 10,- per gezin. Er wordt in de pauze een collecte gehouden voor het werk van Helpende Handen. De mu zikale avond begint om 19.30 uur. BEACH FITNESS - Elke maandag, woensdag en vrijdag vanaf 10.30 uur beach-fitness bij strandpaviljoen de Oase in Dom burg. Deelname is gratis. Deze fitness staat de hele maand juli nog op het programma. Oiülr JEU DE BOULES - Op 16 juli (woensdag) wordt op het strand bij paviljoen de Zilvermeew in Koudekerke (overgang camping Dishoek) een open toernooi jeu de boules gehouden. Deelname is gratis, inschrijven kan ter plekke om 18.30 uur. Het toernooi begint om 19.00 uur. CURIOSAMARKT - Zaterdag 12 juli houdt de VW-evenemen- tencommissie Domburg Aktief een rommel- en curiosamarkt op het sportterrein aan de Roosjesweg in Domburg. Bezoekers kunnen er tussen 10.00 en 17.00 uur terecht. Belangstellenden die een kraam willen huren 35 gulden) kunnen telefonisch in lichtingen krijgen via nummer 581342. SO WHAT - Donderdag 10 juli treedt So What op in de muziek tent aan de Langstraat in Zoutelande. So What Junior begint om 19.30 uur, daarna volgt So What s.e. Jazz. OPEN TUIN - Plonie Krijgsman stelt zondag tussen 10.00 en 17.00 uur haar tuin open voor het publiek. Haar 'landgoed' ligt aan de Noordweg op nummer 389. Dat is vanuit Middelburg richting Vrouwenpolder en dan bij Sint Laurens rechtsaf. De entree bedraagt f 3,50. Voor dat geld krijgt men wel een fraai stuk tuin te zien. Borders op kleur, een kruidentuin, een wei land met vee-drinkput en schitterende knotwilgen. MIDDELBURG - Al dik tien jaar is in Zeeland gesproken over een residentiële voorziening voor kinderen met een complexe problematiek. Die werden namelijk voor een speciale bahende- ling buiten de provincie geplaatst, veelal in de Krabbeboschen en Oostvoome. Twee jaar geleden werd dan eindelijk de noodzaak van een ei gen medisch kindertehuis voor Zeeland duidelijk. De overheid stelde extra geld beschikbaar om de nieuwe voorziening te re aliseren. Aanvankelijk was het de bedoeling om een vleugel van de Tien de in Goes te betrekken, maar onverwacht werd een geschikte vaste locatie gevonden aan de Beatrixlaan in Vlissingen: het voormalig legeringsgebouw van de Marechausseekazerne. Me dio vorig jaar werd personeel aangetrokken en sindsdien is aan de verdere ontwikkeling gewerkt. Voor welke kinderproblemen is het MOC nu eigenlijk bedoeld? Het gaat om ernstige gezinsproblematiek; getraumatiseerde kinderen, met lichamelijke problemen. Dat kunnen jonge slachtoffertjes van geweld, incest en dergelijke zijn. Maar ook jeugd met emotionele stoornissen en gedragsproblematiek, ont wikkelingsstoornissen en problemen van somatische aard. Er is een aantal criteria waaraan moet worden voldaan: kinderen in de leeftijdscategorie van 4 tot 12 hjaar, ze moeten woonachtig zijn in Zeeland, er is sprake van complexe ontwikkelingspro blematiek en dag- en ambulante hulp zijn niet toereikend. Het streven blijft om de kinderen weer terug thuis te plaatsen. Vorig jaar december is een aantal kinderen geplaatst in een noodlocatie in Middelburg, in maart wordt gewerkt in Vlissin gen op een vaste locatie in een mooi pand. Het MOC moet alleen nog een mooie passende naam hebben, suggesties zijn welkom bij het centraal kantoor (telefoon 635510) daar kan men trou wens ook voor alle verdere inlichtingen terecht. Punto-winnaars hebben beiden geen rijbewijs ARNEMUIDEN Zondag was de tiende en daarmee laatste trekking van de 'superloterij', gehouden door watersportvereniging Arnemuiden. 9Het was gezellig tijdens de laatste trekking van de superloterij van watersportvereniging Arnemuiden. Deze serieloterij werd door een aantal leden van de vereniging opgezet. Met vereende krachten 1200 loten door geheel Neder land en ook ver daarbuiten, aan de man gebracht. Een deelnemer woont zelfs in Zwitserland en heeft prijs! Maar ook ging er een lot naar het verre Californië. Aanleiding om deze groots opgezette loterij op poten te zetten was de priva tisering van de jachthaven. Het was door het samengaan van de gemeente Arnemuiden met de gemeente Middelburg dat de kans zich voor de vereniging voordeed om de haven ter eigen exploitatie aan te ko pen. Er werd een coöperatie opgericht waarin de 'varende' leden zich inkochten om de hypothecaire financiering te on dersteunen. Het in eigendom hebben van de haven houdt in dat onderhoud en dergelijke voortaan voor re kening van de vereniging zijn. Om wat finaciële armslag te krijgen ontstond hetplan voor de loterij. Geen sinecure, daar er voor zo'n loterij ministeriële goedkeuring vereist is en ook de fiscus over je schouder mee wenst te kijken. De loten werden gedrukt, de verkoop kon beginnen. Twaalf honderd loten aan de man bren gen was niet eenvoudig, want deelnemen betekende geduren de 10 maanden achtereen mee doen. Maar dan wel voor f.15, per maand elke maand opnieuw kansen op het winnen van geld prijzen tussen f. 25, tot f. 1000,. Maar ook elke trekking 5 grote prijzen van gemiddeld f. 800,, •De Punto staat nu nog netjes ingepakt. Uiteindelijk kwam hij in Scherpenzeel terecht. waaronder, camera's, rijwielen, complete motorrijbewijzen, reischeques enz. De eerste trekking vond plaats op zondag 6 oktober, de anderen op de eerste zondag van de maand. De laatste trekking werd een heel bijzondere, want nu kwam er de hoofdprijs, een Fiat Punto, bij. Als deze prijs onder de aanwezigen zou vallen was natuurlijk grote feestvreugde in het clubhuis te verwachten. Als de winnaar binnen een actieradius van een kilometer of vijftig zou wonen zou hij opgehaald worden, de Jazzband van een buurt-water- sportvereniging zorgde voor de sfeer. Maar wat gebeurde er? De prijs viel in Scherpenzeel nabij Amersfoort. Telefonisch contact met de prijswinnaars leerde dat ze er zeer verheugd mee waren, maar dat geen van de echtelieden een rij bewijs heeft. Kan gebeuren. directie. De laatste jaren werkt ze ook regelmatig met de oudere kinderen van het Schengehof. Heel veel kinderen bewaren leu ke herinneringen aan wat Lucie 'stoute middag' noemde. Alle dingen die normaal niet mogen, mogen dan eventjes voor één middag wel: op tafel staan, hard roepen, in de juf klimmen en nog veel meer. De afgelopen jaren hebben zeshonderd kinderen bij Lucie in de klas gezeten. Ze ver wacht binnenkort de eerste kin deren van haar oud-leerlingen te kunnen verwelkomen. Hoe wel het werk er niet gemakkelij ker op is geworden, gaat Lucie nog steeds met veel plezier naar school. De kinderen zijn vrijer geworden. In de klas is de in vloed van de televisie goed merkbaar evenals die van de computer, twee werkende ou ders en andere hedendaagse za ken. De ouders volgen kritiècher dan vroeger de gang van zaken op school en hebben veel meer inbreng. Lucie ervaart dat meestal als positief, maar soms kan het ook negatief uitwerken. Ze vraagt zich wel eens af of ouders voor hun kind de lat niet te hoog leg gen, als ze bijvoorbeeld aange ven dat hun kind naar hun me ning al toe is aan rekenen en le zen en daar eigenlijk mee willen zeggen: 'Juf, doe daar eens wat mee!' Lucie benadrukt al jaren, dat kleuters toch de kans moeten krijgen kleuter te zijn. Ook spelend leren de kinderen van alles en nog wat. Goed leren spelen is een voorwaarde voor goed leren. Vandaar dat ieder een op Schengehof zo blij is met een leerkracht als Lucie Nijsse, een kleuterjuf in hart en nieren. SHEER ARENDSKERKE - Voor de kinderen van basis school Schengehof te 's-Heer Arendskerke staat de laatste schooldag voor de vakantie he lemaal in het teken van het jubi leum van Lucie Nijsse. Zij staat al vijfentwintig jaar voor de klas. De collega leerkrachten en de ouders van de leerlingen zijn de afgelopen weken erg druk ge weest met de voorbereidingen en het wordt een pracht feest met lawaai, clowns, liedjes, mu ziek, enz. Na haar opleiding aan de Chris telijke Pedagogische Academie in middelburg begon Lucie als 18-jarige op de toenmalige Christelijke kleuterschool. De kleuterschool had toen geen echte naam, dat veranderde in 1977 toen de huidige gebouwen in gebruik werden genomen. Vanwege de puntdaken kreeg de kleuterschool de naam 'De Twee Torentjes'. In datzelfde jaar werd Lucie hoofdleidster. In het kader van de Wet op het Basisonderwijs fuseerde de Christelijk kleuterschool in 1984 met de openbare school 'Het Schengehof'. Vanaf dat moment was Lucie geen hoofd leidster meer, maar was ze de ene helft van de meerhoofdige 0Het sfeervolle pand aan de Ganzepoortstraat waarin Tintoretto is gevestigd. FOTO TANNIE DE JONGE GOES - Zes leerlingen van het Buys Ballot College mochten het eerste Mavo/Vbo-diploma in ontvangst nemen. Deze leerlingen hebben op de afdeling Vbo de theoretische richting gevolgd. Het was extra feest voor deze zes, omdat hun inzet op een spe ciale manier werd beloond. Sinds 1 augustus 1996 is het Buys Ballot College een brede scholengemeenschap. Het Vbo en het Mavo zitten nu onder „n dak. Voor leerlingen die in de theoretische richting minimaal drie vakken op C-niveau en drie vakken op D-niveau halen be tekend dit dat zij nu voortaan een Mavo/Vbo diploma in ont vangst mogen nemen. Corina den Toonder, Corina Toorenaar, Elly den Hoed, Lenny Sandee, Annemarie Hoogesteger en Femke Smal hebben niet alleen examen gedaan in zes theorievakken maar ook in een be roepsgericht vak. Zij mochten als eersten uit handen van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer A.M. Boon, het felbegeerde diploma in ontvangst nemen. GOES - Wie door de Ganze poortstraat loopt richting Ste- nenbrug, wordt als het ware ge trokken door het pandje, bijna achteraan, aan de rechterkant. Tussen de vertrouwde gevels springt nummer 25 eruit. Een kleurige, opvallende gevel in oker geel en blauw. Het geheel doet zuidelijk aan en dat klopt ook want hier verkoopt Jeanine da Concei^ao handbeschilderde tegels en aardewerk uit Portu gal. Jeanine is met een Portu gees getrouwd, vandaar. Wie iets heel speciaals in keu ken, badkamer of toilet wil moet beslist eens binnenlopen in 'Tin toretto'. Op de vloer liggen ver schillende voorbeelden en is te zien hoe een vloer in Portugese stijl er uit kan zien. De tegels zijn met de hand beschilderd en volgens oud Portugees proc,d, in de zon gedroogd. De mediterra ne tinten en motieven zijn uniek. "En het fijne van de vloeren is, hoe langer zo'n vloer van onge glazuurde tegels ligt hoe mooier deze wordt," vertelt Jeanine. De geglazuurde wandtegels zijn met de hand beschilderd en het is ook mogelijk een eigen ont werp aan te bieden, bijvoor beeld voor een tegeltableau. Voor badkamer en toilet zijn er handbeschilderde wastafels en accessoires, die zijn te combine ren met de wandtegels. In de serviezen komt de lande lijk sfeer tot uiting. Deze wor den gemaakt in kleine Portuge se fabriekjes. "En daardoor is het ook hierbij mogelijk een ei gen ontwerp aan te bieden en het servies in uw eigen lieve lingskleur te laten produceren. Uiteraard is dat niet mogelijk bij enkele onderdelen van het servies, maar wel bij een com plete bestelling." Tintoretto houdt eventueel een huwelijks- of verjaardagslijst bij voor wie het servies niet in een keer afneemt. De mossel schalen met afbeeldingen van schelpdieren zijn ook in de oven te gebruiken. Verder zijn er fruit- en gebakschalen in diver se uitvoeringen, keramiek huis nummers en grappige Portugese huisjes gemaakt van gips voor aan de wand. Leuk bij een ge boorte of kinderverjaardag zijn de mobiles van keramiek in de vorm van een halve maan of zonnetje. Uit de Algarve komen de origi nele inktvispotten. De rode aar dewerken potten worden door de vissers in de zee uitgezet. Inktvissen die op zoek zijn naar een holletje kruipen erin en als de potten weer worden opge haald en het water er aan de on derkant uitstroomt is de inktvis voor de visser. Tintoretto, Ganzepoortstraat 25, Goes, open dinsdag tot vrij dag van 9.30 tot 17.30 uur; don derdag tot 21.00 uur; zaterdag tot 17.00 uur. Op afspraak is het ook mogelijk om 's avonds of op maandag tegels uit te zoeken. HANS WEERT - Deze zomer varen er weer volop veer diensten in Zeeland. De vaste oeververbindingen in de vorm van dijken of dammen mogen nog zo praktisch zijn, de romantiek van het overzetveer blijft bekoren. In het verleden werd in Zeeland het moeilijk reizen, verbindingen werden vanwege de tijdsduur wel eens een 'Bathse reize' genoemd. Tegenwoordig lenen onze vakanties en andere vrije dagen zich er uitstekend voor om met de pontjes relaxed naar de voormalige Zeeuw se eilanden te varen. Een fiets/voetveer dat deze zomer voor het eerst weer opeen oud traject vaart is de 'De- nick', die Hansweert Terneuzen vice versa g£ ide: >pe Terneuzen vice versa gaat onder houden. Schipper en veerman is Alexander de Vries (26) uit Hansweert. "Ik vind dit prachtig om te doen. Mijn familie vaart al generaties lang. Ik kan nu van mijn grootste hobby mijn werk maken." Er zijn nog altijd mensen die huisdie ren aanschaffen, maar het met de ver zorging ervan niet zo nauw nemen. Wat dat voor gevolgen kan heb ben ondervond Goesenaar Jo- han Houtepen. "Een paar we ken geleden liet ik mijn hond uit bij de Oude Zeedijk in de Goese Polder. Hij liep in de bosjes om te doen wat hondjes moeten doen en kwam terug met een doosje van ongeveer twintig bij twintig centimeter dat met plakband dichtgeplakt was. Uit het doosje klonk zwak gepiep. Toen ik het openmaakte bleken er vijf jonge katjes in te zitten, zo klein dat ze de oogjes nog dicht hadden. Dan vraag je je toch af hoe kan iemand zo iets doen. Laat die poes steriliseren dan krijgt zo'n dier geen jongen meer. Ik heb ze naar het asiel 'Tussenhaven' gebracht en dat had de baas of bazin van de poes ook kunnen doen." Goed verzorgd in het Goese die renasiel zijn de jonge poesjes in afwachting van een warm nest. In de Middeleeuwen bestonden er al verschillende veren vanaf Hansweert over de Honte, de latere Westerschelde, naar Zeeuws Vlaanderen. Eeuwen lang hebben veerschippers deze verbindingen naar ondermeer Walsoorden en Terneuzen met hun zeilschepen uitgevoerd. In de achttiende eeuw was er aan de westelijke punt van de Zanddijk een kleine haven, waar op de dijk het Oude Veer huis werd gebouwd. De stoom boten deden hun intrede en zo werd vanaf 1879 de veerdienst onderhouden door de stoom- bootdienst 'Telegraaf'. Van de veerdiensten werd druk gebruik gemaakt, vooral nadat in 1913 de tramlijn Hansweert-Vlake geopend was. Reizigers konden op het NS-station Vlake over stappen om van of naar Zeeuws-Vlaanderen te reizen. De veerdienst Hansweert-Hoe- dekenskerke-Temeuzen werd 15 mei 1930 opgeheven; de dienst Hoedekenskerke-Terneu- zen bleef nog wel bestaan. Na ruim 67 jaar is de draad weer opgepakt. De rondvaart en sportvisboot 'Denick', die vorige week als fiets/voetveer haar eer ste reis maakte. Alexander de Vries, geboren en getogen in Hansweert, vertelt over zijn boot: "De 'Denick' is een gezelli ge rondvaartboot, ook geschikt voor een feest of dagtocht. Het schip is 28.77 meter lang, 5.40 meter breed en 1.20 meter diep. Het schip heeft een capaciteit van honderd personen en circa vijftig zitplaatsen binnen. Het schip is uitgerust met radar, ma rifoon, telefoon, viszoeker en navigator. Voor mij is het mijn grote hobby. Van jongsaf heb ik altijd gevaren op de Wester schelde en dan ben je goed met de rivier bekend. Eerst heb ik met de 'Denick' bij St. Annaland gevaren, voornamelijk met sportvissers. Vervolgens zijn we af en toe eens op de Wester schelde gaan vissen en dat be viel goed. De 'Denick' is van ori gine een veerboot, die voer tus sen het vasteland van Duitsland en het Duitse waddeneiland Nordemey. Ook deed de boot een tijdje dienst op Denemar ken. Het initatief voor de veer dienst Hansweert-Terneuzen kwam van het Toeristisch Bu reau Zeeland. De heer Elsakkers van dat bureau nam in oktober vorig jaar al kontakt met mij op. Mede op basis van het succes van andere veerdiensten leefde de gedachte wat er nog meer zou kunnen. Er zijn niet zoveel bo ten die daarvoor kunnen worden ingezet en daarom kwam men bij ons terecht. Ik had al erva ring met passagiers van de rond vaarten en de sportvisserij en zo is dat netjes rond gekomen." Wie met de 'Denick' mee wilt varen kan op twee plaatsen aan en van boord. In Terneuzen kan dat in de zelfde veerhaven en aan dezelfde ponton waar op 2 januari 1972 de veerdienst Hoe- dekenskerke-Temeuzen voor de laatste maal afmeerde. In Hans weert kan dat iets ten zuiden van de Vlakebrug, waar men vanaf de oever van het Kanaal door Zuid-Beveland via een twee meter brede loopplank op de ponton komt, waar de pont aan vastligt. Alexander licht toe: "Dat is voor de passagiers allemaal heel makkelijk en veilig. De 'Denick' ligt in het kanaal en de afvaart is iedere ochetend om negen uur, behalve zondag want dan varen we niet. Onze boot is door de Scheepvaartinspectie goedge keurd voor honderd passagiers en voor de veerdienst kunnen er vijftig met fiets mee. We varen in principe altijd, storm of re gen, dat maakt niet uit. We moe ten namelijk iedere dag rond de middag in Terneuzen zijn, want we zijn standby voor de rond vaarten in 'Het Portaal van Vlaanderen' vanuit de havens van Terneuzen. Na de afvaart 's morgens schutten we eerst in de sluis bij Hansweert en varen dan de Westerschelde op. Uiterlijk half twaalf zijn we in de veerha ven van Terneuzen. Passagiers hebben hier de keuze, ze kunnen door middel van een retourtje om zes uur 's middags uur mee terug gaan. Op woensdag is er een gezellige markt in Terneu zen en die wordt druk bezocht. Blijven zij aan boord, dan kun nen zij ook met de rondvaart door het Portaal van Vlaanderen mee. Dit staat overigens los van de veerdienst. Om half negen komen we aan in Hansweert/Vlake. De aan komsttijden zijn afhankelijk van het getij en het aanbod. Het is ook mogelijk om in Terneuzen op te stappen. Aan boord is eten en drinken; broodjes, soep, fris drank en andere versnaperin gen. Dat gedeelte wordt ver zorgd door mijn vrouw Yanick." De 'Denick' is fris groen/wit ge schilderd met een groen zeil in dezelfde groene kleur over het achterdek gespannen voor de zon en de regen. De 'Denick' ligt klaar voor een vaartocht over de Westerschelde. "Het is een oude veerboot, maar met een hoge zeewaardigheid", zegt Alexan der de Vries, "De Westerschelde is een boeiende rivier en het wordt een prachtig mooi tochtje bij elk weertype. Je ziet het vas teland dan weer eens van een andere kant. We varen tussen de zandbanken door waar de zee honden liggen te luieren. Ook dat is de Westerschelde.

Scheldebode | 1997 | | pagina 19