Buitentheater met internationale allure '94 9 Circus Bongo slaat tenten op in Zeeland £LS/f rfr j GROENKALENDER Hondsdraf H U mmm Abdijplein LU ISJ LU 32bu4-5 WOENSDAG 2 JULI 1997 99.95 Drukker naast God Beste service, laagste prijs! WEEK HUIS AAN OP WALCHEREN Kerk van Veere na vele functies nu als "de kamers van hun leven" Dynamic Joy komt er aan. Een band waar wel degelijk rekening mee gehouden moet worden. Zomers in Zeeland, en met name Zoutelande, kunnen zonnig zijn. Kunstenaar Nibbrig heeft er een aantal van vastgelegd. SCHELDEBODE EN NIEUWSBLAD NU IN MIDDELBURG VAN 5 TOT EN MET 12 JULI STRAATFESTIVAL VLISSINGEN Nieuw mk Stomme film Oud en nieuw O Q «O St. Janstraat 20A Middelburg, 0118-637137 Kappa nccbok •Voetbalschoenen van o.a. Nike-Umbro-Cruijtf .89.95 •Nieuwe voetbalshirts Sport St. Et ing Lissabon-POrto- Ettienne ZEELAND - Circus Bongo heeft zijn tenten opgeslagen in Zee land. En zoals het er nu naar uitziet duurt het nog wel even al vorens de spulletjes weer worden ingepakt, hoewel. Het programma liegt er niet om. De circusmedewerkers komen echt naar Zeeland om hun acts te laten zien, en dat gebeurt vrij wel dagelijks op een of andere camping. Begonnen wordt 7 en 8 juli op de Napoleonhoeve van Breskens, daarna (9 en 10 juli) staat de tent in Nieuwvliet11 en 13 juli in Cadzand Bad en 14 juli in Groede. Vervolgens 15 juli in Baar land, een dag later in Oostkapelle, Domburg (17 juli) en Burgh Haamstede (20 en 21 juli). Later deze maand nog naar Vrou wenpolder. Augustus wordt eveneens een drukke maand voor de artiesten, ook dan (1 augustus) wordt in Breskens begonnen. CHELDEBODE 4 •Het circus is in de stadof beter gezegd op de camping. Bongo doet namelijk de komende maanden heel wat caravan- en kampeerterreinen aan. MIDDELBURG - Drukker naast God, dat is de titel van de tentoonstelling die Adrie van Zielst tot en met 9 augus tus in galerie Caesuur houdt. Tijdens de openingstijden op vrijdag- en zaterdagmiddag drukt Van Zielst onder het motto 'de praktijk van de ei- keldrukker' nieuw werk. De expo is normaal open van donderdag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. Ook kan men er op afspraak terecht. De galerie is te vin den op het adres Nieuwe Wal 4, tegenover 't Hofje. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Hondsdraf is een veel voorkomende plant die vaak op licht be schaduwde plaatsen dichte donkergroene tapijten vormt. Ook in de volle zon kan hondsdraf wel groeien, maar vaak zijn de blaadjes dan paars verkleurd en de plant heeft dan een wat kwijnend voorkomen. Als akker- of tuinonkruid komt honds draf weinig voor, want jaarlijkse bewerking van de grond houdt vestiging en uitbreiding tegen. De groene tapijten met fraaie paarse bloempjes zijn meer onder heggen en in plantsoe nen te vinden. Hondsdraf groeit vaak samen met andere scha- duwplanten zoals fluitekruid en brandnetel. De bladeren be vatten een stof die effectief is tegen de huidirritaties die optre den na het aanraken van een brandnetel. Heel vaak is het geneesmiddel dus vlak in de buurt. Waar de naam honds draf vandaan komt is onder werp van allerlei speculaties. Sommigen zien in de contou ren van de bladrand de con touren van een dravende hond, maar daar is toch wel erg veel fantasie voor nodig. Een andere verklaring luidt dat hondsdraf een verbaste ring is van wondrank, want de plant wordt vanouds ge bruikt tegen de meest uiteen lopende kwalen. Ook dat is een verklaring die niet echt voor de hand ligt. De meest waarschijnlijke verklaring is dat "draf" gebruikt wordt in de betekenis van vermalen planten. Vroeger werd vermalen hondsdraf wel gebruikt voor de bereiding van bier. Het voor voegsel "honds" staat in allerlei plantennamen voor minder waardig ten opzichte van iets anders. Hondsdraf was algemeen en dus makkelijk verkrijgbaar, maar veruit de mindere ten op zichte van bijvoorbeeld hop. 'Onze deur staat altlid o MIDDELBURG - De me dewerkers van Schelde- bode en Nieuwsblad zijn verhuisd naar de Vrij landstraat 33 d in Mid delburg. „Een prima stek omdat we van hieruit on ze klanten, adverteerders en lezers, een stuk beter kunnen bedienen", laat bladmanager Kees Maas weten. door Ben Donkers Hij heeft de leiding over beide nieuwsbladen en is uiterst te vreden met de locatie: achter hotel Arneville, tussen politie bureau en Kadaster. „Het lijkt in de praktijk niet zo dat we dichter naar onze klan ten toe zijn gegaan. Temeer om dat we Goes en Vlissingen heb ben verlaten. Er blijven echter wel contactadressen. Daar kun nen advertenties, redactionele artikelen en zogeheten 'klein tjes' worden ingeleverd." Voor Middelburg: Bruna Loek, Lange Delft 39. Voor Goes is dat: Krijger Tabak, Kreukelmarkt la; Voor Vlissingen: Boekhandel van de Hoeven, Spuistraat 94; „We gaan een krant maken die aan de wensen van adverteer ders en lezers voldoet. Spraak- en smaakmakend. Kwaliteit op locatie door de productie-een heid. Iedereen is heel nauw bij het eindproduct betrokken. Het wordt alleen maar beter, we zijn er van overtuigd dat de kwali teit enorm toe gaat nemen", weet Maas op voorhand. Twee kranten dicht bij elkaar. Dat betekent profiteren van el- kaars wijsheden en kwaliteiten. Een nauwere samenwerking tussen een enthousiast team, dat gaat doorklinken in de service en natuurlijk onze weekbladen. Het is even Wennen, maar de eerste dagen hebben we gemerkt dat dit toch bijzonder snel gaat. „Het is niet niks om twee loca ties op dezelfde dag te sluiten en op een andere werkplek op die dag meteen al functioneel te zijn. We gaan prachtige kranten maken voor een groot lezerspu bliek. We hebben de middelen om sneller te werken: een proef opdracht kan de volgende dag al kant en klaar bij de klant liggen. Bovendien staat onze deur altijd open, ook tussen de middag. We zitten hoog, op de vierde verdie ping, maar laat het geen belem mering zijn om even binnen te stappen, er is tenslotte een lift *De receptie van ons nieuwe kantoor aan de Vrijlandstraat in Middelburg. FOTO: TANNIE DE JONGE VLISSINGEN - Kwaliteit, variatie en sfeer, dat zijn de superlatie ven die gebruikt worden voor het jaarlijkse Straatfestival van Vlis singen. Het is de zeventiende editie van dit grote zomertheater. Het festival ontleent zijn identiteit vooral aan de presentaties die zich in binnen- en buitenland ontwikkelen. Daarbij is de pop- en we reldmuziek goed vertegenwoordigd. Door Ben Donkers Veelbelovende acts uit diverse genres worden naar Vlissingen gehaald. Het totale programma omvat honderd optredens. Hier van is bijna de helft te zien tij dens de straat-theaterdag. Spe ciale projecten zorgen elk jaar voor typische accenten. De organisatoren van het Bui tentheater zijn al sinds de jaren zestig op zoek naar nieuwe uit dagingen, zowel qua enscene ring als inhoud. Dat is te zien bij de verschillende optredens. Vaak gaat het om spraakmaken de voorstellingen. Nederland kent maar een beperkte traditie op het gebied van buitentheater. Vandaar dat het merendeel van de optredens uit het buitenland afkomstig is. Het volledige pro gramma volgen is niet eenvou dig, dan moet je over het tempo van een snelwandelaar beschik ken. Twintig professionele groepen se klanken. Candido is een van de beste son- artiests uit Cuba en een van de beste Braziliaanse bands is Me- dicamento, een gezelschap van vijftien slagwerkers, zeven bla zers, twee danseressen en een zangeres. Nieuw in het muziekprogramma is een festival rond de niet-klas- sieke harp. Onder de naam The Dutch Harp Festival 1997' krijgt het publiek de mogelijk heid kennis te maken met de ve le verschijningsvormen van deze harp. Er zijn concerten, works hops en zelfs een heuse compo sitiewedstrijd. De workshops zijn vrijdag van 16.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 16.00 De zes compositie-finalisten la ten zaterdag 12 juli een nieuw, specifiek voor dit festival ge componeerd werk voor de niet- klassieke harp horen. Als thema is gekozen voor 'op de grens van land en water'. Gestreden wordt om prijzen van vijfhonderd tot vijftienhonderd gulden. Overi gens is de belangstelling voor deze competitie groot. Er zijn inzendingen uit België, Frank rijk en zelfs Schotland en Enge land. De voorselectie heeft in- »Grote drukte tijdens het Straatfestival vorig jaar Caravanserai, een van de groepen die tijdens het buitentheater in Vlissingen. en solisten, die zich gespecial- seerd hebben in straattheater, maken hun opwachting. Van 10 tot en met 12 juli staat in het Bellamypark een groot openlucht-podium voor pop, jazz en wereldmuziek. Er wordt een zogeheten avontuurlijk pro gramma geboden, waarbij ook kans wordt gegeven aan nieuwe acts. Voorts komen tal van ar tiesten die hun sporen al ruim schoots verdiend hebben. Het gaat hierbij niet om de deci bellen, maar om kwaliteit. King Chango is een band met super hoog octaangehalte; Soul-Six- ties brengt Motown op z'n best en de muziek van Gumbezarte Maio Coopé zorgt voor een tro pische uitstraling met Afrikaan middels plaatsgevonden. De fi nale begint om 16.30 uur. Het muzikale hoogtepunt vindt plaats in een tent voor het Arsenaal theater. Doel van het muzikale inter mezzo is om het isolement van de niet-klassieke of folkharp te doorbreken. Er zijn diverse technieken te zien en te horen op speeltechnisch en muzikaal terrein. Daarom is het festival bijzonder voor Nederland en wellicht de hele Benelux. Het Straatfestival moet volgens de organisatoren een evenement zijn waardoor de bezoekers Vlissingen nooit meer vergeten. Voor het geld hoeft men het niet te laten, bijna alle optredens zijn namelijk gratis. Dat geldt ook voor bijvoor beeld Vesque, het optreden van Le Cirque du Docteur Pa- radi. Het is een circus nieuwe stijl, zoals die ook door Cir que du Soleil en Cirque Plu- me wordt ge bracht. Dat be tekent een mengeling van oude circusat tracties met elementen uit de theaterwe reld en de mu sical. Vesque is het vijfde pro gramma van Le Cirque. Het wordt gespeeld in een nieuwe klassieke rondom-circustent. Het is een schitterende replica van de Pa vilions Baltard, met authentieke medaillonschilderingen. Er zijn geen leeuwen of olifanten te zien, wel trapezewerkers en mu zikale clowns, jongleurs, even wichtskunstenaars en slangen mensen met hun magische kun sten. De optredens doen denken aan de tijden van de stomme film. Ook daarin is een beeldverhaal te zien omlijst door muziek. Het draait om eem goed verhaal in deze nieuwe circustraditie. Ves que gaat uit van het teken- en schilderwerk van de twee zus ters Vesque. Zij portretteerden de onhebbelijkheden van de mens: jaloezie, verwaandheid, verveling en nieuwsgierigheid. Taferelen waarmee in een circus gekke dingen gedaan kunnen worden. De circustent, die in het cen trum van Vlissingen komt te staan, kan 680 bezoekers her bergen. Vesque begint er om 20.30 uur. De eerste twee voor stellingen van 4 en 5 juli zijn uitverkocht. Voor de overige op tredens is nog een beperkt aan tal kaarten beschikbaar. Rond de concertruimte is een educatieve tentoonstelling inge richt van bouwers, fabrikanten en dergelijke. Tevens wordt een markt gehouden met gespeciali seerde cd's, uitgevers van blad muziek, lesmethodes, specialis tische tijdschriften en vereni gingen. Uit Schotland komt bij voorbeeld Tim Hobrough, bou wer van Keltische harpen. The Mark is een Nederlandse harp- bouwer en Camac Production een Franse producent van onder andere de electroharp en de en kelvoudige pedaalharp. De expositieruimte en de beurs zijn in de tent bij het Arsenaal theater ondergebracht. De ope ningstijden: donderdag 19.00 tot 22.00 uur; vrijdag 18.00 tot 22.00 uur en zaterdag 14.00 tot 22.00 uur. Voor evenementen waarvoor en tree betaald moet worden zijn kaarten te koop bij het VW/ANWB-kantoor, Nieu- wendijk 15 in Vlissingen. De zeventiende editie van het Straatfestival balanceert tussen oud en nieuw. De organisatie vindt het tijd worden voor een nieuw jasje. Met een frisse blik wordt gekeken naar de toe komst. Het motto blijft evenwel onveranderd: eigenzinnig en verrassend. „En FOTO LEX DE MEESTER dat is een traditie waar we trots op zijn." „Tradities dienen in ere gehou den te worden, vooral als het leuke tradities zijn. Overal in Vlissingen valt de komende da- LU Het Abdijplein in Middelburg, ooit een plek om even uit de rumoerige samenleving te verdwijnen. Een plek waar je in alle rust even weg van de wereld kon zijn. In gedachte kon je de stappen van de kloosterlingen nog horen of ving je flarden op van hun Gregoriaans ge zang. Toen de doodnormale fatsoensregels nog van kracht waren en sociale controle nog een functie had kon dat nog. Tegenwoordig staan de zaken er wat anders voor. De gebouwen op het plein worden met een regelmaat van de klok beklad en ruiten worden ingegooid. Tweemaal moest de brandweer uitrukken voor een fikkie in het provinciehuis. Een triest hoogte- of dieptepunt was de molestatie van het Kamerlid Van Dijke. Gedeputeerde Staten heeft nu honderdduizend gulden uitgetrokken om het Abdijplein met televisiecamera's te bewaken, veiliger te maken. Op deze manier hoopt men een eind te maken aan het vandalisme op het Ab dijplein. Een ander punt dat veiligheid vereist is de manier waarmee de inrichting van het Abdijplein wordt afge rond. Er ligt namelijk nog voor vierhonderdduizend gulden aan marmer te wachten tot dat het geplaatst kan worden. De Staten zien er weinig heil in om dit dure marmer in no time door vandalisme te laten de valueren tot het niveau van betontegels. Camerabewa- kening wordt zo een noodzaak om het goed van de be lastingbetaler te beschermen. Bovendien kunnen de opname s straks gebruikt worden voor de actualitei tenrubriek van Zeeland Televisie. Door de camera ge registreerd vandalisme of criminaliteit kan dan uitge zonden worden. 'Dit was Abdijplein vandaag, goeden avond'. Cameleoh.

Scheldebode | 1997 | | pagina 1