Batavus-fietsen voor Jantje Beton Aloude zeilkotter vaart als de beste Rijk kocht 220.000 kunstwerken "MINDER SNEL? DANK U WEL!" Platanen en eiken hebben het zwaar Fietsen langs landgoederen QQMPI Zeeuwse kust inspireert Engelse kunstschilder Neeltje Jans: meer dan een betonnen kering Geheimzinnig 'hoogtepunt' bij opening antiekhandel Torenpraot woensdag 2 juli 1997 DOE EENS EEN WEEKJE RUSTIC AAN EN WIN EEN CRUISE CONTROL TER WAARDE VAN F1000 Afstand Woonwijken Werkzaamheden Rij boetevrij Actie 7 Varen Winters 'ZZiZZZ "iüi"""! nOSiTKAPFI.I,F - He stichtinu F.flueatipf Tnericme 7.ppl»nrl OOSTKAPELLE - De stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon houdt deze maand, in samenwerking met de WV, fietstochten langs landgoederen en buitens in de Manteling. Op woensdag 9 (aanvang 13.30 uur) en dinsdag 15 juli (aanvang 09.30 uur) zijn Vertrek Schoolstraat 4 bij het Toeristisch Centrum Oranjezon. Prijs f 7,50. Kinderen van 12 tot en met 16 jaar betalen 5 gulden. Kinderen tot 12 jaar mogen gratis mee. Inlichtingen bij de WV in Domburg en Oostkapelle en bij Oranjezon. STRATENLOOP - Zoutelande heeft hem voor woensdag 9 juli op het programma staan, de stratenloop. Start in het cen trum om 19.30 uur. De route gaat vervolgens door de be bouwde kom en via de boulevard. Er dienen vijl' rondjes van 2800 meter gelopen te worden. Ook is er een prestatieloop over 1, 2, 3, 4 of 5 ronden. DANSEN - Er zijn dansavonden voor 25-plussers. Daar zorgt Aldegonde in Vlissingen voor. Onder het genot van een hapje en een drankje wordt op elke eerste vrijdag van de maand een gezellige avond gepresenteerd. Aanvang 20.30 uur, de toe gang is gratis. HULP AAN ROEMENIE - De jaarlijkse verkoop ten bate van de stichting Hulp aan Roemenie wordt in Aagtekerke op woensdag 9 juli gehouden, aanvang 09.00 uur op het adres Rijsoordselaan 3. Er zijn tweedehands spulletjes te koop, maar ook artikelen uit Roemenie zelf. Voor koffie, thee, fris en warme wafels wordt gezorgd. De opbrengst komt volledig ten goede aan de allerarmste gezinnen. De stichting is overigens nog op zoek naar gereedschap om een garageproject op te starten voor kansarme jongeren. CONCERT - Het kinderkoor en de AMV-2 klassen worden 4 en 5 juli in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg de eind uitvoeringen verzorgd. Beide avonden aanvang 19.30 uur. Entree 5 gulden en f 2,50 voor kinderen. SLUISKIL - Kennismaken met de Timshei betekent terug naar de oude zeilvaart met al haar boeiende facetten. De Timshei is een top-zeilkotter uit 1913 van werf Boele uit Al- blasserdam. Het interieur straalt rust en warmte uit. Onder tuig voert het schip: grootzeil, fok, kluiver, buitenkluiver en topzeil. In to taal 140m2 doek. Ze zwerft door Zeeland, valt wel eens droog op een zandbank. Samen wordt het reisdoel bepaald. Zelf na vigeren, het roer ovérnemen en stevig aanpakken als dat no dig is. Niets hoeft, maar alles kan. Dagtochten zijn mogelijk tot 12 personen. Die zorgen zelf voor de maaltijden, de be manning eet wel een hapje mee. Het complete schip afhuren kost per dag 400 gulden. Een midweekje komt op 1.875 gulden. Zeilvaart en Sportvisserij Eb en Vloed geeft er graag meer informatie over, telefoon 0115-630188. 0Lekker ouderwets zeilen, door inspanning ontspannen. Het kan allemaal op de Timshel. HOOGELANDE - De Zeeuwse kust, vooral die van Domburg, Zoutelande en Vlissingen, spreekt de Engels kunstenaar Keith Blackburn bijzonder aan. Hij heeft er heel wat schilde ren van gemaakt en die zijn tot en met 17 juli te zien in de voor zijn werk gemengde consistorie bij de kapel van St. Maarten in Hoogelande. De exporuimte ligt aan de Hoogelandseweg, tussen Middel burg en Grijpskerke. Blackburn gebruikt technieken: aquarel en pastel. De onderwerpen zijn'veelal stad en landschap. Be halve schilderijen maken schrijft hij ook korte verhalen. Zijn laatste boek is er ook te koop. De schilder is zelf aanwezig tij dens de openingsuren: elke dag, ook het weekeinde, van 13.00 tot 18.00 uur. 9Zo'n Batavus rijdt natuurlijk erg lekker, dat moet meteen na de overhandiging even geprobeerd worden. FOTO DJ GJELTEMA ARNEMUIDEN - Jantje Beton heeft drie jeugdvakantieverblij- ven. Het Zilveren Schor in Ar- nemuiden is er een van. En die instelling kreeg een bijzondere gift. Er werden namelijk 25 Ba tavus-fietsen afgeleverd. Daar was men natuurlijk heel erg blij mee. „Nu kunnen we de kinderen die het zo hard nodig hebben, nog meer vakantieple- zier bieden", liet Jantje Beton- directeur Wim Buijtendorp we ten. De fietsen worden ingezet voor bijzondere groepen die in het vakantiecentrum verblijven. Het gaat met name om kinderen die, wegens omstandigheden thuis, niet op vakantie kunnen. Ook voor gasten van de eenvou dige appartementen (eenouder gezinnen met een sociale uitke ring) zijn de fietsen een uit komst. Batavus, de Heerenveense fiet- senfabrikant, liet vorige maand de 8-miljoenste fiets van de band rollen. Mede door dit jubi leum heeft de rijwielproducent een speciaal fonds in het leven geroepen dat jaarlijks een aan tal fietsen beschikbaar stelt aan organisaties die actief zijn in de jeugdzorg. RIJSWIJK - Kunstwerken, ge kocht door het rijk en opgesla gen in een groot magazijn, gaan terug naar de kunstenaar of diens nabestaanden, of ze zijn voor de uitleen bestemd. Drie jaar geleden de stichting Kunstwegen opgericht. Daarin zitten vertegenwoordigers van de Rijksdienst Beeldende Kunst, de Federatie Kunstuitleen, de Kunstenbond FNV en de Fede ratie van Kunstenaarsvereni gingen. Hun taak is om de kunstwerken die door het rijk zijn gekocht in het kader van de Beeldende Kunstenaarsrege ling, te selecteren op geschikt heid voor de non-profit kun stuitleen. Het gaat om schilde rijen, sculpturen, werken op pa pier en textilia die voor 1 juli 1995 dienst uitmaakten van de rijkscollectie en waarvoor geen museale of andere bestemming is gevonden. De BKR was van na de oorlog tot midden jaren tachtig van kracht. In veertig jaar tijd kocht het rijk 220.000 werken aan van zo'n 7.000 kunstenaars. Meer dan de helft was in een museum te zien, en door de RBK is een aantal schenkingsacties op touw gezet. Kunstenaarsorganisaties heb ben daar bezwaar tegen ge maakt. Het in roulatie brengen van werkstukken, aangekocht in het kader van de BKR, zou marktbedervend werken. Maar voor opslag en beheer werd geen ruimte meer beschik baar gesteld. Daarom is beslo ten om de kunst terug te geven aan de makers. Mochten ze daarmee akkoord gaan dan kunnen de schilderijen ook naar de kunstuitleen. Kunstwegen zorgt daarvoor. Meer dan tweeduizend kunste naars hebben gereageerd op de oproep of ze hun werk al dan niet terug wilden hebben. Dik twaalfhonderd hadden bezwaar tegen opname in de uitleen, de rest niet. Er waren wel twintig kunstenaars die hun werk dan liever vernietigd zagen worden. Het selecteren van werk voor de kunstuitleen is inmiddels afge rond. Twee kunsthistorici en twee beeldend kunstenaars heb ben de meest geschikte er uit ge zocht. Het BKR-depot moet echter leeg. Daarom worden kunste naars die tot op heden niet gere ageerd hebben, verzocht om als nog een formulier aan te vragen. Dat kan via nummer 070- 3368516. Werk dat blijft liggen wordt namelijk vernietigd. Hard rijden kan het leven van uzelf en van anderen in gevaar bren gen. Hard rijden levert overigens nauwelijks tijdwinst op. De kans op een ongeval met slechte afloop wordt wel groter. Bijna iedereen rijdt weieens harder dan is toegestaan, houdt te weinig afstand, of verandert plotseling van weghelft. Om sneller op te schieten, omdat men haast heeft of zich gestrest voelt. Logisch dat het hierdoor op de wegen onveiliger wordt. Veilig Verkeer Nederland stelt voor om het eens een week rustig aan te doen. Voor dit 'nieuwe rijden' zijn zeven 'instapacties' op een rijtje gezet. Kies er voor elke dag eentje uit waar u bewust op wilt letten. Dan zult u na een week al zien dat de voordelen van rustig rijden opwegen tegen de zogeheten nade len. 0Keith Blackburn, de Engelse schilder, voelt zich enorm aangetrokken door de Zeeuwse kust. Veilig Verkeer Nederland en De Voetgangersvereniging voeren al enige jaren een bewustma- kingscampagne minder hard te rijden met als motto: "Minder Snel? Dank u wel!". Automobi listen worden gewezen op de ge varen van te hard rijden voor henzelf, voor anderen en voor ons milieu. Hen wordt aangera den meer 'auto-bewust' te gaan rijden, waarbij de auto en be paalde accessoires, zoals de eco nometer en cruise control, kun nen zorgen voor meer verkeers veiligheid, minder brandstof verbruik, meer comfort, minder files, minder stress, meer rijple zier, minder milieu-overlast. Actie 1 van de zeven instapac ties is het bewaren van genoeg afstand. Onvoldoende afstand wekt bij andere weggebruikers agressie op en leidt vaak tot ver keersongelukken en files. Let er daarom eens bewust op of u wel genoeg afstand bewaart. Er is een vuistregel voor het bewaren van voldoende afstand. Als uw voorganger een bermpaaltje passeert en u passeert dat berm paaltje twee seconden later, dan houdt u een veilige afstand aan. Bij slecht weer moet dat min stens drie seconden zijn. Actie 2 is gelijkmatig rijden via een gedoseerd gebruik van gas- en rempedaal. Een ongelijkma tige rijstijl geeft veel onrust in het verkeer en leidt tot een ho ger brandstofverbruik. Houdt daarom uw snelheid zo constant mogelijk: minder versnellen, minder remmen, minder van rij strook wisselen. Wanneer u ge noeg afstand heeft tot uw voor ganger, hoeft u het rempedaal zelden te gebruiken. Vaak vol staat het om iets gas terug te ne men. Tip: schaf een cruise control aan. Dit apparaatje zorgt voor een constant tempo en daarmee ook voor een lager brandstof verbruik. Met een cruise-control hoeft u minder te remmen of gas te geven. Dit betekent meer rij- comfort en u kunt uw aandacht nog beter bij de weg houden, wat de veiligheid bevordert. Actie 3 is het woonwijk-vrien delijk rijden. Binnen de be bouwde kom kruist de auto het pad van de kwetsbare voetgan gers en fietsers. Daarbij is de automobilist altijd de minst kwetsbare partij. Bij een aanrij ding heeft de automobilist vaak een grotere risico-aansprake lijkheid dan fietsers of voetgan gers. Hou zo veel mogelijk rekening met fietsers en voetgangers door uw snelheid af te stemmen op de lokale situatie. Rij gelijkmatig. Tussen de drempels snel optrek ken geeft een sterk verhoogd brandstofverbruik, nauwelijks tijdwinst, maar zorgt wel voor gevaarlijke situaties. Houdt re kening met kinderen in het ver keer. Ze zijn van nature speels en onberekenbaar op straat. Zelfs de geldende snelheidsli miet is soms te hoog. Actie 4 is het naleven van de snelheidslimieten. Die zijn er niet voor niets. Even bewust 'stilstaan' bij deze limieten kan dan ook geen kwaad. Autorijden kan (nog) niet op de automati sche piloot. Bij wegwerkzaamheden geldt vaak een maximum snelheid van 70 km/uur. Al wordt er soms zo te zien niet hard ge werkt, toch is het voor uw vei ligheid en die van de wegwer kers van belang dat iedereen de limieten respecteert. Dit geldt ook voor de limieten op de ma- trixborden bij files of bij slecht weer. Te hard rijden bij wegwerk zaamheden wordt nog zwaarder beboet dan 'gewone' snel heidsovertredingen op de auto snelweg. Actie 5 betreft het vermijden van boetes. De reden van snel heidslimieten is niet altijd meteen even duidelijk. Soms no digt een wegsituatie wel eens uit tot harder rijden. Toch verhoogt overschrijding ervan de kans op ongevallen. Bedenk ook dat hoe harder u rijdt, hoe langer uw remweg is. Met de toenemende vergroting van de pakkans door de elektro nische controles loopt de kans op boetes ook op. Bedenk bij het rijden hoe hoog de boetes zijn die u kunt vermijden. Actie 6 leert hoe u meer uit een ZEELAND - Neeltje Jans: een gemoedelijke naam voor een gigan tisch bouwwerk. Op het eerste gezicht veel beton, maar een oplet tende voorbijganger ziet dat er meer is. Veel natuur met name. Het volle tank kunt halen. Harder rijden dan toegestaan geeft, on danks het gevoel van opschie ten, niet of nauwelijks tijdwinst. Wel schiet het brandstofver bruik lekker op. Dat 'sportief' rijden ook duur rijden is, kunt u zelf gemakke lijk nagaan. Noteer de begin- en eindkilometerstand en het aan tal getankte liters bij een 'spor tieve' rijstijl en bij een meer be wuste, energie-zuinige rijstijl. Bereken vervolgens wat die twee rijstijlen u per afgelegde kilometer kosten. zult zien dat hardrijden zo'n 10 tot 16 pro cent meer brandstofverbruik kost. Tip: schaf een econometer aan. Die geeft constant aan hoeveel brandstof de motor verbruikt. U kunt direct reageren en invloed uitoefenen. Als actietip 7 stelt WN voor om de auto eens een dag vrijaf te ge ven. Zo bezorgt u zowel uzelf als de auto een rustdag. Neem het openbaar vervoer of de fiets. Hou er van tevoren rekening mee in uw tijdschema. Bekijk ook of u niet eens vaker kunt carpoolen. U zult merken dat het heerlijk ontspannend is om een dagje niet zelf te hoeven rij den. Ons groeiende wagenpark en de bloeiende economie zor gen in de ochtend- en avond- spits en ook bij mooi (recre- atie)weer voor steeds meer files. Doe er wat aan. Tip: bel het OV-informatienum- mer: 0900 - 9292 (75 ct per min.) en informeer over de beste rou tes en vertrektijden. Doe ook actief mee op Internet en bezoek de snelheidssite van VVN op www.vvn.nl. Er groeien steeds meer verschil lende plantensoorten in deze kunstmatige duinen. Wind en vogels voeren de zaadjes aan. Eigenlijk moet je er iemand bij hebben om uitleg te krijgen over zoveel natuurlijke wondertjes Dat vindt het Zeeuws Land schap en Natuurmonumenten ook. In juli en augustus worden daarom elke dinsdagavond van af 19.00 uur en op de zondagen 6 juli of 3 augustus om 14.00 uur, zo'n twee uur durende ex cursies over het eiland gehou den. Enthousiaste en deskundi ge gidsen vertellen graag aller lei wetenswaardigheden over dit stukje nieuwe natuur. De kosten f 7,50 (leden van het Zeeuwse Landschap 5 gulden) en voor kinderen f 2,50. Start bij het bordje 'Startpunt natuurex- cursies'. Daar kan men zich te vens aanmelden. Overigens vraagt Waterland Neeltje Jans wel een vergoeding om de auto op het parkeerterrein te zetten. Niet alleen per auto, fiets of brommer is Neeltje Jans inte ressant voor een bezoekje. Het kan ook per boot. Elke donder dag in juli en augustus kan van uit Zierikzee naar het voormali ge werkeiland worden gevaren. De 'Friesland' vertrekt om half elf. Van tevoren opgeven is wel nodig. Dat kan via telefoon 010- 26 50 296. Kosten f 27,50 voor volwassenen en f 17,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Een extra jas of vest meenemen is zeker geen overbodige luxe en...vergeet zeker je camera en verrekijker niet. Excursiecoor- dinatrice is P. Sloof-Spijker, te lefoon 0113-69 54 31. Zij kan excursies regelen voor bijvoor beeld groepen, scholen en der gelijke. VEERE - Op zwierige wijze en met een 'hoogtepunt' rond acht uur, wordt vrijdagavond Antiekhandel De Pagter aan de Kaai geopend. Het kerkje aan de Kaai is vervangen door het grotere voormalige kerkgebouw een eindje verderop, Kaai 53. De voorgevel is nog niet helemaal klaar, maar toch gaat de zaak vrijdag 4 juli officieel open. 0Antiek wordt in de voormalige grote kerk aan de Kaai 53 te koop Onder de platanen lijkt het wel herfst, u kent ze wel met de lichtgroene afgeschilferde bast. Het zijn sterke bomen die goed bestand zijn tegen onze slechte omstandigheden in de stad. Toch is er iets met deze bomen aan de hand. Wanneer u onder platanen wan delt of fietst, valt het misschien op dat er veel dor blad onder de bomen ligt. Geen normaal beeld voor hartje zomer. De bomen hebben te lijden van een blad- vlekkenziekte (Gnomonia erra- bunda). Reden tot paniek is er niet. Wel geeft het afsterven van de twij gen en blad vanzelfsprekend groeischade. Gelukkig hebben de bomen het vermogen -ten koste van extra energie- weer opnieuw uit te lopen en aan het begin van de maand juli zal het verschijnsel grotendeels verd wenen zijn. Erger is het gesteld met de eiken (zowel inlandse als Amerikaan se) in delen van ons land zoals Brabant, Gelderland, Drenthe, Overijssel en Utrecht. Deze boomsoort blijkt zeer in de smaak te vallen bij talloze rup sensoorten, zoals de eiekenpro- cessierups, kleine wintervlinder en bladroller. De laatste paar jaar komen deze rupsen zo veel voor dat we van een plaag kun nen spreken. Het is ook niet zo verwonderlijk dat juist de eiken het slachtoffer worden van een plaag. In bijna geen andere soort zijn zo veel plantenetende insecten aange troffen als in de eik (alleen de wilg heeft er meer). Maar liefst 423 soorten hebben onderzoe kers gevonden. In essen en es doorns komen niet meer dan on geveer vijftig soorten voor. Al die insecten in eiken trekken op hun beurt weer talloze dieren aan die hierdoor een bestaans mogelijkheid hebben. Niet alleen weersomstandighe den en voldoende voedsel zijn bepalend voor een goede ont wikkeling, maar ook de aanwe zigheid (of beter afwezigheid) van belagers en parasieten. Het leefklimaat blijkt de laatste ja ren voor de verschillende rup sensoorten alle goede factoren te Doe eens een weekje rustig aan en maak kans op een crui- |UCO GGl IO ooi i «oor\jo i uouy uui i oii 11 iuuia nuiiw oj^ ooi OI oi Ise control jvul de coupon in en stuur deze voor eind augustus naar: jwN I Postbus 423 11270 AK Huizen |U ontvangt automatisch bericht of u een van de winnaars bent van eenj I cruise control ter waarde van f. 1000, I |Het grootste voordeel/nadeel van weekje rustig rijden is: I IIk doe vaker een weekje rustig aan lomdat I Naam. I I I Straat .Postcode. 'p laats I Telefoon. I I

Scheldebode | 1997 | | pagina 13